Banketbakker Wansink gaat zijn Leids gebak inruilen voor olie, gas en benzine Rijke historie van bakkerij op de Dam Einde aan eeuwenoude traditie ZIERIKZEE - Banketbakker P. H. Wansink en zijn echtgenote N. T. Wansink-Bouman stoppen met ingang van 1 januari met hun bedrijf. Dat betekent, dat er een einde komt aan de eeuwenoude traditie, dat in het pand Dam 14 te Zierikzee een banketbakkerij is gevestigd. Niet alleen bezit het pand een rijke historie in deze hoe danigheid, teruggaand tot het jaar 1731, maar ook de naam Wansink was er vier generaties lang inee verwe ven. Daar komt nu een einde aan. Wellicht levert dat wat weemoed op, maar Peter Wansink en zijn vrouw willen er toch niet echt sentimenteel over gaan doen. „Als je een dergelijke beslissing eenmaal genomen hebt, moet je er ook achter gaan staan", vinden beiden. Dat je zo'n beslissing tot bedrijfs beëindiging niet op stel en sprong neemt, erkennen de echtelieden. ,,Nee, daar twijfel je wel een week of vijf over", zegt Wansink en zijn vrouw vult aan: „Daar lig je wel een nachtje van wakker". Ten slotte werd deze definitieve beslissing toch geno men gebaseerd op nuchtere argumen ten. Als je als kleine middenstander goed wilt blijven meedraaien zul je van tijd tot tijd tot fikse investerin gen komen te staan en bijna zonder onderbreking steeds weer heel hard moeten werken. De Wansinks ston den voor dergelijke investeringen. De winkel was naar hun mening aan een fikse faee-lift toe en binnen enkele ja ren zouden wellicht ook vervangin gen van apparatuur in de bakkerij moeten plaatsvinden. Die investerin gen pleeg je uiteraard met de blik op de toekomst gericht met in het ach terhoofd ook de continuïteit van het bedrijf. Geen opvolger Wat overgrootvader, grootvader en vader Wansink allen wel hadden, ont breekt Peter Wansink: een opvolger. Zijn beide zoons zoeken het in de technische en eiectronische sector en voelen niks voor het banketbakkers ambacht en ook dochterlief toont geen belangstelling voor voortzetting van dit eeuwenoude familiebedrijf. „Moeten we dan zelf nog jarenlang hard werken 0111 het bedrijf daarna alsnog in andere handen te zien over gaan?", vroeg Wansink zieli af. „Als ik tien jaar jonger was geweest, had ik het waarschijnlijk nog wel ge daan, maar nu niet meer". ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 31 december 1985 Nr. 33855 Toppers Er is veel gebeurd tussen die 12e ju li 1844 toen Petrus Servatius Wansink zich vestigde in deze banketbakkerij (toen nog Dam no. B88) en december 1985 toen Petrus Henrieus Wansink besloot ermee te stoppen. Persoonlijk was hij aanvankelijk niet van plan in de professie van zijn voorvaderen te volgen. Zelf koos hij voor de oplei ding van machinebankwerker en electriciën. Maar toen was het nog geen 1985 en zijn eigen beroepskeuze kwam op de helling te staan door het plotseling overlijden van zijn broer, die volgens afspraak de bakkerij van vader Wansink zou overnemen als de tijd daar rijp voor was. „Wil jij het nu doen?", was het ver zoek dat hij op zeventienjarige leef tijd van zijn vader kreeg te horen. Ja, Peter wilde het inderdaad wel doen, maar dat betekende wel direct een geheel andere opleiding gaan volgen. Het contact met de klanten werd vanaf hun huwelijk in 1964 toen het bedrijf ook aan hen werd overge daan, voornamelijk verzorgd door mevrouw Wansink. In het begin was dat even wennen, erkent ze zelf. Ten slotte kwam ze als PTT-lokettiste niet uit de middenstandssector. Het om gaan met mensen trok haar echter zeer en ze is dan ook blij, dat de nieu we werkkring op 't Sas haar die mo gelijkheid ook nog zal bieden. Het opvoeden van de kinderen hoorde er, naast die verzorging van de winkel, ook gewoon bij. „Maar, dat wil niet zeggen, dat de kinderen daardoor iets te kort gekomen zijn", zegt de banketbakker snel. Ook me vrouw Wansink meent, dat mensen je ten onrechte weieens willen aan praten dat de kinderen in een druk Met wat gêne vertelt zijn vrouw, dat ze graag piano speelt. „Zomaar voor het persoonlijk plezier hoor", voegt ze er snel aan toe. Verder houdt ze van handwerken en lezen en is ze actief in gymnastiek, trimmen en jeugdwerk. Het echtpaar geeft volmondig toe, dat het gezin Wansink graag gebrui ker van eigen produkt is. Sommige trouwe klanten hebben zich al met zorg uitgesproken over het toe komstig gemis van het Wansink- gebak, maar ook bij de familie zelf vormde dit een probleem. Van vader wordt dan ook verwacht, dat hij er voor zal blijven zorgen dat er in het weekend gebak bij de koffie zal zijn. „Alleen op die voorwaarde waren we bereid met hem mee te gaan naar 't Sas", lacht zijn vrouw. Sinds 1957 was hij samen met va der in het bedrijf werkzaam. In 1962 vond een grootscheepse vernieuwing van het winkelinterieur plaats, de luxe uitstralend die zo fraai past bij de produkten in een banketbakkerij. Zuiver als service voor bepaalde klanten verzorgde Peter in die tijd nog wel een broodwijkje, maar dat werd na enkele jaren ook stopgezet. Tot vorig jaar toen ten gevolge van de vraag van voornamelijk toeristen weer een broodhoekje in de winkel werd ingericht. Het brood wordt ech ter niet door Wansink zelf gebakken, hij houdt het bij het rijk gevarieerde banketassortiment. Bekende Wansink-toppers daarin zijn het veel gevraagde Leids gebak, petits glacé's (opgemaakte koekjes) en de op eigen wijze vervaardigde tompoucen. Dat Leids gebak werd destijds geïntroduceerd door vader Wansink, die het meebracht uit 'zijn Haagse leerperiode. Overigens heeft Sneeuwitje en de Zeven Dwergeneen fraai staaltje garantwerk van Peter Wansink, die zijn etalage in het begin van zijn loopbaan vaak opsierde met dit soort mooie suikerbouwwerken. Natuurlijk gaat het sluiten van banketbakkerij Wansink met wat weemoed gepaard, maar het echtpaar Wansink- Bouman heeft het besluit goed overwogen genomen en wil er dan ook niet al te sentimenteel over doen. ,,Als zo'n be slissing is gevallen, moet je er niet meer op terugkomen, maar er achter blijven staan", aldus de heer en mevrouw Wansink. In overleg met zijn echtgenote besloot hij een punt te zetten achter de banketbakkerij en het resterend deel van de arbeidsperiode in hun le ven in wat rustiger tempo te verrich ten. Derhalve bakt Wansink vandaag voor het laatst als professioneel olie bollen en zoekt hij z'n werkkring met ingang van het nieuwe jaar in olie, gas en benzine. Het echtpaar Wansink treedt namelijk in dienst van Cebeco als beheerders van het pompstation, winkeltje en de weegbrug op 't Sas. Heel wat anders dan gebak en de wa renkennis zal dan ook wel wat omge schoold moeten worden, maar.het contact met. klanten blijft en dat vindt vooral mevrouw Wansink van groot belang. Wat er met het pand op de Dam gaat gebeuren, is thans nog niet bekend. De zakelijke onderhan delingen daarover moeten nog van start gaan. Niet van plan het wellicht niets met de stad Leiden te maken, maar kan het net zo goed relateren aan het woord lei (dakbe dekking). Ter gelegenheid van het hu welijk van prinses Margriet en mr. Pieter van Vollenhoven stuurde Wan sink hen echter wel een doosje Leids gebak toe; ten slotte had dit paar in Leiden gestudeerd. Wansink heeft weieens getracht een geheel nieuw assortiment te in troduceren, maar daar moest hij bin nen enkele weken reeds van terugko'- inen, want....de consumenten bleken veel te gehecht aan de oude ver trouwde lekkernijen. Dat wil niet zeggen, dat er van tijd tot tijd niet eens iets nieuws in het as sortiment werd gepresenteerd, maar over het algemeen bleef de vraag naar de reeds lang bestaande ge- baksprodukten overheersen. Contact met klanten middenstandsgezin wat aandacht missen, maar dat valt volgens haar best mee. „Ten slotte was ik er altijd, als de kinderen thuiskwamen". Tijd voor vakantie is er altijd ge weest. „Ja," zegt Wansink: „Wij ston den op het standpunt, dat er tijd moet zijn om vakantie te houden als je een heel jaar hard moet werken. Als dat niet kan, zit er iets niet goed". Hobby's Ook werden er met enthousiasme tussentijds diverse hobby's uitgeoe fend. Wansink blijkt een banketbak ker van het sportieve soort. Zo was hij destijds een actieve voetballer en daarna werd het volleybal. Eerst als teamgenoot in het PTT-team en later in zijn eigen Wansink-bedrijfsvolley- balclub. Verder verricht hij graag als timmerman, loodgieter of electricien allerlei klusjes in huis. Mooie oude prent uit 1914 van de banketbakkerij op de Dam. In de deuropening de toenmalige eigenaar Godefridus Comelis Wansink met zijn echtgenote Anna Maria Martens. Voor hen drie dochterstweede van links de toen twaalf jarige Petrus Servatius Wansink, die later ook banketbakker zou worden. Rechts naast hem buurjongen Henning, die later een hoedenzaak aan de andere kant van de Dam zou gaan leiden. ZIERIKZEE - Banketbakkerij Wansink, gevestigd in het pand Dam 14, vroeger Dam B 88, beschikt over een rijke historie als bakkerij, die terugvoert tot het jaar 1731. Volgens de gegevens uit de streekarchieven is het bekend, dat huizen, waarin zich een bakkersoven bevond om die reden soms jaren aaneen, ja zelfs eeuwen lang als bakkerij bleven functioneren. Zo verging net ook met het huis op de oostzijde van de Dam. In het jaar 1731 werd in dit pand voor het eerst een oven gemaakt voor de uitoefe ning van het bakkersbedrijf. Op 9 fe bruari 1731 bogen de vroede vaderen van Zierikzee zich over de vraag van de 'pasteijbakker' Cornelis van der Hoek of zij hem 'consent wiJJen ver lenen tot het ovenstellen en maken van een oven. met sijnen gevolge in syn huijs op den Dam". Het plaatsen van een oven werd in de raad van 9 februari 1731 toe gestaan, maar de vernieuwing van de houten gevelpui werd in de vergade ring van 13 februari 1731 afgewezen. Cornelis van der Hoek was gehuwd met Adriana van Setten. Ze kregen in dit huis twee kinderen. In 1774, toen Cornelis zeventig jaar moest worden, ging hij met zijn vrouw stil leven in een huis op de westzijde van de Dam en verkocht hij zijn zaak aan de pasteibakker Johannes van Thienen. Toestemming In 1780 ging deze Van Thienen ertoe over de houten voorgevel in een ste nen te veranderen. Hij richtte daar toe een verzoek aan de raad van Zie rikzee en in de vergadering van dat college van 9 maart 1780 werd hem toegestaan 'den houten gevel van zijn huis op den Dam af te breken en te vervangen door een steenen. voor welke verbetering aan adressant voor tien jaren vrijdom van huisschatting (een soort grondbelasting) werd toe gestaan'. Johannes van Thienen bleek dc partij der patriotten toegedaan en daarom werd zijn winkel bij het vre selijke oproer in Zierikzee op 24 sep tember 1787 geheel geplunderd. Van Thienen was getrouwd met An na de Bruyn. Omstreeks 1796 verliet dit echtpaar de bakkerij, die ver huurd werd aan de doopsgezinde sui kerbakker Tobias van der Wissel, die er tot mei 1801 zijn beroep uitoefende. Daarna werd het huis verhuurd aan de slachter Jacob Nonnevis, maar in mei 1804 betrok Van Thienen (met zijn vrouw) weer de oude zaak. waar hij in 1814 overleed. De weduwe bleef toen de bakkerij voortzetten tot 1817, in welk jaar zij overleed. Publiek verkocht Op woensdag 5 november 1817 werd het huis B 88 op den Dam publick verkocht. Bij deze openbare verkoop werd Abraham de Vos Arn.Zn. eige naar van het pand. Pas begin april 1818 verzocht hij de raad toelating als bakkersbaas (wat toen nog nodig was) en tevens verzocht hij zijn oven te mogen verplaatsen naar het achter deel van zijn huis. de zogenaamde kelverkeuken. Op dit verzoek advi seerde de Directie der Brandweer gunstig en zijn verzoek werd 14 april 1818 door de raad toegestaan. Slechts vier jaren was Abraham dc Vos bakker in dit huis. want in 1822 verkocht hij de bakkerij aan Mari- nus Slager. Laatstgenoemde gaf daarvan aan het publiek kennis door een advertentie in de Zierikzeeschc Courant van dinsdag 17 mei 1822, lui dende: „Den ondcrgctcckendc heeft de eer aan zijne Stadsgenooten te be- rigten, dat hij de Affaire als Brood bakker op heden heeft begonnen op den Dam, in de Bakkerij van A. de Vos Arnz., letter B no.88, verzoekt een ieders gunst, met belofte van een prompte en zindelijke bediening. Marinus Slager". Slager deed de zaak in 1841 over aan Pieter Laven. Dc door dezen ge plaatste advertentie in de Zierikzee schc Courant van dinsdag 11 mei 1841 luidde: „P. Laven heeft zich geplaatst als Brood- en Koekbakker, op den Dam, in de Affaire van M. Slager; verzoekt aan zijn geëerde Stad- en Landgenooten de gunst en recom mandatie" Hij was hier werkzaam tot 1844. toen hij met zijn gezin op 12 juli naar Sint Maartensdijk vertrok, alwaar hij 11 oktober 1816 geboren was. Overgedragen Hij had namelijk de zaak overge dragen aan Petrus Servatius Wansink en in de Zierikzeeschc Courant van vrijdag 12 juli 1844 las men de volgen de advertentie: De ondergeteeken- de. de Brood- en Kockbakkersaffaire overgenomen hebbende van P. Laven op den Dam, beveelt zich in de gunst zijner geachte Stad- en Landgenoo ten. P. S. Wansink". Hij was gehuwd met Wilhelmina Cornelia Koevoets. In 1898 deed hij zijn zaak over aan zijn tweede zoon. Godefridus Cornelis Wansink. In de Zierikzeesche Nieuwsbode werden twee advertenties onder elkaar ge plaatst met de bekendmaking van de ze bedrijfsovername. Godefridus Cornelis Wansink was in augustus 1898 te Breda gehuwd met Anna Maria Martens. In 1930 gaf Godefridus zijn zaak over aan zijn zoon Petrus Servatius Wansink, ge- horen te Zierikzee 30 januari 1903; gehuwd met Cornelia Maria Collig- non te Rotterdam op 7 oktober 1930. De winkelpui werd veranderd in 1938. In 1942 werd ook de achtergevel en het achterhuis met bakkerij ge heel vernieuwd. Toen verdween ook de houten achtergevel, waarvoor in 1871 geen toestemming werd gegeven. Ook werd de oude met hout gestookte oven afgebroken en daarvoor werd een moderne heetwatcroven ge plaatst. waardoor de kcldertoegang op de Dam verdween. Deze toegang dier %'e vroeger om de truf en takken bossen (mustors) naar de oven in de kelderruimte te krijgen. In 1962 onderging het interieur van de winkel een algehele vernieuwing en twee jaar later gaf Petrus Servati us Wansink zijn zaak over aan zijn zoon Petrus Henrieus Wansink. gebo ren in Zi.rikzoe op 17 januari 1940 Op 27 december 1985 verscheen er in de Zierikzeesche Nieuwsbode weer een advertentie: „Met ingang van 1 januari 1986 zal Banketbakkerij Wan sink gesloten zijn. Bij deze willen wij al onze klanten bedanken voor hot ja renlange vertrouwen in ons gesteld. Tbvens wensen wij u allen een geluk kig en voorspoedig 1986" ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Uitgever: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ocht- man te Zierikzee. Direktie: D. L. van 't Leven. Chef-redaktie: M. Kaat. Advertenties en bezorging: J. van Loon. Kantoor: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1. 4300 AA Zierikzee: telefoon: 01110-6551. Woonhuisaansluitingen: Advertenties en bezorging (na 18.30 uur): 01119-1660. Redaktie (na 17.30 uur): 01110-6719. 01110-4669. 01110-5396 Fotograaf (na 17.30 uur): 01110-3568. Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbetaling) f 38,70; per jaar f 147,80; losse nummers i 0,75. De abonnementsprijzen zijn inclu sief 5% B.T.W. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentietarieven: 49 cent per mm; ..succesjes" (t/m 4 regels) f 6.04. Kontrakttarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclusief 5% BT W.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1985 | | pagina 3