Stimulerende afzet door nog te bouwen gefuseerde veiling nu al te merken Hervormde gemeente neemt afscheid van ds. Fahner Stichting uitermate tevreden over project Kop van Schouwen DE ZIERIKZEESCHE COURANT Brand in auto Vechtpartij WflT HET WÊHR, <L> ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Toekomst in fruit Extra aandacht In de problemen Delta-cross De toekomst in de fruitteelt vraagt grote aan- Het CDA in Westerschouwen vraagt extra aan- Door een 21-19 nederlaag in het vierpunten- De veertiende Delta-cross leverde een fraaie dacht van de fruitteler voor de modernisering dacht voor de mogelijkheden van de bouwsec- duel tegen het Bredase Tornado '70 raakten de zege op voor AVA-atleet Jan Zethof, die de hele van het bedrijf. (Pag. 2). tor en de industrie. (Pag. 3). heren van Delta Sport weer in de problemen. Zeeuwse concurrentie terugwees. (Pag. 5). (Pag. 4). MAANDAG 13 JANUARI 1986 142ste jaargang Nr. 238(12 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Klaag niet om wat gij niet verhelpen kunt, poog te verhel pen wat u klagen doet. William Shakespeare NFO-voorzitter De Jager vergelijkt oogstresultaat met 1953 KAPELLE - De stimulerende invloed op een betere af zet door de nieuw te bouwen gefuseerde fruitveiling in Kapelle is nu al merkbaar. Naar verwachting zal na de ingebruikname van de nieuwe accommodatie op het ge bied van laden en lossen en de allernieuwste inkoeltech- nieken voor groente en fruit veel meer van het Zuid westelijke fruit naar de Centrale veiling trekken, dan tot nu toe. De vraag naar concentratie verloopt zo snel, dat het er naar uitziet dat binnenkort alleen op drie a vier grote fruitveilingen in Nederland de aanbod-concentra tie voldoende groot zal zijn om prijs te maken. een dertiende maand ingesteld; niet dat die uitbetaald wordt, er wordt al leen extra gewerkt". De uitnodiging aan de kleine ak kerbouwers mag volgens De Jager niet gezien worden als 'liefdadigheid of grootdoenerij', maar uit fruitelers' eigen belang. ,,De voordelen van een groot centrum bewijzen zich in de tuinbouw steeds sterker, want het is niet alleen betere prijsvorming; ook de informatiestroom zowel van als naar de teler is zoveel omvangrijker en sneller, dat de voordelen hiervan net zo belangrijk zijn als de betere prijsvorming", vertelde de voorzitter in zijn jaarlijkse rede. Woorden van deze strekking sprak W. de Jager, voorzitter van de Neder landse Fruittelers Organisatie kring Zeeland/West-Noord-Brabant, tij dens het symposium op de ontwikke lingsdag voor de fruitteelt in Kapel le. Hij toonde zich zeer ingenomen met de komst van de nieuwe, grote veiling, waarin hij zeker voordelen zag voor de Zuidwestelijke fruitte lers. Oogstresultaten Minder - of helemaal niet - was hij te spreken over de oogstresultaten in het afgelopen jaar. ,,De zeer zware wintervorst, die vorig jaar januari optrad is een ramp geworden", zei De Jager. Hij vergeleek de trieste resul taten van de oogst met de de waters noodramp van 1953, toen de schade zelfs nog beperkter was gebleven. De gemiddelde landelijke schade is ernstiger dan in het zuidwesten. Toch verwacht de NFO dat minimaal 10 procent van de regionale opstand verloren is gegaan. De Jager: „Dit schadebeeld is zo grillig, dat voor heel veel percelen de vraag gesteld moet worden: rooien of toch maar proberen de opstand bij te planten". Ondanks het - voor de fruittelers - erg slechte oogstjaar, lijkt het over grote deel van hen toch weer van plan te zijn het bedrijf opnieuw op te bou wen. De rijksoverheid heeft voor de stroppen in de fruit- en boomteelt 21 miljoen gulden beschikbaar gesteld („op een begrote schade van 200 a 300 miljoen gulden schade"). „Toch hopen wij, dat juist de zeer zware gevallen hiermee voldoende uit de voeten kun nen om hun bedrijf weer gezond te krijgen", aldus De Jager. Prijsvorming En de zware vorst, de schurft en ha gel en de vrij kleine maat hebben er voor gezorgd, dat de uiterlijke kwali teit van het fruit dit jaar niet gaaf is. Volgens de voorzitter is de innerlijke kwaliteit van het fruit, mede dankzij de mooie nazomer, voortreffelijk. Dit tezamen met de vrij kleine Europese oogst van appelen en peren heeft ge zorgd voor goede prijzen. De Jager zei te verwachten, dat ge let op de voorraden in de Nederland se koelcellen (bij appelen zelfs de helft van vorig jaar), gerekend kan worden op een probleemloze afzet voor goede prijzen. Opvallend in de toespraak van De Jager was, dat hij zei dat ondanks de oogstresultaten, de kleine akker bouwbedrijven, die willen omscha kelen op fruitteelt van harte welkom zijn. „Natuurlijk zijn er een heleboel voorwaarden om te slagen, zoals goe de grond en onderwijs en bovenal een ondernemer met hart voor de zaak. En wat werk betreft heeft de fruit teelt net als sommige grote bedrijven ZIERIKZEE - Het voertuig ^van D. S.-K. uit Zierikzee is zaterdagmorgen in deze plaats op de rotonde in brand geraakt. De automobiliste zag vlam men bij haar pedalen en zette vervol gens de auto aan de kant. Een nade rende buschauffeur, die een en ander gadesloeg bluste de brand in het mo torblok. De toegesnelde Zierikzeese brandweer kon zonder ingrijpen te rugkeren. Iepziekte De Jager liet niet na iets over de na tuurorganisaties te zeggen, die na de verkondiging door rijksoverheid, dat de iepen uit Nederland moeten ver dwijnen, furieus werden. „Afgelopen woensdag heljt u in de krant kunnen lezen, dat Natuur en Milieu het on verantwoord vindt dat de overheid niet langer miljoenen uittrekt, om de iepziekte te bestrijden. De overheid wordt schuldig verklaard aan de ver dwijning van de veldiep uit het Ne derlandse landschap. Je vraagt je af: ben ik nu gek geworden of is de we reld veranderd?", stelde De Jager. Hij koos voor het tweede alternatief. Bij de aangetaste meidoorn voncT Natuur en Milieu dat niet mocht wor den ingegrepen in het landschap en nu bepleit zij het tegenovergestelde. „In Nederland noemen ze dat met twee maten meten. De tijd dat de na tuurbescherming de fruittelers dank baar zal zijn, omdat er dankzij ons onderhoud nog wat gezonde mei doorn is overgebleven, lijkt aan staande. Het zal wel wat zelf overwinning kosten, om dat toe te ge ven, maar ja, door schade en schande wordt men wijs. Maar voor degenen die een ander voor de schade laten op draaien blijft alleen de schande over om wijs te worden en dat lijkt erg moeilijk", besloot De Jager. De vrijwilligers van het project Kop van Schouwen doen het volgens de Stichting Landhouwverzorging Zeeland pri ma. Landschapsverzorging Zeeland looft enthousiaste deelnemers BURGH-H AAMSTEDE - Met het onderhoud van hout wallen en elzemeten in de Kop van Schouwen heeft het Schouwen-Duivelandse baanlozenproject bewezen, dat met een enthousiaste inzet van de deelnemers veel be reikt kan worden. Er is door de groep een grote bijdrage geleverd aan het in stand houden van het lokale land schap en de deelnemers hebben ervaring opgedaan in het landschapsonderhoud. Dat schrijft de Stichting Land- schapsverzoring Zeeland in haar juist verschenen jaar verslag over 1984. dering van de stuurgroep werkloosheid lieten de aanwezigen zich zeer positief uit over het project, dat echter wel zo nu en dan met ge brek aan voldoende deelnemers te kampen heeft. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's De heer J. Blom. sprekend namens de fraaie foto aan van de Renesser kerk. Afscheidsdienst van gemeente Renesse-Noordivelle RENESSE - In de Nederlands Hervormde kerk van Renesse werd zondagmiddag een afscheidsdienst gehouden ter gelegenheid van het vertrek van ds. T. S. Fahner. In de dienst nam ds. Fahner afscheid als predikant van de gemeente Renesse-Noordwelle- Serooskerke. Ds. Fahner, die op 1 juni 1980 als kandidaat naar Renesse kwam en voor wie dus Renesse zijn eerste gemeente was, vertrekt komende week naar Dronten, waar Dronten-Oost zijn nieuwe gemeente wordt. De belangstelling voor de dienst was groot. Zo'n 275 belangstellenden, onder wie vele genodigden (o.a. een afvaardiging uit zijn nieuwe gemeen te), woonden de dienst bij. Voorgan ger was dominee Fahner. Verder werd medewerking verleend door het kerkkoor Renesse onder leiding van Janny Lemsom-Daane en door de vas te organist Lex Zeedijk. Twee sprekers Na afloop van de dienst werd in dè kerk kort het woord gevoerd door een tweetal sprekers. Op verzoek van de scheidende dominee was het aantal sprekers zoveel mogelijk beperkt. Als eerste werd het woord gevoerd door ds. A. Baas uit Burgh-Haamste- de, die gedurende de tijd dat men in Renesse geen eigen predikant hoeft, als consulent optreedt. Hij sprak na mens de Classis (het overkoepelend orgaan van de kerkeraden op Schou wen-Duiveland en Tholen), de Ring (gezamenlijke Hervormde predikan ten van Schouwen-Duiveland) en het IPC (Interkerkelijk Predikanten Convent). Ds. Baas filosofeerde over de stel ling „Wie afscheid neemt laat wat na" en stelde in dat verband tot de scheidende predikant. „Ook jij laat wat na. Woorden, meningen, dingen die moeilijk voor het voetlicht te ha len zijn." Als woordvoerder namens de Clas sis merkte hij op dat de heer Fahner Vervolg pagina 3 kerkelijke gemeente Renesse-Noordwelle, biedt ds. Fahner als herinnering een Hoewel het project mogelijk op een nieuwe wijze - met steun van econo mische zaken en sociale zaken - in 1986 verder moet, heeft een woord voerder van de stichting alle vertrou wen in de voortgang van het project. Het baanlozenproject is eind 1983 opgestart en in 1984 voortgezet. De regionale toetsingscommissie vrij- willigersprojecten keurde de opzet goed en het ministerie van Landbouw en Visserij stelde een subsidie be schikbaar van 60.000 gulden per jaar in het kader van de Natuurbescher mingswet. Begeleiden De gemeente Westerschouwen, Staatsbosbeheer, de Stichting Land schapsverzorging Zeeland en de lei der van de stuurgroep werkloosheid Schouwen-Duiveland begeleiden het project. Hierbinnen wordt een dag per week cursus gevolgd, waarin aan dacht wordt besteed aan natuur en landschap, tuinonderhoud, algemene biologische kennis enzovoort. De uit gebreide cursus heeft al geresulteerd in een vaste baan voor één van de vrijwilligers bij de gemeente Wester schouwen en één bij een andere in stantie. De eigenaren van houtwallen en el zemeten hebben positief gereageerd op het werk van de vrijwilligers en zijn zonder uitzondering bereid ge vonden, om onderhoud plaats te la ten vinden. Tijdens de jongste verga dering van de stuurgroep werkloos heid lieten de aanwezigen zich zeer positief uit over het project, dat ech ter wel zo nu en dan met gebrek aan voldoende deelnemers te kampen heeft. RENESSE - Zondagnacht om streeks 03.00 uur heeft A. op den B. uit Oosterland een vechtpartij met een messteek in de hand moeten be kopen. De negentienjarige is behan deld door dokter Verbeek uit Burgh- Haamstcdc. Op den B. liep met een kennis over de Zoom in Renesse en raakte daar in contact met een groep van een zestal jongeren. De ontmoeting verliep al lesbehalve vriendelijk en het kwam tot een gevecht, waarbij Op den B. het moest ontgelden. De identiteit van de zes jongens is niet bekend en de poli tie heeft inmiddels een onderzoek in gesteld WORDT Verwachting Deltagebied tot dins dagavond: Storm en regen Veel bewolking en af en toe regen. Stormachtige westelijke wind. Mini mumtemperatuur komende nacht 4 graden. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/in vrijdag 17 januari: Woensdag: Wisselend bewolkt Kans op neerslag: 90% Min.temp.: 4 graden Middagtemp.: 5 graden Windkracht: noordwest 6 Donderdag: Af en toe zon Kans op neerslag: 50% Min.temp.: 0 graden Middagtemp.: 4 graad Windkracht: noordwest 5 Vrijdag: Af en toe zon Kans op neerslag: 50% Min.temp.: 2 graden Middagtemp.: 6 graden Windkracht: west 5 ZON- 14 jan. EN MAANSTANDEN Zon op 08.42, onder 16.55 Maan op 11.06, onder 21.54 Eerste Kwartier: 17 januari (23.13) HET WEEROVERZICHT DE BILT - Morgen staat aan de kust enige tijd een zuid westerstorm. Bo ven land is de wind krachtig of hard. Het is wisselend bewolkt en er vallen buien. Het onstuimige weer wordt veroor zaakt door een actieve depressie, die maandagmorgen ten zuidwesten van IJsland lag en dinsdagmiddag boven het noorden van de Noordzee wordt verwacht. Dit lagedrukgebied trekt verder oostwaarts en morgen later op de dag draait de wind naar het noord westen. De temperaturen lopen in de nacht en overdag niet veel uiteen, zo rond de 6 a 7 graden. De rest van de week blijft het weer ook aan de wisselvallige kant. De temperatuur ligt meestentijds boven nul.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1986 | | pagina 1