dit Wedt de beeldbuis Strijd op Sint Laurensdag doorbrak derde Vlaamse beleg n Year of the dragon van filmmaker Cimino Fietsbond: Fietser vaak de dupe van sneeuwruimen ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 9 januari 1986 Nr. 23860 9 Tijdens het weekend van 27, 28 en 29 juli gaat de Nieuwe Haven ongetwijfeld een fraaie aanblik bieden als in Zierikzee de reünie van het Stamboek van ronde en Platbodemjachteti wordt gehouden. Nabij de Zuidhavenpoort zal tijdens dit evenement een groots klank- en lichtspel worden gehouden. Historie herleeft tijdens reünie Stamboek ronde en platbodemjachten ZIERIKZEE - Een stukje historie herleeft in Zierikzee als 'straks' in het weekend van 27, 28 en 29 juni de reünie van het Stamboek van ronde en platbodemjachten in deze stad zal worden gehouden. Een groots klank- en lichtspel bij het Noordhavencom- plex zal wellicht in het teken staan van de zeeslag van Zierikzee op 10 augustus 1304 tegen de Vlamingen, waarbij de Franse admiraal Rainier Grimaldi, één der voorvade ren van de huidige prins Rainier van Monaco, een grote rol heeft gespeeld. Hoe belangrijk deze strijd op de Gouwe in 1304 werd geacht, moge blijken uit de Rijmkroniek van Stoke over de periode 689-1305. De schrijver besteedde ongeveer twee van de tien boeken, waarin de kroniek is verdeeld, aan de drie Vlaamse belegeringen van Zierikzee. En...een gegeven van recenter datum: Ook de Belgische professor Ver- bruggen rekent de strijd op de Gouwe tot de grote gebeurtenissen van de wereldge schiedenis, op één lijn te stellen met de veldslagen bij Bouvines in 1214 en bij Kortrijk in 1302. In bet bekende boek 'Zierikzee Vroeger en Nu' van dr. J. J. Westen dorp Boerma en prof. dr. C. A. van Swigchem wordt daar ook naar ver wezen. Ook in dit laatst genoemde werk wordt uiteraard aandacht be steed aan die slag op Sint Laurens dag en aan de daaraan voorafgaande Vlaamse belegeringen, die Zierikzee teisterden. De auteurs' memoreren, dat de Vlaamse invloed in het Zeeuwse reeds dateert vanaf de twaalfde eeuw. De Cisterciënzer monniken van Duinen en Ter Doest in Vlaanderen kwamen toen op de voorgrond. Zij bouwden overal uithoven, bestaande uit een schuur met woning en bijge bouwen, waar het werk werd verricht door lekebroeders onder toezicht van een monnik. Als voor 1156, zo laat het boek weten, hadden de Benedictijnen van Echternach het klooster Bellem (Bethlehem) te Elkersee gesticht, dat in 1232 overging naar de Cisterciën zers. Politieke invloed Ook op politiek gebied was de Vlaamse invloed sterk. Graaf Boude- wijn IV had in 1012 Zeeland bewesten de Schelde inleen gekregen van de Duitse keizer en had zich ook op de ander Schelde-oever doen gelden. Weliswaar stond hij op zijn beurt het WOERDEN - Bij het sneeuwvrij maken van de wegen komt de sneeuw vaak terecht op die plaatsen waar fietsers zich plegen te bewegen: de zijkant van de weg, de fietsstrook of het fietspad zeft. Een evenwichts- voertuig als de fiets verdient beter en is nog meer gebaat bij sneeuwvri je routes dan het autoverkeer. Dat stelt de enige Echte Nederland se Fietsersbond ENFB naar aanlei ding van de recente sneeuwval op de Nederlandse wegen. De bond vindt dat gemeenten een plan zouden moe ten opstellen om de fietsroutes sneeuwvrij te maken en de gladheid te bestrijden. Vooral de oversteek plaatsen moeten meer aandacht krij gen omdat de opgehoopte sneeuw in de middenbermen een obstakel vomrt voor de fietsers. Het strooien van zout is volgens de bond geen goede methode. Het zout wordt te weinig ingereden om effec tief te zijn. Vegen verdient de voor keur, het is bovendien milieuvriende lijker en beter voor de fiets. In geval van ijzel pleit de ENFB voor strooien met zand. deltagebied weer als achterleen af aan de graaf van Holland. Sindsdien was er eeuwenlang steeds onenigheid over de vraag, wie eigenlijk de baas was over Zeeland, de Vlaamse of de Hollandse graaf. Pas in 1323 iverd die strijd beslist. Het zou wellicht te ver voeren uit gebreid in te gaan op het eerste en tweede beleg der Vlamingen, dat Zie rikzee te verduren kreeg. Echter, daar juist het derde beleg met ge noemde strijd op de Gouwe werd beslist en daar die strijd als thema zal gelden voor het klank- en lichtspel deze zomer rond het Zierik- zeese poortencomplex, hier een her innering aan hetgeen dr. Westendorp, Boerma en prof. dr. Van Swigchem daar in hun boek over schrijven: Toen de zich reeds 'Graaf van Zee land' noemende Vlaamse aanvoerder Guy van Namen ten derde male kwam opdagen, was hij vastbesloten ditmaal de enige Zeeuwse plaats, die hem nog niet gehoorzaamde te be dwingen. Hij begon een systematisch beleg; hij liet koren in de haven wer pen en daarover een dam werpen, die de stad van de Gouwe afsloot. Rond om Zierikzee sloegen de belegeraars tenten op. Daarna kwam uit Brugge het zware geschut aangerukt in de vorm van blijden (een soort katapul ten), twee aan de noord- en één aan de zuidzijde, waar Zeeuwse ballingen gelegerd waren. Daarmee wierpen de Vlamingen grote stenen in de stad. In later eeuwen zijn zulke projectielen uit de gracht en uit de Schuithaven opgebaggérd en in de stadsmuur ge metseld. Verzet De burgers beschikten echter ook over dergelijk wapentuig. Toch raak te de stad geducht in de knel. Op ze ventien plaatsen slaagden de Vlamin gen erin de gracht op te vullen. Vijf bruggen op wielen werden aangerold om de muren te enteren. Bovendien bouwden ze 'evenhogen' en 'katten', verplaatsbare torens. Een kat bij de noordelijke gracht was zo hoog, dat men vanaf de top in de stad kon kij ken. Nog eeuwen heette een stuk land buiten de Nobelpoort de 'Katten- meet'. De hevige stormaanvallen begon nen. Klokgelui riep de burgers naar de wallen. De vrouwen hielpen mee om straatstenen los te peuteren en als ammunitie aan te slepen. Ook blusten zij branden, onder andere in het Gravenhof. Het was een hele opluchting toen het een 'meester' ge lukte met brandende pijlen de grote kat in vlam te zetten. Het schijnsel werd tot bij Schiedam gezien, waar men niet anders dacht dan dat Zie rikzee verging. Ontmoedigd door het verbeten ver zet besloot Guy de stad door honger op de knieën te brengen. Inderdaad werd het voedsel zo schaars dat het vee riet van de daken en stro uit de bedden te eten kreeg. Eindelijk na drie maanden beleg, daagde er uit komst. Jonker Willem, de zoon van Jan II van Henegouwen had bij Schiedam troepen verzameld. De Franse koning zond uit Calais een vloot van achtendertig grote schepen (dertig Franse en acht Spaanse) en elf galeien (z-oeischepen) onder bevel van zijn admiraal, de Ge- nuees Grimaldi. Moeizame tocht Daarbij voegden zich vijf grote Hollandse schepen. Een aantal Hol landers werd over de Franse vloot verdeeld. Gehinderd door storm, te genstroom en windstilte zakte men tergend langzaam naar het zuiden af door Bernisse, Grevelingen en Sonne- mare om na veertien dagen zwoegen eindelijk de Gouwe binnen te varen. Daar ontbrandde op Sint Laurens dag (10 augustus) de 'wich (strijd) op de Goude', één van de zeldzame zeeslagen uit de Middeleeuwen. De Vlamingen beschikten over niet meer dan tweeëndertig tot zevenen dertig koggen, voor de helft afkom stig uit het Baskenland en uit de Duitse Hanzesteden, benevens een zwerm kleinere vaartuigen. De 'oor logsschepen' waren aan beide kanten feitelijk koopvaarders, die met bal ken en voor- en achterkastelen extra versterkt waren. Voorop in de Frans-Hollandse vloot voer Jehan Paiedroghe uit Calais met vier aan elkaar gebonden schepen, die 's middags op een zandbank vast liepen iets ten noorden van de haven, ongeveer waar nu de begraafplaats ligt. De Vlamingen zonden er een brander op af, die echter zijn doel niet bereikte. Bij opkomend water werd 's avonds de strijd hervat. 'Veldslag' Beide partijen hadden hun schepen zoveel mogelijk onderling verbon den. de Fransen met ijzeren kettin gen, de Vlamingen met kabels van touw. zodat men van de ene bodem op de andere kon overstappen en de zeeslag min of meer het karakter van een veldslag kreeg. De grote schepen waren voorzien van 'springalen', die enorme pijlen wegslingerden, waar tegen geen enkele wapenrusting be stand was. Verder schoot men met hand- en voetbogen en bekogelde men elkaar met stenen. De duisternis maakte een einde aan het gevecht. Met brandende stukken hout bleef men elkaar bestoken, totdat de eb het manoeuvreren verlamde. Bij het aanbreken van de dageraad bleken de Vlaamse schepen van el kaar losgeraakt te zijn. Nu zette Gri maldi zijn galeien in, die hij tot nog toe in de achterhoede had gehouden. Hij brak daarmee het Vlaamse ver zet. Dc Fransen gaven weinig pardon uit wraak voor de slachting bij Kort rijk twee jaar geleden. De Vlamingen verloren tenminste drieëntwintig grote en zesenvijftig kleine schepen. Guy van Namen werd gevangen geno men. Het beleg werd opgebroken en jonker Willem hield een zegevierende intocht in Zierikzee. Gevlucht Een deel van de belegeraars, dat zich niet op terugvarende Vlaamse schepen had kunnen redden, was met achterlating van de tenten naar de duinen gevlucht, maar werd in de buurt van Westerschouwen achter haald en naar Zierikzee terugge voerd. 'Men dede gaeh dat Vlaemsche diet (volk) Rote an rote (troep) binnen Sirixe, Ghelike dat men drivet via, Men dreefse in cloestren ende in ker ken(Stoke) Later zijn de gevangenen overge bracht naar Leiden. Ze moesten voor hun eigen kost zorgen en waren dus gedwongen hun bezittingen te gelde te maken en te werken. Aangezien er veel Brugse ambachtslieden bij wa ren, is weieens verondersteld dat de opkomst van de Leidse lakennijver heid aan hen te danken is geweest. Als dit waar is, kunnen zij er ook in Zierikzee een impuls aan gegeven hebben. Na een jaar werden de gevan genen uitgewisseld. Guy van Namen werd geruild tegen bisschop Gui. Beslissend De strijd op Sint Laurensdag in 1304 vormde een beslissend moment in de Vlaams-Hollandse controverse. In 1323 werd Zeeland bewesten de Schelde definitief bij Holland ge voegd. Toch bleef cultureel en econo misch de zuidelijke invloed duidelijk merkbaar tot in de Tachtigjarige Oor log. Mechelse steenhouwers werkten aan Zeeuwse kerken en stadhuizen, de klokken kwamen uit Mechelse gie terijen en Antwerpse kunstenaars le verden schilderijen. Uit: 'Zierikzee - Vroeger en Nu' dr. J. J. Westendorp Boerma en prof. dr. C. A. van Swigchem. 91 Misschien is ze met Lucas aan het toeren," zei Ella hatelijk. ,,Nee, beslist niet," zei Jef. ,,De auto staat in de garage. Heb ik zelf gezien." Ella trok een pruimemondje. Ze zweeg maar liever. ,,En waar hadden jullie het al zo over, G. J.?" vroeg Jef vaderlijk. ,,Och stik," prevelde G. J. ,,Hoe noem jij Robbert toch?" El- la's stem was verwonderd. Een gevoelige trap tegen de kuit van Jef. ,,0 ja, dat is een geheimpje," zei Jef. „Een studentengeheim. Un secret d'honneur! Nee, dat mag ik niet ver klappen. Ik noem hem ook weieens P. v. H. Weet je wat dat zeggen wil?" ,,Padt van Heijendaal natuurlijk." Ella zei de naam vol trots. Jef schudde. ,,Nee daar lopen ze al lemaal in. Dat betekent Pierrewaaier van Holland," zei hij. Gerrit Jan begroef zijn vingers in Jefs dikke spierloze bovenarm. Jef legde er zijn linkerhand op, als of dit van G. J. een amicale greep moest verbeelden. „Wij zijn altijd zulke goeie kamera den geweest," zei hij langs G. J. heen- blikkend, tegen Ella. Ella zuchtte verbeten. Ze had die dikke olifant wel van de bank willen ranselen. Anders - o, het was een avond om vertrouwelijk te worden - was ze alleen met Robbert naar huis gewandeld, door het donkere sparre- Vrijdag 10 januari Nederland 1 09.30 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 10.00 uur Teiebordprogxamma: Wat skarelt dér? (herh). 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 14.30 uur Het droomschip, Duitse tv- film over een cruise. Twee paren staan centraal: het ene paar op verla te huwelijksreis, het andere heeft een verschil van mening over de vakan tiebesteding. 15.45 uur AVRO's Service Salon. 16.25 uur AVRO's Tele-keuken met Henk Molenberg. 16.35 uur Ik zag twee beren, kleuter programma, 16.50 uur Bas Boris Bode, Afl. 10. 17.15 uur Ontdek je plekje, serie filmpjes over de schoonheid van stad en land. Afl.: Maastricht. 17.30 uur Journaal 17.46 uur Ruud en Leonie, praatpro gramma met Ruud ter Weyden en Leonie Sazias. 18.15 uur AVRO eurcus bridge. Les 6b 18.25 uur Biotechnologie. Les 1. (herh). 18.40 uur Voorlichtingsprogramma: Klussen in huis. 18.55 uur De Fabeltjeskrant 19.00 uur Wordt vervolgd, tekenfilm magazine. 19.25 uur AVRO's Toppop. Presenta tie: Kas van Ierse! 20.00 uur Journaal 20.28 uur AVRO's wedden dat...? Showprogramma gepresenteerd door Jos Brink. 22.10 uur AVRO's Televizier, actuali teiten. Presentatie: Ria Bremer en Mark Blaisse. 22.40 uur Mash, Amerikaanse serie van Charles Dubin. Afl. Is liefde niet heerlijk? Het onmogelijke gebeurt. De snob Charles wordt verliefd, even als Klinger. 23.05 uur Karei v.d. Graaf, praatpro gramma. 23.40 uur AVRO's sportpanorama 00.00 uur Journaal 00.05 uur Family Plot,-Amerikaanse speelfilm uit 1976 van Alfred Hit- chock. Julia Rainbird wil de op haar aanraden te vondeling gelegde on wettige zoon van haar zuster opspo ren om de man tot haar erfgenaam te maken. Dit blijkt achteraf niet zo'n goed idee. Rijkskeuring 14 jaar. Nederland 2 10.00 uur Ons lichaam. Afl. het ge raamte. 11.00 uur Schooltv-weekjournaal. Afl. 15. 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 17.00 uur Vloedlijn, gevarieerd pro gramma rond het thema: Amateurs en kunst. 18.15 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 18.20 uur Paspoort voor Spanjaarden 18.30 uur Sesamstraat 18.45 uur Jeugdjournaal 19.00 uur Journaal 19.12 uur Schoolplein. Aandacht voor zaken die scholieren bezighouden en muziek. Presentatie: Simone Walra ven en Alfred Lagarde. 20.00 uur Girls on top. Engelse serie. Candice besluit Jennifer mee uit te nemen naar een nachtclub, om haar op die manier uit de flat te krijgen. 20.25 uur Bobylijn. Programma over alles wat met lichaamsverzorging te maken heeft. 20.50 uur Shreds of evidence, docu mentaire met een kijkje in de keuken van de laboratoria van Scotland Yard. Aan de hand van echt gebeurde ven ook opgeloste misdaadzaken is te zien hoe de techniek in de strijd tegen de misdaad wordt gehanteerd. 21.20 uur The story of ...Bruce Springsteen. Portret van de interna tionaal bekende popartiest. 22.10 uur Gesprek met de Minister President. 22.30 uur Journaal 22.45 uur Vanuit de wortels gezien. Afl. 2: Buchi Emecheta, schrijfster uit Nigeria. 23.28 uur Bericht van de Wilde Gan zen. 23.30 uur Nieuws voor doven en slechthorenden BRT 1 17.00 uur Schooltelevisie 17.55 uur Journaal 18.00 uur Tik Tak, kleuterprogram ma. (herh). 18.05 uur Plons, kleuterserie. 18.10 uur Prikballon, kleutermagazi ne over het maken van allerlei voor werpen en een tekenfilm. Presenta tie: Francis Verdoodt. 18.25 uur Star Trek, science- fictionserie over de belevenissen van de USS Enterprise, (herh). 19.15 uur Uitzending door derden: de S.O.M. 19.40 uur Mededelingen en programma-overzicht 19.45 uur Journaal 20.10 uur Weerbericht 20.15 uur De Collaboratie. Presenta tie: Maurice de Wilde. De teerling is geworpen. Aansl. discussie. 22.45 uur Journaal en aansl. Coda. BRT 2 19.00 uur 1 week sport 19.30 uur Tijdrover. 19.42 uur Mededelingen en program ma-overzicht. 19.45 uur Journaal 20.10 uur Weerbericht 20.15 uur Videomatch, videospelletje met Marleen Gordts. 20.25 uur Première. Filminformatie met Jo Röpcke. 21.15 uur Taxi Driver, Amerikaanse speelfilm uit 1976 met Jodie Foster, Robert de Niro, Peter Boyle e.a. Tra vis Bickle, een taxichauffeur, raakt van de kook dor de eenzaamheid en door wat hij als de verdorvenheid van de wereld ervaart... SCHIEDAM - Belgische jenever met 30 procent alcohol mag op de Ne derlandse markt worden verkocht onder de naam jenever. Dat is het ge volg van een uitspraak van het Eu- ropse Hof van Justitie in Luxemburg. Het hof heeft daarin bepaald dat de verordening van het Nederlandse Produktschap voor Gedistilleerde Dranken op dit punt in strijd is met het uitgangspunt van vrij handels verkeer in de Gemeenschap. ZIERIKZEE - De maker van The Deerhunter, Michael Cimino, heeft in 'Het Jaar van de Draak' een waardige opvolger geworden voor zijn eerste kassuc ces. In The year of the dragon spelen Mickey Rourke, John Lone en Ariane de hoofdrollen. De rolprent draait zaterdag 11 en zondag 12 januari in de Zierik- zeese Concertzaal en is toegankelijk voor filmliefhebbers vanaf 16' jaar. Beide voorstellingen beginnen om 20.00 uur. Stanley White is waarschijnlijk de die zijn onderscheiding in de wijken meest kleurrijke agent in de geschie- en steegjes van de vijf districten denis van het New Yorkse politiewe- kreeg. Een film, die zeker de moeite zen. Een harde politiecommandant waard is. door CISSY VAN MARXVELDT laantje, langs de vijver. Ze zou geaar zeld hebben, alsof ze bang was voor al dat geheimzinnige donker en hij zou toch zeker zijn lieve arm door de hare hebben gestoken. En nu „O, zitten jullie hier?" Hetty's la chende stem. Haar gezicht blank bo ven het lichtblauw japonnetje. „Een ideaal plekje," vond Paul, die in enige uren tijds gegroeid scheen. „Kom bij ons zitten," noodde Jef. „Moeder natuur heeft deze bank van een ongekende afmeting gemaakt." Hij klapte uitnodigend naast zich. Ella boog zich naar Hetty over. „Wat een heerlijke avond, vind je niet?" „Verrukkelijk!" „Weet je ook waar Erica is?" klaag de Jef. „Ik zoek Erica." „Daar merk ik anders weinig van," schertste Paul. „Je zit hier zo rustig als een sfinx in de woestijn." „Maar inwendig verteer ik," zei Jef en steunde zijn kin op de wanstaltige knop van zijn stok. „Erica fantaseerde op de piano, toen wij gingen wandelen," zei Hetty. „Lieve naam, Erica." „En de draagster van de lieve naam is ook lief," dweepte Jef. „Vind je ook niet, Robbert?" Zo onverwacht was die vraag, dat G. J. schrok. „Ik ben het volkomen met je eens," zei hij. „Ja ja. die broer van jou." zei Jef te gen Hetty. „Enfin, laat ik je geen illu sies ontnemen." Ella dacht: Wat bedoelt hij toch? Hij zegt altijd van die nare, insinue rende dingen. „Och, hij is braaf," zei Hetty en ze klopte G. J. achter Jef langs op zijn schouder. Jef bood ook onmiddellijk zijn schouder aan, die Hetty lustig beklopte. „Zo goed voor het stof," zei Jef te gen Ella. „Weet je, dat mijn hospita ai mijn pakken met de stofzuiger rei nigt?" „Zo zitten jullie hier?" klonk Pits stem. „Ach, daar is Erica. Dag kind. Waar kom je vandaan? Kom naast me zit ten, Erica. Schik wat op, Robbert. Dan mag je tussen ons in, op de ere plaats. Hoe vind je dat?" „Al te veel eer," zei Pit. „Wat zitten jullie akelig op een kluitje, kinde ren?" „Dat noemt ze akelig op een kluit je." Jef keek verbaasd. „Nee Erica, we zitten knusjes bijeen." „O nou. vooruit dan maar," berust te Pit en viel tussen Jef en G. J. neer. „Je hebt een harde zetel uitgezocht. Fatty." „Heb ik niet gedaan. Dat is de schuld van Robbert en Ella. Die zaten hier in eikaars oren te fluisteren, toen ik ze ontdekte." „Dan moet je doorlopen, sukkelo- rum," zei Pit. „Ja. dat vind ik ook," zei Hetty. (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1986 | | pagina 9