De nieuwe starters 1 een eigen bedrijf, om thuiszitten uit de weg te gaan DELTA KOERIER ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE m» andug 30 doccmhor 1085 Nr. 23854 23 Ondcrncmings Centrum Middelharnis IIIIH 01870-635O R4<MCO bouwbcdoji Uyldcwiüiqcn b lef 01676 2652 IASBEDR J POEN HO FN Inlichtingen Ccm Middclharnr tel 01870-3555 Nieuwe ondernemer Korstanje uit Bruinisse timmert aan de weg met Delta Koerier. Het bedrijfsverzamelgebouw is een geweldige steun voor de nieuwe starters; met z'n allen gebruikmaken uan dezelf de dingen. die niet bij de pakken is gaan neerzit ten is E. L. G. Korstanje uit Bruinis se. Na enige tijd uit het arbeidsproces te zijn geweest opperde hij het idee om een koeriersdienst op te zetten. ..Ik voel niet veel voor geldleningen. Vandaar dat ik iets heb gezocht, wat dat kon voorkomen", aldus Korstan je. Dat is hem gelukt, want zijn Delta Koerier vraagt alleen een auto (wie heeft die niet?), een telefoonbeant- woorder en briefpapier. Alles bij el kaar toch voldoende kosten en het is daarom van groot belang, dat naast de lasten ook baten binnenkomen. Met een actieve reclame-campagne hoopt hij de klanten voor zich te win nen. De ene keer.. ,,Dat gebeurt ook. De ene keer gaat gen constructiebedrijfje begonnen in het bedrijfsverzamelgebouw te Mid- delharnis. Hij was werkzaam bij Dos- bouw, waar de werkzaamheden lang zaam naar een einde lopen. Om dit op te vangen is hij een eigen bedrijfje be gonnen, waarvoor hij uiteraard een aanzienlijk bedrag nodig heeft ge had. „Ik heb enkele luxe artikelen de deur uitgedaan en de winst van alle eerste zelfstandig uitgevoerde op drachten meteen in het bedrijf gesto ken", legt Den Heten uit Hij vertelt, dat het heel moeilijk is. om geld van de overheid te krij gen, om een bedrijfje te starten. Er gaat niet alleen een lange tijd over heen, maar je moet ook aan erg veel eisen voldoen. Toch vindt hij dit geen slechte zaak. „Er ontstaat zo al een natuurlijke selectie van de nieuwko mers. waardoor de kans op succes De te bewandelen weg varieert voor iedere nieuwe ondernemer. Wil je zonder een lening van start en heb je de benodigde vergunningen al op zak, dan kan worden volstaan met een informatief bezoek aan de Kamer van Koophandel en Fabrieken. Voor die groepen, die voor hun bedrijfje wel starterskapitaal nodig hebben staat een uitgebreide procedure te wachten; ongeacht het geld van de bank of van de overheid (subsidie) dient te komen. Schakels Een van de schakels is het Regio naal Dienstverleningscentrum Klein bedrijf Zeeland. Deze wordt ge vraagd een advies te geven over de plannen van de jonge ondernemers. Is het marktonderzoek goed uitge voerd. is het bedrijfje niet gedoemd onder te gaan in de grote concurren tie en minstens zo belangrijk, be schikt de persoon in kwestie wel over de nodige realiteitszin en capacitei ten? Volgens de chef-buitendienst van de Intergemeentelijke Sociale Dienst, F. Babijn, dienen de nieuwe initiatiefnemers voornamelijk ge zocht te worden in de categorie van 30 tot 45-jarigen. ,,0p deze mensen rust vaak de gezinsverantwoordelijkheid. Na de WW-periode ontstaat de vrees voor een sterke inkomensdaling. Ve len willen alles doen, om te voorko men. dat het gezin met een mini mumuitkering moet rondkomen". En juist dat 'met de rug tegen de muur-gevoel' betekent volgens ir. A. J. Maljaars (Kamer van Koophandel) een slecht uitgangspunt voor het starten van een bedrijf. Voorzichtig stelt hij, dat het ondernemer-zijn ei genlijk een beetje in het bloed moet zitten. Uit puur financiële noodzaak een bedrijf starten lijkt hem geen goed uitgangspunt. ,,Het zijn in der- gelijke gevallen altijd mensen zon der beginkapitaal, zodat de onderne ming in de kritieke beginfase nauwelijks slagkracht heeft", zegt Maljaars. Hiermee bedoelt hij, dat de bedrijfjes zonder die financiële basis niet of nauwelijks moeilijke tijden kunnen overbruggen en niet kunnen inspringen op veranderingen in de markt. Dit in tegenstelling tot nieuwe ondernemers met een flink stuk eigen kapitaal, waardoor beter kan worden ingesprongen op behoef teverandering van de consument en financiële tegenslagen, die in de be ginperiode meer regel dan uitzonde ring zijn. Die geringe kans van succes geldt echter niet alleen voor de vroegere- werklozen. In Zeeland komen er jaar lijks zo'n 700 bedrijfjes bij, waarvan slechts de helft enkele jaren later nog bestaat. Toch is het uitvalpercentage bij deze algemene groep aanzienlijk lager, dan bij de ondernemers, waar over dit verhaal gaat; de werklozen. Die beginperiode kunnen de werk loze zelfstandigen een jaar lang de uitkering houden. De kans op winst in deze periode is minimaal en slechts is in zeer uitzonderlijke geval len, dient de sociale dienst of de ge meenten narekening te doen, om eventueel ten onrechte gegeven uitke- ringsgelden terug te halen. Vanuit de ondernemershoek valt nogalwat kri tiek te bespeuren over de korte tijd, dat er aanspraak op een uitkering ge maakt kan worden. Een bedrijf zou na een jaar nog niet winstgevend kunnen zijn. Moet je dan verder zon der uitkering, dan begint in veel ge vallen het gedwongen 'opeten' van het nieuwe bescheiden eigen bedrijf. Bezielen Wat bezielt de werklozen dan toch, om ondanks de negatieve resultaten van voorgangers zich toch in het die pe te storten. De antwoorden zijn uni form: 'thuis komen de muren op je af', 'van een uitkering kan en wil ik niet leven' en 'alles beter dan niets om handen te hebben, terwijl je gezin moet eten'. Een van de voormalige werklozen, Tekst: AAD VAN DER WOUDEN Foto's: JOH AN D. C. BERREVOETS groter wordt voor hen, die wel aan de slag kunnen". Den Heten benadrukt het belang van de medewerking en begrip van zijn echtgenote. „Je moet niet alleen nee zeggen tegen veel luxe dingen, maar je bent ook veel van huis weg. Vooral ik, omdat ik een plaatsje heb gevonden in het bedrijfsverzamelge bouw te Middelharnis. Daar ben ik bijzonder tevreden over", aldus de nieuwe ondernemer. Het gaat hem zo voor de wind, dat zijn bedrijfje nu al uit zijn jasje groeit. Verklaring ,,Ik heb hier wel een gedeeltelijke verklaring voor. Veel bedrijven be zuinigen op het aantal werknemers. Daardoor ontstaat in piekperioden weieens een te zware werkdruk. Dan kunnen ze gebruik maken van mijn diensten", stelt Den Heten tevreden vast. Het gaat binnenkort het verza melgebouw verlaten, om zelfstandig te beginnen. Ook verwacht hij, dat binnen afzienbare tijd nog enkele werknemers aangenomen kunnen worden. „Wij hadden graag in Scharendijke willen blijven, maar ik kan niet zeg gen, dat de gemeente Middenschou- wen ons nu zo geweldig gesteund heeft. Dit in tegenstelling tot de amb tenaren van Middelharnis, waarbij ik elk moment van de dag binnen kan lopen met vragen en verzoeken". Hiermee loopt Schouwen-Duiveland dan een klein bedrijfje mis in een tijd, dat eigenlijk alle zinnen op de werkgelegenheid gezet moeten wor den, nu de Deltawerken ten einde lo pen. Opvallend bij de nieuwe onderne mers is, dat slechts een klein deel de moeite neemt, om een subsidie los te peuteren bij de overheid. Subsidie schept verplichtingen op langere ter mijn. De nieuwe bedrijfjes willen niet teveel financiële lasten op de schouders dragen in de beginperiode. Lage starterskosten houden immers een snel geldelijk resultaat in. Wan neer de eerste zoveel jaar de winsten meteen naar de bank terugvloeien, wil de animo om verder te gaan nog- aleens wegebben. En wie wel voor de lange weg kiest, heeft hiermee ook niet eens de garantie om te slagen, zo als uit de cijfers van het RDK blijkt. Groep De groep uitkeringsgerechtigden, die een eigen bedrijf begint zonder steun staat eigenlijk nergens als zo danig te boek. Bij de Kamer van Koophandel en Fabrieken staan zij als gewone ondernemer genoteerd en de sociale dienst laat de groep meest al meteen los; in ieder geval na een jaar. Daardoor is het moeilijk om concrete resultaten op tafel te krijgen van deze groep. Zo gauw ze echter rijksgelden vragen worden ze nauw lettend gevolgd en kan een en ander in een onderzoeksrapport vastgelegd worden. RDK-medewerkster A. de Hamer-Willems wijst op het ver schijnsel, dat nieuwe ondernemers zich weieens verkijken op de werk zaamheden, die om de hoek komen kijken bij het opstarten van een eigen bedrijf. De Hamer: ,,Een goede schoenmaker is nog geen goede on dernemer". Om dat wel tc worden staan veel instanties klaar, om de nieuwkomers te informeren, zoals de vakbonden die informatie-avonden organiseren. Zonder hieraan af te willen doen lijkt iedereen zich voornamelijk zeer positief uit tc laten over de Kamer van Koophandel. Deze belegt bijeen komsten en iedereen die bij de in stantie aanklopt krijgt een dik info- pakket mee naar huis. Duidelijk en helder omschreven. Geen stimule rend praatje, maar een gedegen op somming van alle ondcrncmersfacet- ten, Eén hiervan is het aanscherpen van de subsidieregeling voor het starten van nieuwe ondernemingen. Momen teel wordt van de nieuwe bedrijfjes een bruto winst van 30.000 gulden geëist. Een hoge grens, wanneer het gaat om nieuwvestiging. De cijfers spreken voor zich. In 1983 konden door een soepelere regeling nog 63 be drijfjes met subsidie aan de slag, ter wijl er dat in 1984 nog slechts 23 wa ren. Door de aangetrokken regeling wordt het voor de hele kleine bedrijf jes vrijwel onmogelijk om aanspraak op rijkssteun te maken. Zij moeten het dus zelf doen. Iets dat voor de één al een vanzelfsprekende zaak was. maar voor de ander een gegeven, dat wanneer loondienst er niet (meer) in zit, het hebben van een uitkering een blijvende zaak wordt. het heel goed en de andere keer heb je niet zoveel te doen. Ik hoop, dat ik binnen twee jaar een leuke boterham kan verdienen, want anders moet ik weer eens iets anders gaan beden ken", legt Korstanje uit. Of hij een echt gat in de markt gevonden heeft moet nog blijken. Een feit is, dat hij de PTT-post altijd voor kan zijn en ook de grote koeriersdiensten sneller af is. De grootste concurrent moet ge zocht worden in de familieleden van de bedrijven. Opa, die graag een ritje maakt voor zijn zoon, als die een on derdeel nodig heeft voor de fabrika- ge, of zoonlief, die met zijn auto even naar Amsterdam gaat, om een monster op te halen. De weg, die Korstanje heeft ge volgd is eigënlijk de meest simpele. Het vraagt geen diploma's of vergun ningen en ook de kapitaalsinveste ring was gering. Hij adviseert alle nieuwe ondernemers zo weinig moge lijk geld te lenen. „Ik kan als het be drijfje niet van de grond kom, ge woon stoppen zonder een grote last op mijn schouders. Ifeleurstelling is dan mijn enige gevoelig overblijfsel". Korstanje mag dan een bescheiden bedrag geïnvesteerd hebben, de uren, die hij al aan zijn nieuwe bedrijfje heeft besteed kunnen beter niet in geld omgerekend worden, maar dat heeft hij er graag voor over. Van de grond Maar niet alle ondernemingen kun nen van de grond komen zonder grote en minder grote investeringen. J. P. den Heten uit Scharendijke is een ei- ZIERIKZEE - Afvloeien en herstructurering' zijn dagelijks gebezigde ter men in de vaderlandse po litiek. Massale ontslagen halen niet of nauwelijks nog het journaal en het lijkt wel alsof er een be rusting groeit in het werk loos zijn. Die ontwikkeling is ook ten dele te bespeu ren. Velen weten zich nut tig te maken door het ver richten van vrijwilligers werk, dat - zij het onbe taald - voor de gemeen schap onmisbaar is. Een grote groep van de werklo zen echter kan niet leven met de voor hen sombere gedachte het nog tientallen jaren zonder baan te moe ten stellen. Niet alleen het arbeidsethos (arbeid is za ligmakend), maar veel praktischer nog de gezins verantwoordelijkheid doet steeds meer (voornamelijk) mannen besluiten een ei gen bedrijfje te beginnen. Dat vergt bij de voorberei ding een-lange adem. Vaak tevergeefs, omdat alleen al het vorige jaar van de posi tief geadviseerde nieuwe ondernemingen zo'n 50 procent na een jaar al van het economische strijdto neel was verdwenen. Het gaat hier om werklozen, die een eigen bedrijfje als oplossing van de emotione le en financiële problemen zien.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1985 | | pagina 23