14 Vanzelfsprekend kwamen er begin mei weer veel her inneringen boven borrelen. Net het Koninginnefeest ach ter de rug of 4 mei stond weer voor de deur. Leerlingen van 't Staepel 'of in Renesse hielden een herden kingsplechtigheid, waarbij ze het monument aan de Ou de Moolweg adopteerden, van de 'Tien van Renesse'. In Zierikzee ook een herdenkingsdienst in de Grote of Nieuwe Kerk waar dertienhonderd mensen bijeen waren om tijdens een indrukwekkende sfeer van onderlinge verwantschap de doden te gedenken. Aan een aanvankelijk zeer gevaar lijk geachte situatie kwam een einde toen de aanzienlijke oeverval bij de Plompetoren onder controle kwam. De oeverval werd door mosselvisser W. Schot geconstateerd. De stabili teit van de beschermende dijk liep gevaar. Na spoedberaad van betrok ken instanties werd direct begonnen met storten van stortsteen. „We heb ben de zaak goed in de hand", zei dijkgraaf M. J. Steur. In Oosterland werd de Christelijke Zangvereniging 'VZOS' koninklijk onderscheiden. Het gebeurde tijdens een jubileumconcert in het gemeente lijk sportgebouw, waar loco-burge meester J. Op 't Hof meedeelde dat HM de Koningin de Koninklijke Ere penning aan het koor had toebedeeld wegens het 75-jarig bestaan. Loopstratengebied De invoering van het permanente loopstratengebied in Zierikzee ver liep niet zonder strubbelingen. Er werden dienovereenkomstige borden aangebracht, maar menig weggebrui ker verslikte zich in de nieuwe maat regel. Het was gewoon even wennen. Toch werd er filevorming geconsta teerd vanaf het kruispunt Mol/Melk markt tot aan de Oude Haven toe. On gelukken bleven gelukkig uit en de regelende Rijkspolitie kwam nergens voor grote verrassingen te staan. De Brouwse gemeenteraadsverga dering werd in mei beheerst door de eventuele invoering van een basis school in Zonnemaire. Er woei stof van de raadstafels toen bleek dat bij Koninklijk besluit er definitief een einde kwam aan illusies om in Zon nemaire ook een basisschool te stich ten. ,,Een zwarte dag voor de kern Zonnemaire", noemde VVD-er J. K. Goemans het besluit. Opeens een bijna lege 'varreput' in Zierikzee, waarmee de brandweer zich had bezig gehouden. Het bleek nodig voor een onderzoek naar het welzijn van de kademuren onder de waterlijn. De schade viel mee: een slecht stuk en de verankering was niet al te best, maar toch optimisti sche geluiden van de dienst gemeen tewerken ten aanzien van de 'Varre put'. In 1986 is de 'pit' toe aan restauratie. Uitbreiding telefoonnet Bruinisse werd deze maand voor een deel opengebroken om kilome ters lange- en polsdikke kabels in de grond te laten zakken. PTT-telecom- municatie was aan het werk om het bestaande telefoonnet te verbeteren en uit te breiden na enkele 'noodver banden'. Acht man legden 750 meter kabel per week. Gemeenteraad Zierikzee ging ak koord met algemene stemmen om de actie 'Zeeland helpt Nepal' te steu nen. Besloten werd om 7.000,— toe te kennen en bovendien nog eens een kwartje van elke gulden die de Zie- rikzeese bevolking boven de 30.000,bijeen zou brengen. Een genereus gebaar! Met de vakantie(gangers) in zicht besloot de gemeente Westerschou- wen het gebruik van alcohol op de Renesser straten te verbieden. Een gelijkluidende aanvulling in het APV werd opgenomen. De gemeente besloot tot invoering van deze maat regel na de vele rellen in het voor gaande jaar in de badplaats, waar De showband Rust Roest werd in nieuwe uniformen gestoken. dronken jongelui nuchtere jongelui te lijf gingen. De plaatsing van de dorpelbalken in de pijlerdam begon goed op gang te komen. Eerst moest echter het bouwdok met de dorpels onder water worden gezet, hetgeen deze maand z'n beslag kreeg. De bewoners van de Schouwenbank in Zierikzee haalden op 28 mei onze voorpagina omdat ze massaal be zwaar aantekenden tegen de 'Beter Wonen-plannen om vlak voor hun deuren 23 woningen te gaan neerzet ten. Met 113 handtekeningen werd het bezwaar kracht bij gezet. FLITSEN Rust Roest trad voor het eerst op in het nieuwe uniform. De eerste van dertien bejaarden woningen in Nieuwerkerk werden opgeleverd. Van de Lions kreeg mevrouw A. C. Boot f 2.000,— overhandigd voor de actie Jeugd Rode Kruis. Zierikzee drong bij de provincia le overheid aan op reductie op de tol gelden voor Schouw en-Duivelan ders. Hanneke Koopman won de jaar lijkse reis met de Eendrachtop kos ten van de Slavenkas. In Renesse was de opbrengst van een braderie/rommelmarkt f 17.500,— ten bate van onder meer het orgelfonds NH-kerk. De Brouwse hervormde gemeen te kreeg een getrouwe copie van hun kerk, aangeboden en vervaardigd door de 76-jarige D. van der Schelde. De raadsheren van Bruinisse toonden zich voor één keer eensge zind: op één hardnekkige blan costemmer werden alle vacatures vlot vervuld. Leerlingen van de openbare basisschool 't Staepel'of te Renesse adopteerden het monument van de Tien van Renesse aan de Oude Moolweg. Rond dit gebeuren werd tevens de 10 mei-herdenking en de herdenking van 40 jaar bevrijding geweven. Ook in Zierikzee stond men massaal stil bij het feit dat Nederland veertig jaar geleden bevrijd w* werd een indrukwekkende dienst gehouden. ■d. In de Grote Kerk De 76-jarige D. v. d. Schelde maakte een getrouwe copie van de St. Nicolaas- Op 7 mei werd het Waterschap Schouwen-Duiveland opgeschrikt door een Heieen Koopman werd winnares van de jaarlijkse verloting van een zeereisje kerk te Brouwershaven met behulp van.... lucifers. aanzienlijke oeverval. In de vroege ochtend van 8 mei kon het sein veiligmet de Eendracht op kosten van de Slavenkas. worden gegeven. Minister Smit-Kroes opende in Oude-Tonge het nieuwe ZWN-complex. Begin juni werd de EXPO-Zierikzee gehouden. Mevrouw J M. J de Meester- Post verrichte de officiële opening. Burgemeester T. C. Hekman jubileerde en daar stond de eerste krant van juni vol van. De Commissaris van de koningin in Zeeland, dr Boertien speldde hem de versier selen op behorende bij de Orde van Oranje Nassau: Hek man werd ridder. Loco-burgemeester M. Meeuwsen legde bijna het lootje in de overvolle zaal van het dorpshuis, waar een ernstig gebrek aan zuurstof was. Vele geschen ken en ontroerende woorden werden over de veertigjari ge jubilaris uitgestort. Het was voor hem en velen een dag om nooit meer te vergeten. Niet Schouwcn-Duivelands, maar toch belangrijk voor deze regio, was •de opening van het nieuwe ZWN- complex in Oude Tonge door minis ter Smit-Kroes. Geen overbodige luxe, zei de minister: de ZWN was uit haar jasje gegroeid. Het was groot feest in Oude Tonge! Groots was ook de opening van de EXPO-Zierikzee, door mevrouw De Meester als burgemeestersvrouw. Ze sprak bij die gelegenheid de wens uit dat het organiserend comité ook in 1986 iets dergelijks zal weten te orga niseren, met (nog) meer belangstel ling van deelnemers en publiek. Opening 'De Wieken' Haar man verrichtte een andere opening begin deze maand: die van bejaardencentrum 'De Wieken'. Het tehuis werd gebouwd ter vervanging van de rusthuizen 'Irene' en 'Ons Huis'. ,,'De Wieken' beantwoordt aan de eisen die nu aan een bejaardencen trum worden gesteld", zei de burge meester. Het centrum was overigens al een jaar onofficieel in gebruik. Nog een opening: commissaris Boertien kwam weer naar Schou- wcn-Duivcland om persoonlijk het gemeentewapen van Duivcland te onthullen, een handeling waarmee de opening van het nieuwe gemeente huis in Nieuwerkerk gestalte kreeg. Een hoogtijdag voor Duivcland, welk gemeentebestuur een geheel vernieuwd huis tot haar beschikking kreeg. Nog zo'n Flakkee's onderwerp dat belangrijk voor Schouwen-Duive land was: de melding dat een MEAO- vestiging voor deze regio naar Oude Tbnge ging. Per 1 augustus zou de school beginnen, een feit dat met vreugde in deze contreien werd be groet. Oude Tbnge ligt immers erg makkelijk bereikbaar met het busstation op een steenworp afstand. KNMI Het zilveren feest van het Zierik- zeese KNMI werd gevierd. Er was on der meer een 'open dag' voor belang stellenden, waarvan gretig gebruik werd gemaakt. ,,De Meteorologische Dienst Zierikzee heeft een belang rijke bijdrage geleverd om de toe komst van Zeeland tegen weer en wind veilig te stellen". Dit zei dr H. M. Fijnaut, hoofddirecteur van het KNMI in zijn feestrede. Het Waterschap Schouwen-Duive land kreeg te maken met fusie-pro blematiek, voor de rest van het jaar het onderwerp van gesprek. Concen tratie tot twee Zeeuwse waterschap pen was het voorstel van GS, waar aan in 's Landskamcr geen enkele behoefte bestond (en nog niet be staat). Aan de hand van een nota van griffier J. E. Overzet discussieerde het schap in juni hier over en kwam tot de conclusie dat de plannen van GS niet in goede aarde vielen. Niet sprekende schepselen kregen toch de aandacht die ze vroegen: het Zierikzeese dierenasiel dreigde over bevolkt te raken. Over het algemeen waren het de poezebeesten die voor overbevolking zorgden. Er moesten zelfs hokken worden bijgeplaatst. Een moeilijk werk verzuchtte Anne Kleemans: ..Als je er één herplaatst, krijg je er drie voor terug". Het was Vervolg pagina 15 Burgemeester Th. H. dc Meester opende het nieuwe bejaardencentrum ,,De Wiekenaan de Hoge Molenstraat in Zierikzee.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1985 | | pagina 14