Stormvloedkering eens per twee jaar sluiten Motor van auto uitgebrand Op plattelandswegen vijf keer meer kans op een ongeluk Buurt- en familievolleybal belooft happening te worden berichten Het klassieke ballet blijft jeugd naar zich toe trekken 4 Toernooi met twintig doldwaze teams Gedeputeenle staten van Zeeland: MIDDELBURG - Gedeputeerde staten van Zeeland vinden dat de stormvloedkering in de monding van de Oosterschelde zodanig moet worden afgesteld dat de ke ring automatisch gesloten wordt bij een waterstand van 3 meter boven NAP met een bijbehorend alarmpeil van 3.25 meter NAP. Dat zou betekenen dat de stormvloedke ring gemiddeld een keer in de twee jaar gesloten zou moeten worden. Dit schrijven gs in hun standpunt aan de staten. De Raad van de Waterstaat zal voor het eind van dit jaar een advies moe ten uitbrengen aan de minister van Verkeer en Waterstaat over de slui tingscriteria en het beheer van de stormvloedkering in de Oosterschel de als deze volgend jaar in gebruik wordt genomen. Er zijn na onderzoek- door Rijkswaterstaat twaalf slui tingsmogelijkheden overgebleven, waaruit gekozen kan worden. Vol gens gedeputeerde staten van Zee land zouden visserij en milieu het minst te lijden hebben als de storm vloedkering pas gesloten zou worden bij het hoogst mogelijk alarmpeil van 3.50 boven NAP. Maar dan zou de kering gemiddeld maar een keer in de vijf jaar gesloten behoeven te wor den. Aangezien gedeputeerde staten binnen vijf tot zes jaar een evaluatie willen van de problemen die sluiting van de stormvloedkering heeft opge leverd voor het Oosterscheldegebied, vinden zij dat de kering toch meer ge bruikt moet worden. Daarom zegen ze te kiezen voor een sluitingsregime dat uitgaat van een alarmpeil van 3.25 meter boven NAP. Mocht blijken dat dan nog te weinig ervaring is op gedaan, dan zal dit alarmpeil zelfs nog verder verlaagd moeten worden, zo stellen Gs van Zeeland. i ZIERIKZEE - Het bestuur van de Stichting Sportcentrum Schouwen- Duiveland organiseert in samenwer king met de Zierikzeese volleybalvere niging Mevo '80 voor het eerst een buurt- en familievolleybaltoernooi in sporthal Onderdak in Zierikzee. Deze happening vindt morgen - zaterdag 28 december - plaats. De gedachte van initiatiefnemer Han Kloet achter het toernooi is voornamelijk geweest het organiseren van een gezellige dag in de Zierikzeese sporthal voor iedereen. De olympische gedachte 'Meeuutm *s be langrijker dan winnen' staat primair in het geheel. Uiteindelijk bleek het geen probleem de maximaal toelaatbare limiet van twintig ploegen te halen. Op de valreep moesten zelfs nog ploegen teleurgesteld worden. ,,We hopen dat het een grandioze dag wordt voor iedereen, een dag die vooral in het teken van de gezelligheid staat. Een dag ook die voor herhaling vatbaar zal zijn en mogelijk zelfs kan uitgroeien .tot een traditie", constateert Han Kloet. De sporthalbe heerder werd in zijn organisatie namens de Stichting Sportcentrum Schouwen-Duiveland ondersteund door Adri den Reijer, terwijl namens Mevo '80 Eddy de Looff en Hans Boot voor een goede gang van zaken zorg'dragen. In totaal nemen twintig ploegen aan het toernooi deel. Zij beginnen onderverdeeld in vier poules om daarin een zo hoog mogelijke plaats te veroveren. De teams zijn allemaal 'gemengd'. Verplicht moesten twee dames in elk team worden opgenomen. De ploe gen verschijnen onder de meest schitterende namen op het appèl. Zo zijn er De Blunderaars, De Soppers, De Rode Duivels, De Ketelpakken, Het Zootje Onge regeld, De Kloetjes, De Dauwers en De Bekkentrek kers om er maar enkele te noemen. Na afloop van de poulewedstrijden wordt verder gespeeld om een eindklassering met om kwart voor vier uiteindelijk de grote finale. Het toernooi wordt om tien voor half tien officieel geopend en tien minuten later starten de eerste wedstrijden. Het volleybaltoernooi is even na vier uur klaar, waarna alle deelnemers gedurende een uur de gele genheid hebben om gratis (tegen inlevering van een bij het programma verstrekte bon) een uur gebruik te maken van het zwembad en de reuze-glijbaan van sportcentrum Onderdak. Om half zes reikt wethou der van sportzaken van de gemeente Zierikzee L. J. van Gastel de prijzen uit. Hij doet dit tevens in zijn hoedanigheid van voorzitter van de Stichting Sport centrum Schouwen-Duiveland. Een van de voor naamste prijzen is de Gezelligheids-Wisselbeker, die wordt uitgereikt aan dat team, dat de gezelligheids- regels het best in acht nam, gekoppeld aan de presta ties van de ploeg en diens aanhang op de 'dansvloer' van het restaurant van Onderdak. Hiertoe is van half vier tot zeven uur live-muziek aanwezig. WAGENINGEN - De kans om als verkeersdeelnemer betrokken te raken bij een ongeluk is op plattelandswegen vijf keer groter dan op doorgaande provinciale- en rijkswegen. Vooral het aantal „enkelvoudige ongelukken", waarbij maar één weggebruiker is betrokken, is op plattelandswegen opval lend hoog. Ook vinden er relatief meer ongelukken plaats bij uitritten en op spoorwegovergangen van plattelandswegen dan van andere wegen. Dat blijkt uit een onderzoek van het Instituut voor Cultuurtechniek en Waterhuishou ding (ICW) van de Directie Landbouwkundig Onderzoek in Wageningen, ZIERIKZEE - De Zierikzeese brandweer moest tweede kerstdag in actie komen bij de auto van G. D. uit Zierikzee. D. was 's middags met zijn auto gaan rijden, toen plotsklaps de motor stil viel en vlak daarna ging het motorgedeelte van de auto spontaan branden. De te hulp gesnelde brandweer kon verhoeden dat de auto geheel uitbrandde: alleen het motorcompartiment werd door brand verwoest. Volgens het ICW brengen vooral wegkenmerken als bochten, beperkt uitzicht, uitritten en aansluitingen met andere wegen een verhoogd risi co voor weggebruikers met zich mee. Het plattelandswegennet vormt met een totale lengte van 42.000 km ver harde weg meer dan 75 procent van de totale weglengte buiten de be bouwde kom. Behalve door land bouwvoertuigen wordt daarvan de laatste jaren ook steeds meer gebruik gemaakt door personenauto's van be woners en recreanten en door zwaar vrachtverkeer, dat bedrijven bevoor raadt en produkten ophaalt. De enkelvoudige ongelukken (bij voorbeeld botsingen met bomen of met andere bermopstakels) vormen volgens de onderzoekers met 40 pro cent de belangrijkste groep van onge vallen op plattelands wegen. Het meer aanbrengen van zogenoemde „visuele geleidingen" (bijvoorbeeld waarschuwingstekens en borden, maar ook paaltjes in de berm) zullen volgens het ICW een gunstige invloed hebben en de risico's verminderen. De Eierveilingen BARNEVELD, 27-12. Eierveiling Eiveba BV. Aanvoer 4.590.720 stuks. Stemming: flauw. Prijzen per 100 stuks: Eieren van 50-51 gram 10,07; 55-56 gram 11,69- 12,33; van 60-61 gram 10,86-/ 12,73; en van 65-66 gram 11,47-/ 13,05. Eierveiling. Aanvoer 977.400 stuks. Stemming: rustig. Prijzen per 100 stuks: Eieren van 51-52 gram 10,00-/ 10,50; van 56-57 gram 10,80-/ 12,35; van 61-62 gram 10,95-/ 12,75; en van 66-67 gram 11,80-/ 13,15. Eiermarkt. Aanvoer ca. 1.150.000 stuks. Stemming: kalm. Eieren van 48-54 gram 10,00- 12,25 per 100 stuks, kg-prijs 2,08- 2,27; van 57-61 gram 13,20-/ 13,40 per 100 stuks, per kg 2,32-/ 2,20; van 64-67 gram 13,50-/ 14,10 per 100 stuks, per kg 2,11-/ 2,10; scharrel eieren: gemiddeld 2,00 per 100 stuks hoger. Het verband tussen Lionel Richie en het klassieke ballet in haar woordenboek voor, toch krij gen de pupillen te maken met een be hoorlijk gedisciplineerde balletles. Juist daarom schroefde mevrouw Kramer de leeftijd enige jaren gele den op tot minimaal acht jaar. Dat bleek niet haalbaar, want de vraag onder jongere belangstellenden was te groot, zodat de minimumleeftijd nu schommelt tussen de 4,5 en 5 jaar. „Jonger wil ik ze niet, want dan word je een soort piasjuffrouw". Op de vraag, waarom kinderen, maar ook middelbare school- leerlingen nog steeds belangstelling hebben voor ballet, kan de docente voluit verhalen. De gezelligheid is een belangrijk element. Met leeftijd genoten werken aan je hobby, maar ook het streven naar het worden van een aardige danser of zelfs een prima-ballerina ligt bij vele kinde ren in de fantasiewereld opgeslagen. Een fantasie, die maar bij weinigen tot werkelijkheid zal worden, want wie ballet zegt, zegt hard werken en hoge eisen. „Ja, ik denk dat zo'n 2 procent van mijn leerlingen het met grote inzet en veel ambities mogelijk kan doordringen tot het neusje van de zalm onder de balletbeoefenaars". De rest (98 procent, dus -red) moet ballet blijven zien als een prettige vrijetijdsbesteding. Schaalverdeling Zoals overal kent ook het ballet een soort schaalverdeling. De jongsten beginnen met 'plezierig bewegen', waarna de hobby verweven raakt met grote interesse. Dit groeit uit tot veel interesse en (dan zijn ze vaak al "ijf jaar bezig en hebben de leeftijd be reikt van om en nabij de twaalf jaar) dan staan ze aan het begin van de bal letladder. Tbt dit niveau leidt de Schouwen-Duivelandse docente haar pupillen op, waarna voor enkelen een grote stap lijkt aangebroken. „Ieder jaar houdt het Haags conser vatorium auditie in Goes, waar de er kende scholen naar toe kunnen met hun talentjes. Worden ze gekozen, dan staat hen niets meer in de weg voor een echte studie aan het conser vatorium. waar het normale schoolle ven in is opgenomen". Ze vult dit ech ter meteen aan met de opmerking, dat 'niets in de weg' niet juist is, om dat de ouders van de dan nog vaak jonge ballet-danseresjes weinig voe len voor het uitstapje van hun doch ter. Begrip „Ik heb hier wel begrip voor na tuurlijk. Als ouders laat je je twaalf jarige dochter niet graag bij een Haags pleeggezin onderbrengen, zo dat je haar alleen in de weekends ziet. Dat is voor het talent wel jam mer. Ik had vorige keer ook twee ta SCHARENDIJKE - Klassiek ballet lijkt voor een bui tenstaander een stille dood te sterven. Wie zich echter de moeite getroost, om iets verder te kijken, dan de beroem de neus lang is, komt al snel tot andere gedachten. In de video-clip van popgigant Lionel Richie staat het klassie ke ballet centraal, maar ook de vele showballetten bij Ted de Braak, Ron Brandsteder en Willem Ruis, hebben de onontbeerlijke klassieke opleiding doorstaan. Een must voor de doorzetters, maar ook een plezier voor de hobbyisten. Wil Kramer van Dansschool Kramer kan jaarlijks rekenen op een groeiend aantal deelnemers. „Het leeft enorm en momenteel heb ik 80 leerlingen, die in de leeftijd va riëren van 4 tot 35 jaar. De grootste groep schommelt echter tussen de 4 en 12 jaar", vertelt de docente. Wil Kramer is de enige gediplomeerde ballet-lerares op Schouwen-Duive land en volgde haar studie aan het conservatorium in Den Haag, waarna ze 12 jaar geleden op het eiland met haar lessen begon. Woordenboek Lessen die er niet om liegen. Al ko men lachen en plezier maken ook wel Docente Wil Kramer tussen haar jongste leerlingen. lentvolle meisjes, maar die zijn geen van beiden naar Den Haag gegaan". Voor die kinderen, waarvoor Den Haag wel in het verschiet ligt, staat veelal een mooie carrière te wachten. Na een 'lidmaatschap' van het corps de ballet, wachten de gradaties bal lerina en prima-ballerina, maar ten overvloede, dat zijn de werkelijke uitzonderingen. Kinderen, die blij ven hangen tussen corps de ballet en ballerina vinden vaak hun weg naar de showballetten van de televisie shows of andere gezelschappen van toch enig allure. Docente Kramer stipt de momen teel erg populaire jazz er. aerobic balletlessen aan, die haar school ech ter niet verzorgt. „Ik vind ze heel leuk, maar voor de kinderen die echt door willen gaan in de danswereld zijn de technieken te beperkt. Een klassieke opleiding is noodzakelijk voor iedereen, die iets meer met de hobby wil doen, maar ook voor ieder een die geen plannen heeft met de klassieke opleiding komen de serieu ze lessen vaak prettig over". Beunhazen Wil Kramer brengt spontaan meer dere malen het beunhazenwerk op het eiland ter sprake. Daar heeft ze niet veel goede woorden voor over. Niet dat ze zich ongerust maakt over haar boterham, maar meer omdat de leerlingen van de ongediplomeerde 'docenten' de technieken verkeert le- '•en. „Wanneer de meisjes de leeftijd hebben bereikt, dat ze hogerop wil len, merken ze bij de beunhazen al snel, dat ze niet verder kunnen. Dan komen ze alsnog bij mij, maar om hen dan nog van de verkeerd aange leerde balletmanieren af te helpen is een hele opgave", vertelt ze. Daar valt vooralsnog weinig tegen te beginnen, want ballet valt nog steeds onder de zogenaamde vrije- bcroepsuitoefening, waarvoor geen diploma's nodig zijn. De beunhazen hebben veelal geen kennis van het menselijk lichaam, terwijl anatomie bij de gediplomeerden een wezenlijk onderdeel van de studie vormt. „Na tuurlijk moet je precies weten wat je doet, anders krijg je vroeg of laat problemen". Het lijkt haast ballet-eigen, maar jongens voelen er niet veel voor. In de grotere steden van het land kun je als jongen zonder problemen uitkomen voor je ballet-interesses, maar op Schouwen-Duiveland lijkt het voor alsnog uit den boze. De docente vindt dat jammer, want het legt de ballet groepen altijd beperkingen op. Zij nodigt vooral jongens uit, om toch eens vrijblijvend te komen kijken. Wie ballet ziet als een prettige vrijetijdsbesteding is van harte wel kom: iedere woensdag in de Raam straat (13.00-16.00 uur) en van 13.00- 17.30 uur iedere zaterdag in de Bea- trixschool. Wie ballet alleen wil be naderen als een toekomstige profes sie doet er goed aan de volgende eisen eens in de oren te knopen: talent, uit gedraaide bekken, mooie lange be nen. dansant-zijn (gevoel voor bewe gingen), ritme-gevoel, een goede vrije expressie, een sterke voet en een ont zettend doorzettingsvermogen. Opperste concentratie tijdens de balletlessen...

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1985 | | pagina 4