kans op hoog f Bruinisse kiest voor laagste sluitpeil Oosterschelde maar zal toch wateroverlast houden VVD Westerschouwen pleit voor onderzoek en gericht beleid bij ingebruikname stormvloedkering Afbraak dreigt voor uitzichttoren Burgh UH ZICIITTOUE V vi<;i;sL0imT i K!<: OlY ROT DE ZIERIKZEESCHE COURANT j cv jcA «r OPRUIMING WflT HET ZIER1KZEESCHE NIEUWSBODE Miljoeneninjectie Woningsplitsing Belangenbehartiging Zaalvoetbal Staatsbosbeheer pleit voor een miljoeneninjec- De splitsing van grote gezinswoningen in de De ZLM blijft zich tot het uiterste inzetten voor Titelpretendent Country Club had een goede tie door de overheid om de iep voor het Neder- Zierikzeese wijk Poortambacht door Beter Wo- de behartiging van de belangen van de akker- competitie-avond. Zelf won de ploeg, ter- landse landschap te bewaren. (Pag. 2). nen is in gang gezet. (Pag. 3). bouwers. (Pag. 6). wij) concurrent Sporthuis Zierikzee verloor. (Pag. 11). DONDERDAG 9 JANUARI 1986 I42stc jaargang Nr. 23860 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Men weet eigenlijk slechts, zolang men nog weinig weet; hoe meer men weten gaat, hoe meer gaat twijfelen. Goethe 'n. De kans op hoog water zal blijven bestaanook met het laagste sluitpeil van de stormvloedkering. Dit bord aan de Brase haven, zal voorlopig dus nog wel blijven staan. i 'k "V, Extra raadsvergadering maandag 13 januari BRUINISSE - Het college van b en w van Bruinisse heeft voor maandag een extra raadsvergadering uitge schreven om de reacties te bespreken op de nota Beheer Stormvloedkering Oosterschelde. In de laatste vergade ring van vorig jaar was deze vergadering al aangekon digd, de vergadering waarin alle fracties hun zorgen aan gaande de stormvloedkering kenbaar maakten. Al deze bezwaren zijn gevat in een brief aan de Raad van de Wa terstaat en het is déze brief die aan de orde komt in de vergadering van maandag 13 januari, aanvang 19.00 uur. De uitvoerige brief aan de Raad van de Waterstaat bevat een aantal bezwaren tegen de nota uit Bru's oog punt gezien, onderverdeeld in acht punten. Als eerste het sluitpeil en be- heersstrategie. Bruinisse acht het noodzakelijk dat als sluitpeil het al ternatief NAP 2,75 m wordt geko zen, waaraan de minste risico's zijn verbonden uit oogpunt van veilig heid. Voor wat het binnenpeil betreft gaat de Bruse voorkeur uit naar de zogenaamde 'wisselstrategie', waar bij een geconcentreerde golfaanval op de glooiingen wordt voorkomen. Ook bij de wisselstrategie zijn alternatie ven. Het wordt niet aanvaardbaar ge acht dat reeds bij de eerste top van een 'meertopsstormvloed' op de Oos terschelde een binnenpeil voorkomt van NAP 2.00 m of meer, dat bij een bepaalde variant wel mogelijk is. In dit verband wijst de gemeente Brui nisse er op, dat bij de watersnood ramp van 1 februari 1953 het laagwa- terpcil maar nauwelijks tot beneden NAP 1.00 m daalde en bij een ver nauwde uitstroomopening als de itormvloedkering de kans hierop zelfs groter is dan in 1953. Gelet hier op vindt Bruinisse het van belang de risico's juist bij een eerste top van een storm te beperken. Definitief beheer De nota maakt melding dat het hier om een voorlopige keuze gaat. „Wij nemen aan. dat de opstellers van de nota bij het afwijken van de voorlopi ge keuze het oog hebben gehad op de definitieve keuze, na een evaluatie. Wij nemen daarbij ook aan dat wij dan opnieuw in de gelegenheid wor den gesteld ons definitief standpunt naar voren te brengen. Indien deze veronderstelling niet juist is. maken wij bezwaar tegen deze passage, om dat op die wijze de beheerder de voor lopige keuze min of meer aan z'n laars kan lappen", aldus de brief. Hieruit wordt duidelijk dat Bruinis se wil blijven meepraten. De problematiek rond de buiten dijkse bedrijven van Bruinisse wordt naar de smaak van de gemeente te simpel benaderd door in de nota te stellen dat er alleen hinder zal optre den voor deze bedrijven. De nota spreektvan hinder alleen als er niet kan worden gesloten op het binnen peil, maar via het reservesysteem wordt gesloten op het alarmpeil (NAP 3.00 m). Bruinisse is van me ning dat er naast hinder zeker sprake zal zijn van schade, waarvan de aard bij het Rijk bekend mag zijn gezien de diverse schadeclaims die er in de achterliggende jaren zijn ingediend. Opstuwing De nota besteedt wel aandacht aan het feit dat bij het sluiten van de ke ring de waterstand niet overal gelijk zal zijn als gevolg van de zogenaamde 'translatiegolf' en de scheefstand door opwaaiing. De effecten hiervan zijn slechts voor de Oesterdam ver meld maar niet voor Bruinisse. De ge- W BURGH-HAAMSTEDE - De Westerschouwse VVD- fractie heeft met grote verbazing en verontrusting ge constateerd, dat het college in haar begroting vrijwel niet is ingegaan op de grote veranderingen, die Wester schouwen in de jaren '86 en '87 tegemoet moet zien. Tij dens de algemene beschouwingen van '85 heeft de VVD hierop nadrukkelijk gewezen en het 'treft' de partij daarom 'des te meer, dat ook nu weer uit letterlijk niets blijkt dat de gemeente vooruit dient te zien en onderzoek moet instellen naar de te verwachten belangrijke wijzi gingen in het levens- en bestedingspatroon in de gemeen te Westerschouwen'. De liberalen pleiten voor een onaf hankelijk onderzoek naar de gevol gen van de verdere ontsluiting van Schouwen-Duiveland door de open stelling van de Stormvloedkering. Hierbij denken de VVD-ers onder meer aan het Econo'misch-Geogra- fisch Instituut van de Rijksuniversi teit te Utrecht. Maar daarnaast is het, volgens de VVD, ook zaak dat Westerschouwen nu - in '86 en '87 - maatregelen neemt om het vertoeven in de plaatselijke winkelcentra aan trekkelijker te maken. van doorgaand verkeer. Verder moe ten de mogelijkheden voor een rond weg in Renesse op de kortst mogelij ke termijn weer in bespreking worden gebracht (deze discussie is door politieke tegenstellingen gestrand - red). Ook voor Burgh- Haamstede moet naar vermindering van het doorgaande verkeer door de dorpskernen worden gestreefd. Advertentie Parkeren Hierbij denkt zij aan ruimere par- keermogelijkheden dicht bij de dorpscentra; het uitvoeren van de dringend noodzakelijke vernieuwing van de verkeerslichten in Haamstede en moet er met alle kracht gestreefd worden de dorpskernen te ontlasten Koopjes halen in de bij DAKA CENTRUM Zie onze advertentie elders in dit blad Als WMZ en Westerschouwen niet tot gezamenlijke aanpak komen BURGH-HAAMSTEDE - De gemeente Westerschou wen wil niet dat de uitzichttoren aan de bosrand van Burgh wordt afgebroken. Dat is de unanieme reactie van de raad en het college op een brief van de eigenaar, de Watermaatschappij Zuidwest-Nederland. De uitzichtfo ren verkeert in zeer slechte staat en belangstellenden mogen de toren niet langer beklimmen. Volgens een WMZ-woordvoerder wordt de toren afgebroken als deze maatschappij alleen voor de kosten inoet opdraaien. De WMZ staat ech ter wel open voor een discussie niet de gemeente Westerschouwen en Staatsbosbeheer, om gezamenlijk tot een oplossing te komen. De Westerschouwse VVD maakte de brief aanhangig bij de gemeente raad na een schrijven van de WMZ, die geen nut meer heeft aan de uit zichttoren. Burgemeester J. L. Nie- mantsverdriet zag het belang voor de gemeente echter wel en zocht dit in de controle op eventuele branden. Ook toeristen maken dankbaar gebruik van dit hulpmiddel voor mooie verge zichten. Geld ,,A1 moeten we er geld bijleggen, toch vind onze fractie dat de uitzicht toren hersteld moet worden", aldus de VVD-cr dr. H. J. van Zuijlen. De De VVD maakt zich in haar alge mene beschouwingen duidelijk zor gen over de veranderende situatie door de snelle verbinding met Wal cheren. „Men beseft toch zeker wel, dat de mogelijkheden om in 1987 zon der veel moeite de kern van Zeeland - Walcheren met de steden Vlissingen en Middelburg - te bereiken directe invloed zal hebben op de levens- en koopgewoonten van onze ingezete nen en ook, naar te hopen valt, op het te besteden geld door een nieuwe ca tegorie bezoekers De VVD schrijft te verwachten, dat er een verkeersstroom op gang gaat komen van mensen uit de randstad, die naar Zeeuwsch-Vlaanderen, Wal cheren en België willen en ook an dersom. „Dat betekent dat ons ge meentebestuur nu duidelijk en regelmatig tegenover de hogere auto riteiten moet betogen, dat de Kraaij- ensteinseweg - zowel in verband met de wegbelasting als met de daardoor ontstane geluids- en gevarenoverlast (tankauto's), hoogstens een zeer tijde lijke deel van de Dammenweg kan vormen en dat op de kortst mogelijke termijn, en nog veel liever direct, de vastgestelde definitieve route van de ze weg - met de daarbij behorende goede aansluitingen naar onze dorps kernen - dient te worden aangelegd". Toekomst Wat de toekomst van de mid denstand betreft, moeten de gevolgen van de openstelling van de nieuwe landverbinding zeer zeker bestu deerd worden. Er moet volgens de li beralen tijdig - in '86 en '87 - voor wor den gezorgd, dat die middenstand goed voorgelicht door deskundig on derzoek en door maatregelen van Westerschouwen om het kopen in de dorpen aantrekkelijker te maken, zich ten aanzien van de nieuwe ont wikkelingen positief kan opstellen. Dit nummer bestaat uit 14 pagina's kfORDT WEHR. woordvoerder van de WMZ zei per soonlijk verheugd te zijn met de be langstelling van de gemeente. „Het is een goede zaak als de toren blijft staan. Ik verwacht echter niet, dat de WMZ alleen voor de kosten van restauratie op zal draaien. Eventuele participatie in de betaling lijkt waar schijnlijker". Hij vertelde desgevraagd, dat de WMZ momenteel onderzoekt in hoe verre de toren te herstellen is en of dit wel de juiste weg is. De toren is aangetast door betonrot en het her stel hiervan vraagt intensieve aan dacht. De trap van de toren is mo menteel afgeschermd door prikkel draad, zodat nieuwsgierigen niet de mogelijkheid hebben de toren te be klimmen. De WMZ-medewerker spreekt de hoop uit voor een snelle oplossing, zodat „in de zomermaan den weer gebruik kan worden ge maakt van de uitzichttoren". Die heeft niet zozeer een bouwkundige of historische waarde, maar meer een toeristische waarde. Prikkeldraad moet ongewenst beklimmen van de uitzichttoren voorkomen Of de toren weer toegankelijk wordt, is vooralsnog de vraag. Verwachting Deltagebied tot vrij dagavond: Eerst sneeuw, dan regen Een randstoring van een depressie ton zuiden van IJsland zorgt vooreen tot krachtig of hard toenemende zui delijke wind. De storing stuurt zach te en vochtige Occaanlucht in onze richting. In de middag sneeuw, over gaand in regen. Daarna stijging van temperatuur tot 6 graden. Minimum temperatuur komende nacht 0 gra den. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m maandag 11 jan.: Zaterdag: Veel bewolking Kans op neerslag: 80?; Min.temp.: 3 graden Middagtcmp.: 5 graden Windkracht: zuidwest 5 Zondag: Veel bewolking Kans op neerslag: 70% Min.temp.: 3 graden Middagtemp.: 5 graden Windkracht. west 5 Maandag: Veel bewolking Kans op neerslag: 60% Min.temp.: 3 graden Middagtemp.: 6 graden Windkracht: zuidwest 6 ZON- EN MAANSTANDEN 10 jan. Zon op 08.45, onder 16.49 Maan op 9.25. onder 16.18 Nieuwe Maan: 10 januari (13.22) HET WEEROVERZICHT DE BILT - De vorstperiode lóópt op zijn eind. Toch zal de kou zich niet zo gemakkelijk gewonnen geven. De ko mende nacht kan het nog matig vrie zen. In het noordoosten van het land is zelfs strenge vorst niet uitgesloten. Morgenoverdag blijft de tempera tuur ook nog onder nul. In de loop van de dag raakt het zwaar bewolkt en in het westen van het land kan het aan het eind van de ochtend gaan sneeuwen. De sneeuw die zich gelei delijk verder over het land uitbreidt vormt dc voorbode van de dooi. In het weekend loopt de tempera tuur geleidelijk tot iets boven het vriespunt op. Dan kan er ook regen vallen. Misschien dat dat op enkele plaatsen aanleiding geeft tot ijzel.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1986 | | pagina 1