Politici bedolven onder vragenvuur van ouderen 'n ZOMERZOTHEID streeknieuws CJV Samen Verder besloot tot opzet eigen jeugdsoos 4 Voor versterking onderlinge contacten Leerzame middag voor ANBO-ledeti én plaatselijke volksvertegenwoordigers NIEUWERKERK - Waar blijft de extra kracht voor de Stichting' Welzijn Ouderen; hoe is het gesteld met de inspraak voor ouderen; kan er geen stadbusje in Zierikzee komen voor het vervoer van ouderen; hoe staat het met de ontheffing reinigings- en onroerendgoed-belasting; kan de verkeerssituatie in de Zierikzeese Scheldestraat niet verbeterd worden; is de keuken van bejaardenhuis In 't Opper in Bruinisse niet groter te maken voor de maaltijdverstrekking en hoe denken de regionale politici over een meer flexibele woningbouw voor ouderen Dat is zo'n beetje het resultaat van de maandagmiddag in Nieuwerkerk gehouden bijeenkomst van de Schouwen-Duiveland- se ANBO-afdelingen, die speciaal voor de naderende gemeenteraadsverkiezingen de plaatselijke volksvertegenwoordigers aan de tand wilden voelen. De 50 aanwezige ouderen bewezen overtuigd, dat ze heel wat mondiger zijn, dan sommigen wellicht dachten en de uitgenodigde politici hadden de handen vol aan de hen gevraagde tekst en uitleg over het ouderenbe leid in de verschillende gemeenten. Bruinisse en Brouwershaven waren de grote afwezigen tijdens de bijeen komst, waar wel aanwezig waren: D. van der Wekken (PvdA-Zierikzee), A. J. Bom (PvdA-Duiveland), A.F. van der Sande (VVD-Duiveland en afge vaardigde voor Brouwershaven), A. van Klinken (SGP-Duiveland) en M. A. Bij de Vaate-Rozendaal. De ge meenten Westerschouwen en Midden- schouwen kennen geen ANBO- afdeling en ontvingen derhalve ook geen uitnodiging. Vragenvuur De verschillende afgevaardigden kregen enkele minuten spreektijd, waarna de ouderen hun vragenvuur mochten beginnen. Domper op de bij eenkomst was het plotseling onwel worden van ANBO-bestuurslid uit Terneuzen J. Hamelinck, die met een ambulance moest worden vervoerd naar het ziekenhuis. Regionaal ANBO-vooi*zitter H. Asma nam diens plaats als gespreksleider over en had daarbij moeite zijn persoonlijke poli tieke overtuiging achter stoelen of banken te steken. Hij wist zich toch te manifesteren als objectief gespreksleider. Zierikzees CDA-raadslid Bij de Vaate-Rozendaal en VVD-ster Van der Sande (Duiveland) hadden bei den een korte inleiding, omdat hun partijen geen speciaal ouderenpro- gramma hadden. Van der Sande meende dat de ouderen mondig ge noeg zijn en een speciale aandacht voor deze groep derhalve overbodig was. In haar betoog pleitte ze voor een soepel gemeentebeleid in de wo ningbouw. „Het moet mogelijk zijn, dat ouderen in huis worden gehaald door bijvoorbeeld jongere gezinnen, die kamers over hebben. De ouderen kunnen in dit geval een deel van hun uitkering bijdragen", stelde ze. Vanuit de zaal kwamen nogal wat geluiden, waaruit opgemaakt mag worden, dat ouderen niet bereid zijn extra geld te betalen voor andere of betere huisvesting. Ook werd de vraag gesteld of ouderen er wel goed aan zouden doen tussen jongeren (in hetzelfde huis) te gaan wonen. Bij de Vaate dacht van niet en bekrachtigde haar stelling met „ouderen moeten wel contact met jongeren hebben, maar ze moeten niet gedwongen ge confronteerd worden met elkaar". Eisen Van Klinken (SGP-Duiveland) zei te constateren, dat bejaarden veel ei sen stellen aan een woning en de om geving en dat daarom in Duiveland enkele bejaardenwoningen behuisd zijn door jongeren. „Weet u dat 90 procent van de ouderen in de Magno liastraat wil wonen?". De aanwezigen waren, het er over eens, dat ouderen meer inspraak moeten krijgen in de woningbouw. Van Klinken klonk enigszins pessimistisch en zag een ge organiseerd overleg niet snel van de grond komen. „Als u snel wilt mee praten. dan adviseer ik u eens contact op te nemen met de woonadviesgroep van vrouwen. Mogelijk dat die groep ook naar uw wensen kan luisteren", aldus de SGP-er. Hij is zelf ook een oudere en vond dat zijn partij hiermee bevestigd, dat ook de ouderen in de samenleving be trokken moeten worden in het be stuurlijk overleg. Van der Wekken (PvdA Zierikzee) reageerde hierop met de opmerking, dat voor zijn frac tie hetzelfde gold en keek hierbij schuin naar voorzitter Asma. Die liet zich echter niet verleiden tot het doen van PvdA-uitspraken en hield de ANBO-pet stevig op. De Stichting Welzijn Ouderen Schouwen-Duiveland vormde een uitvoerig punt van discussie. On danks het feit, dat alle politieke afge vaardigden zich als grote belangenbe hartigers voor ouderen uitgaven, is de extra administratieve kracht er niet gekomen (in de gemeenteraad van Zierikzee heeft alleen de PvdA- fractie zich uitgesproken voor uit breiding van het aantal uren). Bij de Vaate antwoordde op de opmerkin gen met de stelling, dat haar fractie een 'totaalplaatje' van de personeels uitbreiding wilde zien. Extra ar beidskrachten kosten volgens haar ook extra ruimte en de financiële ge volgen hiervan waren haar nog niet duidelijk. De hele politieke gang van zaken bij de personeelsuitbreiding werd door een aanwezig ANBO-lid als 'diep treurigomschreven. Diezelfde persoon kon zich ook niet vinden in de enige tijd geleden hoorzitting voor ouderen, waar alleen de Zierik zeese wethouder J. Groen en een ambtenaar acte de présence hebben gegeven. Een inwoner uit Zonnemaire deed zijn beklag over het functioneren van woningbouwvereniging Beter Wo nen. Hij bewoont een ouderenpand in de Julianastraat, waarin het grond- water 30 centimeter onder de vloer staat en het (mogelijk) kankerver wekkende spaanplaat op de zolder enorm stinkt. „Ze zijn van Beter Wo nen komen kijken, gaven me gelijk en zijn weer weggegaan. Ik heb nog niets gehoord. Diezelfde klachten le ven bij meerdere mensen in de Julia nastraat. Kunnen jullie (de politici - red) daar niets aan doen?"luidde het beklag. Niemand kon de man een pasklaar ZIERIKZEE - Het CJV Samen Verder heeft het initia tief genomen tot de opzet van een eigen jeugdsoos op de zaterdagavond in de grote zaal van het nieuwe CJV- onderkomen in de oude Bakkersschool. Eén van de stu ivende krachten achter dit initiatief is Tonja Schot. Zij laat weten, dat de soos vooral werd opgezet om de onder linge contacten tussen de CJV-leden te bevorderen. Zoals wellicht bekend geeft het CJV gestalte aan het jeugdwerk door middel van bijeenkomsten in diverse clubs. In clubverband ontmoeten de leden elkaar derhalve wel wekelijks, maar ook buiten dat clubverband zou het, volgens Tonja, goed zijn dat de jongeren elkaar op informele wij ze kunnen ontmoeten. Door middel van de thans gestarte soos op de zaterdagavond van half acht tot on geveer tien uur tracht men dat doel te bereiken. Overigens is de soos niet alleen voor CJV-ers, maar voor alle belang stellenden vanaf twaalf jaar toegan kelijk. Uiteraard hoopt men er ook regelmatig leidinggevenden van de CJV-clubs te mogen aantreffen, want de soos biedt mogelijkheden met el kaar op informele wijze bezig te zijn, vertelt Tonja. Zo kan er worden geta feltennist, gesjoeld of biljart worden gespeeld. Verder kan er natuurlijk ook naar muziek worden geluisterd. De initiatiefnemers sloten ten be hoeve van het opstarten van deze CJV-jeugdsoos een leninkje af bij het bestuur. Het is niet de bedoeling er een winstgevende manifestatie van te maken. Aan niet-leden wordt een symbolisch bedoelde entreeprijs van 0,25 gevraagd. Koffie en thee wor den gratis geschonken. Voor de overi ge consumpties wordt 0,75 in reke ning gebracht. Alcohol wordt er niet geschonken. De initiatiefnemers verzorgen bij toerbeurt de bardienst en verder zet ten zij zich in voor de voorbereidin gen, dus het wat gezelliger maken van de grote zaal en na afloop voor het schoonmaken van de accommoda tie. Veel werk? Ja, best wel, maar Tonja heeft het er graag voor over, want volgens haar biedt de jeugdsoos ook een goede mogelijkheid om het CJV-werk naar buiten toe wat be kendheid te geven. Programma Hoewel het programma op die zaterdagavond zo informeel mogelijk gehouden zal worden, bestaat de kans, dat - indien de bezoekers dat zouden willen- er van tijd tot tijd een filmvoorstelling gehouden zal wor den. Dit soort plannen zullen in de nabije toekomst nader worden uitge werkt. door CISSY VAN MARXVELDT Robbert joeg de wagen over de weg. „Idioot, idioot, idioot!" zei hij. De idioot was G. J. Hij stelde zich opeens voor, hoe hij straks, als hij de meisjes gehaald had, naar zijn kamer zou snellen om zijn smoking aan te trek ken. Hij zou die pummel vóór zijn. En wanneer dan de idioot met Erica door de hal danste en haar, natuurlijk op dc tenen trapte, zou hij de trap af ko men dalen en kalmweg aankondigen, dat hij de ware Van Heijendaal was. Het zou een meesterlijke coup de theatre worden. De auto stoof over de weg. De 'Burcht' kwam al dichterbij. Straks zouden de meisjes de trappen afdalen, hij zou eerbiedig het portier open houden. Pits lieve stem zou zeg gen: 'Goeienavond, Lucas!' Lucas! Nee, hij deed het niet. Hij zou G. J. zijn kans geven. En hij zou met de coup de théatre wachten tot de laatste avond. De auto minderde vaart, stond stil. Hij sprong er uit, belde, stond alweer bij het geopende portier. En toen zag hij dc meisjes de stoep afkomen. El- la, verborgen in de .lichtgroene avondmantel, hoog, ongenaakbaar. Lenie, wat smal en bleek in het wit van haar donzen kraag. 'Goeien avond. Lucas'. Zacht maar lief Mia. vlot en opgewekt: 'Lucas!' Dan kwan. Dot in haar rode avondjas, die haar meer zigeunerachtig deed lijken dan ooit. Een schittering van witte tan den: 'Zo Lucas!' „Waar blijft Pit nu weer?" vroeg El- la. „Ze had haar tasje vergeten," zei Dot. En daar was Pit. Kleine voetjes in zilveren schoentjes, die naar beneden tripten. Een klein, blank handje, dat de lichtblauwe avondcape met 't sneeuwige wit van de bontkraag vasthield. Voor ze instapte bleef Pit even staan. „Hallo Lucas," zei ze. Hij hielp haar instappen. Hij voelde haar handje in de zijne. Hij klapte het por tier dicht. Zoevend schoof de grote wagen over de maanverlichte weg. Gerrit Jan, die zich toch werkelijk, ondanks Robberts gehoon, van de speciale begroeting wel wat had voor gesteld. werd hierin al bitter teleur gesteld. Want toen de auto voor de stoep stilhield, speelde de grammo foon: „You hair is like ripened corn And your mouth is a cherry sweet." terwijl Hetty en Reep samen rond foxtrotten en Jef in de armen van Charles manhaftige pogingen deed om in de maat te komen. En Paul zong. „O, wat een leuke bende," riep Dot. Ja, dat was het. Een leuke bende. En geen plechtstatige, zwaar officiële stemming van verwachting heerste, zoals G. J. dat zo graag had gezien. „Wat ziet alles er knus uit. Rob bert," prees Ella zacht. „Ja, daar hebben tante Melie en Hetty voor gezorgd," zei hij. En hij noodde tot zitten. Pit zat al op de trap. Ze wuifde tegen tante Melie, die één van de cosy corners beschermde. „Danst u straks ook?" „Nee kind, ik kijk wel toe." Reep draaide al aan de grammofoon. Hij keerde de plaat om: „Nu jongens, we zullen maar niet langer zaniken. Vooruit: Smiling Spring." Hij boog voor Dot. „Wil je mij het onuitspreke lijke genoegen doen, Kaka?" „Het moet maar," zei de Kaka on verschillig. „Zeg, die jurk staat je uitstekend," fluisterde Reep en hij monsterde Dots zalmrose omhulsel. „Geleend van Pit," zei Dot. „Hij kleurt je goed, zeg." „Brr," ^ei Dot. Voor Pit op de trap bogen gelijktij dig Jef en G. J. Pit hief als in wan hoop haar armen omhoog. Dan zei ze rustig: „Al te veel eer. Ik houd tante Melie gezelschap." en langs de mage re en de dikke ridder sprong Pit naar tante Melie toe. Jef lachte. „Zo'n rakker." G. J. keek beteuterd. Dat was een beroerd be gin. Paul danste met Hetty, Charles met Mia. G. J., was glibberend op de parketvloer, boog voor Lenie Wat leek ze toch op Erica. Een lief kind was Lenie. Vertrouwelijk lachte ze naar hem op. En om haar jongensach tige figuurtje sprongen de met zilver bestikte plooien van de Parijse jurk. (wordt vervolgd) Biljarten is één van de ontspanningsmogelijkheden hij de CJV-jengdsoos in de Oude Bakkersschool Een kijkje in het zaaltje van het Nieuwerkerkse dorpshuis, waar ouderen de gelegenheid hadden hun vragen op de politici af te vuren. antwoord geven, want de woningen zijn eigendom van Beter Wonen. Een woordvoerder van de woningbouw vereniging verklaarde de Nieuwsbo de desgevraagd, dat het onmogelijk om kankerverwekkende platen kan gaan. Hoewel Beter Wonen volgens hem haar uiterste best doet de water overlast tegen te gaan, kon hij niet anders dan concluderen, dat water overlast en Schouwen-Duiveland bij elkaar horen. „We doen ons best, maar het is voor het hele eiland een probleem", aldus de woordvoerder. Hij wilde toch ook de gemeenten bij het probleem betrekken, die de grond bij afgifte niet gedraineerd hebben en op het juiste peil gebracht. Van der Wekken zei het in zijn toe spraak te betreuren, dat het er naar uit ziet, dat in Zierikzee geen meer derheid lijkt te zijn voor een stich ting woonconsument, waarin ook de ouderen hun klachten kenbaar kun nen maken. Van der Wekken liet in zijn spreektijd duidelijk merken 'al zitten we hier niet om stemmen te winnen', dat het de PvdA in Zierikzee is geweest, die het opstellen van een nota voor ouderen gestimuleerd heeft. Idem-dito voor wat betreft het onlangs beschikbaar gestelde bedrag van 25.000 gulden voor ouderenzorg. De socialist maakte duidelijk, dat de PvdA wel degelijk een ouderenbe leid in haar partijprogramma om schreven, heeft. Voor de toekomst stelt de partij zich de volgende zaken voor: Het de ouderen mogelijk maken te blijven deelnemen aan het maat schappelijk verkeer, Ouderen zolang mogelijk zelf standig laten wonen; desnoods met maatregelen in de thuiszorg en Zorgen dat er voldoende midde len zijn voor de zorg en dienstverle ning voor en aan ouderen. Kwi j tschelding- Er werd de aanwezige politici ook gevraagd naar de mogelijkheden van kwijtschelding van de onroerend- goedbelasting en reinigingsrechten. „Het is toch te gek, dat je ouderen met een grote rolemmer laat slepen en ze er nog voor moeten betalen ook", klonk het uit de zaal. Van der Sande legde uit, .dat de onroerend- goedbelasting een zaak van de in specteur voor de rijksbelastingen was en de gemeenten hierin geen zeg genschap hebben. Van der Wekken voerde het woord over de reinigingsrechten. Hij zei het te betreuren, dat er naar alle waar schijnlijkheid door de reinigings dienst geen kwijtscheldingsbeleid gevoerd gaat worden. „Ik kan me voorstellen, dat u een verband legt tussen de komst van de rolemmer en het afschaffen van het bejaardenta rief. Dat verband is er echter niet, want het laatste is een rijksmaatre- gel" aldus Van der Wekken. De gemeenten kunnen volgens hem echter wel op andere (puur gemeente lijke) belastingen een individueel be leid voeren. „In enkele gemeenten is al een sociaal noodfonds, waarop mensen aanspraak kunnen maken, die door het huidige regeringsbeleid in de financiële knel zijn gekomen" zei de PvdA-er. Ook PvdA-er A. J. Bom uit Duiveland was van de partij en beperkte zich in zijn toespraak tot het zich scharen achter het uitvoerige betoog van zijn Zierikzeese collega. Verschillende ouderen hadden vra gen over de verkeerssituatie in de Scheldestraat in Zierikzee. De be jaarden van Borrendamme moeten ver lopen naar de bushalte en vaak ook de drukke straat oversteken. Voorzitter Asma kondigde een uitno diging aan van de betreffende Zierik zeese wethouder naar de ouderen toe, waardoor laatstgenoemden hun be zwaren kenbaar kunnen maken. Daar stemden de aanwezigen mee in. De Wieken Een ander 'Zierikzees' probleem ging over de hoge woonruimten op de verdieping van verzorgingshuis De Wieken. Doordat de ramen hoog zijn, kunnen de bewoners ze niét zemen en wordt door het vele glas veel warmte verloren. „Kan hier niets aan gedaan worden?, luidde de vraag. De spreekster werd echter doorverwezen naar het bestuur van De Wieken, dat besluiten neemt over bouw technische zaken. Van der Wekken kon zich echter voorstellen, dat voor het verkrijgen van subsidies van de rijksoverheid voldaan zou moeten worden aan een dergelijk uitgevoer de bouw. De verstrekking van warme maal tijden kreeg ook nog kort de aan dacht. De aanwezigen waren over tuigd van het feit, dat het stroeve verloop hiervan niet te wijten is aan „politieke onwil" (Van Klinken) of aan geldgebrek, maar om de simpele reden, dat de keuken van bijvoor beeld verzorgingshuis In 't Opper in Bruinisse hiervoor te klein is. Dat er ondanks dit gegeven toch iets dient te gebeuren, stond voor de ouderen bui ten kijf. Van der Sande vroeg in dit verband aan een vertegenwoordiger van de Stichting Welzijn Ouderen of het nieuwe fenomeem Kookmoeders hierin een bijdrage kan leveren. De woordvoerder achtte dit verschijnsel slechts als noodgreep en niet als per manente oplossing voor de maaltijd verstrekking. Als een van de laatste opmerkin gen kwam de inspraak voor ouderen weer ter sprake. Een van de ouderen verbaasde zich erover, dat in de werkgroep volwasseneneducatie geen ouderen vertegenwoordigd zijn. Dit geldt ook voor de werkgroep emancipatie. „Ligt hier geen taak voor de ouderenbonden?". Voorzitter Asma beantwoordde de ze en de vele andere vragen met het uitspreken van de wens, dat de oude ren het niet moéten laten bij deze ene bijeenkomst, maar dat ze de paden warm moeten houden en eens bij een politieke partij moeten' aankloppen met vragen. In zijn sluitingswoord kon Asma zijn teleurstelling over de aanwezigheid van de gemeenten Bruinisse en Brouwershaven niet ver heulen, al was laatstgenoemde ge meente deels vertegenwoordigd in de persoon van Van der Sande. BRUINISSE Voorlichtingsavond De Kruisvereniging S, .ouwen- Duiveland, verzorgingsgebied Brui nisse, houdt op dinsdagavond 28 ja nuari een vergadering die bijna ge heel in het teken zal staan van voorlichting. De avond is in het NH- verenigingsgebouw en begint om acht uur. De eerste voorlichting, over stop pen met roken, wordt verzorgd door de heer D. Versteegh, directeur van de 'Stichting Leven en Gezondheid uit Bilthoven, zulks ter inleiding op een te starten cursus over dit onderwerp. Plaatselijk tandarts dr. Backer houdt daarna een inleiding over tandheel kunde. Iedereen is welkom. Bruse Dorpskrant stopt De twee-maandelijkse huis-aan- huisperiodiek De Bruse Dorpskrant houdt op te bestaan. Gedurende drie jaar heeft de samensteller, de heer G. v. d. Weele, met'advertenties op rijm en actuele gebeurtenissen van een persoonlijk tintje te voorzien, zich in gespannen om een alleszins represen tatief blaadje samen te stellen. De heer V. d. Weele stopt vanwege z'n ho ge leeftijd.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1986 | | pagina 4