Maatregelen voor openbare orde Westerschouwen blijven noodzaak Westerschouwse RU: Beperk uitgifte vergunning overlast Westerschouwse raad stemt in met komst van bibliotheek Bruinisse kiest voor laagste sluitpeil Grootschalige recreatie ziet RU-Westerschouwen niet als goede zaak voor middenstanders X f Westerschouwse RU kiest weer J. van de Berge Westerschouwse PvdA wil andere opzet commissies 4 Burgemeester kondigt handhaving actief beleid gemeente aan BURGH-HAAMSTEDE - Door het opnemen van enke le artikelen in de algemene politieverordening met be trekking tot het verstrekken van alcoholhoudende dran ken in de nachtelijke uren in Renesse is deels een eind gekomen aan de overlast. De jaarlijks terugkerende pro blemen, die te wijten zijn aan de sterkte van de rijkspoli tie hebben nog niet geleid tot een structurele oplossing. Pas dan kan gepoogd worden de overuren en de uren door de arbeidstijdverkorting te compenseren en daadwerke lijk de criminaliteit en het vandalisme te bestrijden. Ook voor de gemeente is daarin een taak weggelegd en maatregelen ter handhaving van de openbare orde moe ten soms met spoed worden genomen; ook dit jaar weer. )'T' mkF BURGH-HAAMSTEDE - De fractie van de Reformato rische Unie van de gemeente Westerschouwen wil dat er zo weinig mogelijk vergunningen voor geluidsoverlast worden afgegeven en er kritisch gekeken moet worden naar eventueel te organiseren evenementen. De RU waarschuwt voor het gebruik van LPG-tanks op de cam pings en vraagt tegelijkertijd om een scherpe controle hierop, omdat het 'anders uit de hand loopt'. Woorden van deze strekking sprak de Westerschouwse burgemeester J. L. Niemantsverdriet-Leenheer tij dens de eerste raadsvergadering van het nieuwe jaar in Burgh-Haamstede. De gemeente heeft vorig jaar in sa menspraak met de politie en de hore ca verschillende maatregelen geno men om de randverschijnselen van het toerisme in te dammen. Uit de be groting mag worden opgemaakt, dat het de goede kant opgaat, maar de eerste burger benadrukte in haar toe spraak, dat het einde van de maatre gelen nog niet bereikt is. Aan welke bestrijdingsvormen gedacht moet worden kwam niet ter sprake. Goed jaar Uit haar nieuwjaarsrede kan wor den opgemaakt dat Westerschouwen een goed jaar achter de rug heeft. De opclassificatie is binnen; er is een be vredigde oplossing gevonden voor de bestrijding van de iepziekte; het win- woners aantal is met 91 gestegen tot 5209 en er is 9.906.865 gulden besteed aan do sociale en particuliere wo ningbouw. De burgemeester kon en wilde ech ter niet om het overleden van toen malig raadslid S. Roos heen. ,,Met hart en ziel was hij gemeente raadslid en kwam op voor zijn princi pes. Zijn lege plaats wordt vandaag ingenomen door mevrouw Van der Klooster", aldus Niemantsverdriet. A. C. van der Klooster-van Sonsheek is lid van de PvdA en heeft al eerder in dezelfde gemeenteraad gezeten voor deze partij. Dc eerste burger memoreerde ook de stand van zaken van het Verblijfs- recreatief Ontwikkelings Plan. Hoe ingewikkeld deze materie is blijkt steeds weer, en leidt uiteindelijk tot het zo reëel mogelijk verdelen van de beschikbare beperkte ruimte. „Uw raad behandelde in twee vergaderin gen het bestemmingsplan, oftewel de Randweg Renesse. Het voorstel werd verworpen, zodat de oplossing nog ja ren op zich zal laten wachten en het probleem blijft bestaan". Tijdens de algemene beschouwingen echter pleitten enkele partijen echter voor het oppakken van dc draad om zo doende tot een voor iedere fractie be vredigende oplossing te komen. Dat A. C. van der Klooster-van Sonsbeek keert voor de Westerschouwse PvdA terug in de gemeenteraad. lijkt met de opmerking van Nie mantsverdriet op korte termijn een onmogelijke zaak. Werkloosheid Zij zei ook dat met het aflopen van de Oosterscheldowerken de werk loosheid in de regio toeneemt. „Met elkaar zullen wc er voor zorgen, dat een aantal mensen toch weer aan het werk kan, als wij daarvoor maar voorwaardenscheppend bezig willen zijn. Dan alleen zal het tij gekeerd worden voor hen, die hebben gezorgd dat wij droge voeten houden". Dat schrijft de fractie in haar alge mene beschouwingen als reactie op de cijfers, die het college in haar aan biedingsbrief onlangs heeft bekend gemaakt. Daaruit bleek onder meer dat zij dit jaar de LPG-installaties op de campings aan een controle zou gaan onderwerpen. Een zelfde con trole heeft vorig jaar plaats gehad bij de filterinstallaties bij het bakken in vet en oliën. Uit de cijfers bleek, dat slechts een zeer gering aantal onder nemers aan de gestelde voorwaarden voldoet. Mede hierdoor vraagt de RU-frac- tie om een overzicht van hinderwet vergunningen, waaruit de verhou ding Westerschouwen'84-Nederland '84 duidelijk wordt. Politie Evenals de overige partijen spreekt de RU haar waardering uit voor het werk van politie, brandweer en red dingswezen, waarvan eerstgenoemde nog steeds met een personeelstekort kampt. De RU vindt het absoluut noodzakelijk, dat er een structurele uitbreiding komt van de korpssterk te; met b^'endien eer. "itbreiding in de zomer. Zij spreekt tevens lovend over de afspraken tussen de plaatse lijke horeca en de politie. „Gelukkig is er een daling van de criminaliteit in onze gemeente". Deel van De Schutse kan worden verbouwd BURGH-HAAMSTEDE - De bevolking van Wester schouwen krijgt haar eigen bibliotheek. De gemeente raad heeft tijdens haar vergadering ingestemd met de gedeeltelijke verbouwing van dorpshuis De Schutse. Hiermee is een totaalbedrag gemoeid van 185.000 gul den, waarvan de inventaris en de verbouwing kan wor den gerealiseerd. De kiesvereniging van de SGP heeft haar huidige raadslid J. van de Berge wederom als lijsttrekker voor het sa menwerkingsverband RU gekozen in Westerschouwen. BURGH-HAAMSTEDE - De PvdA in Westerschouwen heeft tijdens de algemene beschouwingen haar be zorgdheid uitgesproken over het functioneren van verschillenende ad viescommissies. Het gaat de fractie voornamelijk om de commissies openbare werken, grond- en pachtza ken, ruimtelijke ordening en finan ciën. Vólgens de partij is het niet juist, dat deze organen tijdens de vergade ringen al het collegestandpunt weten, juist omdat de commissies een advi serende taak naar b en w hebben. „Ons inziens dient het collegestand punt achterwege te blijven of moeten we kiezen vooreen commissievoorzit ter, die geen deel uitmaakt van het college", schrijven de sociaal democraten. Besluitvorming De uiteindelijke besluitvorming moet hoe dan ook in de gemeente raadsvergadering plaatsvinden. De PvdA vraagt het college in haar alge mene beschouwingen naar haar me ning hierover. Verder is zij van me ning, dat de huidige commissie voor het midden- en kleinbedrijf in een nieuw jasje moet worden gestoken en spreekt zij de verwachting uit. dat het college initiatieven in deze rich ting gaat ontplooien. Naar mening van de fractie is er in 1985 een goed begin gemaakt van het spreekrecht bij commissievergade ringen. De socialisten zien echter graag vermeld in de notulen, wat er tijdens het spreekrecht te berde is ge bracht. „Ook bij de hoorzittingen over velerlei zaken, die wij als bestuurders moeten beoordelen en tot besluitvorming brengen, was veel belangstelling. Zijn de gemaakte ver slagen van de hoorzittingen overi gens ter inzage voor de toen (hoorzit ting Margrictstraat Haamstede - red) aanwezigen?", aldus dc PvdA. Alle fracties in de gemeenteraad waren uitermate verheugd met de bi bliotheek, waaraan nog deze week kan worden begonnen. VVD-er dr. H. J. van Zuijlen vroeg het college w$l te bezien, of er iets moet veranderen aan het takenpakket van de beheer der van De Schutse. „Het is de vraag of deze persoon het beheer van de bi bliotheek ook onder diens hoede kan nemen", aldus de liberaal. Om de boe kencollectie te vervolmaken stelde hij voor, om inwoners van de gemeen te te benaderen voor hun boekencol lectie, die om welke reden dan ook van de hand moet worden gedaan'. De raad stemde verder in met het sociaal noodfonds voor de inwoners van Westerschouwen. Van der Salm zei zeer blij te zijn met het agenda punt en concludeerde terecht, dat de behandeling van de aanvragen bij de Intergemeentelijke Sociale Dienst en het college van Westerschouwen ligt. „Wanneer het eerste jaar afloopt vraagt u ons wellicht om een reactie yoor eventuele verlenging. Ik hoop, dat wij dan een uitvoerige reportage krijgen". Wethouder A. J. Padmos Zo luidt de reactie van de Reforma torische Unie in Westerschouwen in haar algemene beschouwingen op de aanbiedingsbrief van b en w. De RU wil graag weten voor hoeveel recrea tiewoningen in de goedgekeurde en thans slapende bestemmingsplannen toestemming voor de bouw is- ver leend. „Ik denk dat dc schrik ons om het hart zal slaan", schrijft de RU. Natuurgebied Volgens de fractie dreigen zo veel zegde dit toe met de restrictie, dat persoonlijke gegevens 'uiteraard' niet tijdens de openbare zittingen op tafel komen. „We moeten de privacy van de burgers kunnep garanderen", aldus de wethouder. Van der Salm kon zich hier helemaal in vinden. Datzelfde raadslid gaf zijn collega raadsleden en het college ter overwe ging mee, om eens te bezien welke mogelijkheden er zijn, om als ge meente een partt-time kracht voor de Bewaerschole aan te stellen. „Nu hik ken kunstenaars nogaleens tegen de hoge huurprijs van 15,60 gulden per uur. Dat loopt bij een expositie van enkele dagen aardig op. Kan - als het niet om commerciële activiteiten gaat - de rekening naar de gemeente in de vorm van de betaling van een arbeidskracht?", aldus Van der Salm. Gematigd positief Zowel de raad als het college lieten zich in eerste instantie gematigd po sitief uit over Van der Salm's voor stel, al vroeg CDA-er L. Tieleman zich af, hoe beoordeeld kan worden welke kunstenaar wel en welke niet op commerciële gronden exposeert. De burgemeester zei toe het voorstel 'mee te nemen'. Christen-democraat J. Geleijnse stelde de raad voor om adhesie te be tuigen aan de brief van de gemeente Vlissingen, waarin aan de PZEM wordt gevraagd de winsten uit te ke ren aan de gebruikers en een deel te gebruiken voor de onrendabele aan sluitingen op het electriciteits- en gasnet. De VVD en de PvdA konden zich eveneens vinden in de brief en de gemeente voldoet daarom aan het verzoek van Geleijnse. Niemantsver driet vertelde dit verzoek al eerder mooie stukjes natuurgebied verloren te gaan. Daarom is /ij van mening, dot er een voorzichtig beleid moet worden gevoerd. „We zullen ons als gemeenteraad moeten realiseren, dat er maar weinig meer kan en dat er maar weinig mogelijkheden nicer zijn". De PvdA-fraetle schrijft in het Ver- hlijfsreereatief Ontwikkelings Plan wel veel uitbreiding tegen te komen, maar nauwelijks kwaliteitsverbete ring. De soeiaal-democraten wijzen aanhangig gemaakt te hebben, maar dat slechts één gemeente zich achter haar schaarde. „De PZEM komt met een speciale notitie, waarin zij een en ander onderzoekt. Dat lijkt me een goede zaak; verder rest ons een af wachtende houding aan te nemen", aldus de burgemeester. VVD-raadslid Van Zuijlen noemde het verdrietig, dat er in de maaltijd verstrekking voor ouderen geen uni formiteit te bespeuren valt. „Niet al leen de prijzen in Zeeland variëren, maar de ene gemeente kent bijvoor beeld een drie-gangenmaaltijd, ter wijl de andere slechts één maaltijd heeft. Verder vind ik - samen met mijn collega-raadslid mevrouw C. van der Haven-Eikelenboom het be- treurenswaai'dig, dat er administra tiekosten in de maaltijden moeten worden verrekend. Is dit nu echt no dig?", vroeg de liberaal zich af. Maaltijd Burgemeester Niemantsverdriet erop, dat hun standpunt niet zal ver anderen en zij van mening blijft, dat de natuur- en landschappelijke waar den niet aangetast mogen worden. Alleen recreatieve uitbreiding bij kwaliteitsverbetering; als het past binnen het Streekplan; als het over eenkomst met de normen in het pro vinciale beleidsplan en als de na tuurwaarden niet aangetast worden. Ook (Ie lokale CDA heeft de kw.iü leitsvei betering in het VOP tot op he den gemist De ondernemers die zich niet bij het VOP hebben aangemeld, hebben de aandacht van de christen democraten, die het college vragen of deze groep de komende tien jaar niet meer hoeft aan te kloppen bij do ge nieente. „Kleine ondernemers voelen zich soms heel klein tussen de grote ivcreaticbedrijven. maar hebben ze ker dezelfde rechten", schrijft het CDA Verder staat de partij overwegend positief tegenover het VOP (zoals meerdere malen verwoord in eerdere reacties red), omdat dc aflopende Oosterscheldewerken vervangende arbeid vragen. „Alleen al in het plan Burghstodc zouden 6(1 a 70 nrbeids- antwoordde, dat het beleid voor de maaltijdverstrekking bij de afzon derlijke stichtingen ligt en dat even tuele vragen ook in die richting ge steld dienen te worden. „De Stichting Welzijn Ouderen op ons eiland tracht enige lijn te brengen in deze service verlening. Hoe haar evaluatie uit pakt moeten we afwachten". Beëdiging Met de beëdiging van de socialiste C. van der Klooster-van Sonsbeek is er ook een herverdeling van de com missies voor deze partij gekomen. Het nieuwe raadslid heeft de volgen de commissies onder haar hoede ge kregen: strafverordening, georgani seerd overleg, dorpshuis Noordwelle, beroepschriften en midden- en klein bedrijf. Haar PvdA-collega Hendrik- se gaat zich bezighouden met de com missies grond- en pachtzaken, open bare werken en gemeentefinanciën en Van der Salm krijgt toebedeeld: rusthuizen Westelijk Schouwen, ruimtelijke ordening, Reinigings dienst Schouwen-Duiveland, Bea- trixschool Zierikzee en het overlegor gaan stichting RPCZ. RU-raadslid J. van de Berge gaat zich bezighouden met de gemeenschappelijke^ regeling regionale brandweerkring Noord- en Midden Zeeland. plaatsen ingevuld kunnen worden en in hel plan West oren ba mveg zou dit /eker niet minder zijn". Het CDA ziet beide plannen graag opgenomen in het bestemmingsplan, waarna een discussie gevoerd kan worden over de resterende mogelijk heden. Ook betrekking op het VOP heeft de eventuele aanleg van een rondweg in Renesse. Het CDA wil graag de draad oppakken, waar die politiek gestrand is. „De negatieve uitspraak van een deel van de raad betekent niet dat men een verbete ring van de verkeerssituatie niet wil". Sprekend over toerisme blijft ui teraard de discussie over het nijpend tekort aan politiemensen niet ach terwege. Het CDA kan zich niet vin den in de uitspraak van dr C. Boer- tien. Commissaris van dc Koningin in Zeeland, die stelt, dat de politic- zorg op Schouwen-Duiveland in de zomermaanden voldoende geacht mag worden. „Misschien geldt dit voor de meeste plaatsen wel. maar niet voor Westerschouwen. Wij moe ten (lus zeker niet berusten", aldus het CDA. Dc RU stelt in haar algemene be schouwingen, dat zij er alle begrip voor heeft dat de landbouwers door dc slechte tijden hun inkomen wen sen aan te vullen met recreatiemoge lijkheden. „We horen zo dikwijls dat onze gemeente landschappelijk een aantrekkelijk gebied is cn dat ook moet blijven. Als men dat werkelijk meent zal men deze groepen tegemoet moeten komen door verruiming van het aantal standplaatsen voor tenten en'of caravans op boerenerven en in do fruitgaarden toe te staan. Vervolg van pagina 1. meente verwacht een opwaaiing van 0,50 m en na het realiseren van de Philipsdam zelfs van 0,70 m. Voeg hierbij een sluiting op het alarmpeil van NAP 3,00 m en de buitendijkse bedrijven van Bruinisse ondervinden grote hinder. Op dit onderdeel schiet de nota volgens het Bruse gemeente bestuur tekort. „Door het bepalen van de onder grens van het sluitpeil op NAP 2,75 zal er in Bruinisse sprake zijn van een blijvende wateroverlast. Door het stuweffect van de Philips dam is het niet uitgesloten dat de overlast zelfs toeneemt". In de brief zegt de gemeente Bru te vens dat de bedrijven in eerste in stantie konden rekenen op een alge hele afsluiting van de Ooste- ïhelde in 1978, waarbij er geen sprake zou zijn van wateroverlast. Door de keuze van een gewijzigde afsluiting hebben deze bedrijven niet alleen acht jaar langer wateroverlast gehad, maar is er nu zelfs sprake van een blijvende wateroverlast. Dit in tegenstelling tot de conclusie van de toenmalige mnister van Verkeer en Waterstaat dat er een einde zou komen aan die last: Dat de minister toen zei dat de stormvloedkering een goede beveili ging biedt, is volgens Bruinisse ook niet waar, althans niet in alle opzich ten. „Wij vragen ons af of dit de bedoe ling van het miljardenproject kan zijn geweest en wij betreuren in hoge mate dat de nota op deze kwestie niet ingaat. Wij verzoeken u hierme terdege rekening te houden en dat in uw advisering tot uitdukking te brengen", aldus de brief. Een ander punt van kritiek is de be reikbaarheid van de Bruse havens. Bij de inzet van de kering voor de af bouw zullen de havens van Bruinisse minder of zelfs helemaal niet bevaar baar zijn; een onaanvaardbare zaak vindt Bru. Overleg hierover met de visserij bedrijfstak en met de beheer ders van de havens acht men drin gend gewenst. Ook na de afbouw ont staan er gevaren voor de havens als gevolg van get ij reductie en dichtslib- bing in verband met verminderde stroomsnelhedcn. „Bij de aanleg van de visserijhaven in 1959 is ons een ha ven op Dcltapeil toegezegd. Hoewel er nadien is gekozen voor een andere afsluiting van de Oosterschelde. dient deze toezegging te worden nage komen. Ook hierover zal nader over leg moeten worden gevoerd", is de mening van Bruinisse. Deltaschadewet Tbt slot spreek de brief aan de Raad van de Waterstaat zorgen uit over de scheepshelling van Van Duivendijk, het zoutgehalte in het Oostcrschelde- bekken cn dc landbouw. De getijdere ductie heeft gevolgen voor het ge bruik van de scheepshelling van Van Duivendijk, waarvoor al een aan vraag in voorbereiding is op grond van dc Deltaschadewet. Het afne mend zoutgehalte in het Oosterschel- debckkon zal schade veroorzaken aan dc visserij; ook hierover moet overleg plaatsvinden. En tot slot de land bouw: het heeft de gemeenteraad van Bruinisse bevreemd dat op geen en kele wijze in de nota aandacht is be steed aan de gevolgen voor de land bouw in verband met afwatering en kwelwater. Dit moet alsnog gebeu ren. Dc aan de orde te stellen brief zal op dc vergadering van maandag besproken worden en waarschijnlijk nog wel aanvullingen krijgen. Overi gens wordt op deze vergadering ook een onderzoek gedaan naar de geloof- brief van het nieuwe raadslid J. Bo- gert, die in de plaats van A. Slinger land voor de SGP de lopende raadsperiode zal afmaken. BURGH-HAAMSTEDE - Op de laatst gehouden ledenvergadering van de SGP, kiesvereniging Wester schouwen, is het huidige raadslid J. van de Berge gekozen als nummer 1 van de SGP-lijst voor de komende ge meenteraadsverkiezingen. Voor de gemeenteraad is deze partij een samenwerkingsovereenkomst aangegaan met de RPF en het GPV en komt de politieke stroming in de raad uit onder de naam Reformatori sche Unie. Na lijsttrekker Van de Berge staan P. Scheer (RPF) en J. C. den Boer (GPV) op de kandidatenlijst genoteerd. Boeken J. C. Hendrikse van de PvdA vroeg enige duidelijkheid over het aantal te bestellen boeken en had twijfels over de financiële middelen hiervoor. De inkomsten zijn namelijk zeer varia bel en het is en blijft de vraag of aan de behoefte van de boekenuitbrei- ding ieder jaar kan worden voldaan. „We nodigen voor de opening wel ie mand van de provincie uit, die vast wel iets meebrengt", reageerde bur gemeester J. L. Niemantsverdriet- Leenheer. „Een boekenbon mis schien?", sloot socialist G. J. W. van der Salm de discussie af. Fractie denkt meer aan uitwerken kleinere ideeën BURGH-HAAMSTEDE - De gemeente Westerschou wen moet voor wat grootschalige bungalowprojecten be treft een keer kunnen zeggen, dat het vol is. Er moet meer gedacht worden aan kleinschalige projecten, waar van de plaatselijke middenstand meer profijt kan heb ben. Westerschouwen is in de eerste plaats voor de eigen inwoners cn mag niet steeds geconfronteerd worden met het wegnemen van stukjes natuurgebied. Dat gebeurt wel als de gemeente doorgaat met 'dorpjes in het dorp' te bouwen. De nieuwe bibliotheek voor Westerschouwen komt in dorpshuis de Schutse, maar hiervoor dienen wel enkele aanpassingen te komen in de bouw van het dorpshuis.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1986 | | pagina 4