Zuidhavenpoort Zierikzee 500e klant Monumentenwacht Commissie eens over krediet inbraakbeveiliging stadhuis Meedenkers gezocht in Buyse Landbouw moet betrokken blijven bij beheer van de stormvloedkering Brouwse plattelandsvrouwen kiezen bestuursleden Vergadering publieke werken Volkstuinen in Haamstede Westerschouwse commissie financiën bijeen Uitvoering Luctor et Emergo Actie voor Colombia geslaagd ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 23 januari 1986 Nr. 23868 3 De in verschillende hoedayiigheden aanivezige Th. H. de Meester krijgt van N. Erdman-de Heer Kloots een oorkonde, waar De Meester zelf zijn handtekening al eerder op had geplaatst. ZIERIKZEE - Met een feestelijk getinte bijeenkomst in het onderkomen van de Zierikzeese watersportvereni ging is woensdagmiddag het monument Zuidhavenpoort officieel als 500e abonnee aangemeld van de Monumen tenwacht Zeeland. Ook het aantrekken van een inmid dels derde inspectieploeg werd in de vreugde van de in stantie meegenomen. De Zierikzeese burgemeester, Th. H, de Meester, vervulde tijdens de bijeenkomst een dubbelfunctie. Als burgervader van Zierikzee voelde hij zich ingenomen met het feit, dat zijn stad het 500e monument heeft gele verd. Als voorzitter van Monumen tenwacht Zeeland toonde hij zich ge lukkig met de sterke groei van het aantal aangemelde monumenten. ,,En dan heb ik ook nog een bootje liggen in de haven, dus ik sta hier in een wel zeer wonderlijke functie". Geschiedenis Als voorzitter van Monumenten- wacht ging hij in op de geschiedenis van deze organisatie, die in 1976 werd opgericht. Na een jaar werd met het Goese stadhuis de honderdste abon nee verwelkomd. Ook de eerste ploeg inspecteurs kreeg een aanstelling. De Meester benadrukte in zijn toespraak het belang van deze functionarissen, die volgens hem de eigenaren van de monumenten met achterstallig on derhoud met hun rapport een stimu lans geven, om tot restauratie over te gaan. Met de komst van een eigen inspec tiebus op 7 december 1977, kwam aan de kuurperiode een einde en met de aanstelling van de tweede inspectie- ploeg in 1981 begon de monumenten echte omvang te krijgen. In hetzelfde jaar kreeg monumentenzorg een tweede inspectiebus en werd de 1000e inspectie ingevoerd. Zo kon de spre ker nog even doorgaan met de lijst, maar kwam uiteindelijk uit op de Zuidhavenpoort in Zierikzee. De Monumentenwacht telt momen teel al meer dan 500 abonnees, waar onder 125 kerken, 55 torens, 5 kaste len, 21 molens en meer dan 300 woonhuizen, winkels en kantoorpan den. Na zijn monumentenspeech zette De Meester zijn burgemeesterspet op en zei trots te zijn op de bijdrage van Zierikzee. De steun van de provincie Zeeland noemde de burgervader goed en ter vergelijking - hij heeft ook zit ting in de landelijke Monumenten wacht - vond hij Zeeland lang niet slecht uit de bus komen. Oorkonde De vice-voorzitter van Monumen tenwacht Zeeland, N. Erdman-de Heer Kloots, overhandigde de burge meester van Zierikzee een oorkonde namens de vereniging, waarbij zij meldde, dat in verband met het 500e abonnement geen inspectiekosten in rekening worden gebracht voor de Zuidhavenpoort. ZIERIKZEE - De commissie publieke werken bleek het maandagmiddag tijdens een openbare vergadering in de raadzaal van het stadhuis helemaal eens over de vernieuwing van het inbraakbeveiligingssysteem in het stadhuis. De leden brachten dan ook een unaniem posi tief advies uit het benodigd krediet van 21.000,— te vo teren. GOES - Het ministerie van Landbouw moet direct betrokken blijven bij het beheer van de stormvloedkering in de monding van de Ooster- schelde, die in september officieel in gebruik wordt gesteld. Dit is de mening van alle milieu-organisaties in Zuid-Holland, Brabant en Zee land, verenigd in het Delta-overleg. Zij schrijven dit aan de Raad van de Waterstaat in een reactie op de beheersnota „Stormvloedkering Oosterschelde". De raad is bezig met het opstel len van een advies over de vraag op welk tijdstip en bij welke wa terstand de stormvloedkering ge sloten moet worden, zodat de minste schade voor de veiligheid, het milieu 'en de visserij optreedt. De beheerswijze van de storm vloedkering is zo belangrijk dat het ministerie van Landbouw zo wel bij de huidige vaststellings procedure als bij de beheersbeslis- singen in de praktijk betrokken moet blijven, vooral omdat men bij elke sluiting opnieuw een be langenafweging zal moeten ma ken, vinden de milieu-organisa- tie_s. Ledental afdeling blijft constant BROUWERSHAVEN - De ruim twintig plattelandsvrouwen die dinsdag avond in het Tonnenmagazijn de jaarvergadering van de afdeling Brouwers haven bijwoonden, hebben mevrouw M. de Wilde-van der Spek opnieuw in het bestuur gekozen. Twee jaar geleden moest mevrouw De Wilde op regle mentaire gronden een punt zetten achter een zesjarige bestuursperiode, tij dens welke zij vijf jaar presidente van de afdeling Brouwershaven was. Met twaalf op haar uitgebrachte stemmen (de helft van de aanwezigen plus één) begint zij thans weer aan een nieuwe bestuursperiode en volgt daarmee M. Hofland op, die zes jaar de secretariaatswerkzaamheden verzorgde. C. Bonte- v. d. Bijl werd opnieuw voor een periode van drie jaar herkozen. HOOGEVEEN - Staatssecretaris Koning van Financiën vindt niet dat de rechtsbescherming van de be lastingplichtige moet worden uitge breid. De regels zoals die nu gelden zijn in het algemeen voldoende, aldus de bewindsman woensdag op een bij eenkomst van de Nederlandsche Maatschappij voor Nijverheid en Handel in Hoogeveen. BURGH-HAAMSTEDE - De Wes- terschouwse commissie grond- en pachtzaken vergadert dinsdag 28 ja nuari in het gemeentehuis te Burgh- Haamsteda De openbare bijeen komst, die om 19.30 uur begint, staat in het teken van de uitbreiding van het volkstuinencomplex aan de Noordstraat te Haamstede. BURGH-HAAMSTEDE - De leden van de Westerschouwse commissie fi nanciën komen maandagmiddag 27 januari om 15.30.uur bijeen in het ge meentehuis te Burgh-Haamstede. Op de agenda staan onder meer een kre- dietvotering voor zonwering voor de basisschool in Serooskerke, het lid maatschap van de Europese Gemeen ten, een éénmalige subsidie voor de strandreddingsbrigade, bijdrage aan het Logies Informatiesysteem en aan de herinrichting van enkele Oosten rijkse woningen. RENESSE - De Renesser fanfare Luctor et Emergo zal op zaterdag avond 25 januari en zaterdagavond 1 februari in het dorpshuis te Renesse haar jaarlijkse uitvoering geven. De eerste avond, die evenals de tweede om half acht begint, is alleen voor donateurs toegankelijk. Op de twee de uitvoering zijn ook belangstellen den die geen donateur van het korps zijn van harte welkom. Voor de pauze zal het korps een zeer gevarieerd muzikaal programma brengen, waaraan ook medewerking wordt verleend door de gitarist Dik de Koning en een koortje van leerlin gen van de o.b.s. 't Staepel'of te Re- nesse. Het korps opent met Abanico van A. Javaloyes in een arrangement van J. W. Slingerland, waarna voorzitter A. J. Padmos in zijn openingswoord een en ander zal vertellen over de gang van zaken in de vereniging. Programma In het afwisselend programma speelt het korps o.a. de suite Drie Kerken, een compositie van dirigent Henk Blom. Verder een selectie uit de operette lm Weissen Rossel, maar ook een dixielandselectie (met beken de nummers als bijv. Margie) en Co- pacabana van Manilow en Sussmann. Met de kinderen van het Staepel'of brengt het korps Zalig zijn, uit de be kende musical My fair Lady. De kin deren zijn verder te beluisteren in een selectie kinderliedjes. De gitarist Dik de Koning is te be luisteren in Hello van Lionel Richie, en solo in Romance, een nummer waarvan de componist anoniem bleef. Het tamboerkorps o.l.v. Adrie Padmos speelt o.a. Margos in jum ping five van VV. Laros. Play together van Jo Conja zal ten gehore worden gebracht door een slagwcrkersen- scmblc. Na de pauze wordt dc rost van het programma verzorgd door de toneel vereniging Op Drift uit Renesse. De dames Els Frank, Ria van der Roest. Annie Verseput en Karin Koo- man en de heren Gerard van Splun- der. Jan v. d. Hoek en Rinus dc Ha mer spelen, onder regie van Wout Lokker de klucht in één bedrijf Ge vecht met drie vrouwen, van Johan Blaazer. De grime wordt verzorgd door Lidy Blom en Adri Schaleven is souffleuse. De avond zal met een bal worden besloten. De heer J. J. Geleijnse meende, dat de noodzaak van deze voorziening duidelijk is aangetoond. Mevrouw M. A. Bij de Vaate-Rozendaal advi seerde bij vernieuwing van het hui dige systeem toch vooral wel alle ruimten in het stadhuis mee te ne men. De heer W. F. Sprengelmeijer kon zich daar bij aansluiten. Hij zei het wel te betreuren, dat een dergelijke voorziening nodig is in deze tijd, waarin men het niet zo nauw neemt met het mijn en dijn. Ook de heer H. Asma sloot zich bij het positieve advies aan en zei aan de voorgaande verstandige woorden niets meer te kunnen toevoegen. Overkapping Eensgezind positief waren de com missieleden ook over het aanbrengen van een overkapping op de zitbank aan het Sas, zodat de gebi-uikmakers daarvan, evenals die van de bank aan het Luitje, straks beschut tegen regen en wind hun buurtpraatje kunnen maken. Commissievoorzitter wethouder P. de Rijke liet weten, dat er over het ontwerp voor deze overkapping reeds met de gebruikers aan het Sas over leg wds gevoerd. Hij wees erop, dat het geen 'paleis met gouden muren' zou worden, maar toch wel een voor ziening, waar de gebruikers dik te vreden mee konden zijn. Mevrouw Bij de Vaate noemde het verheugend, dat voor dit soort zaken binnen de begroting nog best geld te vinden is: „want", stelde ze: „dit zijn echt leuke dingen voor de mensen". Zij pleitte voor een snelle realise ring: „gelijk met de crocussen". Wet houder De Rijke voorzag die lentebo den echter al binnen enkele weekjes uit de grond schieten en wilde in deze liever een slag oin de arm houden: „Laten we zeggen tussen de crocus sen en de tulpen in". Sprengelmeijer en Asma waren het er over eens, dat het hier een goede voorziening betrof en beiden advi seerden dan ook positief. Geleijnse sprak over een oerdegelijk plan, dat desondanks nog niet goedkoop 7.400,—) is. Maar hij gunde de men sen aan het Sas de overkapping van harte. Bouw- en woonrijpmaken Een bedrag van 85.200,— wordt geraamd voor het bouw- en woonrijp maken van het terrein in de Lange Sint Janstraat voor de bouw van ne gen woningen door woningbouwver eniging Beter Wonen. Dit bedrag kan gedeeltelijk worden geput uit de op brengst van de verkoop van de grond voor deze negen woningen. De com missieleden brachten allen een posi tief advies uit, hoewel alleen de heer Asma dat volmondig deed. De overi ge drie leden memoreerden nog aan het feit, dat enkele bewoners bezwaar aantekenden tegen de woningbouw volgens het huidige plan. Asma acht te deze bezwaren niet steekhoudend, maar de overige commissieleden had den graag gezien, dat het mogelijk was geweest dc rooilijn iets naar ach teren te verschuiven, zodat de straat wat minder smal zal worden. Dat bleek echter niet mogelijk. „Een kwestie van wikken en wegen", constateerde Geleijnse en hij liet we ten dat hij toch ook niet pertinent te gen de bouw van deze woningen was en derhalve een positief advies uit bracht. Duidelijke ergernis ontstond ver volgens nog bij de heer Asma toen hem ter ore kwam, dat er bij de wo ningen geen buitenschuurtjes ge bouwd zullen worden, maar inpandi ge opbergruimten. „Is dat wel met ou derengroeperingen overlegd?", wilde hij weten. „Je moet toch met deze mensen zelf kunnen praten over de wenselijkheid van een schuurtje buiten", vond Asma en het feit, dat in deze de richtlijnen van het mini sterie gelden, lapte hij - naar zijn zeggen- aan zijn laars. Mevrouw 'Bij de Vaate wöe's in dit verband op de adviezen, die de Vrou wen Advies Commissie (VAC) in dit soort zaken toch aan de woningbouw vereniging kan uitbrengen. Rondvraag Tijdens de vraag kwam, hoewel het huidige weertype daar geen aanlei ding toe geeft, nog even de gladheids- bestrijding aan de orde. Mevrouw Bij de Vaate waren klachten ter orde ge komen over gevaarlijk gladde paad jes in de directe omgeving van de be jaardencentra in Zierikzee. De voor zitter liet weten, dat de gemeente zich immer bereid toont ook de hoofdrou te naar die bejaardencentra toe mee te nemen bij het strooien, hoewel die paden niet eens tot het gemeentelijk aandeel gerekend kunnen worden. De kleinere paadjes dienen echter door de bejaardencentra zelf ver zorgd te worden en hij meende, dat een dergelijke taak toch door de on derhoudsdienst aldaar geregeld moet kunnen worden. Uit het financieel verslag van deze penningmeesteresse bleek dat het jaar kon worden afgesloten met een batig saldo van ruim 2.500,—. De af deling telt momenteel 69 leden en ge middeld 29 daarvan bezoeken de maandelijkse bijeenkomsten in het Tbnnenmagazijn. Uit het jaarverslag door secretaresse M. Hofland bleek dat daarnaast activiteiten mogelijk waren via cursussen, contacten met de provinciale- en landelijke afdeling van de bond, de leeskring, de volks dansgroep en de jaarlijks terugkeren de braderie-activiteiten tijdens de Brouwse dag. Computercursus Bij voldoende deelname start dc af deling op donderdag 6 maart een uit acht lessen bestaande computercur sus waarvoor iedere belangstellende (ook niet plattelandsvrouwen) zich kunnen aanmelden bij presidente N. Constandse-Dorst, telefoon 01119- Vervolg van pagina 1 Kruis Nederland, die met een schrij ven aan de scholen in Nederland opriep tot deelname. Van Oosterom weet niet van soortgelijke acties op Schouwen-Duiveland, behalve dat dc RSG Professor Zeeman iets derge lijks onderneemt. „We moeten als school een keuze maken en het zit er nu niet in, dat we ook nog aan de Zee land helpt Nepal-actie deelnemen", vertelt Van Oosterom. Het principe van de actie was sim pel. Van Oosterom wilde geen geld in zamelen, maar de kinderen actief bij een en ander betrekken. De klussen, waarvoor de kinderen zich ruim lie ten betalen liepen uiteen van ramen wassen tof boodschappen doen en van rapportgeld inleveren tot het vangen van vissen en die vervolgens te koop aanbieden. De dozen met toi- 1 et tassen zijn dinsdagmiddag onder enthousiast toeziende ogen van de leerlingen in dc vrachtauto geladen, die vervolgens naar Rotterdam af reisde, om vanuit daar vervoerd te worden naar Colombia. Van Ooste rom was erg blij met de toezegging, dat de transportonderneming de do zen gratis wilde vervoeren. 1477. Met een toepasselijk gedicht dat werd voorgedragen door de vier over blijvende bestuursleden werd M. Hofland bedankt voor haar werk en inzet tijdens de afgelopen zes bestuursjaren. Zij ontving hierbij een foto van haar hond Astor en bloe men. In haar reactie hierop zei de scheidende secretaresse iedereen aan te raden zich eens voor een bestuurs functie beschikbaar te stellen. „Je leert er heel veel van, doordat je de mensen ook eens van een andere kant leert kennen". Tijdens het tweede ge deelte van de bijeenkomst liet me vrouw M. E. Jansen-Glas dia's zien over Zeeuwse klederdrachten. ZIERIKZEE - Buurtvereniging Under dc Dikke Toren heeft het initiatief genomen te komen tot eer ontwerp plannetje voor renovatie van het speelterrein op het H .1. Doelemanplcin in plan Buyso. Men heeft daartoe in deze stadswijk huis-aan-huis folders verspreid met daarin de oproep uls bewoners mee te denken over aardige suggesties. Verder hopen de initiatiefnemers, dat er zich enkele mensen zullen aanmelden, die bereid zijn zitting te nemen in een speciaal te vormen commissie, die zich nader met de opzet van een ontwerp-plannetje zal gaan bezighouden. Het kunstwerk /annex zandbak, dat destijds uit particulier bezit werd geschonken, is thans zo in verval geraakt dat een flinke opknapbeurt noodzakelijk is geworden. Eén en ander zal onderdeel kunnen normen van de werkzaamheden, die in het kader van de verbetering van dc woonomgeving in Buy se dit jaar zullen plaatsvinden. De initiatiefnemers hopen het ontwerp-plan voor het speelterreintje begin maart aan de dienst gemeentewerken te kunnen voorleggen. Uitgever: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochl- man te Zierikzee. Direktie: D. L. van 't Leven. Chef-redaktie: M. Kaat. Advertenties en bezorging: J. van Loon. Kantoor: Jannewekken 11, Zierikzee; postbus 1, 4300 AA Zierikzee; telefoon: 01110-6551. Woonhuisaansluitingen: Advertenties en bezorging (na 18.30 uur): 01119-1660. Redaktie (na 17.30 uur): 01110-6719, 01110-4669, 01110-5396. Fotograaf (na 1730 uur): 01110-3568. Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbetaling) 40,00; per jaar 1 152,50; losse nummers f 0,80. De abonnementsprijzen zijn inclu sief 5% B.T.W. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentietarieven: 52 cent per mm; „succesjes" (t/m 4 regels) f 6,40. Kontrakttarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclusief 5% BTW.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1986 | | pagina 3