Sceptische geluiden over cijfers zoetwaterbehoefte Actie voor Colombia is geslaagd Ook Zierikzeese Zuidhoek in actie tegen loonbeleid s WflT GRIEKENLAND DE ZIERIKZEESCHE COURANT RAB0BANKEN HET ZIERIKZEESCH E NIEUWSBODE DONDERDAG 23 JANUARI 1986 142ste jaargang Nr. 23808 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) 500e klant Woningverbetering Eigen bundel Sport, zelfs ik doe het De Zuidhavenpoort in Zierikzee is de vijfhon- Tijdelijk verhuizen in verband met woningver- Geert van Breugel uit Haamstede brengt een De overheid en de georganiseerde sport star- derdste klant" van de Monumentenwacht in betering heeft z'n wel en wee. Een gesprek met eigen bundel poëzie uit onder de titel „Voor ten een drie jaar durende actie ter stimulering Zeeland. (Pag. 3). Suze Catshoek uit Zierikzee. (Pag. 5). Morgen". (Pag. 7). van het actief sporten. (Pag. 9) De macht om te helpen volgt altijd, wanneer men begint met werkelijk lief te hebben. Ligthart ZLMNFÜ en waterschap reageren terughoudend ZIERIKZEE - De Nederlandse Fruittelers Organisatie, Noord-Zeeland, de ZLM- Schouwen-Duiveland en het Waterschap Schouwen-Duiveland hebben zich voorzichtig sceptisch en twijfelachtig opgesteld ten aanzien van de door hoofdingeland A.J. Pad mos openbaar gemaakte cijfers, die een zeer grote meerderheid van ingelanden tegen de zoetwaterpijp onder de huidige voorwaarden te zien geven. Met de handtekeningen lijst wil een groep ingelanden aangeven, dat vele boeren tegen de leiding zijn; vanwege de zware lastenverhoging, maar ook vanwege de door het bestuur van het waterschap 'on-deinocratisch' gevolgde procedure. Uit het nu gaande onderzoek van enkele ingelanden, waaronder Pad mos (die echter niet de initiatiefne mer is - red) is gebleken dat over ge heel Schouwen-Duiveland 75 tot 95 procent van de boeren tegen de komst van de zoetwaterpijp is. Ook kanten de ondertekenaars zich met hun handtekening tegen de 'on-democra- tische' besluitvorming van het water schap. Verklaring B. van Dalen, chef algemene zaken van het Waterschap Schouwen- Duiveland, kondigt desgevraagd een verklaring vart zijn organisatie aan op de cijfers van het onderzoek. ,,Het is van groot belang, om hierop te rea geren, om zodoende de komende dis trictsvergaderingen juist te laten veld lopen", aldus Van Dalen. Of het waterschap zich. distancieert van de resultaten kon Van Dalen nog niet zeggen. Ook of;de handtekeningen van in vloed'zulten zijn tijdens de ver gaderingen blijft voor Van Dalen vooralsnog een open vraag. Padmos voelt met de zijnen niet veel voor het aanbieden van de resul taten tijdens één van de districtsver- gaderingen. ,,Dat zijn er drie en daarom lijkt het ons beter, om de handtekeningen tijdens de vergade ring van het waterschap aan te bie den", aldus Padmos. Die vindt de nu al kleine 300 handtekeningen een heropening van de discussie meer dan. ,,We willen in eerste instantie de re sultaten gebruiken om de discussie op het eiland over het wel of niet wen selijk zijn van een zoetwaterleiding weer op gang te brengen. Het water schap is met haar principe-besluit zonder raadpleging van de ingelan den naar de ministeries en gs gestapt, waardoor daar de indruk leeft, dat de Schouwen-Duivelandse ingelanden staan te springen om de pijp". Als blijkt, dat het waterschap de cijfers niet serieus neemt, dan ver wacht Padmos dat de handtekenin gen naar de ministeries en gs gaan, om zo buiten het waterschap om de bezwaren kenbaar te maken. ,,We vol gen dan dezelfde on-democratische weg als het waterschap, maar ik hoop dat het zover niet zal komen", rea geert Padmos. Op poten gezet Hij benadrukt, dat hij niet degene is geweest, die het plan op poten heeft gezet, maar geeft wel graag toe, dat hij zijn medewerking eraan verleent. „Het is me opgevallen, dat ook kleine bedrijven, waarvan ik verwachtte dat ze zoetwater wilden, door de hoge De scholieren leggen de laatste hand aan hun actie door de dozen met toilettassen in de vrachtwagen te plaatsen ZIERIKZEE - De Zierikzeese protestants-christelijke basisschool Jan Wouter van den Doel heeft met het inla den van 143 complete toilettassen in een vrachtwagen van Flakkee Expresse haar actie voor de noodlijdenden in Colombia afgerond. De 259 leerlingen van de basis school hebben vanaf de kerstvakantie hun uiterste best gedaan, om door het verrichten van allerlei klusjes geld in te zamelen en daarvoor tandenborstels, kammen, pleisters, zeep en handdoekjes te kopen. Directeur -A. van Oosterom is bijzonder ingenomen met het aantal in gezamelde toilettassen, te meer omdat hij gerekend had op de helft. De ouderraad controleert de tassen op de juiste itihoud en vult zonodig een en ander aan. ,,Het is een bijzondere prestatie, want een compleet gevulde toilettas kost om en nabij de twintig gulden. Juist omdat de kinderen alledaagse benodigdheden moesten inzamelen voelden zij zich zeer aangetrokken tot de actie. Het resultaat is er naar", aldus Van Oosterom. Hij betrekt met- Plaatselijke ABVA/KABO drijfveer achter petitie ZIERIKZEE - Een ruime meerderheid van de WSW- werknemers van het werkvoorzieningsschap de Zuid hoek in Zierikzee heeft deelgenomen aan de handteke ningenactie van de ambtenarenvakbond ABVA/KABO. De Zierikzfeese afdeling van de vakbond benaderde woensdagmiddag de ruim 160 werknemers met een peti tie, waarin de bezwaren tegen het bezuinigingsbeleid van staatssecretaris L. de Graaf (sociale zaken) stonden geschreven. ABVA/KABO-voorzitter J. S. van Oorschot is tevreden met de deelname aan de actie, die ook elders in het land is gevoerd. Een Diin de WSW-medcwerkers (zittend) tekent de petitie van de AbVA KAÜO Van Oorschot schat het handteke ningenpercentage op 65 procent, het geen voor loonacties hoog genoemd kan worden. ,,Van het totaal aantal werknemers valt een deel af, omdat enkele mensen in dienst van de ge meente Zierikzee zijn'en daarom niet onder de WSW-regelingen vallen. Ook medewerkers in de buitendienst hebben we in de korte tijd niet kun nen benaderen. Wanneer je dan 65 procent haalt, mag je tevreden zijn", stelt de voorzitter. Onverwacht De acties zijn door de landelijke ABVA/KABO vrij onverwacht afge kondigd en Van Oorschot wist maan dagmorgen pas dat afgelopen woens dag dé actiedag van de sociale werk voorzieningsschappen zou worden. Dat heeft hem de laatste drie dagen veel werk gekost. Volgens plan zou vicc-voorzitter van de bond en oud-medewerker van de Zuidhoek, C. Heijbocr, de werkne mers woensdagmorgen in de koffie pauze toespreken en het doel van de petitie uitleggen. Door een commu nicatiestoornis is dit niet gebeurd en wachtten de arbeiders tevergeefs op de vakbondsman. Vertegenwoordi ger van het OVO (de spreekbuis van de medewerkers van de Zuidhoek) M. Krijger uit Zierikzee liet zich tijdens de pauze teleurgesteld uit over het wegblijven van de ABVA/KABO. „De werknemers hadden gerekend op de spreker en als die dan niet komt opdagen, dan wekt dat erger nis", reageerde Krijger desgevraagd. Van Ooi-schot is ook teleurgesteld over het verloop van de morgen on stapte 's middags zelf naar de Zuid hoek, om de werknemers alsnog een en ander uit de doeken te doen; eerst in de kantine en later ook via de luidsprekers in het bedrijf. „Geluk kig heb ik na een korte uitleg begrip kunnen krijgen voor de moeilijke start van de actie", constateert Van Oorschot nu. Na de speech kon alsnog met de petitie langs de medewerkers gegaan worden met voornoemd resul taat. Bedoeling Een deel uit de petitie aan De Graaf: Het kan toeli niet uw bedoe- SCHOUWEN DUIVELAND e'en de ouderraad bij het succes. De ouders hebben in de laatste week de controle op de volledigheid van de tassen uitgevoerd. Die volledigheid was aangegeven door initiatiefnemer het Jeugd Rode Vervolg pagina 2 Dit nummer bestaat uit 12 pagina's WORDT WEER. ling zijn, dat gehandicapten geen vol waardig werk meer kunnen krijgen; dat de medezeggenschap van de WSW-ers nog steeds beperkt is; dat er een onevenredige loonachterstand blijft bestaan; dat de resultaten van het onderzoek van de loon-technis'che dienst (ltd) zomaar teniet worden ge daan en dat er nog steeds geen sprake is van een open overleg" einde citaat. Dc opmerking over de ltd lijken bij de ABVA/KABO op de meeste bezwa ren te stuiten. De vakbond conclu deert uit het onderzoek, dat de lonen met 2,38 procent kunnen stijgen, maar de staatssecretaris denkt maar aan hoogstens 1 procent. Die ene pro cent - op landelijke basis ongeveer 25 miljoen - wil de bewindsman gebrui ken om het ziekengeld aan te vullen van 70 tot 100 procent. Volgens Van Oorschot een borstzak-vestzakpoli- tiek, waarvoor de vakbondsman niet veel waardering kan hebben. Alle begrip Mevrouw A. J. Padmos, chef perso neelszaken van dc Zuidhoek, heeft al le begrip voor dc acties van het perso neel. „Ik ben blij, dat hot in onze onderneming niet tot werkonderbre kingen is gekomen cn het personeel gekozen heeft voor een petitie", ver telt Padmos. Zij zegt zich goed voor te kunnen stellen, dat dc medewerkers van de Zuidhoek ontevreden zijn over hun inkomen, dat vanwege het WSW- karakter door de rijksoverheid be taald wordt. Of tic petitie nog een vervolg krijgt kon Van Oorschot niet meedelen. Advertentie info-avond dinsdag 28 januari Concertzaal te Zierikzee SCHIPHOL - Het koninklijk paar is woensdagavond van zijn bezoek uit India weer in ons land teruggekeerd. Koningin Beatrix cn prins Claus arri veerden om zes uur op Schiphol met een airbus A310 van Martinair. Verwachting Deltagebied tot vrij dagavond: Winterse buien Zeer onbestendig. Wisselend be wolkt en enkele winterse buien. De westelijke wind neemt vanavond eni ge tijd tot 6 a 7 beaufort af, maar draait in de nacht naar noordwest en neemt opnieuw tot 7 a 8 beaufort toe. Minimumtemperatuur komende nacht 3 graden. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m maandag 27 jan.: Zaterdag: Wisselend bewolkt Kans op neerslag: 80% Min.temp.: 0 graden Middagtemp.: 4 graden Windkracht: noordwest 5 Zondag: Wolkenvelden Kans op neerslag: 30% Min.temp.: -1 graad Middagtemp.: 4 graden Windkracht; zuidwest 3 Maandag: Wolkenvelden Kans op neerslag: 30% Min.temp.: 1 graad Middagtemp.: 5 graden Windkracht: zuidwest 4 ZON- EN MAANSTANDEN 24 jan. Zon op 08.32, onder 17.12 Maan op 15.02, onder 8.14 Volle Maan: 26 januari (01.31) HET WEEROVERZICHT DE BILT - De kern van een zeer die pe depressie trekt het komende et maal naar Zuid-Zweden. Dc wind draait daardoor boven het Noordzee gebied en onze omgeving naar noord west tot noord. Vanuit het hoge noorden gaat dan koude Pool lucht vin het zeegebied tussen IJsland en Noorwegen cn de Noordzee naar onze omgeving afvloeien. Deze lucht wordt door het relatief warme zeewa ter onstabiel van opbouw, waarbij zich talrijke buien gaan vormen De ze buien drijven vanaf vanavond ook onze omgeving binnen Daar dc toestromende lucht gelei delijk nog kouder wordt zullen deze buien vooral morgen overdag een winters karakter krijgen. Niet uitge sloten is zelfs dat dc sneeuw na de passage van een sneeuwbui enige tijd blijft liggen. Vooral in de nacht van vrijdag op zaterdag is de kans op gladde wogen groot. Zowel in de nacht van donder dag op vrijdag als op vrijdagmiddag is het tussen de buien dooreen graad of vier. De wind draait naar noord west en is in het binnenland matig of vrij krachtig, mogelijk met uitschie ters bij buien Aan zee en op het IJs- selmccr staat permanent een harde mogelijk zelfs stormachtige noord westenwind Tijdens het weekeinde verbetert het weer tijdelijk

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1986 | | pagina 1