Werner Wieme in wielerronde Zierikzee een klasse apart, Toon van der Steen wint Nieuwerkerk Zierikzeesche IJsvereniging was dit jaar een eeuw jong en begroette 1000ste lid Mevo en ZSC SD-trofee tijdens jaarlijks toernooi op sportpark Zierikzee pakken ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE m* tndag 30 december 1985 Nr. 23854 31 DE WIELERRONDE van Zierikzee werd in zijn derde editie andermaal een groot succes al werd de strijd tussen de eerste drie en de rest van het rennersveld al zeer vroeg beslist. Reeds na vier van de te verrijden vijftig ronden trokken Werner Wieme, Nico van de Klundert en Ab Verplanke er van tussen om niet meer te worden teruggezien, In de slotfase bleek de in zeer goede doen verkerende Werner Wieme de sterkste van de drie en hij eiste dan ook verdiend de derde 'Grote Prijs Zierikzeesche Nieuwsbode' voor zich op, nadat John de Crom en Rini Ansems hem daarbij in 1983 en 1984 voorgingen. En passant pakte hij ook nog de lucratieve leidersprijs De derde editie van de wielerronde van Zierikzee door het centrum van de voor het laatst toeristendag vierende gemeente werd opnieuw bezocht door vele duizenden enthousiaste toeschouwers. De sportieve knuppel werd in het hoenderhok gegooid door Zeeuws-Vlaming Karei van Goethem, maar hij kreeg het gezelschap van Matti de Baat. Toen het tweetal was teruggepakt vertrok Werner Wieme achternagezeten door zijn IJzendijkse dorpsgenoot en trainingspartner Ab Verplanke, die een week eerder in Renesse had gezegevierd. Verplanke verkeerde ook in blakende vorm en toen zich nog een sterke bink in de persoon van Nico van de Klundert aandiende, was de slag geslagen. Voornamelijk door een perfect ploegenspel reden de drie in een mum van tijd ver weg om uiteindelijk nooit terug te worden gezien. Halverwege de koers sloot het drietal achter in het peloton aan, zodat iedereen een volle ronde aan de broek had. Voor de tweede keer in zeven dagen was de ploegentactiek succesvol geweest. In Renesse speelde hetzelfde scenario zich af. Toen ging Ab Verplanke met de eerste plaats en de eer strijken. Enkele ronden voor het einde ontstond er toch nog enige deining in het peloton, toen onder leiding van Thijs Fase een achttal renners in de achtervolging ging. Meer dan honderd meter kregen zij echter niet en toen de jury besloot hen voortijdig te laten afsprinten won Toon van der Steen uit Bruinisse de sprint voor de vierde plaats. Eerder in het jaar won Van der Steen in Nieuwerkerk, terwijl hij zich in zijn eigen woonplaats Bruinisse evenals alle andere vertrekkers moest neerleggen bij de overmacht die Anjo van Loon aan de dag legde. Toen alleen nog de drie leiders hun slotrondjes afwikkelden moest Ab Verplanke als eerste afhaken, doordat hij krampen kreeg. Vlak voor het ingaan van de laatste omloop zette Werner Wieme nog een keer een felle demarrage in, waarop ook Nico van de Klundert het antwoord schuldig moest blijven. Het gaatje van veertig meter, dat Van de Klundert trok, kon hij niet meer dichtrijden, hoe hij ook zijn best deed. Werner Wieme werd in Zierikzee een dikverdiend winnaar, omdat hij over de beste benen beschikte en geen moment in de wedstrijd verzwakte. Voortdurend reed hij van voren en voortdurend ook was zijn oog louter gericht op dat ene: winnen. Uit handen van burgemeester Th. H. de Meester ontving hij de fraaie wisselbeker en L O-directeur Van 't Leven overhandigde hem de 'Grote Prijs Zierikzeesche Nieuwsbode'. Bloemen en kussen kwamen van ronde-miss Monique van Burg. Nico van de Klundert eindigde als tweede en Ab Verplanke incasseerde de derde prijs. Ook voor 1986 staan er weer vier Schouwen-Duivelandse amateurwielerronden op het programma en het is zeker niet uitgesloten, dat het er dit jaar zelfs vijf worden, want de vier eilandelijke wielercomité's hebben zich gezamenlijk kandidaat gesteld voor de organisatie van het districtswielerkampioenschap. DE ZIERIKZEESCHE IJsvereniging besloot de jubileumviering ter gelegenheid van het honderdjarig bestaan op zaterdag 9 maart met een grootse feestavond in de Zierikzeese Graanbeurs. Deze slotavond kreeg een extra feestelijk tintje, omdat achttien Schouwen- Duivelandse deelnemers aan de dertiende Friese Elfstedentocht, die op 21 februari werd verreden, in de bloemetjes konden worden gezet. De achttien ontvingen allen een herinneringsbord met inscriptie aan deze grootste schaatshappening, die eigenlijk te weinig voorkomt. Het jubileumgeschenk van de gemeente Zierikzee kreeg de eeuwling eigenlijk pas op maandag 16 december, toen de gemeenteraad instemde met de realisatie van een nieuwe verlichting rondom de ijsbaan. Tijdens zijn openingswoord op de feestelijke slotavond ging voorzitter Wim Evertse van de jubilerende vereniging in op de hoogte- en dieptepunten van een schaatsperiode. Bestuur en werkploeg van de Zierikzeesche IJsvereniging moesten voortdurend optornen tegen fikse problemen om de Zierikzeese ijsbaan schaatsklaar te krijgen. Daarin complimenteerde hij vooral het gemeentebestuur en de vrijwillige brandweer, die zich met alle mogelijkheden inzetten om de vorstperiode tot een zo goed mogelijke schaatsperiode te maken. Loco-burgemeester L. J. van Gastel concludeerde dat een ijsvereniging het geluk aan zijn zij heeft, wanneer de viering van een eeuwfeest vergezeld gaat van een geweldige vorstperiode. Van Gastel maakte bij die gelegenheid bekend, dat het college van Zierikzee van mening was, dat het na honderd jaar ijsvereniging eigenlijk afgelopen moest zijn met zout water. Ook zegde hij toe, dat er uitgekeken zou gaan worden naar een terrein waar een ijsbaan gerealiseerd zou kunnen worden met de mogelijkheid om gelijk met andere ijsbanen te kunnen schaatsen. Dat plan werd inmiddels in de ijskast gezet, omdat bij nader inzien de Zierikzeesche IJsvereniging toch liever bleef zitten waar ze is. Wanneer over enkele weken de nieuwe verlichting is geïnstalleerd zal mettertijd toch wat aan het brakke water gedaan gaan worden. Op zaterdag 19 januari werden op de ijsbaan de jubileumwedstrijden afgewerkt, wedstrijden waarbij burgemeester Th. H. de Meester de hele dag aanwezig was. De burgervader opende de feestelijke dag. Hij sprak de wens uit, dat de vereniging de volgende jaren minder problemen zou hebben met de totstandkoming van een bruikbare baan. Op de jubileumdag kon de vereniging het duizendste lid begroeten. Willem den Boer meldde zich met zijn zussen Ragonda en Wilhelmina aan, maar hij deed dat als middelste en kreeg daarmee zijn naam achter het nummer 1000. Het drietal werd door voorzitter Evertse in één huldiging betrokken, omdat hij het sneu vond de beide zussen links te laten liggen. Willem den Boer kreeg een fraaie taart met daarop in slagroom het cijfer 1000. De jeugd tot en met negen jaar deed een spelletjescircuit, dat werd gewonnen door Mirande van Nieuwenhuyze. Bij de tien tot en met twaalfjarigen leverden korte baanwedstrijden overwinningen op voor Barbara Villerius en Leon de Jonge. Bij de oudere jeugd tot en met zestien jaar won Leon van de Wielen een wedstrijd over 400 meter. Bij de senioren wonnen Diana van de Velde en Ger Villerius sprint wedstrijden. Het klapstuk van de dag werd de afvalwedstrijd. Via series streden 58 schaatsers om de tien finaleplaatsen. In die finale gooide Ger Villerius de knuppel in het hoenderhok, maar hij maakte een beoordelingsfout en moest uiteindelijk genoegen nemen met een vierde plaats achter de triomfantelijke winnaar Leon van de Wielen, Rini de Looff en René Schimmelpennink. De prijzen werden uitgereikt door burgemeester De Meester, maar toen was het al bijna middernacht. Op de grote foto boven nadert Werner Wieme de finish van de derde wielerronde van Zierikzee om de 'Grote Prijs Zierikzeesche Nieuwsbode'. Hij werd triomfaal winnaar. Op de foto daaronder links overhandigt voorzitter Wim Evertse van de Zierikzeesche IJsvereniging een fraaie taart aan Willem den Boer, omdat hij het 1000ste lid van de jubilerende vereniging werd. De eeuwling had het allesbehalve gemakkelijk om een goede baan te krijgen. Er werd zelfs getracht om op sportpark Bannink een baan te realiseren. OP HET ZIERIKZEESE sportpark Den Hogen Blok werd voor het eerst het jaarlijkse toernooi om de twee Schouwen- Duiveland-trofeeën afgewerkt. Het nieuwe sportpark met zijn overvloed aan velden bleek uitstekend geschikt voor dit grootse toernooi, waaraan alle dertien Schouwen-Duivelandse standaardteams en een selectieteam uit het Zomeravondvoetbal deelnamen. KNVB zaterdag vierde klasser Mevo en het naar de eerste klasse van het zaterdagse afdelingsvoetbal gepromoveerde ZSC uit Scharendijke toonden zich de sterksten, waarbij vooral de prestatie van Mevo, dat zich met enig kunst- en vliegwerk kon handhaven in de vierde klasse, opmerkelijk genoemd mag worden. Mevo begon niet geweldig aan het toernooi. In de openingswedstrijd verloor de ploeg van de vertrekkende oefenmeester Toon van Tiggelhoven met 2-1 van Ouwerkerk, voornamelijk door toedoen van Olivier Verwest, die een belangrijk aandeel had in de twee treffers vooraleer hij met een scheenbeenbreuk het toernooi na reeds tien minuten moest verlaten. Het zou het laatste optreden voor Ouwerkerk betekend hebben voor Verwest. Na de nederlaag tegen Ouwerkerk toonde Mevo zich de ploeg van de degelijkheid. SKNWK kreeg met 4-0 klop en vervolgens moest Bruse Boys er met 2-0 aan geloven. De beslissing over de toernooizege viel in feite in het treffen tussen Mevo en Zierikzee. Een treffer van Dick Lunenburg was voldoende voor de kleine, maar nuttige en verrassende 1-0 overwinning. Dick Lunenburg tekende voor de winnende treffer. In de slot ronde wonnen de oranjemannen tenslotte ook nog van DFS, dit keer door een doelpunt van Mart Koopman, waarmee de toernooizege vast stond. Zierikzee eindigde andermaal als tweede. Een jaar eerder zorgde Bruse Boys ervoor, dat de ploeg van trainer Jack Schipper niet met de trofee ging slepen. De ploeg van trainer Jan Kostense eindigde nu als derde met evenveel punten als Ouwerkerk, maar met een beter doelsaldo. DFS werd vijfde en SKNWK sloot de rij met een enkel punt uit vijf ontmoetingen. In het tweede toernooi met acht deelnemende ploegen speelden ZSC en Duiveland de finale, omdat deze ploegen als sterkste uit hun poule kwamen. In die eindstrijd kwam de nieuwe Scharendijkse eerste klasser snel met 2-0 aan de leiding door doelpunten van Jaco Heiboer en Harry Linders, waarna Jaap Brekelmans voor de Oosterlandse degradant tegenscoorde. Een langdurig beleg voor de veste van doelman Maarten van de Woele mocht evenwel niet meer baten. ZSC werd hiermee opvolger van Brouwershaven, dat nu niet verder kwam dan de vierde plaats, omdat de ontmoeting tegen het team van het Zomeravondvoetbal na een 1-1 eindstand via strafschoppen werd verloren. Dreischor werd vijfde na een 1-0 overwinning op WIK en Renesse verwees Zonnemaire naar de laatste plaats door in een onderling duel met 3-1 aan het langste eind te trekken.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1985 | | pagina 31