Toon Ebben (55) voelt zich met Jumbo Design nog steeds opper best thuis in de hippische wereldtop NIEUWSBODE Veertiende Delta Cross fungeert als vijfde wedstrijd competitie Simone Stahlie met Retonia Zeeuws reserve kampioene springen Basketball formaties Mevo '80 actief in Zierikzee Stichting Golf Schouwen- Duiveland geeft voorlichting Volleybal Kwiek en Mevo '80 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 10 januari 1980 Nr. 23861 9 RENESSE - In 1949 won Toon Ebben zijn eerste MA- parcours met het paard Sint Hubertus van eigenaar Leo van Loon uit Tilburg. Sindsdien is hij uit onze nationale springtop niet meer weg te denken. Lange tijd straalde de ster van Ebben op eenzame hoogte. Morgen -11 janua ri - is het exact een jaar geleden, dat de nu 55-jarige paar denman in hart en nieren door Zijne Koninklijke Hoog heid Prins Bernhard - erevoorzitter van de Nederlandse Hippische Sportbond - het gouden NHS-ereteken op het revers van de smoking kreeg gespeld. Hij kreeg de onder scheiding, omdat hij ruim dertig jaar hippisch Neder land internationaal vertegenwoordigde. Toon Ebben is niet weinig trots op zijn onderscheiding. Tijdens een vluchtig bezoek aan Renesse vertelt de in Naarden woon achtige ruiter over zichzelf en zijn paarden. Zijn vrouw Olga luistert belangstellend toe als hoort zij het verhaal voor de eerste keer. Toon Ebben aan de wandel' met Jumbo Design. Hij boekte grote successen met de ruin. De paarden Kairouan en Jumbo Design hebben Toon Ebben de roem bezorgd van een ruiter, die zeer om zichtig omgaat met zijn paarden. Een feit is, dat beide paarden onder Toon Ebben een opmerkelijk lang leven in de topsport beschoren is geweest. Voor wat Jumbo Design betreft is het einde zelfs nog niet in zicht. Hetzelf de geldt trouwens ook voor de 55- jarige ruiter zelf. Van zijn generatie genoten is hij zo ongeveer de aller laatste in de topsport en nog altijd doet hij van voren mee. Niet zozeer bij de prijsuitreikingen, maar wél als er een equipe bij elkaar geharkt moet worden voor een belangrijke interna tionale wedstrijd. ,,Je moet natuur lijk wat geluk hebben", meent Toori Ebben. Daarbij spelen mijn eigen gezondheid en het èestel van de paar den natuurlijk een absolute hoofd rol". Niets bijzonders Ebben stelt vast dat hij niets bij zonders doet om de gezondheid opti maal te houden. ,,Nee, niks bijzon ders. Bij goed weer fiets ik van huis naar stal en terug, maar dat is niet meer dan tien minuten. Verder rijd ik mijn paarden. Iedere dag. Dat is voor beide partijen goed. Ik rijd regelma tig naar buiten. Dat vind ik schitte rend. Als er een concours aan zit te ko men, doen we wat springoefeningen, maar veel hebben die niet om het lijf. Ik noem het gymnastiekoefcninge- tjes. Een meter of een fractie hoger en hooguit twee keer in de week. Voor de rest geen nieuws. Dat is al tijd een goede formule voor mij ge weest en dan verander je dat niet. We komen dan lekker ontspannen aan de start". Toon Ebben heeft geen boodschap aan nieuwigheden. Een stapmolen komt er bij hem niet aan te pas. ,,Als je een stal vol paarden hebt, dan kan ik me indenken, dat zo'n ding gemakkelijk is, maar het blijft het beste, als je het helemaal niet nodig hebt. Ik stap met Jumbo vaak een uurtje naar buiten, gewoon langs de harde weg. 'huisjes kijken'. Dat is heel wat prettiger en beter dan rondjes lopen aan een molen. Het houdt een paard fris in het hoofd én in de benen". ,,Het is niet voor niets, dat een at leet een trainingspak aan heeft en houdt tot het moment, dat er gepres teerd moet worden", vervolgt Èbben. ..Warmte houdt spieren soepel en dat is belangrijk. Vandaar dat Jumbo tij dens de stapuurtjes steevast een de kentje over zijn achterhand heeft. Ik ben er ook tegen een paard, dat op stal staat zo maar los te laten in een weitje. Dat rennen en bokken, zo fris van stal, is vragen om stijve spieren of erger". Ondanks het feit, dat Eb ben als voornaamste succesreden zijn gezondheid en die van de paarden noemt, lijkt er toch nog een andere belangrijke reden voor zijn succes sen. In feite is Toon Ebben weinig am bitieus. Hij weet hoe lang zijn polsstok is en daar heeft hij zijn leven naar ingericht. Ebben rijdt zijn paar den - dat zijn er momenteel vijf -, zoekt zijn wedstrijden zorgvuldig uit en neemt de tijd om fit en optimaal voorbereid op de belangrijkste con coursen te verschijnen. Jachtig leven ,,Ik houd er niet van om net zoals mijn meeste concurrenten een jachtig leven te leiden", stelt Toon Ebben vast. ,,Zij rijden op concoursen om in de picture te blijven. Bovendien vlie gen velen van hen van hot naar her om in de handel de kost te verdienen. Daar pas ik voor. Lesgeven doe ik ook alleen maar met mondjesmaat. Al leen als het me uitkomt. Het zelf rij den en het optimaal benutten van mijn paarden is de rode draad in mijn hippische leven. Daar hecht ik ook enorm aan". De hindernissen zijn in de ruim dertig jaar, dat Toon Ebben er met zijn paarden overheen springt heel wat veranderd. „Op papier niet, maar in de praktijk des te meer", legt hij uit. „Wat tegenwoordig tij dens een gewoon nationaal concours gebouwd wordt in de MA-categorie zou in de jaren vijftig niet misstaan hebben tijdens het CHIO van Aken in de wedstrijden van de lichte toer. De parcoursen zijn veel moeilijker geworden. Dat is een ontwikkeling, die gedicteerd is, doordat er nu in doorsnee beter wordt gereden en op veel beter materiaal. In de jaren vijf tig zaten wij allemaal nog op van die stugge bokken. De fokkerij is over de hele linie met sprongen vooruitge gaan en dat vindt je uiteraard terug in de parcoursen. Een ding is echter niet veranderd. Zowel in de jaren zestig als nu lagen de hindernissen aan de grens van de mogelijkheden. Die van nu vragen een beter ge schoold paard en een intelligentere manier van rijden". Het is zeker niet toevallig, dat Toon Ebben in de paardesport is beland. Hij kreeg de liefde voor paarden als het ware met de paplepel ingegoten. Vader Ebben werkte als pikeur in de stal van Leo van Loon in Tilburg. Toon Ebben groeide derhalve tussen de paarden op. „Het is me nu niet meer echt aan te zien, maar ik was een lichtgewicht en dat kwam voor treffelijk uit. want ik kon de jonge paarden rijden", vertelt Ebben. Hij kreeg zijn eerste instructies van Joop de Jong. een oud remonterijder, die door Leo van Loon met de africhting van de rijpaarden was belast. Toen Toontje' Ebben klaar was met de la gere school kwam hij bij Leo van Loon in dienst en hij bleef daar tot zijn 24ste jaar. Toen verhuisde hij naar manege Van de Velde in Scheve- ningen. Hier kreeg hij de springpaar den van wedstrijdrijdendc klanten onder zijn hoede. Dat bracht hem in contact met ondermeer Lance Huet en Rein Zwolsman. Van manege Van de Velde vertrok Ebben naar de ma nege van Rinus Koster in Zandvoort en nog later belandde hij in dc Haag se manege van Van Heijst. Hier boek te hij zijn eerste internationale suc- ccsjes met de Duitse paarden Bnjazzo en Timara. Met het laatste paard won Ebben zijn eerste puissance. „Ik weet nog wel, dat dat in Keulen gebeurde, maar vraag me niet in welk jaar dat was, of hoe hoog de muur stond, want dat herinner ik me echt niet meer", voegt hij er aan toe. Kairouan In het begin van de jaren zestig richtte Zwolsman in Hilversum een springstal op. Kort erna belandde Toon Ebben daar. Irene Jansen, Har ry Wouters van den Oudenweijer en Tineke Zwolsman reden er toen reeds. De eerste paarden, waarmee Ebben in Hilversum werkte waren Prins Ajax en Nabab, een Frans paard. Hij denkt er nog met vreugde aan terug. „Toen de stal werd ingekrompen en Irene Jansen en Harry Wouters vertrokken kreeg ik de toen negenja rige Kairouan te rijden. Samen heb ben we heel wat mooie successen be haald. Tijdens een parcours in Dortmund kreeg Kairouan een pees blessure. Het inmiddels achttienjari ge paard knapte er nog wel van op, maar tijdens Jumping Amsterdam stak de blessure weer de kop op. Kai rouan werd toen uit de wedstrijdsport teruggetrokken. Hij genoot nog jaren van een welverdien de rust vooraleer Kairouan stierf", vertelt Toon Ebben met een onder toon van spijt, alsof hij het heengaan van een dierbare vriend tracht te ver tellen. Zo onverbrekelijk de namen Toon Ebben en Kairouan met elkaar verbonden waren, zo is dat inmid dels ook alweer twaalf jaar het geval inet zijn tweede superpaard: Jumbo Design. „Ik zag de grote bruine ruin voor het eerst op het terrein van de Gooisehe Jachtvereeniging", weet Ebben. „Jan des Bouvrie zat er op en hij vroeg me hem te assisteren bij het springen van een slootje". Dat was het begin van wat een lan ge, lange continuing story zou wor den. „Dat eerste contact verliep per fect. Het klikte onmiddellijk tussen ons. Ik ben daarna Jan des Bouvrie vaker en regelmatig gaan helpen. Ik ging Jumbo ook zelf rijden en toen bleek hoeveel aanleg de ruin had besloot Jan des Bouvrie het rijden van Jumbo voortaan aan mij over te laten". Jumbo Design toonde op over tuigende wijze aan, dat wat goed is snel komt. Toen de ruin vijf jaar was hielp Toon Ebben hem over het eerste slootje. Een jaar later liep Jumbo De sign in Geesteren internationaal. Het was eigenlijk niet de bedoeling, dat Toon Ebben zijn jonge paard meteen in het diepe zou gooien. „Ik wilde Jumbo Design tijdens wat bij- Wedstrijden testen, maar toen Orlano niet in zijn beste vorm bleek te ste ken, besloot ik toch maar een kans te wagen met Jumbo. Ik had me daarbij wel voorgenomen tussentijds te stop pen, wanneer de ruin het allemaal nog niet aan zou kunnen". Dat was evenwel niet nodig. De combinatie ging geweldig rond en plaatste zich voor de barrage, waarin Jumbo en Toon Ebben als tweede eindigden achter Henk Nooren en Funest. Landen wedstrijd Nog hetzelfde jaar startte Toon Eb ben zijn ruin voor het eerst in een lan- denwedstrijd. Dat gebeurde in Rot terdam. Een jaar later - Jumbo Design was toen zeven jaar - ver scheen de combinatie op de olympi sche spelen van Montreal. Het zouden leerzame spelen worden, niets meer en niets minder, want echte successen waren er nog niet weggelegd. Het begin was in Montreal deson danks hoopgevend. Tijdens een ken nismakingswedstrijd bleef de combi natie foutloos, maar tijdens de wedstrijd om de individuele medail les kwamen de fouten toch, maar dat vindt Ebben nog steeds niet verwon derlijk. „Toen het parcours werd op gebouwd kwam er een driesprong te staan zo hoog als een huis. Wij dach ten allemaal, dat er nog wel wat ver laagd zou worden, maar niks hoor. Toen het parcours werd vrijgegeven stond het gevaarte er nog net zo", ver telt Toon Ebben. Jumbo Design maakte op twee van de drie sprongen een fout. „Die fouten had ik hem al vergeven, voordat we uit de ring wa ren, maar dat lag even anders met twee eerdere fouten, die een dub- belsprong opleverden. Daar ging ik zelf in de fout. Ik verreed me en dat is me altijd bij gebleven". Ook in de Iandenwedstrijd bleek Jumbo De sign nog niet klaar te zijn voor dat werk. Toon Ebben kreeg 24 straf pun ten achter zijn naam, maar ook zijn teamgenoten bakten er niet veel van. Rob Eras bracht het er met Iwan F nog het beste af met acht strafpunten, maar Johan Heins met Jagermeister en Henk Nooren met Pluto scoorden beide 28 strafpunten. „Het Neder landse team was 'nergens'. De spelen kwamen domweg een jaar te vroeg voor de hele equipe, dat zou later blij ken", constateert Ebben. In 1977, een jaar na Montreal, kwam dat bewijs. Tijdens de Europese kampioenschap pen veroverde Johan Heins met Se ven Valleys het goud, tei-wijl Toon Ebben met Jumbo Design het brons voor zich opeiste. Met Harry Wouters met Salerno en Henk Nooren met Pluco veroverden de individuele me daillewinnaars ook de gouden plak in de Iandenwedstrijd, maar nog was de succeskoek niet op. In Aken wer den in 1978 de wereldkampioenschap pen afgewerkt. Individueel scoorde Johan Heins met Pandoer Z een keu rige vierde plaats, terwijl de Neder landse landenploeg met naast Heins verder Henk Nooren met Pluco, Dick Wieken met Sil Z en natuurlijk Toon Ebben met Jumbo Design beslag leg de op het zilver. „Na Aken heeft Jum bo Design niet meer zo hoog gescoord op een officieel internationaal kam pioenschap, maar er zijn veel betere paarden dan hij, die het in hun carriè re met minder hebben moeten stel len", concludeert Ebben lachend. „Bovendien is Jumbo Design van al de vierbenige concurrenten van We nen en Aken de enige die momenteel nog steeds meedoet op het aller hoogste niveau". Aanleg en ijver Tbon Ebben zal nooit of te nimmer zeggen, dat het vroeger zoveel beter was dan nu. „Welnee, er wordt nu be- :ter gereden dan ooit. Dat zie je al bij de nationale wedstrijden. Om een goede ruiter te worden is het kenne lijk niet nodig om eerst een half jaar zitoefeningen te doen aan de longe. Aanleg en ijver zijn de belangrijkste factoi'en. Zonder aanleg kun je rijden tot je paars en blauw in het gezicht ziet, maar komen doe je er nooit". In 1984 maakte Toon Ebben met Jumbo Design twee lelijke valpartij en mee. Eerst tijdens de Grote Prijs van Den Bosch en later tijdens de slotwedstrijd van het Nederlands kampioenschap springen in Mierlo. „Er werd toen openlijk gezegd, dat het tijd werd, dat ik zou stoppen en dat ik maar beter de eer aan mezelf zou kunnen houden", herinnert hij zich. De onderscheiding van de NHS was voor hem evenwel allerminst de streep onder een prima sportieve loopbaan. „Er werd gezegd, dat ik gek zou zijn, dat ik nog blijf door gaan, maar ik zie niet in waarom. Ie dereen maakt toch wel eens een fout je. Ik ben er echter helemaal niet bang door geworden. Jumbo is nog goed gezond en pakt het werk nog prima aan en ikzelf kan naar mijn gevoel nog jaren mee. Dan ga je zo'n paard toch niet op stal zetten? Nee, ik kijk eerder uit naar een goede op volger voor Jumbo....". Tekst: Peter Wijnen ZIERlKZEE - In het domeinengebied van Westenschouwen wordt zaterdag 11 januari voor de veertiende keer de Delta Cross verlopen. De door atletiek vereniging Delta Sport georganiseerde cross telt ook dit keer weer mee voor de Zeeuwse crosscompetitie. Het hoofdonderdeel van de middag is ongetwij feld de tien kilometer lange cross voor de heren, die om tien voor half vier van start gaat. Aan de cross wordt niet deelgeno men door de Burgh-Haamsteedse at leet Simon Blom. Hij is juist herstel lende van zijn bijna traditionele winterse griepje. Daarmee is de cross meteen een van de voornaamste kan didaten voor de zege kwijt. Favorie ten zijn nu Peter Hameeteman, die nadrukkelijk zijn zinnen heeft gezet op de Zeeuwse crosstitel, maar be paald niet tot de specialisten behoort waar het geaccidenteerd terrein be treft. Vandaar dat hij fiks tegengas zal krijgen van ondermeer Sam Pol derman, Leon van de Velden en Frank Kooman. Polderman won de dertiende editie van het vorig jaar. Voordat de heren van start gaan hebben al tal van andere categorieën hun cross afgewerkt. Als eerste star ten om half een de meisjes pupillen B over 1100 meter. Om tien voor half drie wordt het startsein gegeven voor de damesloop over 3300 meter, ge- De combinatie 'loon Ebben en Jumbo Design, zoals iedereen die kent. KAPELLE - In manege De Braan- jenhoek in Kapelle werd het con cours hippique indoor Zeeland afge werkt, waarbij om de Zeeuwse titels werd gesprongen. De Kerkwerfse amazone Simone Stahlie boekte met haar paard Retonia een fraai succes door in de M-klasse het Zeeuwse reserve-kampioenschap op te eisen. In de eerste manche maakten Simo ne Stahlie en Retonia een springfout, waarna de combinatie in de tweede manche foutloos bleef. De Kerkwerf se combinatie hoefde alleen de Zwinruiters-combinatie Alexandra van der Peijl en Viavita, die in beide manches foutloos bleef voor te laten gaan. In de Z-klasse werd Cees van Dalen met Ugoletto van de Thoolse Eendrachtruiters kampioen. Hij bleef Bram Klaasse met Polstar van Walcheren voor. In de L-klasse ging het kampioen schap naar Sjaak Boonman met Re becca van de Vlaandertse Ruiters ge volgd door Piet Huige met Waldon van de Weelruiters. Een progressief' springconcours in de klasse L leverde een overwinning op voor Kees-Jan van der Gr^af met Liesbeth van de PPC Schouwen-Duiveland. De Bruse combinatie scoorde evenals een aan tal andere combinaties 36 punten, maar verbruikte de minste tijd. Op een klassiek parcours eindigde Van der Graaf met zijn paard Victor als derde. Hier werkte de tijd in zijn na deel na een foutloos parcours. ZIERlKZEE Vier van de vijf teams van baskctballvcreniging Me vo '80 uit Zierikzee spelen zaterdag 11 januari in de plaatselijke sporthal Onderdak een thuiswedstrijd. Het spits wordt vrijdagavond (he den) overigens op vreemde bodem af gebeten door de damesploeg van Me vo '80. In Oost-Souburg ontvangt Souburg III de ploeg. Zaterdagavond om zeven uur speelt het tweede he renteam van Mevo '80 thuis tegen Dy namo '70 III. Op dezelfde tijd spelen de jongens junioren van Mevo '80 en Souburg tegen elkaar. Om acht uur is het de beurt aan de meisjes junioren en de eerste herenploeg. De meisjes spelen tegen Operatic '71 en de heren ontmoeten Souburg 111. ZIERIKZEE - Het initiatiefcomité Stichting Golf Schouwen-Duiveland houdt op vrijdag 24 januari een voor lichtingsavond in dorpshuis De Schutse in Burgh-Haamstede. Het comité legt tijdens deze avond de plannen voor, die samenhangen met de mogelijke aanleg van een golf baan in Burgh Haamstede. Om een en ander nader toe te lichten wordt een film vertoond van de Nederland se Golf Federatie. De voorlichtings avond begint om half acht. volgd door de loop voor de jongens B en A. Sinds een paar jaar wordt de hoofdloop voorafgegaan door een korte cross voor heren over 3300 me ter voor hen die tien kilometer iets te veel van het goede vinden. Traditioneel is ook, dat binnen het kader van de Delta Cross een cross voor trimmers wordt afgewikkeld. Om half drie kunnen zij aanzetten voor een prestatieloop over naar keu ze vier of acht kilometer. Voor deze prestatieloop kan vanaf een uur wor den ingeschreven in restaurant Zee- lust. ZIERIKZEE - Drie van de vier in NeVoBo-verband spelende stan daardteams van de Schouwen- Duivelandse volleybalverenigingen spelen het komende weekeinde een uitwedstrijd. Alleen de herenploeg van Kwiek is op eilandelijke bodem actief. Om half zes wordt zaterdag het eerste fluitsignaal gegeven voor het duel tegen het Numansdorpse Apollo in de Bruse gymnastiekzaal De Dreef. De damesploeg van Kwiek trekt naar Brielle waar moet worden ge speeld tegen Petrecon/TOP in de eer ste klascompetitie. Het duel begint om half acht. De herenploeg van Me vo '80 speelt zaterdagmiddag vanaf half drie een uitwedstrijd tegen en bij het Oudbeyerlandse DVO. Ook hier gaat het om de eerste klas. In de tweede klas bij de dames trekt de da mesploeg van Mevo '80 naar de een dag eerder officieel geopende nieuwe sporthal Dorpstienden in Ouddorp waar moet worden aangetreden tegen VC Goeree. Hier wordt om drie uur begonnen. DISTRICT ZUID-WEST Eerste klas B: TOP-Albatros; Snel- Vriendenschaar; De Meervogels- Animo. Tweede klas D: Excelsior-DES; Velocitas-Fiks; Merwede-Tjoba; Bolnes-NIO. Derde klas A: TOP-Vitesse; ADO- Jodan Boys; Kwiek-Ondo; Nieuwer- kerk-Avanti. Derde klas B: OlympiaTbmpo; Vriendenschaar-All Ready; Valto- SEV; Weidevogels-Seolto. Derde klas C. Stormvogels- Phoenix; WION-ELKV; Zwijndrecht- DKC; Ons Huis-KNS. Derde klas D. Actief-Zuidwesters; Terheijden-Dubbel Zes; HSV-Keep Fit; Vlaardingen-Merwic. AFDELING ZUID-WEST Eerste klas: Olympia-Animo III; Seolto II-Blauwwit; Swift III-Luctor. LANDELIJKE COMPETITIE Tweede divisie C. Wings-Hellas II; WIK-Pius X; Tornado '70-Delta Sport; Animo-GHV; Fortuna B- Snelwiek. AFDELING ZEELAND HEREN SENIOREN Eerste klas; EMM IV-Dclta Sport II; GSC-HVSV; EMM IH-Walcheren III. Tweede klas A: Olympus II- Marathon II; Olympus 1II-ÈMM V; Delta Sport Ill-Walchercn IV. Tweede klas B: WIK-GSC III; Ope ratic '71 li-Operatie '71; HVH- Hontcnisse. DAMES SENIOREN Eerste klas: GSC II-EMM II; Opera tic '71-EMM HI; Hontenissc II- Marathon. Tweede klas: Ouwerkcrk-HVSV 111; HVH-Delta Sport; Hontenisse III- Olympus II. JONGENS ASPIRANTEN Eerste klas: Walcheren-Delta Sport; GSC-WIK. MEISJES ASPIRANTEN Eerste klas: EMM-GSC. Tweede klas: EMM II-Hontenisse; Operatie '71-KHV. WELPEN Eerste klas: EMM-Walcheren.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1986 | | pagina 9