Thomasvaer en Pieternel praten nieuwe jaar in Vuurtoren Haamstede staat model voor nieuw bankbiljet SUPER INRUIL VOORDEEL Autobedrijf Ista Westerschouwse bibliotheek krijgt gestalte DE ZIERIKZEESCHE COURANT WAT Dinsdag f 250,— in omloop AMSTERDAM - De Nederlandsche Bank brengt dins dag een nieuw bankbiljet in circulatie, dat een waarde heeft van 250. Na de „snip" van 100 en de „zonne bloem" van 50 wordt dit de „vuurtoren". Het ontwerp is gemaakt door prof. R. D. E. Oxenaar en geïnspireerd op de vuurtoren te Haamstede. Hij ontwierp ook de an dere biljetten van 5, 10, 25, 50, 100 en 1000. BURGH-HAAMSTEDE - Het colle ge van burgemeester en wethouders van Westerschouwen gaat de gemeen teraad voorstellen nogeens 57.158 gulden extra te voteren voor de reali satie van een bibliotheek in dorps huis de Schutse. Eerder al had de raad een bedrag van ruim 127.000 gulden opzij gelegd, waardoor de to tale kosten van de verbouwing en in richting van enkele lokalen in het dorpshuis op 185.000 gulden komen. De Stichting Gemeenschappelijke Bibliotheekvoorziening Schouwen- Duiveland heeft zich bereid ver klaard het uitlenen van de boeken voor haar rekening te nemen. Om trent de uitwerking van het beheer moeten nog nadere gesprekken door ben w worden gevoerd. De gemeenteraad buigt zich mor gen, dinsdag 7 januari om 20.00 uur, over het voorstel. Er staan in de Schutse nog drie lokalen leeg, die na verbouwing dienst kunnen doen als De president van de Nederlandsche Bank, dr W. Duisenberg, zei in een toelichting dat er al lange tijd behoef te bestaat aan een bankbiljet ergens tussen de 100 en 1000. De keus is Advertentie Eeri knallend begin in 1986 bij Tel. 01114-1495 - Oosterland uitleencentrum. ,,In combinatie^ met de exploitatie van het dorpshuis wordt een fraai geheel gevormd en beantwoordt het gebouw volledig aan het streven, om te komen tot een multi-functioneel gebruik" schrijft het college in haar voorstel. na enig marktonderzoek gevallen op 250, waarna er vier jaar is gewerkt aan ontwerp en produktie. Ingewikkeld Het bankbiljet is uiterst ingewik keld gemaakt om eventuele namaak zo moeilijk mogelijk te maken. Voor het publiek vrij gemakkelijk herken baar zijn: 1) het relief, in de druk, 2) het watermerk (een konijn) dat, tegen het licht gehouden, zowel donkerder als lichter afsteekt tegen de onder grond, 3) een scholekster, die even eens pas zichtbaar is als het biljet te gen het licht wordt gehouden omdat het ontwerp gedeeltelijk aan de ene kant, gedeeltelijk aan de andere kant van het biljet is aangebracht en 4) in uiterst kleine letters, veertien namen van plaatsen waar vuurtorens staan. Behalve deze vier echtheidsken- merken staan er veel meer op, in to taal ongeveer 20, waarvoor hulpmid delen als rood plastic, een loupe of een ultraviolette lamp nodig zijn. Wie deze gebruikt kan zaken ontwa ren als een tweede konijn en enkele dichtregels van Slauerhoff. Overigens valt het volgens Duisen berg met de vervalsingen erg mee. De meeste vervalsingen zijn gemaakt van het oude biljet van 100 met Mi- chiel de Ruyter erop, maar dat ver dwijnt uit de roulatie. Ingeburgerd Hoeveel bankbiljetten van 250 dr in omloop komen kon Duisenberg niet zeggen. Dat hangt af van de vraag. De verwachting is dat het er over enkele jaren, als het biljet goed is ingeburgerd, zo'n 35 miljoen stuks ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE MAANDAG 6 JANUARI 1986 142ste jaargang Nr. 23858 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1689) Herstel Het economisch herstel van het midden- en kleinbedrijf zet zich in beperkte mate voort, zo blijkt uit een inventarisatie. (Pag. 2). Receptie De gemeente Middenschouwen hield vrijdag avond in het oude Verenigingsgebouw te Kerk- werve een nieuwjaarsreceptie. (Pag. 3). Jack Schipper Zierikzee-oefenmeester Jack Schipper verlaat de club aan het einde van het seizoen als oefenmëester na een driejarig dienstverband. (Pag. 4). Demonstratie De twee jeugdbiljarters Richard de Bruin en Karei de Koning werkten een uitstekende twee kamp af, die beiden promotie opleverde. (Pag. 5). Het is uiterst ongelukkig wanneer men niet voldoende geest heeft om goed te praten en niet voldoende verstand om zijn mond te houden. Jean de La Bruyère Dit nummer bestaat uit 8 pagina's WORDT HET Verwachting Deltagebied tot dins dagavond: Mist en sneeuw Na passage van een rug van hoge- druk neemt een depressie-invloed vanuit het zuidwesten weer toe. Wol kenvelden en plaatselijk mist. Mor genochtend toenemende bewolking, in de middag gevolgd door sneeuw. De temperatuur ligt rond het vries punt. De wind draait naar oost. Mini mumtemperatuur komende nacht -1 graad. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m vrijdag 10 januari: Woensdag: Perioden met zon Kans op neerslag: 20% Min.temp.: -5 graden Middagtemp.: -2 graden Windkracht: oost 4 Donderdag: Perioden met zon Kans op neerslag: 20% Min.temp.: -6 graden Middagtemp.: -1 graad Windkracht: oost 3 Vrijdag: Veel bewolking Kans op neerslag: 70% Min.temp.: -4 graden Middagtemp.: 1 graad Windkracht: zuidoost 3 ZON- EN MAANSTANDEN 7 jan. Zon op 08.47, onder 16.45 Maan op 5.38, onder 13.29 Nieuwe Maan: 10 januari (13.22) BURGH-HAAMSTEDE - De nieuwjaarsreceptie van de gemeente Westerschouwen werd vrijdag ludiek op geluisterd door Thomasvaer (A. Damman) en Pieter nel (H. Blom). Pieternel werd in een rolemmer bin nengebracht door Thomasvaer, waarna het in middeleeuwse kledij getogen duo de regionale politiek de revue liet passeren. Omdat binnen de gemeente Westerschouwen door de bestuurders zelf geen nieuw jaarstoespraak wordt gehouden, mag de conference van Thomasvaer en Pieternel al zo beschouwd wor den. In integrale overname voor allen, die zirh niet onder de ruim 150 belangstellenden in het gemeente huis te Burgh-Htuimstede bevonden. De vuurtoren van Haamstede, die zal worden afgebeeld op het nieuwe bank biljet van 250 gulden. zullen zijn. ,,Wij hebben er nu al meer in voorraad", aldus Duisenberg, „want wij kunnen geen nee verko pen". Van alle roulerende bankbiljet ten die weer bij de Nederlandsche Bank terug komen worden er gemid deld een op de drie afgekeurd omdat zij vuil, oud of versleten zijn. P: Zeg Thomasvaer, dat is me ook een binnenkomen. Daar had ik van m'n leven niet van kunnen dromen. Tegenwoordig is ook niets te dol: in een emmer aan de rol. T: Pieternel, zo'n rolemmer is een zegen. Je kunt er je halve huis in legen en als je vrouw teveel dwars leit, kun je haar er ook in kwijt. P: Ja, dat zijn toch leuke grappen Maar wat ik nou niet kan snappen het gaf zoveel stof tot praten over grote en kleine maten. T: De mensen, lieve Pieternel maken om een zak een rel. Maar 't reinigingsbestuur vond 't helemaal niet duur. Ze hebben vooraf veel gedaan om de problemen te verstaan. P: Da's waar, ze reisden naar 't Duitse land om te kijken wie der Emmer stand. T: 't Besluit was toen al snel gevallen: een emmer zou ook hier bevallen. Tot verrassing van iedereen hielden Thomasvaer en Pie ternel (in rolemmer) een 'algemene beschouwingvan Westerschouwen in het afgelopen jaar. P: Men had er toch niet op gerekend, dat inspraak voor velen iets anders betekent zo werd. op hoorzittingen vernomen. T: Maar goed, ze zijn er toch gekomen. Zelfs rollen is iets dat gauw went. P: Ja, een goeie bak is gauw bekend. Trouwens, nu we hoorzittingen noemen moeten we onze vroedschap roemen. Zij probeerde met veel gesprekken de burger er bij te betrekken. T: Een ieder kon dan laten horen hoe het dorp hen zou bekoren. Helaas, de opkomst was gering, de burgers toonden geen belangstelling. Ons advies, 't is altijd raak: S: Burgers, let toch op uw saeck. P: Zeg Thomasvaer, ik kijk mijn ogen uit. Ik zie hier een heel mooie juit en ik dacht bij 't kijken in 't rond. dat vorig jaar alles anders stond. Ook op de vloer, mijn mond valt open, kan men nu veel zachter lopen. T: Ssst Pieternel, da's voor de ambtenaren die hier fut voor de ATV vergaren. Ik heb namelijk al gehoord, dat hun slaap nu minder wordt verstoord. P: Nee Thomasvaer. nu ga je raaskallen. Ieder die hier komt zal 't bevallen. T: Zo is 't, dit huis is weer verbouwd, er wordt nu sjieker in getrouwd, men kan er prettiger vergaad'ren met ambtenaar en vroede vaad'ren. P: Vroede moeder zul je toch bedoelen? Je kwetst mijn vrouwelijk gevoelen. Ik heb met vreugde ook gelezen, dat zij hier nóg 6 jaar mag wezen. Een gelukwens is dus op zijn plaats. T: al had men in de raad wel praats dat zij meer op de klok moet letten, of die 'n kwartier vooruit moet zetten. P: Er is een tijd van komen en van gaan. Zo gaf zij snedig te verstaan, dat ze ook niet op 't klokje tuurt als de avond eens wat langer duurt. T: Pieternel, we zijn aan 't afdwalen. Terug naar deze schone zalen. De entree, die mag er zijn met een vriendelijk welkom van mevr. Semeyn P: En dan rechtsaf, zeg man, wie zit 'r? T: D's ons aller Willem Bitter. Hij zit op de stoel van Jaan, die vorig jaar met pensioen is gegaan. Ruim 40 jaar hield zij 't vol. Geen schoolmeester was haar te dol. P: En aan 't einde van de gang zit iemand ook al heel erg lang. Ik weet niet of t werk'lijk waar is: 4Ö jaren secretaris. T: Jawel, de rechterhand van B. en W. Hij spreekt geducht zijn woordje mee. Als dank voor al zijn goede raad sloeg men hem ridder, een juiste daad. P: O, als Waterstaat Moermond verlaat weten we meteen wie er wonen gaat. Zeg Thomasvaer. bij 't werk aan dit huis was 't hier zeker niet erg pluis? T: De hele boel zat door elkaar, dan weer hier en dan weer daar. En na verloop van enige tijd was men wel eens papieren kwijt. P: O ja, nu krijg ik een idee. Dat gebeurde met 't G.W. dossier, waarin zo mooi te lezen was wat men verbruikte bij elektra en gas.- T: Nou ja, dan maken ze een nieuw begin. In dit gebouw werk je niet met tegenzin. Dat is ook niet nodig, want Westerschouwen kent meer problemen dan 'n raadhuis verbouwen. P: Ja, met leges van de stormvloedkering zet men de tering naar de nering. De dorpshuizen in goede staat. Je mag toch zeggen, dat dit goed gaat? T: Nou met een minder goede exploitatie raak je toch wel uit de gratie. De raad houdt 't saldo in de gaten en wil daar wel eens over praten, bijv. wat er wordt gesubsidieerd. Maar ik vind ze niet geëmancipeerd. P: Hè Thomasvaer, zo'n moeilijk woord. Daar heb ik nog nooit van gehoord. T: Precies, je moet maar eens meer leren en je met een cursus oriënteren op wat de maatschappij je biedt, zodat je ook wat anders ziet dan 't gasstel en 't aanrecht. P: Goed, dat heb je mooi gezegd. Maar geeft dat geen problemen? O jij gaat voortaan voor mij zemen. Jij snijdt 't brood in rechte plakken en doet ook iets aan piepers bakken. En wat fijn, dat jij gaat koken T: Eeeh Pieternel, ik moet m'n pijpje roken. We zullen nu gauw verder gaan. Ik zie nog meer problemen staan. In Renesse zijn ze ook niet sloom, daar staan veel winkels aan de Zoom. P: Ja, maar wat is daar toch aan de hand met die verdraaide middenstand? Die schijnen, heb ik horen zeggen, toch nog al eens dwars te leggen. T: Liggen, beste Pieternel. Ja. die trekken aan de bel. Ik denk, als 'k zo de kranten lees, ze eten daar veel paardenvlees. P: En 's zomers moet men daar veel slikken, zodat ze 't 's winters wel eens vertikken en dan gaan ze pas akoord als de Raad van State is gehoord. Tjonge jonge, wat een last. T: Iedereen hoog op de kast. Zelfs was dat eenmaal 't geval bij een fraai popfestival. P: Maareen vergaad'ring van de raad is minder saai als 't zó gaat. Goed, dat was dan 't verleden. Kómen er nog moeilijkheden? T:- Vast en zeker Pieternel. problemen komen altijd wel. Daar hoef je heus niet om te smeken. Heb je al op t strand gekeken? P: Hoezoo, waarom aan 't strand? Is daar dan iets aan de hand? Burgemeester Niemantsverdriet en haar echtgenoot krij gen de beste wensen voor het nieuwe jaar. T: Aan de hand niet meer de billen. P: Thomasvaer, zwijg nu toch stille. T: Ja heus. er zijn steeds meer mensen, die aan 't strand de broek uit wensen. P: Man je neemt me in 't ootje. Zomaar helemaal in je blootje? T: Tja je houdt 'l niet meer tegen. P: Nou misschien met flink wat regen. T: Da's niet goed voor de recreatie, las ik in een publikatie. V.O.P. naar men mij zei. P: V.O.P. is dat een nieuwe partij? We krijgen verkiezingen hè, dit jaar. T: Eerst zetten we lijsten in mekaar. Wie heeft er de meeste praats? Die zetten we op de eerste plaats. En dan zien we twee kometen. P: Twee? Een zou ik er maar weien. Halley aan 't firmament is de enige die men kent. T: Ja Pieternel. die is 't felst. maar na Halley komt daar Deïst. En da's ook een hele felle, die verlicht nu gans Noordwelle. P: Zeg, zo'n komeet, da's toch een feit, was steeds een sein voor narigheid als hij in 't ruim voorbij ons stoof? T: Nee, dat is enkel bijgeloof. Maar wal wèl bewaarheid wordt: ze zijn er altijd maar heel kort. P: Thomasvaer, we zullen wel zien. 't Wordt onze tijd nu bovendien. Schenk allen nu 't glas maar vol. T: Met een wijn van v. d. Pol? P: H. ha, ho je mond op slot. Er is hier toch een alcoholverbod? T: Nee Pieternel, dat is op straat. Zodat 't 's zomers ook wat beter gaat. P: We wensen tof slot altegaar. S: Een heel gelukkig nieuwe jaar!

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1986 | | pagina 1