EEN UNIEKE WINDWIJZER IN ZIERIKZEE TERUG IN DE TIJD ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 30 december 1985 Nr. 23854 21 "De Here zal u onder de natieën verstrooien" "en gij zult met een klein getal overblijven" "onder de volken, bij wie de Here brengen zal," (Deut. 4-27) Op de voorpagina van het Nieuw Israelietisch Week blad van 18 januari 1984, een speciaal "Mediene- (Provincie-)Nummer, staat een tekening van een toch wel merkwaardig windvaantje. ,,In dit bijzondere nummer beschrijven wij elf gemeenten, in iedere provincie, waar aan het Joodse leven van voor 1940 uiterlijke herinnerin gen zijn", zegt de redactie van het N.I.W. Voor de provin cie Zeeland wordt de geschiedenis beschreven van de Jo den in Zierikzee onder de kop: „Trotse Weerleeuw met Davidster torent hoog boven Zeeuwse wateren". In het "Memorboek", Platenatlas van het leven der Joden in Nederland van de Middeleeuwen tot 1940, door M. H. Gans uitgave Bosch en Keuning N.V. Baarn 1971, staat op pagina 547 een foto van de sjoel(synagoge) in Zierikzee. De tekst daarbij eindigt al dus: "Zierikzees eenvoudige dorps- sjoeltje uit 1888 had wel een bijzon der "Weerhaantje"; de Leeuw van Juda (Of Nederland7 met een Mageen David in zijn poten". (Mageen David Zegel van David, beter bekend als Davidster). Deze beide aanwijzingen doen ver moeden dat we hier te doen hebben met de geschiedenis van een bloeien de Joodse gemeenschap. Niets is min der waar. De Joden waren met een klein getal verstrooid onder het volk van Zierikzee. Hun unieke wind- vaantje is daarvan een uiterlijke her innering tot op de dag van vandaag. De Israëlietische gemeente te Zierikzee Wanner we in de archieven van de Zierikzeesche Nieuwsbode te rade gaan vinden we duidelijke sporen van een joodse gemeente, die op haar hoogtepunt zo'n 90 leden telde. In de tweede helft van de 18e eeuw woon den reeds Joodse gezinnen in Zierik zee, hetgeen blijkt uit het feit dat er op 11 november 1794, twee kinderen van Zadok Levi naar Middelburg werden vervoerd om daar op de jood se begraafplaats teworden begraven. ,,Eene plaats voor godsdienstige sa menkomsten werd gevonden ten hui ze van Zadok Levi, naar zijne geboor teplaats Oss, later geheeten Zadok Levi van Oss, een winkelier in aller hande waren (glas, porcelein, manu facturen, meubelen, enz.) die sedert 1797 het huis op de Oude Haven, nu wijk D 490, bewoonde en er 30 janua ri 1832 overleed". Hij leefde temidden van de notabe len van de stad en zo kon het gebeu ren dat hij in februari 1811 een grote hoeveelheid charters (stadsrekenin gen) opkocht, om te gebruiken als scheurpapier, afkomstig van het ste delijk archief van voor 1700. Later heeft hij een deel daarvan teruggege ven. Stelt u zich voor u koopt een glas bij Zadok Levi dat verpakt wordt in een historische document van de gemeente. Als gevolg hiervan is, tot op de dag vandaag, een leemte in het stadsarchief. Aan het einde van de 18e eeuw, na de omwenteling van 1795, werd aan alle gezindten vrijheid en gelijkstel ling verleend. Dat was voor de Israë lieten aanleiding om wat meer in de openbaarheid te komen. Op grond van de verleende rechten vroegen zij om een eigen plaats te hebben voor hun godsdienstige samenkomsten en een afzonderlijke begraafplaats. ,,In de vergadering van den Raad van 7 januari 1799 werd: "geleezen den Requeste van eenige Jooden, woonen- de binnen deeze stad, verzoekende vrijheid om een 'Huys te Huuren of te koopen tot Uitoeffening van hunnen Godsdienst en dus om te dienen voor hunne kerk, alsmeede om van de stad te moogen erlangen een Opene plaats buiten de Stad, geschikt tot een be graafplaats van hunne dooden". "Het verzoek om een huis te huren of te kopen voor godsdienstoefening, werd door den Raad op 14 februari d.a.v. toegestaan voor een kerkhof een Gedeelte van den Bleijk agter het zoogenaamde Laproosenhuis aan de Gragtweg buyten de Noordhaven poort dezer Stad, mits de supplian ten voor dit laatste aan de stad Jaar lijkse bij forme van Renten betaalden. Een Pond Vlaams en dien onvermindert verpligt blijven te be talen de kerkrechten voor het be- graaven als van Ouds gebruykclijk is". Nog in April 1799 werd het eerste lijk op de Israelietische begraaf plaats ter aarde besteld, namelijk een kind van Benjamin Levi Wolf, waarvoor een kerkrecht 2 schellingen 6 grooten moest worden betaald. In 1809 vindt men vermeld, dat de Israelietische Gemeente 25 zielen tel de. Bij beschikking van 8 januari 1817, van de Commissaris-Generaal belast met de zaken van de Hervormde en andere Erediensten, werd voor de Ring-synagoge in Zierikzee (onder het ressort Middelburg) een kerk bestuur aangesteld dat bestond uit Zadok Levi van Oss als „opzigter"; Aron Levinson (med. Doctor) als "penningmeester", en Izaak Wissels te Nieuwerkerk als "ouderling". In 1825 was de Joodse gemeente uit gegroeid zodat er werd besloten een eigen kerkgebouw of synagoge te van het jaar 1827 heeft ze hare ver plichtingen erkend, zoodat het be drag nog geregeld betaald wordt". Toen de synagoge voltooid was werd zij voor hare bestemming op vrijdag 2 september 1825 plechtig in gewijd. Van de feestzangen en toespraken is een programma in het Hebreeuws en Nederlands gedrukt. Het verslag der inwijding, opgeno men in de Zierikzeesche Courant van 6 september, No. 71, luidt als volgt: Heden is de nieuw gebouwde Israe- tietische Synagoge ingewijd, door de alom vermaarden heer S. H. Heil bron, voorzanger bij de Israelietische gemeente te Dordrecht, met deszelfs assistenten, en hebben de volgende plegtigheden plaats gehad. Ten half drie uren in de namiddag, werden de wetboeken met versierde koetsen, uit de oude Synagoge afgehaald, die ten huize van den heer Zadok Levi van Oss, mahig-opzigter bij deze Ring- Synagoge, van daar tót aan het huis van den heer A. H. Frenk, gekomen zijnde, werden de wetboeken uit de koetsen in dat huis gebragt, totdat ie der die zich in het kerkgebouw be- Bestuurders dezer Stad etc., werd de inwijding gesloten met eene toepas selijke dankzegging, door den heer S. L. van Oss Z.z., scriba bij deze Ring- Synagoge. Alles heeft plaats gehad in het bijzijn van verscheidene leden uit den Achtbare Raad, Regtbank, Leera ren van verschillende Godsdiensten en kerkelijke Collegiën. Een toevloed van aanschouwers, zoo van deze Stad als elders, hebben dit plegtig feest bijgewoond. Eindelijk werd het ge wone sabbath-gebed door voornoem den heer Heilbron met alle mogelijke plegtigheid verrigt. Den 3den (Sep tember) bij het gewone gebed, werd door voorde heer E. Pino, weder eene toepasselijke redevoering in de Hoog duitse taal gehouden, en eindelijk bij het eindigen der sabbath, dit zoo ge denkwaardige feest gesloten". 50 Jarig- bestaan Nadat in 1852 de Joodse gemeente in Zierikzee haar hoogtepunt, met 91 Joodse leden, had beleefd ging het bergafwaarts. Het aantal verminder de sterk waardoor in 1860 ook de Joodse school voor maatschappelijk onderwijs moest worden opgeheven. In 1875 was het aantal leden van de gemeente geslonken tot 44. Dit ver hinderde hen geenszins om het 50 ja rig bestaan van hun synagoge uit bundig te vieren. Op vrijdag 3 september werd een bijzondere dienst gehouden met onthulling der geschenken. Het KERKBESTUUR der NEDERLANDSCHE ISRAËLITISCHE GEMEENTE alhier, betuigt langa deien weg haren liurccl()lccn dank aun allen die hebben medegewerkt tot opluistering van het door haar gevierde FEEST, op 3 September 11., zjjnde hot SOjarig bestaan van hare Synagoge. Zierikzee, 6 September 1875. Het Kerkbestuur voornoemd, M. A. FRENK, Voorzitter. A. I. FRANK, Penning mee iter. Met deze advertentie uit de Zierik zeesche Nieuwsbode van 1 septem ber 1875 bedankt het kerkbestuur voor de getoonde belangstelling bij de viering van het 50-jarig bestaan van de synagoge De Zierikzeesche Nieuwsbode van 7 september 1875 meldt: "Zooals wij in ons vorig No. reeds met een enkel woord mededeelden, vierden de Is raëlieten alhier gedachtenis van het 50-jarig bestaan hunner synagoge. Aan de uitnodiging door het Kerk bestuur gedaan aan verschillende au toriteiten en particulieren was met veel belangstelling voldaan. Onder de aanwezigen bevonden zich de le den van het dag. bestuur en verschil lende leden van den gemeenteraad, benevens een predikant der Her vormde gemeente. bouwen. "De synagoge werd ge bouwd in de Meelstraat. ter plaatse van een aangekocht en afgebroken huis. waar de timmerman Jacob van der Klokke had gewoond, en daar naast, waar ene houtloods stond, werden nog een paar woninkjes gesticht, zoals ze er nu zich nog bevin den. Genoemde houtloods had geheel of gedeeltelijk gestaan op de grond, behorende tot het kerkhof der Sint- Lievens-Monsterkerk en daarom was en is nog steeds aan de Hervormde Gemeente door de Israelietische eene zekere som jaarlijks als erfpacht ver schuldigd. Laatstgenoemde was tot de voldoening daarvan eerst weiger achtig geweest, maar bij eene akte vond. behoorlijk had plaats geno men. Ten drie uren werden de wetboeken met alle plegtigheid naar de nieuwe Synagoge afgehaald, toen werden er gezangen, op dat feest toe passelijk, gezongen; welke vervaar digd zijn door den eerwaarden zeer geleerden heer J. A. Lehmans. opper- rabijn bij de Nederlandse Israëliti sche Hoofd-Synagoge te 's- Gravenhage. Na den afloop dezer ge zangen, is door den heer E. Pino, voorzanger en onderwijzer bij deze Israëlitische gemeente, eene zeer ge paste redevoering in de Nederduitse taal gehouden, en na het gebed voor Z. M. (Zijne Majesteit, de Koning) en deszelfs Doorluchtig Huis en de bedekking der wetsrollen, de zoge naamde Torahmantel. De feestredenaar, de heer M. Bou- telje, van Middelburg, sprak naar aanleiding van Ps. 133:1, waarbij hij inzonderheid wees op de behoefte aan en de kracht der eendragt, vooral voor kleine gemeenten als deze, waardoor dan ook de voorvaders deze Synagoge hadden tot stand gebragt en die een der hoofdvoorwaarden is tot instandhouding der gemeente; daarbij herinnerde spreker met dankbaarheid de groote vrijheid die de Israëliten in ons land genieten. Na deze rede werden nog toespra- ner geneesheren generlei werk" mag verrichten "waardoor hij in de be hoefte zou kunnen voorzien van zijne verminkte vrouw, oude moeder en 5 kinderen", werd de bevolking van Zierikzee opgeroepen". Deze synagoge heeft als zodanig de vijftig jaren niet gehaald. In 1914 was de Joodse gemeente zover geslonken dat er voor de dagelijkse- en wekelijkse-diensten geen 'minjan" (tien meerderjarige mannen) bijeen te krijgen was. Men telde dertien mannen onder wie vijf schoolgaande jongens en ze ventien vrouwen onder wie twee Het Joodse monument aan de Grachtweg draagt de namen van 22 Zierikzeese Joden, die tijdens de tweede wereldoorlog zijn weggevoerd om niet meer te rug te keren. Het geschenk door de gemeente on derling aan de synagoge tot een blij vend aandenken aan deze dag ge schonken bestaat uit een prachtig met goud en zilver geborduurd voor hangsel der Verbonds-arke, van kar mozijn rood fluwel en met gouden franjes omzet. Eenige meisjes in het wit gekleed onthulden dit geschenk, waarbij door de jonge juffrouw S. Frenk, op zeer gepaste wijze, eene toespraak werd gehouden, welke op de aanwezigen blijkbaar een diepen indruk maakte. Onder de overige ge schenken behoort een niet minder rijk bewerkt kleed op de bima, (ver hoogde leestafel voor de openbare Torah-lezing). benevens een dito ter ken gehouden door den voorzitter der gemeente, den heer M. A. Frenk en den fung. voorzanger, den heer B. S. van Kloeten, waarna deze feestvie ring met de gewone gebeden besloten werd. Deze feestviering zal voorzeker bij de Israëlitische gemeenten in aange name herinnering blijven". 1888, restauratie van de Synagoge Na ruim zestig jaren in gebruik te zijn geweest was het noodzakelijk ge worden een nieuwe synagoge te bou wen. Daartoe was in het voorgaande jaar een beroep gedaan "op de hulp van stad- en landgenoten". Onder de bezielende leiding van Zierikzees burgemeester Mr. J. P. N. Ermerins werd het benodigde geld zijnde hfl. 1544,- door de burgerij bijeenge bracht. Op 11 mei 1888 was het zover, de Eerste Steenlegging voor de nieuwe synagoge. Deze werd verricht door Abraham Salomen Frenk, oud 5 jaar, aldus de hardsteen in de voorgevel. Bij deze gelegenheid ontving de bur gemeester een fraai zilveren ge schenk als blijk van waardering. Het •ISRAËLITISCH KERKBESTUUR to Zierikzee bericht, dat het wegens de beperlrte ruimte niet in de gelegenheid was de hernieuwde Synngogo beden voor het publiek open te stellen. AmiNtiiuiKUui Zoiuiiiif vuil 13 tot -t ure xnl do/.elvc voor oen i«s<ier to zien zU». I Zilkikzek, Namons hot Bestuur J 24 Augustus 1888. B. S. van KLOETEN, Secretarie. Middels deze advertentie in de Zie rikzeesche Nieuwsbode werd de be volking van Zierikzee uitgenodigd om de synagoge en de geschenken te komen bekijken. Op vrijdag 24 augustus, 's middags om vier uur werd de hernieuwde sy nagoge, met de daarbij behorende ge beden en ceremonieën, plechtig inge wijd. De feestrede werd uitgesproken door de heer H. M. van Beem, Gods dienstleraar en Voorlezer te Middel burg. De tekst was; ,,Ik ben verheugd naar het Huis des Heeren te gaan". De andere teksten hadden betrekking op - dat de echte godsdienst zich ken merkt, door verdraagzaamheid ook voor andere gezindten - dat de echte godsdienst zich moet openbaren door het hart, door de geest, in het gezin en in het gemeenteleven. Deze woorden van de heer van Beem hadden zeer ze ker te maken met een verhevigd anti semitisme in die dagen, vooral in Oost-Europa. Ook de Chazzan (Voorlezer) van de gemeente de heer B. S. van Kloeten hield een toespraak waarin hij na mens het kerkbestuur zijn dank be tuigde voor de ondervonden mede werking. Daarna werd de Sabbath werkelijk feestelijk gevierd. De inwijdingsplechtighcid werd ook bijgewoond door de 84 jarige heer J. W. Vorstheuvcl Labrand, die ook de inwijding in 1825 had meebe leefd. Het was niet alleen een jaar van feesten voor de Joodse gemeente. In hun midden was aangekomen een voor de progroms gevluchte familie uit Oost-Europa. De heer A. Frankel vroeg middels advertenties en inge zonden stukken in de Z.N. aan de be volking deze familie tc helpen bij het opbouwen van een nieuw bestaan. Salomon Eckerling geboren in de Russische stad Balta was een rijk, geacht en gezien man. Hij had een fa briek in lakens die enkele honderden mensen werk verschafte. Tijdens een van de progroms werd hij van alles beroofd. Onder zijn ogen werden zijn oude vader en twee van zijn kinderen verbrand. Hemzelf werd de tong af gesneden en cén oog uitgestoken. "Voor dezen man, "die op raad zij schoolgaande meisjes. In het jaar boek stond de mededeling: "Daar de gemeente uit minder dan tien joodse meerderjarigen bestaat wordt alleen op de Hoge-Feestdagen een Synago- gedienst gehouden door van elders personen te recruteren" Dit laatste gebeurde trouwens in veel plaatsen in Nederland, hetgeen bijvoorbeeld voor de leerlingen van het semenarium een welkome bijver dienste betekende, waarbij zij zich te vens in hun toekomstige ambt kon den bekwamen en zich aan de gastvrije tafels van de dorpsgemeen schap te goed konden doen". (Memor boek, pag. 547). Het Einde... Op 1 januari 1860 telde ons land 3.293.577 inwoners. Hiervan waren 65.752 Joden van wie er 3.578 van Por tugese afkomst waren, zij werden Se- fardiem genoemd (Sefardië Span je). De overige waren afkomstig uit Midden- en Oost-Europa en werden Asjkenaziem genoemd. In de provincie Zeeland woonden 60.077 mensen waarvan 644 de Joodse godsdienst beleden. Zij waren ver deeld over 16 gemeenten. Zierikzee telde 7.297 inwoners waarvasn 76 Asj- kenazische Joden. De Zierikzeesche Nieuwsbode van 5 augustus 1921 vermelde onder de kop: "De Israelietische Gemeente te Zierikzee", het volgende: "In het nummer van dit blad van maandag j.l. is een mededeling opgenomen dat op 28 juli j.l. door de hier wonende Is raëlieten, daartoe vergadert met den heer Sluijs, secretaris van hun kerk genootschap, besloten is tot ophef fing hunner kerkelijke gemeente. Reden van dit besluit is voorname lijk het geringe aantal der hier wo nende Israëlieten, voor wie de kosten van onderhoud hunner synagoge en voornamelijk van een godsdienston derwijzer te zwaar worden. Waar geen uitzicht is op aanwas der ge meente en binnenkort nog eenige le den de stad metterwoon zullen verla ten, is het begrijpelijk, dat men tenslotte tot dezen stap heeft moeten overgaan. Voor belanghebbenden is het jam mer, dat het zoover is moeten komen en dat zij hun net en betrekkelijk nog nieuw kerkgebouw moeten van de hand doen, terwijl het ook, als een te ken van achteruitgang onzer bevol king en stad in het algemeen, mede te betreuren valt". Volgens kerkgenootschappelijk re glement mocht het gebouw niet ver kocht worden zonder voorkennis van de Permanente Commissie. Het is toch gebeurd en fungeert sedertdien als woonhuis. Terug naar de Windvaan Hot is niet duidelijk wanneer de windvaan op de synagoge werd ge- plaasts. Ook niet bekend zijn de mo tieven die het kerkbestuur deed be sluiten tot deze toch wel unieke voorstelling. We kunnen slechts gis- Dc kleine Joodse gemeente van Zierikzee heeft taai volhardend in de voortzetting van de .Joodse tradi tie" als "onuitputtlijke levensbron" hun bewijzen daarvan aan ons nage laten. De wind blaast de "Leeuw met Davidster" naar alle windrichtingen waarnaar het "Volk Israel's" ver strooid werd, maar hij wijst ook naar hun bede van Pesach (Pasen) "Dit jaar nog hier, het komende jaar in Jeruzalem". Moge de windvaan ook in 1986, in Vrede cn Vrijheid ronddraaien boven Zierikzee. Tekst: Marticn Huisman Foto's: Johan D. C. Berrcvoets 4

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1985 | | pagina 21