EERSTE LEZERSREIS IS AL VOLGEBOEKT Belangstelling jongeren Schouwen-Duiveland voor lokale politiek 'triest' RESERVERINGSBON voor de lezersreis van de Zierikzeesche Nieuwsbode ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 3 januari 1986 Nr. 23857 3 JA, ik meld aan als deelnemer(s) aan de lezersreis van de Zierikzeesche Nieuwsbode van 20 tot 22 maart 1986: Geb. datum Man/Vrouw 1 2 3 Ik ben wel/geen*) abonnee van de Zierikzeesche Nieuwsbode. Ik betaal de reissom vooraf na ontvangst van een acceptgirokaart. Correspondent iead res: Naam: Straat: Woonplaats: Postcode: Telefoonnummer: Ik/Wij wens(en) wel/geen*) reisverzekering af te sluiten. Doorhalen wat niet van toepassing is. Deze reservcringshon zenden aan: Redactie Zierikzeesche Nieuwsbode. Postbus 1. 1300 AA Zicrikzcc. of afgeven aan de receptie van de krant aan het Jannewckkcn 11 te Zierikzee. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Uitgever: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ocht- man te Zierikzee. Direktie: D. L. van 'i Leven. Chef-redaktie: M Kaat. Advertenties en bezorging: J. van Loon. Kantoor: Jannewekken 11. Zierikzee; postbus 1. 4300 AA Zierikzee; telefoon: 01110-6551. Woonhuisaansluitingen: Advertenties en bezorging (na 18.30 uur): 01119-1660. Redaktie (na 17.30 uur): 01110-6719, 01110-4669, 01110-5396. Fotograaf (na 1730 uur): 01110-3568. Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbetaling) f 40.00; per jaar f 152,50; losse nummers f 0,80. De abonnementsprijzen zijn inclu sief 5% B.T.W. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentietarieven: 52 cent per mm; „succesjes" (t/m 4 regels) f 6.40. Kontrakttarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclusief 5% B.T.W. Alleen nog plaatsen vrij voor de tweede reis van 20 tot en met 22 maart In de winter biedt het Sauerland het beeld van een wintersportgebied bij uitstek. Of we in maart deze beel den nog te zien zullen krijgen, is nu nog niet te zeggen. Maar mooi is het er in ieder geval. Kosten den we vervolgens naar Arnsberg om het hotel op te zoeken. De tweede dag staat een boeien de rondrit door het Sauerland op het programma. We volgen het ri viertje de Ruhr en komen in Me- schede. We rijden via landelijke wegen naar het wintersport plaatsje Winterberg, waar de gele genheid wordt geboden om rond te kijken. Daar gebruiken we ook de lunch. 's Middags rijden we langs de sneeuwpistes van de Kahler Asten (op een hoogte van 841 meter). Wanneer het weer ons wat goed gunstig gezind is en de temperatu ren nog niet al te hoog zijn, is het niet uitgesloten dat men er nog aan het skiën of langlaufen is. Aan het einde van de dag rijden we via het kuurplaatsje Fredeburg en door Wenholthausen terug naar het hotel in Arnsberg. De derde dag beginnen we aan de terugreis. Eerst trekken we door een gedeelte van het Sauer land wat we nog niet gezien heb ben. Vervolgens rijden we via Bal- ve en Werdohl naar Lüdenscheid. Hier nemen we de autobaan naar Keulen, waar u na de lunch in de gelegenheid wordt gesteld om wat te winkelen of iets te bezichtigen, een en ander op eigen gelegen heid. Tot slot van de reis is er in de omgeving van Breda een af scheidsdiner gepland. Uiteinde lijk zullen we weer worden afge zet op de plaatsen waar we zijn opgestapt. De totale reissom, waarbij be halve de diners ook alle lunches zijn inbegrepen, bedraagt voor abonnees 295,- en voor niet- abonnees 315,-. Wanneer u een reisverzekering wenst af te slui ten, en dat adviseren we u, dan kost dat per persoon 6,- voor drie dagen. Voor een éénpersoonska mer, waarvan er slechts enkele be schikbaar zijn, betaalt u een toeslag van 40,-. Ook voor deze tweede busreis, van 20 tot 22 maart 1986, geldt dat hij alleen gemaakt wordt als er voldoende belangstelling bestaat. Maar daar zijn we eigenlijk hele maal niet bang voor, gezien de snelheid waarmee de eerste reis is volgeboekt. Alle inlichtingen over de reis zijn verkrijgbaar bij het touring- carbedrijf Van Oeveren, Watermo len 19, Zierikzee, telefoon 01110- 2319. De betaling loopt eveneens geheel via dat bedrijf. Alleen de reserveringsbonnen dienen naar de Zierikzeesche Nieuwsbode te worden gezonden of aan de balie te worden afgege ven. ZIERIKZEE - Opnieuw is gebleken dat de lezers- reizen van de Zierikzeesche Nieuwsbode bij het pu bliek hoog staan aangeschreven en zich in ruime be langstelling mogen verheugen. Nadat we vorige week voor het eerst het programma van de komende reis bekendmaakten, hebben velen zich aangemeld als gegadigde. De eerste reis, van 13 tot en met 15 maart, is geheel volgeboekt zodat alleen de tweede reis, van 20 tot en met 22 maart, nog mogelijkheden biedt. Veel dorpjes in het Sauerland bieden een aanblik zoals hierboven. Eeuwenoude vakwerkhuizen geven het stadsbeeld vaak een geheel ei gen sfeer. neer het eigen belangen betreft. Ook dan lijkt de drempel even weg. Een onlangs gehouden landelijke enquête onder jongeren heeft uitgewezen, dat het overgrote deel zich wel bezig houdt met politieke vraagstukken als abortus, bewapening en euthana sie. De belangstelling voor de lokale politiek werd niet ter sprake ge bracht door de ondervragers. Moge lijk, dat beleidsvoering op gemeente lijk niveau weinig interesse heeft bij de jeugd. Ook kan tegen deze - vaak door oudere mensen bedreven - poli tieke vorm aangekeken worden met het gevoel van wat heb ik daar als jongere nou te zoeken?'. Hoe het ook is, blijkbaar zijn er voldoende rede nen voor de groep, om zich niet aan te melden als actief deelnemer. Het lijkt alsof jongeren zich niet interesseren voor politiek als zoda nig, maar tegelijkertijd weten zij wel, dat diezelfde politiek heel veel invloed heeft op het dagelijkse le ven. De weg naar een politieke be trokkenheid lijkt door een drempel geblokkeerd te zijn. Omdat de ver schillende partijen - zonder uitzonde ring - geen actief wervingsbeleid voe ren, moeten de jongeren zelf een eerste stap zetten. De Bil: „De drempel is zeker te hoog en met een schriftelijke uitnodi ging krijg je de jeugd niet naar je bij eenkomsten. Je laten zien op brade rieën bijvoorbeeld, kan beter klik ken". Hem schiet al sprekende nog een mogelijke reden te binnen, die als oorzaak voor de matige belangstel ling gezien kan worden. „Jongeren willen graag meteen resultaten van hun inspanning zien en dat is iets, waarop je in de politiek niet hoeft te rekenen". Zeer matig De belangstelling is zeer matig en het is belangrijk, dat de jongeren van zich laten horen. Socialiste Leny de Pooter erkent beide feiten, maar ziet door tijdgebrek het benaderen van de jongeren nog niet gebeuren. CDA-er Kakebeke weet de jeugd niet te vin den en verklaart hiermee, dat het aanspreken van deze groep moeilijk is. Dat laatste geldt ook voor voor de VVD, maar Van Zuijlen zegt daar wel bij, dat zijn partij haar uiterste best doet, maar geen respons krijgt. De Bil vindt het treurig gesteld met het jongerenbeleid van de afdelingen en draagt van zijn eigen organisatie aan, dat deze jaarlijks een drie-daags evenement organiseert; speciaal voor jongeren. „De politici hebben gelijk, wanneer zij zeggen, dat jongeren wel gemotiveerd moeten zijn, maar om hen zelf de eerste stap te laten nemen, gaat te ver. Je moet de jeugd er actief bij betrekken, zodat de drempel weg genomen wordt", aldus De Bil. De gemeenteraadsverkiezingen ko men weer in zicht en dan zullen veel afdelingen weer met de neus op de feiten gedrukt worden. Naar het zich laat uitzien, zullen de raden dan ook weer met oudere politici gevuld zijn. Daar is op zich niets tegen uiteraard, maar de kans dat de belangen van de jongeren dan voor de volle honderd procent uit de verf komen, is daar mee kleiner. Uit de opmerkingen van de politici, mag dit niet als een direct verwijt aan hen gezien worden. De partijen, die wel hun best doen, lij ken ook bot te vangen. Dus voor de jongeren, die het nog niet wisten: de Schouwen-Duivelandse politieke partijen wachten met smart op de jeugd en een telefoontje naar de par tij van keuze, staat waarschijnlijk garant voor een warm onthaal. Tbkst: AAD VAN DER WOUDEN Foto's: JOHAN D. C. BERREVOETS en JOOP VAN HOUDT (vredesde monstratie Den Haag) De driedaagse reis, die is geor ganiseerd in samenwerking met het touringcarbedrijf Van Oeve ren te Zierikzee, voert de lezers van de Zierikzeesche Nieuwsbode naar het Sauerland in West- Duitsland. Gedurende de drie da gen zullen we ruimschoots kennis kunnen maken met dit schitteren de en aan natuurschoon zo rijke deel van ons buurland. De beide nachten zullen worden doorgebracht in het meer dan comfortabele Dorint-hotel in Arnsberg. Daar zal ook twee keer een voortreffelijk diner worden genuttigd, terwijl het ontbijt een belevenis opzich is door het enor me aanbod aan mogelijkheden om na een heerlijke nachtrust uw maag te vullen. Het hotel kent ruime en luxe ka mers met ligbad/douche/toilet, l ZIERIKZEE - Het is triest gesteld met de poli tieke belangstelling van de Schouwen-Duivelandse jeugd. De jongste politici hebben bijna allemaal wel de dertigjarige leeftijd be reikt. Hoewel alleen uit voerige gesprekken met de jongeren zelf uit kunnen wijzen, of in hun denkwe reld de politiek een eigen plaats heeft, geven de le denlijsten van de verschil lende partijen en vakbon den overduidelijk aan, dat het actief-zijn in een partij niet in het woordenboek van de jeugd voorkomt. Niets nieuws eigenlijk, want Schouwen-Duiveland heeft hierin nooit het voor touw genomen, maar voor de politieke partijen toch wel een zorg. Aan wie ligt het nu. Aan de jongeren zelf, die zich hiervoor niet interesseren, of misschien aan de politiek, die zich niet kan roemen in het uit gebreid betrekken van de groep bij lokale beslissin gen? werk Iaat en ze hierbij respecteert, er wel iets van de grond kan komen. Zo snel echter, jaarverslagen besproken moeten worden valt de belangstel ling weer helemaal terug". Hij ver telt dat de jeugd voornamelijk te vinden is bij sportverenigingen. Van Zuijlen: „Vroeger konden de jongeren lid van één organisatie wor den en moesten zij hun overige vrije tijd anders in vullen. Nu hebben ze zo weinig tijd over, dat ook de politieke belangstelling erbij inschiet. Natuur lijk mogen we ook niet over het hoofd zien, dat de beperkte studiemogelijk heden op Schouwen-Duiveland de jeugd vaak wegvoert naar elders, waardoor je ze ook voor bestuurs functies kwijt bent. De goede niet te na gesproken, constateer ik toch een tanende belangstelling, die ik zeer betreur". Doorstroming Hij kan alleen maar spreken over de gemeénte Westerschouwen en daarover vertelt hij, dat de VVD daar problemen heeft met een goede doorstroming. P. J. Kakebeke van het Zierikzeese CDA kan zich ook niet optimistisch, uitlaten over het onder werp. De jongerenorganisatie van het CDA, het CDJ(ongeren)A, kom je bij wijze van spreken overal tegen, be halve op Schouwen-Duiveland. Kake beke komt tot de conclusie, dat het missen van de jongeren in de plaatse lijke politiek tot het gevolg kan heb ben, dat hun belangen ook minder vertegenwoordigd zijn. „Wij horen ei genlijk niets van hen", aldus de CDA- er. Bij de vakbonden is het niet veel beter gesteld. Hoewel FN V-secretaris D. Jeroense over een kleine opleving onder de jongeren spreekt, kan Kees de Bil (29) van de Bouw- en Houtbond FNV toch niet anders dan het tegen- De strijd om de plaatsing van kruisraketten voerde zo'n 300 Schou- wen-Dttivelanders, waaronder veel jongeren, naar Den Haag. Actief zijn bin nen de plaatselijke partijen vindt echter maar geen gehoor bij de jeugd. kleurentelevisie, radio, telefoon en mini-bar. De accommodatie biedt mogelijkheden voldoende om te ontspannen: een overdekt zwembad (denk aan badkleding), een solarium, een sauna en een ke gelbaan. Of voor het eten nog even een aperitiefje aan de bar of in de Weinst ube. Programma Het reisprogramma ziet er aan trekkelijk uit. Bij uw terugkomst op Schouwen-Duiveland kunt u met een gerust hart zeggen dat u de gehele streek hebt gezien. Dat begint al op de eerste dag als we na de lunch het schitterende oude stadje Soest, met een keur aan vakwerkhuizen, gaan bekijken. Langs een heuvelachtige route rij Ook als de geluidsknop van de discotheek omlaag moet, dan weten de jonge ren de weg naar de lokale politiek te vinden. overgestelde vertellen. Hij legt het verwijt '(als hierover gesproken kan en mag worden -red) niet zozeer bij de jeugd zelf, alswel de politiek. „Jon geren willen voldoende, maar de poli tiek luistert niet erg naar deze groep. De jongeren weten inderdaad niet veel van politiek en daarom moeten de partijen zich meer richten op de jeugd. Dat is noodzakelijk", aldus De Bil. Noodzaak Die noodzaak wordt ook onder schreven door Van Zuijlen, Kakebeke en De Pooter, maar hoe de aandacht van de jongeren te prikkelen lijkt voor allen een vraag. De archieflade 'politieke acties van jongeren' is in derdaad erg leeg en in de afgelopen drie jaar hebben eigenlijk alleen de acties tegen de kruisrakket, de zure regen en 'Houdt (discotheek) De Steeg Open' de krant gehaald. De muziek moest door geluidsoverlast zachter en dat was voor veel jongeren reden genoeg, om naar het stadhuis (lees: de politiek) te stappen. Enquête Blijkbaar weten de jongeren wel aan de politieke bel te trekken, wan Leny de Pooter (PvdA-Schouwen- Duiveland) geeft desgevraagd meteen toe, dat de belangstelling onder jon geren voor haar partij niet groot is. Zij zelf is 30 jaar en hiermee het jongste actieve lid bij de socialisten. „Ik ben eigenlijk opgegroeid in een politiek-bewust gezin. Misschien is dit een soort garantie voor de kant, die jezelf opgaat. Ik weet het eigen lijk niet zo", moet zij concluderen. Zij vertelt dat de betrokkenheid van jon geren in de politiek wel een aan dachtspunt is van de PvdA, maar 'die hebben we er zo veel en de komende verkiezingen slokken alle tijd op'. 'Om te huilen' VVD-raadslid in de gemeente Wes terschouwen dr H. J. van Zuijlen (74) noemt de belangstelling onder jonge ren 'om te huilen'. De liberaal: „Iede re keer proberen we de jongeren te stimuleren voor een bestuursfunctie, maar vaak hebben ze het na enkele bijeenkomsten al gezien. Ik vind dat een zeer naar verschijnsel". Het is zijn ervaring, dat die desinteresse niet alleen geldt voor de politiek, maar dat allerlei bestuursfuncties geen animo vinden bij de jeugd. Van Zuijlen is betrokken bij cle plaatselijke VVV en een muziekver eniging. „Het valt mij op. dat wan neer je jongeren zelfstandig aan het

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1986 | | pagina 3