MET DE NIEUWSBODE NAAR SAUERLAND Rinus van der Velde, jongste VUT-ganger Schouwen-Duiveland RESERVERINGSBON voor de lezersreis van de Zierikzeesehe Nieuwsbode Na 33 jaar bij één werkgever RENESSE - „Het fijnste vind ik, dat ik na veertig jaar geen brood en een fles koffie meer hoef in te pakken voor tussen de middag. En verder ben ik blij en heb wat heim wee tegelijk. Je sluit toch een periode van je leven af. Moeite er mee? Nee hoor! M'n maat heeft het er moeilijk mee maar ik niet Dit zegt waarschijnlijk de jongste VUT-er van Schouwen-Duiveland, Rinus van der Velde uit Renesse, die vrijdag met 59 jaar 'afzwaaide' als uitvoerder bij gebroeders Bijkerk bv, aannemers te Burgh- Haamstede. Rinus van der Velde op de laatste dag in dienst, achter de cirkelzaag. Rinus heeft er 33 jaar opzitten bij één werkgever. Een langzamerhand zeldzaam verschijnsel tegenwoordig. Na de LTS (ambachtschool vroeger) leerde Rinus het vak bij aannemers bedrijf Braber in Renesse. En zoals dat vroeger ging: dat betekende van zeven uur 's ochtends tot zes uur 's avonds werken voor een bedrag van één rijksdaalder. ,,Dat loon kreeg ik een jaar lang en toen dat om was heb ik héél lang moeten praten om er vijf gulden van te maken. Mijn vader vond het in eerste instantie niet zo be langrijk dat er geld binnenkwam, als er maar een vak geleerd werd, en dat deed ik. Maar voor mezelf vond ik het wel leuk om wat meer te verdienen". Rinus van der Velde behoorde tot de lichting opgeroepen militairen, die naar Indië moest en wel drie jaar lang. Van iets verdienen en het vak beoefenen kwam niets. 33 jaar achtereen Na het vervullen van de dienst plicht kon Rinus terugkeren bij Bra ber voor korte tijd. Daarna werkte hij nog een jaar bij aannemer Padmos in Dreischor, maar toen kwam Burgh- Haamstede in zicht waar bij aanne mers Bijkerk en Steur een functie vrij kwam. En dat was 33 jaar gele den. Tbt vrijdagmiddag is hij daar achtereen gebleven. Om twaalf uur werd hem te verstaan gegeven dat hij maar moest opkrassen Rinus van der Velde heeft zich voornamelijk verdienstelijk ge maakt, zo verwoordde ook vrijdag middag Bas Bijkerk, toen het com pagnonschap schipbreuk liep en Bijkerk alleen verder ging zonder Steur. Rinus werd uitvoerder en nam het timmerwerk voor zijn rekening. Voor dit werk waar Rinus zijn rug onder heeft gezet, soms moeilijk, soms omvangrijk, werd hij vrijdag terecht geprezen ook voor zijn grote inzet en vakmanschap. In die periode (de 'gouden tijden voor de aannemers) bouwde Rinus van alles, zeker zo'n 500 recreatiebun galows. Heel het park De Horizon bijvoorbeeld, waarvan de beheerder Jan Fait hem vrijdag persoonlijk nog een zeer welkom cadeau gaf: een 'nat je en een droogje' in de vorm van een lekkere fles en een diner voor twee personen in De Horizon. Over waar dering gesproken Met genoegen De 'gouden tijden' voor de aanne mers betekenden niét direct automa tisch ook 'gouden tijden' voor Rinus, maar wel een periode waar hij met genoegen aan terugdenkt. Het poli tiebureau in Haamstede bouwde hij en ook de huishoudschool in die plaats om maar een paar voorbeelden te noemen, en nog een bungalow park: het Hooghillenbos. Allemaal tastbare bewijzen van vakmanschap. Het was eveneens een periode waarin Rinus veel leerlingen opleid de via het leerlingenstelsel. „Als ze van school komen kennen ze niks", zegt hij, alleen een paar grondbe ginselen". Die leerlingen leerden on der meer hoe je een trap moet maken, een voorliefde van Rinus, die van z'n vak zegt dat het een mooi vak is en dat hij nooit iets anders heeft ge wild. Opmerkelijk is in deze dat een man met zo'n grote liefde voor z'n werk nog voor z'n zestigste levensjaar het gereedschap laat voor wat het is en er definitief mee op houdt, gebruikma kend van de daartoe geschapen moge lijkheden in deze bedrijfstak. Waar om juist Rinus? Winter „Die regeling is er niet voor niets. Kijk, 's zomers gaat het nog wel, maar in de winter begon ik er tegen op te zien om met vorst een dak op te klimmen. Het wordt een beetje te veel. Maar ook heeft meegespeeld dat er in mijn plaats nu eeen werkloze timmerman aan de slag is kunnen ko men. En verder zal ik het niet missen: eerst was het werk m'n hobby en nu is m'n hobby m'n werk. Ik zal heus wel een paar karweitjes doen, want er is al gevraagd: Pa, wanneer kom je nou... Ze weten me echt wel te vinden hoor. Ik zal wat meer gaan fotografe ren, lezen en puzzelen. Langs het strand wandelen doe ik ook graag omdat ik in de duinen geboren ben. Ik denk dat ik tijd tekort kom". Goeie pak Tot en met vrijdagochtend heeft hij gewerkt en daarna in het goeie pak gehesen, zoals hij het zegt. In De Westhoek in Burgh waren vervolgens halverwege de middag alle collega's verzameld, zo van het werk, en werd er in een gezellige sfeer gekletst en gedronken. Bas en Johan Bijkerk, die het bedrijf van hun vorig jaar overleden vader hebben voortgezet, voerden er het woord en lieten het daarbij niet: een geldbevattende en veloppe plus een prachtig bloemstuk voor zijn echtgenote was het bedrijfs- geschenk, gekoppeld aan de wens voor nog vele jaren in gezondheid met vrouw en gezin. Namens de per soneelsvereniging bood Wim van Dienst eveneens bloemen en een en veloppe aan en Jan Fait het al ge noemde 'natje en droogje'. Rinus tot slot van de bijeenkomst bedankte voor de goede woorden en geschen ken waarmee zijn laatste werkdag voorbij was. Maar niet écht zijn laatste werk dag, want maandag al was hij aan het klussen. Er moet thuis nog een ka mertje behangen worden, de douche betegeld, er ligt nog schilderwerk te wachten en het garagedak moet wor den vernieuwd. Klussen die zijn blij ven liggen in de voorgaande tijd en zodoende kan Rinus er van spreken dat zijn werk nu zijn hobby is gewor den. Is hij blij dat het afgelopen is? Ri nus: „Ja, toch wel. Blij dat ik nu kan doen waar ik zin in heb, mits de vrouw niet teveel karweitjes voor me heeft natuurlijk", voegt hij er gek scherend aan toe. „Ik hoop nog èrg lang van m'n pensioen te kunnen ge nieten", zegt hij tot slot. Mede om wat om handen te hebben heeft hij reeds een stukje grond gehuurd sa men met zijn broer die hem al voor ging in de VUT. Van timmerman- uitvoerder naar landbouwer is voor zo'n man echt niet moeilijk: wat z'n ogen zien kunnen z'n handen. JA, ik meld mij aan als deelnemers) aan de lezersreis van de Zierikzeesehe Nieuwsbode: Geb. datum Man/Vrouw 1 2 3 4 Wij kiezen voor de reis van 13 - 15 maart 1986 de reis van 20 - 22 maart 1986 Ik ben wel/geen*) abonnee van de Zierikzeesehe Nieuwsbode. Ik betaal de reissom vooraf na ontvangst van een acceptgirokaart. Correspondentieadres: Naam: Straat: Woonplaats: Postcode: Telefoonnummer: Ik/Wij wensten) wel/geen*) reisverzekering af te sluiten. Doorhalen wat niet van toepassing is. Deze reserveringsbon zenden aan: Redactie Zierikzeesehe Nieuwsbode, Postbus 1. 4300 AA Zierikzee. of afgeven aan de receptie van de krant aan het Janncwckkcn 11 te Zierikzee. Via het kuurplaatsje Fredeburg en Wenholthausen wordt de terugreis naar het hotel ondernomen, waar we ons opnieuw op een voortreffelijk di ner zullen „werpen". Keulen De derde dag, tevens de laatste van de reis, gebruiken we allereerst om nog een stukje van het Sauerland te bekijken. Vervolgens wordt via Bal- ve en Werdohl koers gezet naar Lü- denscheid, waar we de autobaan naar Keulen nemen. Daar krijgt u na de lunch gelegenheid om te winkelen in de drukke winkelstraten van Keulen, tenzij u die tijd liever gebruikt om de de beroemde Dom van Keulen te be klimmen. Aan het eind van de mid dag gaan we via de autobaan verder huiswaarts om in de omgeving van Breda van een voortreffelijk af scheidsdiner te gaan genieten. Tbt slot wordt u weer teruggebracht naar de plaats, waar u twee dagen eerder bent opgestapt en is het tijd om afscheid te nemen, vol opgedane indrukken tijdens een prachtige reis. Het hotel Het Dorint-hotel, waar we twee nachten doorbrengen, is er een uit een keten van klasse-hotels met vesti gingen in West-Duitsland, België en Zwitserland. Het staat bekend om zijn uitstekende verzorging en meer dan voortreffelijke maaltijden. De diners, die we er tot nu toe tij dens de lezersreizen hebben genoten, waren oog- en tongstrelend. En dan praten we maar niet over het ontbijt. Je moet het werkelijk een keer mee gemaakt hebben om het te kunnen geloven: Je kunt werkelijk alles eten waar je zin in hebt en net zoveel als je wilt. Een enorme uitstalling van al lerhande zaken, die in de verschillen de Europese landen 's morgens op de ontbijttafel belanden. De kamers van het hotel zijn uiterst comfortabel ingericht met te levisie, telefoon, mini-bar, douche en ligbad. De accommodatie van het ho Het stadje Winterberg, op een hoogte van 700 tot 842 meter, is een bekend wintersportcentrum. tel zelf biedt volop mogelijkheden tot ontspanning. Wat dacht u van een paar baantjes trekken in het over dekte zwembad na de reis? (Denk aan badkleding en badjas!) Of even lekker relaxen in de sauna of het so larium. Of een partijtje kegelen op de aanwezige kegelbaan? Een andere mogelijkheid is het drinken van een glaasje in de bier- en wijnstube of aan de bar. Kosten De reissom bedraagt voor abonnees 295,—, voor niet-abonnees 315,—. Wanneer u een reisverzekering wenst af te sluiten, en dat adviseren we u, dan kost u dat per persoon 6,— voor drie dagen. Voor een éénpersoonskamer, waar van er maar enkele beschikbaar zijn, betaalt u een toeslag van 40,—. Uiteraard moeten we hier ook nog even meedelen dat de reizen naar Sauerland alleen worden gemaakt wanneer daarvoor voldoende be langstelling bestaat. Maar gezien de ervaringen van voorgaande jaren zijn we daar niet bang voor. Het zal eerder zo zijn dat we het spreekwoord: „Wie het eerst komt moeten hanteren. Alle verdere inlichtingen over de reis zijn verkrijgbaar bij het touring- carbedrijf Van Oeveren, Watermolen 19, Zierikzee, telefoon 01110-2319. De acceptgirokaarten voor de betaling worden ook door dat bedrijf verzon den. De reserveringsbonnen moeten echter worden ingeleverd bij de Zie rikzeesehe Nieuwsbode. Lezersreis duurt nu drie dagen met keuze in data ZIERIKZEE - Al twee jaar heeft de Zierikzeesehe Nieuwsbode, met groot succes, een lezersreis georgani seerd. Het eerste jaar ging de reis naar het Ahrdal en de tweede aflevering bracht vele lezers naar Kaiserslautern en het Eifelgebied. Ook voor het komende jaar staat een lezersreis op het programma. Opnieuw ligt ons reisdoel in West-Duitsland: het Sauerland. In samenwerking met het touring- carbedrijf Van Oeveren te Zierikzee hebben we een schitterende tocht uit gestippeld door het hele Sauerland. Aan de opzet van de lezersreis hebben we een kleine wijziging aangebracht, waarvan we denken dat die op prijs gesteld wordt. In de beide voorgaan de jaren hoorden we van vele reislustigen dat ze het erg jammer vonden dat de reis maar twee dagen duurde. De ene dag vertrek je van Schouwen- Duiveland en de andere dag ben je 's avonds al weer thuis. „Je zou er eigenlijk nog een dag bij moe ten hebben, dan heb je ook meer tijd om iets te bekijken of te gaan doen", zo luidde de veel gehoorde opmer king. Drie dagen We hebben die opmerkingen ter harte genomen; na veel wikken en wegen en onderhandelen zijn we in staat geweest om tegen een geringe meerprijs een derde dag aan het pro gramma toe te voegen. Tijdens de kostprijsberekeningen bleek een tweedaagse reis uit te komen op een bedrag van rond de 250 gulden. Een dag extra zou slechts enkele tientjes meer gaan kosten. Omdat het hotel een aanzienlijke korting gaf voor de tweede dag, terwijl de mogelijkhe den voor het reisprogramma veel groter zouden zijn. In overleg hebben we dus besloten om er een driedaag se reis van te maken. De kosten: voor abonnees 295,— en voor niet- abonnees 315, Het reisdoel is, zoals gezegd, het schitterende Sauerland; daar bren gen we twee nachten door in het Dorint-Hotel Sauerland te Arnsberg, één van de klasse-hotels uit de Do- rintketen. Diegenen die de Nieuws- bodereis al eens eerder hebben mee gemaakt, weten over welke klasse we spreken. De tweede dag wordt geheel be steed aan een boeiende rondrit door het Sauerland, waarbij het niet on mogelijk is dat we in de omgeving van het wintersportplaatsje Winter berg nog in de sneeuw belanden. De derde dag wordt gebruikt voor de terugreis, waarbij men in de gele genheid wordt gesteld om wat te win kelen in Keulen. De tweede verandering is dat we onze lezers, in tegenstelling tot de voorgaande jaren, in staat stellen om zelf een keuze te maken voor de ge wenste data. We hebben namelijk twee reizen gepland, die allebei be ginnen op donderdag en eindigen op zaterdag. De eerste reis wordt gehou den van donderdag 13 tot en met za terdag 15 maart. De tweede reis wordt precies een week later gehou den: van donderdag 20 tot en met za terdag 22 maart. Uw keuze kunt u kenbaar maken op het aanmeldings formulier. Wat gaan we doen? Nu even terug naar de reis zelf. Wat gaan we doen? Allereerst vroeg uit de veren, want op donderdagochtend vertrekken we vroeg vanaf verschil lende opstapplaatsen op Schouwen- Duiveland. De reis wordt gemaakt met een zeer comfortabele touringcar van de firma Van Oeveren, zodat ver moeidheid van het reizen nauwelijks opgeld zal doen. Bovendien weten we uit ervaring dat de chauffeur van de bus gedurende de gehele rit zal wij zen op markante punten en de reislustigen veel wetenswaardighe den zal vertellen over wat er te zien is onderweg. Ook daardoor wordt het reizen op zich erg plezierig en gaat de tijd in de bus snel voorbij. Na een koffiestop in Meerkerk ver volgen we de reis, via Arnhem en de Duitse autobaan, naar Kamen. Daar zullen we de lunch gebruiken. De middag wordt doorgebracht met het schitterende uitzicht dat het schilder achtig Sauerland heeft te bieden. De eerste plaats, die we aandoen, is Soest, een schitterend oud stadje met heel veel vakwerkhuizen. U zal ruim schoots in de gelegenheid worden ge steld om met het plaatsje kennis te maken. Na de theepauze toeren we het heu velachtige Sauerland in om via de Möhne-Stausee (een groot stuwmeer) in Arnsberg te arriveren. We zoeken ons hotel op waar we twee nachten zullen verblijven. Rondrit Tijdens de tweede dag zullen we een boeiende rondrit maken dwars door het Sauerland. We volgen het ri viertje de Ruhr en komen zo in Me- schede. Vervolgens gaat de rit via lan delijke wegen naar het wintersport plaatsje Winterberg, waar de lunch wordt gebruikt en gelegenheid be staat om rond te kijken op eigen gele genheid. 's Middags rijden we langs de sneeuwpistes van de Kahler Asten (841 meter hoog). Hoewel het dan al wat laat in het seizoen is, bestaat de kans dat er nog sneeuw ligt en men nog de ski-sport of het langlaufen be oefent. Maar dat is geheel afhanke lijk van de goedgunstigheid van het weer. Het Dorint-hotel in Arnsberg heeft een schitterende ligging aan de rand van de stadtegen de beboste heuvels. t f>

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1985 | | pagina 4