Gemeentebestuur Bruinisse met de rug tegen de muur Belangstelling onder gemeenten voor WMZ-vergadering valt mee Onderwijscommissie bekijkt verbouwing Boersma bij aflopen riolering Westerschouwen Woningbouw in Haamstede Westerschouwse PvdA kiest Van der Salm als lijsttrekker Straofeest Burgh-Haamstede 500 gulden vlees gestolen in Brouw Zendapparatuur verdwenen Werkgevers willen toch kerncentrale op Moerdijk Ruit ingegooid en verf gespoten Gemeenteraad Bruinisse akkoord ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 11 januari 198H Nr. 23863 3 HULST - Op 18 januari vertrekt vanaf Café Buys aan de Emmahaven in Hulst een excursie naar het Ver dronken land van Saeftinge. De ex cursie start om 13.00 uur. OOSTBURG - In ..Den Hoekzak- in Oostburg is van 20 tot en met 25 ja nuari een fototentoonstelling van Pe ter Verdurmen te bezichtigen. De ten toonstelling heeft als onderwerp de vredesbeweging in Nederland. BERGEN OP ZOOM - Op zondag 19 januari vieren het Gilde St. Sebas- tiaan van Bergen op Zoom en dat van Borgvliet de geboortedag van hun nieuwe gilde. Na de officiële installa tie presenteert het gilde zich vanaf 15.30 aan de bevolking. Van 18.30 tot 19.00 uur zal het gilde op de binnen plaats van het Markiezenhof een Ven deldemonstratie geven. BURGH-HAAMSTEDE - Waarne mend Commissaris van de Koningin in Zeeland, mr. J. P. Boersma, woont vrijdag 24 januari in het gemeente huis te Burgh-Haamstede het aflopen van de gemeentelijke rioleringswer ken bij. In december van het vorige jaar is het uitvoerige plan geheel ge realiseerd. In het gemeentehuis wordt hieraan vanaf 14.30 uur een feestelijk tintje gegeven. BURGH-HAAMSTEDE - Vandaag, dinsdag, wordt in opdracht van wo ningbouwvereniging Beter Wonen begonnen met het slopen van vier woningen aan de Scheepswerfstraat te Haamstede. Aansluitend wordt ge start met de bouw van vier bejaar denwoningen in deze straat en twee eengezinswoningen aan de Dapper- weg. De werkzaamheden passen in de eerste fase van een plan, om in totaal acht woningen af te breken en te ver vangen door zeven bejaardenwonin gen en zeven eengezinswoningen en een garage. Het ontwerp van deze wo ningen is van architectenbureau Leo de Jonge uit Rotterdam en het werk wordt uitgevoerd door Prince in Burgh-Haamstede. Overleg Aan de bouw van dit plan is veel overleg met de bewoners voorafge gaan, volgens Beter Wonen. Een ge volg hiervan is dat een deel van de be woners in kwestie gedurende de bouw tijdelijk in wisselwoningen verblijft. Een ander deel verhuist in een keer van de sloopwoning naar een van de nieuwe huizen. De maandhuur gaat gemiddeld 435 gulden bedragen en het ligt in de bedoeling het plan als zogenaamde leerlingenbouw plaats te ontwikkelen. BURGH-HAAMSTEDE - G. J. W. van der Salm is gekozen als lijsttrek ker voor de Westerschouwse Partij van de Arbeid. Zijn oudere collega raadslid J. C. Hendrikse is vanwege zijn leeftijd op een tweede plaats ge kozen; een positie waarmee de socia list volledig kon instemmen. Een derde plaats is weggelegd voor C. Verton uit Burgh-Haamstede. Tijdens de goed bezochte PvdA- avond is de verdere lijst samenge steld: H. Speelman-Sloof (4), C. J. van der Klooster (5), J. Sluyters (6). F. Fonteine (7), H. van Nieuwehuijzen (8), G. W. de Man (9), J. P. van Nieuwe huijzen (10), D. Jeroense (11), J. van Nieuwehuijzen (12) en L. Sies (13). Het onlangs benoemde raadslid A. C. van der Klooster-van Sonsbeek vult momenteel de plaats van de overle den S. Roos, maar heeft te kennen ge ven na de gemeenteraadsverkiezin gen geen prijs meer te stellen op een raadszetel. Vervolg van pagina 1 rond 15.30 uur, de ring in Haamstede vrij te houden van auto's. Dit in ver band met de kans op blikschade en het te verwachten record aantal in schrijvingen. Om 12.00 uur verzamelen de ruiters zich bij het hotel Het Grote Zwijn, waarna de stoet zich om 12.30 uur op weg begeeft naar het strand van Westenschouwen. Daar zal omstreeks 13.00 uur de voetwassing plaatsvin den, hetgeen kan worden gadegesla gen vanaf het strand bij de duinovër- gang nabij de Rotonde. Tevoren worden in Burgh de paarden worden beoordeeld op de mooiste versieringen; daarvoor heeft de mid denstandsvereniging drie bekers be schikbaar gesteld. 'Schróösels' Om 15.00 uur worden de ruiters, na een consumptie te hebben genuttigd in het Havenkantoor te Burghsluis en van oliebollen te zijn voorzien op de boerderij van de familie Kooman aan de Meeldijk, aan de Meeldijk opge wacht door de muziekvereniging. Zowel in Burgh als in Haamstede zal Kees de Kraker weer de bekende "schróösels", volgens eeuwenoud re cept bereid, vanuit zijn speciale "steekkarre" aan de man proberen te brengen. De burgemeester van Westerschou wen, mevrouw J. L. Niemantsverdriet-Leenheer, zal het gezelschap ontvangen op de Ring voor het oude Raadhuis. Het buiten- gebeuren wordt besloten in de Slot- laan, waar om het hardst gereden zal worden. In hotel Bom volgt daarna de prijs uitreiking voor het mooist versierde paard en zal, onder voorbehoud, de videofilm over het gebeuren van die dag worden vertoond. 's Avonds speelt in datzelfde hotel vanaf 20.30 uur de nieuwe Schouwse band De Tachtigers met muziek voor jong en oud; hun specialiteit is "Latin and American Melodies". Vriendenkring Aan het einde van de vergadering attendeerde De Feiter de aanwezigen nog op de ondersteunende en niet te missen Vriendenkring van het Strao. Deze groep tracht door een vrijwilli ge bijdrage de terugkerende kosten te dekken. Daarom ook staat op de dag van de Strao-viering op de stoep van hotel Bom een bus, waarmee geld wordt in gezameld met het doel om de viering van dit traditioneel gebeuren te kun nen blijven voortzetten. Bruse Riekusweel niet verontreinigd BRUINISSE - Op het terrein van de voormalige stortplaats Riekus weel te Bruinisse is naar het oordeel van gedeputeerde staten van Zeeland geen nader onderzoek naar bodem verontreiniging in het kader vin de Interimwet bodemsanering nodig. De verontreiniging van het grond water bij de stortplaats is onduide lijk. Uit een eerste onderzoek was ge bleken dat het diepere grondwater vlak buiten de stort duidelijk veron treinigd was met aromaten. Ook het diepe en ondiepe grondwater onder de stortplaats bevatte, zij het in veeel mindere mate, aromaten. Bij een ver volgonderzoek op plaatsen verder van de stort vandaan is geen veront reiniging met aromaten aangetrof fen. Ondanks deze onduidelijkheden is volgens gs geen nader onderzoek no dig. Het gebied heeft een agrarisch gebruik. Het is gs ook niet bekend dat er in de omgeving grondwater wordt onttrokken. BROUWERSHAVEN - Uit de win kel van A. J. M. in Brouwershaven (M. is woonachtig in Zierikzee) is in het afgelopen weekeinde voor onge veer 500 gulden aan vlees gestolen. M. bewaarde zijn biefstukken, var kensvlees, coteletten en wat roomijs in zijn niet afgesloten vriescel, waar van de dieven dankbaar gebruik heb ben gemaakt. BROUWERSHAVEN - Tussen 10 en 12 januari is uit een schuurtje van Y. D. (Etten-Leur) zendapparatuur ont vreemd. Het gebeurde op camping De Bulke te Brouwershaven, waar onbe kenden naast het vernielen van het schuurslot ook nog enkele vernielin gen hebben aangericht. De schade van het gestolen goed is vooralsnog onbekend. TILBURG - Dc Brabants-Zeeuwse werkgeversvereniging vindt dat Moerdijk zeker in aanmerking komt als vestigingsplaats voor een kern centrale. In een brief aan de betrok ken ministers wijken de werkgevers af van het eerder door de Raad voor de Ruimtelijke Ordening uitgebrach te advies dat de Moerdijk te dicht be volkt is voor een kerncentrale. uitbreiding van het gemeenteperso- neel wenselijk is, dit niet mogelijk is. De wenselijkheid tot uitbreiding' wordt mede veroorzaakt door de ar beidsduurverkorting van veertig uur naar 38 uur. Openbare orde In de aanbiedingsbrief ook (weer) een hoofdstuk openbare orde. Het college: Allerwege kan men consta teren dat de criminaliteit blijft toene men, terwijl de overheid tekort schiet om passende maatregelen te nemen om aan het steeds groeiend ongenoe gen van de burgers tegemoet te ko men. Van hogerhand komt men niet verder dan het ene na het andere lij vig rapport te doen verschijnen over mogelijke oplossingen en verbeterin gen. Wat in al deze rapporten wordt gemist is het gebrek aan kennis wat zich werkelijk aan de basis afspeelt: namelijk dat de burgers zich steeds meer onbeschermd en onveilig voe len". Bedenkelijk Een bedenkelijke ontwikkeling vindt het college ook, dat er een zeke re apathie ontstaat en er geen aangif te meer wordt gedaan onder het mot to: 'ze doen er toch niets aan'. Aan enig preventief toezicht komt de poli tie niet meer toe, zij komt niet verder dan het vervullen van een 'brand weerfunctie'. Overigens voegt het college er aan toe, dat de regionale politie in deze geen enkele blaam treft. Eerder is er aanleiding om waardering uit te spreken aan de politieman in het veld, die met zo weinig beschikbare mankracht nog zoveel weet te preste ren. Het Bru's college wijt het hele pro bleem van-openbare orde aan het feit dat in Den Haag de politieke moed ontbreekt om uit te spreken wat de overheid over heeft voor de basispoli tiezorg. In het belang van de burger zal men wellicht ten koste van min der belangrijke zaken meer financië le middelen voor de politie moeten vrijmaken. Daarin schiet de overheid schromelijk tekort, vind men in Brui nisse. Begroting met gat van 140.000,— BRUINISSE - Het gemeentebestuur van Bruinisse zegt 'met de rug tegen de muur te staan'. Na veel tegenslag kwam er uiteindelijk toch een begroting voor 1986, die zelfs met alleen de meest dringende wensen sluit met een tekort van 140.000,Het college zegt in de aanbie dingsbrief, dat hiermee bewaarheid wordt wat reeds in de begroting van 1985 werd meegedeeld, namelijk dat het voor ogen staande beleid op gespannen voet staat met de financiële draagkracht. „Aangezien het hebben van een cijfermatig sluitende begroting een voorwaarde is voor het werkbaar houden van de organisatie, treft u hierbij een eerste wijziging van de begroting aan. Niet omdat wij dit de oplossing vinden, maar omdat het ge meentebestuur met de rug tegen de muur staat", aldus b en w. Dat de Bruse begroting zo laat wérd gepresenteerd (maandagavond), ligt aan het feit dat er hardnekkige storingen optraden in de boekhoud- computer, die intussen is vervangen. Verder kampte de afdeling financiën met ziekte en een vacature. Het colle ge belooft direct beterschap: de be groting voor '87 zal beslist op tijd zijn. Grenswijziging Overigens is in gemeld tekort nog geen rekening gehouden met de pro vinciale grenswijziging, waardoor Bruinisse een groter gebied krijgt per 1 januari en derhalve ook meer in komsten via het Rijk. Dat scheelt al weer 46.522,—. Maar de gemeente zette ook het mes in andere posten om tot een dekkingsplan te komen voor het tekort. Zo vond er reeds een verlaging plaats van de reservering voor de sporthal (van twee naar één ton) hetgeen een rentebesparing ople vert van achtduizend gulden. De re servering voor een office-computer vervalt: 15.000,—. Bijdrage Zeeuwse Muziekschool minder: 3.800,—. Ver laging storting sociaal noodfonds: 5000,—. Verlaging aanschaf boeken CSB: van 25.000,— naar 10.000,—. Verdeling schilderwerk gymzaal over twee jaar, scheelt 12.000,—. Minder gereedschappen gemeentewerken: duizend gulden. Vervallen reserve ring eigen graven: 10.000,—. Minder onderhoud riolering, scheelt weer drieduizend gulden. En het schilder werk Rode Kruisgebouw wordt door de vereniging zelf gedaan, levert een besparing op van 5.500,—. Totaal is dit lijstje besparingen ruim 78.000,—, plus de extra uitkering in verband met de grenswijziging totaal ruim 125.000,—. Maar daarmee is de gemeente er nog niet. Noodzakelijke correcties T. C. Hekman: ,,Op gespannen voet..." die na het opstellen van de primitie ve begroting bekend zijn geworden vullen het dekkingsplan aan. Onder meer: verhoogde bijdrage IGSD, ver laging bijdrage A-kring Zeeland BB, verlaging vergoeding raadsleden, idem Eti-Zeeland, erfpachtscanon EZKO, verhoging onderhoud Pr. Ma- rijkestraat 1, verlaging huur ambts woning burgemeester, vervroeging aanleg trottoir Dorpsweg (rente besparing), 10.000,— werd gevon den in het schoolvervoer i.v.m. nieu we financiële verhoudingsregeling en tot slot een verhoging van de alge mene uitkering met 21.000,—. Sa men precies 140.000,—. De precaire financiële situatie is er ook de oorzaak van dat, hoewel enige ZIERIKZEE - De leden van de commissie onderwijs te Zierikzee brachten zaterdagochtend een bezoek aan het school gebouw in de Raamstraat, dat thans een grondige verbouwing ondergaat om geschikt te worden gemaakt als huis vesting voor basisschool Binnen de Veste. Het werkbezoek vormde een vervolg op de openbare commissievergadering die donderdag plaatsvond en tijdens welke de commissieleden zich bogen over een aanvullend wensenlijstje van het schoolteam. Na afloop van de rondgang door het in aanbouw zijnde schoolgebouw, kwam de onderwijscommissie tot het advies een krediet van f 40.000,— te voteren ter realisering van dat aanvidlend wensenpakket. Daarbij wordt dan rekening gehouden met een bedrag van 5.000,aan zelf werkzaamheid ten behoeve van de aankleding van het speel terrein. Schouwen-Duivelandse gemeenten wijken niet van provinciaal beeld af ZIERIKZEE - De zes Schouwen-Duivelandse gemeen ten wijken in hun belangstelling voor de aandeelhou dersvergaderingen van de Watermaatschappij Zuid West Nederland niet af van de overige Zeeuwse gemeenten. Gemiddeld geeft zo'n 50 a 60 procent van de aandeelhou ders acte de présence en dat is volgens een WMZ- woordvoerder geen reden om ongerust te zijn. Deze reac tie gaf de WMZ-er desgevraagd naar aanleiding van op merkingen vanuit de Westerschouwse gemeenteraad, waarin de bezorgdheid over de tanende belangstelling werd verwoord door de PvdA-er G. J. W. van der Salm. Die maakte burgemeester J. L. Niemantsverdriet-Lcenheer tijdens de raadsvergadering attent op het feit, dat er telkenmale een vaste groep gemeenten zou zijn, die zich tij dens de vergaderingen van de WMZ niet zou laten zien. Niemantsver driet-Leenheer erkende dit en legde de oorzaak bij het feit, dat er geen presentiegeld is voor het bezoek van de vergaderingen en dat sommige ge meenten „blijkbaar vinden, dat ze te weinig stemrecht hebben en daardoor weinig heil zien in de bijeen komsten". Volgens de WMZ-medevverker mr. G. T. M. Koekkoek is er geen structu rele lijn in de absentie van gemeenten en lijkt het hem vooralsnog onnodig hiernaar een onderzoek te doen. „De opmerking van mevrouw Niemants verdriet-Leenheer komt voor haar ei gen rekening, maar het lijkt mij voor de gemeenten geen belangwekkend arugument. Ook het feit, dat de ge meenten afzonderlijk niet veel in de melk te brokkelen hebben, vind ik bijzonder zwak", aldus Koekkoek. Bij de WMZ heeft de provincie Zee land 10 procent van de aandelen, de gemeenten Terneuzen en Vlissingen beiden 10 en de resterende 40 procent is verdeeld over de overige Zeeuwse gemeenten, met uitzondering van 10 aandelen. Deze laatste 10 zijn ver deeld over de provincies Noord- Brabant en Zuid-llolland. Afhanke lijk van het aantal inwoners, krijgen de gemeenten stemmen toebedeeld. „Als er inderdaad gemeenten weg blijven, omdat ze denken toch niets in te brengen te hebben, dan vind ik dat niet juist en onverstandig. Een kleine fractie in de gemeenteraad blijft toch ook niet weg. omdat ze slechts een klein aantal stemmen hoeft"? reageert Koekkoek. Tijdens de vergaderingen worden de gemeenten vaak om een mening gevraagd en minstens zo belangrijk vind Koekkoek het, dat dc lokale overheden geïnformeerd worden over allerlei actuele zaken. Naast de ge meente Westerschouwen lijken dc overige Schouwen-Duivelandse ge meenten de aandeelhoudersvergade ringen ook met redelijke regelmaat te bezoeken al „blijft een betere op komst in zijn algemeen altijd wense lijk", besluit Koekkoek. B;*ié N Raadslid Van der Salm (Westerschou wen) maakt zich (ten onrechte?) zor gen over belangstelling aandeelhou dersvergaderingen WMZ. RENESSE - Onbekenden hebben in de nacht van zaterdag op zondag een ruit ingegooid van het Renesser post kantoor aan de Zeeanemoonweg. Blijkbaar ondervinden de vandalen ook plezier in het bespuiten van en kele ruiten en muren met zwarte verf. Het is niet de eerste maal, dat 's mor gens de tekst Crax ontdekt is. Vervolg van pagina 1 teroverlast geconfronteerd zullen worden. Daarbij moet worden be dacht", aldus Maaskant, „dat er ook nog nooit schadevergoeding in het ka der van de Deltaschadewet is ontvan gen. Wij blijven dus in de problemen zitten". Duidelijk dat Maaskant wei nig vertrouwen in de toekomst heeft. Onaantrekkelijk P. Padmos zei „niet te juichen". Hoewel hij de gemeentelijke brief nog niet bestudeerd had en dus on voorbereid desgevraagd reageerde, wilde hij wel kwijt dat Bruinisse als vestigingsplaats „onaantrekkelijk wordt. We kunnen het wel schudden in Bru. Nog een keer onder water als in '73 kunnen we echt niet lijden. Toen waren de kosten twee ton, nu moet met een miljoen schade reke ning worden gehouden. Er is nog steeds geen schadevergoeding be taald, dus ik vraag me af: wat doen we nog in Bruinisse7 Het laatste woord over de storm vloedkering is zeker nog niet gespro ken, maar nu al tekenen zich donkere wolken af boven de bedrijven, waar van Bruinisse het toch moet hebben qua werkgelegenheid. Een eerste aanzet om bezwaar te maken tegen het sluitingsregiem gaf de gemeente raad van Bru in de uitgebreide brief, een bezwaar wat volgens de drie di recteuren van de direct betrokken be drijven, lang niet ver genoeg gaat. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Uitgever: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ocht- man Ie Zierikzee. Direktie: D. L. van 't Leven. Chef-redaktie: M. Kaat. Advertenties en bezorging: J. van Loon. Kantoor: Jannewekken 11, Zierikzee; postbus 1, 4300 AA Zierikzee; telefoon: 01110-6551 Woonhuisaansluitingen: Advertenties en bezorging (na 1830 uur): 01119-1660. Redaktie (na 17.30 uur): 01110-6719. - 01110-4669. 01110-5396. Fotograaf (na 17.30 uur): 01110-3568. Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbetaling) f 40,00; per jaar f 152,50; losse nummers I 030. De abonnementsprijzen zijn inclu sief 5% B.T.W. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentietarieven: 52 cent per mm; „succesjes" (t/m 4 regels) f 6.40. Kontrakttarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclusief 5% B.T.W.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1986 | | pagina 3