PIET WILLEMSE een èehte Bruenaar Vergadering Aller Belang Oosterland was in mineur Co en Marian Simmers openen hun eigen zaak 4 A MIDDEN MIDDENSTAND Marian en Co Simmers in hun nieuwe restaurant-herberg de Waag te Serooskerke. „Wanneer je in je zaak bezig bent met je klanten, dan geeft dat een voldoening. Bij de Cockpit waren we de wintermaanden ge sloten en reste er niets anders dan het voorbereiden op het zomersei zoen", legt Simmers uit. Toch heeft hij de koude maanden benut, om de kneepjes van het koksvak hele maal onder de knie te krijgen, want, zo zegt hij „de mogelijkhe den van de keuken veranderen constant". Simmers is een creatief mens, die én de duurdere én de goedkopere gerechten graag tot in de puntjes wil afwerken. Een klei nere a la carte-menu kan volgens hem net zo op tafel gezet worden als een vijf-gangendiner. Het zijn de kleine dingen die het doen. Op tafel zetten De term 'op tafel zetten' is in restaurant De Waag eigenlijk niet gelukkig gekozen, want het echt paar streeft naar het 'kweken' van een gemoedelijke sfeer, waarbij de gasten drie tot vier uur vermaakt kunnen worden. Een aperatiefje aan de bar vooraf; vervolgens aan tafel en ruim de tijd, om na te tafe len. Simmers zorgt met zijn ge rechten wel, dat het de mensen niet verveelt en zijn vrouw bege leidt de gasten van binnenkomst tot afscheid. Wanneer hem de kreet performance wordt voorge schoteld, knikt hij instemmend. „Ja, de mensen willen graag waar voor hun geld en daaraan probe ren wij te voldoen". Omdat voor iedereen en elke beurs gestreefd wordt naar die sfeer, kunnen het volgens Sim mers juist de kleine dingen zijn, die de finishing touch gever .an het geheel. Het interieur (inge richt door T. van Arkel en „dat is een compliment waard", voegt Simmers er aan toe) laat niets te wensen over. Een gezellige open haard, een houten bar en uitzicht op de rustieke- Ring van Seroos kerke en aan de andere zijde een fcuitgaard completeren het ge heel. INDE De Waag is het hele jaar ge opend van maandag tot en met zondag (met uitzondering van woensdag) vanaf 10.00 uur 's mor gens. Vanavond is er van 19.00- 22.00 uur een receptie in het restaurant aan het Dorpsplein 6. BRUINïSSE - Wéér moet de gemeente Bruinisse noodgedwongen een van haar oudgedienden laten gaan: op vrijdag 7 februari zwaait P. J. (Piet) Willemse af. Piet is voorman bij gemeentewerken gedurende een periode van twintig jaar en als zodanig kent iedereen hem. Eigenlijk vreemd dat zo'n man - op en top een Bruënaar - nooit een bijnaam gekregen heeft (zijn ze goed in in Bru), of het moest Piet Zwaailicht zijn. Hoe het zit met dat zwaailicht komt verderop aan de orde. Op 1 juni '66 kwam Piet in dienst van de gemeente, na een werkzaam leven in de landbouw. Twee werkgevers 'versleet' hij: Lemson (boerderij Zeldenrust) tot de ramp en K. Kik. Tussen die twee in werkte hij nog twee jaar aan de dijken, als zovelen in de ramptijd. Lemson kwam na de evacuatie niet meer terug, vandaar dat Willemse naar een andere werkgever moest omzien. Het werd Kik, die echter twee zonen had en spoedig kwam de plaats van Piet in het gedrang en kreeg hij te verstaan dat het werk voor hem gebeurd was. De baan van gemeentewerkman kwam in zicht, Piet solliciteerde en kreeg die baan. Laurens van Popering was toen nog voorman, maar werd ziek en burgemeester v. d. Linde bombardeerde Piet al na een half jaar tot voorman in zijn plaats. Piet bleef dat tot op de huidige dag. De werkplaats van de buitendienst was toen nog aan de Molenstraat tot twaalf jaar geleden de gemeente het huidige onderkomen kocht aan de Molenweg, mét een fraai huis waar de kinderen 't Oefje op lieten zetten. Het is ook dit huis, waar Piet en zijn vrouw Hubrina (Hubrien) met veel plezier wonen, dat Piet heeft tegengehouden om bijvoorbeeld in de VUT te gaan. Met pensioen gaan betekent in hun geval ook: het huis uit. Daar komt bij dat Piet Willemse zijn werk altijd als hobby heeft beschouwd, dus hij wilde er helemaal niet mee ophouden. Toch zal het echtpaar Willemse binnenkort 't Oefje moeten verlaten. Het afscheid wordt echter sterk verzacht, omdat zoon Koos een baan bij gemeentewerken heeft gekregen (per 1 maart) en in 't Oefje zal trekken. Het afscheid van het fijne huis is dus niet voor goed: Piet kan er zo binnenlopen om de koffie. Iets over de werkzaamheden van de scheidende voorman, tot wiens taak het twintig jaar lang behoorde om de gemeentelijke plantsoenen bij te houden, straatwerk te verrichten evenals rioleringswerk, het werk op de begraafplaats en de gladheidbestrijding. Vijf taken waaraan hij met evenveel plezier heeft gewerkt, hoewel de een soms liever dan de ander. Bekend is zijn aversie tegen hondepoep waarmee hij als gemeentelijk grasmaaier veelvuldig te maken had. Ooit stapte hij naar de burgemeester met de volgende 'boodschap'; „Burgemeester, lae ze belasting betaele, a ist vuuf'onderd gulden voö aene poat! Da laete ze dur 'ontje wè poepen in de goot". Bovenstaande anecdote komt overigens niet uit de mond van Piet, die - doorgaans toch spraakzaam genoeg - een beetje overvallen werd om zomaar over zichzelf te vertellen. Gelukkig was het echtpaar Willemse in '84 veertig jaar getrouwd, ter gelegenheid waarvan hun levensloop op schrift werd gesteld door hun huisvrienden, het burgemeestersechtpaar Hekman. Zo kwamen we ook te weten van het zwaailicht, waarover later meer... Wat die plantsoenen betreft, dat viel vroeger wel mee. Het dorp hield toen nog op bij In 't Opper en aan groenvoorziening was er niet veel. Wel was er een sportveld, dat nog met een handmaaier gemaaid werd. Een hele dag werk betekende dat. Nu, met twee sportvelden en moderne machines slechts vier uur. In die begintijd van Piet bezat de gemeente slechts een handkar voor de buitendienst. Bij straatwerk (reparaties) betekende dat dus een kar met stenen en zand door het dorp duwen, een zwaar werk. Zelfs de gladheidbestrijding werd per handkar gedaan. Later kwam er een tractor voor in de plaats, een hele verbetering en twaalf jaar geleden werd het machinepark behoorlijk uitgebreid waardoor het werk wel werd vergemakkelijkt. Verstopte rioleringen behoorden vroeger ook veelvuldig tot de weerkerende taken, vooral in de nieuwbouw, waar qua riolering 'werd geknoeid' zoals Piet het formuleert. Later kwamen deze woningen bij de woningbouwvereniging en was dit rioleringswerk gedaan. Maar ook dat was handwerk, met de schop. Die schop werd tevens gehanteerd op de begraafplaats, waarvan Piet zegt nooit een hekel gehad te hebben om daar te helpen. Uiteraard niet het leukste werk, maar het hoort er bij. „Je groeit er in", verklaart hij eenvoudig. De komende jaarwisseling, nog in het verre verschiet, zal voor Piet en Hubrien wel heel anders verlopen dan de laatste twintig jaar. Tijdens de jaarwisseling had hij namelijk altijd dienst en beleefde die wisseling altijd op straat. Dit jaar nog. moest gemeentewerken vier vrachtwagens vol autobanden weghalen, die per (grote) vrachtwagen clandestien in Bm arriveerden om de feestvreugde te 'verhogen'. In het 'Duphuis' (welbekend in Bru) lagen alleen er al tachtig... In ieder geval was Piet pas om half vier 's nachts thuis en daar denken de feestgangers vaak niet aan. Piet is een échte Bruënaar, geboren en getogen. Een échte Bruënaar denkt hardop, dus Piet ook. Dat kan weieens tot vreemde situaties leiden, zeker als er een 'overlander' bij betrokken is die geen Bru's verstaat. Zo kwam er eens een nieuwe medewerker bij de gemeente, met een baardje. Piet zei direct dat z'n 'winksbrêêwen' waren gezakt, maar de man heeft het nooit begrepen... Bru's zijn ook de beroemde spreuken van Piet (hardop denken dus). Over emancipatie zei Piet eens: „Niks van al die fratsen en kunsten, wuuven motten kousen stoppen". Een andere spreuk: „Vrouwen delen je verdriet, verdubbelen je vreugde, maar je portemonnee is drie keer zo gauw leeg!" Verder moet Piet geen schoenen met 'esselingen' en bij 'pien in de rik' gaat hij naar een 'wriefwuuf' toe. Tot slot nog een bekende van hem: „Kinderen, je raakt er nooit vanaf. En heb je geen luizen dan heb je wel neten. En (vergoeielijkend) als ze niet meer "bij je komen moet je maar denken: ik ben rijp voor In 't Opper". Wie het vatte kan die vatte het... Een échte Bruënaar neemt geen blad voor de mond, dus ook Piet niet. Op de markt lopend hoorde hij een van de marktkooplui hardgrondig vloeken. Piet er naar toe: „Daar heb je de Grevelingendam met de brug. Zie dat je zo gauw mogelijk aan de overkant in Oude Tonge komt". Voor het gemeentehuis een drukte van belang met veel kinderen: een schoolmeester trouwde. De kinderen gooiden zakken vol confetti, en na de huwelijksvoltrekking kon Geluk binnen en Piet buiten de rommel opruimen. De wind woei een schop vol confetti weg, waarna Piet heel andere heilwensen aan het adres van het kersverse echtpaar toedichtte dan normaal. Piet naai school: „Wanneer je dat nog een keer lapt kom je zelf maar vegen, anders kom ik met de wagen en kiep hier alles uit". Typisch Bru's! In dit kader past ook het prachtige verhaal van het zwaailicht waaraan Piet z'n bijna-bijnaam te danken heeft. Het verhaal gaat alsvolgt. De gemeente besloot in een zeker jaar dat het personeel een kerstpakket zou krijgen, (waarschijnlijk was er toen geen tekort van anderhalve ton, Red.) Bij het uitreiken iedereen blij, en Piet naar huis met een langwerpig pak en dacht Hubrien blij te maken met een kerststaaf voor bij de koffie. Thuis bleek er een kaars in het pak te zitten, waaraan zelfs bij nadere bestudering niet eens een lont zat. Een échte Bruënaar gaat dus op hoge poten naar de burgemeester himself en zegt: „Burgemeester, benne julder nou glad bedundert. Dinke julder nou da'k een dwaallicht binne! Julder dinke toch nie, da'k met Hubrien bie een kaarse gae zitten. Die tied hebben wulder gehad!" Wat, de kerstwensen voor de gemeenteraad betreft die aanvullend werden gesproken, die waren wel oprecht, maar niet fraai. Van Willemse had heel de gemeenteraad voortaan in donker verder moeten leven... Nog ééntje dan. Traditie is dat bij verjaardagen bij de mensen van de buitendienst er tussen de middag een borrel wordt gedronken door de collega's op de gezondheid van de jarige. Tijdens zo'n gelegenheid werd er een 'goed borreltje gedaan' en werd de voltallige dienst ook uitgenodigd te blijven eten. Twee man deden het, de rest (Piet ook) ging naar huis. Het tweetal kreeg vette soep voorgeschoteld, die wel erg lekker was maar niet goed viel op de borrel(s). Een van de twee, Schults', trachtte zijn ega te overtuigen dat ie ziek was, maar daar kwam niks van in: er moest gewerkt worden. Toevallig was men bezig om een brandpit dicht te rijden per kruiwagen en Schults móest en zou kruien. Al bij de eerste volle kruiwagen dook hij mét wagen en al het water in... Leuke momenten om aan terug te denken, zoals Piet Willemse er zoveel heeft. Voortaan zal Piet het van die herinneringen moeten hebben, want het is gebeurd. Op 20 februari wordt hij 65 en dus gaat hij met pensioen. Bart de Jonge wordt zijn opvolger, maar eerst is er nog het officiële afscheid in het gemeentehuis van Bru, temidden van zijn mannen en familie. Vier kinderen kreeg het echtpaar (én vier van een ander, vult hij aan) en zes kleinkinderen, die allemaal gek zijn op opa. Die zijn uiteraard ook op het afscheidsfeest, waarna er een diner wordt aangeboden door de gemeente, voor de familie. En dan wordt het stil. Een stilte waarmee Willemse het moeilijk heeft. Hij had nog graag gebleven, maar ja. Hobby's heeft hij niet, behalve tuinieren. En als er verhuisd moet worden naar een bejaard en woning liefst, valt er weinig meer te tuinieren. „Maar ik kom de dag wel door hoor", zegt hij manmoedig, en tegelijk aankondigend dat hij voortaan zal stofzuigen en de ramen lappen. De tuin zolang het kan, (kan wel aan een stukje grond komen) een rondje fietsen, met de varende dochter mee op reis en dan is er nog het koor waar ze beiden lid van zijn. „Als ik maar gezond mag blijven", is zijn oprechte wens, denkend aan de afgelopen twintig jaar waarin er acht collega's zijn overleden. Van die begintijd is alleen gemeentesecretaris De Groot nog over. Over oudgedienden gesproken. Over het verschil met vroeger zegt Piet tot slot: ,,'t Is net een duivenkooi, dat gemeentehuis. Ze komen en gaan. Het intieme van een kleine groep is weg, maar dat vind je nog wel in de buitendienst hoor. Ik heb het tenminste altijd goed gehad". Foto: JOHAN D. C. BERREVOETS Tekst: HARRY DE WAARD OUWERKERK - De landbouwvereniging Aller Belang te Ouwcrkerk ver gaderde in het Dorpshuis onder leiding van voorzitter W. A. Kuyper. Het speet hem, slechts een klein gezelschap te kunnen verwelkomen (buiten het bestuur waren 10 leden aanwezig). Reden: ziekte of anderszins. Aanwezig op deze avond waren spreker L. C. Corstanje van de PZEM en W. in 't Veld, van de Rijksbedrijfsvoorlichtingsdicnst-akkerbouw; als toehoorder weliswaar, 's Voorzitters toespraak was overigens in mineur wegens de overschotten van tarwe en zuivel. „Vooral de tarwe ervaren wij aan den lijve en wij moeten bij de teelt hiervan vraagtekens gaan stellen. Vruchtwisseling van het gewas is belangrijk". Dc 20 agrarische bedrijven van de vereniging hebben samen 840.000,— minder 'getrokken' dan de gemaakte kostprijs vanwege de slechte prijzen van aardappelen, uien en tarwe. Maar aan één jaar gaat een boer niet ten gronde. Echter blijft ieder streven naar een zo hoog mogelijke produk- tie. Positief punt zijn de suikerbieten met 52 ton per hectare en een vrij re delijk gehalte, maar verder zijn er weinig alternatieven. Er is nog één mogelijkheid, n.l. kostenbesparing. „De tijd van harde sanering is aange broken. Dit zijn inderdaad harde wetten en het ziet er niet rooskleu ring uit", aldus eindigde de voorzitter zijn opening. Medegedeeld wordt, dat de Kring Schouwen-Duiveland van de ZLM 30 januari om half 5 te Zierikzee verga dert. Het avondgedeelte begint om 19.30 uur. Voorts is er 11 februari om 14.00 uur te Oosterland een vergade ring van het Waterschap Schouwen- Duiveland District IV. Aan de orde komt hier o.m. de vraag: „Grevelin- gen zoet of zout". De voorzitter wees er op, dat hierover tot nog toe niet meer dan een principe-besluit is ge vallen en hij betreurt de acties tegen zoet water, „Ga er naar toe, want dit punt komt zeker ter sprake!" De spreker ging onder meer in op de aardgasprijzen en het gasverbruik in een geïsoleerde ééngezinswoning en gaf als voorbeeld een stook tabel bij een keteltempcratuur van 50, 60, 75 en 90 graden C. Een bron van ergernis is dikwijls de thermostaat. Elke graad boven 't gemiddelde kost 6% en zij mag beslist niet scheef staan. In bespreking kwamen tenslotte nog: de conventionele centrale ver warming, de hoog rendementsketel, warmwater in huis en de prijs van het aardgas: landelijk 0,66 per m3, de PZEM 0,63 per m5. De PZEM advi seert ook over isolatie, lichtcollecto ren. enzovoort. Oplossing voor de problemen worden gratis verstrekt, zij zijn soms heel simpel. De voorzitter zegde spreker harte lijk dank. „Er zijn veel praktische tips en wij maken veel te weinig ge bruik van de diensten van de PZEM". Hij deelde tenslotte nog mee, dat er dinsdag 4 februari een gezamenlijke vergadering te Nieuwerkerk is met de landbouwvereniging aldaar. Vanavond rccr/Hic in Svrooskerkse l)r Waag SEROOSKERKE - Een goed verzorgd diner in een sfeervolle omgeving, waar iedere beurs zich thuis- voelt. Dat moet het uitgangspunt geweest zijn voor Marian en Co Simmers, die morgen, zaterdag, Restaurant-Herberg De Waag openstellen voor het publiek. De gezellig ingerichte eetgelegenheid in Serooskerke staat naar alle waarschijnlijkheid een goede klandizie te wachten, want het echtpaar Sim mers is in het Schouwen-Duivelandse horeca-we- reldje geen onbekende. Twee seizoenen lang heeft het restaurant-echtpaar De Cockpit in Burgh-Haam- tee geexploiteerd, maar de drang naar een zaak, die het gehele jaar open is, heeft hen doen besluiten naar Serooskerke af te reizen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1986 | | pagina 4