Renesser middenstand laat bezoekers aan kerst ruiken Zeeuwse boeren hebben al 400 éénmalige uitkeringen voor levensonderhoud aangevraagd Koster De Later Oosterland is koninklijk onderscheiden DE ZIERIKZEESCHE COURANT Poging tot inbraak Dronken achter stuur WORDT HET reisburo Van Oeveren.. NIEUWSBODE Afscheid interim-directeur In het St. Joanna ziekenhuis in Goes nam vrij dag interim-directeur F. J. Hof afscheid van de Oosterschelde Ziekenhuizen (Pag. 2). Indammen Natuurbeschermers werkten zaterdag erg hard aan het indammen van delen van de Koude- kerkse inlaag. (Pag. 4). Onfortuinlijk Bruse Boys leed bij koploper Serooskerke een enigszins onfortuinlijke nederlaag. Gezien het vertoonde spel zou een gelijkspel verdiend zijn geweest. (Pag. 6). Beter op dreef De heren handbalploeg van Delta Sport lijkt steeds beter op dreef te komen. Nu werd het Rijswijkse Animo met 24-17 kansloos geklopt. (Pag. 7). MAANDAG 23 DECEMBER 1985 142ste jaargang Nr. 23851 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Niet in de roem, doch in datgene, waardoor men haar ver krijgt, ligt de waarde. Arthur Schopenhauer Voor februari 86 zeker 750 aanvragen verwacht GOES - Van de Zeeuwse landbouwers hebben er dit jaar al 400 een éénmalige uitkering aangevraagd, omdat de bedrijfsresultaten een normaal belegde boterham niet mogelijk hebben gemaakt. Het ligt in de lijn der verwachtingen, dat voor de einddatum van de aanvraag- mogelijkheid 750 boeren een uitkering zullen aanvragen. Momenteel hebben zo'n 100 personen uit het district Sehouwen-Duiveland/Tholen een beroep op een uitke ring gedaan. Het gaat hier om cijfers over 1984, omdat de landbouw bij de aanvragen telkens een jaar achterloopt. De landbouwers hebben tot februari '86 de kans om gel delijke steun voor het huishouden aan te vragen. In het bijzijn van zijn echtgenote krijgt koster De Laan door burgemeester J. van Bommel de koninklijke onderschei ding opgespeld. Burgemeester Hm Bommel speldde hem de versierselen na de kerkdienst op voor 45 jaar kosterschap OOSTERLAND - De Duivelandse burgemeester J. van Bommel heeft zondagmorgen de koster van de Neder lands Hervormde Kerk te Oosterland, C. J. de Later, de versierselen opgespeld, die behoren bij de ere-medaille in zilver in de orde van oranje Nassau. Deze feestelijke gebeurtenis vond plaats na de kerdienst, die De Later al 45 jaar lang voorbereidt door de klokken te luiden, de kerk warm te stoken en de kerkleden te ontvangen. Deze respectabele tijd als koster valt in de lange lijst van be zigheden van De Later eigenlijk haast niet op. maakte hij graag van de gelegenheid gebruik, om de overvolle kerk toe te \Vr\«>k' pagii,.. I Volgens R. de Roo van de evene mentencommissie was de plaatselij ke middenstand erg enthousiast over het opzetten van de kerstmarkt. „Er waren eigenlijk maar twee potentiële deelnemers, die hebben afgezien van een plaatsje in het dorpshuis. Dat vind ik een goed resultaat". Inder daad waren de meeste winkeliers aanwezig en deden zij allen hun uiter ste best, om het de bezoekers naar de zin te maken. Eigen wijze Allen op een eigen wijze probeer den zij de aandacht van de bezoekers te krijgen. De Roo legt uit, dat de markt niet in eerste instantie voor de verkoop bedoeld is. „Wij vinden het belangrijk, dat de inwoners op Schouwen-Duiveland nogeens gewe zen worden op ons winkelcentrum". Dat heeft een woordvoerder van het Landbouwschap te Goes desgevraagd medegedeeld. De medewerker sprak niet van een triest resultaat, temeer deze cijfers de laatste jaren een nor maal beeld vormen. Ook verwacht wordt, dat het gros van de aanvragen gehonoreerd wordt. Omdat de aan- vraagtermijn nog niet afgerond is en er derhalve nog geen inventarisatie heeft plaatsgevonden, kan over de oorzaken van de aanvragen slechts gespeculeerd worden. Gedacht moet worden in de richting van noodzake lijk gepleegde investeringen en nega tieve bedrijfsresultaten. Belasting De landbouwers vragen al jaren om een beter belastingstelsel, waarbij de mogelijheden, om een appeltje voor de dorst te sparen beter worden. Mo menteel zien de boeren nieuwe in vesteringen vaak als dé oplossing, om geldafvloeiing naar de fiscus te voorkomen. Zij voelen zich kwets baarder dan de middenstanders in de gewone (detail)-handel, die meer in vloed op de prijzen hebben en ook niet of nauwelijks te kampen hebben met weersinvloeden. „De landbou wers zijn inderdaad erg afhankelijk van het weer. Er is dan ook veel te zeggen voor een beter belasting systeem, maar dat houdt dan wel in, dat de boeren in slechte tijden min der makkelijk voor financiële hulp aan de bel kunnen trekken", vertelt de Landbouwschap-medewerker. BRUINISSE - In Bruinisse, in het huis van K. van K. aan de Bern- hardstraat, is in het weekeinde in de nacht van 21 op 22 december een po ging tot inbraak gebeurd. De achter deur van de woning werd 'bewerkt', maar de aan de deur bevestigde zoge naamde dievenklauwen verhoedden dat er binnen kon worden gekomen. Behalve schade aan de deur wordt er verder niets vermist. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Van Bommel sprak zijn respect en waardering voor de koster uit, die in Oosterland bij iedereen bekend is in welke hoedanigheid dan ook. Hij was gemeentewerkman van januari '46 tot '76. In die dertig jaar fungeerde De Later als deurwaarder, markt meester, bode, schatter van drank wetlokaliteiten en stoker van de openbare lagere school en bejaarden woningen. Voorts is hij 15 jaar con ciërge van het gemeentelijk vereni gingsgebouw geweest tot 1 oktober" 1977. Grafdelver Van '62 tot '76 (14 jaar) deed De La- Advertentie ter zijn werk als grafdelver, terwijl hij ook 15 jaar conciërge is geweest van het gemeentelijk sportgebouw. Als vrijwillig vuurbestrijder diende hij de samenleving van '54 tot '72 (18 jaar) bij de plaatselijke brandweer en al 40 jaar is hij bestuurslid van het Oosterlands Mussengilde. De lijst van verdiensten gaat door met zijn bestuurschap van de plaat selijke Oranjevereniging (17 jaar), lid van het bestuur Stichting Dorpshuis Oosterland (4 jaar) en uiteraard het kosterschap van de Nederlands Her vormde Kerk te Oosterland sinds 1 maart 1940 tot heden. Bij zijn 40- jarig kosterschap werd hij door de landelijke kerkvoogdijvereniging al met een zilveren speld onderschei den. Van Bommel ging in het kort in op de veranderingen, die de tand des tijds ook aan het kosterschap heeft aangebracht. De klok wordt vandaag de dag automatisch geluid en ook de verwarming vergt iets minder werk. Nadat de eerste burger bij De Later de medaille had opgespeld in het bij zijn van diens vrouw, sprak de voor zitter van de kerkvoogdij, J. van de Houten, zijn dank nog uit aan het adres van de koster. ,,U bent altijd aanwezig geweest en had vooral in de wintermaanden veel werk te doen. om de kerk warm te krijgen. De kerk zonder koster is als een klok zonder klepel; dan is het geluid eruit", zei Van de Houten. Stil De Later was een beetje stil van alle lovende woorden en de medaille, toch ZIERIKZEE - In het weekeinde zijn drie autobestuurders die te diep in het glaasje hadden gekeken, door de politie van de straat geplukt. Alle drie legden een blaastest en bloed proef af die in eerste instantie posi tief uitviel. Met een dienovereenkom stig proces-verbaal op zak mochten ze weer naar huis, zónder auto uiter aard. Het zijn A. C. M. T. uit Oud dorp, (in Zicrikzee bekeurd). J. M. V. uit Oosterland (in Bruinisse van de straat gehaald) en B. B. d. M. uit Ei kerzee (in de omgeving van Zierikzee van de weg gehaald). Eerste kerstmarkt in dorpshuis groot succes geworden RENESSE - De Middenstandsvereniging Renesse mag terugkijken op een geslaagde eerste kerstmarkt in het plaatselijke dorpshuis. Ruim 900 mensen passeerden de deuren van het ontmoetingscentrum, om nader kennis te maken met de koopwaar van de Renesser ondernemers. De middenstandsvereniging heeft nu voor de eerste keer haar decemheractie uitgebreid tot de kerstdagen. In voorgaande jaren stopten de festiviteiten na de terugreis van Sinterklaas, inaar deze keer heeft de kerstman ook alle aandacht van de ondernemers gekregen. Vanzelfsprekend daarom, dat de liep de man in vol ornaat rond met kerstman zaterdagmiddag ook acte een zak presentjes voor de kleinste de présence heeft gegeven. Vanaf de bezoekertjes. Met de voor een kerst opening tot het sluiten van de markt man onmisbare bel luidde hij de W WEER. markt in en overstemde daarmee tij delijk de sfeervolle muziekklanken van drive-in-show ATG. Vrolijke klanken Dit muziekgezelschap had de ver zorging van de vrolijke klanken op zich genomen en diende tevens als proclamator van de advertentiebood- schappen van de winkeliers. Door de boxen luidde ook regelmatig een naam van een gelukkige winnaar van een kerstpakket. Reeds bij de ingang kregen de bezoekers een lot, waar mee ze kans maakten op een pakket. Alles om zo veel mogelijk mensen Vervolg pagina 3 Verwachting Deltagebied tot dins dagavond: Perioden met regen Een storing trekt over onze omge ving. Naast veel bewolking zorgt ze voor perioden met regen. De zuidelij ke wind neemt nog in kracht toe en kan mogelijk aantrekken tot hard. Minimumtemperatuur komende nacht 5 graden. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m vrijdag 27 de cember: Woensdag: Veel bewolking Kans op neerslag: 90% Min.temp.: 5 graden Middagtemp.: 7 graden Windkracht: zuidwest 5 Donderdag: Veel bewolking Kans op neerslag: 80% Min.temp.: 3 graden Middagtemp.: 5 graden Windkracht: zuidwest 5 Vrijdag: Half tot zwaar bewolkt Kans op neerslag: 70% Min.temp.: 0 graden Middagtemp.: 3 graden Windkracht: noordwest 5 ZON- EN MAANSTANDEN 24 dec. Zon op 08.47, onder 16.32 Maan op 14.19, onder 6.12 Volle Maan: 27 december (7.30) HET WEEROVERZICHT DE BILT - De dichstbijzijnde van enkele Oceaandepressies ligt morgen boven Groot-Brittannië. De frontale zone, die erbij hoort, trekt in de loop van de dag over ons land. Daardoor gaat het vanuit het westen regenen. Het blijft vrij zacht. Vannacht ligt de minimumtemperatuur bij een graad of 4, morgenmiddag wordt het onge veer 8 graden. De wind, die uit richtingen tussen zuid cn zuidwest waait, wakkert be hoorlijk aan. In het binnenland tot vrij krachtig, aan dc kust en op het IJsselmeer tot hard of stormachtig. Ook woensdag houden we regen achtig en winderig weer. Advertentie 't IS VOLOP ZOMER bij Haal voor de Feestdagen de ZON in huis. Reeds vele ZOMERGIDSEN ver krijgbaar bij: REISBURO APPELMARKT 21 ZIERIKZEE - TEL 01110^5036 von oeveren reizen De kerstmati voorzag de allerkleinste bezoekers van de Renesser kerstmarkt van een presentje.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1985 | | pagina 1