Schouwen-Duivelandse kerstsfeer anno 1985 I s een kleurtje halen op zonnebank 9 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 24 december 1985 Nr. 23852 Onze samenleving bestaat uit tegenstellingen. Dat is soms onaangenaam, ook wel eens prettig. Maar eigenlijk altijd boeiend. Bij het naderen van de kerstdagen is er een goede aanleiding om ons eens te verdiepen in de wijze waarop vroeger en tegenwoordig die dagen worden doorgebracht en „be leefd". Als vanouds zal voor zeer velen - ook op Schouwen-Duiveland - de kerkgang het hoogtepunt zijn, al dan niet gevolgd door een sfeervolle maal tijd thuis. Ook buitenkerkelijken willen dan het bedehuis nog wel eens be zoeken. Daarnaast zijn er tallozen, die sinds lang de band met hun kerk (gemeenschap) hebben verbroken en voor wie de zondagsheiliging in feite niet meer bestaat. Toch willen zij, die niet aan een of andere kerkelijke vie ring deelnemen, tijdens die vrije feestdagen wel eens iets anders. Men zoekt het vaak in de richting van een kerstdiner-bij-kaarslicht. Het dient gezegd dat er op dat gebied in de steden en dorpen van Schouwen keus genoeg is. De exploitanten van restaurants en bungalow-bedrijven sloven zich extra uit en zijn onuitputtelijk in het bedenken van kerstattracties. Het zal moei lijk zijn om niet onder de indruk te komen van de wervende tekst van een groot bungalowpark, gelegen op het westelijk deel van Schouwen: „fijn kerst viering in een compleet bungalowpark; lekker bij de open haard vi deofilms kijken en anderen de afwas laten doen en een kleurtje halen op de zonnebank!" Het is dus duidelijk dat ieder een zich bij het doorbrengen van de feestdagen, of dat nu de kerst dagen zijn of de overgang van oud- naar nieuwjaar, een ander beeld vormt van de ingrediënten die bij dragen tot verhoging van gezellig heid en romantiek. Voor de open haard kan men zo veel houtblokken aandragen als men wil en de kaarsen bij tiental len omsteken, maar bij een druile rige regen buiten ontbreekt er toch iets wezenlijks aan de kerst sfeer. Echt winterweer met sneeuw en ijs, dat vaak wordt verfoeid, is dan gewenst. Velen zoeken dat in de wintersportcentra maar ook de thuisblijvers stellen wel prijs op een pak sneeuw. Een donzen de ken van sneeuwvlokken kan stad en land zo mooi maken, omdat eventuele sporen van bouwvallig heid dan vrijwel geheel worden verdoezeld. Zelfs een dunne laag poedersneeuw kan stadsbeelden omtoveren tot ware sprookjes Fraaie foto's Er zijn enkele fraaie foto's be waard gebleven van wintergezich- ten in Zierikzee, gemaakt tijdens de kerstdagen van het jaar 1906. Het sprookje van een witte kerst was werkelijkheid geworden! Vooral het Havenpark was beeld schoon; de in onze ogen wat ouder wets aandoende beplanting met hier en daar een boom of heester zag er met die witte donzen deken haast onwerkelijk en verdroomd uit. Maar ook het gebied van Vis- sersdijk en Scheepstimmerdijk, dat kennelijk van een hoog stand punt af (de Zuidhavenpoort?) was gefotografeerd, bood een boeiende aanblik. Een panoramisch over zicht van de Meelstraat in de rich ting van de Nieuwe Kerk en de Dikke Tbren was al even mooi. Omdat vooral vroeger in de win tertijd maar weinig onderwerpen op de gevoelige plaat werden vast gelegd, zijn de hiervoor genoemde beelden extra waardevol en zeld- Bar en boos Tegenover de sfeer en romantiek van een witte kerst staan evenwel ook andere winterervaringen, die in sommige gevallen verre van aangenaam waren. Bij overleve ring kunnen we soms vernemen van strenge en zeer onstuimige winterseizoenen maar gedetail leerde gegevens waren er niet zo veel. Bij velen heeft de mening post gevat dat de winters in vroeger ja ren aanmerkelijk strenger waren dan tegenwoordig. Het is zeer de vraag of dat wel waar is. Sinds vo rig jaar beschikken we over een bijzonder omvangrijke en boeien de publikatie onder de titel Bar en boos/Zeven eeuwen winterweer in de Lage Landen. De auteur drs. J. Buisman heeft met behulp van velen een onvoor stelbaar grote hoeveelheid docu mentatie bijeengebracht over winters van voorheen. Hoewel de gegevens uiteraard beknopt moesten worden gehouden kan uit de hoeveelheid verzameld ma teriaal toch wel worden opge maakt dat ook vroeger barre win ters werden afgewisseld door uiterst zachte winters. Dat juist de winter van 1575 op 1576 zo zacht was kwam de inwoners van Zierikzee bijzonder goed uit. De Spanjaarden hadden de stad in een ijzeren greep zodat het erg moeilijk was om voedsel of brandstof aan te voeren. De tem peratuur bleef evenwel in dat winterseizoen zo mild, ,,dat de be woners van het belegerde Zierik zee dat ingesloten was niets ge merkt hebben van het gebrek aan turf!" Ook de winter van 1771 op 1772 was niet bepaald streng te noe men. Eerst op 15 en 16 januari 1772 begon het te winteren: sneeuw en lichte vorst tot omstreeks de twin tigste van die maand. Tbch had het weer een onaangenaam karakter blijkens een aantekening van de befaamde Zierikzeese dokter Job Baster, die noteerde: den 16 Janua- rij was de ellendigste dag door de ongemeene grote menigte van val lende sneeuw en sterke Noordoos telijke en Noordwestelijke wind." Deze kleine bloemlezing kan toepasselijk worden besloten met de vermelding dat bijvoorbeeld ook in 1808 - toen onze gewesten onder het Franse bewind veel te lijden hadden - de winter mild was. In de periode van 16 tot 27 de cember trad lichte tot matige vorst op en men beleefde een witte kerst. Of men daar in die barre tij den veel oog voor heeft gehad ver meldt de historie niet maar wij hebben reden eraan te twijfelen. Tegenwoordig Hoewel tegenwoordig bijna al les mogelijk is kunnen wij met kerst het weer gelukkig nog niet naar onze hand zetten. Wie sneeuw wenst zal moeten afwach ten tenzij hij het zekere voor het onzekere kiest en met auto, trein of bus de witbesneeuwde gebie den opzoekt van de Oostenrijkse of Zwitserse wintersportplaatsen. Niettemin een voorzichtige eindconclusie: de fijnste kerst sfeer ligt dicht bij huis. Wit of groen, kerstsfeer zal er op Schou wen-Duiveland zeker zijn! Wiebe Keikes RENESSE Scholen Voor het begin van de kerstvakan tie werd op de Henesser scholen op sfeervolle wijze kerstfeest gevierd. Eerst donderdagochtend op de peu terspeelzaal 't Opstapje. Vanzelfspre kend was de speelzaal in stijl ver sierd. De kleintjes kregen een krentenbol met daarbij een kaarsje en chocolademelk. Gezamenlijk wer den liedjes gezongen, de leidster ver telde het kerstverhaal en er werd een kerstster gemaakt. Op de kleuterafdeling van de o.b.s. 't Staepel'of werd het feest ook ge vierd. Naast liedjes en een kerstspel was er een kerstmaaltijd van soep met broodjes en versierde cake. De ta fels waren gedekt met door de kinde ren zelfgemaakte kerststukjes. Ook op de rest van de basisschool werd het kerstfeest gevierd met een kerstmaaltijd, welke door de ver schillende groepen in het eigen lo kaal werd gebruikt. ELLEMEET Plattelandsvrouwen in het Dorpshuis te EUemeet is de kerstviering gehouden door de Ne derlandse Bond van Plattelandsvrou wen. afdeling Noordwelle e.o. Bij bin nenkomst in de sfeervol versierde zaal ontvingen de 87 dames het pro gramma van de kerstviering. Na een welkomstwoord door de presidente, mevrouw N. de Hamer-de Jager volgde een sfeervol programma met samenzang, twee optredens door het koortje o.l.v. mevrouw C. Kort en door eigen leden gespeeld het to neelstukje Kerstmis 65 Een kerst verhaal werd voorgelezen door me vrouw A. van Boven en mevrouw I. v. d. Waarden droeg enkele gedichten voor. In de pauzes kregen de aanwezigen naast koffie de traditionele warme wijn met daarbij wat lekkere hapjes. De feestelijke avond werd beëin digd door mevrouw De Hamer, waar bij zij alle aanwezigen bedankte voor hun medewerking aan het welslagen van de sfeervolle avond. Verder wen ste zij iedereen fijne feestdagen toe en sprak de hoop uit iedereen weer te mogen begroeten op de nieuwjaarsre ceptie. welke op 7 januari 1986 in ,,'t Dorpshuis" te Renesse wordt gehou den. KERKWERVE Kerstavond NCVB In een sfeervol versierd vereni gingsgebouw hield de NCVB, afde ling Kerkwerve, woensdag haar kerstavond. De presidente, mevrouw Huigens- Stoei opende deze avond met een ge dicht: Advent. Daarna volgde samen zang en gebed. Allen werden harte lijk welkom geheten, in 't bijzonder de gasten van deze avond. De kerstli turgie getiteld: Het Woord is vlees ge worden, wordt daarna door de eigen leden uitgevoerd. Na de pauze was er nog samenzang, en een kerstverhaal dat werd gelezen door mevrouw v.d. Sluis-Meerdink. Allen die aan deze avond hadden meegewerkt, werden door de presi dente bedankt en daarna sloot ze de avond met dankgebed. DREISCHOK Bejaardensoos De Bejaardensoos in Dreischor heeft in het plaatselijke dorpshuis het kerstfeest gevierd. Mevrouw Van der Werf-Vane opende de middag met een welkomstwoord aan iedereen. Begeleid door het orgelspel zongen de leden lied 138 1, 2 en 4. Mevrouw De Keizer las vervolgens het kerste vangelie voor, gevolgd door lied 145 1, 2 en 3. Na een gezellige pauze stond lied 145 1, 2 en 3 op het pro gramma en een gedicht van mevrouw Van de Kasteele en werd een gedicht gelezen. Na een tweede pauze met warme wijn en lekkere hapjes ver zorgde mevrouw Weijdema een ge dicht en mevrouw De Waay-de Mon nik las het kerstverhaal voor. Met Ere zij God werd de geslaagde bejaarden soos afgesloten. OUWERKERK Vrouwenvereniging De afdeling Ouwerkerk van de Vrouwenvereniging hield onlangs haar kerstfeest onder leiding van me vrouw Den Bleyker. Na het wel komstwoord volgden enkele liederen en las mevrouw Vijverberg het kerst verhaal De eerste aanrijding. Na de thee las een drietal dames gedichten voor. Saartje Boogert begeleidde de zang op het orgel. De avond sloot met Ere zij God en dankwoorden aan al len. die de bijeenkomst met hun inzet hebben doen slagen BRÜINISSE Kerstviering De laatste bijeenkomst van het jaar van de Ned. Chr. Vrouwen Bond, af deling Bruinisse, stond geheel in het teken van de kerstviering. De verga dering werd geopend met een wel komstwoord van presidente L. Rou- kema. De kerstliturgie stond centraal bij het thema De kring wordt steeds groter. Dit betekende dat eerst God met de engel Gabriël er was, later de wijzen, daarna Jozef en Maria en het kindje Jezus en dat tot slot de herders erbij kwamen. Er waren diverse schriftlezingen, declamaties en gedichten die door de dames van de afdeling werden ver zorgd. Het kerstverhaal werd door mevrouw Koster-Wiebrens gelezen. In de pauze werd er traditiege trouw chocolademelk gedronken en werden er enkele bestuursmededelin gen gedaan omtrent de bestuursver kiezing in januari. Twee nieuwe le den werden verwelkomd. Na de pau ze werd de liturgie voortgezet met schriftlezing en enkele fraaie gedich ten, afgewisseld met samenzang. De avond werd besloten door me vrouw Verton, die de dames voor hun medewerking bedankte en ieder geze gende kerstdagen en een goed 1986 toewenste. Kerstzangavond In een goed bezette kerk werd zaterdagavond door het kinderkoor Hallelujah onder leiding van J. P. Knop en de Chr. Gcm. zangvereni ging Laus Deo onder leiding van C. den Braber een koor- en samenzang- avond gehouden, die in het teken van het kerstgebeuren stond. Ds. R. H. M. de Jonge uit Zaamslag opende de avond met gebed en hield een meditatie over Johannes 3 16. Daarna traden beide koren op. af gewisseld met samenzang door alle aanwezigen. Het kinderkoor was met een aantal nieuwe leden flink uitge breid. Er werd met volle overgave en enthousiasme gezongen en de heldere kinderstemmen klonken mooi door het kerkgewelf. Hun optreden viel bij de luisteraars goed in de smaak Laus Deo zong een aantal bekende kerstliederen, dat door het publiek erg werd gewaardeerd. Als éénheid maakte het koor een goede indruk, waarbij de verschillende partijen alert reageerden op de vaste hand van dirigent Den Braber. Een fijne avond, waarbij ook de stemmen van de luisteraars zich konden ontplooien middels de samenzangen. Het orgel werd bespeeld door H. Hoogerheide, die zijn toehoorders een aangename avond bezorgde. Ds. De Jonge sloot de avond mot dankgebed waarna staande nog het Ere zij God werd ge zongen. Kerststukjes Tradities zijn goed maar goede tra dities zijn beter. Dat bewijst elk jaar weer de CJV van Bruinisse net voor de kerst. Ook dit jaar hebben de jeug digen en de leiders hun beste beentje voor gezet met het maken van vele kerstukjes, die werden bezorgd bij de bejaarden van Bruinisse. Een loffe lijk streven derhalve om te trachten licht te brengen in deze donkere tijd. DEN HAAG - De verpakking van giftige stoffen die in het huishouden worden gebruikt moet vanaf het be gin 1986 voldoen aan wettelijke eisen om ze onbereikbaar te maken voor kleine kinderen. HARDENBERG - Minister J. de Koning (Sociale Zaken en Werkgele genheid) heeft besloten tot uitbrei ding van het aantal proefprojecten om langdurig werkloze jongeren aan een tijdelijke baan te helpen. Op dit moment wordt hiermee geëxperimen teerd in drie regio's. Dat worden er tien. zo heeft de bewindsman maan dag in Hardenberg laten weten bij de officiële start van een project voor be roepsopleidingen in noord-oost Over ijssel. Uitgever: 8.V. Drukkerij v/h Lakenman Ocht- man te Zierikzee. Direktie: D. L. van 't Leven. Chef-redaktie: M. Kaat. Advertenties en bezorging: J. van Loon. Kantoor: Jannewekken 11. Zierikzee; postbus 1, 4300 AA Zierikzee; telefoon: 01110-6551. Woonhuisaansluitingen: Advertenties en bezorging (na 18.30 uur): 01119-1660. Redaktie (na 17.30 uur): 01110-6719. 01110-4669. 01110-5396. Fotograaf (na 17.30 uur): 01110-3568 Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbetaling) I 38,70; per jaar f 147.80; losse nummers f 0,75. De abonnementsprijzen zijn inclu sief 5% B.T.W. Verschijnt maandag, dinsdag. donderdag en vrijdag. Advertentietarieven: 49 cent per mm. ..succesjes" (t/m 4 regels) f 6.04. Kontrakttarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclusief 50/0 BTW.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1985 | | pagina 3