Peuterspeelzaal Burgh-Haamstede wil meer zekerheid van inkomsten Eervol ontslag vier leden brandweer Westerschouwen Bodemsanering Zandweg Burgh-Haamstede door weer even uitgesteld JANWILLEM CAPELLE haarverzorging ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 10 januari 1986 Nr. 28861 3 De gemeente al om vaste bijdrage gevraagd BURGH-HAAMSTEDE - De meeste van de tien peu terspeelzalen op Sehouwen-Duiveland knokken, om het hoofd boven water te houden. Niet zozeer het geldgebrek is hier debet aan, maar meer moet gezocht worden in de constante onzekere positie, waarin de peuterleidsters veelal verkeren. De vier leidsters van peuterspeelzaal De Duinkonijntjes in Burgh-Haainstede hebben eindelijk aangeklopt bij de gemeente en gepleit voor een vaste bij drage, zodat aan de onzekerheid een einde kan komen. Niets dan lof uit de monden van de medewerksters over Westerschouwen, maar bij de financiering van de peuter- opvang hapert er blijkbaar wel een en ander. De peuterspeelzaal is er in de eerste plaats voor de kinderen en die hebben het prima naar de zin. Afscheidsbijeenkomst in Dorpshuis Noordwelle NOORDWELLE - Tijdens een geanimeerde bijeen komst in het Dorpshuis van Noordwelle is donderdag avond afscheid genomen van vier leden van het brand weerkorps Westerschouwen. Het betrof de ondercom mandant van beide eenheden Renesse en Haamstede de heer J. Kraayenbrink en de heren C. W. van Klooster, C. Kooman en M. van Oosterom. De leidsters met enkele van 'hun' peuters. Namens de gemeente en het brand weerkorps Westerschouwen werden zij toegesproken door burgemeester J. L. Niemantsverdriet-Leenheer. J. van Sluyters sprak als commandant van het Westerschouwse korps, de heer H. den Hartog namens de lande lijke ledenraad, de regio Noord- en Midden-Zeeland en de NVBC (Neder landse Vereniging Van Brandweer commandanten), De heer J. de Jonge als voorzitter van de vereniging van bevelvoerders op Schouwen- Duive- land en J. Janse als voorzitter van Paraat de brandweervereniging bin nen het korps die de avond ook orga niseerde. Als gasten waren verder aanwezig wethouder J. C. de Feiter, gemeentesecretaris J. de Jonge en di recteur gemeentewerken W. van Meerten. De burgemeester benadrukte het belang van vrijwilligers in brand weerkorpsen. Nog afgezien van het feit dat beroepsbrandweer niet te be talen zou zijn, was zij van mening dat het veel beter werkt met vrijwilligers omdat die kunnen komen en gaan wanneer zij willen. Zij sprak haar waardering uit voor degenen die al dat werk klaren. Persoonlijke woor den had zij hierbij voor de vier schei dende brandweerlieden. M. van Oos terom van het korps Haamstede kreeg in 1972 al eervol ontslag na 17 actieve dienstjaren, maar donderdag werd dat nogeens overgedaan wegens de daarop volgende 13 jaar buitenge wone dienst waarvan Van Oosterom het onderhoud van de uniformen voor zijn rekening nam. C. W. van Klooster van het korps Renesse heeft er ruim 25 jaar opzitten als brand wacht tweede en eerste klasse en vond dat, denkend aan een tijd van komen en gaan, lang genoeg. C. Koo man, die in 1971 bij de brandweer kwam, verlaat het korps Renesse (omdat hij koos voor zijn voetbaltrai ningen die op dezelfde avond plaats vinden als de wekelijkse brandweer oefeningen). Petten ,,Ik wist soms niet of hij zijn gc- mecntcpct of zijn brandweerpet op had", zei de burgemeester over de scheidende ondercommandant (en te vens hoofd van de afdeling bouw- en woningtoezicht van de gemeente) J. Kraayenbrink. Zij schetste hem als een 'beetje fanatieke' man die gedu rende 19 jaar een goede carrière bij de brandweerwacht doormaakte en daarnaast ook in het gemeentehuis zijn 'pet' droeg onder meer door het invoeren van de brandbeveiligings verordening. Alle vier de heren kre gen als blijk van waardering een ca deaubon uitgereikt. Ook de commandant van de brand weer Westerschouwen J. van Sluyters liet zijn herinneringen aan de activi teiten van scheidende brandweerlie den de revue passeren. Hij was van mening dat het korps vooral na de sa mensmelting van Haamstede en Re nesse in een periode van opbloei kwam en riep de opvolger van Kraay- De peuterspeelzaal is gevestigd in do voormalige Beatrixschool, waar de 'duinkonijntjesde beschikking hebben over twee ruimten. ,,Dat is erg fijn, want zo kunnen we met twee leeftijdsgroepen werken. Er zit nu eenmaal een groot verschil tussen een peuter van twee-en-half en vier jaar. Met de twee lokalen kunnen we ons hierop voorbereiden", vertelt mede werkster Germaine Gilijamse. Inkomsten De peuterspeelzaal krijgt verschil lende inkomsten. Ten eerste is er de gemeentelijke steun, waarmee het ge bouw kan worden schoongehouden en de huur betaald. „Aan dit bedrag houden we een paar honderd gulden op jaarbasis over", legt penning meester Berti Blom uit. Verder houdt de gemeente drie maal per jaar een telling van het aantal aanwezige peu ters. Het gemiddelde hiervan wordt genomen, om het jaarlijks totaal te meten. Per peuter ontvangt de groep 18,40 gulden per jaar en „dat is niet veel", volgens Berti. Als enige peuteropvang op Sehouwen-Duiveland werken de me dewerkers met een variabele ouder bijdrage. Afhankelijk van het inko men, betalen de ouders vier tot zes gulden per ochtend. ,,We vinden dat de peuterspeelzaal voor iedereen toe gankelijk moet zijn en daarom pas sen we de bijdrage van verschillende ouders aan. We hebben dat geld hard nodig, maar eigenlijk is iedere ou derbijdrage in het peuterspeelzaal- werk te hoog", vindt oud-secretares se Anneke Saman. Germaine geeft aan dat met de in komsten, zoals momenteel geregeld, nooit tevoren is vast te stellen, wat er het komende jaar of maand binnen komt. De onkosten blijven echter ge lijk; speelgoed is duur, het schoon houden en het betalen van huur voor de lokalen kost geld en de leidsters dienen een salaris te krijgen. Salaris of vergoeding' In totaal wordt er door de vier leidsters gezamenlijk vierentwintig uur gewerkt. Al moet hierbij gespro ken worden over een salaris; volgens de leidsters is het niet meer dan een vergoeding. Germaine: „Peuter leidster zijn betekent, dat je een idea list moet zijn. Voor het geld hoef je het niet te doen, zeker niet als je er een deel van afstaat voor het aan schaffen van het speelgoed". Opval- enbrink, de huidige ondercomman dant S. L. de Feiter, op om te trachten deze opgaande lijn voort te zetten. Betaald verlet „Over 5 a 10 jaar zult u merken dat de brandweer nog meer moet doen", voorspelde H. den Hartog die sprak namens de landelijke ledenraad, de regio Noord- en Midden-Zeeland en de NVBC. Hij was van mening dat de Zeeuwse brandweer dat wel op kan brengen, mits er gepaste, maatregelen komen. Den Hartog noemde in dit verband het instellen van betaald verlet zodat de brandweerlieden niet alle opleidingen in de avonduren moeten doen maar dezelfde facilitei ten krijgen als gemeente-ambtena ren. Hij vond het vooral jammer dat de heer Kraayenbrink het korps ver liet omdat hij in hem een mogelijke opvolger had gezien voor het hoofd bestuur Zeeland. De commandant van het Dreischor- sc brandweerkorps J. de Jonge die sprak als voorzitter van de vereni ging van bevelvoerders op Sehou wen-Duiveland zei vooral gekomen te lend is dat de leidsters niet klagen over het salaris, waarmee ze duide lijk maken een echt streven te hebben en dat is het draaiende houden van de peuterspeelzaal. Hoewel er momenteel geen directe aanleiding bestaat, om een opheffing te vermoeden - ook de oude Beatrix school blijft staan zoals het staat - vinden de leidsters het zo jammer, dat je ondanks deze - op zich gunstige - stituatie toch geen zekerheid hebt. Zekerheid is het magisch woord en dat kan alleen goed bereikt worden met een vaste bijdrage; niet afhanke lijk van het aantal peuters. „We we ten allemaal, dat het aantal geboren kinderen afneemt en daarmee ook de bezoekers van de Duinkonijntjes. Dat betekent minder gemeentegeld en minder ouderbijdragen, terwijl de onkosten gelijkblijven. Werken met 30 peuters kost nu eenmaal even veel als met 40 kinderen", vertelt Germaine. De gemeente Westerschouwen on derzoekt momenteel nieuwe subsi diemogelijkheden voor de verschil lende organisaties. Daarom heeft de peuterspeelzaal in Burgh-Haamstede ook van zich laten horen tijdens de onlangs gehouden hoorzitting. De leidsters zijn nog niet overtuigd van dat succes, maar zeggen dat hoop het laatste is wat opgegeven moet wor den. zijn om te bedanken. ,,lk geloof niet in afscheid van een brandweerman want ik kom hein weer regelmatig te gen bij wedstrijden". De Jonge zag in het toenemende pakket opleidingen (onder andere de overname van de BB) een moeilijkheid om in de toe komst jonge brandweerlieden te mo tiveren. De heer J. Janse bood, als voorzit ter van de brandweervereniging Pa raat, de vier heren als dank een blij vende herinnering aan in de vorm van een schildje. Brandweertrein „Ik 19 jaar in de brandweertrein ge zeten en er werden in de loop der ja ren steeds meer wagons aangepikt", aldus de scheidende ondercomman dant Ki-aayenbrink. Hij vervolgde zijn beeldspraak met te stellen dat hij steeds harder moest stoken en dat dat in de komende tien jaar nog zal toenemen omdat het traject gewij zigd gaat worden. Kraayenbrink zei daarom alles op een rijtje gezet te hebben en te hebben gekozen voor zijn werk op de gemeente. Mede om dat hij Simon de Feiter heel goed in staat acht om de taak van hem over te nemen. Op symbolische wijze over handigde hij vervolgens zijn helm aan De Feiter. Mede namens zijn col lega-brandweerlieden reageerde hij vervolgens op alle sprekers. Overi gens blijft Kraayenbrink via zijn kennis zijdelings bij het nu 35 man tellende brandweerkorps van Wester schouwen betrokken. Volgens de medewerksters zien ge meentebesturen in het algemeen het peuterspeelzaalwerk als een voordeel van de moeders, die dan meer tijd krijgen. Een soort emancipatie project. Dat vinden de leidsters on juist, omdat de peuterspeelzaal er voor de peuters is. Anneke; „De ge zinnen worden steeds kleiner en het kind heeft in die gevallen tot het be zoek aan de basisschool alleen con tact met een broertje of zusje en de ouders. De overgang naar de basis school is dan erg groot. Ik ben er van overtuigd, dat eerst een tijdelijke op vang in een peuterspeelzaal bevorde- lijk kan werken, om de overgang minder groot te maken. Dat geeft vol gens mij een duidelijke functie naar de peuters op". Motorisch Germaine vult dit aan met de op merking, dat het voorkomt, dat de leidsters een motorische storing bij peuters ontdekken of dat een van de kinderen moeilijk zijn of haar draai lijkt te vinden. „Dat zijn dingen die je als ouders minder gemakkelijk constateert, omdat je immers geen vergelijking met andere kinderen kunt maken. Al komen die ontdek kingen niet veel, toch mogen ze als een wezenlijk onderdeel van ons werk worden beschouwd", zegt ze. Uit de resultaten van de ter plaatse verrichte bodemonderzoeken blijkt dat de grond niet op alle plaatsen even diep hoeft te worden afgegra ven. Dit varieert van 40 cm tot onge veer 3 meter op de zwaarst verontrei nigde plaats. In totaal moet ca. 600 m3 vervuilde grond worden ontgraven. Deze wordt afgevoerd naar een ter rein van de firma Mourik in Groot Ammers, waar hij biologisch wordt gereinigd. De werkzaamheden worden door deze firma uitgevoerd. Het toezicht ZAANSTAD - De gemeente Zaanstad kan de financiële conse quenties van bodemsanering niet zelf dragen. Dat vindt de raad van deze gemeente. Donderdag nam de ge meenteraad hierover een motie, van de CPN-raadsfractie aan. LEIDEN - De sterfte onder Turkse on Marokkaanse kindoren in de leef tijdsgroep van één tot veertien jaar ligt ruim tweemaal zo hoog als bij Nederlandse kinderen Tuberculose komt bij buitenlandse werknemers aanzienlijk vaker voor dan bij Neder landers. Dit staat in het vrijdag ver schenen rapport van het Nederlands instituut voor preventieve gezond heidszorg TNO in Leiden. APELDOORN - De gemeente Apel doorn organiseert in opdracht van het ministerie van Economische Za ken op 28 januari een zogenaamde distributieoefening. Advertentie markt 1 brouwershaven 01119-2146 En natuurlijk levert de opvang door de peuterspeelzaal de ouders en voornamelijk de moeder vrije tijd op, maar dat komt op een zoveelste plaats voor de leidsters. Het belang ligt bij de kinderen en dat moet gega randeerd zijn, ook in de toekomst wanneer het aantal deelnemertjes af neemt. Toch heeft de peuteropvang een be langrijk positief facet voor de moe ders. Door hun huishoudelijk werk raken zij vaak geïsoleerd. Voor nieuwkomers in de gemeente geldt dit extra sterk. Twee of meer ochten den in de week er even uit en ervarin gen uitwisselen met andere moeders wordt door de vrouwen als zeer pret tig ervaren. Sommigen besluiten dan zelfs als hulp-moeder op te treden en bieden de leidsters een helpende hand. Belangstellenden lopen eens bin nen in de Beatrixschool op maandag, dinsdag, donderdag of vrijdag van 08.45-11.15 uur. Wie uiteindelijk be sluit deel te nemen is verplicht een keuze te maken uit de combinatie morgens maandag-donderdag of dinsdag-vrijdag. Eén morgen in de week behoort niet tot de mogelijkhe den. Momenteel vermaken 39 kinde ren zich opperbest in de peuterspeel zaal. De nieuwe secretaresse Noortje Bitter is voor informatie te bereiken onder nummer 01115-3434. op de werken is in handen van het in genieursbureau Wittevcen Bos uit Deventer. Dit bureau heeft de bodem onderzoeken verricht. De totale kosten van de sanering worden geraamd op 250.000,—. De werkzaamheden zullen ongeveer twee weken in beslag nemen. De op het terrein staande gebouwen waren al gesloopt. Ook de olietanks waren al verwijderd. Het is de bedoeling dat op het terrein woningen worden gebouwd. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Uitgever: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ocht- man te Zierikzee. Direktie: D. L. van 't Leven. Chef-redaktie: M. Kaat. Advertenties en bezorging: J. van Loon. Kantoor: Jannewekken 11, Zierikzee; postbus 1, 4300 AA Zierikzee; telefoon: 01110-6551 Woonhuisaansluitingen: Advertenties en bezorging (na 1830 uur): 01119-1660. Redaktie (na 17.30 uur); 01110-6719. 01110-4669. 01110-5396. Fotograaf (ha 17.30 uur). 01110-3568 Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbetaling) f 40.00; per jaar f 152,50; losse nummers 1 0.80. De abonnementsprijzen zijn inclu sief 5% B.T.W. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentietarieven: 52 cent per mm; „succesjes" (t/m 4 regels) f 6.40. Kontrakttarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclusief 5% BTW. De vier scneirtenae vrouw J. L. Nieman brandweerlieden op de foto samen met burgemeester Niemantsverdriet. VI. nr.: C. Konman itsverdriet'Leenheer. ondercommandant J. Kraayenbrink, C. W. van Klooster en M. van Ooste me- Oosterom. BURGH-HAAMSTEDE - Zodra het weer het toelaat zal worden begonnen met de bodemsanering van het ter rein aan de Zandweg in Burgh-Haamstede waar vroeger het transportbedrijf Rademaker was gevestigd. Het ter rein is sterk vervuild met minerale olie. De werkzaamhe den zouden eigenlijk afgelopen maandag vaii start zijn gegaan, maar de weersomstandigheden liete dit niet toe.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1986 | | pagina 3