Cursus Vrouw en Werk gaf aan welke wegen weer naar een baan kunnen leiden Vrolijk optreden duo Rijn en Trijn in circusvoorstelling Conclusie bij afsluiting: In poppentheater 'Alteklein' CURSUS „VROUW EN LITERATUUR" ZIERIKZEE - „Het doel van de cursus was de deel neemsters de weg te tonen, die zij moeten gaan, als ze te rug willen naar de arbeidsmarkt. Voor het grootste deel van de groep is het uitgekomen, dat zij die weg nu inder daad voor zich ziet". Tot deze conclusie komt Irma Ho gers tijdens de slotbijeenkomst van de cursus 'Vrouw en Werk', die de afgelopen weken in Zierikzee werd gehou den. De cursus was bedoeld voor vrouwen, die graag een baan zouden verwerven, maar die of nooit buitenshuis hadden gewerkt of al een tijdje geen betaalde baan meer hadden gehad. Irma Bogers en Antonie de Beaumont-Ansems (l.) begeleidden de cursus .Vrouw en Werk" in Zierikzee. Irma Bogers zorgde samen met An tonie de Beauniont-Ausenis voor de begeleiding van de cursusbijeen komsten. Als functionarissen van het project 'Vrouw en Werk Zeeland' kozen zij voor Schouwen-Duiveland om met de cursus van start te gaan, omdat deze regio in dit opzicht nogal een witte vlek vormt. Vergelijkbare initiatieven ter ondersteuning van herintredende vrouwen vind je hier immers nauwelijks. Het bleek een goede keuze, want spontaan meldde het maximaal aan tal deelneemsters zich aan. Men be hoefde nog geen concrete plannen te hebben tot herintreding, maar wel werd van de deelneemsters verwacht, dat ze serieus overwogen om een be taalde baan te zoeken. Belofte De cursus hield natuurlijk ook niet de belofte van het vinden van een be taalde baan in, maar wel: ondersteu ning bij vragen over werk, opleiding en werkloosheid; hulp bij het zoeken naar mogelijkheden; het verstrekken van informatie over bijvoorbeeld het arbeidsbureau, solliciteren, het ar beidsrecht enzovoort. ,,Door het volgen van deze cursus heb ik nu voor mezelf een plannetje kunnen maken om verder te gaan op de weg naar het opzetten-van een col lectief bedrijfje", zegt Els, één van de vrouwen, die blij is dat ze deze bij eenkomsten heeft bijgewoond. Ze kon er ook bijzonder prettige contac ten leggen met vrouwen, die ook wel iets voelen voor het idee bijvoor- O Het project-vignet van ..Vrouw en Werk Zeeland". beeld een zelfstandig bureau op te richten. Dat wil natuurlijk niet zeg gen, dat ze dat plannetje nu ook mor gen gaan verwezenlijken, maar on der leiding van Irma en Antonie werden wel de wegen daartoe uit gestippeld. Eén van de instanties waar de deel neemsters graag iets naders van wil den vernemen was het arbeidsbureau in Zierikzee, waar enkelen van de cursisten in het recente verleden niet zulke leuke ervaringen mee opdeden. De groep van 'Vrouw en Werk' was welkom voor een bezoek aan het Zie- rikzeese arbeidsbureau. Daar werd hen een toelichting gegeven op de normale gang van zaken en op de di verse mogelijkheden tot omscholing en dergelijke. Ook werd de ruimte ge boden om maar eens met de heersen de grieven op tafel te komen. Dat de den ze. Niet gestimuleerd Een vrouw, die (weer) een baan zoekt, wordt over het algemeen, vol gens de ervaring van sommigen, op het Zierikzeese arbeidsbureau niet bijster gestimuleerd. Haar kansen zijn nou eenmaal niet hoog en moge lijkheden van opleidingen worden nauwelijks genoemd en als in een va cature een bepaalde leeftijdsgrens wordt genoemd, zal de functionaris op het arbeidsbureau niet stimuleren toch maar te solliciteren ook als die leeftijd van de reflectant wat hoger ligt. Verder werd op basis van een prak tijkgeval aangegeven hoeveel schrik een onjuiste voorlichting betreffende de samenhang tussen sollicitatie plicht en uitkering te weeg kan bren gen. Tbn slotte moest het de vrouwen van het hart, dat de entrée van het Zierikzeese arbeidsbureau bepaald niet uitnodigend is, maar kaal en leeg, zodat de moed je bij het bin nenstappen al in de schoenen dreigt te zakken. Enige discussie over en weer tij dens dit bezoek kon er wellicht toe bijdragen, dat in de nabije toekomst wat meer wederzijds begrip zal kun nen ontstaan tussen de werk zoeken de vrouw en de functionaris achter het bureau. Inleidingen Verder werden tijdens de cursus 'Vrouw en Werk' inleidingen ver zorgd door de heer J. A. van de Broe- ke, directeur van de Intergemeentelij ke Sociale Dienst en door twee functionarissen van de DETAM. Tbt grote spijt van de begeleidsters liet 't GAK, de organisatie die zelf een voorlichtingsfunctionaris in dienst heeft en waar vele bedrijfsverenigin gen onder ressorteren, het afweten. De Kamer van Koophandel vond de groep wat te klein om er een voorlich ter helemaal voor naar Zierikzee te sturen en vond dat de cursisten van hier dan maar naar de bijeenkomst in Middelburg moesten komen. Dat luk te echter niet maar de Kamer van Koophandel heeft inmiddels toege zegd alsnog de inleiding te zullen ver zorgen. De cursisten zullen in het nieuwe jaar derhalve nog één of twee keer bijeenkomen. Voor de inleiding over de Kamer van Koophandel, maar ook voor het onderwerp 'sollicitatie- brieven', dat volgens Irma en Anto nie tijdens de cursusbijeenkomsten wat te weinig aandacht heeft gehad. Over het bezoek van bedrijfsvere niging de Detam tonen de cursisten zich niet allen dolenthousiast. Twee Detam-voorlichters trachtten hun beste beentje voor te zetten. De één bleek zich goed op dit gesprek te heb ben voorbereid; de ander wekte met een belerende aanpak wat wrevel op. Wellicht was hij er ook niet geheel op voorbereid geweest, dat hij met vra gen recht-op-de-man-af geconfron teerd zou worden. Keuring Zo wilden enkele deelneemsters eens vernemen of je je nou werkelijk helemaal moet uitkleden bij de be drijfsarts ook als het gaat om een wondje op je elleboog of je enkel. Een vrouw, die dat weigerde, kwam aan vankelijk zonder uitkering te zitten, maar werd in hoger beroep in het ge lijk gesteld. Het antwoord kwam erop neer, dat dat nu eenmaal een zaak van de on derzoekend arts is, waar de Detam- woordvoerder niet in wilde treden. Het onderlinge contact tussen de cursisten bleek belangrijk. De mees ten ervaarden het als bijzonder pret tig zich in deze omgeving niet te be hoeven verontschuldigen voor het feit, dat ze weer een betaalde baan wilden hebben. Verder werden on derling ervaringen uitgewisseld be treffende de diverse mogelijkheden van opleidingen. Wie nog niet direct de mogelijkhe den ziet meteen een stap op de ar beidsmarkt te wagen, zou de komen de tijd (waarin bijvoorbeeld nog intensief voor de kleinste kinderen gezorgd moet worden) goed kunnen besteden door nu reeds een opleiding te volgen ten behoeve van een baan over een paar jaar. Jong, maar te oud Het overgrote deel van de cursisten werd gevormd door vrouwen, die na een periode van enkele jaren onder breking wegens kinderen krijgen en hen verzorgen, weer een baan wilden. Onder hen bevond zich echter ook een wat jongere deelneemster (22). Jong, maar te oud om in het beroep waar ze juist haar opleiding voor had afge rond, nog aan de bak te komen. Ze volgde de middelbare opleiding In richtingswerk. Liep als vrijwilligster stage en deed daar uiteraard veel er varing (en waardering) mee op. Maar...dat heeft haar geen steek ver der geholpen naar een vaste betrek king. Als je eenmaal je opleiding hebt afgerond en je bent de twintig gepasseerd, dan word je voor de meeste instellingen en tehuizen een te dure kracht en gaat de voorkeur meestal uit naar jongere, minder ge schoolde krachten. Althans....zo was de ervaring van deze deelneemster aan de cursus 'Vrouw en Werk' en dat was een bittere teleurstelling voor haar na die met inzet gevolgde oplei ding en het met plezier verrichte sta- gewerk. De slotbijeenkomst van de cursus 'Vrouw en Werk', die volgend jaar wellicht in Zeeuws-Vlaanderen zal worden gegeven, kreeg in Zierikzee, zo kort voor de kerst een sfeervol tintje. Voor Irma en Antonie waren er bloemen. Zij op hun beurt kwa men met een geurige hyacint voor al le deelneemsters en onderling wer den er ook nog allerlei aardige presentjes uitgedeeld als golden ze tastbare wensen van 'veel succes op weg naar de arbeidsmarkt'. Foto's: Joh. Berrevoets Junior Tekst: Ali Pankow ZIERIKZEE - Acrobatiek, clownerie, ballet, muziek, grappen en grollen zijn alle maal zaken, die je onder de noemer 'circus' kunt onderbrengen. Het bleek dan ook een goede keus van het in deze regio inmiddels bekend wordend duo Rijn en Trijn om hun optreden als 'circusvoorstelling' te betitelen. Dat optreden vond zaterdagmiddag plaats in het poppentheater 'Alteklein' van Elles Sayers. Onder leiding van Rijn en Trijn werkte een groepje enthousiaste kinderen aan een Kerst-circus-voorstelling in pop pentheater ..Alteklein". Het circus bood ruimte aan een serie zeer gevarieerde kunsten, die mei veel plezier maandag avond aan het belangstelleiid publiek werden vertoond. Deze sfeervolle accommodatie bood Rijn en Trijn wel wat minder mogelijkheden dan bij de straatop tredens tijdens de Zierikzeese toe- ristendagen, maar vormt deson danks een prima ambiance voor deze circusvoorstelling. Rijn en Trijn zijn voor vele kinde ren in stad en regio zeker geen onbe kenden meer na hun voorstellingen het afgelopen jaar op de Balie, de Vismarkt en onder De Beuze. Nu ze tijdens deze kerstvakantie voor di verse activiteiten hun intrek hebben genomen bij Elles Sayers in 'Alte klein' weet de jeugd hen derhalve ook wel te vinden. Samen optreden Het initiatief van Rijn en Trijn om samen met een groepje kinderen een circuspresentatie op te zetten, is dan ook goed aangeslagen. Reeds vrijdag werd er intensief gerepeteerd en maandagmiddag gebeurt dat nog een keer. Het uiteindelijke resultaat kan maandagavond om 19.30 uur in 'Alte klein' door alle belangstellenden worden aanschouwd. Volgens Rijn belooft het een zeer gevarieerde voor stelling te worden, waarin de kinde ren samen met hem en Trijn vele kun sten zullen vertonen. Naast deze mini-circus-curcus, was er donderdag op tweede kerstdag reeds een gecombineerd optreden van Rijn en Trijn en de poppen van Elles Sayers te zien en zoals gezegd, zaterdagmiddag stond het duo alleen in de piste voor het verzorgen van een volledige circusshow. De kinderen bleken veel plezier te beleven aan die bazige circusdirec teur en die onnozele pisteknecht, die aanvankelijk maar niet begreep waar het allemaal om ging. Tben één en an der ten slotte tot hem doordrong bleek hij echter best in staat in de huid van het paardje Pony te kruipen en een fraai staaltje dressuur weg te geven. Veelzijdig Rijn en Trijn beschouwen zichzelf nog 'in opleiding' en trachten met dit soort voorstellingen zoveel mogelijk ervaring op te doen. Dat hen dat de afgelopen maanden goed is gelukt. werd zaterdagmiddag wel duidelijk met een veelzijdige en humoristische presentatie. De gebroeders Karamazov waren uiteraard ook weer van de partij en natuurlijk ook dit keer met enkele knappe acrobatische stuntjes. Omdat Rijn zich ten aanzien van de aanwezigheid van leeuwen zeer onge loofwaardig opstelde, riep Trijn de hulp in van het jeugdig publick. Niet tevergeefs, want enkele kinderen bleken direct bereid de leeuwenmas kers op te zetten en als wild beest ge dresseerd te worden. Heel grappig bleek ook de uit monstering van het danseresje Pe- troeschca, die tevens op de viool speelde en een dansende beer presen teerde. Jongleren Dat Rijn en Trijn niet alleen met ZIERIKZEE - Wie kent niet het beeld van de in een hoekje met een boekje wegdromende vrouw? Waar om leest een mens? Lezen kan soms heerlijk ontspannend zijn en je naar een heel andere wereld brengen. Maar lezen kan juist ook een schok van herkenning geven als het over een jou heel bekende wereld gaat. Over deze en andere zaken zal de cur sus ..Vrouw en Literatuur" gaan, die in de derde weck van januari '86 van start gaat. De bedoeling van deze cursus is de acrobatiek, maar ook met jongleren uit de voeten (en de handen) kunnen, bleek vervolgens met het optreden van de "Ibrtelini's'. Tbt groot ver maak van de toeschouwers kwam daar zelfs echt vuur aan te pas in de vorm van spetterende sterretjes. Ver der bleken de Ibrtelini's heel goed met lichtgevende stokken en ballen te kunnen omgaan. Een circus zonder clowns, is na tuurlijk geen circus en die waren in 'Alteklein' derhalve ook van de par- deelnemers een beetje wegwijs te ma ken in de vrouwenliteratuur. Maar niet alleen boeken van vrouwen ko men aan de orde, ook boeken vóór vrouwen, zgn. damesromannetjes. Verder wordt aandacht geschonken aan hel beeld van de vrouw zoals dat in de literatuur naar voren komt. Ook de geschiedenis van de vrouwen literatuur komt aan bod. Acht lessen Veel leeservaring is voor deze cur sus niet echt noodzakelijk, wel een tij. Rijn hanteerde als clown de to- verzwcep, maar had - om resultaat te boeken - daar wel de medewerking van clown Trijn bij nodig. Onder muzikale begeleiding van het 'circus-orkest' oftewel het accor deonnetje van Rijn werd tenslotte de finale afgewerkt. Het publiek sprong op dat moment spontaan in de piste om zelf ook nog allerlei kunstjes als handstandjes en koprollen te de monstreren. enthousiaste deelname en bereidheid samen naar antwoorden te zoeken. De cursus wordt gehouden op dins dagavond van 20.00-22.00 uur in het pand van de Stichting Vrouweneman cipatie, Visstraat 5 te Zierikzee. De cursus neemt acht lessen in beslag, die om de veertien dagen plaats vin den (m u.v. de schoolvakanties); de eerste bijeenkomst is 21 januari. Inlichtingen en aanmelden voor 17 januari bij J. Lanting-Cramer, Schou- wenbank 48, 4301 ZS te Zierikzee, tel. 01110-6367

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1985 | | pagina 4