NIEUWSBODE C i J 'VI !J 4J 33® Schippers van Bruinisse vinden havengeld te hoog DE ZIERIKZEESCHE COURANT P Brand bij Bruse brandweerman SUPER INRUIL VOORDEEL Autobedrijf Ista Ook politie had stille jaarwisseling Nabestellen van foto's WflT Vjdrdt HET VfEER. f nVr|> V GG Gemeentelijke herindeling jubileerde m Hitland! Soinnnrf* m de mmme Pelders, met mhmï Dnyrelmdt c.,. n *V*X\ Vf/Tl B K.r,.v.iu fc,(1. Oliebollen Herindeling De Hervormde Vrouwengroep in Kerkwerve Vijfentwintig jaar geleden werd de gemeentelij- Tennistoernooi Winterkleed Hoe mooi ons eiland er uit kan zien als het ge- op oudejaarsavond werd in sportcentrum bakte dit jaar tijdens de traditionele actie een ke herindeling op Schouwen-Duiveland een tooid is in het witte winterkleed, ziet u op Krayestein in Burgh-Haamstede het jaarlijkse record aantal oliebollen. (Pag. 3). feit. Een terugblik op pagina 4. pagina 5. indoor-tennistoernooi afgesloten. (Pag. 6). DONDERDAG 2 JANUARI 1986 142ste jaargang Nr. 23856 WAARIN OPGENOMEN (1797 1889) In het voorleden ligt het heden; in het nu, wat worden zal. Willem Bilderdijk Vergadering Schuttevaer: BRUINISSE - In de te Bruinisse gehouden jaarverga dering van de afdeling Schouwen-Duiveland van de Ko ninklijke Schuttevaer oogstte van hoofdbestuurslid ir. De Haas nogal wat applaus van de vele leden, toen hij stelde dat het havengeld in Bruinisse voor de mossel kwekers veel te hoog is. Hij vond het een havengeld dat aan een jachthaven doet denken. Burgemeester T. C. Hekman wees er echter op dat Economische Zaken richt lijnen voor het havengeld heeft vastgesteld die door het gemeentebestuur worden gehanteerd. Bovendien moe ten er nogal wat kosten worden gemaakt voor een nieu we electrische kabel zodat mosselkotters en binnensche pen op de electriciteit kunnen worden aangesloten. Dordrecht worden gehouden op 1 en 2 mei. Om practische redenen zal vol gens de heer Sijpestein de indeling van deze vergadering worden veran derd. De tweede dag wordt nu een thema-dag en krijgt voor de eerste keer het thema: het verkeer via elec- tronische geleide systemen. Hoezeer dit onderwerp de schippers bezig houdt bleek wel uit de talrijke vra gen en de uitgebreide besprekingen over de marifoonkanalen en het ge bruik daarvan bij het benaderen van sluizen en bruggen. Voorzitter H. Hoogerheide kon tot z'n genoegen niet alleen de burge meester maar ook wethouder M. Meeuwsen en ir. De Haas en de heer Sijpestein, beiden lid van het hoofd bestuur van de Kon. Schuttevaer wel kom heten. Beide laatsten haakten met raad en informatie in op de ver schillende onderwerpen. Enige ogenblikken stilte werden in acht genomen ter herdenking van de heer W. v.d. Werf, die in november 1985 overleed. V. d. Werf, geboren in Bru, was in dienst geweest van het Koninklijk Onderwijsfonds van de Binnenvaart en had als schipper ge varen op enkele schepen van het KOF. Ook was hij leraar geweest aan de Baggerschool te Delfzijl. Kort na dat hij met pensioen was gegaan en in z'n geboorteplaats was teruggekeerd, openbaarde zich een ernstige ziekte, aan de gevolgen waarvan hij was overleden. Regiovergadering De regiovergadering zal in 1986 in St. Philipsland worden gehouden en in 1987 in Bruinisse. Op deze regio- vergaderingen (deze regio is Zeeland en Goeree Overflakkee) worden re gionale onderwerpen behandeld en besproken en de conclusies en aanbe velingen worden doorgegeven aan het hoofdbestuur. De jaarvergadering zal in 1986 in Geruime tijd werd ook gesproken over de vaart via de spuisluis in het Krabbersgat bij Enkhuizen. De vaart via de spuisluis voorkomt het schut ten en het vaak lange wachten voor de schutsluis. Voor de mosselkwe kers met hun aan bederf onderhevige waar is dat uiterst belangrijk. De laatste twintig jaar zijn er vier sluizen bij gekomen die voor de vaart naar en van de Waddenzee evenzo ve le obstakels zijn die oponthoud bete kenen. De vaart door de spuisluis is om waterhuishoudkundige redenen niet altijd mogelijk maar er zou meer gebruik van moeten worden ge maakt. Voorstellen Voorstellen voor de algemene jaar vergadering waren: De lichten van de brug bij Kornwerd boven op 'de brug plaatsen; het oprichten van een mar keringspunt bij Breezand; herstellen van borden doorvaarthoogte bij Kornwerd; duidelijke voorwaarden bekend maken voor de doorvaart van de spuisluis Enkhuizen e.a. Ir. de Haas nam de gelegenheid te baat om in te gaan op diverse punten die in de vergadering naar voren kwamen. De moeilijkheden die op nieuw worden ondervonden bij het buitenom varen door de mosselkwe- Ww'~ A m Burgemeester T. C. Hekman: richtlijnen van Economische Zaken gehanteerd kers van en naar het Wad, zullen op nieuw worden aangekaart bij het hoofdbestuur. De kijk op de binnenvaart in het openingswoord van voorzitter Hoo gerheide was volgens De Haas te j-ooskleurig geweest. De vaart met gevaarlijke stoffen eist in de toekomst meer kennis van de schipper over deze stoffen. Daar komen cursussen voor. Dat over het Kanaal door Zuid Be veland vaste bruggen worden gelegd is een absurd denkbeeld. Bij de bestuursverkiezing werd Ad v.d. Doe herkozen. Penningmeester S. de Koning sloot het jaar met een ba tig saldo af. Dankwoorden werden, gesproken tot en door de hoofd bestuursleden. Advertentie BRUINISSE - Rond twee uur in de nacht van de jaarwisseling is er brand uitgebroken in de woning van R. B. in de Steinstraat die begon als een schoorsteenbrandje maar spoe dig een uitslaande brand werd. Toen Maarten Buys, herbergier van 't Veerhuis, rond twee uur richting Steinstraat keek, zag hij de vlam men uit het dak van de woning van R. B. slaan. Met bonken op de deur werden de bewoners uit hun slaap ge wekt waarna in allerijl de kinderen van de zolderverdieping werden ge red. Het dak naast de schoorsteen brandde toen al als een fakkel. Het was vooral aan het snelle en kordate optreden van de -gewaarschuwde brandweer (waar R. B. zelf lid van is) dat de woning en de andere huizen in de rij gespaard konden worden. Het had volgens brandweercommandant M. Jumelet geen vijf minuten meer moeten duren of het pand had als ver loren moeten worden beschouwd, want het vuur werd aangewakkerd door een straffe wind. Met twee hoge- druk stralen werd de brand, veroor zaakt door de allesbrander, bedwon gen. Het dakbeschot, de vliering en veel persoonlijke spullen op die vlie ring liepen zware schade op. Een knallend begin in 1986 bij Tel. 01114-1495 - Oosterland ZIERIKZEE - De jaarwisseling is in politioneel opzicht bijzonder rustig verlopen. Behoudens de ge bruikelijke brandjes (kerstbomen) op heel Schouwen-Duiveland was het stil. Nergens hoefde de politie hande lend op te treden. Op de Rampweg had één man het wel druk: takelbedrijf de Keyzer. De Rampweg is kennelijk de laatste weg waar de wegbeheerder (waterschap) pekel strooit, waardoor dit wegdek langdurig spiegelglad bleef. Min stens zes keer moest de takelwagen er aan te pas komen om van de weg ge raakte automobilisten weer op het rechte spoor te krijgen, hetgeen zon der tussenkomst van de politie ge schiedde. Op het politiebureau Zierikzee werden dezer dagen drie sleden afge geven als gevonden voorwerpen. Tot heden toe is er niemand geweest die deze winterse vervoermiddelen kwam afhalen. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Het nabestellen van foto's, welke zijn geplaatst in de Zie- rikzeesche Nieuwsbode, kan uitsluitend gebeuren bij het kantoor van de Zierikzeesche Nieuwsbode. Het nabestellen kan zowel mondeling als tele fonisch: de betaling geschiedt contant bij het afhalen van de foto('s) aan de balie van de Nieuwsbode. Het adres van het kantoor is Jannewekken 11 te Zierikzee; het telefoonnum mer is 01110-6551. Voor nabestelling van sport- foto's dient men zich te wenden tot de heer Johan Berrevoets Jr., Volkerakstraat 64 te Zie rikzee; telefoon 01110-6706. De aldus bestelde foto's dienen ook op dat adres te worden af gehaald en verrekend. Verwachting Deltagebied tot vrij dagavond: Opnieuw koufront Een depressie trekt van Zuid- Engeland naar Noord-Frankrijk. Morgen keert met een noordoostelij ke wind de koude lucht weer terug. De nieuwe kou-inval zal morgen ver gezeld gaan van sneeuw en mogelijk eerst ijzel. Minimumtemperatuur ko mende nacht 1 graad. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m maandag 6 jan.: Zaterdag: Half tot zwaar bewolkt Kans op neerslag: 50% Min.temp.: -1 graad Middagtemp.: 1 graad Windkracht: noord 5 Zondag: Half tot zwaar bewolkt Kans op neerslag: 30% Min.temp.: -5 graden Middagtemp.: 1 graad Windkracht: variabel 3 Maandag: Veel bewolking Kans op neerslag: 30% Min.temp.: -4 graden Middagtemp.: 0 graden Windkracht: zuidoost 4 ZON- EN MAANSTANDEN 3 jan. Zon op 08.48, onder 16.40 Maan op onder 12.17 Laatste Kwartier: 3 januari (20.47) HET WEEROVERZICHT DE BILT - De vorst wordt maar voor korte tijd uit ons Ijand verdre ven. De zachte lucht die vandaag ons land binnenstroomde komt niet ver der dan de Waddeneilanden. Morgen draait de wind in de loop van de dag naar het noordoosten. Daardoor stroomt weer koude lucht met tempe raturen onder nul naar het zuiden. Eerst zijn er perioden met regen te verwachten. De regen gaat echter van het noorden uit over in sneeuw. De komende nacht lopen de mini mumtemperatuur uiteen van min 1 graad in het oosten, van het land tot plus 2 graden in Zeeland. ZIERIKZEE - Vijfen twintig jaar geleden wer den de Schouwen- Duive- landse gemeenten heringe deeld. De achttien gemeen ten werden samengevoegd tot de bekende zes; Zierik zee, Brouwershaven, Wes- terschouwen, Midden- schouwen, Duiveland en Bruinisse. Nu weten we niet beter, maar in het ma gische jaar 1961 wekte de gemeentelijke herindeling toch nogal wat beroering. Vooral de laatste gemeen teraadsvergadering van de op te heffen gemeenten wa ren niet vrij van emotie. Elders in deze uitgave een verhaal over enkele facetten van de herinde ling, voorzien van een korte terug blik van huidige bestuurders en cita ten uit het nu haast al verre verleden. Nevengeplaatste kaart van Schou wen-Duiveland in vroegere tijden is een uitgave van Stad en Lande Schou wen- Duiveland en het eilandelijke waterschap. Eerstgenoemde deed dit ter gelegenheid van haar tiende kro niek. De kaart geeft een goede en volledi ge opsomming van alle gemeentewa pens, waarvan er vele na de herinde ling van de oude stadhuizen werden afgehaald en een plaatsje kregen in het archief. Dat het opheffen van een gemeente niet altijd betekent, dat daarmee ook de gemeenschap ver dwijnt wordt in het verhaal duide lijk. Een vlammetje voor het oude Renesse, Noordgouwe. Droischor of Kerkwerve als gemeenten blijft al tijd branden. mrn AtWMtom 8- wC| w G>J i ik I^J O I 4 B or fff Jf iil/i dB vaepBus ran al Je Steden on Hwpea é>^ntte In welen ofte üelnumlee i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1986 | | pagina 1