Emotie bij nieuwe wagen kan in de papieren lopen In beschonken toestand met motor crossen en zich dat nauwelijks kunnen herinneren Braks voor soepeler overgang HAS naar Landbouwhogeschool Commissie Concertzaal bekijkt huurcontract SAMAN BV Voormalige bibliotheek wordt straks zagerkwekerij België niet betrokken bij beleidsplan Westerschelde ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 10 januari 1980 Nr. 28861 5 Met 110 km/u over de Zeelandbrug voor kantonrechter ontoelaatbaar ZIERIKZEE - De emoties door zijn nieuwe en snelle Mercedes 190 E, waarmee W. J. de B. uit Leiden 110 kilo meter per uur over de Zeelandbrug heeft gereden, zijn hem donderdagmiddag bij de kantonrechter in Zierikzee op 190 gulden boete komen te staan. Vol van zijn nieuwe aanwinst reed De B. in maart van het vorige jaar met voornoemde snelheid op de tweebaansweg, waar eigen lijk maar 70 gereden mag worden. De B. verklaarde evenals in het po litierapport, dat de nieuwe wagen hem zodanig emotioneerde, dat er hard gereden moest worden. Hij wist niet, dat een politiewagen hem die bewuste dag over een lengte van 3000 meter op de brug h^d gevolgd. De ver dachte kreeg al snel een accept-giro van justitie in de bus, maar die be taalde hij niet, omdat naar zijn zeg gen verkeerde gegevens vermeld stonden. Enthousiasme Zowel de kantonrechter, mr. W. F. van Solinge als officier van justitie mr. T. H. W. Stein konden zich het en thousiasme van De B. wel voorstel len, maar achtten de plaats van uit proberen - de Zeelandbrug - volstrekt onjuist gekozen. ,,Dat uw wagen ab soluut geen moeite met de snelheid heeft staat vast, maar de smalle Zee landbrug kan 110 km/u niet aan. Ik eis dan ook 190 gulden boete of vier dagen hechtenis", aldus de officier. Mr. van Solinge, die waarschijnlijk ten overvloede meldde, dat 190 gul den geen betrekking had op het type nummer van het voertuig, wilde van wege de reis, die De B. had gemaakt voor de zitting iets milder zijn en strafte met een boete van 160 gulden of vier dagen hechtenis. De zitting had nog meerdere Zeelandbruggeval- letjes te verwerken. De in Rotterdam woonachtige M. van D. stond voor de rechter, omdat hij een verkeersovertreding zou heb ben begaan op de brug. Toen Van D. in augustus '85 met zijn trekker en oplegger over de brug reed werd hij ingehaald door een automobilist. Omdat van D. echter niet in zijn spie gel had gekeken (althans niet vol doende) en ook begon in te halen, bleef een aanrijding niet uit. Van D. had dit met zijn grote transportvoer tuig echter niet gemerkt. Gekomen bij de tol, wilde de ge raakte automobilist verhaal halen bij Van D. maar die had ook dit niet in de gaten. Een dag later werd de chauffeur op de hoogte gesteld. Mr. Van Solinge wilde niet geloven, dat Van D. - zoals de betrokken automo bilist in diens verklaring getuigde - expres gehandeld had als gedaan en eiste daarom conform de eis: 300 gul den of zes dagen hechtenis. Hij deed dit mede door een getuigenverkla ring van een niet-betrokken voertuig. Veertig jaar Dat je al 40 jaar zonder noemens waardige schade als automobilist door het leven gaat, haalt bij een ge val als dat van C. V. uit Renesse niets uit. V. reed over de Zeelandbrug en ontdekte te laat, dat er een voertuig stil stond op de weg, volgens zijn zeg gen met zwakke achterlichten. Dit ge beurde in januari van het vorige jaar. Volgens ooggetuigen voerde de stil staande wagen echter knipperlichten en reageerde V. die 80 km/u over de brug reed te laat. Het kwam hem - on danks dat hij niet te overtuigen was van zijn overtreding - te staan op een boete van 180 dagen of vier dagen hechtenis. Eveneens haast een hamerstuk was; het geval van een Kerkwerfse auto mobiliste, die in augustus '84 de Heu- velsweg wilde inslaan en daarbij een voorrang-hebbende auto over het hoofd zag. De civiele problemen en schade werden zonder problemen ge regeld, maar voor het betalen van een boete voelde de dame in eerste instantie niets. Pas na een uitvoerige uitleg door mr. Stein, dat een ver keersovertreding bestraft wordt, sloeg ze om zegde ze toe alsnog de 150 gulden te betalen of bij verzuim drie dagen hechtenis te accepteren. Het zal je maar overkomen, dat je een parkeerboete nog dezelfde dag van de geconstateerde overtreding op het politiebureau wilt gaan betalen en het geld wordt niet geaccepteerd. Dat is J. A. van K. uit Nieuwerkerk in mei '85 overkomen. Graag of niet moet hij hebben gedacht, want een la ter toegestuurde accept-giro van 35 gulden weigerde hij nog te betalen. De overtreding had plaats gehad in de Zierikzeese Lange Nobelstraat. Rommeltje ,,U moet weten, dat het een rom meltje wordt als de politie-agenten op eigen gelegenheid geld gaan in nen: dat in een laadje leggen voor de administratiemedewerkers, die dat de volgende dag wel bewerken. U kunt alleen tijdens de gebruikelijke kantooruren boetes betalen op het bureau", reageerde mr. Stein. De offi cier meldde voorts, dat Van K. blijk baar zijn eigen tijd van betaling uit kiest, want ook de accept-giro van justitie heeft hij niet betaald. ,,Ik vraag een boete van 50 gulden of een dag hechtenis", luidde de eis. Mr. Van Solinge wilde naast begrip voor de procedure van de politie te to nen, dit ook doen voor Van Klinken en hield zich aan de eerste boete van 35 gulden. R. B. uit Schiedam kreeg het voor deel van de twijfel en de vraag bij een ongeval in juni vorig jaar op rijksweg 18 nabij de Blauwe Keet te Nieuwer kerk. Hij wilde van de grote weg af en raakte daarbij op de parallelweg een bromfietser. Laatstgenoemde verklaarde tegenover de politie, dat B. hard had gereden, maar bij nadere bestudering van de stukken tijdens de zitting bleek dit nergens uit. B. kreeg zijn zin en hoefde de eerder ge vraagde boete niet te betalen. Het on geval heeft hem wel 10.000 gulden schade aan zijn auto gekost en of de verzekering na het uitspreken van dit vonnis gaat betalen, wist mr. Van So linge niet te zeggen. M. van de M. uit Kattendijke stortd terecht voor het rijden met een kapot te uitlaat in maart, van het vorige jaar. Over het plegen van een ver keersovertreding was iedereen het eens. Het probleem zat in het volgen de. Van de M. had die dag een boete gekregen en zijn verloofde de volgen de dag voor hetzelfde feit en dezelfde wagen ook een, maar met de opmer king van de agente, dat de eerste boe te hierdoor verviel. Omdat de rechter van deze transactie niets wist en al leen dacht dat Van de M. zijn eerste bekeuring weigerde te betalen, had hij hem opgeroepen. Mr. Van Solinge kwam met de beklaagde overeen, dat de eerste boete vervalt, mits laatstge noemde wel een bewijsstuk van de tweede betaling kan overleggen. Con form zegde Van de M. dit toe. Aanhangwagen Wie met een aanhangwagen de weg opwil, die meer dan 750 kilo verte genwoordigt, dient een inlegvel te hebben bij het kentekenbewijs. Dat is een regel, die niet bij veel mensen bekend is en dat gold ook voor P. J. V. uit Zierikzee, die voor voornoemde overtreding vorig jaar in Duiveland werd bekeurd. „Ik heb niet betaald, want ik wist het niet en vond 110 gul den wel iets te veel van het goeder- verklaarde V. tegenover de kanton rechter. De officier van justitie vond dit bedrag helemaal niet te veel en hield een uitvoerig betoog over de mogelijke gevaren bij het voor veel personenwagens te zware transport. 130 gulden of drie dagen hechtenis zag hij als een gepaste straf. De kan tonrechter stemde met deze eis in. Verdachte uit Nieuwerkerk krijgt 75 gulden boete ZIERIKZEE - 's Nachts om 02.00 uur in beschonken toestand met crossmotor door een woonwijk van Nieu werkerk crossen is de jeugdige A. J. S. uit Nieuwerkerk donderdagmiddag bij de kantonrechter op 75 gulden boete komen te staan. De officier van justitie eiste 150 gulden of drie dagen hechtenis, maar dat vond mr. W. F. van Solinge te veel van het goede. S. reed in maart '85 met zijn motor meerdere malen door de straten van Duiveland en haalde zich daarbij de ergernis van enkele bewoners op de hals. Die waarschuwden de politie, waartegen S. verklaarde dat hij ge dronken had en inderdaad lawaai had gemaakt met zijn tweewieler. Vergeten Staande voor de kantonrechter leek hij alles weer vergeten. Na door mr. Van Solinge gesommeerd te zijn niet zo'n agressieve houding aan te nemen voor hem, kwam S. met zijn verhaal over de brug, waaruit opgemaakt kon worden, dat hij niet had gedaan. LELYSTAD - Met het aanbrengen van de provincie Flevoland op een ta bleau van Nederland heeft koningin Beatrix donderdagmorgen in het cul turele gemeenschapscentrum De Agora in Lelystad de nieuwe provin cie officieel ingesteld. DEVENTER - De Kluwerprijs 1985, groot 7.500 gulden, is toegekend aan Hans Werner voor zijn boek „Verzets- jongen". De prijs wordt beschikbaar gesteld door de Stichting Kluwer- fonds, in 1964 opgericht ter gelegen heid van het 75-jarig bestaan van het uitgeversconcern Kluwer. PRAAG - De winnar van de Nobel prijs voor de literatuur in 1984, Ja- roslav Seifert, is donderdagnacht aan de gevolgen van een hartaanval over leden. Dit is vrijdag van de familie van Seifert vernomen. Seifert over leed in het Strahov-hospitaal in Praag. Hij is 84 jaar geworden. waarvoor hij voor de kantonrechter stond. Officier van justitie, mr. T. H. W. Stein, geloofde niets van zijn nieuwe verklaring. „Verdachte heeft in be schonken toestand, zonder helm of licht, in Duiveland gereden en enkele bewoners daarmee lastig gevallen. Ik acht een en ander overtuigend bewe zen en vraag een straf van 150 gulden boete of drie dagen hechtenis". Daar op reageerde S. met de opmerking, dat hij dat veel te veel vond, omdat hij het „niet gedaan heeft". Kantonrechter mr. Van Solinge schaarde zich achter het verhaal van de officier, maar halveerde de boete. „Dat klinkt beter", reageerde S. De kantonrechter: „O ja Als ik niets ge daan zou hebben, dan zou ik me zeer onrechtvaardig behandeld voelen met een boete van 75 gulden". Incidentje P. V. uit Nieuwerkerk stond ook voor de kantonrechter voor een inci dentje met een crossmotor. In novem ber '84 reed V. met oen motor, zonder licht, over de Burgemeester van Veen- laan in de gemeente Duiveland. „Ik was bezig met een reparatie, want de motor lekte olie", verklaarde V. des gevraagd tegenover de politie en de kantonrechter. De officier van justitie vond het lo gisch, dat op de crossmotor geen licht zat. Toch had V. licht moeten hebben, wanneer hij 's avonds de openbare weg op gaat en „lekkende olie kan ook niet-rijdend gecontroleerd wor den", aldus mr. Stein. Omdat V. naast de overtreding ook de accept-giro niet had betaald (volgens V. had die hem niet ontvangen) eiste mr. Stein een boete van 75 dagen of twee dagen hechtenis. Mr. Van Solinge bracht dit terug tot 65 gulden. Het interieur van de container van Nereis Maricultuur tijdens het experimen tele stadium: 55 kioeekbakken. Een en ander heeft geleid tot de start van een commerciële kwekerij in Zierikzee. Vervolg van pagina 1. haalbaar is. In dat stadium was nog helemaal geen sprake van commer cie. Daar was het project overigens ook veel te kleinschalig voor", aldus de toelichting van de heer Vleesdraa- ger. r- Hij bevestigt dat de experimenten inmiddels hebben geleid tot de moge lijkheid om de experimentele fase af te sluiten en de zaak commercieel te gaan maken. En dat zal binnenkort gaan gebeuren aan het Groene Weeg- je. Bijprodukten Omdat de container ook naar Zie rikzee komt, blijft steeds dg moge lijkheid bestaan om zich ook in de toekomst bezig te blijven houden met een uitbouw van de experimenten naar andere gebieden. Vleesdraager acht een dergelijke ontwikkeling no dig om er enerzijds zeker van te zijn dat andere mogelijkheden worden aangeboord, teneinde de bestaansze kerheid van het bedrijf te kunnen ga randeren. Anderzijds kan men steeds blijven zoeken naar vervolmaking van het proces van de zagerkweek, ze ker ten aanzien van de omstandighe den waarin gekweekt wordt en ook ten aanzien van de te gebruiken ma terialen en de werkmethoden. „Maar we moeten eerst het gehele proces voor 100 procent beheersen en dan pas gaan denken aan een uit bouw van het bedrijf. Daar is nu nog geen sprake van. Dat is meer een zaak van veel geduld en een lange adem en zeker van veel onderzoek. Maar ze hebben een goed uitgerust laboratorium bij de hand, dus daar zal het niet aan mankeren." DEN HAAG - Minister Braks van Landbouw en Visserij voelt veel voor de voorstellen van een speciale stuurgroep die het mogelijk moeten maken dat afgestudeerden van Hoger Agrarische Scholen (HAS) kunnen doorstromen naar de Landbouwhogeschool (LH) in Wageningen om daar in twee jaar als landbouwkundig ingenieur af te studeren. De bewindsman heeft dit gezegd tijdens de aanbieding van het rap port van de Stuurgroep Bevordering Samenwerking en Samenhang Hoger Agrarisch Onderwijs-Landbouwho- geschool. De gezamenlijke Hogere Agrarische Scholen zijn voorstander van een dergelijke doorstroming. De stuurgroep heeft tevens voorge steld te experimenteren met een propedeuse-opleiding aan de Land bouwhogeschool. Daarbij zouden studenten zich in het eerste jaar kun nen voorbereiden op een wetenschap pelijke studie aan de LH of daarna hun studie kunnen voortzetten aan een Hogere Agrarische School. Er lig gen al voorstellen op tafel voor een dergelijke samenwerking tussen HBO-opleidingen in Leeuwarden en de TH-Twente en de LH. De Hoge- schoolraad van de laatste voelt daar echter tot nu toe niets voor. DEN HAAG - In Den Haag zijn twee gevallen van open en drie geval len van gesloten TBC geconstateerd. MIDDELBURG - De Belgische overheid zal niet rechtstreeks be trokken worden bij de opstelling van het beleidsplan voor de Westerschel de zoals dat momenteel in voorberei ding is bij het rijk, de provincie en de gemeenten in Zeeland. Wel zal er vol gens de voorzitter van de overleg groep, de Zeeuwse gedeputeerde mr. J. P. Boersma, via allerlei andere ambtelijke kanalen met België over dit plan gesproken worden. De opstelling van het beleidsplan, die ongeveer anderhalf jaar in beslag gaat nemen, zal vele terreinen omvat ten, zoals natuur, milieu, visserij en beheer van de waterkeringen. Maar dat zal vooral gebeuren in relatie tot het zeer drukke scheepvaartverkeer op de Westerschelde. De autonomie van België blijft daarbij volledig be houden. Het Westerschelde-beleidsplan zal ingevoegd worden in het nieuwe streekplan dat voor heel Zeeland wordt opgesteld. De ontwikkelde vi sie omtrent het Westerscheldegebied zal volgens gedeputeerde Boersma wel in voorontwerp aan de Belgische instanties worden voorgelegd. De provincie Zeeland treedt op als coör dinator van dit Westerschelde-over- leg. De eerste vergadering vindt plaats op 29 januari in het Provincie huis van Middelburg en zal onder lei ding staan van mr. Boersma. De bij eenkomsten zullen een besloten karakter dragen. De prijswinnaars van de puzzel van vrijdag 3 januari zijn: De eerste prijs: H. Nieuwersteeg-van Hekken Noordstraat 23 4311 EE Bruinisse De tweede prijs: D. M. van IJsseldijk-v.d. Berge Zijpestraat 40 4301 VT Zierikzee Oplossing vrijdag 3 januari POPPENKAST en WARMTEBRON Op oplossing van de nieuwe puzzel kan worden gestuurd naar de Redac tie Zierikzeesche Nieuwsbode, Post bus 1, 4300 AA Zierikzee. De enve loppe kan natuurlijk ook in de brievenbus van het kantoor aan het Jannewekken worden gedeponeerd. Een vriendelijk verzoek is om op de enveloppe duidelijk het woord week- puzzel te vermelden. De inzendingen voor de nieuwe puzzel moeten uiter lijk volgende week donderdag in ons bezit zijn. DE NIEUWE PUZZEL Voorafgaand aan nieuwe onderhandelingen ZIERIKZEE - Binnen de commissie Concertzaal wordt de afgelopen periode van verhuur van de Concertzaal geëvalueerd. Het huidige contract voor verhuur van de Concertzaal loopt op 31 december 1986 af. Binnenkort dienen de onderhandelingen over verhuur na deze datum te worden aangevangen. HORIZONTAAL: 1. opvliegend; 6. wandtapijt met ingewerkte figuren; 12. draaikolk; 14. gemalen produkt. 15. lengtemaat (afk.); 17. persoonlijk vnw.; 18. plaaggeest; 20. en dergelijke (afk.); 21. maanstand (afk.); 22. spade met gekromd blad; 24. gemanierd heid, 27. sporeplant; 28. rijstbrande wijn; 30. melksap der rubberbomen; 31. frats; 32. verbrandingsrest; 33. dwarshout aan ee mast; 35. lokspijs; 36. titel (afk.); 37. voorzetsel; 38. bloedgever; 40. staatsiezetel; 43. mu ziekinstrument; 44. bloem; 46. nie mendal; 48. stromend water; 50. de onbekende (afk. Latijn); 52. bij woord; 53. insekt; 55. stoomschip (afk.); 56. uitroep; 57. schandpaal; 59. voorraadplaats; 61. zanggroep; 63. zonder moed; 64. praal, bluf; 66. raamscherm; 67. paardeslee; 68. onge veer (afk. Latijn); 69. horizon; 70. voegwoord; 72. wiskundig getal; 73. bedrieglijke slimheid; 75. wapen kreet; 77. traliewerk; 78. edelgesteen te. VERTICAAL: 1. schertsbenaming voor kat; 2. voorzetsel; 3. hoofddek sel; 4. vrouwelijk dier; 5. titel (afkj; 7. voorzetsel; 8. lichaamsdeel; 9. ge lofte; 10. laatstleden (afk.); 11. gena deklap, 13. genoeg; 16. muziekstuk; 18. oogziekte; 19. planteziekte; 21. sa laris; 23. walkant; 25. hoewel; 26. oud, gewezen (voorvoegsel in samenstel lingen); 27. titel (afk.); 29. jaarboek; 31. grillig van vorm; 34. bloem; 36. hoeveelheid; 38. zwarte band bij judo; 39. wilde haver; 41. moerasvogel; 42. proper; 45. defect; 47. krachtig; 48. godvruchtig; 49. driewielige vracht- fiets; 51. akelig; 54. vrije keus; 56. wensende verwachting; 58. klaar; 59. lidwoord; 60. tegenover (afk.); 62. uit roep; 64. permanent; 65. familielid; 68. verhoogde toon; 71. ingebeeld meisje; 73. lichamelijke opvoeding (afk.); 74. voorzetsel; 75. muzieknoot; 76. muzieknoot. Welke 2 sleutelwoorden vormen de letters uit de vakjes 49, 45, 6, 11, 44, 68. 3, 63, 9, 47 en 43, 28, 78, 13. 67. 77. 2, 40, 39. 65? Advertentie VERWARMINGSSERVICE Telefoon 01110-2647-3909 De evaluatie van de recent verstre ken verhuurperiode zal onderwerp van overleg vormen tijdens de open bare vergadering van de commissie Concertzaal op dinsdagavond 14 ja nuari in de raadzaal van het stadhuis, aanvang 19.30 uur. Vloer foyer Een volgend punt. dat tijdens deze vergadering aan de orde komt, be treft de vloer van de foyer. De kwali teit en de staat van onderhoud van*de dekvloer in de koffiekamer van de Concertzaal is, volgens de toelichting bij dit agendapunt, dermate slecht. dat tot vernieuwing moet worden overgegaan. Hoewel de kwaliteit voor de ver bouwing van 1981 reeds te wensen overliet, is door de uitgevoerde wer ken aan de Concertzaal eveneens schade opgetreden aan de vloer constructie. Door het ontbreken van financiële middelen is het vernieu wen van de vloer achterwege geble ven hij de destijds uitgevoerde ver bouwing. De kosten van bet vernieu wen van de vloer worden thans ge raamd op 45.000 De commissie zal over deze zaak nader advies uit brengen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1986 | | pagina 5