A 25 jaar gemeentelijke herindeling h blijft er altijd branden9 ''Een vlammetje 4 SCHOUWEN- DUIVELAND - De eerste dagen van januari 1961 werd de voorpagina van de Zierikzeesche Nieuwsbode grotendeels gevuld met nieuws over het kabinet De Quay. Nederland werd in spanning gehouden met een kabinetscrisis, die pas na het intrekken van de ontslagaanvraag door voornoemde minister-pre sident werd opgeheven. Voor de Schouwen-Duive- landse bevolking waren zonder twijfel de pagina's twee en drie belangrijker. De gemeentelijke herinde ling was een feit en de krant bracht de afscheidre- des van de burgemeesters, zoals die van Eikerzee, Re- nesse, Noordgouwe en Oos- terland. Voor de jongere generatie gewoon een stuk geschiedenis, voor de wat oudere eilandbewoners na precies vijfentwintig jaar nog steeds een gebeurtenis, waarover gesproken wordt. Door de een met weemoed, maar door de meesten toch met een nuch tere blik van 'de herinde ling heeft zeker haar voor delen gehad'. Huidig gemeentesecretaris van Westerschouwen J. W. de Jonge is er van overtuigd, dat in de voormalige gemeenten toch altijd een vlammetje blijft branden. „Het is begrijpelijk, dat de bevolking niet gebrand was op de herindeling. Het voelde een deel van de autonomie wegebben". Vol gens hem werd door de bestuurders voornamelijk naar de bestuurskracht gekeken, die door de herindeling al leen maar vooruit kon gaan. Coktail De gemeente Westerschouwen telde voor de herindeling van 1961 vijf ge meenten, namelijk Burgh, Seroos- kerke, Noordwelle, Haamstede en Re- nesse. Ieder lokaal bestuur op zich hield uiteraard een laatste raadsver gadering. 'Seroos was een coktail van opgewektheid en weemoed' (ZN '61- red), waarbij de burgemeester J. Klompe bijzonder gehuldigd werd en G. Haringman als eerste gemeentese cretaris werd benoemd. Net als alle overige gemeenten werden alle gerea liseerde plannen van het gemeente bestuur met een nostalgische knip oog prominent besproken. De Burghse burgemeester, Jhr A. van Citters, deed hier zeer zeker ook aan mee. Hij maakte van de vergade ring geen drama, maar het bomvolle raadszaaltje van het gemeentehuis in Burgh had echter wel prettigere sfe ren gekend. Alsof de gemeenteraad van Burgh geen afstand van haar zelfstandigheid kon nemen werd de gemeente na opheffing toch nog voor een half uur in ere hersteld. De raad werd wederom geïnstalleerd, om nog te kunnen besluiten Citters het ambtsketen te schenken. Voordat de eerste burgemeester van Westerschouwen jhr. R. J. H. Q. Röell echter de scepter in handen kreeg, moesten eerst alle gemeenten worden opgeheven. Hiertoe behoorde ook Re- nesse, waar gemeentesecretaris J. W. de Jonge (later de opvolger van Ha ringman) vol lof sprak over de Renes- ser burgemeester mr. G. F. Lunsingh. „U was geen burgemeester voor ons, maar een burgervader". of de herindeling achteraf bezien een vooruitgang is geweest, denk ik ja. Wil je goed kunnen besturen dan moet je een volledig ambtenaren korps hebben", vertelt Van der Maas. Tot aan de herindeling was het zo, dat alle achttien gemeenten vierjaar lijks een gemeenteraadsverkiezing moesten uitschrijven en allen afzon derlijk subsidies moesten aanvragen. Door de samenvoeging kon en kan er efficiënter gewerkt worden en dat is tijdbesparing. „Het is waar, dat je in dertijd minder makkelijk of eigen lijk helemaal niet kon specialiseren als ambtenaar. Je werd overal voor bijgeroepen. Het bestuur moet haar gegevens van de ambtenaren - krij gen". Gemakkelijk Er zijn niet gemakkelijk bestuur ders te vinden, die achteraf de ge meentelijke herindeling niet hadden doorgezet. Den Boer wijst op de voor delen bij de gemeenschappelijke re gelingen van vandaag. „Als ik kijk naar het goede functioneren van de Intergemeentelijke Scociale Dienst Schouwen-Duiveland, dan mag toch gezegd worden dat de herindeling haar voordelen zeker heeft. Ik kan - met de situatie van toen voor ogen - instemmen met de besluitvorming van dertijds". In dit verband wijst hij ook op het beheer van de Grevelingen en de ontwikkelingen in de recreatie. „Het lijkt me duidelijk, dat met acht tien gemeenten veel minder makke lijk tot een éénsluidende gemeen schappelijke regeling is te komen", zegt Den Boer. Maar hij benadrukt, dat alles in de context van die tijd bezien moet wor den en attendeert op de discussie binnen het huidige CDA, waar nog geen duidelijkheid is over verder gaande herindeling van gebieden. Hoewel enkele jaren geleden door en kele bestuurders voorzichtig werd gesproken over een verdergaande herindeling (Schouwen-Duiveland één gemeente) lijken de geluiden ge doofd. Herindeling roept altijd pro testen op, die in veel gevallen enkele jaren later vergeten zijn, wanneer een en ander vaak lijkt mee te val len. Sirjansland werd in 1815 al bij de voormalige gemeente Oosterland ge voegd; een kleine vorm van herinde ling, waaraan niemand meer denkt. Van der Maas: „Toch blijft een ge meenschap een gemeenschap en kan een herindeling hieraan niets veran deren. Dat hoeft ook niet". Voor 1961 bestond Middcnschou- wen uit de gemeenten Kcrkwerve, El- lemeet, Duivendijke en Elkerzce. Vier van de achttien gemeenten, die gezamenlijk op een eindtotaal van zes gemeenten uitkwamen. Burge meester S. Francke van Kcrkwerve werkte tijdens de laatste raadsverga dering de gewone agendapunten af, waarbij het melden van de verhinde ring van de Commissaris van de Ko ningin. Tijdens de besluitvorming omtrent het verhuren van een wo ning aan de Ring 5 en het verstrek ken van verschillende subsidies leek er van een herindeling geen sprake. Wethouder Van der Wekken liet de aanwezigen met zijn uitspraak „scheiden is een beetje sterven" weer naar de realiteit terugkeren en zei dat er reden was tot een 'wat droeve stemming'. Waarnemend burgemeester en wet houder van Ellemeet. J. M. Dalebout, werd tijdens de laatste zitting gepre zen voor zijn deskundigheid en kreeg van het Oranjecomité namens de be volking een vulpen met inscriptie. Het was voor hem als burgemeester voorbij, want de Kerkwerfse burger vader Francke werd burgemeester van Middonschouwen. Als eerste wet houders werden I. W. Padmos en M. L, Westersehouwse gemeentesecretaris De Jonge: ,.Er blijft bij de inwoners van de oude gemeenten altijd wel een vlammetje branden". nisse hebben eigenlijk niet echt veel van de herindeling gemerkt. Alleen Bruinisse heeft er door de nieuwe grensstelling tussen Zeeland, Zuid- Holland en Noord-Brabant grond bij- gekregen. „Ondanks de nieuwe grond heeft Bruinisse niet veel ge merkt van de herindeling als zoda nig. Er is eigenlijk alleen sprake ge weest van grondcollectie". weet huidig gemeentesecretaris B. de Groot zich te herinneren. Dat was wel anders voor Brouwers haven, waar voor 1961 nog de zelf standige gemeenten Brouwershaven, Dreischor, Zonnemaire en Noordgou we opereerden Noordgouwe had Schuddebeurs toen onder haar hoede. maar de mensen maakten toen nog niet zo'n stampij als vandaag de dag. De strijd werd toch voornamelijk ge streden in de gemeentehuizen". En juist die gemeentehuizen zelf droe gen bij tot een diepgaande discussie. Je gemeente kwijtraken als burger kan vervelend zijn, maar dan ook je gemeentehuis. Besloten werd om do gemeentese cretarie te vestigen in de riante villa te Oosterland, waar ook het toenma lige Oosterlandse gemeentebestuur gevestigd was. Het Nieuwerkerksc gemeentehuis was te klein en kon pas vijf jaar later - na een verbou wing - als nieuwe zetelvestiging dienst gaan doen. „Als je mij vraagt Een feit is dat de aankondiging van de herindeling op Schouwen- Duiveland de nodige gespreksstof heeft opgeleverd onder de bevolking. Een ander feit is, dat - vooral de jon gere generatie - niet meer aan de voormalige gemeenten Eikerzee, Noordgouwe en Ouwerkerk denken. Een kwart eeuw nu kent Schouwen- Duiveland zes gemeenten. Of die sa mengevoegd worden tot één gemeen te is voor iedereen een vraag en voor de toekomst een weet. FOTO'S: Johan D.C. Bcrrcvoets TEKST: Aad van der Wouden Wanneer De Jonge nu kort terug kijkt op de gemeentelijke herinde ling, die indertijd nogalwat beroe ring teweeg bracht, kan hij niet ontevreden zijn. „Je kunt niet verge lijken, omdat de oude gemeenten nu eenmaal opgeheven zijn, maar toch denk ik dat we gezamenlijk aan bestuurskracht gewonnen hebben". Op de vraag of de herindeling ook een bezuinigingsslag van de overheid is geweest, reageert hij ontkennend. „Dat geloof ik niet. Als je bijvoor beeld naar Sint-Philipsland kijkt waar geld bijgelegd is, dan kun je niet spreken van ware bezuinigingen. De Noordgouwse burgemeester, N. A. van Wijk uitte zich tijdens de raads- vei-gadering niet een groot voorstan der van de herindeling met de opmer king, dat de bevolking zich bij een éénmaal genomen besluit heeft neer te leggen. „Gelukkig leven we in een democratisch land". Dat nog niet ie dereen in de overtuiging leefde, dat met de schaalvergroting ook de be langen van de kernen afzonderlijk voldoende behartigd zouden worden maakte Van Wijk duidelijk met het uitspreken van de hoop, dat de nieu we Brouwse raadsleden ook de belan gen van Noordgouwe zouden blijven behartigen. Stampij Nog drie gemeenten dienden sa mengevoegd te worden; Oosterland, Nieuwerkerk en Ouwerkerk tot Dui- veland. Huidig gemeentesecretaris J. van der Maas: „Ik denk dat iedereen wel bezig was met de herindeling, De gemeente Noordgouwe maakte plaats voor de gemeente Brouwershaven. Nee ik denk dat bestuurskracht de voornaamste reden is geweest", aldus De Jonge De huidige burgemeester van Mid- denschouwen, W. den Boer, deelt die mening al maakt hij daarbij het voor behoud eigenlijk niet precies te we ten welke normen voor een gemeente gelden als het gaat om bestuurs kracht en slagvaardigheid. „Ik kan me goed voorstellen, dat een kleine gemeente heel goed bestuurlijk bezig kan zijn". Hij memoreert dat Schouwen-Duiveland de eerste Zeeuwse regio was, waar als het ware de bestuursbezem doorheen werd ge haald en daarbij heeft zijn gemeente ook het nodige moeten ondergaan. Gemeente Kerkwerve bestaat niet meer. Burgemeester W. den Boer: ..Herindeling voor het opzetten van gemeen schappelijke regelingen een goede zaak geweest". Hoogenboom gekozen. Na een lange discussie werd Scharendijke uitein delijk gekozen als vestiging van het gemeentehuis en moest Kerkwerve het onderspit delven. Zierikzee en Bruinisse De gemeenten Zierikzee en Brui-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1986 | | pagina 4