Winsemius blij met 'bijbel' voor praktisch milieubeheer Voorzitter blikte terug op slepende sportveldperikelen Gs stemmen in met wijziging gemeenschappelijke regeling Raad voor de Grevelingen i.o. n Uitvoering SV Ouwerkerk Consumentenbond verzamelt schadeclaims Dalkon-schildje Minister stelt bezuiniging op overwerk politie uit 4 Boek van Vereniging Milieudefensie Scène uitAardbeien met slagroom" met v.l.n.r. AU Pankow, Dies Lemsom, Ria van Wijngaarden en Eugène Totté. OUWERKERK - Als het mollenleger zich niet te dras tisch uitbreidt, lijken de slepende perikelen met het sportveld van SV Ouwerkerk voorlopig verleden tijd. Dat bleek vrijdagavond tijdens de sportuitvoering in het dorpshuis uit de woorden van voorzitter P. A. Remeeus. In zijn welkomstwoord blikte de voorzitter nogeens uit gebreid terug op de problemen, die zich de afgelopen ja ren met deze accommodatie voordeden. Zo memoreerde hij aan die zonnige 29e augustus 1981, toen de officiële opening van 't Heultje - de gereno veerde sportveldaccommodatie plaatsvond. Een dag, die werd geken merkt door veel saamhorigheid en een fiks vertrouwen in de toekomst. Spoedig echter dienden de eerste problemen zich aan: Het zand vloog de spelers om de oren; het gereno veerde sportveld bleek niet te vol doen en de SV Ouwerkerk-spelers moesten voor hun thuiswedstrijden uitwijken naar de accommodatie in Nieuwerkerk. Tussentijdse maatregelen bleken weinig effect te sorteren en steeds weer moest het veld in Ouwerkerk tijdelijk de poorten sluiten. Totdat in mei van het afgelopen jaar driekwart van het populierenbestand werd ge veld en de bovenlaag van het sport terrein goed werd gemengd. Sinds oktober kan SV Ouwerkerk dan ook weer gebruik maken van de eigen accommodatie en Remeeus had er vertrouwen in dat dit zo zal blij ven, als tenminste de mollen de sport niet te veel gaan dwarszitten. De voorzittef- 'bèri^dfükte, dat ten gevolge van deze sportveldperikelen vele besprekingen met het gemeente bestuur werden gevoerd, die altijd in ZIERIKZEE ANBO De afdeling van de ANBO in Zie- rikzee heeft de zeer goed bezochte nieuwjaarsreceptie achter de rug. Evenals in de gemeente Westerschou- wen waren hier Thomasvaer en Pie ternel (het echtpaar v. Noord) van de partij. Mevrouw Krijger droeg in het Zeeuws dialect voor en mevrouw Van Kooten declameerde cabaretliedjes van Annie M. G. Schmidt en Simon Carmiggelt. De pas gevormde jonge- renband Twinkling Stars en een volksdansgroep zorgden voor een vrolijk einde. Thema De Zierikzeese ANBO-afdeling houdt donderdag 30 januari een bij eenkomst aan de hand van een thema in het gebouw Paternoster in de Pa ternosterstraat. Notaris mr. W. H. Klaassen is door de afdeling uitgeno digd voor de bijeenkomst, die om 14.00 uur begint. Wees een zegen De Hervormde vrouwengroep Wees een zegen in Zierikzee komt donder dag 16 januari bijeen in het Her vormd Verenigingsgebouw. De bij eenkomst begint om 20.00 uur. Wijnmakersgilde De Schouwen-Duivelandse afdeling van het Zeeuws Amateur Wijnma kersgilde Luctor et Fermento komt vrijdag 17 januari voor een vergade ring bijeen in de voormalige bakkers- school. Vanaf 19.30 uur staat er onder meer een onderlinge wijnkeuring op het programma. NIEUWERKERK ANBO De Schouwen-Duivelandse afdeling van de Algemene Nederlandse Bond voor Ouderen (ANBO) nodigt maan dag 20 januari alle regionale politie ke partijen uit in het dorpshuis te Nieuwerkerk voor een informatieve middag. De ouderen willen een dui delijk beeld krijgen in hoeverre de belangen van ouderen in de partij programma's zijn terug te vinden en hoe de partijen denken de komende vier jaar in te vullen. Allereerst krij gen de verschillende partijen tien mi nuten spreekrecht, waarna een fo rumdiscussie wordt gehouden. De bijeenkomst begint om 13.30 uur. Ui teraard heeft de belegde vergadering alles te maken met de naderende ge meenteraadsverkiezingen, vandaar ook het thema Ouderen doen mee. OOSTERLAND Muziek De muziekvereniging Oosterlands Fanfare houdt vrijdag 24 januari in het dorpshuis Oosterhof te Ooster- land haar jaarlijkse uitvoering (19.30 uur). Het fanfarekorps bijt onder lei ding van J. Knuist het spits af met The high school cadet mars. Het mu zikale gezelschap wisselt de optre dens af met de drumband onder lei ding van G. van Wagtendonk. Ook de blokfluitgroepen (aanvangsgroep en gevorderden) onder toeziend oog van J. van Damme-Hazelbag spelen hun deuntje mee. Het muzikale gedeelte wordt afgesloten door de jeugdgroep van Oosterlands Fanfare. Na de pau ze is er het toneelspel Goossen en Mossen in dozen, waarvan de regie in handen is van Jan Stoel. BRUINISSE NCVB-vergadering De Ned. Christen Vrouwen Bond af deling Bruinisse hoopt op donderdag 16 januari weer bijeen te komen in het N.H.-verenigingsgebouw. Aan vang 19.45 uur. Als spreekster is uit genodigd mevrouw M. Haek-Engeï uit Haamstede die een specifiek the ma voor de vereniging behandeld: „De NCVB binnenste buiten". Welzijn De adviescommissie voor het wel zijnsbeleid in de gemeente Bruinisse vergadert op maandag 27 januari in het gemeentehuis. Op de agenda naast opening, sluitingen ingekomen stukken slechts één punt: het verzoek van de Stichting Dorpshuis Bruinisse om verhoging van het subsidiebe drag. De aanvang van deze openbare vergadering is 19.00 uur. MIDDELBURG Rode Kruis De Zeeuw mr. J. J. van der Weel uit Middelburg is benoemd tot voorzitter van het landelijke Rode Kruis. Zijn indiensttreding is 18 maart, wanneer diens voorganger jhr. Krnayenhof de scepter neerlegt. Van der Weel blijft naast deze vrijwillige, onbetaalde, baan gewoon zijn advocatenkantoor in Middelburg 'runnen' DEN HAAG - Minister Winsemius van Milieubeheer is zeer ingenomen met de komst van wat hij zelf noemt de „bijbel" voor praktisch milieubeheer van de individuele burger. Hij schrijft dit in een voorwoord van het nieuwe boek „Praktisch milieubeheer in en om het huis" van de Vereniging Milieudefensie. De eerste exemplaren werden dinsdag in Den Haag aangeboden aan de voorzitters van de vaste kamercommissie voor Milieubeheer en de Ne derlandse Vereniging voor Huisvrouwen en aan de direc teuren van het Voorlichtingsbureau voor de Voeding en Konsumenten Kontakt. goede harmonie verliepen. Hij prees in dezen de sportiviteit van het vol tallig college en in het bijzonder de inspanningen van burgemeester J. van Bommel, hetgeen met een ap plaus van het publiek werd on dersteund. Vei'der noemde Remeeus de des kundige adviezen, die SV Ouwerkerk ten aanzien van het sportveld van ing. Bremenkamp van de KNVB mocht ontvangen. Eigen leden Uiteraard vergat de voorzitter ook niet de inzet der eigen leden te roe men, die er in belangrijke mate toe bijdroeg, dat de Ouwerkerkse sport vereniging thans over een goed geou tilleerde accommodatie beschikt. Tot zijn spijt moest hij overigens wel vaststellen, dat de wedstrijdre sultaten, ondanks deze voorzienin gen," de laatste tijd wat te wensen overlaten. Remeeus sprak de hoop uit, dat daar' binnen afzienbare tijd verbetering in komt en riep daartoe iedereen op SV Ouwerkerk te blijven steunen en te bouwen aan het herstel van die belangrijke saamhorigheid. Nadat hij nog enkele dankwoorden had gericht tot de midde-nstandsbe- drijven, die prijzen voor de verloting beschikbaar hadden gesteld, was het de beurt aan de Toneelgrbep Ouwer kerk met de opvoering van de zwarte comedie Aardbeien met slagroom. Een ietwat bizar verhaal over de ge zusters Jones (Ria van Wijngaarden en Ali Pankow), die het recht in eigen hand nemen als hun oude papa op hun zeer ongelegen moment komt te overlijden. Een aardig spel voor de liefhebbers, hoewel de eerlijkheid ge biedt te constateren, dat de voorbe reiding iets te krap was geweest, ge tuige enkele haperingen, die men normaal van deze groep niet zo ge wend is. Een avond uit Veel werd echter goed gemaakt met het tweede spel: Een avond uit van George Nijst. Een macaber, maar zeer spannend verhaal over de sinistere Fi*ans van Baekeland (Eugène Totté), die samen met zijn barse knecht Wan- nea (Dies Lemsom) in zijn afgelegen landhuis jonge vrouwen, zoals Louise (Carla Binck) naar de andere wereld helpt. Het bezoek van drie gestrande reizigers (Joke van Stuyvenberg, Ali Pankow en Ad van Geesbergen) komt hen daar niet bij van pas. Toch ver leent Van Baekeland hen onderdak, want in de charmante Carolien ziet hij een nieuwe prooi Rinus Pankow tekende als vanouds voor de regie en technisch medewer ker Leen Lukus zorgde met verras sende licht- en geluidseffecten voor een prima ondersteuning. De taak van souffleur werd op zich genomen door Tanny Stoutjesdijk en Kees Smit verzorgde de grime. Meubclra- ma te Nieuwerkerk was bereid enke le decorstukken beschikbaar te stel len. Dc grote verloting, die vervolgens werd gehouden, betekende een wel kome ondersteuning van de financië le middelen van SV Ouwerkerk. De uitvoering werd tot in de kleine uur tjes voortgezet met een druk bezocht bal na onder leiding van Het Schelde Trio. Nederlanders hebben weinig gezichtsscherpte DEN HAAG - Bij veertig procent van de Nederlanders die eind vorig jaar bij de ANWB een ogentcst on dergingen. laat dc gezichtsscherpte te wensen over. Van hen bleek 57 pro cent een bril of contactlenzen te dra gen. Dat is het resultaat van 150.000 ogentests die sinds 21 oktober vorig jaar zijn afgenomen op initiatief van de ANWB en de Stichting Visus. De eerste resultaten van de ogentestac- tie „Kijk uit" zijn dinsdag bekend gemaakt. „Eindelijk is er nu een boek dat als vraagbaak en handleiding kan die nen voor iedereen die een bijdrage wil leveren aan de oplossing van ons milieuprobleem", aldus de bewinds man. Hij gaat ervan uit dat de consu- HILVERSUM - De Consumenten bond gaat schadeclaims van Neder landse vrouwen die het Dalkon- schildje als anti-conceptiemiddel hebben gebruikt, verzamelen en doorsturen naar de Amerikaanse rechtbank. Dat heeft mr. A. Zwin- kels van de Consumentenbond maan dagavond voor de Tros-televisie be kend gemaakt. Het Dalkon-schildje, ook wel spi raaltje genoemd, was van begin tot omstreeks het midden van de jaren zeventig verkrijgbaar, maar het is ruim tien jaar geleden uit de handel genomen na klachten over soms ern stige infecties. In Nederland zijn vol gens de Consumentenbond naar schatting 40.000 spiraaltjes gebruikt. De rechter in Amerika heeft be paald dat tot uiterlijk 30 april scha declaims kunnen worden ingediend. De Consumentenbond adviseert de Nederlandse gebruiksters naar de arts te gaan en te vragen of hij schrif telijk wil verklaren dat zij zo'n schildje hebben gebruikt. Tevens moet men weten wanneer het schildje is geplaatst en wanneer het is verwij derd. Als de vrouwen vinden dat zij schade van het voorbehoedmiddel hebben geleden of nog zullen lijden, kunnen zij met de Consumentenbond contact opnemen. Alle binnengeko men claims worden daarop door gestuurd naar de Amerikaanse recht bank, aldus de bond. ment in de meeste gevallen best be reid is zich milieuvriendelijk te gedragen. Niettemin, zo constateert Winsemius, maakt de burger zich vaak schuldig aan milieu-onvrien delijk gedrag, „soms uit puur winst bejag, gemakzucht of onverschillig heid, maar in veel gevallen uit onwetendheid. Vaak beseffen we nau welijks wat de gevolgen zijn van be paalde handelingen". Aanbevelingen Naast een uitvoerige uitleg van de schadelijke gevolgen van ons dage lijks handelen voor het milieu bevat het boek 500 aanbevelingen voor een milieuvriendelijker gedrag. De Ver eniging Milieudefensie beveelt de le zer onder meer aan scharrelvlees en scharreleieren te kopen, maar kri tisch te staan tegenover reformpro- dukten. Vele daarvan zijn niet vol waardig en zeker niet onbewerkt. Zij waarschuwt voor de reclame van re- formprodukten, die volgens de mi lieuorganisatie „een en al gezond heid" suggereert. De opstellers van de „milieubij bel" vinden veel schoonmaakmidde len overbodig en raden de mensen aan geen fosfaathoudende waspoe- ders en geen wasverzachters te ge bruiken. „Weiger overbodig en milieu-onvriendelijk verpakkings materiaal en gebruik zoveel moge lijk statiegeldverpakkingen", zo luidt een volgende tip in het boek, dat ook allerlei suggesties heeft voor energiebesparing in huis. Overeenkomstig de lezing van de milieubijbel zijn spuitbussen uit den boze. Deze dienen vervangen te wor- BAHREIN - Zware gevechten wer den er dinsdag gemeld in Aden, de hoofdstad van Zuid-Jemen. Het land is geheel afgesloten van de buitenwe reld na een poging tot een staats greep. De coup was kennelijk gericht op het herstel van een orthodox marxistisch bewind in Zuid-Jemen. den door rollers of verstuivers. „Wees zuinig met cosmetica en voorzichtig met conserveermiddelen", zo waar schuwt Praktisch Milieubeheer, dat proefstrips bevat waarmee de consu ment zelf de hardheidsgraad van het drinkwater, de zuurgraad van de tuingrond en het zwavel en nitraatge halte van groente, wijn en fruit kan vaststellen. Gescheiden afval In de tuin geen bestrijdingsmidde len, op straat geen strooizout, de auto langer voor de deur laten staan, op het bureau kringlooppapier en het af val in gescheiden bakken op de stoep zijn eveneens leefregels voor de mi lieubewuste burger. AMSTERDAM - Nu de onzekerhe den in de economie steeds verder af nemen moet de investeringsbereid heid wel toenemen. Wat de enquêtes ook zeggen, als vaststaand mag wor den beschouwd dat de gegroeide li quiditeiten bij de bedrijven zullen aanzetten tot ondernemen en dus zal de „investeringsboom" in een niet al te ver verschiet liggen. Aldus de heer P. Schencke van de Nederlandse Par ticipatie Maatschappij NPM tijdens de jaarlijkse presidentslunch, waar bij vijftien topmensen uit het be drijfsleven hun visie geven op het pas begonnen jaar. UTRECHT - Minister Korthals Al- tes van Justitie heeft de voorgeno men bezuiniging van 4,5 miljoen gul den op de inconveniëntenregeling voor onregelmatig en onaangenaam werk bij gemeente- en rijkspolitie opgeschort tot het overleg met de vakbonden op 28 februari. Daarbij zal de evaluatie van de regeling wor den besproken, zo hebben de politie bonden maandag meegedeeld. Voor de in oktober 1984 overeenge komen incoveniëntenregeling is per jaar 38 miljoen gulden uitgetrokken. De minister van Justitie heeft on langs tot ongenoegen van de bonden zonder overleg besloten 4,5 miljoen gulden op de regeling te bezuinigen door de diensten in te krimpen. Dit besluit is onder druk van de bonden opgeschort tot het overleg van 28 fe bruari. De aanpassingen in de dienstroosters van de rijkspolitie zul len daarom geen doorgang vinden. MIDDELBURG - Gedeputeerde staten van Zeeland kunnen instemmen met de nieuwe gemeenschappelijke regeling, die noodzakelijk is om de nieuwe Raad voor het Natuur- en Recreatiegebied de Grevelingen te installeren. Het orgaan, waar naast de provincie Zeeland ook de provincie Zuid-Holland, het rijk en de gemeenten op Goeree-Overflakkee en Schouwen-Duiveland zitting krijgen, had eigenlijk al op 1 januari van dit jaar in werking moeten treden. De tussentijdse, voornamelijk technische, aanpassing van de regeling heeft echter voor uitstel gezorgd. Volgens plan installeert minister Braks van Landbouw en Visserij.de raad op woensdag 22 januari in het gemeentehuis van Goedereede. Provinciale staten hebben al in de vergadering van 5 september 1980 in gestemd met de raad en toegezegd hieraan te willen deelnemen. Deelne ming door het rijk diende echter gere geld te worden bij formele wet en dat heeft vier jaar op zich laten wachten. Toen het eindelijk leek te lukken, de raad op te richten, liet de voornoem de minister weten, dat hij koninklij ke goedkeuring niet kon bevorderen, omdat de gemeenschappelijke rege ling inmiddels verouderd was. Gedeputeerde staten van Zeeland stellen provinciale staten voor ook in te stemmen met de wijziging, zodat voor wat Zeeland beteft geen hinder nissen meer te nemen zijn. Provincia le staten buigen zich hier over tijdens hun eerstkomende vergadering, maar de commissies ruimtelijke ordening en bestuurszaken krijgen het gs- voorstel eerst nog in handen ter goed keuring. Naar het zich laat uitzien wordt de provincie in de Grevelingen- raad vertegenwoordigd door gedepu teerde mr. J. P. Boersma en diens ver vangster gedeputeerde E. Maris-Kos- ter. 94 „En ik vind juist," plaagde Dot, „dat hij jou de laatste tijd hardnek kig achtervolgt, Erica." „Ja," zei Mia, „dat heb ik ook opge merkt." Pit keek toevallig naar Lenie. Alle- mensen, wat keek die sipjes. Lenie was zo kalm en stil en verdween als klein sloepje zo helemaal achter El- la's grote bark Maar zou ze wer kelijk ook een teder hoekje in haar hart voor de jonkheer hebben? Bespottelijk, dacht Pit. Wat zagen ze in die lat zonder charme? Ze haalde haar schouders op. „Onzin," zei ze. „Hij achtervolgt me niet! Dan zou ik het toch zeker zelf wel gemerkt heb ben?" „En als hij met je praat, dan kijkt hij zo echt innig naar jou," hield Dot vol. „Hoe kan iemand door zo'n uilebril nu innig kijken. Overdrijf toch niet, Dot. En hij praat altijd met me over zijn dassen en zijn sokken en zijn stu die." „Dat is de ouverture, kind," zei Dot. „Hij wil natuurlijk alvast zijn pad effenen. Hij bedoelt er mee, dat jij zijn dassen en sokken kopen mag wanneer hij afgestudeerd is." „Het is of je Reep hoort!" hoonde Ella. „Ja, Dorothea, je bent een waardi ge volgelinge van Reep geworden," viel Pit Ella bij. Ziezo, nu werd de aandacht van haar en de jonkheer af geleid. Ze keek nog eens steels naar Lenie. Die speelde met haar lange door CISSY VAN MARXVELDT snoer kralen, de wimpers hield ze neergeslagen. Maar Dot bleef onbe wogen. „Geen wonder. Ik moet altijd maar Reeps absurde theorieën aanhoren. Niemand van jullie slikt Reep." „Nee, daarin heb je gelijk," zei Ella heftig. „Ik vind Reep een zeldzaam onhebbelijk, ondraaglijk type." „O, het is mij best, hoor!" zei Dot onverschillig. „Ga door." „En ik kan me werkelijk niet voor stellen hoe iemand als Robbert hem als vriend beschouwen kan. Hij zal zich wel hebben opgedrongen." Pit knipoogde tegen Dot. „Ja, dat is wel wat voor Reep," lachte ze. „Die zou zich nog liever aan een tijger op dringen, dunkt me." „Maar een feit is het," hield Ella vol, „dat er van zijn goedheid mis bruik wordt gemaakt, want zoals Jef en Charles blijven hangen is ook meer dan erg." „Wees blij," zei Pit. „Wat zou er van die geweldige dansfuif terecht zijn gekomen, als Jef en Charles er niet waren geweest? Ik zie ons al bij drieën tegelijk met de jonkheer rond huppelen!" „Ja, Jef zal wel een enorme aan winst zijn. Die logge olifant," smaal de Ella. „Nu, dan ga je rustig je dansen met hem op de trap uitzitten," ried Pit. „Ook leuk." „Hij kan toch wel geestig zijn," vond Mia. Pit keek goedkeurend. Mia werd werkelijk mens, buiten Ella om. Flink zo! „Ik heb me eergisteravond dol met hem geamuseerd. „O ja, zo maar in je eentje?" vroeg Dot. „Nee, toen hij ons onze zonden liet belijden en zo heerlijk met Robberts geheim overdreef." „Bespottelijk," vond Ella. „Helemaal niet bespottelijk," vond Pit, „Waarom zou Robbert geen ge heim kunnen hebben? Misschien heeft hij wel miljoenen verduisterd." „Of een sneltrein laten ontsporen," zei Dot. „Of een huis in brand gestoken," zei Mia, die zich aan de jonkheerlijke betovering ganselijk scheen te heb ben ontworsteld. „Bar geestig zijn jullie," zei Ella. „Ja, vind je?" Pit keek onschuldig. „Gelukkig maar, dat je ons appre cieert." Zc stond op. „Kom Dot. zul len we mijn garderobe eens gaan be kijken?" Ella keek misprijzend de verdwij nende figuurtjes na. Dan ging ze ge makkelijker zitten. „Het kan best een dolgezellige avond worden, denk je ook niet?" Ze keek naar Lenie. Wat zag die smal en bleek. Beslist onvoordelig. „Ach ja," zei Lenie. „Natuurlijk!" Mia schommelde heen en weer. „Ik stel er me veel van voor." (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1986 | | pagina 4