streeknieuws Weerkundig 1985 tekort aan zon Kerkwerfse 'deegrijders' bakken record-aantal oliebollen bruin n riimnieuws Tina Turner in Mad Max Jaarwisseling vrij rustig verlopen Nog geen tijdelijk jachtverbod Tonnen schade bij brand in kasteeltje in Koudekerke ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 2 januari 1986 Nr. 23856 3 KENESSE Nieuwjaarsviering De Plattelandsvrouwen in Renesse houden dinsdag 7 januari om 10.00 uur in de lunchroom Het Dorpsplein een nieuwjaarsreceptie. OOSTERLAND Oud papier-actie Tbn bate van de zending van de Ge reformeerde Gemeente wordt op za terdag 4 januari oud papier en vod den opgehaald. De actie start om 9.30 uur. Verzocht wordt het papier gebun deld gereed te zetten. BRUINISSE Traditionele brand De jaarwisseling is in Bruinisse weer redelijk rustig verlopen. Op het Kerkplein werd traditioneel door jongelui brand gesticht in een aantal autobanden. Een veel grotere brand die zeer zeker gevaarlijke vormen had kunnen aannemen werd door po litie en gemeentewerken voorkomen. De jongelui hadden namelijk 250 au tobanden ..verzameld", naast de nodi ge brandgevaarlijke vloeistoffen. Maar een groot gedeelte van die ban den kon onderschept worden. De brandweer hoefde niet in actie te ko men. Gemeentewerken bluste het brandje met zand. DEN HAAG - De jaarwisseling in ons land is over het algemeen vrij rustig verlopen. Een politiewoord voerder schreef dat onder meer toe aan de kou. In de meeste grote steden was het „uitzonderlijk rustig". Al leen in Den Haag, Groningen en Mid delburg kwam het tot ernstige onge regeldheden. Enkele honderden jongelui zetten tot in de vroege och tenduren de binnenstad van Middel burg op stelten. Ook daar sneuvel den veel winkelruiten en werden geparkeerde auto's vernield. Zes jon gelui zijn aangehouden en na ver hoor naar huis gestuurd. In Den Haag kwam de Mobiele Eenheid twee maal in actie: in de bin nenstad en in Scheveningen. De poli tie verrichtte eep groot aantal ar restaties. Op nieuwjaarsdagzaten nog 21 mensen vast. Zij hebben zich volgens de politie schuldig gemaakt aan onder meer vandalisme en dief stal. Vooral winkels waren het doel wit van de vandalen. De ruiten wer den ingegooid en de etalages leeg gehaald. Ook in de stad Groningen richtten rondtrekkende groepjes jongeren veel vernielingen aan. Opnieuw moesten vooral winkels het ontgel den. Zes mensen zijn gearresteerd. Op hen zal snelrecht worden toege past: ze moeten op 14 januari voor de rechter komen. In de wijk Helpman voerde de politie verscheidene char ges uit. Dat gebeurde door een soort vliegende brigades van tien politie mannen die zich snel met busjes ver plaatsten. DEN HAAG - Er komt nog geen tij delijk jachtverbod in verband met het winterse weer. Wel heeft het mi nisterie van Landbouw en Visserij dinsdag de procedure in gang gezet die aan een eventueel tijdelijk ver bod vooraf gaat. Een woordvoerder van het ministerie heeft dit dinsdag desgevraagd meegedeeld. Eerste fase van die procedure is het inschakelen van 40 a 50 medewerkers in het gehele land die de terreinom standigheden bekijken. Zij kijken onder meer naar het sneeuwdek, het voedselaanbod voor de dieren en de conditie van de dieren, of het water open of dicht ligt en of er meldingen zijn van schade aangericht door het wild. De medewerkers rapporteren dage lijks hun bevindingen die worden doorgegeven aan de Jachtraad. De laatste kan op een gegeven moment de minister adviseren de jacht tijde lijk te verbieden. Een dergelijk ver bod kan voor het gehele land voor al le soorten dieren worden afgekon digd, maar ook kan een tijdelijk ver bod per regio en/of bepaalde dier soorten worden uitgevaardigd. De belangstelling voor de oliebollen was zeer groot... KERKWERVE - Al in 1964 besloot de Hervormde Vrou wengroep van Kerkwerve een oliebollenactie op touw te zetten. De middelen waren beperkt, maar met de op brengst was men dik tevreden. En deze traditie wordt nu nog voortgezet, met een opbrengst die zo'n twintig keer hoger ligt. Op oudejaarsdag zullen rond half vijf in de morgen de eerste wekkers hebben gerinkeld of gezoemd. De olie werd gewarmd in de tot bakkerij om getoverde (voormalige) smederij aan de Weelweg. De 'deegrijders' gingen Hervormde vrouwen uit Kerkwerve in de weer met de oliebollen. op weg en om zes uur waren de baksters aanwezig om de eerste deeg bolletjes in de kokende olie te wer pen. Binnen de kortst mogelijke tijd verspreidde het oliebollengeurtje zich over Kerkwerve en konden de eerste zakken gevuld worden. Tegen negenen verzamelden zich nog meer Kerk werven a ren bij de smidse om de oliebollen te gaan bezorgen. In totaal waren zo'n veertig jonge ren en ouderen bij de jaarlijkse actie, ook dit jaar georganiseerd door de onderhoudscommissie van de Her vormde Kerk, betrokken. Meer dan 4700 oliebollen kwamen glanzend bruin uit de olie en dat is al weer meer dan vorig jaar. Ieder jaar ko men meer bestellingen binnen. De af nemers van de „Kerkwerfse bollen" zijn blijkbaar tevreden over de servi ce, (want de oliebollen worden gratis thuisbezorgd in de gehele regio) en de kwaliteit. Het resultaat van de actie mag ook dit jaar gezien worden. De netto-opbrengst bedroeg 1920, Bevredigend Dankzij de schenkers en de bak kers (baksters), de rijders en be- zorg(st)ers, de organisatoren ep de .af nemers, is deze traditionele adtie opnieuw zeer bevredigend verlopen, en heeft de onderhoudscommissie (in samenwerking met de kerkvoogdij) weer extra middelen om de Neder lands Hervormde kerk in goede staat te houden. KOUDEKERKE - In Koudekerke (Walcheren) is rond elf uur,op oude jaarsavond brand uitgebroken in een kasteeltje uit de vorige eeuw. In het huis bevonden zich diverse zeer kost bare voorwerpen. De toren van het kasteeltje stortte vrij snel na het uitbreken van de brand in en verwoestte een groot deel van de bovenverdieping. Volgens de politie is de situatie in het huis dat nog houten vloeren heeft zo gevaar lijk, dat het niet mogelijk is het ge bouw te betreden. De brandweer was om half drie 's nachts nog bezig met het nablussen. De schade wordt ge raamd op vele tonnen. ZIERIKZEE - In cijfers uitgedrukt heeft 1985 ons ten aanzien van het weer teleurgesteld. Evenals in 1984 was er opnieuw een tekort aan zon in De Bilt - 83 uren. Ook was het een te koud jaar. De winter begon, evenals in deze december, zacht met weinig bijzonderheden. Echter na Nieuwjaar sloeg de kou toe, hetgeen leidde tot twee vorstperioden. Eén begin januari met sneeuw en zeer strenge vorst. In de nacht van 8 janua ri, die de koudste was in de winter, kwam het vliegveld Deelen op -24 graden. Van 6 tot 21 januari, gedurende 16 dagen, kon er worden ge schaatst. Er zou een Elfstedentocht komen, die op het laatste moment moest worden afgelast door invallende dooi. Maar zie, na een dooipe- riode van een paar weken sloeg de winter op 8 februari opnieuw toe en weer kon er van 11 tot 24 februari worden geschaatst. En daarbij einde lijk na 22 jaar, op 21 februari, een Elfstedentocht. Het was met de win ter van 1979 de koudste na de lange strenge winter van 1963, die nog steeds de koudste is van deze eeuw. Totaal in De Bilt in 1985 75 vorstda- gen (26 meer dan normaal) en 24 ijsdagen (14 meer dan normaal). Het voorjaar bestaande uit maart, april en mei gaf in De Bilt een te kort van 102 uren zon. Alle drie maanden bleven op dat punt onder de maat. Daarbij was maart onaangenaam koud. April gaf een eerste zach te periode en mei was de beste van de drie. Vooral eind mei was zomers, waarin juist de Pinksterdagen vielen. Daarbij maxima rond 30 graden, waarmee het met die van mei 1944 de warmste Pinksterdagen van deze eeuw werden. De Paasdagen in april waren slecht met buien en veel wind. Op 28 april langs de kust storm. Maar mei was een groeizame maand. Zomer niet zomers De zomer stelde teleur met name de juni-maand. Mogelijk als reactie op de warme meidagen viel juni geheel uit de boot. In De Bilt 50 uren te weinig zon en 60 mm te veel regen. Van enig zomerweer was vrijwel geen sprake. Juli en vooral in mindere mate augustus deden het wel iets beter. Maar toch! In totaal te weinig zon, al was het opvallend dat in Zuid-Limburg vrijwel het normale aantal uren zomerzon werd waarge nomen. In De Bilt 39 uren zon te weinig en in Noord-Nederland een te kort van 120 uren zon. Over het hele jaar in De Bilt 75 dagen boven 20 graden, een dag meer dan normaal, en 15 dagen boven 25 graden, gelijk aan normaal. Wanneer wij stellen dat de herfst het goed deed, geldt dit voor de maanden september en oktober. Vooral eind september kregen wij een serie fraaie nazomerdagen. Evenals september verliep ook oktober droger dan normaal. De wijnmaand begon met een zomerse dag boven 25 graden. De grote rivieren gaven enige dagen in november de laagste waterstand van deze eeuw te zien. November begon met een depressie- doorbraak, waarbij binnen 10 dagen hier en daar in Noord- en West- Nederland ruim 100 mm regen viel. Na die regen een zeer koude perio de. Van 11 november tot het einde winterweer. In De Bilt een record groot aantal sneeuwdagen van 15, tegen normaal 2 dagen. Op 20 novem ber al een plaatje in de krant van schaatsers in Friesland. Als wij nog een bijzonderheid noemen, dan is dat het zeer actieve on weersfront in de late middag en avond van 14 augustus, hetgeen gepaard ging met windstoten van kracht 11 a 12, met als gevolg dat duizenden bo men tegen de grond gingen. Mei, juli en september waren de beste van het jaar. Maart, juni en de tweede helft van november gaven de grootste negatieve uitslagen te zien. De vorst in januari en februari was voor velen welkom, al kost het ons wel extra veel aan gas of stookolie. Vooral een wat aangenamere lente en een zonniger zomer zouden ons in 1986 zeer welkom zijn. Een Elfstedentocht, nou dat hoeft niet per sé elk jaar. Eens in de vijf jaar zou ook al mooi zijn. METEOROLOGISCH JAAR 1985 Waarnemingen te 0e Bilt Landgemlddelde Maand MaxtempC Uren zon neers1 aq in mm december 7.0 +1.3 52 8 40 - 34 januari -0.2 -4.6 68 4 25 10 februari 3-6 -1.8 114 48 7 - 41 WINTER 3-5 -1.7 214 55 115 - 71 maart 7.7 -1.1 76 t 36 57 8 apri l 12.7 +0.2 134 - 27 71 23 mei 18.0 +1.1 164 - 40 51 - 1 VOORJAAR 12.8 +0.1 373 -102 179 30 juni 18.0 -2.0 158 - 51 121 60 juli 22.2 1.1 203 18 87 6 augustus 20.5 -0.7 176 - 6 93 10 ZOMER 20.2 -0.6 537 - 39 301 76 september 18.9 +0.2 122 - 19 45 - 13 oktober 16.3 0 124 21 30 - 38 november 5.4 -3-3 58 5 80 3 HERFST 12.9 -1.0 304 7 155 - 48 jaar 1985 12.A -0.8 1428 - 83 750 - 15 jaar 1989 13.3 +0.1 1908 -103 902 -137 LONDEN - Een niet nader genoem de saudische prins heeft ten noord oosten van Londen een bos van 16 hec tare gekocht om er een keer per jaar een picnic te houden voor familie en vrienden, berichtte donderdag de Londenso Times. De prins betaalde voor het lommerrijke, 700 jaar oude Bullockbos in de buurt van Col chester in het graafschap Essex 95.000 pond sterling. LEEUWARDEN - In het Friese Damwoude is in de oudejaarsnacht brand gesticht in het districtsbureau van de politie van Dantumadeel. On bekende gooiden een jerrycan met benzine door de ruiten van het bu reau. dat op dat moment gesloten was. Een deel van de portierskamer brandde volledig uit, aldus de politie. ZIERIKZEE - De beschaving werd in de laatste atoomoorlog totaal vernie tigd en een nieuwe samenleving ontstond in de troosteloze woestijn.... een phoenix, herrezen uit 's mensen primitieve verleden en de overblijfselen der moderne technologie. Met deze passage wordt de film MAD MAX - In de don- derkooi - zaterdag 4 januari in de Zierikzeese Concertzaal ingeleid. Alle film liefhebbers. ouder dan twaalf jaar, kunnen vanaf 20.00 uur de rolprent aan schouwen. Dcïclfde tijd een dag later, zondag 5 januari, draait de film wederom. Mad Max wordt gespeeld door Mel Gibson, die wordt bijgestaan door Tina Turner (Aunty Entity) en Frank Thring (the collector). De regie is in handen van George Miller en George Ogilvie. 87 Lucas bracht Pit met de auto thuis. Hij zou dan tegelijk de vergaarde he ren weer mee naar 'Sonnewende' ne men. Tante Melie had olijk geplaagd: „Moet je niet mee, Hetty?" „Nee, ik wacht liever hier de man nen af." En bloosde Hetty ook? Pit voelde zich weer omringd door ge heimzinnigheden. Zou Hetty zich in teresseren voor Reep of voor Charles of voor Paultje? Alles was mogelijk. Alleen Jef schakelde ze uit. Die kam pioenbokser was niet om het hart van wie ook te beroeren. En ze kon het toch Lucas niet vragen. Dat ging niet. Pit neuriede zacht. Als uit graniet gehouwen zat Lucas naast haar. En toch - met Hetty kon hij wel praten. Toen, achter do rododendron had zijn stem ook niet die afwijzend-beleefde klank, die haar soms kon ergeren- Hoe kwam dat? „Zouden we nog kunnen gaan rij den 's morgens, nu juffrouw Van Heijendaal hier is?" vroeg Pit opeens. „Ja, zeker wel, juffrouw." „Ik dacht, dat zij misschien de auto zou willen gebruiken." „Misschien een enkele keer, juf frouw." „Dus morgen weer op de gewone tijd?" „Ja, juffrouw." O, een allerijse- lijkst blok van graniet. Pit fronste haar wenkbrauwen. Ze neuriede. Ze wuifde naar Janus. „Zitten de pres- door CISSY VAN MARXVELDT sies er nog?" En als een wervelwind stoof ze temidden van de onder de tuinparasol vereende schare. Lucas wachtte met de auto op een eerbiedi ge afstand. „Waar ben jij geweest, Erica?" zei Robbert verwijtend. „Ik heb je de he le middag gezocht." „Ik ben op 'Sonnewende' geweest. En je kunt nooit raden, wie ik daar heb ontmoet." Ze keek de kring rond. „Zeg, spaar ons in deze hitte," ver zocht Jef. „Misschien je ouders. Robbert," zei Ella hoopvol. „O. bewaar me," ontgleed aan Ger- rit Jans lippen. „Foei, nu ben je niet hartelijk," zei Ella. Reep zei: „Vertel op Pit. Vermoei toch onze hersens niet." „Ja, wat is die Erica akelig fris," vond Jef. „Was de ontmoeting zo ver koelend, dat je de hittegolf, die ons terneder heeft geveld, niet meer telt?" „Ik heb je zuster ontmoet," zei Pit en ze knikte in Robberts richting. „Mijn zuster?" Béte liet Gerrit Jan zijn onderlip hangen. Hij had een plotseling onheilspellend visioen van de struise Trientje op 'Sonnewende'. Zijn hart bonsde. „Ja, je hebt toch zeker een zuster?" zei Pit. „Natuurlijk, natuurlijk." „Nu uit, die is onverwacht uit En geland overgekomen." Paul sloegen de vlammen uit. Hij haalde gauw een grote geruite-zijden zakdoek te voorschijn, verborg daar zijn gezicht in. Reep grinnikte. „Zou jij niet alvast vooruitgaan, Paultje?" „Sufferd," bromde Paul. Maar hij bleef zitten. Pit plofte neer op een stoel, die Reep gedienstig bij trok. Ella boog zich naar Pit over. „Wat leuk zeg, dat jij Robberts zuster al hebt ontmoet." „Ja, bar leuk. En het is een bar ge zellig type. Ze lijkt niets op jou. Rob bert." Jef kuchte. Gerrit Jan kneep zijn uilebril vaster. „Dus daaruit kan ik concluderen, dat je mij geen gezellig type vindt, Erica?" „Och, dat gaat nogal. Maar ik be doel uiterlijk," zei Pit kritisch. „O, bedoel je dat?" vroeg Gerrit Jan béte. „En je zei, dat je zuster zo sprekend op je leek, Robbert," mengde Ella zich in het gesprek. „Heb ik dat gezegd?" begon G. J. al. „Ja, weet je niet die avond, toen we samen in de tuin zaten?" Reep knorde veelbetekenend. (wordt vervolgd) Uitgever: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ocht- man te Zierikzee. Direktie: D. L. van 't Leven. Chef-redaktie: M. Kaat. Advertenties en bezorging: J. van Loon. Kantoor: Jannewekken 11, Zierikzee; postbus 1, 4300 AA Zierikzee; telefoon: 01110-6551. Woonhuisaansluitingen: Advertenties en bezorging (na 18.30 uur): 01119-1660. Redaktie (na 17.30 uur): 01110-6719, 01110-4669, 01110-5396. Fotograat (na 17.30 uur): 01110-3568. Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbetaling) f 40.00; per jaar 152,50; losse nummers f 0,80. De abonnementsprijzen zijn inclu sief 5% B.T.W. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentietarieven: 52 cent per mm; „succesjes" (t/m 4 regels) f 6.40. Kontrakttarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclusief 5% B.T.W.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1986 | | pagina 3