Analfabeet worden: kun je soms niets aan doen; aan analfabeet blijven: WEL Openbare vergadering adviescommissie Brouw streeknieuws Trommels naar de sloop Bruse manege-stagiaire wint 500 gulden in ZOC-aktie ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE illaaiuktK 30 december 1985 Nr. 23854 3 ZIERIKZEE - Als het bekende 'Aap-noot-mies' je des tijds op kinderleeftijd om welke reden dan ook voorbij is gegaan en is het je nadien nooit meer gelukt, dat leesplankje in te halen, dan schuilt daar het gevaar in om als analfabeet door het leven te moeten gaan. Als ie mand, die niet kan lezen en schrijven en daardoor soms heel erg geïsoleerd kan raken. Je analfabetisme is niet iets om van de daken te schreeuwen; je komt er niet zo gemakkelijk voor uit; je verzint allerlei smoesjes om er tussenuit te knijpen als de dreiging te moeten schrijven of lezen te groot wordt Als Aap-N oot-Mies" destijds aan je neus voorbij gingen en lukte het je niet dat leesplankje nog in te halen, dan dreigde het gevaar als analfabeet door het leven te moeten gaan. Die situatie hoeft echter niet ge handhaafd te worden, want: Analfa beet blijven dat ligt aan jezelf. Al gedurende acht jaar wordt op de Willibrordusschool te Zierikzee een cursus voor analfabeten gegeven. Do cente Annemarie van Velthoven, die daar de afgelopen jaren zeer deskun dig in is geworden, polste desge vraagd welke deelnemers aan die cursus eens wat meer over hun eigen ervaringen met het analfabetisme wilden vertellen. Een 'Hij' en een 'Zij' wilden dat graag doen, echter gehuld ih anoni miteit, want, zoals gezégd, analfa beet zijn schreeuw je niet van de da ken en dat gold uiteraard ook voor hen. Anderzijds wilden ze graag mee werken aan een poging mogelijk an deren, die met hetzelfde probleem kampen, aan te moedigen die stap naar .de alfabetiseringscursus ook eens te zetten. Gestimuleerd Onze woordvoerder, een vriendelij ke man van achterin de vijftig, moest daar enkele jaren geleden ook toe gestimuleerd worden. Want...wie gaat er op zo'n leeftijd nou nog terug naar de schoolbanken. Zijn pogingen vroeger waren ook al niet hoopge vend verlopen: toen werd hij op veer tienjarige leeftijd al uitgelachen in een klas met veel jongere kinderen en daar knapte hij flink op af. Ja, hoe word je analfabeet? „Ach, ik bleef zitten, werd achterin de - he le grote - klas gezet, kreeg nooit een beurt, omdat ik het toch niet wist en ik leerde vrijwel niks. Van de mees ter kreeg je in die tijd ook geen steun. Ik was wel klein van stuk, maar toch viel het op, dat ik veel ou der was dan de anderen in de klas". Hoewel de schoolperiode van de 27- jarige deelneemster, die ons te woord staat, destijd niet werd onderbroken door de oorlog, vormde voor haar ook de gang van zaken op school het be langrijkste struikelblok. De gewone school leverde zeer veel problemen op: de langzame leerschool moest uit komst brengen. ,,Ik ging naar de BLO-schooI, maar in die twee jaar dat ik daar was, ging het nog veel slechter", luidt de constatering. Anders Met enige verbittering vertelt ze, dat ze op die BLO-school soms een kap op het hoofd moest, om te voor komen, dat ze bij anderen zou afkij ken. „Dat is nu allemaal wel anders BROUWERSHAVEN - In de open bare vergadering van de adviescom missie voor de recreatie en de open bare werken die maandag 6 januari wordt gehouden in het stadhuis te Brouwershaven komt de Brouwse jachthaven en de bouw van een sport kantine in Zonnemaire aan de orde. Reeds geruime tijd geleden werd vastgesteld dat de gordingen in de oude haven en één gording in de nieu we haven (de balklagen die het stei- gerdek dragen) aan het verrotten zijn. De commissie spreekt zich uit over plannen van b en w om geduren de zes jaar jaarlijks een der steigers te renoveren. Ttevens buigt men zich over een plan om de electrische in- Moest hij nou zo blijven door-tob ben? Inmiddels was hij - niet vanwege het analfabetisme, maar wegens li chamelijke omstandigheden - afge keurd voor zijn werk in de bouw. Tij dens het verblijf in het ziekenhuis had zich onder meer het probleem voorgedaan, dat hij de keuzemenu's niet kon lezen en derhalve maar luk raak iets opgaf, hetgeen weieens re sulteerde in iets wat hij helemaal niet lustte. Onze woordvoerder wilde toch wel verandering in dat soort situa ties. ZIERIKZEE Officiële opening bibliotheek De officiële opening van de nieuwe openbare bibliotheek De Stolpe te Zierikzee, die enige tijd geleden al in gebruik is genomen, gebeurt woens dag 15 januari door de commissaris van de koningin in Zeeland, dr. C. Boertien. De openingshandeling gebeurt om kwart over vier 's middags, nadat de genodigden tevoren zijn ontvangen in de aula van de Rijksscholengemeen schap Prof. Zeeman. Daar zal om kwart over drie het woord worden ge voerd door voorzitter J. L. Niemantsverdriet-Leenheer van het stichtingsbestuur. Met lood in de schoenen Spruitkool geworden hoor", maakt Annemarie van Velthoven een snelle kantteke ning. In het buitengewoon onderwijs worden, naar haar ervaring tegen woordig goede resultaten bereikt. Onze woordvoerster deed na de twee jaar buitengewoon onderwijs, een poging op de Koninklijke Julia- naschool te Goes en daar bleek het plots aanzienlijk beter te gaan. „Ik heb er in elk geval vrij goed leren le zen, maar schrijven lukte me maar niet", zegt ze, aangevend het waarom ze thans ook de cursus op de katho lieke Willibrordusschool bezoekt. Terug naar hem: Ondanks zijn anal fabetisme lukte het hem een baan in de bouw te bemachtigen, want niet kunnen lezen en schrijven wil na tuurlijk niet zeggen, dat hij ook geen vakman zou kunnen zijn. Het leverde echter wel extra problemen op. Hoe moest hij bijvoorbeeld bijhouden hoeveel uren aan een bepaald karwei was gewerkt, welke materialen de af gelopen week werden gebruikt en welke hoeveelheden er in die week werden aangevoerd. „Uit het hoofd", luidt het antwoord: „Ik duwde dat al lemaal in m'n kop en dreunde dat aan het einde van de week op". Smoesjes „Ik heb het voor bijna iedereen - m'n vrouw en m'n kinderen wisten het natuurlijk wel - geheim kunnen houden. Ik verzon altijd smoesjes, dat ik even wegmoest als er bijvoor beeld werd voorgesteld een spelletje te doen waarbij je moest lezen of schrijven." Hij erkent zich vaak net een kind te hebben gevoeld. In alle administratieve afwikkelingen en dergelijke was hij afhankelijk van zijn vrouw. In al die jaren overwoog hij niet echt serieus iets aan die situa tie te veranderen. De nare ervaringen eerder in zijn leven beletten hem dat, zo licht hij toe. Tot op die avond, dat zijn zuster, die wel enigszins kon lezen en schrij ven, maar die eronder gebukt ging, dat ze de schrijfwijze der Nederland se taal niet correct kon toepassen, hem liet weten naar de alfabetise ringscursus in de Willibrordusschool te zullen gaan. Ze vroeg haar broer met haar mee te gaan. Deze stond juist op het punt eens wat dieper na te denken over zijn toe komst: grotendeels afhankelijk zijn van je vrouw, terwijl je allebei steeds ouder wordt. Wat gebeurt er als één van de twee ziek wordt of komt te overlijden? Een angstig vooruitzicht, zeker als je zo afhanke lijk bent. Maar hij ging niet juichend met zijn zuster mee. „Met lood in m'n schoenen van angst ging ik naar de Willibrordusschool, in de hoop dat niemand ons zou zien". E(at laatste geldt overigens nog, want hoewel on ze woordvoerder in de afgelopen ja ren heel wat vorderingen heeft ge maakt, voelt hij er uiteraard niks voor als voormalig-analfabeet met de vinger te worden nagewezen. Hoe verging het haar? Na de Ko ninklijke Julianaschool in Goes, waar wel lezen, maar geen schrijven was geleerd, volgde een baantje bij het visfileerbedrijf Gomavi destijds in Bruinisse gevestigd. Hoewel ze met rekenen eigenlijk nooit overweg had gekund, bleek het in de praktijk nog mee te vallen om het juiste visgewicht, dat ze moest controleren, af te wegen. Na Gomavi, volgde het regenjassen-atelier in de Manhuisstraat te Zierikzee, maar dat was ook geen lang leven meer bescho ren. Toen volgde een baan in de hore ca, waar het haar echter niet zo goed beviel. De baan werd derhalve inge wisseld voor het verrichten van hand en spandiensten thuis in de huishou ding, maar eigenlijk zou ze wel weer graag een baantje hebben. Opzet Over de opzet van de cursus zijn beiden zeer tevreden. Er wordt ge werkt met voorbeelden uit de dage lijks praktijk: het telefoonboek, een boodschappenbriefje en dergelijke. Dat blijkt de cursisten meer aan te spreken dan echte schoollesjes. Zij: „Ik ga alleen op vakantie en dan is het ontzettend leuk om zelf je kaarten te kunnen schrijven naar de familie thuis. Dat kon ik vroeger niet". Hij: „Er gaat een wereld voor je open. Ik kan nu de krant lezen. Als ik in de stad aanplakbiljetten zie, kan ik lezen wat erop staat en voor Sint- Nicolaas heb ik nog een echte rijm voor m'n vrouw geschreven". Natuurlijk moet er flink wat inzet worden betoond, maar dat vormt vrijwel nooit een probleem. Anne marie heeft als docente de ervaring, dat de mensen, die de drempel naar deze cursus hebben genomen, ook zeer gemotiveerd zijn. Als hun inzet dan ook resultaten oplevert, zal die motivatie alleen nog maar groeien. De vrouwelijke deelneemster met wie we spraken, weet nog niet precies hoelang ze er nog mee door zal gaan. Ze zal wel zien. De man is dolenthou siast: „Bij leven en welzijn ga ik er mee door; ik ben een trouwe klant. Het was voor hem een hele opluch ting te ervaren, dat er nog vele men sen analfabeet zijn. Hoewel het bij hem ook heel wat jaartjes duurde voor hij de weg naar de cursus wist te vinden, vindt hij - en met hem de jon ge vrouw met wie we spraken - dat die mensen geen analfabeet moeten blijven. Hun advies luidt dan ook: „Ze moeten die stap gewoon durven nemen". Foto: Joh. D. C. Berrevoets Tekst: Ali Fankow De Vereniging Oudleerlingen Tuin- bouwwintercursussen Zierikzee houdt in samenwerking met ZGO- Goes een gewasavond over de teelt van spruitkool. De informatieve avond op dindag 14 januari in het Huis van Nassau begint om 20.00 uur. Oudleerlingen De Vereniging Oudleerlingen Tuin- bouwwintercursussen in Zierikzee vergadert dinsdag 7 januari om 20.00 uur in het Huis van Nassau. Op de agena staan onder meer de opening door voorzitter J. van Damme, het fi nancieel verslag door de penning meester, een inleiding door ir. H. T. J. Peelen, consulent van het CAT te Ba- rendrecht en de verkiezing van be stuursleden. Na de pauze staat een zogenaamde Amerikaanse verkoop op het programma. BROUWERSHAVEN St. Nicolaaskerk Ruim 500 mensen kwamen dins dag, op kerstavond naar de Sint Nico laaskerk te Brouwershaven om het kerstzanguur bij kaarslicht bij te wo nen dat daar volgens jaarlijkse tradi tie werd georganiseerd door de werk groep Gereformeerd/Hervormd Brouwershaven-Zonnemaire. Kerst is veel zingen met elkaar, aldus ds. R. Stutvoet die de bijeenkomst inleidde, het kerstverhaal voorlas en een medi tatie uitsprak. In de sfeervolle ambi ance van het eeuwenoude gebouw, verlicht met honderden kaarsen wer den oude en nieuwe kerstliederen ge zongen met orgelbegeleiding door Willie Bil. Niet alleen door de vele aanwezigen, maar de bijeenkomst werd ook opgeluisterd door het kin derkoor Sjofar en het jeugdkoor Sha lom uit Zierikzee. Onder leiding, van Rianda Brouwer-Dalebout brachten zij vier kerstliederen ten gehore die door enkele koorleden op dwarsfluit werden begeleid. Els Goedhart las een kerstgedicht voor. De collecte waarvan de opbrengst bestemd was voor het rampenfonds van het Rode Kruis bracht bijna 1100,- gulden op. NIEUWERKERK Kerstviering De zondagsschool te Nieuwerkerk heeft tweede kerstdag in de plaatse lijke Nederlands Hervormde kerk het kerstfeest gevierd bij een kerst boom met echte kaarsjes. Het sfeer volle gebeuren stond onder leiding van K. P. Goudzwaard-Wandel. Marja Janse-de Valk en mevrouw Goud zwaard verzorgden respectievelijk het kerstevangelie en het vrije ver haal. De aandacht voor beide voor drachten was groot, zo ook voor de li turgie van het kerstfeest, dat in het teken stond van het thema 'Vrede, zien en horen'. Een aantal kinderen verzorgde op spontane wijze de decla matie en tijdens de viering werd af scheid genomen van Eliene van Bloois en Wim de Rijke. Laatstge noemde was door ziekte afwezig. Ds. van den Ban overhandigde Eliene een handbijbel, waarna voor de kinderen in de pauze een tractatie was ver zorgd. Deze kregen tevens een lees- Z1ERIKZEE - Vorige week vond op de Zeeuwse wateren een niet alledaags transport plaats. In navolging van de twee kleinere werden namelijk ook de twee grotere mattentrommels afgevoerd. In het begin van de week was het de beurt aan de Ensis en vrijdag aan de Twensis. Beide trommels zijn iden tiek, 65 meter lang en ruim 23 meter breed. De beide kleinere trommels dra gen de namen Dos en Donax. Het vervoer werd uitgevoerd door ondere ande re slepers van Rederij Broedertrouw uit Zwijndrecht, in opdracht van Metaalhandel en sloopbedrijf Heuvelman uit 's Gravendeel dat de vier trom mels heeft opgekocht om ze in Schiedam te laten slopen. De trommels zijn bij de aanleg van de stormvloedkering gebruikt voor het aanbrengen van de bodembeschermings- en funderingsmatten. Vervolg van pagina 1 stander van deze opzet in plaats van het later starten van de actie zoals beide voorgaande jaren gebeurde. Een intensieve inventarisatie van de - een ruwe schatting - ongeveer 35.000 ingeleverde kaarten is nog niet gemaakt. Uiteraard zou dat wel iets kunnen zeggen over het koopge drag in Zierikzee en over de sa menstelling van het klantenbestand. Echter, een dergelijke inventarisatie is zeer omslachtig als men een enigs zins duidelijk beeld wil krijgen. Dat ervaarde de heer Van Wijck al eerder toen hij alle ZOC-kaarten inderdaad stuk voor stuk uitzocht. Duidelijk werd daarbij, dat het klantenbestand niet alleen door de Zierikzeese bevolking wordt ge vormd, maar ook door inwoners van de regio-gemeenten. De heer Van boek en een zak versnaperingen. De collecte tijdens de dienst bracht 177^40 gulden op, waarvan een deel ten goede komt aan hét huisvestin^s- fonds van de Nederlandse Zondags school Vereniging in Amsterdam. Het orgel werd tijdens de dienst bespeeld door W. Wandel en Y. T. Wandel ver zorgde als vanouds de kerstboom. Vermeld dient nog, dat de kerstlopers een bedrag van 1463,30 gulden binnen haalden en de eerste volgende zon dagsschool zondag 5 januari om 11.30 uur op het programma staat. Kinde ren vanaf 4 jaar zijn welkom in de Ne derlandse Hervormde kerk. KRABBENDIJKE Onderwijs Het Reformatische Lager Beroeps Onderwijs in Krabbendijke gaat in augustus 1986 van start. Ter gelegen heid hiervan worden belangstellen den dinsdag 7 januari uitgenodigd voor een bijeenkomst in de Johannes Boogermanschool in Oosterland. Om 19.30 uur wordt hier een informatie avond gehouden over het lager huishoud- en nijverheidsonderwijs en het lager technisch onderwijs. Geïnteresseerde leerlingen kunnen zich aanmelden voor het LHNO en LTO en de ouders kunnen hun be langstelling kenbaar maken voor de' op te richten regionale vereniging; voor voortgezet onderwijs op gerefor meerde grondslag. Wijck noemde het vrijdagavond dan ook prettig, dat de prijs van 500,— ditmaal in Bruinisse was terecht ge komen. Overigens was het bij deze vijfde en laatste trekking voor het eerst dat de hoofdprijs van 1.000,— in Zierikzee viel. Vriendendienst Voor Linda Verlaan had de verras sing van de gewonnen 500,— overi gens nog een extra tintje, daar de winnende kaart niet door haarzelf, maar door een dankbare bezoekster aan de manege op haar naam werd in geleverd bij wijze van vrienden dienst. Uit handen van ZOC-secretaris Van Wijck mocht Linda het boekje met ZOC-waardebonnen te besteden bij ongeveer honderd Zierikzeese onder nemers in ontvangst nemen. Ze hoeft over de besteding wellicht niet lang na te denken nu ze als aankomend in- structrice sinds enige tijd met haar eigen paard ook met de zogenaamde stang en trens mag rijden. „Ja, deze prijs komt heel goed van pas", liet ze lachend weten. Grondmonsters niet vervuild in Wemeldinge WEMELDINGE - Op het autowrak terrein aan de Nieuwendijk te We meldinge hoeft er naar de mening van gedeputeerde staten van Zeeland geen vervolgonderzoek in het kader van de Interimwet bodemsanering plaats te vinden. Wel hebben gs het gemeentebestuur geadviseerd enkele watermonsters te onderzoeken op gechloreerde verbindingen als meer bekend is over het tijdstip dat er wo ningen worden gebouwd op het ter rein. Zonodig kunnen dan maatrege len aan de woningen worden getroffen. Uit het oriënterend onderzoek is gebleken dat het grondwater plaatse lijk is verontreinigd met zink, olie en twee gechloreerde verbindingen. De grondmonsters waren niet vervuild. Naar de omvang van de vervuiling van het grondwater is nog een be perkt aanvullend onderzoek inge steld. Daaruit is alleen een lichte tot matige verontreiniging met twee gechloreerde verbindingen komen vast te staan. stallatie van de haven aan te passen omdat steeds meer stroom wordt af genomen. De totale kosten hiervoor bedragen 190.000 gulden. Omdat op de gemeentelijst van nog uit te voeren kapitaalswcrken het bouwen van een sportkantine op het voetbalveld te Zonnemaire nog geen prioriteit heeft, heeft de sportvereni ging voorgesteld om via zelfwerk zaamheid een dergelijk gebouw te realiseren. De commissie spreekt zich uit over een voorstel van ben w om een éénmalige bijdrage van 30.000 gulden beschikbaar te stellen voor de materiaalkosten van de te bouwen sportkantine. De vergadering waar bij ook het publiek spreekrecht heeft, begint om 20.00 uur. 85 „En wat gebeurt er als die pressies aan het douwen slaan? Vergaat de we reld dan, Janus?" „Nee, dan krijgen we drie maanden regen." „O Janus!" kreet Pit. Janus, die deed alsof hij harkte, maar, onder de invloed van de hitte golf, het meest op de steel van de hark leunde en zijn pruim van de lin kerwang naar de rechterwang schoof, Janus knikte somber. „Ja," zei hij. „zo is het." „Zou je die pressies niet van elkaar kunnen houden?" vroeg Pit. „Ze vin den zoveel uit tegenwoordig." Janus keek naar Pits onbewogen gezichtje, dat blank en ernstig was. „Zoveel geleerdheid," zei hij dan misprijzend, „en zoveel domme vra gen!" „Was het een domme vraag?" infor meerde Pit. Janus, wakker geschud, harkte. Hij antwoordde niet. „Zeg Janus!" „Wat mot je nou weer?" „Wanneer denk je, dat we die drie maanden regen krijgen?" „Morgen veur mien part. M'n lik doorns steken." „Ai," kreunde Pit. „Ik wou, dat die precies met douwen gewacht hadden tot de vakantie om was." Janus wierp een zeldzame misprij zende blik naar de idylle onder de tuinparasol. door CISSY VAN MARXVELDT „De wereld staat op z'n kop tegen woordig," zij hij zonder begrijpelijke overgang. „Het is kompleet een gek kenhuis." „Ja, je mag er wel je verstand bij houden," vond Pit ook vol sympathie. „Zou ik nog een kleine wandeling durven ondernemen, denk je?" „Het is toch mooi weer." „Ja, maar die pressies. Je hebt me angstig gemaakt, Janus." Janus bromde wat. Hij leunde, hij gaapte, hij streek met zijn handpal men langs zijn bombazijnen heupen. En Pit wandelde weg. Ze was draaie rig geworden van die conversatie on der de tuinparasol en Robbert wou weeïg doen. Op de straatweg brandde de zon. Ze verlangde opeens naar een van tante Melies koele dranken en naar tante Melies rustige stem. Het heipad over naar 'Sonnewende'. Ja, dat was een reusachtig goed idee. De zon brandde loodrecht op haar korte helblonde haar. Pit fantaseerde: Stel, dat ik door een zonnesteek wordt neergeveld, hier midden op de hei. Een triest en weinig roemrijk einde. Wie zou me vinden? Erica tussen de Erica! Zou Robbert me wegdragen op zijn knokige armen of Paultje of Reep? En zou er veel gelamenteer zijn en veel geweeklaag? Ze voelde eens aan de kruin van haar hoofd. En ze grinnikte om Janus z'n pressies. O, het was kokend heet. maar veelbelo vend stak 'Sonnewende' in de verte z'n torens omhoog. Voor het hek bleven ze even staan. Het was of alles sliep. 'Sonnewende' leek een betoverd kasteel, dat een schone, slapende jonkvrouw tussen "S de muren verborgen hield. Langzaam liep Pit op het huis toe. Het grind knerpte onder haar kleine, witte schoenen. Ze liep de stoep op, keek eens in de hal. De deuren stonden open. De grote klok tikte. Een koele schaduw hing in de hal. Pit blies even uit. Het was gewoonweg zonde om die bovenaardse rust met een belgelui te verstoren. Ze bedacht opeens, dat tante Melie vaak bij de vijver thee dronk. Bij de vijver! Wat een heerlijk koel en lavend idee! Pit liep de stoep treden af, om het huis heen. Nee, bij de vijver zat niemand! Ze wilde al weer teruggaan, tante Melie zou wel rusten misschien en dan ging ze heer lijk even in de hal uitpuffen, toen ze een jolige meisjesstem hoorde zeg gen: „Verrukkelijk is het hier!" Pit keek om zich heen. Het geluid kwam van achter de grote rododen dronstruik vandaan. „Ja, het is hier heerlijk." Dat was de stem van Lucas! Pit bleef staan. Lucas met Dient je, of Lientje of Mientje achter de rodo dendron. (wordt vervolgd) ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Uitgever: B.V. Drukkerij v/h lakenman Ocht- man te Zierikzee. Direktie: D. L. van 't Leven. Chet-redaktie: M. Kaat. Advertenties en bezorging: J. van Loon. Kantoor: Jannèwekken 11, Zierikzee; postbus 1. 4300 AA Zierikzee; telefoon; 01110-6551 Woonhuisaansluitingen: Advertenties en bezorging (na 18.30 uur): 01119-1660. Redaktie (na 17.30 uur): 01110-6719, 01110-4669. 01110-5396 Fotograaf (na 17.30 uur): 01110-3568. Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbetaling) 1 38.70; per jaar 1 147.80; losse nummers f 0,75. De abonnementsprijzen zijn inclu sief 5% B.T.W. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentietarieven: 49 cent per mm; ..succesjes" (t/m 4 regels) f 6.04. Kontrakttarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclusief 5% BTW

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1985 | | pagina 3