POSTZEGELRUBRIEK Een slagzet achter de hand Verguisd en geprezen!! Foeilelijk en sfeervol De Ghestem-conventie Richard van der Veken nieuwe leider hengelen bridge schaken iijlllll jllllLliJi dammen ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag: 27 december 1985 Nr. 23852 13 Z1ER1KZEE - Het is in ons land eigenlijk maar vreemd gesteld met de baars. Verguisd door de ene hengelaar, geprezen door de andere. Om met de eerste categorie te beginnen: onder hen zijn er vast en zeker die op minder plezierige wijze hebben kennis gemaakt met de venijnige stekels van de baars. Sinds die kennismaking bekijken ze elke vis die stekels heeft met een argwanende blik. Ook de gulzigheid waarmee de baars, samen met zijn familielid de pos, een kronkelende worm of mestmier pakt, wordt niet door alle hengelaars gewaardeerd. Veel hen gelaars die met ditzelfde aas de zeelt, de karper of de aal belagen, vin den de gulzigheid van de baars alleen maar lastig. Zij hebben daarom niet veel op met de vaak kleiner blijvende baars. Maar de baarsvisserij kent ook fervente aanhangers. Baarsvissen is zoekend, actief vissen. Bekend zijn de hengelaarsdie meter voor meter de waterkant afpeuteren en hun moeite beloond zien als de roodwitte drijvertjes met een vin nige ruk wegschieten. De baars is immers een fel reagerende vis! Weliswaar bereikt hij niet de af metingen van de snoek of de snoekbaars, maar licht bevist is de baars een prachtige sportvis. Bovendien wordt de consumptie- waarde van de baars hoog aan geslagen. Naast aal en snoekbaars is de beroepsvisserij op baars, in het bijzonder op het IJsselmeer, dan ook van groot economisch be lang. Gelet op het voorgaande is de baars een vissoort die in het visstandbeheer niet over het hoofd mag worden gezien. Visstandbeheerders uiten vaak de klacht dat de baars in hun water slecht groeit. Hij is dan meestal ook massaal aanwezig. In sommi ge delen van het land betitelt men deze baars met de naam 'zwarte baars'. Herkenning De baars zal men niet gauw ver warren met een andere vissoort. Heel vaak wordt de baars herkend aan de donkere, verticale strepen over het lichaam. Zeer kenmer kend is ook de zwarte vlek, die vrijwel altijd zichtbaar is op de achterzijde van de voorste rugvin. Deze rugvin draagt een aantal ste kels; een eigenschap die aange troffen kan worden bij alle vis soorten uit de baarzenfamilie. In de volksmond wordt de baars vaak 'stekelbaars' genoemd. Toch is dat een foute benaming, omdat de echte stekelbaarzen niet beho ren tot de familie van de baars. Opvallend bij de baars is de huid, die aanvoelt als schuurpapier. De ze eigenschap ontleent hij aan de onregelmatige vorm van de zoge naamde kamschubben. De kleu ren van de baars kunnen van het ene water tot het andere water aanzienlijk variëren. Naast bronsgroen gekleurde exempla ren, met diep oranje-rood aange zette vinnen, komen ook meer bleke exemplaren voor. Kleurva- riëteiten zijn bij de baars heel zeldzaam. Toch bestaan er mel dingen van oranje, blauwe en zelfs geheel zwarte baarzen. De bijnaam 'zwarte baars' heeft over igens niets te maken met deze kleurvariëteit. In ons land vinden we de baars in tal van wateren. Hij voelt zich vooral thuis op groot water, maar ook in het ondiepe, heldere pol dersloten is vaak baars te vinden. Heldere meren en langzaam stro mende rivieren vormen zijn favo riete leefgebied. Helemaal goed gedijt de baars in wateren die iets van een meer èn iets van een rivier hebben! Mooie voorbeelden daar van zijn het Haringvliet en het Lauwersmeer. Tussen jongere en oudere baars bestaan vaak ver schillen in woongebied. Zo be woont jonge bars veelal de ondie pere watergedeelten. Vooral als daarin enige begroeiing aanwezig is. Oudere, grote baars treffen we meer aan op het open water. Daar vinden we ze vaak in de diepere waterlagen. In tegenstelling tot bijvoorbeeld de snoek en de ruis- voorn, dtelt vooral de grotere baars een weelderige plantengroei minder op prijs. Zoals nog zal blij ken, bestaat er een duidelijke sa menhang tussen de voorkeursge- bieden van de baars en de wijze waarop deze vissoort zijn voedsel bemachtigt. Voortplanting Als in april of mei het voorjaars zonnetje de watertemperatuur tot tien a veertien graden Celsius laat stijgen, breek de paaitijd aan. De mannetjes arriveren als eerste in het paaigebied. Vooral ondergelo pen oevergedeelten zijn als paai- plaats in trek. Als wat later de vrouwtjesbaarzen volgen, paaien de vissen en worden de eieren af gezet. De eieren liggen in karakte ristieke, harmonicavormige stren gen. Soms hebben die een lengte van wel 3,5 meter. Na de bevruchting zweven de eistrengen in het water, totdat zij zich vasthechten aan waterplan ten, in het water geraakte boom takken of andere obstakels. Op vallend is dat de meeste vissen de eieren van de baars niet graag eten. Afhankelijk van de water temperatuur komen de eieren na één tot drie weken uit. De pasge boren larfjes zijn ongeveer vijf millimeter lang en voeden zich de eerste dagen met voedsel uit de dooierzak. Als dit voedsel op is, vullen de larven hun zwemblaas. Dan gaan ze actief op jacht naar heel klein plankton. Bij een gunstige voedselsituatie groeit het baarsbroed snel, zodat zij na enige weken ook groter plankton kunnen eten. Nog weer later komen daar ook nog insecte larven en vlokreeftjes bij. Vanaf hun geboorte leven de larven in scholen. Meestal houdt zo'n school zich op in de bovenste waterlagen. ZIERIKZEE - Kerstmis 1985 is weer achter de rug. De jaarlijkse stroom kerstzegels, variërend van foeilelijk tot heel sfeervol, kwam in de laatste weken voor Kerstmis 1985 weer in alle hevigheid los. Sommi ge ontwerpen bleken weinig of niets met Kerstmis te maken te hebben, maar voor de posterijen leverden deze benedenmaatse 'zegels' deson danks veel geld op. Dankzij de stapels wenskaarten én de verzame laars, die Kerstmis als thema in hun filatelistische vaandel dragen Tot het betere werk behoort de emissie 'Kerstpantomime' van Groot Brittanië, waarvoor ont werper Adrian George zich liet in spireren door de traditionele ver kleedpartijen, al meer dan 200 jaar, rond het kerstfeest. De be langrijkste figuur in zo'n groep pantomimespelers is de 'principal boy', die overigens altijd een ver klede vrouw is. Zo'n 'boy' staat afgebeeld op een zegel van 12 pence, het laagste ta rief sinds 1982 in Groot Brittanië. Het normale tarief van 13 pence is tijdelijk met één 'stuiver' ver laagd om de bevolking wat meer armslag te geven bij het verzenden van kerstwensen. Op de overige waarden zijn een geest (17p), een dame (22p), een fee (31p) en een kat (34p) afgebeeld. Stuk voor stuk bekende figuren in de Britse pan- tomimespelen, waarbij de 'dame' altijd een verklede man is. Jersey volstond met één waarde van 10 pence, waarvoor als ont werp een tekening ('Kerstmis en Vrede') van de zestienjarige scho lier Guy Taylor - ingezonden voor een wedstrijd van Stamp Magazi ne - is gekozen. Ierland hield het op traditionele beelden, de heilige familie en maagd met kind (twee maal 22 pence in samenhang) en de aanbidding door de herders (26p), naar schilderijen in de Nati onal Gallery in Dublin. Een miniatuur (madonna met kind) uit het getijdenboek van Jan Hertog van Berry komt voor op de kerstzegel (12 1 franc) van België. Illustraties uit het gebedenboek van koning Manuel geven kleur aan de uitgifte (20 en 46 escudos) van Portugal. Noorwegen presen teerde leuke kerstversieringen op waarden van 2 en 2,5 kronen. Groenland stelde ditmaal de Eski mo's centraal. De zegels zijn uit sluitend per velletje van 15 kronen verkrijgbaar. De Far Oer-eilanden brachten het noorderlicht, dat juist rond Kerstmis veelvuldig te zien is, in beeld. Ook deze emissie is alleen per velletje, dertig zegels voor 15 kronen, te koop. Canada bood beelden van de traditionele Santa Claus parade, in 1905 in 1b- ronto gestart, op waarden van 32, 34, 39 en 68 pence aan. Australië leverde een losse waarde van 45 cent (engel in scheepje met een kaars als mast) en een serie (27,33, 55 en 90 cent), waarop engelen met vleugels van hulst, klokken, ster en kerstbal te zien zijn. Christmas-eiland beeldt in een strip van vijf waarden (27, 33 45, 60 en 90 cent) diverse kerst liedjes uit. Zweden toont muur schilderingen (thema: geboorte van Christus) van Albertus Pictor in middeleeuwse kerken. Vier ver schillende zegels van elk 1,80 kro nen uitgegeven in boekjes met twaalf zegels. Finland kwam met het St Thomas-kruis (ter bescher ming van huizen en bewoners) met hyacinten en uit hout gesneden vo gels plus tulpen, beide ter waarde van 1,20 mark. Symbolische voor stellingen van winterse beelden (sneeuwkristallen, witte bergtop pen en dergelijke) sieren de zegels van 8 en 9 kronen van IJsland. De Bahama's lieten de verzame laar kennis maken met tekenin gen van de lokale kunstenaar Al ton Roland Lowe, zoals 'Thuiskomst voor Kerstmis' wn 'Grootmoeders kerstboeket'. De waarden 5, 25, 31 en 35 c). Tfenslot- te Sri Lanka met het thema mo- danna met kind (60c en Rs 9) plus een velletje met beide waarden. Verenigde Naties ZIERIKZEE - Thema verzamelaars die de Verenigde Naties in hun verzameling trach ten te completeren hebben dit jaar ook niets te klagen. Eind no vember bracht de Postadmi nistratie van de VN een serie uit over het welzijn van het kind. ,,Alle naties en volken samen zijn verantwoordelijk voor het wel zijn van de kinderen van de we reld. Geen enkele moeite moet gespaard blijven om aan deze ver plichting te voldoen", zette Javier Pêrez de Cuéllar, secretaris generaal van de VN daar als kant tekening bij. De zegels zijn uitge ven in Geneve (twee), New York (twee) en Wenen (twee). ZIERIKZEE - De wedstrijd tussen Zierikzee en Vlissingse Fles in de hoofdklasse viertallen werd de wedstrijd van de Ghestem-conventie. Het Zierikzeese paar Cor Blonk en Mattieu van Hengstum speelt deze conventie al lang en maakte er in deze wedstrijd goed gebruik van. In Biedconventies van de hand van Forch wordt de Ghestem-conventie als volgt omschreven: De Ghestem-conventie is een zeer uitgebalanceerde conventie voor het bieden van uitgesproken tweekleurenspellen na een opening van de tegenpartij. a. Opent de tegenpartij met 1 in een kleur, dan geeft 2 in diezelfde kleur een tweekleurenspel aan in de 2 'uitersten' van de overgeble ven kleuren, bijvoorbeeld 14-24 betekent schoppen-ruitenspel; 1 - 2betekent sehoppen-klaverspel en zo verder. b. 2SA als volgbod, geeft een tweekleurenspel aan in de twee laagste overgebleven kleuren, c. 3 Klaver als volgbod, geeft een tweekleurenspel aan in de twee laagste overgebleven kleuren. Tégen Vlissingse Fles ging het voor Zierikzee vanaf het eerste spel goed. Spel 1/N/Niemand. 4 T95 V HB96 AV94 4 73 4 - V 852 H8752 4 VT986 4 A632 4 AT743 BT3 4 K De tegenstanders spelen als ja ren als partners, maar omschrij ven hun handen niet goed aan el kaar, waardoor ze regelmatig in het verkeerde contract zitten. lé gen het Zierikzeese echtpaar Wil lem en Frangoise van den Berg na men zij 4* uit met 44, wat gedoubleerd 1 down ging 100). Bij Blonk en Van Hengstum volg de Blonk 1V met 2 V 'de twee uit ersten', dus 4- en 4-spel. Het eind- contract werd 54, hetgeen superieur is tegenover het schop pencontract. Natuurlijk is duide lijk te zien, dat 4V 1 down gaat, maar met dichte kaarten is dat niet zeker, terwijl 54 nooit veel down kan, daarom zal veelal 44 uitgenomen worden met 5 4Door het goed zitten van 4/4 werd dit contract gemaakt (+400). Stand 11- 0. Spel 2/O/NZ. 4 B72 4 A62 63 4 V9632 4 HV9864 4 T53 4 - 4 K975 975 HBT8 4 AHB7 4 85 4 A 4 VBT843 AV42 4 T4 Ook hier wordt via de Ghestem- conventie het hartencontract van de tegenpartij met 44 uitgeno men. Door de ruitenuitkomst wordt dit spel niet gemaakt (-50). Doordat de Van den Bergs de West speler met 14 volgde en Wil lem van den Berg (N) met ISA een lichte stop in schoppen aangaf, kon Oost na 24 van zijn partner en 34 van Noord in zijn hand geen extra waarden zien om nog een keer het bod van zijn partner te verhogen. Térwijl Matthieu van Hengstum door het Ghestem-bod van Cor Blonk wist, dat zijn dou- bleton in de klaver extra waarden moest hebben. Het contract van 34 werd +1 gemaakt (+170): 14-0. Spel 3 is een 4 4-contract wat aan beide kanten met een overslag wordt gemaakt. Door een verkeer de uitkomst wint de tegenpartij twee punten op spel 4 en spel 5 is weer een manche van 4 4 wat aan beide kanten wordt gemaakt. Spel 6 levert een punt op door een over slag. Spel/Z/Allen. 4 93 4 A5 AHB6 4 VT953 4 B87 4 H432 V83 4 B64 4 AT6 4 VT876 9542 4 A In beide kamers was Noord in 3SA gekomen. De uitkomst was gelijk SB. Noord zit voor de on dankbare taak dit spel zo goed mogelijk af te spelen. Goed, je duikt en neemt SA pas in de derde slag. Je zult van de harten moeten leven. Hartenaas en Harten na. Ho even, bij West valt de 9. Wat speel je in de tweede slag? Als je de Tien speelt en de Heer wordt gemaakt, dan moet later de Boer derde hebben gezeten om vier Hartenslagen te maken. Als de Boer in de tweede slag wordt ge maakt, dan maak je niet meer dan één Hartenslag. Je hebt na Klaveraas geen en tree meer in Zuid. Dat was de re den waarom Willem van den Berg (Noord), na enig nadenken, de Vrouw speelde en zodoende naar 1 down ging. De tegenpartij deed het fout en ging 3 kwetsbaar down (20-2). Door een negatief doublet komt de tegenpartij op spel 8 niet in 44 bij het echtpaar Van den Berg. Maar ook Blonk en Van Hengstum komen er niet in (20-4). Spel 9 is een moeilijk te bieden 3SA, het geen door beide niet wordt gebo den. Geen score. Door het ver keerd taxeren van een sterk 'zwak' spel, mag in de ene kamer Zierikzee 24+2 maken 170) en in de andere kamer 24+1 (+140) dubbele score dus (27-4). 4 HVB874 4 V 6 4 AB542 4 HV542 4 B9 T7 4 H872 ZIERIKZEE - Richard van der Veken is sinds de veertiende ronde van de huishoudelijke competitie van schaakvereniging Zierikzee de nieu we leider volgens het systeem Keizer. Van der Veken werd leider door een overwinning op titelverdediger Martin Krijger, waardoor hij op 423,0 punten kwam. Krijger bleef staan op 397,0 punten en werd ook nog gepasseerd door Huib Uil, die won van Scheele en daardoor op 401,5 punten kwam. In de veertiende rnde, waarin slechts zes partijen werden ge speeld, werd slechts een remise genoteerd. Het duel in de onderste regionen tussen C. van Eldik en D. P. van Wijck leverde geen winnaar op. P. J. Legerstee kon het niet red den tegen J. C. Dopper en ook B. S. Spiegels liep tegen een nederlaag op. F. H. Baakman was te sterk voor hem en door dat resultaat wisselden beide spelers stuivertje op de ranglijst. A. M. van der Wes ten won van S. J. Stoel. Na veertien ronden ziet de stand er als volgt uit: 1. R. van der Veken 423,0 pnt.; 2. H. Uil 401,5 pnt.; 3., M. M. Krijger 397,0 pnt.; 4. O. E. Vleeshouwer 339,5 pnt.; 5. P. van der Zwan 316,5 pnt.; 6. J. A. J. van der Made 312,5 pnt.; 7. J. F. Spie gels 309,5 pnt.; 8. P. Wiebols 302,0 pnt.; 9. J. J. Hoogstrate 294,0 pnt.; 10. J. L. Bom 289,0 pnt.; 11. A. J. Scheele 288,5 pnt.; 12. A. M. van der Westen 274,0 pnt.; 13. J. M. Be velander 248,5 pnt.; 14. J. Verkerk 242,5 pnt.; 15. J. van Loon 208,0 pnt.; 16. S. J. Stoel 207,0 pnt.; 17. F. H. Baakman 204,0 pnt.; 18. B. S. Spiegels 193,0 pnt.; 19. J. C. Dop per 174,0 pnt.; 20. P. J. Legerstee 155,5 pnt.; 21. J. Koster 152,0 pnt.; 22. C. van Eldik 139,5 pnt.; 23. J. T. M. van der Veer 101,0 pnt.; 24. J. Vos 78,0 prit.; 25. D. P. van Wijck 72,5 pnt.; 26. P. C. van der Schee 20,0 pnt.; 27. J. Krijger 19,0 pnt. Winstkansen Zierikzee II ZIERIKZEE - Het tweede team van schaakvereniging Zierikzee ontving het derde team van Mid delburg. Om nog aanspraken te kunnen maken op de titel in de eerste klas moest Zierikzee win nen. Er werd daarom op alle bor den fel gestreden. Op het eind van de avond was de stand nog gelijk: 3V»-3V* met nog een hangpartij tussen J. van Loon en C. Brou wers. De afgebroken partij is die aan het hoogste bord. De afgebroken stelling is zodanig, dat er voor Van Loon nog winstkansen aanwezig zijn, zodat Zierikzee II de ontmoe ting uiteindelijk nipt wint. De gedetailleerde uitslagen zijn als volgt: J. van Loon-C. Brouwers afgebr.; O. Vleeshouwer-W. Flisse- baalje lh-V2; J. Verkerk-M. Vos V2- V2; P. Wiebols-W. Duvekot 1-0; J. Bom-P. de Vries 0-1; J. Hoogstrate- W. Oranje 0-1; P. van der Zwan-P. Hengstmengel 1-0; S. Spiegels-H. J. Meyer M1-I6. Tbtaalstand: Zierik zee II-Middelburg III 3W-3W. Computerschaak ZIERIKZEE - Een van de char mes van het spelen in clubver band is het voortdurend wisselen van tegenstander. De ene keer speel je tegen een aanvallend in gestelde schaker, de andere keer tegen een berekende, afwachten de speler. Eén ding hebben alle schakers van een club gemeen, fouten en blunders maken ze allemaal. Voorbeeld. De één ziet een zo die pliggende combinatie, dat hij ver geet zijn dame. die aangevallen stond, te verzetten; een ander ziet mat in één zet over het hoofd. Wanneer tegen een computer ge speeld wordt, dan zal de computer nooit zo'n enormiteit begaan. Hierin komt verandering. Een Amerikaanse programmeur werkt aan een programma, waar in menselijke domheid is opgeno men. Het kan volgens hem nog een paar jaar duren voor het program ma klaar is, mar dan zal er toch echt een domme computer zijn, die een voor de hand liggende mat-zet door de chips laat schieten en zich dan verontschuldigt met de oermenselijke uitspraak: ,,Ik deed echt mijn best". Opnieuw monsterverlies SV Zierikzee ZIERIKZEE - De hoofdmacht van schaakvereniging Zierikzee leed voor de tweede keer in suc cessie een monsternederlaag in de hoofdklas van de Zeeuwse Schaakbond. Werd eerst met 7Vi-»/t verloren in de uitwedstrijd tegen Vlissingen, nu werd in Zie rikzee met dezelfde monsterscore verloren van Terneuzen. In do ontmoeting tegen Vlissin gen werden drie partijen afgebro ken. In de tweede zitting slaagde Scheele erin om met een remise de eer te redden. In de match tegen Térneuzen scoorde Uil een remise, een remise trouwens, die bijna een heel punt geweest was, gezien het overwicht van een loper en een pi on van Uil. Het is duidelijk, dat Zierikzee bepaald niet tot de sterkste in de hoofdklas behoort. Er degradeert echter slechts een team. Onderaan staat momenteel Middelburg II, waarvan 2ierikzee al gewonnen heeft. Degradatie kan daardoor mogelijk ontlopen worden. ZIERIKZEE - Het achttal van damclub Zierikzee won tijdens de laatstgespeelde competitiewedstrijd in de eerste klas van de Zeeuwse Dambond met 11-5 van Middelharnis. De partij aan het vierde bord tus sen Chris van de Wielen en Ad Knape viel het meeste op. Van de Wielen had de partij goed kunnen winnen, maar op het cruciale moment, dat hij de partij leek te kunnen binnenhalen, sloeg Knape verrassend win nend toe via een fraaie slagzet. De partij, waarin regerend DC Zierikzee-clubkampioen Chris van de Wielen met de zwarte schij ven speelde, was enerverend ge noeg, om aan een nadere analyse onderworpen te worden. Herstel voor Jules Gajadhar tijdens ZK 's-GRAVENPOLDER - Tijdens de vijfde ronde van het Zeeuws kampioenschap dammen, die in 's-Gravenpolder werd afgewerkt, speelden de twee Zierikzee- deelnemers in de hoofdklasse te gen elkaar. De partij tussen Jos de Wild en Cor Boot werd niet wat er vooraf van verwacht werd. De Wild ging in het middenspel da- ,nig in de fout, waaruit Boot twee schijven winst behaalde. Spoedig was de partij voor hem gewonnen. Jules Gajadhar herstelde zich van zijn nederlaag tegen Arnold Darsan en klopte nu koploper Pe ter Schunselaar verrassend. Dar san rekende af met Jan Blom. Pim Filius en Jan van Stricn kwamen remise overeen en Cees van Rijs wijk was duidelijk te sterk voor Cees de Jonge. Jaap de Jonge en Wim Koppejan stelden hun partij uit. De zesde ronde wordt op 4 ja nuari 1986 verspeeld. De stand ziet er na vijf ronden als volgt uit; 1/2. A. Darsan en J. Gajadhar 8 pnt.; 3/4. P. Filius en P. Schunselaar 7 pnt.; 5/6. C. de Jonge en C. van Rijswijk 5 pnt.; 7. C. Boot 4 pnt.; 8/9. J. de Jonge en W. Koppejan 3 pnt. (uit 4 partijen); 10/11. J. Blom en J. van Strien 3 pnt.; 12. J. de Wild 2 pnt. 1. 33-28 19-23; 2. 28x19 14x23; 3. 39-33 10-14; 4. 44-39 14-19; 5. 50-44 5- 10; 6. 32-28 23x32; 7. 37x28 10-14; 8. 42-37 16-21; 9. 31-26 18-22; 10. 47-42 11-16; 11. 37-32 12-18; 12. 41-37 7-12; 13. 37-31 1-7; In plaats van 1-7 had zwart ook de afruil naar veld 27 kunnen spe len met interessant spel nadien. 14. 31-27 22x31; 15. 26x37 21-26; 16. 34-29 17-21; 17. 40-34 18-23; 18. 29x18 12x23; 19. 46-41 7-11; 20. 44- 40? Zwart kan nu een dam nemen op veld 46 om later, na afname van de dam, twee schijven winst over te houden26-31; 37x17 11x22; 28x17 23-29; 34x23 19x46. Zwart kan de dam niet houden, maar de uiteindelijke afname kost wit een schijf en bovendien is de witte schijf op veld 17 ook verloren. In de partij zelf speelt zwart echter 23-29, waarop wit uiteraard eerst naar veld 24 slaat. De dam voor 2wart komt er niet, maar er resul teert zwart nu één schijf winst, wat normaal gesproken bij club- dammers later ook partij winst in houdt. 2023-29; 21. 33x24 20x29; 22. 34x23 26-31; 23. 37x17 11x44; 24. 23-18 (verplicht) 13x22; 25. 43-39 44x33; 26. 38x29 8-13; 27. 42-38 6- 11; 28. 48-42 16-21; 29. 49-43 21-26; 30. 41-37 11-16; 31. 43-39 15-20; 32. 39-33 2-7; 33. 40-34 7-11; 34. 32-28 22- 27; 35. 45-40 16-21; 36. 35-30 20-24; 37. 29x20 14x25; 38. 40-35 11-16; 39. 37-32 3-8; 40. 41-37 4-10? Met de laatste zet 4-10 denkt zwart wit totaal weg te hebben ge speeld. Immers na 33-29 volgt 19- 23! en na de afruil 37-31 26x37 32x41 slaat wit toe met 27-31! Wit heeft echter nog een fraaie slagzet achter de hand gehouden en die heeft zwart duidelijk niet opge merkt. 41. 28-22 27x18; 42. 30-24 19x28; 43. 32x5! (over vijf schij ven!). Chris van de Wielen kon meteen opgeven. In plaats van het gespeelde 4-10 was 19-24 een sterke zet geweest en 8-12 was ook moge lijk geweest. Deze partij maakte duidelijk, dat winst en verlies soms erg dicht bij elkaar kunnen liggen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1985 | | pagina 13