LEEFBAARHEID STELT OOK ZIJN GRENZEN Ondanks meevaller halve ton toch zorgen in Bru DE ZIERIKZEESCHE COURANT AUTOBEDRIJF GILIJAMSE B.V. RENESSE Honda-dealer Nabestellen van foto's SUPER INRUIL VOORDEEL Autobedrijf Ista WAT WOR DT HET WEER. PvdA Zierikzee stelt lijst samen Wij wensen u goed zicht in het nieuwe jaar Optimaal^, Opticien Garantie op zicht Z1ER1KZEESCHE NIEUWSBODE Sanering Weinig belangstelling Volgeboekt Himalaya Volgende week wordl een begin gemaakt met Het is triest met de belangstelling van de jon- De eerste lezersreis van de Zierikzeesche Ter gelegenheid van het dertigjarig bestaan de sanering van vervuilde grond aan de Zand- geren op Schouwen-Duiveland voor de lokale Nieuwsbode, van 13 tot en met 15 maart, is vol- van atletiekvereniging Delta Sport plantte Pie- weg in Burgh-Haamstede. (Pag. 2). politiek. (Pag. 3). geboekt. (Pag. 4). ter Verschuur de clubvlag in de Himalaya. (Pag. 9). VRIJDAG 3 JANUARI 1986 142ste jaargang Nr, 23857 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Drie vierde van alle kritiek spruit voort uit de begeerte om te schitteren: kritiek is eigen lof langs een omweg. Ernst Hohenemser uw voor Schouwen en Duiveland Telefoon 01116-1370 flVl b.g.g. 1585 of 1385 hH Het nabestellen van foto's, welke zijn geplaatst in de Zie rikzeesche Nieuwsbode, kan uitsluitend gebeuren bij het kantoor van de Zierikzeesche Nieuwsbode. Het nabestellen kan zowel mondeling als tele fonisch: de betaling geschiedt contant bij het afhalen van de foto('s) aan de balie van de Nieuwsbode. Het adres van het kantoor is Jannewekken 11 te Zierikzee; het telefoonnum mer is 01110-6551. Voor nabestelling van sport- foto's dient men zich te wenden tot de heer Johan Berrevoets Jr., Volkerakstraat 64 te Zie rikzee; telefoon 01110-6706. De aldus bestelde foto's dienen ook op dat adres te worden af gehaald en verrekend. Een knallend begin in 1986 bij Tel. 01114-1495 - Oosterland Burgemeester De Meester levert commentaar op uitlatingen van gedeputeerde Ventevogel Dit nummer bestaat uit 12 pagina's De burgemeester besloot zijn toe spraak met zijn oprechte wens en overtuiging uit te spreken dat wij in al ons doen cn handelen, ons vertrou wen bovenal blijven stellen op God, Die ons aller leven bestuurt en leidt. Verwachting Deltagebied tot zater dagavond: Opklaringen en sneeuw Via Engeland nadert een rug van hogedruk. Er zijn opklaringen maar ook enkele sneeuwbuien. De tempe ratuur overdag blijft ongeveer 2 gra den. De wind gaat naar westelijke richtingen en daarbij afnemen. Mini mumtemperatuur komende nacht 0 graden. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m dinsdag 7 jan.: Zondag: Veel bewolking Kans op neerslag: 80%. Min.temp.: -2 graden Middagtemp.: 3 graden Windkracht: zuid 6 Maandag: Veel bewolking Kans op neerslag: 40% Min.temp.: -3 graden Middagtemp.: 1 graad Windkracht: noordoost 3 Dinsdag: Half tot zwaar bewolkt Kans op neerslag: 30% Min.temp.: -3 graden Middagtemp.: 0 graden Windkracht: variabel 3 ZON- EN MAANSTANDEN 4 jan. Zon op 08.48, onder 16.41 Maan op 1.12, onder 12.30 5 jan. Zon op 08.47, onder 16.43 Maan op 2.37 onder 12.44 6 jan. Zon op 08.47, onder 16.44 Maan op 4.06, onder 13.03 Nieuwe Maan: 10 jan. (13.22) HET WEEKOVERZICHT DE BILT - De eerst komende dagen wordt het weer bij ons beheerst door een depressie die vrijdag boven ons land lag en waarvan het centrum naar Zuid-Zweden trekt. Het bijbe horende front vormt de scheiding van lucht waarin boven Scandinavië de temperaturen beneden nul liggen, aan de zuidzijde worden temperatu ren van 3 tot 5 graden boven nul ge meten. Langzaam trekt dit front naar het zuiden. Hierdoor trekt het neerslag- gebied weer van noord naar zuid en draait de wind naar noordelijke rich tingen. Zolang de aanvoer van lucht nog via de Noordzee loopt blijft de temperatuur overdag nog boven nul. maar na het weekeinde wordt een noordoosten wind verwacht. Hier door daalt de temperatuur overdag tot om het vriespunt, 's nachts wordt een temperatuur van een graad of drie onder nul verwacht. Advertentie ZIERIKZEE - „De leefbaarheid voor de bewoners van deze stad en van deze streek stelt zijn grenzen. Ook wij zien met belangstelling de ontwikkeling van een 'speerpunt-project', de publiekstrekker op Neeltje Jans met naar schatting een miljoen bezoekers, tegemoet. Ze ker zal het zijn uitstraling hebben naar Zierikzee, maar of dat tot ieders vreugde zal zijn, daar zet ik alsnog een vraagteken bij. Natuurlijk zullen wij, zeker als dit de werkgelegenheid voor de eigen bevolking kan bevorde ren, slagvaardig op dit project moeten inspelen." ZIERIKZEE - De Zierikzeese afde ling van de PvdA houdt dinsdag 7 ja nuari haar ledenvergadering, waar bij zij haar kandidatenlijst voor de komende gemeenteraadsverkiezin gen gaat samenstellen. De bijeen komst in de Havenzaal van restau rant Mondragon begint om 20.00 uur. Verder staat ook het agendapunt 'Uit de raad' op de agenda. Vrijdag 24 januari houdt de afde ling haar nieuwjaarsbijeenkomst in de foyer van Mondragon. PvdA- Tweede-Kamerlid S. Poppe spreekt de aanwezigen toe en cabaretgezel schap De Kuil voert een stuk op. Advertentie Met bovenstaande woorden rea geerde burgemeester Th. H. de Mees ter tijdens zijn nieuwjaarstoe spraak, donderdagavond in het Zierikzeese stadhuis, op uitlatingen van gedeputeerde J. B. Ventevogel in een interview dat stond gepubliceerd in de onlangs verschenen Oudejaars- bijlage van de Zierikzeesche Nieuws bode. Daarin gaf Ventevogel zijn vi sie op de mogelijkheden op toeristisch en recreatief gebied, wel ke Neeltje Jans biedt na de voltooi ing van de stormvloedkering. In dat interview stelde de gedeputeerde on der meer dat de gemeente Zierikzee te weinig doet om zich te verkopen op het gebied van toerisme en recrea te. ,,De opmerking van de gedeputeer de: "doe meer met dat fraaie stad huis" en "Zierikzee buit haar histo risch bezit niet uit", komt ons echter al heel vreemd over. Wij denken dan aan „de museale en representatieve functie van dit stadhuis in de afgelo pen jaren, aan de ingebruikname van het Gravensteen als museum en de Druk. gezellig en informeel. Dat was het beeld van de Bruse nieuwjaarsreceptie in het gemeentehuis. Hier burgr- meester Hekman in gesprek met de nieuwe SGP-man J. Bogert. van wie tijdens de eerstkomende (spoedeisende) raadsvergadering op 13 januari de geloofsbrieven onderzocht zullen worden. Dc nieuwjaarsreceptie verliep ver der als gewoonlijk: gezellig en onge dwongen. Eén speciale gast werd be groet. namelijk dc Hoofd Ingenieur Directeur Volkshuisvesting in de pro vincie Zeeland, de heer v. d. Meulen met zijn echtgenote, die -zo verzeker de Hekman- zeer welkom waren in de noordelijkste plaats van zijn gebied. Advertentie T. C. Hekman: Rustig en nuchter verder gaan COEN HONIG OPTIEK Optometrist O.V.- Contactlensspecialist AMVC Visstraat 16-4301 CC Zierikzee Telefoon 01110-4211 Noordhavenpoort als expositieruim te. Bovendien denken wij aan de restauratie van de molens en van de kademuren, en aan de kostbare ha venvoorzieningen waardoor Zierik zee één der drukstbezochte jachtha vens van Nederland is", zo luidde de verdediging van De Meester. Ook het verhaal van de gedeputeer de over de deelname van Ziei'ikzee aan de Hiswa, als zou deze gemeente daaraan niet meedoen, schoot de bur gemeester in het verkeerde keelgat: Inmiddels is een goede oplossing ge vonden, waardoor Zierikzee zich toch zal presenteren op de Hiswa. En dat was de heer Ventevogel toch bekend." Tolvrije Zeelandbrug Burgemeester De Meester hield zijn gehoor voor dat Zierikzee de steun van het provinciaal bestuur op hoge prijs stelt en dat zij graag openstaat voor opbouwende kritiek, maar die moet dan wel reëel en be hoorlijk onderbouwd zijn. „Meer ook zou de regio gediend zijn met het tolvrij maken van de Zeelandbrug, in plaats van deze tol voor de toeristen per 1 januari te ver hogen van 3,50 naar 4,00. De toe rist zal immers niet zo gauw een twintig-rittenkaart kopen. Afschaf fing of verlaging van de tol zou een eikaars standpunten, ook en zeker in Bruinisse. De burgemeester onthield zich van een bespiegeling over plannen en ver wachtingen voor het nieuwe jaar ten aanzien van de gemeente Bruinisse, evenals hij zich onthield van een te rugblik op 1985. Op één uitzondering na: het nog zo vers in het geheugen liggende overlijden van raadslid A. Slingerland. Groot onheil Een slechte beurt maakte de Bruse jeugd in Hekmans ogen, die publie kelijk een reprimande kreeg. „Uiter lijk mag de jaarwisseling in onze ge meente rustig zijn verlopen, dat is niet te danken aan een aantal jeugdi ge personen, die op een onverant woorde wijze plannen had beraamd om er nu echt eens een rommeltje van te gaan maken. Door alert optreden van onze werknemers van de buiten dienst en enkele Bruse politieagen ten is veel onheil voorkomen", aldus Hekman, doelend op de 'verzame ling' van 250 autobanden, waarvan het de bedoeling was dat die op diver se plaatsen in het dorp zouden zijn verbrand. Als hoofd van de politie heeft Hekman persoonlijk de 'verza meling' voortijdig -dus op tijd- in beslag laten nemen. „In een georden de samenleving kunnen dit soort din gen niet worden getolereerd, daar moet tegen worden opgetreden". Verkiezingen Als een zeer belangrijke gebeurte nis in het nieuwe jaar noemde Hek man de verkiezingen voor Tweede Kamerleden en gemeentebesturen. Hekman: „Als vrije burgers in een vrij land mogen we dit jaar weer eens gebruik maken van ons democratisch stemrecht. Voor een goed functione ren van onze democratie is het ge wenst dat alléén langs die weg de burgers een oordeel geven over het ge voerde beleid van vier jaar en niet langs de weg van de hier en daar aan geprezen burgerlijke ongehoorzaam heid. Dat past ons niet en zal op den duur tot wanorde en chaos leiden". De Spirt B.V. Kromme-Elleboog 3-5 Zierikzee Tel 01110-2531 toeristisch-vriendelijke bijdrage zijn geweest waar onze regio in hoge mate mee gebaat zou zijn." Koopkracht-afvloeiing' De Meester stond in zijn toespraak ook even stil bij de te verwachten nieuwe ontwikkelingen voor stad en regio in 1986. Met name de officiële ingebruikname van de stormvloedke ring in de Oosterschelde: „Velen zul len zich er over verheugen dat de zo lang bepleite veiligheid voor de be volking van deze regio hiermee is ver zekerd. Een negatief aspect is, dat dit voor de middenstand wellicht ook koopkracht-alvloeiing naar Walche ren zal betekenen." „Daarom is het een goede zaak dat nog vóór die tijd de aanleg van het winkelerf Mol-Schuithaven en de voorgenomen aanpassingen van het Havenplein en omgeving, alsmede de aanleg van het parkeerterrein Baden-Powell-weg gereed zullen ko men. De verzorgingsfunctie van Zie rikzee als streekcentrum voor eigen bevolking van stad -en regio, maar ook voor de dagtoerist zal hierdoor een positieve impuls krijgen." Verheugd toonde De Meester zich Vervolg pagina 2 BRUINISSE - Bruinisse is met een leuke meevaller de drempel van het nieuwe jaar gepasseerd. Op de valreep van het oude jaar nam de volksvertegenwoordiging het wetsvoorstel aan tot wijziging van de provinciale- en ge meentegrenzen. Voor Bru betekent die wijziging een uit breiding van het grondgebied per 1 januari met welge teld 708 ha èn een verhoging van de uitkering uit het gemeentefonds met 50.000,— per jaar. Dit maakte bur gemeester T. C. Hekman donderdagavond bekend tij dens de gebruikelijke nieuwjaarsreceptie in het gemeen tehuis. Ondanks deze meevaller was de re de van Hekman toch ietwat somber gestemd. Het extra geld is hard nodig om in de loop van deze maand een sluitende gemeentebegroting voor het pas begonnen jaar te kunnen aan bieden. Uiteraard kon de burgerva der daarop niet vooruit lopen, maar zijn zorg om de eindjes aan elkaar te kunnen knopen verheelde hij niet: het wordt in dit opzicht een moeilijk jaar voor Bru. Verspilling Even over de zojuist uitgebreide ge meentegrenzen heen kijkend zei Hek man het een verspilling te vinden om het oude jaar met dertig miljoen gul den uit te schieten. „Een verspilling die schril afsteekt bij de bittere ellen de, honger en armoede in de wereld. Via de media worden we er dagelijks mee geconfronteerd. En, hoewel we in ons lieve landje altijd goed weten hoe het buiten onze landsgrenzen moet, leven we rustig verder in een wereld van overdaad en luxe. Met die dertig miljoen zou de materiële nood van miljoenen mensen kunnen worden verzacht. Wellicht wat simpel ge dacht en organisatorisch misschien niet uitvoerbaar". Toch bespeurde Hekman -voor wie daar oog voor heeft- nog vele goede dingen. „Laten we daarom niet in pa niek raken maar rustig cn nuchter verder gaan en in goede harmonie met elkaar trachten van 1986 iets goeds te maken". Een van de voor waarde hiertoe is volgens Hekman dat men eikaars levensovertuiging respecteert cn begrip opbrengt voor Advertentie Rondell uit het Colordesign-programma. Dit model is er nu ook in uw lievelingskleur. Op zoek naar uw lievelin'jskcuken m u» lievelingskleur^ Bi| uw Keukenvakman tv - 'i u niet lang ie zoeken Want daar vtndlude Pr*, <>ll ui' i Colordcsign Keuken-programma Verk'ifjb.vjr in maar liefst 150 kleuren' Ook in uw lievelinqskleur Bij uw Keukenvakman kunt u zelfs uw ciqon Rondell samenstellen Meer wcfen? Korn gerust kijken Uw Keukenvakman slaat u graag te woord Uw Keukenvakman doet méér voor u! Velen maakten gebruik van de gelegenheid om het Zierikzeese college een ge lukkig nieuwjaar te wensen. Op de foto doet dat de heer J. C. van der Voo.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1986 | | pagina 1