EXPO DIT JAAR IN TWEEDE WEEK JUNI Burgh-Haamstede viert Strao op 8 februari Gemeenteraad Bru akkoord met brief, maar bedrijven zitten in zak en as over toekomst Vier stormvloedstenen aangebracht in Zierikzee DE ZIERIKZEESCHE COURANT Verlichtings controle RP in Zierikzee WAT HET ZILRIKZEESCH E NIEUWSBODE Inkomen Voor het eerst in tien jaar is het gemiddeld in komen in de land- en de tuinbouw in dalende lijn gegaan. (Pag. 2). Tekort Het gemeentebestuur van Bruinisse staat met de rug tegen de muur vanwege een begro tingstekort van f 140.000,-. (Pag. 3). Perikelen Tijdens de jaarlijkse uitvoering van sportver eniging Ouwerkerk blikte voorzitter P. Re- meeus terug op sportveldperikelen. (Pag. 4). Jaarbesten De jaarbesten van ruitervereniging Renesse bewezen zich tijdens de traditionele dressuur- wedstrijden om de Nieuwjaarstrofee. (Pag. 7). DINSDAG 14 JANUARI 1986 142stc jaargang Nr. 23863 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Ik houd van het verleden, maar ik verkies de toekomst. André Gide Leen Kaashoek en Hans van Urk organiseren opnieuw een consumentenbeurs ZIERIKZEE - In navolging van vorig jaar zal ook in 1986 in Zierikzee een consumentenbeurs worden georga niseerd. Dat zal gebeuren van woensdag 11 tot en met za terdag 14 juni onder de naam EXPO Zierikzee 86. De lo catie zal, evenals vorig jaar, het grote parkeerterrein aan de Scheldestraat zijn. Het Burgh-Haamsteedse Strao-comité tijdens de vergadering in hotel Bom, aangevuld met vertegenwoordigers van de rijkspolitie en de muziekvereniging Witte van Haemstede. Strao-comité heeft programma rond BURGH-HAAMSTEBS - Nu de eerste sneeuw verdwe- Voorlichtingsavond nen js en een weerkundige al spreekt over lenteweer in Zuid-Spanje, gaan in de Westhoek de gedachten weer uit naar het jaarlijkse Strao-feest. Dat wordt dit jaar in Burgh-Haamstede gevierd op zaterdag 8 februari, zeven weken voor Pasen zoals de traditie wil. De organisatie van de beurs is op nieuw in handen van Leen Kaashoek en Hans van Urk uit Zierikzee. Beide heren organiseerden ook vorig jaar de EXPO. Het eerste jaar maakte ook André Deurloo uit Zierikzee deel uit van het organisatiecomité, maar hij moest dit jaar om persoon lijke redenen afhaken. ZIERIKZEE - Bij een verlichtings controle onder bromfietsers en fiet sers nabij de rotonde van Zierikzee zijn vanmorgen zeven processen-ver baal uitgedeeld voor het ontbreken van goede verlichting, twee voor het rijden door rood licht en er zijn twee bromfietsen uit het verkeer gehaald, omdat ze vermoedelijk opgevoerd zijn. De rijkspolitie van Schouwen- Duiveland heeft de controle in sa menwerking met een stage-eenheid uitgevoerd. Volgens een politie woordvoerder komen er meer contro les. De opzet van de EXPO zal, zoals de plannen er nu liggen, in grote lijnen gelijk zijn aan die van vorig jaar. ,,We hebben veel geleerd van de eerste keer, toen er zich bepaalde kinder ziektes voordeden. Naar aanleiding daarvan hebben we bijvoorbeeld be sloten om in zee te gaan met een ande re verhuurder van tentoonstellings hallen. We krijgen nu een ruimte, die is opgebouwd met aluminium wan den en een goede vloer", aldus de bei de organisatoren. Beiden zeggen ervan overtuigd te zijn dat ook voor de tweede afleve ring van de EXPO bij de regionale middenstand grote belangstelling zal bestaan: ,,We verwachten dat ze ker 75% van de deelnemers van vorig jaar onmiddellijk zal inschrijven voor de komende EXPO." Teneinde de kandidaat-deelnemers uitgebreid te kunnen voorlichten is er een voorlichtingsavond gepland op maandag 10 maart in het Huis van Nassau; de aanvang daarvan is om 20.00 uur. Alle mogelijke gegadigden voor de deelname worden een dezer weken schriftelijk benaderd. Ten aanzien van de randactivitei- ten tijdens de EXPO zullen ook en kele veranderingen worden doorge voerd. Gedacht wordt daarbij aan een aantal publiekstrekkers voor kinderen en voor volwassenen. Zo zijn de organisatoren in onderhande ling met enkele verenigingen en groeperingen op het eiland, die de bezoekers aan de EXPO iets leuks te bieden hebben of bezig kunnen hou den. De openingstijden van de EXPO zijn van woensdag 11 tot en met vrij dag 13 juni van 13.00 tot 22.00 uur. Op zaterdag 14 juni is de openingstijd van 10.00 tot 18.00 uur. De officiële opening is op woensdag 11 juni om 13.00 uur. Geen trouwe, zware Belgische werkpaarden meer, zoals vroeger, maar de meer gestroomlijnde edele dieren. Gezadeld en keurig ge borsteld zullen op die achtste februa ri meer dan vijftig rijpaarden en po ny's de traditionele route afleggen om de vruchtbaarheidsrite uit de ge schiedenis eer aan te doen. De ouderen onder ons hebben bij de gedachte aan de Strao nog altijd het beeld voor ogen van de stoet werk paarden, die bereden werden de jon ge boeren, de boerenknechts en ande re agrarische medewerkers. Bij gestaan door enkele enthousiaste paardenliefhebbers en gezeten op de harde paarderug, bedekt met een sierlijk wit kleedje, werd al vroeg aan de koude tocht begonnen nadat eerder die ochtend de paarden ver- In die brief vatte het college de reacties van de raadsleden samen op de nota Beheer Stormvloedkering Oostcrscheldc. (voor de inhoud van de uitvoerige brief: zie Zierikzeesehe Nieuwsbode van donderdag 9 janua ri, onder de kop: Bruinisse kiest voor laagste sluitpeil Oosterschclde maar zal toch wateroverlast houden, Red.). Deze brief werd voor versturing naar Den Haag eerst ter goedkeuring aan de raadsleden voorgelegd, die er nog geen kwartier vergaderen voor nodig hadden om vooral unaniem de lof trompet over het collége te steken. Niets toe te voegen A. J. Bal (Lijst v.d. Velde): ,,Ik heb me zitten afvragen wat ik hier nog aan toe moet voegen. Het is een pri ma brief, die precies onze gedachten verwoordt. U heeft uw huiswerk goed gedaan", Zijn collega G. E. Hou tekamer (SGP) sloot zich hier vol mondig bij aan, evenals C. J. van Lie- sierd waren met zelfgemaakte papie ren rozen. Er werd toen nog op de maandag gereden maar in verband met de medewerking van de muziek vereniging en door de veranderde ar beidsomstandigheden verhuisde de Strao-viering naar de zaterdag er voor. Dorpsfeest Teneinde de eerste voorbereidingen te treffen voor de viering kwam in hotel Bom te Haamstede vrijdag avond het plaatselijke Strao-comité bijeen. In zijn openingswoord sprak voorzitter Leo de Feiter de hoop uit dat het dorpsfeest dit jaar doorgang zal kunnen vinden en niet, zoals vo rig jaar, wegens de weersomstandig heden moet worden afgelast. re (AB>, die aanvullend nog zijn zorgen over de sluiting van de Phi- lipsdam verwoordde. Deze zorg zal echter in een aparte brief worden ver meld om de zaken niet door elkaar te laten lopen. J. S. Wiebrens (CDA) en W. F. M. Vonk (AB) stelden nog een paar technische vragen waarop het college ook geen antwoord wist, maar te berde zullen worden ge bracht op dc hoorzitting over dit on derwerp. Bij gebrek aan een fractie voorzitter bij het CDA (ontbreekt sinds Meeuwsen wethouder werd, Red.) wilde ook H. Schot zich gaarne aansluiten bij Bal's woorden, zoals Wiebrens ook al had gedaan. Conclu sie: de raad was vol lof over de ge meentelijke briefschrijver, zodat het epistel vandaag nog per PTT naar Den Haag verzonden wordt. Hoofd boven water Mocht de raad vol lof zijn. dc bui tendijkse bedrijven zijn dat niet. Im- Voor dit jaar staat de gehele organi satie al op papier; zo is de inschrij ving gepland op vrijdagavond 31 ja nuari om 20.00 uur in hotel Bom. Deelname aan de Strao is geheel gra tis. Op de inschrijfavond zullen de paren samengesteld en de route wor den doorgenomen. Ook zullen enkele huishoudelijke zaken de revue passe ren. Na afloop zal de video-film „Strao Burgh-Haamstede 1984" wor den vertoond. Route gewijzigd Voor wat betreft de route zijn er en kele wijzigingen doorgevoerd ten op zichte van andere jaren. Opnieuw is er medewerking van een tweetal rui ters van de Bereden Groep Wassenaar van de rijkspolitie. In tegenstelling tot voorgaande ja ren wordt in Westenschouwen maar één restaurant aangedaan; werden vroeger zowel Zeelust als Westen- sehouwens Welvaren aangedaan, dit jaar rijden de paarden vanuit de Kampweg naar Westenschouwens Welvaren en zal Zeelust worden over geslagen. Volgend jaar komt dan Zeelust aan de beurt. mors: bij een sluitpeil van NAP 2.75 waarvoor Bruinisse kiest, lopen deze bedrijven nog steeds de kans on der water te komen staan, als in aan merking wordt genomen dat er 50 cm stuwing bij komt, plus nog eens 20 cm bij de voltooiing van de Philips- dam. Dan is er spake van NAP 3.40 als mogelijke hoogwaterstand cn dat is net tc veel om letterlijk het hoofd boven water te houden. D. van Dui- vendijk: „Het is betreurenswaardig dat er sprake is van con mogelijke waterstand van NAP 3.40 Bij dit peil komt heel ons terrein met gebou wen in het water tc staan, zodat dc uitoefening van ons bedrijf onmoge lijk wordt. We mochten toch rekenen op een peil dat alles droog zou blij ven?" Ten aanzien van dc scheepshelling van de jachtwerf merkt Van Duiven- dijk op. dat deze helling gespeciali seerd is op grotere, diepgaande jach ten. die voor dit doel niet meer tc gebruiken is wanneer het hoogwater- peil met 50 cm daalt, zoals in de nota is te lezen. Dc conclusie van D. van Duivcndijk: „Wij kunnen dan ons be drijf wel sluiten". A. Maaskant zei direct na de raads vergadering het „ongehoord te vin don dat er anno 1986 nog steeds twij fel bestaat over de werking van de stormvloedkering en dat de buiten dijkse bedrijven nog steeds mei W "lg p »v;na 3 Ook in Haamstede is een wijziging in de route. Vanuit de Noordstraat wordt nu de Hogezoom opgereden om dan door de Platboslaan, langs de zorgwoningen, voor de ingang van het rusthuis Duinoord langs, naar de Kloosterweg te rijden. Opnieuw zal ook de Koninklijke Muziekvereni ging Witte van Haemstede medewer king verlenen. Al vanaf het einde van de Meeldijk/begin Weeldeweg begeleiden de muzikanten de stoet. Getracht zal worden om in overleg met het gemeentebestuur en de mid denstand gedurende een half uur. Vervolg pagina 3 Dit nummer bestaat uit 8 pagina's WORDT WEER. Verwachting Deltagebied tot woens dagavond: Onbestendig Zeer onbestendig met veel bewol king en buien, mogelijk vergezeld door onweer. De westelijke wind is eerst 8 en 9 beaufort, maar draait morgen naar noordwest cn neemt af naar 6 tot 7 beaufort. Minimumtem peratuur komende nacht 3 graden. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/in zaterdag 18 jan.: Donderdag: Af en toe zon Kans op neerslag. 80% Min.tcmp.: -1 graad Middagtemp,: 3 graden Windkracht: noordwest 5 Vrijdag: Wisselend bewolkt Kans op neerslag: 60% Min.tcmp.: 0 graden Middagtemp.: 5 graden Windkracht: zuidwest 4 Zaterdag: Veel bewolking Kans op neerslag: 60% Min.tcmp.: 3 graden Middagtemp.. 6 graden Windkracht: zuidwest 6 ZON- EN MAANSTANDEN 15 jan. Zon op 08.41, onder 16.57 Maan op 11.17, onder 23.09 16 jan. Zon op 08.41, onder 16.58 Maan op 11.28, onder Eerste Kwartier: 17 januari (23.13) HET WEEROVERZICHT DE BILT - Een diepe depressie die van Schotland via de Noordzee naar Noord-Duitsland trekt brengt onstui mig weer. Er vallen van tijd tot tijd regen-, hagel-, en natte sneeuwbuien en daarbij komen flinke rukwinden voor. Dc temperatuur ligt zowel van nacht als morgen overdag in de buurt van 4 graden. Er is veel wind, van nacht draaiend van west naar noord west. Hij is in het binnenland vrij krachtig tot krachtig, aan de kust en op het IJsselmeer staat tijdelijk een wester-, later noord westerstorm. In het Waddengebied kan zelfs enige tijd een zware storm staan, dat wil zeggen windkracht 10. Morgen neemt de wind in de loop van dc dag wat af. Overmorgen, donderdag, is een vrij koude dag met in de nacht en vroege ochtend ook lichte vorst. Daarna loopt de temperatuur weer op tot een graad of 6. Het blijft verder wissel vallig. ZIERIKZEE - Een dezer dagen is ook in en door de gemeente Zierikzee een zo genaamde stormvloedstecn aangebracht en wel in de muur van het toiletge bouw bij het Hervormd Verenigingsgebouw aan het Vrije. De Vereniging Stad en Lande van Schouwen-Duiveland heeft twintig i>an dergelijke stenen beschikbaar gesteld aan de gemeenten op Schouwen-Dui veland met de bedoeling om op verschillende plaatsen aan te gevenj hoe hoog het water kivam tijdens de Watersnoodramp in 1953. De eerste stormvloedsteen werd tijdens een sobere plechtigheid omthiild op donderdag 7 november 1985hij was ingemetseld in de muur van hét gemeen tehuis te Nieuwerkerk. In Zierikzee zijn nog drie stenen aangebracht: in de buitenmuur van de con sistorie van de Lutherse Kerk. in de muur van het middelste toiletgebouwtje aan het Luitje en in een muur in de St. Domusstraat nabij dc Vismarkt. 'h Brief naar Raad van de Waterstaat BRUINISSE - „Betreurenswaardig-" (D. van Duiven- dijk), „ongehoord" (A. Maaskant) en „wat doen we nog in Bru" (P. Padmos). Drie kernachtige reacties van even- zovele vertegenwoordigers van de Bruse buitendijkse be drijven, naar aanleiding van de brief aan de Raad van de Waterstaat die maandagavond in een extra raadsverga dering werd behandeld. 4 K y

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1986 | | pagina 1