WULLEM VAN GIL ST veertig: jaar vakbondsbestuurder Allesbranders vervuilen in sterke mate de lucht 4 BRUINISSE - „Ik ben een mannetje van de vlakte", zegt hij. „Ik heb niks geleerd, geen school gegaan, want met die werkloosheid was leren er niet bij. Wij waren goed voor de 'kluten'". Er is maar één man in Bru die zoiets kan zeggen: Wullem van Gilst. Nee, geen Willem maar op z'n Bru's Wullem. Iedereen in Bruinisse kent Wullem 'dus' is Wullem geen nieuws. Toch wel: op 1 januari was Wullem van Gilst precies veertig jaar vakbondsbestuurder in Bru. Veertig jaar in diverse afdelingsbesturen onder de CNV-paraplu. En dat is wél nieuws! meer. Iedereen zat in het grondwerk en grondwerkei's vielen in een andere bond, de bouwbond. Er waren slechts negen léden van de Landarbeidersbond te vinden en ik werd meteen secretaris. In februari '48 hebben we toen de Christelijke Bouwvakarbeidersbond opgericht waarvan ik ook secretaris werd. Staande de oprichtingsvergadering hadden we al negen leden, uitgegroeid in dat zelfde jaar tot dertig". Nog was Van Gilst niet klaar met oprichten, want in de Bruse havens werkten in die tijd veel transportarbeiders, waarvoor een gelijknamige bond was. Hij kreeg het voor elkaar dat voor deze bond op Bru een correspondentschap werd opgericht. Dat was in '49/'50. In diezelfde periode nog een correspondentschap: de metaalarbeidersbond. Van Gilst hielp deze bonden op poten te zetten zonder in het bestuur te gaan zitten. ,,A1 deze bonden of correspondentschappen waren aangesloten bij bet CNV. Bruinisse kreeg toen een eigen CNV-afdeling, de Besturenbond heette dat toen (1951), waarbij Sirjansland en Oosterland tevens werden Omdat hij nog steeds dagelijks bij het vakbondswerk betrokken is, weet hij ook als geen ander dat bij een dergelijk jubileum (waarvan er niet zo héél veel gevierd worden) een gouden speld hoort. Maar, zoals dat gebruikelijk is de laatste jaren worden dergelijke bondsinsignes niet meer direct en persoonlijk uitgereikt, nee, daar houden ze de jaarvergadering voor. ,,Veel gezelliger", vindt Wullem. Omdat wij niet konden wachten tot die jaarvergadering die in november pas wordt gehouden, nu alvast een gesprek met Van Gilst. ,,Ik zei pas nog: ik heb het nu veertig jaar gedaan, het wordt tijd dat jongeren het van me overnemen. Als die het nu eens twintig jaar doen... Maar ja, weet je wat ze zeiden: je bent toch nog gezond. Nou dat is zo, dus laten we het nog maar een poosje doen". Daarmee geeft hij meteen aan dat er voorlopig nog geen eind komt aan het Van Gilst-tijdperk. Even naar het begin, een paar maanden na de oorlog. ,,Er kwam iemand naar me toe om te vragen mee te helpen de Nederlands Christelijke Landarbeiders Bond te heroprichten. Ik was toen landarbeider, dat wil zeggen tot de evacuatie in '44, dus ze waren aan het goede adres. Ik voelde daar wel wat voor, omdat ik vind dat iedereen in één of andere vakorganisatie moet zitten. Welke bond moeten ze zelf maar weten. Die heroprichting was snel een feit. maar toen kwamen we met een probleem te zitten: na de oorlog waren er weinig landarbeiders betrokken. Uit elke afdeling kwam toen één man in het bestuur van die Besturenbond en van de oprichting af werd ik voorzitter". Zoals in veel Zeeuwse geschiedenissen stokt de opsomming van Wullem in 1953, De Ramp. Na die ramp was er weer werk aan de winkel voor Wullem, want met het uitvoeren van de Deltawerken kwam er veel overheidspersoneel in Bru en omgeving wonen en werken. Wullem was intussen ook toegetreden tot de overheid (Waterschap) dus lag het voor de hand om een plaatselijke afdeling van de NCBO (Nederlandse Christelijke Bond van Overheidspersoneel) te gaan oprichten, waarvan hij ook voorzitter werd en dat tot op heden nog is. Slechts een poos gedurende zijn lange wethoudersperiode, was hij geen voorzitter maar 'gewoon' bestuurslid. Maar nog zijn de vakbondswapenfeiten van Van,Gilst niet volledig. Wullem:,.Het CNV liep de laatste vijf jaar niet zo goed in Zeeland. Toen kwam er een districtsraad in Zeeland en een sub- districtraad in Bru en daar werd ik tweede voorzitter van. Verder ben ik nog bestuurslid in de districtsraad van de CFO (Chr. Fed. Overh.personeel) en zit ik voor het CNV in het bestuur van het ziekenfonds Schouwen-Duiveland". Kort gezegd: Wullem van Gist is de personificatie van het CNV in Bruinisse. en dat veertig jaar lang! Het verschil tussen vroeger en nu zit 'm volgens Van Gilst in het propaganda maken, dat eertijds grote aandacht kreeg en nu veel minder. Vroeger was men veel meer betrokken bij de vakbond dan nu. Een voorbeeld daarvan geeft Van Gilst: het gebeurt nu, dat jubilarissen niet eens hun bondsinsigne komen afhalen bij een jubileum... In 1955 nog gaf het CNV in Bru en omstreken nog een eigen mededelingenblad uit met vakbondsnieuws. Daar is nu geen belangstelling meer voor. Er waren veel meer activiteiten om de jongeren ertoe te bewegen zich bij de bond aan te sluiten. Zo werden de jongens van de ambachtschool direct bij het verlaten van de school bezocht en dat leverde leden op. Het bestuur hielp bij het inleveren van vakantiebonnen na de oorlog. Er werden avonden georganiseerd in het Hervormd Verenigingsgebouw. Wullem: ,,Dat waren mooie avonden met veel volk. Zeker zo'n honderd man. We deden een voordracht, zongen een versje, deden een spelletje. Kom daar nu eens om..." Belangrijke vraag aan een vakbondsbestuurder is uiteraard: is het nog wel zinvol om in deze tijd lid te zijn van een vakorganisatie? Wullem had deze vraag wel verwacht, want het is een vraag die hem vaker gesteld wordt. ,,Het is een vaststaand feit dat vooral de laatste twee jaar het ledental belangrijk is terug gelopen. Je hoort het vaak: de vakbond kan niets meer bereiken en van de contributie kan ik net in m'n autootje blijven rijden. We maken zelfs mee dat mensen die in de VUT gaan of met pensioen, direct hun lidmaatschap opzeggen omdat ze menen dat de bond niets meer voor hen kan betekenen. Dat is dus helemaal fout gedacht. Op het ogenblik is het alleen al belangrijk om lid te zijn om te houden wat je hebt. Stel dat er de laatste tijd géén vakbond zou zijn geweest, waar zou men dan. nu zijn gebleven? Mensen die geen lid zijn van een bond profiteren wel mee van hetgeen de bonden in het verleden hebben bereikt. En als er geknabbeld wordt aan het inkomen geldt dat ook voor degenen die met pensioen zijn". Wat de huidige arbeidstijdverkorting betreft, vindt Wullem dat daar ook de bond voor nodig is. ,,Die arbeidstijdverkorting is in het leven geroepen om meer banen te scheppen. Maar wat gebeurt er nu? Men besluit om eens in de zoveel tijd het bedrijf dicht te doen op een middag, maar er komen géén banen bij. Dat was nooit de bedoeling, dus moet de vakbond daar werk van maken. Alleen kun je dat nooit". Die verkorting van de arbeidstijd kan volgens Wullem nooit verder gaan dan tot 36 uur, onder het motto: ,,Je moet niet vergeten dat de mensen die werken het moeten opbrengen". De werkloosheid zal volgens Van Gilst wel wat teruglopen, ook omdat er minder kinderen worden geboren en er op den duur vanzelf minder aanbod komt van arbeidskrachten. Hij betreurt het dat er nu een gebrek aan vakmensen dreigt, maar vindt omscholing niet altijd mogelijk. Werkloosheid is een beroerde zaak, daar zit de vakbeweging ook mee. Maar wat doe je als je bijvoorbeeld vijftig bent en altijd grondwerker geweest. Kun je dan nog terug naar school om een ander vak te leren? Ik vind dat moeilijk hoor". Wullem blijft bezig met 'zijn' vakbondswerk. Ook al omdat er zich nog geen jongeren aandienen om het werk over te nemen. Dus blijft hij op zijn eigen Bruse manier dc vergaderingen leiden, dat wil zeggen: met veel humor. ,,Jc moet dc zaak warm houden cn draaiende houden, maar soms vraag ik me welcens af waar doe je het voor want de belangstelling neemt af. Er zijn veel papieren leden. Maar doe je niets, dan bloeit de zaak dood cn dot mag ook niet". Wullem van Gilst. zelf in de VUT, en 64 jaar heeft derhalve een druk leven. Naast het vele vakbondswerk heeft hij een grote tuin, is voorzitter van de plaatselijke geitenhoudersvereniging (een bloeiende vereniging), heeft zelf twee geiten, zit nog in het bestuur Van het Groene Kruis en hij schildert. Een druk baasje. ZIERIKZEE ANBO De ANBO-afdcling in Zierikzcc heeft voor vrijdag 10 januari een nieuwjaarsontmoeting op het pro gramma staan in de Graanbeurs. De feestelijke bijeenkomst begint om 14.00 uur en omvat onder meer een declamatie, dans en muziek. Gereformeerd De Gereformeerde Vrouwen Con tactgroep De Lampen Brandende in Zierikzee komt woensdag 8 januari bijeen in de benedenzaal van het kerkgebouw in de Sint Domusstraat. Een en ander begint om 19.45 uur en op de agenda staat onder meer de bij belstudie over Lucas 14 vers 15-24 door mevrouw R. Berrevoets-Duine. Aanrijding Het niet verlenen van voorrang re sulteerde maandagmiddag in een aanrijding op de kruising Verre- nieuwstraat-Watermolen. J. P. uit Etten-Leur zou geen voorrang ver leend hebben aan de van rechts ko mende C. L.-V. uit Zierikzee. De scha de bleef beperkt tot licht materieel. RENESSE Brommer gestolen en gevonden J. van V. uit Zierikzee deed maan dag aangifte van de diefstal van zijn brommer, die met een kettingslot achter perceel 72 van de Hogezoom gestald stond in de nacht van zondag op maandag. Maandagavond vond de politie de brommer terug op de Roe- landsweg te Renesse, onbeschadigd maar met een verbroken slot. BROUWERSHAVEN Scouting onder dak Dankzij keihard werken van leden van de pas opgerichte scoutinggroep Brouwershaven en leden van de meester Bakkergroep uit Zierikzee kan de Brouwse scoutinggroep nu be schikken over beide door Dosbouw beschikbaar gestelde bouwketen waarin zij hun domicilie krijgen. In slechts drie dagen tijd werd de twee de bouwkeet afgebroken op het werk- eiland en weer opgebouwd op het ou de sportveld bij het Slingerbos te Brouwershaven waar de scouting groep een stuk grond van de gemeen te huurt. Op zaterdag 11 januari gaat de jeugdclub officieel van start. Dit zal gebeuren met de inauguratie, de plechtige inwijding, van de jeugdige scoutingleden die al sinds enkele maanden wekelijks bijeen komen. De plechtigheid vindt plaats in de pas opgetrokken clubgebouwen en zal worden bijgewoond door een ver tegenwoordiger van het gemeente bestuur. Aanvang 14.00 uur. KERKWERVE Reinigingsdienst Bij de Reinigingsdienst Schou wen-Duiveland is een wijziging geko men in de eerder verstrekte program ma's van voorlichtingsavonden over de invoering van de rolemmers. Ver vallen zijn woensdag 19 maart en donderdag 27 maart. Hiervoor in de plaats zijn gekomen: maandag 24 en dinsdag 25 maart, op welke avonden voorlichting wordt gegeven aan de bevolking van het centrum-Zierikzee. NOORDGOUWE Anjerfondssubsidie voor Con Amore De muziekvereniging Con Amore heeft van het Anjerfonds Zeeland be richt gekregen dat hun een bijdrage van 1200 gulden wordt toegekend ten behoeve van de aanschaf van nieuwe instrumenten en uniformen. Bij de aankoop van een instrument wordt een derde deel en bij de aankoop van een uniform een achtste deel van de kostprijs door het Anjerfonds be taald uit deze bijdrage. Twee jaar ge leden ontving Con Amore, dat onder leiding staat van A. Stoutjesdijk, eveneens een bijdrage uit het Anjer fonds. BRUINISSE Nieuw gemeente-bode echtpaar Per 1 januari is in dienst van de ge meente Bruinisse getreden het echt paar To en Mart Hanzen als gemeen telijk bode-echtpaar.. Hanzen zal als gemeentebode administratieve han delingen te verrichten hebben, koffie zetten voor het gemeentepersoneel, de publicatieborden up to date hou den en, na het volgen van de benodig de cursus, als gemeentelijk deur waarder optreden. Zijn vrouw zal in hoofdzaak het schoonhouden van het gemeentehuis ter hand nemen, ter wijl ze gezamenlijk de koffie serve ren tijdens gemeenteraadsvergade ringen. Mart Hanzen heeft in een vroegere periode op de binnenvaart gevaren op tankers en later, tijdens een gedwon gen periode van thuiszitten, als chauffeur van ..Tafeltje-dekje", van uit ,,In 't Opper" 38 oudere mensen in en rondom Bruinisse dagelijks van een warme maaltijd voorzien. To Hanzen is jarenlang leidster geweest van de peuterspeelzaal De Krukels. Ze volgen in hun nieuwe functie het bode-echtpaar Geluk op omdat de heer P. Geluk VUT-gerechtigd is en daar gebruik van maakte. Burgerlijke stand over december Geboren Melanie de Jonge. Overleden Hirdes w.v. de Waal, Janna, oud 97 jaar; Overbeek w.v. van Diest, Eliza- oeth, oud 83 jaar; van 't Hoff w.v. Kloote, Marina, oud 85 jaar; Slinger land, Abraham, oud 45 jaar; Barend- se w.v. van der Werf, Helena, oud 84 jaar. Huwelijk Samuël Dorst en Cornelia P. Jobse. Brandweerdiploma's In aanwezigheid van een delegatie van het gemeentebestuur onder lei ding van burgemeester T. C. Hekman komt het vrijwilligerskorps van de Bruse brandweer op dinsdag 14 ja nuari bijeen in de vergaderlokaliteit van de brandweerkazerne. Directe aanleiding is de uitreiking van twee diploma's Brandwacht 2e Klasse aan leden die voor dat examen zijn geslaagd maar natuurlijk kunnen er ook zaken besproken worden die an ders niet of onvoldoende belicht wor den en bovendien worden op dergelij ke avonden de contacten verstevigd. De avond begint om negen uur. 'S HEER-HENDRIKSKINDEREN Ruilbeurs In café-restaurant Ruimzicht te 's Heer Hendrikskinderen wordt vrij dag 10 januari weer een ruilbeurs ge houden voor de verzamelaars van postzegels, ansichtkaarten, munten enzovoort. De beurs begint om 19.15 uur. Gezelligheid met slecht rendement ZIERIKZEE - Allesbranders mogen zich nog steeds verheugen in een stijgende populariteit. Maar toch heb ben allesbranders over het algemeen een slecht rende ment. Ze vervuilen de lucht in aanzienlijke mate. De mensen stoken de kachels over het algemeen verkeerd. De gebruikte brandstoffen zijn veelal slecht. Dit heeft TNO-Delft enige tijd geleden reeds gemeld, en met het oog op de winterse omstandigheden is het zeker zinvol nogmaals op de gevaren van allesbranders te wijzen. Veel van de toenmalig onderzochte kachels bleken niet alleen een slecht rendement van minder dan vijftig procent te hebben, maar ook in aan zienlijke mate lek te zijn met een dui delijk gevaar voor koolmonoxydever- giftiging. De meeste allesbranders hebben vervolgens nog een te groot vermogen, met het gevolg dat de meeste mensen de schuif voor de luchttoevoer bijna of zelfs geheel dicht doen. Door de kachel op deze wijze te stoken wordt de warmtepro- duktie van de te grote kachel binnen de perken gehouden maar worden de brandstoffen onvolledig verbrand waardoor de luchtverontreiniging te sterk toe neemt. Dat kan onder meer voorkomen worden door de kachel aan dc te verwarmen ruimte aan te passen. In dat geval kan er voluit gestookt worden met de schuif open. Niet 's nachts Vanwege die luchtverontreiniging bij getemperd stoken en de aanwezi ge lekken, wordt ook sterk ontraden om de kachel gedurende de nacht langzaam te laten doorbranden. Dit brengt grote risico's met zich mee. 500 miljoen kilo De meest gebruikte brandstof in de allesbrander is hout. Een groot deel hiervan wordt gratis verkregen door kappen of sprokkelen, maar ook wordt veel hout weggehaald uit af valcontainers. Er wordt ook brand stof gekocht bij particulieren en bij de brandstofhandel. Jaarlijks ver dwijnt ongeveer 500 miljoen kilo hout in de vaderlandse allesbran ders. Als cr nog meer kachels bijkomen (jaarlijks enkele duizenden) zal er schaarste aan brandhout ontstaan cn zelfs tot al gesignaleerde illegale houtkap leiden. In het gemelde onderzoek kwam ook vast te staan dat er nogal wat mensen zijn die nat, geverfd of geïm pregneerd hout gebruiken. Deze brandstoffen vervuilen de lucht in veel sterkere mate dan schoon, droog hout en kolen. Het onderzoek heeft ook uitgewe zen dat de rookgassen van de ver schillende gebruikte brandstoffen koolmonoxyde, dioxyde, stikstofoxy- de, zwaveloxyde, koolwaterstoffen en een reeks andere vervuilende ele menten bevatten. Geperste haard- blokken (houtmot met was) worden ten sterkste ontraden als brandstof, maar ook de briketten van kantoor- en bedrijfsafval. Deze laatste twee geven niet alleen een uitstoot van alle genoemde stoffen, maar vervuilen de kachel en schoorsteen in hoge mate. Bovendien" bestaat er kans op explo sies van vrijkomende gassen en is het gehalte aan zware metalen in de as hoog. Gezelligheid De populariteit van de allesbran ders wordt voor het grootste deel toe geschreven aan besparing op de ener giekosten en gezelligheid. Nostalgie en het onafhankelijk zijn van de nutsbedrijven, angst voor oorlog en zelfs milieu-overwegingen worden ook opgegeven als reden voor de aan schaf van een allesbrander, die sinds 1980 een explosieve groei door maakt. Nederland telt op dit ogenblik tussen de 150.000 en 200.000 allesbranders en daarnaast nog eens een 50.000 kolen- kachels (die overigens wél aan de wenselijk geachte normen voldoen). Sfeervol, zo'n houtkachel, maar niet van ge

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1986 | | pagina 4