w (fOt Creativiteitsprijs 1986 voor Zeelandia Zo'n 75 tot 95 procent boeren tegen komst van zoet-waterpijp N onsens verhalen en raadsdemocratie is tekort gedaan' DE ZIERIKZEESCHE COURANT 250 biljet vergroot in gemeentehuis Koffieprijs met 65 cent omhoog WAT HET L. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Belangstelling voor huisvesting Vragenvuur Jeugdsoos Geneutraliseerd Voor de vrijkomende lokalen van de basis- Eilandelijke politici werden tijdens een bijeen- De CJV Samen Verder heelt in haar nieuwe Districtssportcommissielid Arjaan de Schipper school Binnen de Veste in Zierikzee bestaat komst van de ANBO-afdelingen bedolven on- onderkomen in de oude Bakkersschool een bezocht met ploegleider Jan Raas de storm- grote belangstelling. (Pag. 2). der een vragenvuur. (Pag. 41. eigen jeugdsoos opgezet. (Pag 4). vloedkering en gaf definitie! het groene licht. (Pag. 5). DINSDAG 21 JANUARI 1986 142ste jaargang Nr. 23867 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Lof weigeren is tweemaal geprezen willen worden. La Rochefoucauld Kamer van Koophandel en Fabrieken in Midden- en Noord-Zeeland: MIDDELBURG/ZIERIKZEE - De prijs voor creatief ondernemer schap 1986 van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Midden- en Noord-Zeeland is maandagmiddag uitgereikt aan de Koninklijke Zeelandia H. J. Doeleman b.v. te Zierikzee. De prijs werd in de Middel burgse Schouwburg tijdens een nieuwjaarsbijeenkomst uitgereikt door de voorzitter van de kamer, drs. C. Hartog, aan de beide directeu ren van het bedrijf, de heren H. J. Doeleman en drs. P. Schotte. Zeelandia kreeg de prijs, die voor de vierde maal werd uitgereikt om dat, volgens drs. Hartog, het bedrijf het meest vooraanstaande bedrijf is in de bakkerijgrondstoffen-branche en voortdurend bezig is met ver betering en vernieuwing van haar producten: :,Het bedrijf geniet bo vendien bekendheid in alle werelddelen en heeft een optimale toe komstverwachting. Innovatie is bij Zeelandia bepaald geen toverwoord." Namens Zeelandia voerde directeur H. J. Doeleman het woord. Hij dankte de Kamer voor de uitgereikte prijs en voor de lovende woorden. Creativiteit is iets uit het niets scheppen, iets dat er nog niet is. We zullen er voor moeten zorgen dat die creativiteit er blijft om ons op dit niveau te kunnen handhavenzo lichtte hij toe. Doeleman noemde een grote mate van slagvaardigheid de grondslag voor het succes van zijn bedrijf. Hij ging echter niet voorbij aan het feit dat mede dankzij de in zet van het gehele, nu zo'n 250 personen tellende, personeelsbestand van Zeelandia, successen konden worden geboekt: ,,Ik wil dan ook alle medewerkers van ons bedrijf betrekken bij deze prijs." Op de linkerfoto neemt directeur H. J. Doeleman (rechts op de foto) de prijs in ontvangst uit handen van drs. C. Hartog. Rechts tonen de di recteuren Doeleman en Schotte, in gezelschap van hun echtgenotes, de prijs en de oorkonde aan de aanwezigen. Deel actievoerders vóór zoet-waterpijp nu spijt van handelen Advertentie Voor het ruimste assortiment in ALLE SOORTEN vakanties en reizen naar: BURGH-HAAMSTEDE - Uit een nog gaande handte keningenactie van enkele ingelanden van het Water schap Schouwen-Duiveland lijkt een zeer ruime meer derheid van de boeren tegen de komst van de zoet- waterpijp te zijn. Zo'n 90 tot 95 procent van de boeren in de Westhoek; 80 procent van de boeren in de regio Zierik zee en zeker 75 tot 85 procent in de regio Duiveland heb ben zich tegen het in november '84 genomen principe besluit van het waterschap gekant. Dat maakte de Wes- terschouwse wethouder A. J. Padmos maandagavond tij dens de gemeenteraadsvergadering bekend. De boeren protesteren hiermee te gen twee zaken. Enerzijds stellen zij vraagtekens bij de hoge lasten, die gepaard gaan met de komst van de zoetwatervoorziening; anderzijds kunnen zij zich niet vinden in de 'on- BURGH-HAAMSTEDE Het Wcsterschouws CDA- raadslid J. Geleijnse heeft maandagavond tijdens de raadsvergadering voorgesteld om de Nederlandsche Bank te vragen een vergroot duplicaat van het nieuwe bankbiljet van 250 gulden aan de gemeente te schenken. Op het biljet prijkt de vuurtoren van Haamstede en Geleijnse ziet een en ander als een fraaie versiering van het gemeentehuis. Burgemeester J. L. Nie- mantsverdriet-Leenheer vond het een goed idee en zei het te willen voorstellen bij de Ne derlandsche Bank als de CDA- fractie met een voorstel in deze richting komt. De overige frac ties konden zich ook vinden in het voorstel van het CDA. Keten Socialist J. C. Hendrikse zei verheugd te zijn met het biljet, maar nog blijer te zijn met op name van de vuurtoren in dc wal rad arketen, waardoor het voortbestaan van de toren ge garandeerd lijkt. democratische' besluitvorming van het waterschap. Padmos, die tijdens de vergadering zijn wethouderspet even afdeed voor zijn hoofd ingelandenpet, reageerde hiermee op een uitspraak van raadslid J. van den Berge (Reformatorische Unie). Positief Van den Berge liet zich bijzonder positief uit over de uitlatingen van Padmos, die tijdens de bewuste ver gadering van het waterschap zijn vraagtekens plaatste bij de juiste be sluitvorming. Voornaamste reden hiervoor was, dat de ingelanden zijns inziens niet voldoende gehoord wa ren. Het RU-raadslid maakte echter - wellicht ten overvloede - duidelijk dat hij met zijn compliment naar Padmos niet de mening was toege daan dat er geen leiding moet komen. Padmos: „De resultaten van het on derzoek wijzen uit, dat ik in mijn standpunt niet alleen sta, maar een ruime meerderheid van de boeren achter me heb. Nu komt er echter wel een informatie-middag voor de inge landen over de consequenties van de pijpleiding al weet ik niet of het wa terschap hieraan deelneemt". PvdA-raadslid G. J. VV. van der Salm deed hier nog een schepje bo venop. door te melden, dal naar zijn informatie zelfs verschillende jonge DEN HAAG - Do commissie Voor lichting Minderheden stopt met de in- fotclcfoon van de rijksoverheid. Mi nister Rietkerk van Binnenlandse Zaken heeft ingestemd met een voor stel daartoe van dc commissie. Het ministerie heeft dat dinsdag meege deeld. De infotelefoon werd in 1982 in gebruik gesteld om Turken. Marok kanen en Spanjaarden vanuit de rijksoverheid te informeren over maatregelen die voor hen van belang waren. boeren, die tijdens de waterschaps vergadering een handtekeningenlijst vóór zoet water hadden ingediend - nu de gevolgen hen duidelijker wor den - spijt hebben gekregen van hun actie. De socialist zei te vinden, dat het waterschap op het hart gedrukt dient te worden, dat beslissingen van dergelijke omvang, alleen vergezeld van goede informatie genomen kun nen worden. Ook de andere fracties dan de RU en de PvdA mengden zich in de dis cussie en J. Geleijnse (CDA) wees op de grote financiële gevolgen voor de boeren. De extra jaarlijkse lasten zouden variëren van 1500 tot 15000 gulden voor de verschillende bedrij ven. Geleijnse: „Het is heel jammer, dat de ingelanden niet voldoende ge hoord zijn". VVD-er dr. H. J. van Zuij- len was enigzins verbaasd over de mededeling van het waterschap, dat ondanks de lastenverhoging van 130 gulden er toch een inkomstenextra per hectare volgt van circa 185 gul den. „Gelet op de schommelende landbouwprijzen lijkt me een derge lijke voorspelling gewaagd", aldus Van Zuijlen. VOIR @@V@lf@lR REISBURO: APPELMARKT 21 ZIERIKZEE-TEL. 01110-5036 Raadslid over beantwoording door burgemeester Westerschouwen BURGH-HAAMSTEDE - „Zoals u vanavond de vragen naar aanleiding van de begroting beantwoordt doet u de raadsdemocratie tekort. De verschillende fracties moe ten gelegenheid hebben tot het stellen van vragen naar aanleiding van geluiden uit andere partijen. U wilt hier op niet ingaan en kiest de weg van de minste weerstand, waarmee u uzelf een vrijbrief voor nonsensverhalen geeft. Als de RU-fractie vragen stelt over de grootschali ge recreatieve plannen, dan pakt u deze fractie in met een fraai verhaal over voorzieningen voor de burgers. Als u zegt, dat wij allen met de komst van het VOP heb ben ingestemd, dan is dat niet waar; de PvdA heeft te gengestemd. Er moet te allen tijde sprake zijn voor een politieke discussie over belangrijke zaken en uw manier van handelen maakt mij een beetje boos". Duidelijke taal van G. J. W. van der Salm van de PvdA-fractie tij dens de maandagavond gehouden Westerschouwse ge meenteraadsvergadering op reacties van burgemeester J. L. Niemantsverdriet-Leenheer. ZIERIKZEE - Een pakje koffie van 250 gram moet met ingang van van daag (dinsdag 21 januari) 65 cent duurder worden. Dat blijkt uit een brief van Douwe Egberts, de markt leider op de Nederlandse koffie- markt,aan groothandelaren. Poeder koffie wordt 19 cent per 50 gram in prijs verhoogd. In de brief wordt de forse prijsstij ging toegeschreven aan de situatie op de wereldmarkt, waar de prijzen me de door speculaties snel oplopen. Van der Salm was duidelijk gepi keerd over de manier van antwoor den van de burgemeester op vragen van de RU-fractie. RU-raadslid J. van den Berge heeft zich al vaker veront rust uitgesproken over de toekomsti ge uitbreidingsmogelijkheden van de kleinere bedrijven in de gemeente, zoals onder meer de fruittelers en de kampeerboeren. Vandaar dat hij sceptisch staat tegenover het - voor het afronden van het Verblijfsrecrea- tief Ontwikkelings Plan - goedkeu ren van een tweetal grootschalige bungalowparken. Grootschalig Ook de term grootschalig (240 bun galows en ruim 100 bungalows) was punt van discussie, want Niemants- verdriet zei onder grootschalig iets anders te verstaan. Zij garandeerde Van den Berge echter, dat wanneer de Tweede Kamer vindt dat er uitbrei ding moet komen voor de kampeer boeren, de gemeente deze uitbreiding automatisch zal toestaan. „Bij de fruitteeltbedrijven ligt het iets anders. Wij wachten op een ad vies van de Nederlandse Fruittelers Organisatie. Als de fruittelers door hun organisatie geholpen willen worden, dan moeten ze naar Den Haag gaan. Zoiets kan helpen", rea geerde de eerste burger. Voor wat de twee bungalowparken betreft ant woordde ze met de opmerking, dat de voorzieningen op deze terreinen, zo als zwembaden en tennisbanen door privaat-rechtelijke afspraken met de eigenaren toegankelijk worden voor de Westerschouwse bevolking. Niemantsverdriet: ,,U heeft met u allen al ingestemd met de realisering van de plannen en wij werken ze nu alleen uit". Van der Salm ageerde dus tegen 'met u allen', omdat de PvdA te gen gestemd heeft. De socialist kon zich ook niet vinden in haar opmer king ten aanzien van het VVD- voorstel, een onderzoek te verrichten naar de gevolgen van de ontsluiting door de ingebruikname van de Stormvloedkering. Hierop reageerde de burgemeester met „alleen de VVD vraagt hier vooralsnog om" en mede daarom deed ze niet enthousiast over het voorstel. Van der Salm verzachtte zijn boos heid later met de opmerking, dat der gelijke gevoelens bij hem snel zak ken, maar bleef echter bij zijn standpunt inzake het belang van een open politieke discussie over grote zaken als het VOP. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's kfORDT Zelfs onder de jonge boeren, die in november '85 actie voerden vóór de pijp zijn er twijfels gegroeid. Verwachting Deltagebied tot woens dagavond: Regen Morgen komt het weer onder in vloed van een nieuwe Oceaandepres sie. Eerst wisselend bewolkt en een enkele bui. Morgen overdag toene mende bewolking, in de middag ge volgd door regen. De westenwind draait naar zuid en neemt toe naar krachtig, aan de kust hard of storm achtig. Minimumtemperatuur ko mende nacht 2 graden. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m zaterdag 25 jan.: Donderdag: Veel bewolking Kans op neerslag: 90% Min.temp.: 4 graden Middagtcmp.: 6 graden Windkracht: zuidwest 7 Vrijdag: Wisselend bewolkt Kans op neerslag: 90% Min.temp.: 2 graden Middagtcmp.: 4 graden Windkracht: west 6 Zaterdag: Wisselend bewolkt Kans op neerslag: 60% Min.temp.: 1 graad Middagtcmp.: 4 graden Windkracht: noordwest 5 ZON- EN MAANSTANDEN 22 jan. Zon op 08.34, onder 17.08 Maan op 13.17, onder 6.20 23 jan. Zon op 08.33, onder 17.10 Maan op 14.02, onder 7.23 Volle Maan: 26 januari (01.31) HET WEEROVERZICHT DE BILT - Een zwakke rug van ho ge druk passeert in de nacht van dins dag op woensdag in snel tempo met enkele opklaringen ons land. De tem peratuur daalt dan vlak bij zee tot vier en meer landinwaarts hier en daar tot een graad. De westenwind neemt dan tijdelijk tot matig af. Dc nieuwe actieve Oceaandepressie bereikt in dc loop van woensdag de Noordzee. Op dc nadering daarvan neemt dc bewolking van het westen uit toe. Vooral in de middag valt daaruit weer regen. De wind draait

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1986 | | pagina 1