1795: eerste raadsverkiezingen Bru SAMAN BV ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 27 december 1985 Nr. 23853 5 Vrijheid, gelijkheid en broederschap..'' BRUINISSE - De gemeente raadsverkiezingen zijn voorbij. Het was een spannende aangele genheid want het onderlinge pun- tenaantal was miniem. De nieuwe representanten van Bruinisse zijn: Adriaan de Witte, Hendrik J. Okkerse, Jan van Zorgen, Ant. de Koning, Wouter v.d. Berg, Joh, van Vessem, Jacob de Zoeter en Gerrit Kik. Bovenstaande is geen prognose van de komende raads verkiezingen maar van de aller eerste gemeenteraadsverkiezing van de vissersplaats, bijna twee eeuwen geleden, in het jaar 1795. Met algemene stemmen werd J. Clauset tot gemeentesecretaris gekozen. Dit staat te lezen in het allereerste notulenboekje, hand geschreven, dat nog steeds in par ticuliere handen is, ondanks ste vig trekken van gemeentezijde. Een en ander was een direct gevolg van het uitroepen van de Bataafse Republiek (1795- 1806) die aan de regentenhiarchie en het ge westelijk particularisme een einde maakte. In januari 1795 waren de Fransen de lage landen binnengevallen over de bevroren rivieren. Zon der bloedvergieten ontstond naar Frans model een gecentraliseerde Staat. De Vroedschappen werden vervangen door de provisionele repre sentanten van het volk en men stemde niet meer per plaats, maar per hoofd. De meerder heid van stemmen zou gaan beslissen. Rechten van de Mensch Een speciale bijlage van die eerste gemeente raadsverslagen handelt over de "Rechten van den Mensch": Gelijkheid, Vrijheid, Veiligheid, Eigendom en Tegenstand aan onderdrukking. "Alle menschen worden met gelijke rechten geboren: Deeze natuurlijke rechten kunnen hun niet ontnomen worden. De vrijheid is de magt, welke ieder mensch toekomt, om te mo gen doen al hetgeen andere in hunne rechten niet stoort: Haare natuurlijke bepaling bestaat in deese stelling: "Doe niet aan eenen anderen, hetgeen gij niet wild dat u geschiedde". Het is dus ieder geoorlooft zijne gedagten en gevoelens aan anderen te openbaren, hetzij door drukpers of op eenige andere wijze. Ieder mensch heeft het regt om God zodanig te die nen, als hij wil, of niet wil, zonder daar in eeni- gerlei wijze gedwongen te kunnen worden! De doelstellingen van Amnesty International en de akkoorden van Helsinki waren in Bru eeuwen geleden al actueel. Ingrijpende veranderingen In het eeuwenoude notulenboekje, eigendom van Tb en Christiaan Bolijn, staat ook haarfijn beschreven wat een ingrijpende verandering de roerige begintijd van de Bataafse Repu bliek voor Bruinisse inhield. De franke en li bertijns ingestelde bewoners van de vis sersplaats zagen een reële mogelijkheid om zich van bevoogding te verlossen en de bestuurlijke macht van de eigen burgers te ver groten: De geest van "Vrijheid, gelijkheid en broederschap", waarde vruchtbaar rond en kreeg per dag meer aanhangers. Het was dan ook niet vreemd dat Bruinisse de eerste plaats op Schouwen-Duiveland was waar de vrijheidsboom werd geplant, in de Ou destraat voor het gemeentehuis. "1795, den 16 februarij op maandag, wierd voorsmiddags om Elf uur, door de Wet van Bruinisse, uit het dorpshuis afgelezen, dat de Nationale Vlag nademiddags op den Toorn zoude koomen, dat niemand meer 't oranje teeken zoude hebben te draagen, dat elk die wilde Nationale Cocardens of Lint kon draa gen, niemand hier over eenig molest mogt aan gedaan worden, en ieder zich stil en ordelijk zoude hebben te gedraagen", aldus de eerste woorden uit het notulenboekje. Segnr. S. de Graaf was in die tijd Bailluw en Adam v.d. Berg was Scheepen. Op maandag den 23e februarij vervolgens begon men onder de Burgerij te spreeken van het planten van een vrijheidsboom. De gemoederen wierden daartoe wat geprepareerd door gesprekken van de vrijheid, de rechten van den mensch, de gelijkheid, gegrond op de wetten van de na tuur, 's volks recht en stem, (dat zeer veel in druk maakte) en geneegenheid om het werkstellig te maaken. Zo brak donderdag 26 februari aan, volgens het boekje ,,Den dag die de allergedenkwaar digste is geweest die mogelijk op Bruinisse oit is beleefd geweest en om onszelfs heugelijke omstandigheden verdiende om noit vergeeten te worden. Des morgens om halv Neegen begon de Groote Klok een quart te kleppen tot een al- gemeene Samenroeping der Burgers". Twee partijen De samengestroomde menigte voor het ge meentehuis in de Oudestraat werd toegespro ken door den burger Adriaan v. d. Weel. Hij gaf een uiteenzetting van de achtergronden van de Bataafse Vrijheid en beantwoordde vele vra gen. Baljuw S. de Graaf werd van z'n eed op de Constitutie van 1787 (gehoorzaamheid aan het Huis van Oranje) ontslagen. Er vormden zich onder de burgers twee par tijen, één ging een boom uitzoeken in de omge ving en de andere maakte midden in de Ou destraat een put waar de boom in moest, 's Middags, "om halv drie onder het geluij der klokken" werd de boom geplant en behangen met een streng met de Nationale Couleuren" en er bovenop een muts der vrijheid met een Nationale strik en roos voorzien. Een hand druk bevestigde de Broederschap. De burgers Jakob Kik en Jan van Zorgen hadden ook de predikant verzocht om een toe spraak te houden "en deese Boom als de Eer ste beginselen van onse Vrijheid en Vereniging Gode toe te wei jen". De schoolmeester werd verzocht "om den geleezen zijnde, Psalm den volke voor te lezen. "Den zeiven geleezen zijn de, begonnen twee houboisten (hoboïsten) den zeiven te speelen en de geheele vergadering eenparig met dezelven te zingen". "Een drie maal Hoezé deed de lugt weërgalmen". Vervolgens werd in de kerk een vergadering belegd om tot een voorlopig gemeentebestuur te komen: "Dezelve werd voorgesteld om ter verkrijging onzer Vrije Burgerrechten gegrond op de rechten van den mensch en algemeen welzijn, uit hen midden te verkiezen een Colle- gie, bestaande uit vier gecomitteerden om ont werpen te maaken, en agt (8) repreesentanten, die dezelven zouden goed of afkeuren". Dit werd ook schriftelijk vastgelegd en door meer dan honderd burgers van Bruinisse onderte kend: Wij ondergetekende Burgers van Brui nisse verklaarden bij deeze onse onderteeke- ning, te zullen voorstaan, redresseeren, Gecommitteerdens en representanten te ver kiezen, tot verkrijging van onze vrije Burger rechten, gegrond op het algemeen welzijn en de rechten van den mensch; En zulks met alle on se vermogens, trouw en Eerlijkheid te guaran- deeren en te maintineeren, waarvan Actum ge daan te Bruinisse 26 febuari 1795, 't Eerste Jaar der Betaafse Vrijheid". Eerste raad Vervolgens werd direct overgegaan tot ver kiezing van 12 leden. Gekozen werden tot ge- commiteerden (op voorstel van A. v.d. Weel) de heren Adriaan Witte, Leunis v.d. Berg, Adriaan v.d. Weel en J. C. Lauset. Tot representanten werden gekozen: Antho- nij de Koning, Hendrik Jansz. Okkerse, Joost v. d. Pol, Pieter Hoek, Dingeman Hoogwerff, Jacob Visser, Jan Meeldijk en Jan van Zorgen, allen voorlopig voor de tijd van twee maanden tot een definitief bestuur werd gekozen. Jakob C. Lauset werd tot gemeentesecretaris aan gesteld. Genoeglijk De geschiedschrijver (bovengenoemde eerste gemeentesecretaris J. Lauset) vermeldt verder dat de vergadering zo eenparig en genoeglijk afliep als nog nooit een vergadering op Bru af liep en daarin heeft de secretaris meer dan ge lijk gekregen. Een historisch document dat en kele maanden uit een bijzonder roerige tijd beschrijft toen de democratische beginselen nog in de kinderschoenen stonden. Een foto van de Oudestraat waar voor het gemeentehuis, links, de vrij heidsboom werd gepland, in 1795. Deze foto is uiteraard van een latere datum en wel uit 1934 ter gelegenheid van het 25-jarig ambtsjubileum van burgemeester Simon Hage. Omdat in dat jaar Bru op de waterlei ding werd aangesloten waar de burgemeester zich nogal voor had beij verd, werd op die dag een fontijn geïnstalleerd. Nederlandse Hervormde Kerk Aangenomen naar Nuenen (Herv. Geref. Samen op Weg): T. Kruijswijk Jansen, kand. te Amsterdam; naar Vries: mevr. Th. Barnard te Bergen (N.H.). Aangenomen het beroep door de classis Leiden tot predikant voor bui tengewone werkzaamheden (Psycho- geratrisch Centrum Overduin) te Kat wijk: drs. H. van den Beid, wonende te Katwijk; de benoeming tot bijstand in het pastoraat te Wasse naar: de heer C. N. van Dis te Rotter dam. Bedankt voor Poortvliet: W. J. op 't Hof te Ouddorp. Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt Aangenomen naar Leerdam: M. A. Dronkers, kand. te Hengelo, die be dankte voor Creil-Nagele (NOP), voor Hoek en voor Langerak in com binatie met Gorinchem. Bedankt voor Groningen-Noord: J. Kruidhof te Drachten-noord. Christelijke Gereformeerde Kerken Bedankt voor 's-Gravenzande: B. de Graaf te Zierikzee. Gereformeerde Gemeenten Beroepen te Gouda en te Waarde: J. Mijnders te Veenendaal, die bedank te voor Klaaswaal. Oud Gereformeerde Gemeente in Nederland ZIERIKZEE - Maandag 30 decem ber. 19.30 uur. ds. A D Muilwijk, Dordrecht. D.V. Oudejaarsdienst. Een feest van tivee dagen? Een belangrijk Christelijk feest is toch wel het kerstfeest. Het komt ie der jaar terug en bijna iedereen viert het, hoewel best allemaal op een ei gen wijze. Tbch loopt in het kerstfeest vieren, bij christenen en niet christenen, het woord ..vrede" vaak als een rode draad er doorheen. Iedereen wil, in ieder geval tijdens deze dagen, iets van „vrede" beleven. Van huiselijke kring tot op wereld niveau probeert men iets daarvan te verwezenlijken en zich ervoor in te Nederlandse Hervormde Kerk Zierikzee; Ga^thuiskerk: 11.00 en 19.00 uur ds. C. L. de Rooij. Kerk wer ver 9.30 uur ds. A. J. Baas, Burgh. Se- rooskerke: 10.00 uur ds. C. den Engel se, Renesse. Burgh: 10.00 uur ds. Van Rooijen. Haamstede: 10.00 uur ds. B. Baks, Haamstede. Renesse: 9.30 uur ds. C. Bolijn. Noordwelle: 11.00 uur ds. C. Bolijn. Scharendijke: 11.00 uur ds. A. J. Baas. Brouwershaven: 9.30 uur ds. Schneider. Zonnemaire: 11.00 uur ds. Schneider. Noordgouwe: 9.30 uur ds. D. R. Jonker. Dreischor: 11.00 uur ds. D. R. Jonker. Ouwerkerk: 10.00 uur mr. G. Kaai, Goedereede. Nieuwerkerk: 10.00 uur ds. Alb. van den Ban. Oosterland: 10.00 uur ds. W. Vijfvinkel. Sirjansland: 10.00 uur ds. H. J. Boer; 18.30 uur ds. J. Codee, Stellendam. Bruinisse: 10.00 uur ds. O. C. Kerssen, Haamstede; 17.00 uur ds. C. L. de Rooij, Zierikzee. Lutherse Kerk Zierikzee: Geen dienst. Gereformeerde Kerken Zierikzee: 10.00 uur drs. D. M. Knib- be, St. Philipsland; 18.30 uur drs. C. H. B. Wijs, Veere. Haamstede: 10.00 en 19.00 uur ds. R. Stutvoet, Brou wershaven. Scharendijke: 10.00 uur ds. J. de Vries, 19.00 uur avondgebed. Brouwershaven/Zonnemaire: Bos tonplein, 10.00 en 18.30 uur ds. R. Ka mermans. Nieuwerkerk: 10.00 uur da. J. J. van Zoelen, Dreischor; 17.00 uur ds. R. Stutvoet. Bruinisse: 10,00 uur dhr. Baas, Ooltgensplaat; 17.00 uur da. J. J. van Zoelen. Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt Brouwershaven: 9.30 uur ds. Meijer; 18.30 uur ds. Zomer, Vlissingen. Christelijke Gereformeerde Kerken Zierikzee: 10.00 en 18.00 uur ds. B. Oosterbroek, Brazilië. Kerkwerve: 10.00 en 18.00 uur ds. H. v. d. Ham, Zuidland. Haamstede: 10.00 uur ds. M. Dijkstra, 17.00 uur ds. H. P. Brandsma. Gereformeerde Gemeenten Haamstede: 10.00 uur leesdienst; 18.30 uur ds. J. Thnis, Tholen. Nieu werkerk: 9.30 en 15.30 uur ds. J. Th- nis, Tholen. Oosterland: 10.00, 14.30 en 18.30 uur ds. J. Beens, Scherpenis- Gereformeerde Gemeenten in Nederland Zierikzee: 10.00 en 18.00 uur lees dienst, in Lutherse kerk. Nieuwer kerk: 9.45 en 15.30 uur leesdienst. Bruinisse: 10.00 en 17.00 uur lees dienst. Oud-Gereformeerde Gemeenten in Nederland Zierikzee: 10.00 en 18.00 uur lees dienst. Oosterland: 9.30, 14.30 en 18.30 uur leesdienst. Bruinisse: 10.00 en 17.00 uur leesdienst. Remonstrants Ger. Gemeente Sommelsdijk: 10.00 uur ds. G. Berve- ling. Leger des Heils Zierikzee: 10.00 uur samenkomst. Rooms-Katholieke Kerk Zierikzee: za. 19.00 uur, zo. 9.30 uur. Haamstede: zo. 11.30 uur. Pinkstergemeente Zierikzee: De diensten zijn op zonda gen om 10.00 uur en op de woensdag avonden om 20.00 uur. Jehova's Getuigen Zuidwellestraat 37 Zierikzee: Zondag: 10.00 uur openba re lezing, 11,00 uur Wachttorenstudie. Donderdag: 19.00 uur Theokratische school; 20.30 uur dienstvergadering. Zweedse Rode Kruis Ziekenhuis 18.15 uur ds. dhr. D. Groenleer. Acmaea van Ruwais naar Sharjah Moordrecht 26-12 te Baltimore Nedlloyd Amersfoort 26-12 310 ozo van Darwin naar Surabaya Nedlloyd Delft 27-12 te Hong Kong Nedlloyd Rotterdam 26-12 410 zo Ha lifax naar New York Jumbo Stella-2 26-12 250 ozo van Kee- lung naar Singapore Advertentie VERWARMINGSSERVICE Telefoon 01110-2647-3909 De prijswinnaars van de puzzel van vrijdag 20 december zijn: De eerste prijs: H. Knol Ringdijk 3 4322 TC Scharendijke De tweede prijs: Mevr. M. de Bil-Flikweert Minderbroederstraat 23 4301 EV Zierikzee De oplossing van de nieuwe puzzel kan worden gestuurd naar de Redac tie Zierikzeesche Nieuwsbode, Post bus 1, 4300 AA Zierikzee. De envelop pe kan natuurlijk ook in de brievenbus van het kantoor aan het Jannewekken worden gedeponeerd. Een vriendelijk verzoek is om op de enveloppe duidelijk het woord weekpuzzel te vermelden. De inzen dingen voor de nieuwe puzzel moeten uiterlijk volgende week donderdag in ons bezit zijn. De oplossing van de puzzel van vrijdag 20 december luidt: zalm vangst en blikslager. DE NIEUWE PUZZEL HORIZONTAAL: 2. zilverachtig glimmend wit mica; 12. voorzetsel; 14. lang, hol cilindervormig voor werp; 15. watervlakte; 16. muziek noot; 17. gewerenpiramide; 19. per soonlijk voornaamwoord; 21. senior (afk.): 22. aanmatigende houding; 23. bijeenkomst ter viering van een heuglijk feit; 25. bloeiwijze; 27. strook hout om delen van een gebro ken lid onbeweeglijk te bevestigen; 29. Engelsman; 30. vis; 32. behoeftig persoon; 33. paling; 34. voorteken van buiig weer; 36. onbezonnen; 37. brief aanhef (afk. Latijn); 38. aarden vaas; 39. mannelijk dier; 41. rivier in Italië; 42. sportman; 43. tot werken in staat; 44. voorzetsel; 45. klap; 47. hakwerk- tuig; 48. muzieknoot; 50. plaats in Gelderland; 52. solide; 55. kikvors achtig dier; 56. Europese hoofdstad; 58. telwoord; 59. vijandschap; 60. gids te water; 62. straatsteen; 63. zilverpo- pulier; 64. vlaktemaat; 65. per procu ratie (afk.); 67. public relations (afk.); 68. drank; 69. de onbekende (afk. La- tijh); 70. onverschrokkenheid; 72. voortreffelijk; 74. dwarshout aan een mast; 75. toestand van verdoving van sommige dieren. VERTICAAL; 1. tak van sport; 3 aan boord (afk.); 4. deel van een thee pot; 5. klopje; 6. boom; 7. ingezonden mededeling (afk.); 8. onderricht; 9 pas gebakken; 10. bijwoord; 11 plaats in Overijssel; 13. plant; 16. mannelijk beroep; 18. bak met steile wanden; 20. hoofdstad van Egypte; 22. karakter; 24. sint (afk.); 25. bier soort; 26. regiment (afk.); 28. per adres (afk.): 30. benauwd; 31. vuurwa pen; 34. onbarmhartig; 35. niet fraai 38. stad in Duitsland; 40. vogel; 44 land in Europa; 46. groot visnet; 49 man van adel; 51. Australische struis vogel; 53. dwaas; 54. gesteente; 55 vrucht; 57. en dergelijke (afk.); 59. voorbeeld (afk.); 61. sluitstop van een vat; 63. zangstuk; 66. hoofddeksel; 67 klein kortbuikig bierflesje; 70. mu zieknoot; 71. lidwoord; 72. naschrift (afk. Latijn); 73. walkant. Welke 2 sleutelwoorden vormen de letters uit de vakjes: 20, 48, 49, 36, 19, 4. 58. 12, 18. 42 en 2, 75, 63, 1, 46, 25, 35, 43, 50. 39? zetten. Het is zo jammer, dat het vaak beperkt blijft tot deze twee dagen. Is onze manier van werken aan vre de dan zo beperkt? Is kerstfeest dan maar een feest van twee dagen? Kerstfeest is niet het feest van de vre de onder elkaar of een stimulerend feest om er aan te gaan werken. Kerstfeest luidt het begin van een nieuwe tijd in; een tijd waarin de Messias, de Heiland, de Vredevorst, Gods Zoon, Jezus Christus er wil zijn voor ons mensen in deze wereld. Het is het begin van een tijd waarin Hij invloed wil hebben in mensenle vens. Een invloed die niet beperkt is tot twee dagen maar „vrede" geeft op aarde in mensen die in Zijn invloed geloven en ervoor openstaan. In ieder mens kan zo'n vrede geboren worden, dat het mogelijk wordt, in Jezus' voetsporen en langer dan twee dagen, een wereld lief te hebben. T. Kruisinga luitenant

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1985 | | pagina 5