streeknieuws Folkloristisch Danstheater wervelt door de seizoenen musicolumn VS beslissen over sancties Japan wegens walvisvangst ERIC DE NOORMAN 5 In Concertzaal Zierikzee Waar is de schavuit? Het wolvenjong ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 11 juuuuri 1986 Nr. 23863 ontgroeningsritueel op het moment dat het vee de wei weer in mag en de stallen gereinigd worden. De zomer Als men in Zweden. Duitsland en Polen nog rond de meiboom danst, is het koren in Roemenië al rijp en wor den de oogstfeesten gevierd. In Slo wakije dansen de dorsvlegels en in het noorden van Hongarije wordt op ZIERIKZEE - Het Folkloristisch Danstheater komt zaterdagavond 18 januari voor het derde achtereenvol gende seizoen naar de Zierikzeese Concertzaal. Onder auspiciën van Uit op Schouwen-Duiveland zal het gezel schap uitvoering geven aan het nieuwe programma Sei zoenen van jaar en leven. De voorstelling begint om 20.00 uur. De mens heeft de neiging alles in perioden in te delen en namen te ge ven aan tijdperken, die in feite niet nauw begrensd zijn. 'Seizoenen' kent zo'n afbakening in de lente-zomer- herfst-winter, die parallel loopt aan jeugd-puberteit-volwassenheid- ouderdom. De lente krijgt gestalte in een Slo waakse meisjesdans, waarin de res ten van het oude jaar als een stropop verbrand worden. Daarna barst het libido der begerige jongens uit als de knoppen van de bomen. Via een lief desduet belandt men bij de 24e april en het Bulgaarse Sint-Jorisfeest, een Zondagavond, ergens op Schou wen-Duiveland. Ondanks de winter kou spoeden zich toch nog gelovigen kerkewaarts. Binnengekomen over valt hen de stilte. Over tien minuten begint de dienst, maar het orgel zwijgt. Minuten verstrijken, maar er verschijnt geen organist. Een lichte paniek maakt zich van de aanwezi gen meester. Er is nog geen organist! Wie kan er dan spelen? Niemand, ja één, de predikant. En zo ziet de ge meente de voorganger in hoogkerke lijke kledij niet de preekstoel, maar de orgelbank bestijgen en ontlokt de predikant op Rooyale wijze toch nog enige gewijde tonen uit het orgel. Toch zal de dienst nu moeten gaan beginnen. Hoe zal er nu gezongen moeten worden? De predikant ziet het niet zo zitten om een vaste lijn dienst met het orgel te gaan onder houden. De organist komt niet. Al zou men ook aanheffen 'Laat zich 't orgel overal het lied zou wel in vervulling gaan in alle andere ker ken maar niet hier. Dan ontstaat er een historische dienst, een dienst zoals een dienst van enkele eeuwen geleden, een dienst zonder orgel. Reformatori- scher kan het niet. De oude vaderen hadden het niet zo op het orgel. Een duvelse fluutkaste', noemden ze het en de Synode van Dordrecht sprak zelfs uit dat het een 'inventie van de vorst der duisternis' was. Vandaar dat men in letterlijke zin 'toonaangevende' figuren aanstelde, voorzangers, die al dan niet uitge rust met een zwaai-, tik-, of pikstok de opdracht hadden het gezang 'te matigen en te reguleeren'. Dat laatste was echt wel nodig. Want fraai gezongen werd er vroeger niet. Toen de bekende Engelse predi kant Spurgeon in Nederland was, schrok hij van het zingen. 'Ik dacht dat alle stieren van Bazan op mij af kwamen tóen de mensen hun psalm verzen aanhieven', zei hij. U begrijpt dat de roep om het orgel als begeleidingsinstrument steeds groter werd. Maar dat gaf me een heisa! Wat is er niet gepraat, geschre ven, geruzied en gevochten om het zover te krijgen. Het kerkvolk was verscheurd. Het behoudende deel was fel tegen het orgel en het voor uitstrevende deel was fel voor. Van daag weten we niet beter en het be houdende kerkvolk bouwt tegen woordig de mooiste orgels. Als van daag het orgel zwijgt is het een hele gebeurtenis, terwijl het eeuwen te rug heel gewoon was. Het kan verke ren Zo kreeg de predikant die bewuste zondagavond weer een nieuwe taak. Hij veranderde van organist vóór de dienst in voorzanger in de dienst. Het moet heel mooi geklonken hebben. Oude liederen klonken zoals ze bedoeld zijn: a capella, zonder be geleiding, als monnikenzang in een kloosterkerk. Gelukkig kon de predikant de toon aangeven anders krijg je zoiets als het geval Leusden uit 1606 waar maar niet meer gezongen werd om dat de koster-voorzanger niet zingen kon, de predikant vals zong en de ge meente uit zichzelf niet tot zingen be kwaam was. Hoeveel predikanten zijn er niet die niet als voorzanger zouden kunnen optreden. Dat is niet hun eigen schuld, maar de oorzaak ligt in hun opleiding. Ook hierin kunnen de reformatorische zusters en broeders wel wat leren van hun katholieke collega's: elke predikant zou moeten leren zingen en leren toe teren. Maar dat is al een oud stok paardje van me. Intussend vraagt u zich wel af waar de organist uithing: was hij ziek of zat hij in een andere kerk te preludiëren? Waar was de schavuit? Nu, dat is uitgezocht. Op dat be wuste uur zat hij ergens in het land achtereen heerlijk kopje koffie, met gedachten vol van aards genot en ze ker niet in de hogere sfeer waar hij aanwezig hoorde te zijn. Wat zou ik zo'n historische dienst graag hebben meegemaakt. De prachtige éénstemmige zang klin kend in de historische ruimte. Het was onmogelijk geweest. Want als ik er geweest was zou dit historische ge beuren niet hebben plaatsgevonden. Verstaat gij wat gij leest? Marzas 24 juni het feest van Sint Jan met een vuurdans gevierd. In bruinrode tinten treedt het na jaar aan. Met de melancholieke klank van cornemusc of doedelzak. Graan en wijn worden geoogst. Mais in Portugal, druiven in Frankrijk. De vatenmakers uit het Duitse wijn gebied laten hun kuiphaniers dan sen, de Turken oogsten hun noten, waarbij de muzieknoten niet verge ten worden. En dan komt in wit, grijs en zwart de winter. Bij de donkere klanken van de Slowaakse fujara dansen Hon garen een dans van verstilling en be zinning. Sardijnen zingen hun klaag lied over het teloor gegane leven. Tot plotseling het carnaval, het feest om de zonnewende, om het len gen der dagen, om de wederkomst der jeugd en de lente, in volle hevig heid losbarst. Scène uit de Oogstdans uit midden-Roemenië, zoals die in het programma Seizoenen wordt gedanst. WASHINGTON - Het Amerikaanse hooggerechtshof gaat een oordeel vel len over de vraag of de Amerikaanse regering economische sancties in moet stellen tegen Japan vanwege schending van een internationale overeenkomst voor de walvisvangst, zo is in Washington bekendgemaakt. De Amerikaanse regering en de vertegenwoordigers van de Japanse vissers hebben de zaak aan het hof voorgelegd nadat in augustus een hof van beroep in Washington had bepaald dat Japan het wal vis verdrag had geschonden, een zaak die inter nationale milieugroeperingen aanhangig hadden gemaakt. De beslissing zal waarschijnlijk in juli vallen. Het hof van beroep is van mening dat Japanse vissers nog steeds jagen op met uitsterven bedreigde walvis sen die door een internationale over eenkomst worden beschermd. Vol gens een Amerikaanse wet uit 1979 Woensdag' 15 januari Nederland 1 09.30 en 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 14.30 uur VARA filmclub. Vanmid dag met: Gil en Julie, tekenfilmserie; Het waterballet; Het circuskonijntje, tekenfilm; Doris, tekenfilm; Molletje als fotograaf, tekenfilm. 14.55 uur Pippi Langkous, serie. Afl. Pippi in Thka-Tukaland. 15.20 uur Diana, Engelse serie naar de gelijknamige roman van Dender- field. Afl.: Kostschool. Jan doet zijn best'om bij Diana in de gunst te ko men, hij leert Frans en probeert def tig te praten... 16.10 uur Mr. Belvedere, Amerikaan se komische serie. 16.35 uur Sportlaan '80. American Football. 17.05 uur VARA Clipparade, pro gramma met de mooiste clips, waarin de kijker de kans krijgt zelf zijn/haar favoriete clip aan te kondi gen. 17.30 uur Journaal. 17.46 uur Smurfen, tekenfilm. 18.00 uur Snorkels, tekenfilmserie. 18.25 uur Engels voor gevorderden. Follow Through. Les 10a. (herh). 18.55 uur De Fabeltjeskrant, kinder programma. 19.00 uur VARA's Filmnieuws. Maan delijkse agenda van nieuwe speel films in de Nederlandse bioscopen. 19.25 uur Büch. Over boeken, met uit stapjes naar andere kunstvormen, ge presenteerd door Boudewijn Büch. 20.00 uur Journaal. 20.28 uur Maatschappij tot redding van Drenkelingen. 20.35 uur Zeg 'ns AAA, tv-serie. Een kennis van Mien heeft een autootje gekocht, het blijkt helaas een mis koop te zijn. Koos zal dit varkentje wel even wassen. 21.00 uur Sonja oji woensdag. Sonja Barend ontvangt gasten, rechtstreeks vanuit het Hulstkampgebouw in Rot terdam. 21.50 uur Achter het nieuws 22.25 uur De Speurder. Afl. Isabelle, het spookverschijnsel. Een jonge vrouw beweert dat ze haar psycho therapeut heeft vermoord, Faber gaat op zoek naar het lijk.. 23.15 uur Simon Garmigelt. Simon Garmiggelt vertelt uit zijn eigen werk. 23.30 uur Journaal 23.35 uur Nieuws voor doven en slechthorenden Nederland 2 9.30 uur Engels basisonderwijs klas 5. The secret of the last druid. 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 15.30 uur Laurel Hardy, film van de dikke en de'dunne uit 1930. Op de vlucht voor een politie-agent raken Stan en Ollie verzeild in het landhuis van Colonel Wilburforce Buckshot. Wanneer deze met zijn personeel het huis verlaten heeft verkleden Stan en Ollie zich als huiseigenaar en butler. 15.58 uur Blikskaters. Kinderen ma ken hun eigen reportages over onder werpen die hen na aan het hart lig gen. 16.14 uur Punky Brewster. Afl. 16: Brandon, ik hou van je. 16.39 uur Van hier tot Tokio. Portret ten van kinderen. Afl.: Indianenkin- deren. 16.54 uur Verhalen van de Zwarte Raaf, griezelprogramma voor kinde ren. 17.06 uur Jipsloop, kleuterserie. Afl. 2: Jipsloop krijgt een kadootje. (herh) 17.12 uur Een mama is een ei, kinder programma. 17.40 uur TEMA; Huisvesting van ou deren. 18.10 uur Staatsloterij. Eerste trek king van de 753ste loterij. 18.15 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 18.30 uur Sesamstraat. 18.45 uur Jeugdjournaal. 19.00 uur Journaal. 19.12 uur Uitzending van de Commu nistische Partij Nederland (C.P.N.) 19.22 uur Van Gewest tot Gewest. Vandaag: 1. De sportschool Tilburg; ook voor gehandicapten. 2. de baksteenindustrie. 3. film over inge nieur Lely. 20.10 uur Panoramiek, actualiteiten magazine. 20.55 uur Don Carlos, Duits tv-spel. T.g.v. de 225e geboortedag van Frie- drich Schiller maakte de ARD een te levisieserie van dit drama waaraan Schiller meerder jaren gewerkt heeft. 22.30 uur Journaal. 22.45 uur Studio Sport 23.15 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. BRT 1 17.55 uur Journaal. 18.00 uur Tik Tak, kleuterprogram ma. (herh.). 18.05 uur Plons, kinderprogramma. 18.10 uur Zeppelin, informatief kin dermagazine. Presentatie: Rafaël Troch. 18.35 uur Korte film 18.45 uur Kapitein Zeppos, Vlaamse tv-serie. Afl.: Tweng. Met o.a. Senne Rouffaer, Raymond Bossaerts en Vera Veroft. 19.10 uur Uitzending door derden. 19.40 uur Paardekoersen, mededelin gen en programma-overzicht. 19.45 uur Journaal. 20.10 uur Namen noemen, spelpro- gramma. 20.55 uur Kijk uit! Verkeersinforma tie. 21.00 uur Allemaal beestjes, amfi- biën en reptielen in de Spaanse Pyre- neën. 21.30 uur Verrassende vertellingen. Afl. Huwelijksplannen, een verhaal van Stanley Ellin, ingeleid door Ro- ald Dahl. 21.55 uur Eiland, kunstmagazine. 22.55 uur Journaal en Paardekoer sen. Aansl. Coda: 'Sonnet' van Fer- nand Handtpoorter uit: De gekwetste tuin. BRT 2 19.00 uur Zonen en dochters (Sons and daughters), Australische tv-serie. Met: Ann Henderson-Stires, Rowena Wallace, Alexandra Fowler e.a. 19.25 uur Uit je doppen, deeltijds le ren. 19.40 uur Mededelingen en pro gramma-overzicht. 19.45 uur Journaal. 20.20 uur Snookertoernooi. Aansl. Basketbal. Samenvattende reportage vanuit Vorst in het kader van de Eu ropese Beker voor landskampioenen. Donderdag 16 januari Nederland 1 09.30 en 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 15.30 uur Mag ik 's met je praten? 16.00 uur Daktari, serie. Afl.: De ge vangenen. 16.50 uur Het bootje, kinderprogram ma. 17.00 uur EO-Kinderkrant. Wetens waardigheden, experimenten, truuk- jes, film en een verhaal gepresen teerd door Lanny van Rhee en Wim de Knijff 17.30 uur Journaal 17.46 uur Tijdsein-Buitenland, actua liteitenprogramma. Met: Aad Kam steeg. 18.25 uur Grafische technieken. Les 3: Houtsnede. 18.55 uur De Fabeltjeskrant 19.00 uur Familie Robinson, teken filmserie. Afl.: Onder de pannen. 19.25 uur De aartsvaders. Documen taire serie. Afl.: Vreugde en verdriet. 20.00 uur Journaal 20.28 uur Spelregel. Drie teams trachten dertig vragen te beantwoor den. 21.20 uur Westgeest brood en banket. Gevarieerd programma. 21.35 uur Nederlandse orgelpracht. Everhardt Zwart speelt op het orgel de koraal bewerking van psalm 84 en de Toccata en Fuga van Bach in d. kl. t. 21.50 uur Vrije gevangenen. Van avond over vervolgde christenen in Afrika en met name in Ethiopië. 22.00 uur Tijdsein. 22.30 uur Grigorenko...de man die niet zweeg. Docomentaire over gene raal Pyotr Grigorenko die in 1964 zonder vorm van proces in een psychi atrische inrichting werd geplaatst als straf voor zijn kritiek op de Russi sche autoriteiten. 23.18 uur Journaal 23.23 uur Nieuws voor doven en slechthorenden Nederland 2 9.30 uur Van alles over communica tie. Afl. 1: Wat bedoel je? 10.30 uur Telebord: Werk en werk loosheid. Programma voor Fries taligen. 11.00 uur Ons lichaam. Een serie over het menselijk lichaam. Afl 2.: Het ge raamte. 11.30 uur Hier en nu voor de scholen. Afl. 7. 13.00 en 18.15 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 18.20 uur Paspoort voor Turken 18.30 uur Sesamstraat 18.45 uur Jeugdjournaal 19.00 uur Journaal 19.12 uur Magnum. Amerikaanse se rie. Magnum is behoorlijk in de war, nu hij een doodgewaande vriend springlevend heeft gezien. Allerlei nare herinneringen uit de oorlog ko men weer boven. 20.00 uur Veronica film, programma voor film- en videoliefhebbers. 20.30 uur Nederlanders overzee. Van daag: Versuimd Brasil 21.20 uur Labyrinth, een nieuw stuk je Nederlandse popmuziek uitge voerd door het Rotterdams Philhar- monisch orkest o.l.v. Rogier van Otterloo en tal van solisten. 22.30 uur Journaal 22.45 uur Voorlichtingsprogramma cursussen 23.05 uur Nieuws voor doven en slechthorenden BRT 1 14.00 uur Schooltelevisie. 17.00 uur Schooltelevisie 17.55 uur Journaal 18.00 uur Tik Tak, kleuterprogram ma. (herh). 18.05 uur Plons, kinderprogramma. 18.10 uur Er was eens... de ruimte. Afl. de planeet Omega. 18.35 uur Rondomons. Duitse 13- delige serie over kinderen uit Zuid- Amerika en West-Duitsland die regel matig contact met elkaar hebben. 19.00 uur Tijdrover - Kwizien. 19.20 uur Uitzending door derden. 19.40 uur Mededelingen en program- ma-overzicht. 19.45 uur Journaal 20.10 uur Kunst-zaken 20.20 uur Hoger-Lager, spelprogram- ma met speelkaarten. Presentatie: Walter Capiau. 20.55 uur Panorama. 21.45 uur Dallas, Amerikaanse serie. Serie rond het wel en wee van de fa milie Ewing met Barbara Del Ged- des, Linda Gray, Larry Hagman e.a. Dusty wint de All-round Cowboy- prijs. Angelica wil met Ewing Oil in zee gaan, maar krijgt van Pam te ho ren dat ze net zoveel te vertellen heeft als J.R. 22.35 uur Journaal. Aansl. Coda. 'Hommage a Ramoau' van Debussy door Robert Croslot. BRT 2 19.00 uur Encyclopedie (5). 19.25 uur Gezonde voeding (herh) 19.42 uur Mededelingen en program ma-overzicht. 19.45 uur Journaal en Programma- overzicht 20.10 uur Vidcomatch, videospelletje met Marleen Gordts. 20.20 uur Snookertoernooi. Aansl. Basketball. zou Japan hiervoor gestraft moeten worden door middel van een verbod op de walvisvangst en het intrekken van visrechten in de Amerikaanse wateren. Dergelijke sancties zouden de Japanse visindustrie ongeveer 1,8 miljard dollar gaan kosten en de wal visindustrie stilleggen. Deze sancties doorkruisen echter de overeenkomst die de Amerikaanse minister van handel Baldrige vorig jaar heeft ge sloten met Japan en die walvisvan gers toestaat in de komende vier jaar 1200 walvissen te vangen. De Japanse vis- en walvisindustrie heeft laten weten dat sanctiemaatre gelen de Amerikaans-Jjapanse han delsrelaties ernstig zouden schaden. Het Amerikaanse ministerie van Justitie is van mening dat de beslis sing van het hof van beroep een on toelaatbare inmenging is in het bui tenlands beleid van de regering. De handelsrelatie tussen Japan en de VS staat de laatste tijd toch al onder druk door het grote overschot van Ja pan in de handel met de VS. De beslissing van het hoogge rechtshof zich met de zaak in te laten is een nederlaag voor de milieugroe peringen, die menen dat het oordeel van de lagere juridische instantie de finitief zou moeten zijn. UTRECHT - BSO/Bureau voor Systeemontwikkeling, het in Utrecht gevestigde computer- en programma- tuurbedrijf, heeft met de Europese ruimtevaartorganisatie (ESA) con tracten gesloten voor de levering van programmatuur. ZIERIKZEE Bond van Opzichzelfstaanden Op woensdag 22 januari zal worden gehouden een algemeen openbare vergadering van de Bond van Opzich zelfstaanden in het Huis van Nassau. Lange Nobelst raat 1 te Zierikzee. Aa- vang 20.00 uur. Er is dringend behoefte aan nieuwe actieve bestuursleden. Zeer welkom zijn mensen die op bestuurlijk ni veau enige ervaring hebben en willen helpen om de Bond te laten voortbe staan. Onze vereniging bestaat 8 jaar. Zij die als lid willen toetreden tot onze Bond zijn van harte welkom. Over het programma van onze activiteiten kunt u inlichtingen verkrijgen bij mevr. Van Andel. tel. OHIO 3679. GOES Prima Donna Prima Donna, de werkgroep van lesbische vrouwen in Zeeland, orga niseert zondag 19 januari een thema middag. Drs. Elvire Polak uit Am sterdam (geschiedkundige) houdt een inleiding onder de titel ..Een nachte lijk ritje, lesbische vrouwen in het Romeinse Rijk". Aanvang 15.00 uur in het v rou wenon t moet i ngscent rum Jet. Zusterstraat 13 te Goes. 67, Gejaagd rondspeurend in de half duistere stal ontdekt de Noorman een klein achterdeurtje en met Svein op zijn hielen glipt hij zo geruisloos mogelijk naar buiten. Het idee om Egil mee te ne men laat hij even snel varen als het op komt. want het gevaar dat de knaap zou tegenstribbelen is niet denkbeeldig. Met een peinzende uitdrukking op zijn gezicht laat de jongen hen echter gaan en nog nahijgend verschuilen zij zich in een donkere hoek, bij de palli- sade. Inmiddels staat Egil - nog steeds in ge dachten verzonken - de komst van de edele heer Skapti af te wachten. „Zo knaap." snauwt deze, met een loe rende blik in 't rond, „je stond zo net te smoezen met die twee nieuwe krijgers van mij Wat zijn dat voor streken? Wat heeft dat te betekenen?" Merkwaardig genoeg laat de jongen zich in 't geheel niet van de wijs brengen door Skapti's dreigende manier van doen. Integendeel, het schijnt een soort onverschillige dwarsheid bij hem op te wekken. „Mag ik niet praten met wie ik wil?" zegt hij dan bedaard. „Brutale rekel!" snauwt Zwarte Skap ti. „beloon je zó mijn goedheid? Waar zijn die twee onderkruipers''" Nonchalant haalt Egil de schouders op en de uitdrukking op zijn jongensgezicht is onverzettelijk. „Weet ik niet. wég! Jij houdt prins Er- win gevangen en dat vind ik een ge mene streek!" Ondanks zijn vertoon van dapperheid zinkt de knaap het hart in de schoenen, als hij de duivelse uitdrukking op Skap ti's gezicht ziet. „Zo-o-o-o, dus dat weet jij." prevelt de ze danen dat hebben die twee brave landlopers jou verteld Ademloos hebben Eric en Svein vanuit hun schuilplaats toegeluisterd maar de rest van Skapti's woorden gaan verloren in een vaag rumoer van schuifelende voetstappen en gesmoorde kreten. „Wel bij mijn helm. Noorman," stoot Svein nijdig uit. „blijf jij hier rustig staan terwijl die boef die kleine jongen daar een aframmeling geeft .Vooruit, erop af

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1986 | | pagina 5