„Openbare bibliotheek is meer dan een boeken-uitleen-bedrijf" 'Weinig hoop op goede oplossing politietekorten' Meerderheid college voelt niets voor streekomroep Onderwijsinspectrice vertrekt C-. DE ZIERIKZEESCHE COURANT Gemeenteraad Zierikzee WAT HET WEER. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE DONDERDAG 16 JANUARI 1986 142ste jaargang Nr. 23864 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Op andere basis Looproute Omschakelen Tafeltennistitels Het multifunctionele gebruik van de Concert- Binnen de verkeerscommissie van Zierikzee Het college van Westerschouwen onderzoekt Een kleine afvaardiging van de Schou- zaal kan volgens de exploitant alleen op een zijn de standpunten over de looproute West- andere basis. (Pag. 3), straat/Poststraat verdeeld. (Pag 3). de mogelijkheden om fruittelers om te schake- wen-Duivelandse tafeltennisverenigingen len naar de recreatie. (Pag. 4). Scaldina en Kerkwerve behaalden diverse Zeeuwse titels. (Pag. 9). Overal heb ik rust gezocht, en ik heb ze slechts gevonden in een hoekje met een boekje. Thomas a Kempis Hierbij verklaar ik de bibliotheek voor geopend..." .Mag ik een toast uitbrengen Voorzitter bibliotheek-bestuur bij officiële opening ran De Stolpe: College Westerscliouwen BURGH-HAAMSTEDE - Het college van Westerschou wen heeft op vragen van het CDA, de PvdA en de RU geantwoord, weinig hoop te hebben op een structurele uitbreiding van het Schouwen-Duivelandse politie korps. Dat schrijft zij in haar beantwoording van de al gemene beschouwingen. Bestrijding van de kleine crimi naliteit moet meer gezocht worden in maatregelen op die terreinen, die oorzaak kunnen zijn van de maatschappe lijke situatie en problemen; in dit geval onder meer pla nologie, recreatie en vervoer. ZIERIKZEE - Met het doorknippen van een rood lint voor de ingang heeft gedeputeerde mr. J. P. Boersma woensdagmiddag de officiële opening verricht van het nieuwe bibliotheekgebouw De Stolpe aan het Haring- vlietplein te Zierikzee. f Drs. P Vis geeft uitleg over de expositie rond de Schouwse stolpboerderij aan mevrouw M. J. van Bommel-den Hartog en aan de heer J. van der Stolpe. Mr. Boersma trad op in de hoeda nigheid van plaatsvervangend com missaris van der koningin in Zeeland omdat commissaris dr. C. Boertien wegens ziekte verhinderd was. Voorafgaande aan de officiële ope ning was er een bijeenkomst in de au la van de rijksscholengemeenschap, waar ter gelegenheid van de opening een aantal toespraken werden gehou den. De eerste toespraak werd gehouden door de voorzitter van de Stichting Gemeenschappelijke Bibliotheek voorziening Schou wen-Dui veland mevrouw J. L. Niemantsverdriet- Leenheer. Zij sprak van een feestelij ke dag voor de bewoners en de bestuurders van Schouwen- Duiveland: ,,Het realiseren van het fraaie gebouw in de huidige omvang is mogelijk geworden dankzij geza menlijke financiële bereidheid van de raden van elke gemeente op Schou wen-Dui veland Mevrouw Niemantsverdriet noemde de huidige locatie ideaal, niet in het minst vanwege de ligging tegenover de LTS en de RSG. ..De leerlingen van alle scholen voor het voortgezet onderwijs maken een dankbaar ge bruik van de bibliotheek voor het verkrijgen van informatie ten behoe ve van scripties en werkopdrachten." De leden van de bibliotheek zijn niet alleen afkomstig uit Zierikzee, maar uit geheel Schouwen- Duiveland. De ideale ligging van de bibliotheek, die al enkele weken in gebruik is. blijkt tevens uit het feit dat in die periode het aantal uitlenin gen is gestegen met vijftig procent terwijl driehonderd nieuwe leden konden worden ingeschreven. Cultuurinstelling Mevrouw Niemandsverdriet stond tevens stil bij het functioneren van een bibliotheek in de samenleving: ,,Dat functioneren moet worden ge zien in een brede sociale context. Een bibliotheek is meer dan een boeken- uitleen-bedrijf. Het is ook een cul tuurinstelling. De doelstelling van een bibliotheek is immers gelcgcn- bliotheekwerk voor dc jeugd en de bejaarden terwijl ook op sociaal- cultureel en educatief terrein verbe teringen zijn aan te brengen. Tentoonstelling Drs. P. Vis, secretaris van het stich tingsbestuur, heeft ter gelegenheid van de ingebruikname en de officiële opening van De Stolpe een kleine l p- scheiden tentoonstelling ingericht in de bibliotheek over het verdwenen Schouwse boerderijtype De Stolpe. waaraan de naam van dc bibliotheek is ontleend vanwege het pyramide- vormige dak. De tentoonstelling omvat elf panelen met foto's, tekeningen en kranteknip sels. Ook zijn er twee wandvitrines met voorwerpen" uit het weiclebedrijf en twee tafelvitrines met Jiteratuur over De Stolpe. Woensdagmiddag gaf drs. Vis een korte toelichting op de geschiedenis van de stolpboerderij. „Omtrent het ontstaan en de herkomst van dit boerderijtype js echter weinig be kend. De geschiedenis behoeft in dat opzicht een uitgebreid sociaal- geografisch onderzoek", zo hield hij zijn gehoor voor. Om eventuele maatregelen te kun nen realiseren, heeft de gemeente al in 1985 een beroep gedaan op de hier voor van het ministerie beschikbare gelden. Dit verzoek is eind '85 her haald. Welke stappen genomen kun nen worden om vandalisme en overi ge vormen van kleine criminaliteit tegen te kunnen gaan is afhankelijk van de resultaten van een onderzoek, dat de rijkspolitie momenteel doet naar de situatie in Renesse. In het evaluatierapport wordt er vanuit ge gaan, dat mogelijke oorzaken en oplossingen gezocht moeten worden in de maatschappelijke situatie. Verzoek Het college antwoordt de PvdA met de mededeling, dat er de afgelopen zomer een verzoek om bijstand is ver zonden. De behandeling van de aan vraag vindt tegelijkertijd met het verzoek van de overige eilandelijke gemeenten plaats. Ook de verlichting op 'gevoelige' beid geven tot het verwerven van kennis op informatief, educatief en sociaal-cultureel terrein, en het ge ven van voorlichting over literatuur, lezen en gebruik van de bibbliotheek aan de bevolking." Basisvoorziening Mr. Boersma noemde het in zijn toe spraak een goede zaak dat Schouwen- Duiveland nu beschikt over een bibli otheekgebouw dat aan alle eisen vol doet. Hij noemde de sterke stijging van het ledental in enkele weken een bewijs dat de bibliotheek gezien moet worden als een basisvoorzie ning: „Meer dan zesduizend mensen maken gebruik van de bibliotheek. Dat betekent bijna een kwart van de bevolking van Schouwen-Duiveland. Het boek is niet meer weg te denken uit onze beschaving. Omgekeerd geldt dat evenzeer. Er zou geen be schaving of cultuur zijn zonder boe ken." In dat verband noemde hij het op een behoorlijke manier aandragen van informatie één van de basisfunc ties van de bibliotheek. Namens de provinciale bibliotheek en de Zeeuwse Bibliotheek Centrale sprak directeur mr. W. D. de Bruine. Hij stelde dat er weliswaar een lange weg bewandeld moest worden voor dat het huidige onderkomen in ge bruik kon worden genomen, maar dat Schouwen-Duiveland nu over een regio-bibliotheek beschikt die „door dc kennis en de kunde van het perso neel uitstekend dienstverlenend werk kan doen voor alle inwoners van de regio." Volgens mr. Dc Bruine moet echter niet uit het oog worden verloren dat De Stolpe ook een belangrijke func tie vervuld als 'doorgeefluik' ten op zichte van voorzieningen als de pro vinciale bibliotheek, de bibliotheek- bus en de voorzieningen in Bruinis.se en straks in Burgh-llaamstcdc. In een zo goed mogelijke onderlin ge samenwerking lussen de Zeeuwse ZIERIKZEE - De meerderheid van het college van b en w in Zierikzee acht een streekomroep op Schouwen- Duiveland niet noodzakelijk, gelet op de vele mogelijk heden, die er, volgens haar, reeds zijn tot het verkrijgen van informatie. Tevens is zij van oordeel dat met de komst van een streekradio op Schouwen-Duiveland geen enkel wezenlijk belang is gediend. Dit wordt medegedeeld in een voorstel aan de raad om niet de ge vraagde representativiteitsverkla- ring af te geven waar het bestuur van de Streekomroep Schouwen-Duive land alle regionale gemeenteraden om heeft verzocht. Die representativiteitsverklaring werd gevraagd ten behoeve van het verkrijgen van een zendvergunning van de minister van WVC, teneinde een streekradio Schouwen-Duive land te kunnen realiseren. Wethouder J. Groen is, volgens de toelichting bij het raadsvoorstel, wel bereid het ver zoek te ondersteunen. Bovendien is hij er voorstander van dat, alvorens bibliotheken en de pmvinciiin- uiuu- otheek gaat men in de toekomst nog icialc bibli- nen in oe toekomst nog icr do aandacht vestigen op het bi- 'AERIKZEE - De inspectricc van hel hasisnnderwijs in Zierikzee. mevrouw W. P. Bouwman maakt met ingang van I februari gebruik van de mogelijkheid tot vervroegde uittreding Hoewel vele mensen in de onderwijswereld haar een uitgebreid afscheid wilden bereiden, tijdens welke gelegenheid nog eens teruggeblikt zou kunnen worden op de vele jaren, dat zij haar functie uitoefende, gaf mevrouw Bouwman er persoonlijk de voorkeur aan met stille trom te. vertrekken. Dinsdagochtend hield zij in dc kleine commissiekamer van het Zierikzeese stadhuis een afscheidsverga- dering met de directies van alle basisscholen in Zierikzee plaatsen kan bijdragen tot een ver mindering van de kleine criminali teit, die het afgelopen jaar al is afge nomen. In overleg met de PZEM en de politie wordt een plan uitgewerkt voor de uitbreiding van de openbare verlichting in die gebieden, waar veel vernielingen en criminaliteit voorko men. Het college noemt in dit verband de Korte Reke, Hogezoom tot PTT park Klein poeland, Laone tot Korte Moermondsweg, eveneens het voet fietspad, Oude Moolweg tot het par keerterrein en de jan van Renesse- weg, vanaf Hogezoom tot het monu ment. .Dit nummer bestaat uit 10 pagina's WORDT een definitief standpunt wordt be paald, over deze aangelegenheid in regionaal verband overleg wordt ge voerd. Dit voorstel komt aan de orde in de raadsvergadering op donderdag 23 januari in de raadzaal van het stadhuis, aanvang 19.30 uur. Weer De Driehoek Het college stelt de raad opnieuw voor het pand Kerkhof NZ 8 de naam De Driehoek te geven. In een vooraf gaande raadsvergadering werd dit voorstel door een krappe meerder heid van de raad verworpen, omdat men dit gerenoveerde gebouw liever een op de historie geënte naam had Vervolg pagina 2 Verwachting Deltagebied tot vrij dagavond: Toenemende bewolking Een Oceaanstoring bereikt Zeeland morgen overdag. Eerst enkele opkla ringen, vannacht toenemende bewol king en vooral in de middag en avond perioden met regen. De wind neemt tijdelijk af, maar neemt morgen toe naar krachtig: windkracht 5 tot 6, draaiend naar zuidwest. Minimum temperatuur komende nacht 1 graad. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m maandag 20 jan.: Zaterdag: Zondag: Maandag: Veel bewolking Kans op neerslag: 80% Min.temp.: 5 graden Middagtemp.: 6 graden Windkracht: zuidwest 5 Veel bewolking Kans op neerslag: 90% Min.temp.: 5 graden Middagtemp.: 7 graden Windkracht: west 6 Veel bewolking Kans op neerslag: 80% Min.temp.: 5 graden Middagtemp.: 7 graden Windkracht: zuidwest 5 ZON- EN MAANSTANDEN Zon op 08.40, onder 17.00 Maan op 11.39, onder 0.21 17 jan. Eerste Kwartier: 17 januari (23.13) HET WEEROVERZICHT DE BILT - De komende dagen wordt het weer in ons land beheerst door storingen die van de Oceaan naar onze omgeving trekken. Hier door blijft het wisselvallig en valt er van tijd tot tijd regen. De komende nacht trekt echter eerst nog een zwakke rug van hogc- luchtdruk over ons land. Hierdoor neemt de buienactiviteit af en wordt de wind minder. De temperatuur daalt daarbij tot dicht bij het vriespunt. Morgenmiddag neemt de bewol king weer toe en in de avond valt al weer de eerste regen. In de westelijke stroming die daarbij ontstaat liggen dc middagtemperaturen rond de vijf graden. VL1SS1NGEN - Het eerste luchtver dedigingsfregat voor de marine dc 'JaCOB VAN Heemskerck' is woens dag bij scheepswerf De Schelde in Vlissingen in dienst gesteld door kapitein-luitenant ter zee J. Walt- man. de commandant van dit schip. Dc kiel van het schip werd op 21 ja nuari 1981 gelegd.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1986 | | pagina 1