AVA-atleet Jan Zethof heeft voor laatste ronde nog verrassing in petto voor Zeeuwse concurrentie en wint Shirtreclame en niet-vertrekkers trekken de aandacht in Delta-cross ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag" 13 januari 1986 Nr. 23862 5 WESTENSCHOUWEN - Nevenzaken trokken tijdens de veertiende editie van de Delta-cross in het domeinen- gebied van Westenschouwen meer de aandacht dan de wedstrijd zelf, hoe spannend ook. Het niet starten van Simon Blom en shirtreclame-perikelen van Frank Koo- man en Leon van de Velden werden veelvuldiger bespro ken dan de fraaie zege van AVA-atleet Jan Zethof. De at leet uit Aalsmeer pakte een keurige revanche voor de editie van het vorig jaar, toen hij in de eerste van de vijf ronden geblesseerd het strijdperk moest verlaten. Zet hof verstapte zich over een op het parcours liggende tak, waardoor een kwartet Zeeuwse atleten de ereplaatsen mocht verdelen. Sam Polderman van Marathon werd de verrassende winnaar voor Frank Kooman, Leon van de Velden en Simon Blom. Met uitzondering van Blom speelden de overige drie ook nu weer een sportieve hoofdrol. Blom beperkte zich tot het meelopen van de prestatieloop, nadat hij daags tevoren via een perspubli catie had laten weten niet te zullen verschijnen vanwege een heersend griepje. Unieraadsridslid, had het te kwaad met het artikel. ,,Mijn naam wordt bij herhaling in het artikel genoemd. Daar ben ik allesbehalve blij mee. Ik kan dat allemaal niet goed rijmen. Wat heb ik er mee te doen, dat hij niet kan of wil lopen. Dat zoekt hij zelf maar uit, maar dan niet over mijn rug", ageerde hij. Blom stelde in het interview, dat de concurrentiestrijd tussen hem hem en Kees Verkerk soms op onder linge haat en nijd leek. „Maar dat was het niet", voegde hij er snel aan toe. Ook bestempelde hij zichzelf en Leon van de Velden eiste de aandacht voor zich op door met Frank Kooman niet in het vereiste clubtenue aan te treden. Op het eind van de cross moest hij de derde plaats nog aan de sterk lopende Peter Hameeteman la ten. Verkerk tot gezichtsbepalend voor de Zierikzeese vereniging, maar daaromtrent mogen zeker wel enige vraagtekens werden geplaatst. Ver kerk kan zeker bogen op deze gradu atie, omdat hij naast actief atleet ook niet is weg te denken uit de orga nisatorische regionen van de vereni ging, iets wat Blom nooit nastreefde, integendeel. Resumerend kan ge steld worden, dat de atleet uit Burgh-Haamstede zich qua populari teit allesbehalve een dienst bewees met het interview. „Blom heeft zich op een verschrikkelijke manier bela chelijk gemaakt", was een veelge hoorde opmerking tussen de crosspe rikelen door. Een onverwachte hoofdrol speelden ook Dynamo '70-atleet Frank Koo man en AV '56-atleet Leon van de Vel den. Het tweetal kwam in een outfit van KNATJ-sponsor Converse aan de start. Met name op het shirt prijkte deze sportkledingfirmanaam levens groot. Ondanks herhaalde waarschu wingen van wedstrijdleider Wim Schot, dat diskwalificatie voor hen dreigde, wanneer zij zo zouden ver trekken, waagden zij het erop. Ter wijl de loop gaande was resulteerde overleg met Unieraadslid Kees Ver kerk in het omzetten van diskwalifi catie in het afgeven van een waar schuwing. „Ik heb het uiteindelijk gelaten bij een gele kaart", stelde Schot later. „Een rode kaart vond ik te ver gaan". Op de vraag of Delta Sport zich niet geroepen voelde een voortrekkersrol te vervullen, ant woordde de wedstrijdleider lachend: „Het is niet aan een vereniging om te trachten te bereiken, wat de KNAU met al zijn macht niet voor elkaar krijgt. Het is jammer dat het gebeurt, maar we staan eigenlijk ook machte loos". Bij het passeren van de finish lijn weigerde Frank Kooman in eer ste instantie zijn beker, behorend bij de tweede plaats. „Die hoef ik niet, want we worden toch gediskwalifi ceerd", constateerde hij. Nadat een official hem erop had geattendeerd, dat die dreiging inmiddels van de baan was, pakte hij het kleinood als nog aan. „Het is min of meer mug genzifterij", concludeerde Kooman. „Buiten Zeeland loopt-nagenoeg ie dere atleet van enige importantie met reclame. Moet .een crossje in Zeeland dan andere normen aanleggen". „Mis schien is dat wel een beetje zo, maar ik heb als wedstrijdleider ook mijn verantwoordelijkheden", meende Wim Schot. De twee besten uit de veertiende Delta cross. Frank Kooman gaat hier nog aan de leidingmaar in de laatste ronde moet hij zich toch de suprematie aan Jan Zethof laten welgevallen. Jopie Daane werd winnares bij de dames en de A-junioren. Zij leidde van start tot finish. Die perspublicatie schoot overigens binnep de Delta Sport-gelederen fiks in het verkeerde keelgat. Delta Sport-voorzitter Wim Schot had wei nig goeds over voor de manier, waar op Blom dit keer de publiciteit zocht. In voornoemd bericht stelde Blom vast, dat atletiekvereniging Delta Sport verkeerd in elkaar zit, doordat de gezelligheid prefeleert boven de prestatie. Ook stelde hij laconiek vast, dat de povere accommodatie, waarover 'zijn' vereniging beschikt niet de oorzaak daarvan is. „Wij heb ben onze beste prestaties ook neerge zet zonder dat we een goede baan hadden. Je moet zelfs uitkijken, dat er niet meer blessures komen door de kunststofbaan", merkte Blom op. Met deze opmerking trapte de besnorde atleet, die nooit uitblonk door enige interesse voor de vereniging, waar voor hij sinds jaar en dag uitkomt, op heel wat verenigingstenen. Sinds ve le leden van de Zierikzeese atletiek vereniging met man en macht via zelfwerkzaamheden honderden uren steken in de gestaag vorderende nieu we accommodatie op sportpark Ban- nink manifesteerde Blom zich louter via voortdurende afwezigheid. Reden te meer waarom Wim Schot, die tij dens de Delta- cross traditioneel als wed strijdleider fungeerde weinig aan dacht schonk aan de aanwezigheid van Blom. De teleurstelling omtrent het gepubliceerde artikel was zicht baar van zijn gezicht af te lezen. Kees Verkerk Ook Kees Verkerk, aanwezig als In de achterste regionen blies Jan Kloet weer zijn partijtje mee. De Burgh- Haamsteedse veteraan prefeleert de wedstrijd in het crossen 7iog immer bo ven een trimloop, wanneer de keus daartoe aanwezig is. Op de derde en vierde plaats leg den A-junioren beslag. Christel Log ge van Marathon pakte de derde plaats op zeventien seconden van haar winnende clubgenote en Jac queline Wissenkerke, eveneens van Marathon werd vierde. Opvallend was de deelname van Jacolies van Gastel. De inmiddels tot de senioren- categorie behorende atlete liep in de staart van het veld haar eigen race en moest dat voortdurend in haar eentje doen. De 3300 meter waren duidelijk iets te veel voor de weer aan een te rugkeer werkende Zierikzeese. On langs werd zij clubkampioene cross, maar dat gebeurde op een eenvoudi ger en korter parcours in dc omge ving van Schuddebeurs. Zij eindigde in Westenschouwen uiteindelijk op een vijftiende plaats met een achter stand van ruim twee minuten op win nares Jopie Daane. Delta Sport-A- juniore Jeska Doeswijk finishte en kele seconden na Jacolies van Gastel als zestiende. Bij de B-jongens ein digde Kees Jonker als zesde en was er een negende plaats voor Danny Duinhouwer. Bij de B-meisjes ein digden Edith Gerards en Suzan Bcrgsma respectievelijk als achtste en negende. D-jongcn Ronald van Witzenburg pakte in een omvangrijk veld de twaalfde plaats. In onze edi tie van morgen volgen de complete uitslagen. Adrie Gerards werd door afwezigheid van Simon Blom en Kees Verkerk de beste Delta Sporter. Jacolies van Gastel kwam als beste Delta Sportster uit de bus bij de dames. Zij liep nagenoeg de hele wedstrijd in haar eentje. Jeska Doeswijk volgde als A-juniore op enkele seconden: Kopgroep Damesloop De damesloop werd van begin tot eind beheerst door Jopie Daane. De Marathon-atlete beperkte zich tot het enkele meters weglopen van de con currentie om zich verder te beperken tot het consolideren van de positie. Marian Wagemakers van Dynamo '70 verspeelde uiteindelijk acht secon den op de Marathon-atlete. In weerwil van andere perspublicaties was Simon Blom toch aanwezig bij de veertiende Delta cross. Hij liet de wedstrijd evenwel voor wat hij was en startte in de trimloop. Direct na het vertrek van de kleine honderd heren en heren veteranen nestelde zich een select groepje op kop van het veld. Jan Zethof nam als - eerste het voortouw, maar hij kreeg Frank Kooman, Leon van de Velde en Peter Hameeteman in zijn kielzog. Bij de tweede doorkomst leidden Ze- Kooman met op enkele meters an de Velden en weer wat ver der Peter Hameeteman en Sam Pol derman. Met name Hameeteman lipe een uitstekende cross en benadrukte eens te meer, dat hij dit seizoen zijn zinnen heeft gezet op de Zeeuwse crosstitel. Na drie ronden was er niet erg veel veranderd, met dien verstande dat Hameeteman zich inmiddels bij Le on van de Velden had gevoegd. Adrie Gerards was met afstand de 'kortst' lopende Delta Sporter nu Simon Blom zich beperkte 'tot de prestatie- loop en Kees Verkerk ook verstek liet gaan. „Met mijn huidige conditie zou ik in de staart van het veld belan den. Dat heeft ook weinig zin", meende hij. Bij het ingaan van de vierde ronde had Jan Zethof zich ont daan van Frank Kooman, maar het onderlinge verschil bedroeg nog slechts enkele meters. Peter Hamee teman op zijn beurt rukte op naar de derde plaats met enkele meters voor sprong op Leon van de Velde. Jan Ze thof bleek evenwel zijn krachten be waard te hebben voor de laatste omloop van twee kilometer. In een prachtige stijl snelde hij van de vol tallige concurrentie vandaan om uit eindelijk nog een gat te slaan van 43 seconden ten opzichte van Frank Kooman. Hij op zijn beurt kon blij zijn, dat de cross ten einde was, an ders zou Peter Hameeteman hem nog de tweede plaats ontfutseld hebben. De Marathon-atleet bleef op een tien tal seconden steken. Leon van de Velden klasseerde zich nog als vierde en Sam Polderman le verde andermaal een goede Delta cross af met een eervolle vijfde plaats. Wielingen-atleet Piet Wester- weele pakte de zesde plaats en vete raan Ad Tierie van Dynamo '70 ver raste met een uitstekende zesde positie op slechts vier seconden van Westerweele. Rian van de Broeke, Ad Courtin en Jan de Wilde completeer den de top tien, terwijl Johan Breel als elfde over de meet kwam. Van de Delta Sporters klasseerde Adrie Ge rards zich als beste op een 27e plaats op bijna vier minuten van winnaar Jan Zethof. Kees Reinhoud eindigde als 56e, Martien Moermond als 58e en Hans van Elzelingen werd 59e. Jos Geluk kwam als 69e over de finish en Johan van de Maas werd 78e. Vete raan I Cor Duinhouwer klasseerde zich als 80e en Jan van Laere kwam als 85e over de meet. Jan Kloet - zon der hem gaat een cross niet door - werd met een 87e plaats laatste Delta Sporter, maar voor hem geldt de olympische gedachte meer dan voor wie ook: het meedoen vindt hij veel belangrijker dan de prestatie.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1986 | | pagina 5