iÖ vens de ingebruikname van het nieu we parochiecentrum werd gevierd. Het Delta Instituut gaf een boek uit over vijftien jaar ontwikkeling van natuur en landschap in het Gre- velingengebied. Zoetwaterpijp „Teleurgesteld en het na alle kritieken meer dan beu zijn", was de reden van vertrek van J. Lindhout, die sa men met de overige leden van de evenementencommissie de Zierikzeese Ondernemers Centrale begin deze maand de rug toe keerde. Lindhout in zijn kritiek op de ZOC toen: „Binnen de huidige ZOC rammelt het aan alle kan ten. Er is geen plaats voor een evenementencommissie. Zolang iedereen niet verder kijkt dan zijn of haar eigen winkeltje, verandert er niets in Zierikzee". Huib Schot werd ere-lid van de Zie rikzeese VVV. Na twintig jaar nam Schot afscheid van de vereniging, een periode waarin hij twaalf jaar het vice-voorzitterschap bekleedde en vijftien jaar zitting had in de eve nementencommissie. Voor zijn vele verdiensten werd Huib Schot tot ere lid benoemd op zijn afscheidsverga- dering, bekend gemaakt door voor zitter mr W. H. Klaassen. Tijdens de algemene vergadering van de Reinigingsdienst Schouwen- Duiveland in november reageerde voorzitter W. den Boer op de kritiek bij het invoeren van de rolemmer. ,,Ik heb mij in grote mate gestoord op de wijze waarop collega-gemeentebe stuurders zich de afgelopen tijd heb ben uitgelaten". Zijn ergernis bleef niet bij de collega-bestuurders maar strekte zich ook uit naar de bevol king: ,,Het is vreemd om te merken dat sommigen na een uitvoerige uit leg alsnog overgaan tot het schrijven van ingezonden brieven aan kran ten". Stormvloed-steen Burgemeester J. van Bommel nam in Nieuwerkerk symbolisch de eerste markerings-steen in ontvangst in te genwoordigheid van al zijn eilande- lijke collega burgemeesters. De mar keringssteen die de hoogte van de stormvloed van '53 aangeeft, zou op diverse plaatsen op Schouwen- Duiveland worden aangebracht en was een initiatief van de Vereniging Stad en Lande, die twintig dergelijke stenen beschikbaar stelde. Voorzitter J. D. de Kam onthulde de eerste steen in Nieuwerkerk. Op drie gemeentehuizen (Zierik zee, Brouwershaven en Bruinisse) kwam op vrijdag 8 november een bommelding binnen, telefonisch en anoniem. De zes gemeentehuizen werden direct ontruimd en de Rijkspolitie toog op onderzoek. Er werd (gelukkig) niets gevonden wat op een projectiel leek. De afdeling Zierikzee van de Alge mene Nederlandse Bond voor Oude ren kreeg als eerste Zeeuwse afdeling een eigen onderkomen: een pand aan de Meelstraat/Paternosterstraat werd daartoe tijdens een feestelijke bijeenkomst geopend. De naam werd 'Paternoster'. Het Waterschap Schouwen- Duiveland sprak zich in de novem- bervergadering uit voor de aanleg van een pijpleiding, die de zoet water toevoer in de toekomst moet garande ren. Daarbij ging het waterschap er van uit, dat het Rijk de aanleg volle dig zou financieren en daar bovenop nog eens de helft van de kosten op zich zou nemen van de aanpassingen in de infrastructuur. Het waterschap, zo luidde de principe-uitspraak, zou de distributie willen verzorgen als het Rijk de exploitatie zou betalen. De eerste sneeuw van dit jaar viel In Nieuwerkerk werd de eerste merksteen, beschikbaar gesteld door Stad en Lande, onthuld. De steen geeft de hoogte van de stormvloed in 1953 aan. Bij de opening van de voormalige Bakkersschool bleek de naamgeving enige problemen op te leveren. De heer J. L. Braber werd benoemd tot ere-lid van de Vereniging Stad en Lan de op Schouwen-Duiveland. Westerschouwen Burgemeester L. J. Niemantsver- driet-Leenheer deed in november een beroep op de raadsleden om door snel te handelen 'het toerischtisch belang van de gemeente te dienen'. Toeristi sche plannen zouden voor een uitbrei ding van werkgelegenheid met zestig tot tachtig man kunnen zorgen, maar dan zou een snelle beslissing aan gaande de plannen van Bohemen en Breur nodig zijn. De burgemeester betreurde dat een meerderheid van haar raad deze knoop nog niet wilde doorhakken. Ze zei dit op de info- beurs in Middelburg. op donderdag 21 november, precies een maand voor de winter officieel van start ging. Het weerbericht van die dag luidde: Veel bewolking en hier en daar wat lichte sneeuw. Lich te vorst met temperaturen om het vriespunt. Matige tot zwakke wind, in het Waddengebied eerst nog vrij krachtige, noordoosten wind. Dit be richt was tevens het laatste wat 'De Bilt' ons vertelde: vanaf eind novem ber kregen we meer op de regio toe gespitste weersvoorspellingen in on ze krant. FLITSEN *Ruim 120 hulpverleners hielden gezamenlijk een groots opgezette rampenoefening in Zierikzee. In De Zuidhoek was de ANIB- contactdag een groot succes. De Beuujolais-primeur ging dit jaar naar Dierenasiel en Kinderboer derij. De voormalige Bakkersschool werd zonder napm geopend. Aanvan kelijk stond 'De Driehoek' als naam hoog genoteerd, maar dat ging op last van de Zierikzeese gemeente raad niet door. J. L. Braber, oud-voorzitter van Stad en Lande, werd benoemd tot ere-lid van die vereniging. De VVD-Westerschouwen zette wethouder en loco-burgemeester J. C. de Feiter op de vierde plaats van de verkiezingslijst voor de gemeen teraadsverkiezingen. Huib Schot werd ere-lid van de VVV Zierikzee toen hij na twintig jaar ar beid afscheid nam. Het grote kinderfeest van 5 decem ber wierp zijn spanningen al half no vember vooruit, toen in Zierikzee Sint Nicolaas voor het eerst in Ne derland vaste voet aan wal zette. Hij werd verwelkomd door burgemees ter De Meester en ZOC-voorzitter Den Reijer, terwijl Dick Dool het lange wachten wat bekortte. Hoogtepunt in de rijke Bruse histo rie was het gereedkomen en aanbie den van het eerste exemplaar van 'het boek': Bruinisse in de loop der eeu wen, geschreven door S. A. Jumelet die het eerste exemplaar in de Bruse raadszaal kreeg aangeboden. Hier en daar werden wat kritische noten ge kraakt, maar het is er dan toch nog van gekomen De vaste oeververbinding tussen Schouwen-Duiveland enWissenker- ke kwam tot stand met het plaatsen van de laatste verkeerskoker. De vierde speelgoedbeurs van de Stichting Speel-o-theek Schouwen- Duiveland werd weer een succes. De Zierikzeese Oratorium Ver eniging vierde het veertigjarig be staan. De Rooms Katholieke Kerk van Zierikzee kreeg weer een eigen pastor: A. Verdaasdonk werd aldus aangesteld bij welke gelegenheid te- De Willibr or dus-parochie kreeg weer een eigen pastor in de persoon van pater A. Verdaasdonk. Een bommelding was er de oorzaak van dat de gemeentehuizen van Zie- rikzeeK Brouwershaven en Bruinisse ontruimd werden. In Westerschouwen werd het officiële startsein gegeven voor een gevelisola tieproject, als eerste in Zeeland. In december werden bij de bouw van de stormvloedkering de eerste boven balken geplaatst. De eerste krant in december bolde als gebruikelijk van de Sinterklazen. In bijna elk dorp of stad maakte de be jaarde heilige zijn gewaardeerde en lang verbeide op wachting, hetgeen veel stof tot schrijven opleverde en onze fotograaf inspireerde tot het schieten van menige Sint-plaat. Hij (de Sint dus) arriveerde per schip in Bru, per rijtuig in Noordgouwe, per paardentram in Zonne- maire, per amfibie-vaar/voertuig in Oosterland maar kon helaas niet in Haamstede aanwezig zijn: daar had den de Pieten het voor het zeggen. De 'Sint-geest' sloeg ook over op onze redactie met als resultaat veel rijm werk in de koppen. De raad van Bru deed weer van zich spreken door een hele slag rond te draaien bij het aanbesteden van werken in de gemeente. Eerst tegen, dan voor, dan weer tegen en tot slot weer voor. Bru op z'n best! Begin december werd begonrfen met het plaatsen van de eerste boven balken in de pijlerdam. De eerste was die in de Hammen-14. In juni '86 moe ten ze alle 62 geplaatst zijn. De subsidiekraan voor Brogum werd gedeeltelijk dichtgedraaid. De Zierikzeese raadsleden waren het er over eens dat Brogum eerst maar eens orde op zaken moest gaan stel len en de raad inzicht verschaffen. zee een leuk Sintcadeautje: wethou der Van Gastel kon bekend maken dat er een fikse meevaller viel te no teren bij de restauratie van korenmo len Den Haas. Gevelisolatie De gemeente Westerschouwen startte als eerste een Zeeuws project voor gevelisolatie. Als eerste hande ling daarvoor werd door vier promi nenten een dubbelglas ruit gezet door de hoofdingenieur van de provinciale waterstaat. T. G. van der Meer, burge meester J. L. Niemantsverdriet- Leenheer en de wethouders A. Pad mos en J. C. de Feiter in een woning aan de Noordstraat. Daarna was er in het gemeentehuis een bijeenkomst waar het project nogeens besproken werd. Ongeveer gelijktijdig kwamen er ook optimistische geluiden uit Wes terschouwen ten aanzien van de wo ningbouwmarkt. In de recereatiege- meente trok het afgelopen jaar zowel in de vrije sector als in de recreatie- bouw de markt flink aan. Een en an der viel op te maken uit de aanbie dingsbrief van deze gemeente voor de begroting van 1986. In deze maand bleek ook, dat er bij het sluiten van de stormvloedkering in aanbouw er van uit gegaan zal worden van een hoogst mogelijk wa terpeil van 3.25 m plus NAP. Dat werd bekend gemaakt tijdens een voorlichtingsbijeenkomst in Goes, belegd door Rijkswaterstaat. Burge meester Hekman van Bruinisse was daar heel niet blij mee, want dat be tekende voor Bru dat de bedrijven aan de waterkant nog steeds kans lo pen op onder water te komen te staan. Een droevig bericht haalde de voor pagina van 12 december: hotel De Zeeuwse Stromen in Rcnesse vroeg het faillissement aan. Na een geval van fraude werd de belastingdruk te zwaar voor de grootste aandeelhou der M. Breekweg. De werkgelegen heid voor 35 man personeel werd ge waarborgd omdat werd aangekon digd dat tot het tijdstip van verko ping de zaak draaiende zou worden gehouden. De (in beslag genomen) oesters van twee Zierikzeeënaars en één Ooster- lander, illegaal gevist of geraapt uit het Grevelingenmeer, werden duur betaald op de maandelijkse zitting van het kantongerecht in Zierikzee. Het drietal stond terecht omdat ze 340 kg oesters hadden geraapt. Wel licht als voorbeeld, maar zeker als eerste werd een fors vonnis geveld: duizend gulden boete per man. Flitsen Een paar honderd bezoekers za gen aan het Luitje het nieuwe onder zoekingsvaartuig Argus, met 'argus ogen'. Inwoners van Kerkwerve deden hun zegje in het oude verenigingsge bouw over de bouw van een nieuw dorpshuis. Het bestuur van woningbouw vereniging Beter Wonen maakte aan het gemeentebestuur van Zierikzee bekend van plan te zijn het oude ver pleegtehuis te willen verbouwen en uit te breiden, na gereedkoming van de nieuwe Corneliastichting aan het Kaaskenswater. De bibliotheek in Zierikzee hield 'open huis' in de nieuwbouw aan het Haringvlietplein/straat. De Bruse To Bolijn-Okkerse ex poseerde in de Rabobank van Bru. Commissaris Boertien kwam naar Brouwershaven voor een werk bezoek. In Burgh-Haamstede exposeer de Hugo van Wijk met aquarellen, pentekeningen en olieverfschilderij en. Bruinisse beleefde weer de jaar lijkse hobby-beurs in het Dorpshuis. Begroting B en w van Westerschouwen kon den de raad een sluitende begroting voor het nieuwe gemeentejaar aan bieden: zelfs met een post onvoorzien van bijna een ton. Korpsleden en hun echtgenotes de den voor het eerst hun beklag over do vele avond- en nachtdiensten bij de Rijkspolitie groep Schouwen Duiveland. Velen liepen gedurende de zomermaanden op de toppen van hun tenen. Desalniettemin werd in politioneel opzicht de zomer als goed verlopen beschouwd, mede door de preventieve maatregelen van de ge meente Westerschouwen. De PvdA-fractic van Duiveland pleitte in de algemene beschouwin gen van die partij voor het aanbren gen van verbeteringen in het Ouwer- kerkse dorpshuis, speciaal ten behoeve van de jeugd. ..Het moet een localiteit van henzelf zijn en niet zo als nu. een ruimte waar ze mógen vertoeven", aldus de woordvoerder toen. Precies op 5 december kreeg Zicrik- Dc bibliotheekvoorziening op Schouwen-Duiveland onderging een aanzienlijke verbetering met de ingebruikname van het nieuwe onderkomen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1985 | | pagina 18