Agressief gedrag op sportvelden de voornaamste oorzaak van ruim 500.000 lichte of zware blessures per jaar Stella Boys verweert zich goed tegen Country Club, maar moet toch met 6-3 capituleren NIEUWSBODE u ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 9 januari 1986 Nr. 23860 hem of haar te blesseren. Het lijdt geen twijfel, dat de ene sport veel meer aanleiding geeft tot veel meer agressie dan de andere sport. Dat ligt maar zeer ten dele aan de beoefenaar. In een Duits onderzoek werden di verse contactsporten met elkaar ver geleken. Het bleek, dat agressief ge drag zich vooral voordeed bij spor: ten, die daartoe structureel aanlei ding geven, zoals bijvoorbeeld de handbalsport. Daarnaast zijn regels van belang. Bij sommige overtredin gen zijn overtredingen lonend. Zij leiden tot succes. Bij andere sporten niet, maar daar vinden ook meestal weinig overtredingen plaats. Deze sporten (bijvoorbeeld basketball) be vatten ook weinig rek in de spelre gels. Bij zaalhandbal en voetbal ken nen de spelregels zoveel rek, dat spelers tot informele regels zijn ge komen, die overtredingen bevorde ren. De waarden en normen van sport beoefenaren worden in de eerste plaats door deze factoren bepaald. Aan dergelijke planmatige overtre dingen ligt een kosten-baten-analyse ten grondslag. Agressief gedrag kan lonend zijn (het levert meer voor- dan nadelen op). Door wijzigingen aan te brengen in de beloningsstructuur - bijvoorbeeld door zwaardere straffen - is het mogelijk agressief gedrag in te dammen. Ook is het mogelijk de interpretatieruimte van de scheids rechter te verkleinen. Zo is er in geval van een sliding vaak moeilijk te be oordelen of een overtreding begaan is of niet. De meest adequate oplossing is dan de sliding te verbieden. Ten slotte is het ook nog mogelijk de structurele kanten van de sport aan te pakken, maar dat is uiteraard lastig. Zaalhandbal wordt gestructu reerd door talloze duels in een be perkte ruimte. Dat is niet zo eenvou dig te veranderen. Leefwereld De waarden en normen van de sportbeoefenaren worden in sterke mate bepaald door de structuur van de sport en de spelregels, maar deze waarden en normen worden natuur lijk mede bepaald door wat in het al gemeen in de samenleving en meer in het bijzonder in de leefwereld van de sportbeoefenaar eerbaar wordt ge acht. Evenwichtige spelers blijven beter en langer genuanceerd waarnemen, behouden hun overzicht op het spel, blijven hun motorische vaardighe den beter beheersen, kunnen de risi co's van hun handelingen sneller en toch meer genuanceerd blijven afwe gen. Kortom, ze vervallen onder de druk niet, of later en minder ernstig, tot onbeheerst, ondoelmatig, 'agres sief' gedrag. Belangrijk aspect is ze ker hoe dergelijke spelers gevormd worden en hoe zij onder de druk van moeilijke omstandigheden even wichtig gehouden kunnen worden, zeker niet met sedert lang in omloop zijnde en algemeen gehuldigde prin cipes als professioneel, resultaat, voetbal-is-oorlog, poen en dergelijke. Al deze principes zorgen er voor, dat de agressie in de sport overhand toe neemt, hetgeen op zijn beurt weer leidt tot blessures. In Nederland be draagt het aantal blessures per jaar zo'n 500.000 tot één miljoen. Het Na tionaal Instituut voor de Sportge- zondheidszorg heeft de afgelopen ja ren zeer veel energie, mankracht en middelen aangewend voor het ont wikkelen en invoeren van het Pre ventief Sportmedisch Onderzoek. Uit recentelijke onderzoeken naar het voorkomen van blessures is on omstotelijk vast komen te staan, dat het grootste deel van de blessures voorkomt aan de onderste extremi teiten. Met name enkel- en kniebles sures zijn voor minstens vijftig pro cent van alle sportblessures verant woordelijk. Gezien de toenemende tendens naar het beoefenen van loopsporten, waarbij met name ge ZIERIKZEE - Wie op maandagochtend de sportpagi na's opslaat, treft naast de feitelijke uitslagen van de sportwedstrijden altijd een aantal verslagen, waarin het doen en laten van de sporter aan een kritische beschou wing wordt onderworpen. Spelinzicht, conditie en tech niek worden breed uitgemeten en ook het 'gedrag' komt - helaas meestal in negatieve zin - aan de orde. Het spreekt voor zich, dat in de contactsporten de kans op ontsporing door agressief gedrag frequenter voorkomen dan in andere takken. De gevolgen variëren van kleine blessures tot zeer ernstige, waarbij lang niet altijd alleen de tegenstander het slachtoffer is. De reacties bij het aanwezige publiek zijn ook bijna voorspelbaar. Agressie op de sportvelden heeft dus medische, psychologische en sociale aspecten. Kan die agressie worden ingedamd en daarmee de gevolgen van dit risicoverhogend gedrag? Zo ja, door wie? Ook in de hockeysport kan het wanneer de gemoederen verhit raken pittig toegaan. Het ontstaan van blessures is in dit kader zeker niet vreemd. De begeleiders in de sport, de coa ches, trainers en scheidsrechters heb ben in deze een belangrijke taak, waarbij de laatste een onafhankelij ke positie inneemt bij het hanteren van de spelregels. Sportbonden kun nen door verscherping van spelregels de gevaarlijke conflictsituaties pro beren te voorkomen. Het 'strafrecht' op en buiten het speelveld zou een voorbeeldfunctie kunnen krijgen. Een sluitende definitie van agressie is moeilijk te geven. Een 'aardige' omschrijving is evenwel: de intentie om bij een ander min of meer-onmid dellijke schade teweeg te brengen. Agressie kan tot uitdrukking komen in verbaleen niet-verbale uitingen, in sociaal geaccepteerde en niet- geaccepteerde vormen, en kan op de persoon zelf en op anderen gericht zijn. Bij sportbeoefening hebben we immers te maken met verbale en fy sieke agressie. Meestal is deze agres sie ongewenst, omdat de sport er door wordt ontsierd, terwijl de gevolgen van fysieke agressie vaak sportbles sures zijn. Frustraties Blijft de vraag wat er aan dergelij ke agressieve gedragingen gedaan kan worden. Uit onderzoek is duide lijk geworden, dat wanneer we een onderscheid maken tussen agressie die veroorzaakt is door frustraties en instrumentele agressie, het vooral de ze vorm is, die vaak voorkomt. In strumentele agressie houdt planmati ge activiteit in, die gericht is om spelers van de tegenpartij uit hun spel te halen of om een doelrijpe kans aan een tegenstander te ontnemen. Zelfs kan men erop gericht zijn de tegenstander uit te schakelen door Jn het vuur van het spel zijn botsingen met de daaruit voortvloeiende persoonlijke letselen veelal niet vreemd. dacht wordt aan trimloop en mara thonlopen, lijkt ook in de toekomst veel aandacht te moeten uitgaan naai de preventie en behandeling van bles sures van de onderste extremiteit. Het ligt voor de hand, dat bij con- tactsporten zoals voetbal, hockey en basketball, direct inwerkend geweld de voornaamste oorzaak is van de acute aandoeningen aan het bewe gingsapparaat. Bepaalde bewegingen in de sport nodigen uit tot het ont staan van een bepaalde blessure. Zo is bijvoorbeeld de fixatie op een been bij het basketballen berucht voor het ontstaan van meniscusletsels en is het springen op de voet van een me despeler bij volleyballen berucht voor het ontstaan van gescheurde en kelbanden. Duursporten Met name bij duursporten zijn reeds aanwezige afwijkingen van de onderste extremiteiten belangrijk, omdat deze afwijkingen, zoals bij voorbeeld standafwijkingen op de kniegewrichten, doorgezakte voeten en dergelijke, aanleiding kunnen ge ven tot overbelastingsletsels, die met name bij repeterende bewegingen, zo als hardlopen en fietsen, klachtenpa tronen kunnen opwekken. Preventieve maatregelen, zoals correctie van de voetstand, preven tieve bandage, soms zelfs operatieve ingrepen, kunnen ervoor zorgen, dat sportlieden een aantal van dit soort blessures zelf kunnen voorkomen. Met name voor trainers is het belang rijk te weten wat er gebeuren moet met sportmensen, die recent geope reerd zijn of een andere behandeling hebben ondergaan. Met name in de herstelfase na blessures kan door foutieve trainingsarbeid veel schade worden aangericht en resultaten van, overigens terecht uitgevoerde behan delingen, teniet worden gedaan zo dat een langdurige herstelperiode het gevolg is. Training kan gemakke lijk tot blessures, of terugkeer van blessures, leiden. Een goed opge bouwde training kan evenwel ook juist een goed middel zijn om blessu res te voorkomen. Bij duurarbeid ontstaan de meeste Bewuste overtredingen om een tegenstander een kans te ontnemen komen in vrijwel iedere wedstrijd voor. blessures geleidelijkaan. Voor het op zetten van de training moet rekening worden gehouden met het niveau van de sporter en de plaats, die zijn trai ning in het dagelijkse leefpatroon in neemt. Voorts dient het materiaal - schoeisel, kleding - aangepast te zijn aan de externe omstandigheden als weer, ondergrond en dergelijke. Trai ning is de prikkel, die middels een verstoring van lokale of algehele cvenwichtssituatie, nodig is om in de herstelfase tot een hogere uitgangssi tuatie te komen. De hersteltijd van diverse organen en orgaansystemen loopt niet synchroon, hetgeen de trai ning compliceert. Gestreefd moet worden naar een voortdurend even wicht tussen belasting en belastbaar heid. Dit betekent dat de training wisselend van omvang en intensiteit moet zijn. Periodisering kan hierbij een waardevol hulpmiddel zijn. Een slechte balans tussen belasting en be lastbaarheid leidt minder presteren en/of blessures. Maatregelen als rek king, massage en goede voeding kun nen blessure preventie-ondersteu nend werken. Belangrijk is verder, dat de atleet de eerste symptomen van beginnende algehele en/of lokale overbelasting herkent en adequaat handelt, zodat echte blessures kun nen worden voorkomen. Stretchen Bij training binnen zowel de topsport, de competitiesport alsmede de lichamelijke opvoeding krijgt de beoefenaar steeds vaker te maken met het verschijnsel 'stretchen' ofte wel 'rekken'. In de praktijk is men het er wel over eens, dat regelmatig rekken, mits dat op de juiste wijze gebeurt, de lenigheid en de beweeg lijkheid vergroot en de prestaties ver hoogt. Het aantal medisch behandelde sportletsels in Nederland wordt ge schat op ruim 500.000 per jaar. Hier van zouden ongeveer 200.000 letsels behandeld kunnen worden op eerste hulpafdelingen van ziekenhuizen. Driekwart van de slachtoffers komt uit de leeftijdsgroep van tien tot der tig jaar. De belangrijkste letsels zijn enkeldistorsies, kneuzingen en frac turen. De mate van de populariteit van de diverse sporten in acht ne mend blijkt voetbal de meeste letsels te veroorzaken, gevolgd door basket ball, hockey, handbal, korfbal en gymnastiek. Tal van factoren spelen een rol bij het ontstaan van sport blessures: geoefendheid van de spor ter, discipline van de medesporters, maar ook de bij de sportbeoefening gebruikte materialen spelen een rol. Bovenaan de lijst van produkten, die (mede) betrokken waren bij het ont staan van acute sportletsels staan: bal, rolschaats, racefiets, trampoli ne, turnkast, ringen, schaats en ski. Bij nadere analyse van de toedracht blijkt echter, dat in de meeste geval len het gedrag van de sporter primair verantwoordelijk is voor het ont staan van de letsels. Dat wil overi gens niet zeggen, dat het nastreven van een optimale kwaliteit van de sportmaterialen een overbodige luxe is. Tekst: Peter Wijnen ZIERIKZEE - De ontmoeting tussen eerste klashek- kesluiter Stella Boys en koploper Country Club werd woensdagavond zeker geen spelletje van kat en muis. Stella Boys verweerde zich dapper en probeerde met de moed der wanhoop alsnog het vege lijf te redden, maar dat lukte de roodwitte brigade niet, simpelweg door het gebrek aan kwaliteit in de ploeg. Door de 6-3 nederlaag is de ploeg theoretisch gedegradeerd. In het uiterste ge val kan nog gelijk gekomen worden met Toren Boys, maar dat lijkt niet aannemelijk. Country Club kwam een stapje dichter bij de titel, doordat belager Sporthuis Zierikzee flink op zijn nummer werd gezet door Bruse Boys: 2-5. De ontmoeting tussen Country Club en Stella Boys werd de wed strijd van Wim Overweel. De speler, die normaliter garant staat voor de ideeën in het Country Club-spel scoorde vier van de zes Count ly Club treffers en had daarmee een fiinke in breng in de uiteindelijke 6-3 overwin ning. Hij opende de score reeds in de tweede minuut door uit een onmoge lijk ogende hoek alsnog te scoren. Hierna duurde het lang vooraleer de kampioenskandidaat verder kon uit lopen. Dat gebeurde pas in de veer tiende minuut. Invaller Jaceo de Jon ge had toen 2-0 in huis. Luttele momenten voor het wisselen van speelhelft scoorde Wim Overweel 3-0. waarmee het pleit beslecht leek. In de tweede helft beet Stella Boys fiks van zich af, maar de ploeg slaagde er niet in om dichterbij te komen. Te genover de drie treffers van Paul de Jongste stelde Wim Overweel twee doelpunten, terwijl Wim van der Maas in de slotseconde voor 6-3 zorg de. Country Club kwam met de zege een stap dichter bij de titel, zeker toen later Sporthuis Zierikzee fiks onderuit ging tegen Bruse Boys. Strafschop Bruse Boys kwam reeds vroeg in de wedstrijd op voorsprong door een treffer van Wim van Dijke en werd hierna niet meer achterhaald door de Sporthuis Zierikzcc-formatie, die moest winnen om nog kansen te be houden op een mogelijk kampioen schap. De Sporthuis Zierikzce-ploeg kreeg een goede kans om op gelijke hoogte te komen, toen arbiter Joop Berrevoets de bal op de strafschop stip legde. Kees Vcrkaart schoot nie ters naast. In de laatste zeven minu ten van de eerste periode knalde Tonnic van de Berge uit stilstaande situaties twee keer genadeloos raak: 3-0. Sporthuis Zierikzee slaagde er niet in om een bres te slaan in de Bru se defensie, ook niet toen de ploeg in de tweede helft een optisch veldover- wicht veroverde. In de veertiende mi nuut capituleerde doelman René van de Vlist pas, toen Martin Quist vanaf zeven meter mocht aanleggen. Even later kreeg Leen van der Bijl aan de andere kant zo'n buitenkansje en Tonnie van de Berge rondde een weergaloze actie af met zijn derde treffer: 5-1. Paolo de Spirt scoorde vlak voor tijd nog 5-2, maar de af straffing was voor Sporthuis Zierik zee niet gering. In de eerste klas is de stand nu als volgt: Country Club 13 12 0 1 67-22 24 Mevo 13 9 2 2 63-41 20 Sporthuis Zz 13 8 2 3 48-29 18 Bruse Boys 13 6 2 5 39-48 14 De Steeg' 13 4 5 4 48-43 13 FC Kerkwerve 13 4 4 5 39-35 12 Toren Boys 13 3 2 8 30-55 8 't Visslop 12 2 1 9 29-43 5 Stella Boys 13 1 0 12 31-72 2 In de tweede klas maakte Zeelan- dia geen fout tegen het tweede team van Country Club. De 'bakkers' druk ten simpel door naar een 6-2 overwin ning. Door de overwinning van Zec- landia is Van de Ven Lijsten genood zaakt het achterstallige duel in winst om te zetten om in de race te blijven voor het kampioenschap. In de vol gende ronde (op 22 januari) ontmoet Van de Ven Lijsten de ploeg van Die Gouwe, die ook nog in de race is voor een van de twee promotieplaatsen. Het duel tussen de twee ondersten. Bijmakelaardij en Brogum, leverde een afgetekende 7-1 overwinning op voor Bijmakelaardij, waardoor de ploeg van Jan Bij de Vaate Country Club II naar de voorlaatste plaats drukt. De stand ziet er in de tweede klas als volgt uit: Die Gouwe 9 5 1 3 31-24 11 Skol Boys 8 5 0 3 48-17 10 Dreischor 8 4 1 3 25-18 9 ZZ '72 9 3 1 5 24-31 7 Bijmakelnardij 9 2 3 4 25-35 7 Country Club II 9 2 1 6 28-44 5 Brogum Zoelandia Van de Ven 9 8 0 1 39-14 16 8 6 1 1 28-14 13 Orilla Skol Boys II Brogum II PZEM Zoelandia 11 Mevo II Stella Boys II Ouwerkerk Rcnesse 9 3 2 4 28-32 8 7 3 13 19-18 7 9 3 15 14-26 7 9 1 4 4 23-29 6 8 1 0 7 19-45 2 9 0 0 9 10-61 0 In de derde klas nestelde Orilla zich op kop van de ranglijst door een 8-1 overwinning op Renosse, dat daar mee afgetekend op de onderste plaats blijft staan, temeer daar de twee dichtstbijzijnde ploegen, Mevo II en Ouwerkerk, tegen elkaar met 3-3 ge lijk speelden. De oranje ploeg achter haalde de Ouwerkcrkers in de laatste seconden. Skol Boys II verzamelde evenveel winstpunten als koploper Orilla, maar had daarvoor twee wed strijden meer nodig. Theoretisch staat Brogum II op de tweede plaats met een verliespunt minder dan Skol Boys II Na de wedstrijden van woensdag avond ziet de ranglijst er in de derde klas als volgt uit: 7 6 0 1 37-15 12 9 5 2 2 33-30 12 8 5 12 18-11 11 9 5 13 30-23 11 Aanstaande woensdag ligt de zaal voetbalcompetitie stil. Het eerstvol gende competitieprogramma wordt op woensdag 22 januari verspeeld. Het programma is dan als volgt: 19.00 uur: Skol Boys-ZZ '72 (tweede klas); 19.40 uur; Van de Ven Lijsten-Die Gouwe (tweede klas); 20.20 uur: Bro gum Il-Stclla Boys II (derde klas); 21.00 uur: Skol Boys II-PZEM (derde klas); 21.40 uur: Mevo-De Steeg (eer ste klas); 22.20 uur: FC Kcrkwerve-'t Visslop (eerste klas). DEN HAAG Maandag vertrekt een Nederlands marine-eskader van vijf schepen onder commando van schout bij nacht J. D. W. van Renesse voor een reis van zes maanden naar het Verre Oosten. De 1.000 opvaren den zullen tijdens de reis oefenen met Britse, Spaanse. Italiaanse en Franse collega's, terwijl men in de Indische Oceaan de Amerikaanse zevende vloot ontmoet.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1986 | | pagina 11