Schouwen-Duivelandse bowlers sterk op dreef tijdens eerste officiële NBF- bowling- dubbel- toernooi Vogeltjes en mogen zich nog steeds in een fikse interesse van publiek verheugen duiven Sandra van Dijk en Peter Pan naar nationale titel en achttal Schouwse Ruiters Zeeuws kampioen I A l ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag; 30 december 1985 Nr. 23854 29 DE BOWLINGSPORT ontwikkelt zich meer en meer tot een sport voor de grote massa. Dat werd het afgelopen jaar overduidelijk, doordat aan de diverse toernooien steeds meer spelers deelnamen. Naast het reeds jaren draaiende bowlingcentrum Renesse bestaat sinds enige tijd ook in sportcentrum Krayestein in Burgh-Haamstede en in sport- en bowlingcentrum Bruinisse de mogelijkheid om de sport met de bal en de tien pins in clubverband te bedrijven, hetgeen danig heeft bijgedragen tot de popularisering van de bowlingsport. De drie bowlinghuizen werken sinds het afgelopen jaar een onderlinge competitie af. Het betekent pas een start van de onderlinge uitwisselingen, maar het lijkt zeker, dat uitbreiding niet lang op zich zal laten wachten. Tijdens het laatste weekeinde van november werd in bowlingcentrum Renesse het 'Eerste Renesse Double Handicap Toernooi' afgewerkt. Aan het toernooi, waarin een totaalbedrag van 2200,- aan geldprijzen was te winnen dooi de acht beste dubbels, namen maar liefst 35 dubbels deel. Dit aantal betekende, dat het driedaagse toernooi nagenoeg een maximale bezetting kende, waardoor dit eerste officiële dubbeltoernooi van de Nederlandse Bowling Federatie als bijzonder geslaagd genoemd mocht worden. In de voorronden moest ieder dubbel vier games afwerken, waarna de acht beste dubbels tijdens de finaledag om do geldprijzen gingen strijden. Omdat hier sprake was van een handicaptoernooi gingen niet bij voorbaat de sterkste bowlers met de eer strijken. Zeer verrassend was zeker, dat vier Schouwen-Duivelandse dubbels zich in de finale konden spelen. Dit aantal was vooraf zeker niet verwacht, omdat met name uit Zuid-Holland heel wat sterke koppels naar Renesse waren gekomen. In de voorronden eindigden Wim en Mary Hoekendijk op de vierde plaats met 1554 pins. Dertien pins minder totaliseerden Rini Hendrikse en Wim Tuk, waarmee zij op de vijfde plaats beslag legden. Uiterst verrassend was de zesde plaats, die Ed Romer jr en Leo Dorreman binnenhaalden met 1507 pins, maar in de finale zouden zij nog nadrukkelijker van zich doen spreken. Ook de zevende plaats in de voorronden was voor een eilandelijk koppel. Koos en Karin Buijs scoorden 1490 pins. Pech was er voor het duo Lieven Hoogerhuis en Hans Hilgers, dat welgeteld vier pins te kort scoorde om een finaleplaats te veroveren. De individueel beste prestatie kwam op naam van Rini Hendrikse, die in vier games een totaal van 789 pins bij elkaar gooide. Ook scoorde Hendrikse de hoogste game met 230 pins. Hij werd op de voet gevolgd door Ria Corrè uit Biggekerke, die 228 pins liet aantekenen. In de finale eisten Ed Romer jr en Leo Dorreman de meeste aandacht voor zich op door zich via een score van 1177 pins van de zesde naar de derde plaats te werken. Zij werden daarmee de beste vertegenwoordigers voor het organiserende bowlinghuis. Dick van Os en Ronald van Anrooy breidden hun voorsprong nog uit tot vijftig pins ten opzichte van Ria Corré en Leo Herwegh door een totaalscore van 1181 pins, waarmee zij opnieuw als besten uit de bus kwamen. Het Biggekerkse duo bleef wel tweede voor het koppel Romer en Dorreman. Wim en Mary Hoekendijk moesten een plaatsje prijsgeven, Rini Hendrikse en Wim Tuk zakten naar de zevende eindklassering. Koos en Karin Buijs stegen een plaatsje en eindigden dus als zesde. Eerder in het jaar werd in hetzelfde bowlingcentrum het eerste persoonlijke Schouwen- Duivelandse bowlingkampioenschap afgewerkt, dat eveneens volgens de regels van de NBF geschiedde. Wim Tuk uit Ellemeet veroverde het kampioenschap bij de heren. Irene Meuldijk werd dameskampioene met een totaal van 1488 pins. Een van de succesvolste duiven in het afgelopen seizoen was ongetwijfeld eigendom van Han de Jonge uit Zierikzee. De duif boekte een aantal fraaie successen, een gegeven waar de duivenliefhebber van PV Gevleugelde Vrienden terecht uiterst trots op is. Het dier leverde De Jonge kampioenschappen op in de categorieën vitesse-duif en midfond-duif. Een bijzonder sterk seizoen maakten ook de gevleugelde vrienden van Wim Blom. Blom eiste binnen zijn club legio kampioenschappen op, maar ook Arie Romijn, Leen van den Hoek en Han van de Linde hadden redenen te over om tevreden te zijn. In de klassementen aangewezen en onaangewezen generaal eiste Wim Blom telkens de titel voor zich op. Bij de Zierikzeese zustervereniging PV Zierick veroverde Jan den Hengst het generaal kampioenschap voor Frans Maijs en Leen de Hooge, stuk voor stuk liefhebbers, die ieder vluchtseizoen flink van zich doen spreken. Tijdens afdelingsvluchtcn zorgden Frans Maijs, de negentienjarige Ernst Kloet en Gerrit Bakker voor overwinningen, telkens met zeer grote startvelden. Gerrit Bakker en Frans Maijs boekten ieden»-* zeven overwinningen en Leen de Hooge was met vijf eerste plaatsen een goede derde in het overwinningenklassement. Gerrit Bakker won verder een bekervlucht uit Orleans voor oude duiven, terwijl Jurrie Snijders een identieke vlucht voor jonge duiven winnend afsloot. De Grote Prijsvlucht werd eveneens gewonnen door Bakker. Tijdens de onderlinge tentoonstelling was good-old Jon van de Sandc succesvol. Aan het eind van het jaar tonen ook de vogclkwekers hun produktcn. De drie eilandclijke vogelverenigingen organiseren beurtelings een regionale tentoonstelling, waar de eigen kweekprodukten aan een deskundige keuring worden onderworpen. Dit jaar organiseerde de Zierikzeese vogelvereniging Zang en Kleur de tentoonstelling in de plaatselijke Graanbeurs. Rinus de Jonge uit Schuddcbeurs behaalde met een fraaie Bourkes-parkict de regionale titel met de uitzonderlijke score van 92 punten, een waardering, die nog nooit eerder werd toegekend. Het jeugdkampioenschap kwam terecht bij Michel Schouwenburg voor een agapornis roseicollis. waarvoor de keurmeesters 90 punten op de bcoordclingsstaat zetten. Derby-kampioen werd mevrouw S. J. den Boer- Jakobsen uit Ouwerkerk. die voor eveneens een agapornis roseicollis 91 punten kreeg toebedeeld. DE DUIVENSPORT en het kweken van vogeltjes zijn bezigheden, die bepaald niet iedere dag de sportpagina's halen. Toch gaat er in deze beide bezigheden aardig wat om, maar de beoefenaren vormen over het algemeen selecte groepjes, die zich niet of nauwelijks op de voorgrond drukken. De duivensport speelt zich voornamelijk af tijdens de zomermaanden en de aanloop en uitloop van de zonniger periode in het jaar. De wintermaanden worden veelal gebruikt om het publiek kennis te laten maken met die duiven, die gedurende voorgaande maanden hun beste vleugeltje voorzetten. Op de grote foto Han de Jonge met zijn succesvolle duif, waarmee hij diverse prijzen incasseerde. De Jonge is lid van PV Gevleugelde Vrienden uit Zierikzee. Links onder de veertienjarige amazone Sandra van Dijk met haar pony Peter Pan, waarmee zij nationaal kampioen veelzijdigheid werd. Rechts onder een sfeerplaatje van het 'Eerste Renesse Double Handicap Toernooi', waarop Schouwen-Duivelandse bowlers zich terdege lieten opmerken. Links Koos en Karin Buys, die na de finale als zesde eindigden. DE PAARDENSPORT mag zich op Schouwen-Duiveland verheugen in een steeds toenemende populariteit. Met name de toename bij de pony's is opmerkelijk. Mede daardoor boeken Schouwen-Duivelandse amazones en ruiters buiten de grenzen van het voormalige meest noordelijke eiland steeds regelmatiger successen, die er zijn mogen. Tot de meest aansprekende prestatie kwam dit jaar de veertienjarige amazone Sandra van Dijk met haar een jaar jongere pony Peter Pan. In het Brabantse Wanrooy werd de combinatie van de Bruse Paarden- en Ponyclub Schouwen- Duiveland Nederlands kampioen samengesteld, het zwaarste onderdeel van de hippische sport. Verrassend was verder ook de prolongatie van de Zeeuwse verenigingstitel door een pony achttal van de LR en PC De Schouwse Ruiters, ondanks het feit, dat het team ten opzichte van een jaar tevoren op vier van de acht plaatsen gewijzigd werd. Tijdens een samengestelde wedstrijd moet een combinatie zijn capaciteiten tonen op vier onderdelen. Er moet allereerst een dressuurproef worden afgelegd, die in het geheel bijzonder zwaar weegt. Wanneer in de dressuurproef laag wordt gescoord is een mogelijke hoge klassering al vrijwel uitgesloten. In het kampioenschap van de veelzijdigheid scoorden Sandra van Dijk en Peter Pan 134 punten, waarmee zij zich meteen als derde in de top van het klassement nesteld. Twee combinaties hadden minder dan een punt voorsprong. Het tweede onderdeel, het afleggen van een drie kilometer lang wegparcours binnen een kwartier leverde voor de ranglijstaanvoerders geen noemenswaardige problemen op, maar tijdens de cross ging Peter Albers van zijn pony, terwijl Sandra van Dijk en Carolien Vrenken foutloos bleven. De PPCSD-amazone klom daardoor naar.de tweede plaats met alleen nog het springparcours te gaan. Hierin rondde zij haar succesvolle optreden af. Opnieuw leverde Peter Pan een puike prestatie door foutloos te blijven, terwijl Carolien Vrenken door een klein beoordelingsfoutje een weigering liet aantekenen, hetgeen haar naar de vierde plaats deed zakken. Sandra van Dijk en Peter Pan behaalden zo de natio nale titel in zegge en schrijve de vierde samengestelde wedstrijd die de combinatie ooit reed. Het binnenhalen van de titel betekent, dat de combinatie in 1986 in het Spaanse Tbledo deelneemt aan de Europese kam pioenschappen veelzijdigheid. Tijdens de Zeeuwse kampioen schappen zorgde het pony-achttal van De Schouwse Ruiters voor een onverwacht succes, onverwacht omdat het team, dat een jaar tevoren provinciaal verenigingskampioen werd op vier van de acht plaatsen werd gewijzigd en instructeur Jan Bevelander werd opgevolgd door instructrice Nicoline Vos. Dergelijke veranderingen vereisen toch weer de nodige aanpassingen. Vooraf stond vast dat er fikse tegenstand te verwachten viel van De Zwinruiters uit Nieuw vliet en De Kleppertjes uit Axel. Dat vermoeden werd reeds in de afdelingsdressuur bewaarheid. De Schouwse Ruiters en De Zwinruiters kwamen samen aan de leiding met ieder 430 punten en De Kleppertjes volgden op tien punten. In de groepsdrêssuur, die werd verreden door Hanny van de Zande met Lucky Boy, Arianne Hanse met Liza en Manita Simonse met Layla. De Schouwse Ruiters scoorden hier negentien punten meer dan De Zwinruiters en dertien punten meer dan De Kleppertjes, zodat de ploeg uit Dreischor nu alleen leider was. Op het laatste onderdeel, de springproef, bleven Arianne Hanse met Liza en Petra Remeeus met Patrick foutloos, terwijl benjamin Eline Struyk met Pascal een springfout maakte, maar dat kon de ploeg niet meer deren. De titel was voor het tweede jaar op rij binnen, een voortreffelijk resultaat, waarop ruiters en instructrice Nicoline Vos terecht trots mochten zijn. Het betekende overigens niet het enige eilandelijke succes in Axel, want Gabriëlle Butler werd met haar pony Raja provinciaal kam pioen in de L-dressuur, eveneens een onverwacht succes. In de finale met de tien beste combinaties uit een totaalveld van negentig scoorde de Westenschouwse combinatie 128 punten, hetgeen de titel opleverde. ,1

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1985 | | pagina 29