streeknieuws n Vuurwerk - muziek Nabestellen van foto's ANWB neemt langlauf telefoon in gebruik ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 31 december 1985 Nr. 23855 5 ZIER1KZEE Ledenvergadering ZLM-Schouwen-Duiveland De algemene ledenvergadering van de Zuidelijke Landbouw Maatschap pij, kring Schouwen-Duiveland wordt gehouden op donderdag 30 ja nuari in de Graanbeurs. De vergade ring vangt aan om 16.30 uur met de opening door kringvoorzitter L. J. van Gastel, gevolgd doQr de verdere huishoudelijke zaken als: notulen, verslagen, vaststelling kringcontri butie en benoeming van een secreta ris-penningmeester. In de pauze biedt de kring een broodmaaltijd aan de le den, waarna de vergadering wordt voortgezet om 19.30 uur met een inlei ding door oud ZLM- en KNLC-voor- zitter ir. D. Luteyn. Het onderwerp is 'Actuele landbouwzaken'. Een discus sie over de inleiding en rondvraag be sluiten deze vergadering. In Den Haag hebben ze het slim aangepakt. Vannacht wordt daar een groots popconcert gegeven waaraan verschillende bekende formaties zul len meedoen. Het belooft heel wat te worden en als klap op de vuurpijl zullen een aantal gillende keuken meiden in levende lijve te zien en te horen zijn. De organisatoren denken op die manier de jeugd van de straat te hou den, zodat het aantal vernielingen waarmee diverse figuren het jaar plegen te beginnen beperkt zal wor den. Ik vind het schitterend; muziek als wapen tegen de misdaad. Wist u dat het bewezen is dat het aantal 'in scripties' op de wanden van liften en toiletten minder is als er muziek in de lift of op het toilet klinkt? Zo zijn er nog wel een paar voorbeelden te noemen waarbij de muziek de men sen van minder goede daden weer houdt. In de 17e eeuw moesten de orga nisten van de kerken van het stads bestuur regelmatig openbare orgel bespelingen houden met variaties over bekende top-hits uit die tijd. Het stadsbestuur liet er geen twijfel over bestaan: muziek houdt de men sen uit de kroegen en taveernen, het aantal dronkenschappen wordt min der en de schade door vernielingen wordt beperkt. Zo is een popconcert in de oude jaarsnacht een variatie op een oud gegeven. Ik vraag me trouwens af of ze door het muzikale vuurwerk het échte vuurwerk nog wel horen. Maar misschien valt het mee en vullen de geluidsexplosies beneden en boven elkaar wel goed aan. Het kan wel, want ook nu zeg ik: het is meer ge beurd. Nu over enkele uren de bengaalse vuren, vuurpijlen en raketten weer ontstoken zullen worden geeft het mij de gelegenheid om nog iets te vertellen over de 'Muziek voor de Koninklijke Vuurwerken' van de componist G. F. Handel. Ter gelegenheid van de 300e ge boortedag van deze componist werd dit spektakel deze zomer in Londen herhaald. Toen wij deze zomer op va kantie in Engeland waren hebben wij het toevallig op de televisie ge zien: een openluchtconcert langs de oever van een meer in een groot Lon- dens park met een ongelooflijk mooi vuurwerk dat tijdens de muziek werd ontstoken. De combinatie van schitterende muziek in de avond en een veelkleurig vuurwerk bracht de mensen tot extase. Maar hoe ging het de eerste keer toen de 'Music for the Royal Fire works' werd uitgevoerd? 'Als we feesten, dan doen we het goed' dacht koning George de Twee de van Engeland. Om de Vrede van Aken te vieren liet hij een grandioos vredesfeest organiseren, compleet met vuurwerk, in het Londense Green Park. De voorbereidingen voor dit feest duurden een jaar. Er moesten enorme vuurwerkmachi nesworden bedacht en er moest ook nog even een speciaal paleis worden gebouwd om de koning een schitte rend uitzicht te bezorgen. Hofcompo- nist Handel werd ingeschakeld om bij het vuurwerk muziek te compo neren dat door een voor die tijd ko lossaal orkest zou worden uitge voerd. Het was een hele toestand. De openbare repetitie van het werk trok al zoveel mensen dat Londen Bridge drie uur lang geblokkeerd was (het staat te boek als de eerste verkeers opstopping in Londen). Toen werd het 27 april 1749. Het was een warme dag geweest en er was wat gerommel van onweer, toen, na een konklijk saluut van een batte rij, het enorme vuurwerk ontstoken werd. De vuurpijlen en andere pró- jektielen die de lucht in moesten de den het niet gek. maar de grotere mo lens toonden nauwelijks tekenen van leven. Door de eerste regendrup pels begaf de verlichting het en door een onverklaarbare reden ging er iets mis met de door vuurwerk-archi tect Servandoni ontworpen vuur werkmachine. Een molenwiek vatte vlam en de hele zaak (om het maar muzikaal te zeggen'so-la-mi-terde' naar beneden. De gevolgen van dit vuurwerk wa ren desastreus. Architect Servando ni verloor geheel zijn bezinning en reeg 's konings Intendant inzake Vuurwerkkwesties aan zijn zwaard. De koning was woest. Er brak pa niek uit waardoor sommigen ge wond raakten. Er werd gevochten zo dat sommigen in de gevangenis belandden. Na het vuurwerk van straks wens ik u echter een vredig 1986. Marzas Dode zwaan In de gracht nabij de Nobelpoort is zondagmiddag een dode zwaan ge vonden. Vermoedelijk is het dier bij het oversteken van de weg geraakt door een auto en heeft daarna nog kans gezien om in de gracht te ko men. Men neemt aan dat ten gevolge van inwendige kneuzingen het beest uiteindelijk zo verzwakte dat het in de gracht verdronk. De dode zwaan is zondag nog uit de gracht verwijderd. KERKWERVE Films In het verenigingsgebouw van Kerkwerve worden op donderdag 2 januari drie films vertoond, georga niseerd door de werkgroep Jeugdac- tiviteiten. Om 14.00 uur staan op het programma Bugs Bunny en Woody Woodpecker en 's avonds Gremlins (20.00 uur). Nieuwjaarsreceptie Het gemeentebestuur van Midden- schouwen houdt in het verenigingsge bouw van Kerkwerve een nieuw jaarsreceptie op vrijdag 3 januari, aanvang 20.00 uur. BRUINISSE Kerstbijeenkomst Scouting Bru De jaarlijkse kerstviering van de Bruse Scoutinggroep „Prinses Mar griet" werd in een heel gezellige am biance gehouden. Het eigen clubge bouw aan de Vang was daartoe sfeervol ingericht. Het gebouwtje was mudvol omdat niet alleen de ka bouters maar ook de in oktober gestarte padvindstersgroep en alle leidsters en leiders aanwezig waren om gezamenlijk het kerstfeest te vie ren. Er werd gezongen en er was een gezamenlijke maaltijd met soep, fri tes, een slaatje en ijs toe, dit alles on der de sfeervolle verlichting van kaarsen. Corine Bal las een kerstver haal voor over een jongen die een zwaan van de dood redde terwijl hij eigenlijk aan een schaatswedstrijd had moeten meedoen. Het was voor Scout en leiding in het knusse club huis een gezellige bijeenkomst. Vernielingen bushalte Het wachthuisje van de bus langs de parallelweg is de laatste tijd weer doelwit geweest van vandalisme. Tot drie keer toe hebben jeugdigen ver nielingen aangericht die door ge meentewerken werd hersteld. Soms werden met grof geweld zelfs brok ken steen uit de muren gehaald. De rijkspolitie heeft de zaak in onder zoek, maar ook voor de ouders ligt hier natuurlijk een taak weggelegd. Ook rond de jeugdsoos ,,De Pul" aan het Stenenpad zijn vernielingen schering en inslag. Lantaarnkappen van de masten gerukt, boompjes ver nield terwijl kapotte bierflesjes op de tennisvelden van de buren worden gegooid. De jongeren geven hiermee een slecht visitekaartje af bij de en tree van hun eigen home. Oud papier De muziekvereniging ,,Nu met Ho pe" haalt op zaterdag 4 januari weer oud papier op. De wagens starten om half negen en er wordt gevraagd om het papier gebundeld gereed te zet ten. GOES Spuitdag De BOVAL, district Zuid, de Stich ting Landbouwkundig Onderzoek in Zeeuwsch-Vlaanderen en de Federa tie van Verenigingen voor Bedrijfs voorlichting houden samen met het ministerie van Landbouw en Visserij de Zeeuwse Spuitdag '86 in de Prins van Oranje te Goes. Vrijdag 10 janua ri spreekt ing. D. van der Wal van het consulentschap in Wageningen over enkele actualiteiten. Dr. ir. L. C. Da- vidse van de vakgroep phytopatholo- gie van de Landbouwhogeschool te Wageningen houdt een lezing over Phytophthora, optreden en bestrij ding. De informatieve dag begint om 10.00 uur. Arbeid en onderwijs Het Samenwerkingsverband voor keuzebegeleiding en Onderwijs Ar- beidscontacten (SKOA) houdt 30 ja nuari in de Zeelandhallen te Goes een symposium ter gelegenheid van de derde Zeeuwse Beroepenmanifesta- tie. Uitgangspunt is dat het totaal van het beroepenonderwijs voor de betreffende deelnemers zodanige keuze-mogelijkheden moet bevatten dat de vrije studie-keuze optimaal wordt gewaarborgd, waarbij echter wel de verdeling van de leerlingen over de opleidingsectoren de behoefte van de arbeidsmarkt een zeker ge wicht dient te krijgen. Het program ma begint om 10.30 uur en hieraan ne men onder andere deel gedeputeerde drs. R. E. C. Barbé en ir. H. Vredeling. MIDDELBURG Expositie In galerie De Wijnstok exposeert van 11 januari tot 22 februari Marten Molema met gouaches en tekeningen. Johanna Kruit zal dc expositie op 11 januari openen om 16.00 uur. De Wijnstok is open op donderdag en vrijdag van 14.00 tot 17.00 uur en op zaterdag van 11.00 tot 12.30 en van 14.00 tot 17.00 uur. APELDOORN - In Nederland de ontwikkelingen rond het besluit tot plaatsing van kruisraketten en in het buitenland de vulkaanuitbarsting in Colombia zijin de onderwerpen die in 1985 op Nederlanders de meeste in druk hebben gemaakt. Dat blijkt uit een landelijke steekproef onder onge veer 750 Nederlanders die het Bureau Lagendijk Opinie-onderzoek in Apel doorn van 18 tot 24 december daar over heeft gehouden. Woensdag 1 januari Nederland 1 09.30 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 14.00 uur Pippi Langkous. Afl.: Pippi gaat aan boord. Pippi geeft de sleutel van villa Kakelbont aan Tbmmy en Annika zodat ze er kunnen spelen zo lang zij op reis is. Maar spelen zonder Pippi lijkt ze niets aan. 14.24 uur De hockeywedstrijd, Cana dese jeugdfilm. Cathy Yarrow is net verhuisd en zou in haar nieuwe woon plaats graag in het favoriete hockey team willen spelen, maar zouden ze een meisje willen? 15.39 uur Voetbal '80 Extra. Kon. H.F.C. - Oud Internationals. Presen tatie: Harry Vermeegen. 17.30 uur Journaal. 17.41 uur Sportlaan '80, American Football. Presentatie: Dolf Brou wers. 18.25 uur Follow Through. Engels voor gevorderden. Les 9. (herh.). 18.55 uur De Fabeltjeskrant, kinder programma. 10,00 uur De Snorkels, tekenfilmse rie. 19.23 uur Zeg 'ns AAA, tv-serie. Tbr- wijl het Mien allemaal wat te veel wordt, krijgt Lydie op spreekuur een oude dame die last heeft van vergeet achtigheid, een voor Lydie bekend probleem. 20.00 uur Journaal. 20.18 uur Stichting Nederlandse Vrij willigers. 20.25 uur Willem Ruis presenteert VARA's Sterrenshow, vanuit een cir custent in Utrecht met diverse ar tiesten. 21.45 uur Sonja op woensdag. Recht streeks programma vanuit het Hulst kampgebouw in Rotterdam waarin Sonja Barend gasten ontvangt. 22.40 uur De onderste steen. Van daag: Pacific Paradise in pain, een film van Otto Schuurman. Eilandbe woners strijden tegen kolonisatie, overheersing en het gebruik als nu cleair testgebied. 23.45 uur Journaal. 23.50 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. Nederland 2 12.15 uur Nieuwjaarsconcert vanuit Wenen. 13.30 uur Skispringen vanuit Gar- misch Partenkirche. 15.30 uur Laurel Hardy. Afl.: Thic ker than water. 15.51 uur Blikskaters, kinderen ma ken reportages over onderwerpen die hen na aan het hart liggen. 16.06 uur Punky Brewster. Afl. Hen ry verliefd. 16.30 uur De man met de rode hoed, theatervoorstelling van Jozef van de Berg. ,,Wie vergeet dat hij klein is, wordt later een vervelend groot mens". 17.40 uur TEMA; Volwassen kinderen en hun ouders. 18.15 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 18.30 uur Sesamstraat. 19.00 uur Journaal. 19.12 uur Uitzending van de Evange lische Volkspartij. 19.22 uur Van Gewest tot Gewest, re gionaal magazine. Vanavond: 1. Fle voland: 12e provincie.. 2. Belgen en Nederlanders leren van elkaar. 3. Wo nen onder de grond. 4. De Drentse Elfstedentocht. 20.10 uur Nederland C, cultureel ma gazine. 20.50 uur Rossini in Versailles. Rossini-gala vanuit het kasteel te Versailles door het kamerorkest van Europa en de koren van Radio France o.l.v. Claudio Abbado m.m.v. solisten. 22.30 uur Journaal. 22.45 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. BRT 1 12.15 uur Nieuwsjaarsconcert vanuit Wenen. Werken van de fam. Strauss. Uitgevoerd door het Weens Philhar- monisch Orkest o.l.v. Lorin Maazel m.m.v. het Ballet van de Weense Staatsopera. 13.30 uur Sterren in het circus. Gala voorstelling in het circus Kröne te München ten bate van de bejaarde ar tiesten en journalisten. 15.20 uur Can't stop the music, Ame rikaanse speelfilm uit 1980. Met: Vil lage People, Valerie Perrine, Bruce Jenner e.a. Regie: Nancy Walker (Ori ginele versie met Nederlandse onder titeling). De verwikkelingen rond een groep zangers uit Greenwich Vil lage, die uitgroeien tot de succesvolle Village People. 17.20 uur Allemaal beestjes. Een cen- timeterpaard als huisdier. Program ma over pony's met hun historische achtergrond, hun verzorging en over hun ras. 17.55 uur Journaal. 18.00 uur Tik Tak, kleuterprogram ma. (herh.). 18.05 uur Plons, kinderprogramma. Afl.: Flip en Anabel. 18.10 uur Zeppelin, informatief kin dermagazine. Presentatie: Rafaël Troch. 18.35 uur Kapitein Zeppos, Vlaamse tv-serie. Afl. 20: De eglantier (8). Met o.a. Senne Rouffaer, Raymond Bos- saerts en Vera Veroft. Tijdens het feest van de fanfare worden Gust en Ben ontvoerd door de bende. Ben kan kapitein Zeppos echter tijdig waar schuwen. (herh.). 19.00 uur Juke Box. 19.15 uur Bill Cosby Show, Ameri kaanse komische serie. Met: Bill Cos by, Phylicia Ayers-Allen e.a. Afl.: Theo en het peukje. (Theo and the joint). Cliff en Clair maken zich te recht zorgen wanneer ze in Theo's schoolboek een marijuana-sigaret vinden. 19.40 uur Paardekoersen, mededelin gen en programma-overzicht. 19.45 uur Journaal. 20.10 uur Kijk uit! Verkeerstips. 20.15 uur Namen noemen, spelpro- gramma waarin twee panels, samen gesteld uit bekende personen via cryptische omschrijvingen eigenna men raden. Presentatie: Kurt van Eeghem. 21.00 uur La via parisienne, opera in vijf bedrijven van Offenbach. Uitge voerd door het Antwerps orkest, Ope ra van Vlaanderen en het Koninklijk Ballet van Vlaanderen o.l.v Silveer van den Broek, m.m.v. solisten. 23.20 uur Paardekoersen. Daarna: Journaal. Aansl. Coda: Ik schrijf je neder van Hugo Claus. BRT 2 19.00 uur Zonen en dochters (Sons and daughters), Australische tv-serie. Met: Ann Henderson-Stires, Rowena Wallace, Alexandra Fowler e.a. 19.25 uur Make up. Afl. 6. 19.42 uur Mededelingen en pro gramma-overzicht. 19.45 uur Journaal. 20.10 uur Videomatch, videospelletje met Marleen Gordts. 20.20 uur Pak'em Stanzi, tv-spel van Claire Luckham- Met: Katrien Devos, Ann Nelissen, Eric Kerremans, e.a. In het voetspoor van Stanzi, een jonge vrouw, die op zoek is naar haar eigen persoonlijkheid en onafhankelijk heid. 22.10 uur David Copperfield (The ma gie of David Copperfield), showpro gramma met de illusionist David Copperfield die de volgende gasten ontvangt: Ricardo Montalban, Bon nie Tyler e.a. Donderdag 2 januari Nederland 1 09.30 en 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 15.30 uur Leven met de schepping, natuurfilm. 15.55 uur Daktari, serie. Afl. Verwik kelingen in Wameru. Fotografe Bar bara Ingram moedigt stropers aan het wildreservaat Wameru binnen te dringen om zo mooie plaatjes te kun nen schieten. Wanneer Hedley, die hen betrapt, gewond raakt, snelt ze wel erg laat te hulp. 16.45 uur EO-Kinderkrant. Wetens waardigheden, experimenten, truuk- jes, film en een verhaal. Presentatie: Lanny van Rhee. 17.30 uur Journaal 17.46 uur Tijdsein-Buitenland, actua liteitenprogramma. Met: Aad Kam steeg. 18.25 uur Grafische technieken. Les 1: Hoogdruk. 18.55 uur De Fabeltjeskrant 19.00 uur Familie Robinson, teken filmserie. Afl.: De diepe duisternis. 19.25 uur Aartsvaders. Afl.: Maar waar is het lam? 20.00 uur Journaal 20.28 uur Vrijheid, blijheid? Ameri kaanse tv-film over een jongen die denkt dat hij alles bereikt heeft maar als hij zich tot God bekeerd heeft gaat er een nieuwe wereld voor hem open. 21.30 uur Nieuwjaarstoespraak, door de voorzitter van de EO, ds. J. H. Ve- lema. 21.40 uur Halleluja, sing a song of praise. Optreden van de Burning candles en de Brassband Concordia. 22.00 uur Het ontstaan van het Christendom. Afl.: Wie is mijn naaste? 22.30 uur Wat heet gelukshow, praat programma. Met als gast: zeezeiler Henk de Velde. 23.28 uur Journaal. 23.33 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. Nederland 2 13.00 en 18.15 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 18.20 uur Paspoort voor Turken 18.30 uur Sesamstraat 18.45 uur Jeugdjournaal 19.00 uur Journaal 19.12 uur De dike en de dunne. Een aaneenschakeling van hoogtepunten uit de film die Laurel en Hardy maakten in de twintiger jaren. 20.45 uur Temperament van de poesta. Volksdansen uit Hongarije uitgevoerd door het Hongaars Natio naal Volksensemble 21.30 uur Vervolging, vlucht en vrij heid. 300 jaar geleden hief ,,de zonne koning" de godsdienstvrijheid op en zette hierdoor de Franse protestanten onder druk. Documentaire over de gevolgen tot op heden. 22.30 uur Journaal 22.45 uur Den Haag vandaag 23.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden BRT 1 15.30 uur De prins achter de 7 zeeën, Oost-Duitse sprookjesfilm. Een koopman brengt voor zijn dochtertje een leeuwerik mee. hij heeft dit ca deau van een leeuw gekregen, op één voorwaarde... 16.55 uur Tandhygiëne. 17.00 uur 60 Plus, informatief bejaar denmagazine. Vandaag het thema: Muziek en muziekbeoefening. 1. Por tret van het blazersensemble 60 Plus. 2. Bezoek aan het orgelmuseum Tee- femse. 3. Gast: Nico Gomez. 17.55 uur Journaal 18.00 uur Tik Tak, kleuterprogram ma. (herh). 18.05 uur Kindereiland, achtdelige jeugdserie naar het boek van Mira Lobe. Afl. 7: Uur nul. Met: Stefan Ga tes, Timothy Stark, J. D. Roth. 18.35 uur Rondomons. Afl.: Filmbrie- ven. Duitse 13-delige serie over kin deren uit Zuid-Amerika en West- Duitsland die regelmatig contact met elkaar hebben. 19.05 uur Tijdrover. Kwizien. Tips voor koken en lekker eten. Presenta tie: Etienne Cocquyt. 19.25 uur Uitzending door derden: Programma van de Stichting Syndi cale Omroepvereniging. 19.40 uur Mededelingen en programma-overzicht 19.45 uur Journaal 20.10 uur Kunst-zaken 20.20 uur Hoger-Lager, spelprogram- ma met speelkaarten. Presentatie: Walter Capiau. 20.55 uur Panorama. Jaaroverzicht. 22.40 uur Dallas, Amerikaanse serie. Serie rond het wel en wee van de fa milie Ewing met Barbara Del Ged- des, Linda Gray, Larry Hagman e.a. Pam neemt namens de overleden Bobby de Trofee van de Oliebaron van het jaar in ontvangst en doet een onthullende mededeling. Donna en Ray krijgen een naar bericht. 23.25 uur Nationale Loterij: trekking van de hoge loten. 23.30 uur Journaal. Aansl. Coda: Al legro Moderato uit de Serenade van Matyas Seiber uitgevoerd door het Ensemble Concertino Classicum. BRT 2 19.00 uur Meester, hij begint weer'. De beste fragmenten uit 'Toets' en 'PVBA Elektron' 19.25 uur Gezonde voeding. Afl. 6: Het vetgehalte van de voedingsmid delen. (herh). 19.42 uur Mededelingen en program ma-overzicht. 19.45 uur Journaal en Programma overzicht 20.10 uur Videomatch, videospelletje met Marleen Gordts. 20.20 uur Brussel by night, speelfilm uit 1982. Met: Francois Beukelaers, Ingrid Devos, Amid Chakir. Regie: Mare Didden. De veertiger Max be landt in Brussl. Hij kent de stad slecht en dwaalt er door de nacht. Hij ontmoet achtereenvolgens de gepen sioneerde Louis, zijn ex-collega Alice die actrice wil zijn, en tenslotte Ab- del, een Marokkaanse trambestuur der. Tussen deze vier ontspinnen zich kortstondige verhoudingen. 21.45 uur Concert in de grotten van Postojna. In de grotten van Postojna (Joegoslavië) vertolkt het Symfoni sche Orkest van RTV Ljubljana olv Samo Hubad werk van Gershwin. Het nabestellen van foto's, welke zijn geplaatst in de Zie- rikzeesche Nieuwsbode, kan uitsluitend gebeuren bij het kantoor van de Zierikzeesche Nieuwsbode. Het nabestellen kan zowel mondeling als tele fonisch: de betaling geschiedt contant bij het afhalen van de foto('s) aan de balie van de Nieuwsbode. Het adres van het kantoor is Jannewekken 11 te Zierikzee; het telefoonnum mer is 01110-6551. Voor nabestelling van sport- foto's dient men zich te wenden tot de heer Johan Berrevoets Jr., Volkerakstraat 64 te Zie rikzee; telefoon 01110-6706. De aldus bestelde foto's dienen ook op dat adres te worden af gehaald en verrekend. DEVENTER - De Nederlandse theaterdagen, die dinsdag in Deven ter worden afgesloten, zijn niet meer weg te denken. Dat zei maandag J. van den Bosch, een van de organisa toren van de Nederlandse theaterda gen en directeur van de Schouwburg in Deventer. Tevreden constateerde hij dat de publieke belangstelling voor het jaarlijks evenement groeit. Dit jaar trokkken de 50 voorstellin gen in totaal zo'n 5500 bezoekers. MAASTRICHT - Het gemeente bestuur van Maastricht ziet geen kans om een definitief eind te maken aan de regelmatige wateroverlast in de kerkdorpen Borgharen en Itteren langs de Maas. Burgemeester en wet houder hebben dit maandag aan de gemeenteraad meegedeeld. DEN HAAG - Voor gedetailleerde informatie over langlaufmogelijkhe- den in Nederland heeft de ANWB voor het eerst dit jaar een speciaal te lefoonnummer (070-264646) in ge bruik genomen. Door de sneeuwval van de afgelopen dagen zijn er mo menteel langlaufmogelijklieden in Noord-Holland, Zuid-Holland en Zeeland. Via dit nummer is ook actuele in formatie te beluisteren over eventue le schaatstoertochten op natuurijs in Nederland, goedgekeurd door de KNSB. Vorig jaar kon men al deze informa tie, geïntegreerd in Club J- informatie, beluisteren via de ANWB Club J-lijn (070-262131) met slechts een capaciteit van zes lijnen. Gezien het destijds flink aantal toegenomen gesprekken, was een speciaal tele foonnummer met een grotere capaci teit (12 lijnen) noodzakelijk gewor den. Dankzij een intensieve samenwer king met diverse instanties in heel Nederland houdt de ANWB de infor matie dag en nacht zo actueel moge lijk. DEN HAAG - De 19-jarige Neder lander Erik van Hoekelen is in Zuid- Afrika veroordeeld tot 90 dagen ge vangenisstraf wegens afwezigheid zonder verlof uit militaire dienst, zo heeft een woordvoerder van de Anti- Apartheidsbeweging (AABN) in Am sterdam meegedeeld. Van Hoekelen heeft zowel de Nederlandse als dc Zuidafrikaansc nationaliteit. Hij wil nu proberen zijn Zuidafrikaans staatsburgerschap op te zeggen om zodoende onder dc dienstplicht uit te komen. DEN HAAG - Dc post heeft dit jaar weer een recordaantal kerst- en nieuwjaarskaarten verwerkt. Alhoe wel nog niet de hele stroom is ver werkt, rekent de PTT op een totaal van ongeveer 130 miljoen stuks, tegen 125 miljoen vorig jaar. Een topdag voor de PTT was 24 december met 11 miljoen kaarten. Directeur drs. A. W. van Ommeren van de afdeling pos* heeft dit maandag gezegd bij de pre sentatie van de voorlopige PTT- jaarcijfers. DEN HAAG De PTT gaat diep gaand bekijken of losse post nog op tijd wordt bezorgd. Aanleiding is on der meer een eigen onderzoek van een Rotterdamse krant, het Rotter dams Nieuwsblad. Daaruit bleek dat in en om de Maasstad gedurende een week 35 procent van alle brieven te lang onderweg was. 86 ,,Wil je wel geloven, dat ik zó ver langde. Ik kon het niet meer uithou den gewoonweg!" ,,Ja, dót kan ik me best voorstel len." De lach van Lucas. En een vro lijke meisjeslach. Pit wilde zich al omkeren. Nee, verdere ontboezemin gen van Dientje wou ze voor geen goud aanhoren. Ze kon het zich leven dig voorstellen, zonder meer te ho ren, hoe zalig het hier voor Dientje moest zijn, ontsnapt aan het waakza me oog van Robberts Leidse hospita. En ze leek een aanstellerig wezen. Maar vóór ze een stap had kunnen doen, kwamen Lucas en een mooi blond meisje in 't wit, al om de rodo dendronstruik heen. Was dat Mien- tje? Wat had die krankzinnige Rob bert gezegd: Dik en blond met rode konen en pony. En dit meisje was lang en slank met tintelende bruine ogen en een voorhoofd frank en vrij. Pit had wel graag rechtsomkeert wil len maken misschien was dit al weer een óndere Mientje! Ze zag, dat Lucas bloosde! Absoluut. Hij werd rood, tot onder zijn haar. Ze kon volstaan met even te knikken. Wat had zij met Mientje nodig. Maar vóór ze een spier had kunnen bewegen stond het slanke, blonde meisje al voor haar uitgestrekte hand. „Dót moet Pit zijn." zei ze. Nee, Pit voelde, dat ze de toestand niet be heerste. Het was ook tamelijk over weldigend, dat plotseling Lucas z'n wildvreemde Mientje op zo'n doodfa- door CISSY VAN MARXVELDT miliaire stem zei: ,,Dat moet Pit zijn." Maar ze moest toch wat zeggen. En kordaat stak ze ook haar hand uit. „Ja," zei ze, „ik ben Pit." Ze keek niet naar Lucas. „En ik," zei het meisje in het wit, „ik ben Hetty van Heijendaal, de zuster van Robbert." Het was, alsof een vogel, die in de rododendron zat, meesnoof met deze ontknoping. De vogel begon zo luid en enthousiast te jubelen. Pit keek naar Lucas. Lucas bloosde niet meer. En hij zei: „De freule is een uurtje geleden aangeko men. Ik liet de freule de tuin zien." Hetty boog haar gezicht over een tasje, dat in haar hand slingerde. Haar mondhoeken trilden. Dan zei ze, opkijkend: „Och, hij is zo'n trou we zorg. En een opperbest chauffeur. Daar weet jij van mee te praten, is het niet, Pit?" „Ja," zei Pit. Ze had een gevoel, als of haar conversatietalenten een ontij dige dood waren gestorven. „En vind jij het hier ook zo heer lijk?" „Ja," zei Pit. „Ik kan nog heerlijk drie en een halve week met jullie mee genieten." „Ja," zie Pit. „Is er nog iets van uw dienst, freu le?" „Nee, dank je wel hoor!" Lucas af. Tben zag Pit pas, dat hij een licht grijs flanellen pak aan had en niet zijn chauffeurskledij. Ze vond het niet verwonderlijk. Als Lucas ge huld ware geweest in een slepende koningsmantel met een vorstenkroon op zijn hoofd, of plotseling in enige uren een baard had gefokt, zou Pit dat ook heel gewoon hebben gevon den. Ze was in een stemming om de meest buitensporige onmogelijkhe den normaal te vinden. Hetty stak haar arm door die van Pit. „Zullen wij nog een eindje omlo pen? Of kook je?" „Ik heb gekookt," zei Pit. „Weet je wat, ga mee naar binnen. Dan zal ik je de zaligste koelste En gelse drank brouwen." „Dat is best," zei Pit, die opleefde. Gearmd liepen ze op 'Sonnewende' toe. „En wat dacht je wel?" vroeg Het ty, „toen je mij zo plotseling te voor schijn zag treden?" Pit lachte. „Ik dacht werkelijk, dat je het meisje van Lucas was." Hetty schaterde. „Och, die arme jongen!" zei ze. „Hij sloofde zich zo uit om mij alle heerlijkheden te to nen." „Ja, dót merkte ik," zei Pit en ter wijl ze opzij naar Hetty keek. be dacht ze met verbazing, hoe dat stra lende, jonge meisje in vredesnaam dc zuster kon zijn van dc lattice Rob bert. En ze vond dat Hetty alle reden had om dankbaar te zijn. dat ze niet op haar schonkige broeder leek. (wordt vervolgd) 4 i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1985 | | pagina 5