TvreiDesctiouwT Nieuwe vloer in foyer voor rekening van de gemeente Westerschouws college begrijpt verbazing VVD in beschouwingen niet PvdA Westerschouwen wil soepelere houding college en raadsleden bij emancipatiegelden Recherche lost groot aantal inbraken op Speelgoedwinkel De Vries huldigt robotkunstenaars Sterrenshow Advies meerderheid Commissie Concertzaal: JANWILLEM CAPELLE haarverzorging Gebroken enkel na val 5 meter ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 17 januari 1986 Nr. 23865 Bij het bedrijven van verantwoor de journalistiek is het te allen tijde laakbaar om een geruchtenstroom als uitgangspunt voor de berichtge ving te kiezen. Zolang er niemand is die een voortdurend toenemende stroom geruchten als zijnde de waar heid kan of wil bevestigen, dan staat een goede journalist niets atiders te doen dan af te wachten. Een goed voorbeeld hiervan is de gang van zaken rond de mogelijke komst van prins Rainier van Mona co, in gezelschap van twee van zijn kinderen, naar Zierikzee. Als je de geruchten mag geloven, dan zal dat bezoek gedurende het laatste week einde van juni plaatsvinden en zal te vens het koninklijk huis acte de pre sence geven. Nog even doorbordu rend op de geruchtenstroom mag je ook aannemen dat de voorbereidin gen voor dat bezoek al zo'n jaar in het geheim aan de gang zijn. Maar ja, het blijven geruchten dus er is daar omtrent niets met zekerheid te mel den. Het valt je als journalist in deze zaak wel onmiddellijk op dat de me ningen over de vraag: ..Wanneer is iets pas nieuws?" nogal wat verdeeld zijn. De een zegt dat de komst van prins Rainier pas nieuws is en dus rijp voor publicatie als de gehele or ganisatie van een gebeurtenis afge rond is en er menselijkerwijs niets meer fout kan gaan. Een ander stelt dat het feit dat een gemeente als Zie- rikzee staatshoofden of vertegen woordigers daarvan uitnodigt om bij een bepaalde gebeurtenis aanwezig te zijn, ook nieuws is. Los van het feit of die uitnodiging aanvaard wordt. Het zal wel dommigheid mijner zijds zijn, maar ik zie niet in waarom iedereen moet gaan zitten wachten op het oplichten van zelfs maar een klein tipje van de sluier op bevel van de rijksvoorlichtingsdienst. Ik kan mij niet voorstellen dat het gebeuren in juni staat of valt met de komst van een prins of prinses. Ik mag toch aannemen dat de reünie van de Stichting Stamboek Ronde en Plat- bodemjachten èn het spiegelgevecht onverkort zullen doorgaan, ook al zijn er geen toeschouwers van ko ninklijke bloede. Dus is dat gebeu ren met alles eromheen al lang nieuws waar we recht op hebben. Gesteld dat de genoemde konink lijke personages inderdaad naar Zie rikzee komen, dan rijst onmiddellijk een andere vraag, verwoord in de be ginregel van een versje: ,,Wie zal dat betalen, zoete lieve Wanneer we de begroting voor 1986 er op naslaan, dan zien we dat voor de post representatieeen bedrag is opgenomen van zesduizend gulden. Uit ervaringen elders weet ik dat be zoeken zoals bovengenoemd, 'erg veel geld kosten. Als de geruchten waar zijn, dan zal er heel wat meer geld nodig zijn dan er volgens de begro ting beschikbaar is. Want je vraagt een buitenlands staatshoofd, met zijn gevolg, niet of hij zijn caravannetje meeneemt ten einde op die manier binnen de begro ting trachten te blijven. Evenmin stop je vertegenwoordigers van een monarchie een lunchpakket in de handen als ze vanuit de ere-loge een spiegelgevecht te water volgen en laat je ze ook niet zelf zorgen voor de overige maaltijden. Want dat zou be tekenen dat je geen goed gastheer bent. Immers, gasten dien je uitste kend te verzorgen, ook al kost dat meer geld dan je gepland hebt. Bo vendien zou een en ander een goede promotie zijn voor Zierikzee en haar inwoners, of enkelen daarvan. Daar hebben we meer, misschien het meest aan. Het zal het gemeentebestuur van Zierikzee te prijzen zijn als zij enkele vingers aan de pols houdt om zodoen de de uitgaven voor deze "sterren show" enigszins in de hand te hou den. Want een goede promotie van Zierikzee hoeft zeker niet in te hou den dat er ook erg veel geld moet worden besteed aan een happening van enkele dagen. Er bestaan vele mogelijkheden om, figuurlijk ge sproken, door middel van promotie met bescheiden middelen een vuur werk te creëren, waarvan de gehele bevolking kan meegenieten. Marien Kaat ZIERIKZEE - De vloer in de bovenfoyer van de Con certzaal moet worden vernieuwd en de meerderheid van de Commissie Concertzaal adviseerde dinsdagavond tij dens een openbare vergadering, dat dit voor rekening van de gemeente Zierikzee dient te geschieden. De kos ten voor het vernieuwen van de vloer worden geraamd op 45.000,exclusief btw. Hoewel de kwaliteit voor de ver bouwing van 1984 reeds te wensen overliet, was door de uitgevoerde werken aan de Concertzaal eveneens schade opgetreden aan de vloer constructie. Door het ontbreken van financiële middelen bleef het ver nieuwen van de vloer toen achterwe ge. Over het feit, dat de foyervloer in derdaad vernieuwd moet worden, waren de commissieleden het wel eens, maar over de vraag wie voor de kosten moet draaien werd langer ge- discussieerci. Uit de toelichting bij het agendapunt bleek men uit te gaan van een fifty-fifty kostenverdeling tussen gemeente en Concertzaal exploitant de heer N. J. W. van der Zwan. Deze gaf echter zonder veel omhaal te kennen hiertoe niet bereid te zijn, daar het volgens hem op de weg van de Concertzaaleigenaar (de gemeente) lag de vloer te vernieuwen Stoffering Commissielid mr. W. H, Klaassen toonde zich verbaasd over de in het advies van gemeentewerken gebezig de term van 'stoffering'. Hij verwees naar het burgerlijk wetboek, waarin duidelijk wordt gesteld, dat een par ketvloer (of strokenvloer zoals in het advies genoemd) niet tot 'stoffering' kan worden gerekend. De heer J. J. Coumou ondersteunde dit met de opmerking, dat een par ketvloer 'hard en nagelvast' wordt beschouwd en derhalve hoort bij het gebouw. De heer C. Legemaate en mevrouw M. R. de Jong-van Loo waren beiden van mening, dat een parket tot uiting dient te worden gebracht in de huur waarde en dat een dergelijke voorzie ning de exploitant ten slotte ten goe de komt. Welzijnsambtenaar de hëer J. La gendijk meende, dat het geen verschil maakte of een parketvloer nu wel of niet tot stoffering moet worden gere kend. Volgens hem ging het erom, dat hier naar de geest van het bestaande huurcontract werd geadviseerd, dus dat de parketvloer als eigendom van de exploitant wordt beschouwd, waarover hij na beëindiging van het huurcontract zou kunnen beschik ken. Hoe lang? Do heer J. J. Geleijnse kreeg tijdens de vergadering direct antwoord op zijn vraag hoe lang de huidige par ketvloer er al ligt. De heer Coumou liet weten: ,,Die heb ik er zelf in 1940 laten inleggen". Geleijnse had zichzelf verder graag wat nader geïnformeerd gezien over enkele technische feiten als de prijs per m2. Commissievoorzitter burge meester Th. H. de Meester vond ech ter, dat zulke vragen er niet toe de den, omdat het hier toch alleen maar ging om één probleem: betaalt de ex ploitant mee, ja of nee. De voorzitter erkende zich de me ning van de exploitant nogal goed te kunnen voorstellen. Hem leek de zaak nogal duidelijk na het kort en bondig argument, dat mr. Klaassen op tafel had gelegd. De heren Van der Zwan, Klaassen, P. Mom en Coumou adviseerden de vloer op kosten van de gemeente te vernieuwen en de voorzitter sloot zich bij dat advies aan. Mevrouw De Jong adviseerde - als het niet anders kon - ook positief. De heer Legemaate adviseerde voor de kostenverdeling als daar juridisch een mogelijkheid voor blijkt te zijn. De heer Geleijnse hield het voorlopig nog bij 'nee' tegen de volledige betaling door de ge meente. ,,Dan kan ik altijd nog ja zeg gen," hield hij als slag om de arm. BURGH-HAAMSTEDE - Een zekere bevooroordeeld heid van de kant van het Westerschouwse college van b en w en de meerderheid van de raad zijn er debet aan, dat de subsidiemogelijkheden voor emancipatiezaken niet of nauwelijks gehonoreerd worden. De rijksover heid geeft voor dergelijke activiteiten 50 cent per inwo ner en de gemeente kan subsidies op dit vlak voor 100 procent declareren. De PvdA in Westerschouwen be7 treurt de terughoudendheid bij het financieel ondersten nen van emancipatie-zaken. Advertentie De fractie maakte al eerder opmer kingen over de verschillende normen en hoogtes van subsidies en doet dit in haar algemene beschouwingen weer. ,,We zien met belangstelling de resultaten van de werkgroep ad hoe tegemoet, die momenteel de draad weer heeft opgepakt", schrijven de socialisten. De werkgroep is samen gesteld, om meer lijn in de subsidie toezeggingen te garanderen. Benieuwd De PvdA is benieuwd hoe een en ander straks bij de bevolking wordt uitgelegd. ,,Hoe denkt het college de voorlichting aan te pakken?". Vol gens de sociaal-democraten kan een goede voorlichting er toe bijdragen, dat er bij de verenigingen en burgers een meer meedenken en begrip ont staat omtrent de subsidieverlening. Mogelijkheden om tot een goede voorlichting met betrekking tot het subsidiebeleid te komen, zijn er vol gens het college genoeg. Zij denkt in dit verband aan een of meerdere bij eenkomsten met de betrokken ver enigingen, dan wel schriftelijke in formatie te verstrekken, waarbij ,,de betrokkenen uiteraard in de gelegen heid gesteld worden, om hun ziens wijze dienaangaande kenbaar te ma ken". De socialisten vinden, dat de vol wasseneneducatie slecht van de grond komt op Schouwen-Duiveland. De partij is van mening, dat als Zie rikzee geen verdere stappen onder neemt, Westerschouwen hier zelf het initiatief dient te nemen, want ,,er is al veel tijd verloren gegaan". Het col lege kan zich vinden in de opmer king, dat een en ander enige tijd stil heeft gelegen, maar deelt niet de me ning, dat het slecht van de grond komt. B en w zeggen, dat er al veel werk is verricht en zij - zo snel dit mo gelijk is - de raad over de ontwikke lingen op de hoogte zal brengen. Educatie Het college heeft al eerder kenbaar gemaakt groot voorstander van vol wasseneneducatie te zijn, waarbij zij deze onderwijsvorm zag als een ver breding en verdieping van de oriënta tie op de samenleving, waarbij dit ge richt zal zijn op ontplooiing en vergroting van de maatschappelijke weerbaarheid. De PvdA gebruikt dit college citaat, om aan te geven, dat zij geen beter pleidooi kan geven, oir. emancipatie-activiteiten met subsi die te ondersteunen. markt 1 brouwershaven 01119-2146 NIJKERK - Het personeel van de post moet maximale kwaliteit leve ren en er naar streven vertragingen niet zo vaak meer te laten voorko men. Hiermee kan wordetfic^beiïe^ktc;' 'dat 'dé' stadspostdiensten wótd'en xe* ruggedrongerï. Dit heeft E. C. Groo- tendorst, voorzitter van de groep PTT van de CFO (de CNV-bond voor amb tenaren en trendvolgers) donderdag in Nijkerk gezegd tijdens een lande lijke vergadering van de groep. UTRECHT - Patiënten met chroni sche luchtwegaandoeningen zoals astma, zogenaamde Cara-patiënten, vinden vrijwel allemaal verlichting als zij geregeld de sauna bezoeken. Een saunabad geeft, om nog niet op gehelderde oorzaken, een lichte ver betering van de longfunctie. Dat zei de longarts dr. N. Cox donderdag op een persconferentie van de Neder landse Saunavereniging, een organi satie van Sauna-exploitanten. ZIERIKZEE - In feite was een slor dig gedeponeerde hondehoop de oor zaak van een val van vijf meter. Donderdagmiddag wandelde H. D. uit Zierikzee langs de Nieuwe Haven, zag de hoop niet en gleed uit. Vijf me ter lager op de loopsteiger kwam hij terecht en bij de val werd zijl. enkel gebroken. Dokter Van Geer verleen de eerste hulp, waarna hij werd over gebracht naar het Zweedse Rode Kruisziekenhuis. Liberalen missen ideeën b en iv na ontsluiting BURGH-HAAMSTEDE - Het Westerschouwse college van b en w kan de verbazing en verontrusting van de VVD-fractie over het niet vermelden van de komende veranderingen in de gemeente in '86 en '87 niet helemaal begrijpen. B en w schrijven zeer intensief bezig te zijn, om de ontwikkeling van de gemeente in goede banen te leiden en zij zeggen er alles aan te doen, om de beleids uitgangspunten van de door de raad aanvaarde struc tuurschets gestalte te geven. Het college schrijft, dat zij de be langrijkheid van dc nieuwe ontslui ting (de weg over de stormvloedke ring), die eerst in de loop van 1987 tot stand zal komen, tijdig heeft onder kend. „Wij hebben er alles aan ge daan. dat er een wegverbinding over deze kering tot stand zou komen en dit is ons gelukt. Om te komen tot een goede verkeersontwikkeling van en naar deze wegverbinding over de stormvloedkering zijn ons geen zeeën te hoog gegaan, om datgene te berei ken. wat bereikt is", aldus het colle- De VVD had in haar algemene be schouwingen geschreven verbaasd te zijn over de geringe aandacht, die de toekomstige ontwikkelingen binnen de gemeentegrenzen van het college heeft gekregen. Hierbij refereerden dc liberalen onder meer aan dc bezoe kersstroom. die op gang gaat komen van cn naar Walcheren en dc mensen, die Westerschouwen doorrijden, om van dc Randstad naar Zeeuws- Vlaandcrcn c.q. België te gaan en vice versa. Wegverbinding Over de hiervoor noodzakelijke wegverbinding schrijven b en w, dat het bij dc raad bekend is, dat het col lege zich heeft ingespannen, om te voorkomen dat niet de Kraijestein- weg de toekomstige wegverbinding gaat worden tussen de Brouwersdam cn de Oosterscheldekering Het voorshands tijdelijk gebruik hiervan is volgens het college echter niet te voorkomen. „Dc bestemmingsplanprocedure voor het nieuwe tracé is gestart cn daarmee lopen we in Westerschou wen voor op elke gemeente, die met het Dammentracé iets te maken heeft", aldus burgemeester en wet houders in hun reactie. De burger heeft volgens het college recht op een eorrecte behandeling, zoals vereist in de wet op de ruimtelijke ordening en de gemeente heeft er alles aan ge daan om de procedure zo snel moge lijk op gang te brengen. „Wij zijn van mening, dat ons colle ge te dezer zake geen verwijten zijn te maken. Wij willen nog opmerken dat ruim twee jaar geleden er geen spra ke was, dat er een normale wegver binding over dc stormvloedkering zou worden aangelegd. Door onze ac ties gaat dit nu toch gebeuren", aldus b cn w. Onderzoek De VVD vroeg ook om een nader onderzoek naar dc gevolgen van de ontsluiting voor dc plaatselijke mid denstand en wil hiervoor een goede voorlichting naar de ondernemers toe. Een van de volgens de VVD nood zakelijk te nemen maatregelen is het aantrekkelijk maken van de winkel centra van de verschillende kernen door de aanleg van onder meer par keerplaatsen. Het college ziet met belangstelling naar een initiatief van de plaatselij ke middenstand in deze richting uit en over het op kosten van de gemeen te in te stellen onderzoek naar de ge volgen van de ingebruikname van de stormvloedkering, gaat het college zich nog nader beraden. De fraaist beoordeelde robots bijeen. Wedstrijd van de Speelboom ZIERIKZEE - „We waren erg verrast met de mooie werkstukken, die we binnen kregen op de robot wedstrijd van de Speelboom," zegt mevrouw W. de Vries- Bij de Vaate van Speelgoedwinkel De Vries te Zierikzee. Het betreft een lego-wedstrijd met het thema robot, waar leden van de Speelboom-club variërend in drie leeftijdsgroepen aan konden deelne- De Speelboom staat voor een orga nisatie van zelfstandige speelgoed winkeliers en deze organisatie tracht door middel van het speelboom- lidmaatschap een binding met de jeugdige consumenten te krijgen, die als lid op hun beurt dan weer van tijd tot tijd gebruik kunnen maken van bepaalde kortingen en aanbiedingen. Goed aangeslagen Mevrouw De Vries stelt vast, dat deze legowedstrijd goed is aangesla gen bij bouwgrage kinderen. Om hen op weg te helpen waren diverse voor beelden van robots beschikbaar, maar men kon uiteraard ook de eigen fantasie volgen en dat bleek, met een blik op de etalage-van Speelgoedwin kel De Vrjes prima resultaten te heb ben opgeleverd. In totaal werden dertig - met eigen legospulletjes gebouwde - robots ter beoordeling ingeleverd. Twee des kundige juryleden kwamen onafhan kelijk van elkaar tot eenzelfde be oordeling. Naast een eerste, tweede en derde prijs werden er drie eervolle vermeldingen toegekend. Woensdagmiddag konden de inzen ders hun werkstuk weer komen opha len en tevens vernemen of zij tot de prijswinnaars behoorden. Met het oog op de nieuwe legoserie, die over enkele weken op de markt komt, besloot men bij speelgoedwinkel De Vries thans waardebonnen uit te rei ken. Een bon van 25,was voor de eerste prijswinnaar (Paul v. d. Bergh met robot 'Erik'); 22,50 voor de tweede prijs (Vincent van Marion met robot 'Robin'); 20,— voor de derde prijs (Perry Goedegebuure met 'Su perrobot') en 15,voor de eervolle vermeldingen, die werden toegekend aan: Jens-Leendert Waayers met 'Ro bot 007'; Ronald Beilsma met bloe- menkoopman 'Bol-bloem' en aan ((Bert v^n Nes voor.,zjjn robot met ryimigvo.értuig. Verder mochten alle deelnemers een waardebon van 7,40 in ont vangst nemen. 25 zaken bekend ZIERIKZEE - De recherche-afdeling van de Rijkspoli tie groep Schouwen- Duiveland heeft in de afgelopen week een groot succes geboekt: het oplossen van min stens 25 inbraken en vijf pogingen daartoe. Vijf daders werden in de kraag gevat die in de loop van de week wer den verhoord en vlot bekenden. Het is niet uitgesloten dat er nog meer aanhoudingen worden verricht. De arrestatie van de vijf kwam, na een serie inbraken op Schouwen- Duiveland in de afgelopen maanden, voornamelijk in de Westhoek. De re cherche richtte zich speciaal op het oplossen van deze serie. Nijver onder zoek resulteerde in de aanhouding van eerst twee man, gevolgd door la ter nog drie. Het zijn: M. J. van K., 22 jaar uit Scharendijke, A. H., 21 jaar eveneens uit Scharendijke, H. T., 19 jaar woonachtig in Brouwershaven, A. J. o. d. B., 19 jaar uit Oosterland en de 21-jarige d. B. uit Scharendijke. De laatste wordt als 'meeloper' be schouwd. die niet betrokken is bij'al le inbraken. Bungalowparken Na de arrestatie van de eerste twee daders vond de politie in de woning van M. J. van K. een groot aantal t.v.'s, radio's, stereo-apparatuur en aanverwante zaken, afkomstig van inbraken, gepleegd in de periade van oktober vorig jaar tot januari dit jaar. Veelal werden bungalowparken bezocht, onder andere De Achthoek. Normaliter ging men met vier man op stap in twee auto's. Bij de inbraken ging men met grof geweld tewerk: alleen al aan schade daardoor ontstutid een post van 11.000,—. Dc waarde van dc tot nu toe bekende diefstallen is ongeveer 21.000,—. Onder dc bekende zaken zit ook een aantal van vijf stuks in fritestenten in Scharendijke, waar veel etenswaren werd meegenomen. Over het algemeen, zo leerde het on derzoek, werd dc buil verkocht aan vrienden cn bekenden van het vijf tal. Bij het verhoor bekende de 'meelo per'. A. d. B. dat hij eertijds een valse aangifte bij de politie nad gedaan: hij zou zijn gestoken bij een vechtpartij in Renesse. De waarheid is anders: uit baldadigheid had hij enkele rui ten ingeslagen met blote handen, en om zijn verwondingen te rechtvaardi gen had hij maar aangifte gedaan van mishandeling. Uitgever: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ocht- man te Zierikzee. Direktie: O. L. van 't Leven. Chef-redaktie: M. Kaat. Advertenties en bezorging: J. van Loon. Kantoor: Jannewekken 11, Zierikzee; postbus 1. 4300 AA Zierikzee; telefoon: 01110-6551. Woonhuisaansluitingen: Advertenties en bezorging (na 18.30 uur): 01119-1660. Redaktie (na 17.30 uur): 01110-6719, 01110-4669, 01110-5396. Fotograaf (na 1730 uur): 01110-3568. Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbetaling) 1 40,00; per jaar f 152,50; losse nummers f 0,80. De abonnementsprijzen zijn inclu sief 5% B.T.W. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentietarieven: 52 cenl per mm; „succesjes" (t/m 4 regels) f 6,40. Kontrakttarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclusief 5% B.T.W. t" i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1986 | | pagina 3