SCHOUWEN-DUIVELAND: REAGEER SLAGVAARDIG OP NEELTJE JANS! Aanpak is zeer gecompliceerd Gedeputeerde J. B. Ventevogel: ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 30 december 1985 Nr. 23854 19 zodat bezoekers daarvoor zijn aangewezen op de omgeving: aan de zuidelijke kant op Walcheren en noordelijk op Schouwen. Zodoende is er al een mogelijkheid geschapen, om het „achterland" optimaal bij het toeristisch/recreatief gebruik van Neeltje Jans te betrekken. Nu staat dat hele project er uiter aard niet een-twee-drie: de eerste fase zal echter toch al over een jaar of vijf gereed zijn. Volgens het plan van Louis van Gasteren is dan (je eerste koepel gereed, de reservepijler ter bezichtiging drooggelegd en het waterhuishoudkundig museum ingericht. Waterhuishoudkundig" museum Dat museum betreft een aanbod namens de Unie van Waterschappen, een voorlopige toezegging om dat op Neeltje Jans in combinatie met de Delta Expo te realiseren. De Unie is ervan overtuigd, dat Nederland behoefte heeft aan één centraal museum, waar alle informatie op waterhuishoudkundig gebied toegankelijk is. „Er wordt al jaren uitgekeken naar een goede lokatie", aldus Ventevogel, „Neeltje Jans - met een half a een miljoen bezoekers - spreekt duidelijk aan." Filmmaker en beeldend kunstenaar Louis van Gasteren, naar wie de opdracht vrijwel zeker gaat, heeft dat museum in zijn opzet verwerkt door het - samen met een zeebiologisch museum - onder te brengen in de eerste van de drie koepels. Onder de tweede koepel geeft hij het realiseren van een expo van het Nederlandse bedrijfsleven op het gebied van waterbouw en off-shore aan. De derde - klimatologisch beheerst - biedt onderdak aan recreatieve voorzieningen. „De samenwerking van Van Gasteren met architecten van wereldfaam schept enorme verwachtingen", aldus Ventevogel, „Die slaan gewoonlijk veel uitnodigingen af, maar willen graag aan Neeltje Jans meewerken. De Oostenrijker Holzbauer (winnaar prijsvraag stadhuis Amsterdam), is gegrepen door het object Neeltje Jans. De anderen trouwens ook." Gedegen planontwikkeling vooraf is voor Ventevogel een must. Zoals de Commissie Westerterp bezig is de opdracht aan Van Gasteren op verantwoorde wijze te formuleren. Ventevogel: „Anders zijn we over twee jaar nog niet ver." Hij verwijst naar water/wonderland in de Noordoostpolder. „Vijf/zes jaar geleden had de stichting de ontwerpen. Er is twee miljoen aan studies van ontwerpen geïnvesteerd en er is nog niets van de grond." Dat wil Ventevogel voorkomen: „Ik ben een Zeeuw, een beetje nuchter. Ook voor de planontwikkeling voor Neeltje Jans is een paar miljoen nodig. Maar: ik wil geen miljoen weggooien. Het plan voor Neeltje Jans is goed. Maar het blijft verschrikkelijk belangrijk de fasen vooraf vast te stellen. En: hoe kun je van daaruit verder werken." „Voor het project Neeltje Jans is Temidden van landelijke, provinciale en gemeentelijke bestuurders slaat gedeputeerde Ventevogel het plaatsen van de laatste verkeerskoker voor de storm vloedkering gade. V.l.n.r. burgemeester G. W. van Montfrans-Hartman van Veere, commissaris der koningin C. Boertien, Ventevogel, minister N. Smit-Kroes, burgemeester W Blanken van Goes en burgemeester J. L. Niemantsverdriet-Leenheer van Westerschouwen. ZIERIKZEE - Gedeputeerde J. B. Ventevogel, eerste verantwoordelijke voor de toekomst van Neeltje Jans: „Neeltje Jans moet een publiekstrekker worden van topniveau, dè trekpleister voor de provincie Zeeland. Het moet een publiekstrekker worden, die je gezien mdet hebben. Omgeving, speel er op in. Benut de mogelijkheden! Profiteer ervan! Club ondernemers: maak een vuist. Doe wat aan Zierikzee. Doe meer met dat fraaie stadhuis en met de VVV, trek professionele gidsen aan. De ontwikkeling van Neeltje Jans kan hier als een sneeuwbal werken. De omgeving moet zich profileren. Kijk naar de mattenfabriek Genemuiden, die de matten voor de stormvloedkering leverde. Een bloeiend bedrijf geworden, dat kwaliteitsmateriaal over de hele wereld exporteert." Een raadgeving van een provin ciaal bestuurder, die gelooft in Neeltje Jans. Die ervan overtuigd is, dat Neeltje Jans een attractiepunt kan worden dat appeleert aan datgene wat daar met de bouw van de stormvloedkering op wereldniveau is verricht en er daarom kan worden uitgetild. Als recreatieproject kan het daardoor van hoger niveau worden dan het doorsnee niveau wat we in Nederland kennen en gebruikelijk is, is zijn opvatting. Nadenken over elke stap „Het is van uiterst groot belang, dat bij de invulling over elke stap wordt nagedacht", benadrukt hij steeds weer, „Neeltje Jans is geen standaardgeval, maar heeft daarom ook pluspunten. Welk project kan starten met 100.000 bezoekers per jaar". Waarmee hij doelt op die aan het Infocentrum En straks aan de Delta-Expo van Rijkswaterstaat in het Topshuis, die hij niet wereldschokkend noemt. Maar weer wel van belang om dat bezoekers aantal vast te houden in de overgangsperiode naar de zich in fases voltrekkende toeristische invulling van Neeltje Jans toe. En daarna volgens het idee van Louis van Gasteren als aanvulling van het waterhuishoudkundig museum zal kunnen dienen. „In feite heeft Rijkswaterstaat in het verleden onderschat, waar ze mee bezig zijn", geeft hij te verstaan, „Geenszins in technisch opzicht, maar wel wat de toeristische aanpak na de Deltawerken aangaat. Ik bedoel: het recreatieplan is op hoger niveau getild dan Rijkswaterstaat en Verkeer en Waterstaat aanvankelijk dachten. Rijkswaterstaat heeft de technologie in huis. Het verkoopargument is hun zwakke punt, daar is een rijksinstelling buiten de normale verantwoordelijkheid van Rijkswaterstaat voor nodig. We praten nu over Holland in z'n totaliteit. Prognose van de publiekstrekker Neeltje Jans: een half miljoen tot een miljoen bezoekers per jaar. Commissie Westerterp Voor advisering heeft Ventevogel zich verzekerd van een aantal deskundigen: de Commissie Westerterp, samengesteld uit vijf topfunctionarissen, drie uit de overheid en twee uit het bedrijfleven. Deze hebben elk op hun terrein een belangrijke adviserende stem ten aanzien van het recreatieproject Neeltje Jans. Onder voorzitterschap van de oud minister van Verkeer en Waterstaat waren voorts bereid daarin zitting te nemen: J. de Soet (plaatsvervangend president directeur van de KLM), mr. M. Boertien (president-directeur van het Pensioenfonds Gezondheid Geestelijke en Maatschappelijke Beroepen), ir. H. Engel (directie Zeeland van Rijkswaterstaat), mr. dr. C. P. Chr. M. Omen (plv. secreta ris-generaal ministerie Verkeer en Waterstaat) en W. de Boer (directeur- generaal van economische zaken). Goede ligging Ventevogel hoopt voor de goede plannen voor Neeltje Jans op rijksniveau gehoor te krijgen. Zijn geloof dat dit project in Nederland mogelijkheden heeft, spruit tevens voort uit de ligging van het werk- eiland. Gezet tegenover bijvoorbeeld het kunstmatige project Waterwonderland in de Noordoostpolder, is hij van ipening dat Neeltje Jans en omgeving veel meer de cultuur van geheel Nederland kunnen vertegenwoordigen. Ventevogel: „Er zijn drie ijzersterke punten aan te geven, waarom Zeeland bij bijvoorbeeld Amerikanen (en ook Japanners) zo hoog kan scoren. 1. Rondom het project bevinden zich de groene weiden en het platteland van Zeeland. Meer Nederlands dan de randstad waar die silhouetten verdwijnen. 2. De combinatie van die moderne waterbouw met de historie. Zierikzee, Veere, Middelburg zijn binnen handbereik. 3. Het techtiische hoogstmidje. We zijn niet alleen „betonboeren". Juist de milieuoverwegingen maken de wijze van afsluiting van de Oosterschelde een wereldwijd hoogtepunt. Zelfs Amerika was onder de indruk. Het behoud van het milieu van de Oosterschelde (de planten, de vissen, de kraamkamerfunctie als de meest broedrijke plaats ter wereld), dat maakte indruk. Daar komen ze naar kijken." Daarom ook twijfelt hij aan het plan van viskweek in de mattenfabriek: te kleinschalig. Het idee reuze aquarium, oftewel meer omvattende oceanarium, spreekt hem meer aan. Harrison Price Company zei daar over: Maak dat van allure, dat kent heel west Europa niet. Kosten: tientallen miljoenen. Een ander punt ten voordeel van- Neeltje Jans: het ligt maar twee uur van Amsterdam Schiphol, België en Duitsland. „Ook de KLM ziet er veel in Nederland naar buiten te brengen via het begrip Deltawerken. Een begrip, omdat de stormvloedkering al zo'n grote rol in het nieuws speelt. Die Deltawerken bieden iets naast tulpen en Amsterdam. De stormvloedkering heeft al Duitsers, Fransen en Engelsen getrokken, die iets van de omgeving hebben gezien door hun bezoek aan Neeltje Jans. Haal ze weer hierheen, de mensen uit het Roergebied, naar de frische Luft, een weekendje buiten het hoogseizoen. Voor Amerikanen is het hele jaar door belangrijk. Seizoenverlenging dus. Enkele tienduizenden zetten al zoden aan de dijk. Voor die opvang heb je niets aan hotels met vier of vijf kamers... Biedt ze meer, biedt ze iets totaals. Zorg dat het eiland er leuk uitziet", is zijn advies. Goeie zaak - die golfbaan „Schouwen moet zélf nadenken", geeft hij te verstaan. „Die golfbaan, dat is een goeie zaak. Een voorbeeld van hoe het moet. Vul de geringe hoeveelheid aan. Er is een markt voor tennis, squash, badminton. Die noodlijdende hal in Westerschouwen kan daar straks mede van profiteren. Frische Luft „Frisse lucht, frische Luft, is alleen een begrip geworden door de promotie van Domburg. Maar Domburg heeft dat niet alleen. Renesse ook. Zorg dat er wat is, volg het positief imago van Neeltje Jans." Nog een goeie zaak: Scharendijke, Brouwershaven en Bruinisse gaan gezamenlijk de Grevelingen promoten op de Hiswa in het voorjaar '86. Maar dat Zierikzee daar niet bij is, nu Zeeland gastprovincie is in Amsterdam, is voor Ventevogel een raadsel: „Zierikzee buit haar mogelijkheden niet uit, ook niet in andere opzichten, zoals het historisch bezit." Het lijkt of hij Zierikzee wil wakker schudden. Dat klopt: „Ik heb de indruk dat ze weinig snel reageren op recreatieve ontwikkelingen en niet elke mogelijkheid tot promotie aangrijpen." Schouwen bezit zoveel „Schouwen bezit zoveel: watersport, strand plus dat historische element. Doe er wat mee! Sport, recreatie, golf, tennis, fietsen. Reageer slagvaardig, benut de mogelijkheden. Doe wat anders Doe het totaal. Schouwen-Duiveland moet het hebben van zijn Ooster schelde. de landbouw en het toerisme." Hij geeft een voorbeeld. Het pakket 1986 van Holland In ternational telt een Zeeland arrangement, gericht op Amerikanen die Amsterdam bezoeken. Daarin zit uiteraard een bezoek aan de Oosterscheldewerken, maar ook een koffiestop in Zierikzee. Er worden pogingen ondernomen om Amerikanen voor enige dagen hierheen te halen. Ze - buiten dat bezoek aan de Deltawerken - de ove rige tijd te laten verblijven op Schouwen, Walcheren en de Bevelanden. Er zijn al overnachtingscontracten afgesloten: met het Walcherse hotel Zuiderduin en De Zeeuwse Stromen in Renesse. Geen hotels op Neeltje Jans Op Neeltje Jans wil Ventevogel geen hotels of andere mogelijkheden tot logies toestaan, Gedeputeerde Ventevogel ZIERIKZEE - „Het vergt een zeer gecompliceerde aanpak om er op toeristisch gebied wat van te ma ken. Hoe verder we komen, hoe meer we tegen pun ten aanlopen, waar je voor moet gaan zitten om het goed te doen. Uitzoeken, overleggen, degelijke for muleringen; om het voor de hand liggende gevaar te voorkomen dat Neeltje Jans wordt bijgeschreven bij de projecten waar niets van terecht komt. Het moet gericht zijn op nationale ontwikkelingen: je praat over Holland. Over Nederland naar buiten brengen via het begrip Deltawerken, zoals de KLM-promotie beoogt." Gedeputeerde J. B. Ventevogel over het plan om van Neeltje Jans een nationaal en internationaal at tractiepunt te maken. Waarvoor de provincie twee groepen heeft gevraagd ideeën aan te dragen voor de inrichting: filmmaker en beeldend kunstenaar Louis van Gasteren en de Amerikaanse Harrison Price Company. In onze krant van vrijdag 20 decem ber berichtten we uitvoerig over beide projecten, die elk een investering van zeker honderd miljoen ver gen. Het idee van Van Gasteren, met drie koepels als een tegen de weersomstandigheden beschermende paraplu, spreekt het meest aan. De besprekingen tussen Van Gasteren en de Commissie Westerterp staan op het punt te worden afgerond. Maar ook hier komt het ingewikkelde aspect al boven drijven: er blijken (nog) meer haken en ogen aan de verant woorde formulering van de opdracht te kleven dan verwacht. Niettemin gaan de besprekingen in hoog tempo verder. „Januari zal een drukke maand worden,," aldus Ventevogel, geïnterviewd door Joke van der Klooster. het een topprestatie te bedenken wat daar te realiseren: technisch, commercieel en bestuurlijk. Maar ik ben niet van plan voor een idee- fix mijn kop op het offerblok te leggen. Ambitie is mooi, maar moet niet naar ondergang leiden. Commerciële aanpak Daarom die gedegen aanpak vooraf. Het idee van Van Gasteren (met typisch Nederlandse elementen, herkenbaar voor de buitenlander) steunt op commerciële aanpak, logisch in de eerste fase gericht op het facet waterbouw. „Dat thema sluit aan op de dingen die er zijn: een schuif, met altijd indruk makend (sterk-stromend) water. De werkelijkheid trekt. Tevens is met de reservcpijler meteen iets te doen. Die is nu actueel. Binnenskamers heeft die gedachte aandacht. Het is een herkenningspunt, technisch te betalen. Hij staat nu onder water in het bouwdok, maar is droog - in zijn totaliteit - indrukwekkend." Recreatief aspect Ook met de recreatieve invulling, de laatste fase, houdt een aantal mensen zich van het begin af aan al bezig. Een overdekt zwembad kan daarvan deel uitmaken, maar de expositie in het eerste paviljoen moet dat recreatief element evenzeer bevatten. Ventevogel: „Hoe is die geschikt te maken om voor je plezier naar toe te gaan. Hoe pak je het aan om voor tien a vijftien gulden per persoon op Neel tje Jans iets goeds te bieden. Voor bezoekers variërend van wellwillcnde amateurs tot hooggeleerde heren." Amerikaans voorbeeld In Amerika heeft hij gezien hoe dat kan, hoe dat moot. Zoals bijvoorbeeld het National Air and Space Museum in Washington. De ontwikkeling van de lucht- en ruimtevaart. Tb beginnen met Wright die het kanaal overvloog en een originele Saturnus die toch compleet namaak is. In combinatie met films en video's over de luchtvaartontwikkeling. En meters laserstralen. „Voor deskundigen en Jan met de pet. Dat heb je nodig. Dat is positief. De mensen willen zien wat er met hun belastingcenten gebeurt..."

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1985 | | pagina 19