RSG-leerlingen in de weer met rollenpatroon vrouwen in verre verleden en 1985 Ook geld Anjerfonds Schouwen-Duiveland Gemeenteraad Bruinisse bezorgd over waterstand Kerstviering Helpt Elkander in Bruinisse Kerstviering Brouwse bejaardensoos Rotterdam wil maatregelen tegen thuispellen garnalen Betrokkenheid middenstand Renesse 6 ZIERIKZEE - Wie de mening toegedaan is, dat vrou wenemancipatie pas uit de lucht is komen vallen heeft het mis. Ook de gedachte, dat het huwelijk bij wijze van spreken al bestond nog voor de mens op aarde kwam heeft het eveneens aan het verkeerde eind. Door de hele geschiedenis heeft men de vrouwen in de samenleving steeds een bepaalde rol opgedrukt, als verleidster, als 'kenau', maar ook als moeder en onderdanige echtgeno te. Tussen de polen heks en heilige beweegt zich de ge wone' vrouw. Dat de gevestigde orde teksten, prenten en kunstwerken heeft gebruikt ter bevestiging van het rol patroon is de oudere HAVO en Atheneum-leerlingen van de scholengemeenschap Professor Zeeman inmiddels duidelijk geworden. Zonder een waarde-oordeel aan de scholieren op te dringen hebben de leraren Nederlands, drs. T. Brandenbarg, E. Plette, J. Seters en drs. M. Broe- kema, de leerlingen betrokken bij het project Tussen heks en heilige. Initiatiefnemer achter het thema is T. Brandenbarg, conrector HAVO. De burgerij spreekt over de tovenaar in de mand. (Bron: tussen heks en heili ge, uitgeverij SUN.) Een niet alledaags thema voor scholen en het vraagt daarom ook om een korte uitleg. In 1977 startte de Stichting Werkplaats Wetenschap en Maatschappij een studie naar de rol van de vrouw in de samenleving om streeks 1500. De conclusies van dit onderzoek zijn op schrift gesteld in het boek Tussen heks en heilige. Brandenbarg was en is bij dit onder zoek betrokken als neerlandicus. Dat is niet zo vreemd, want het onderzoek wijst meer dan voldoende uit, dat de taal een uniek middel is, om een ge wenst rollenpatroon van man en vrouw te verkondigen en daarmee te stimuleren. De onderzoekers wilden niet dat de resultaten in een stoffige kast zouden verdwijnen, maar dat juist iedereen kennis zou kunnen ne men van de resultaten. Vandaar dat de stichting nu op drie Nederlandse scholen bezig is met het project; een voorbereiding op een grootschaliger project voor alle belangstellende scholen in Nederland. Zierikzee is een van de drie koplopers. Geschiedenis De klassen HAVO-5 en Atheneum-5 en 6 van de scholengemeenschap zijn bij het project betrokken en banen zich aan de hand van uitvoerige dis cussies een weg door de geschiedenis van het rollenpatroon. „We willen als leraren Nederlands geen waarde oordeel uitspreken over de vrouwen beweging of de gevestigde orde, die dit in het verleden, maar ook nu nog tegenwerkt, maar meer een beeld vormen over de functie van de taal en de kunst hierbij", aldus Branden barg. Aan de hand van informatie van de stichting zijn de scholieren aan de slag gegaan. Inderdaad straalt van de prenten uit de veertiende en vijf tiende eeuw een rolbevestigende plaats voor de vrouw. De serie De goede huisvrouw uit 1555 maakt tel kenmale duidelijk, dat de vrouw handelt, haar familie kleedt en voedt, de wijngaard koopt, en de be- hoeftigen te eten geeft. Maar ook beelden gaven de plaats van de vrouw indertijd duidelijk aan. De nadruk op het wettelijk geslo ten huwelijk stamt ook uit die tijd. In het onderzoek komen twee redenen naar voren, waarom juist de kerk het huwelijk propagandeerde. De angst voor de vrouw leidde tot het leggen van -een accent op de afbeelding van de vrouw al§ verleidster (was het im mers Eva in het paradijs niet, die van de appel at Een huwelijk zou een meer stabiele samenleving bevorde ren, omdat buiten-echtelijke kinde ren in voornoemde periode gedoemd waren tot bedelen. Niet bevorderlijk voor een goede samenleving. Collage De leerlingen hebben aan de hand van een opdracht een collage samen gesteld over rolbevestiging van de vrouw anno 1985. Hierbij werden veel reclames aangedragen, waarin de vrouw achter het aanrecht staat. En als een man een keukenapparaat aanprijst, dan gaat het veelal klunge lig. ,,Maar ook dat laatste voorbeeld draagt bij aan het beeld van de man vrouw-verhouding. Vandaag de dag wordt van een man verwacht, dat hij eens in de week voor het eten zorgt", zegt Brandenbarg. Opvallend Een opvallend gegeven tijdens de behandeling van het onderwerp op school is, dat de jeugd in meerder heid een behoudende mening heeft over vrouwenemancipatie. Nog vaak wordt de plaatstoewijzing van de vrouw als juist gezien en het huwe lijk als dé samenlevingsvorm. „Het is opvallend hoe fel de leerlingen met elkaar discussiëren over de voors en tegens van de vrouwenemancipatie. Over één ding is iedereen het wel eens en dat is de rol van de media en de kunst hierbij", vertelt de conrec tor. Het onderwerp raakt verschillende vakken op school. Maatschappijleer en geschiedenis zijn ook uitermate geschikte studies, om de vrouwen emancipatie en de rol van teksten en prenten hierbij uit te diepen. Prakti sche redenen echter (de schoolonder zoeken) en het feit dat Brandenbarg zelf neerlandicus is deed de school besluiten, om het thema tijdens de lessen Nederlands te behandelen. Tussen heks en heilige beperkt zich echter niet tot het leslokaal. De Atheneum-leerlingen zijn op vrijwillige basis naar Nijmegen afge reisd, om daar kennis te maken met de geëxposeerde resultaten van het onderzoek en een toneelstuk. „Dat er 50 van de 70 scholieren zijn meege gaan geeft toch wel aan, dat de be langstelling voor het onderwerp groot is. Het was op een vrijdag en dat is voor veel jongeren een dag, waarop liever niet aan school gedacht wordt. Zeker 's avonds niet", aldus Brandenbarg. Die bewuste avond stond de scholieren een toneelspel in oud-Nederlands te wachten. Een hele opgave om het verhaal dan te volgen, maar met de voorbereidingen in de klas leek een en ander toch wel mee te vallen. Ook tijdens de rondgang langs het tentoongestelde bleek de in teresse onder de jongeren groot te zijn. „We konden, omdat we met zove- len waren, niet iedereen persoonlijk begeleiden. Desondanks bleef de be langstelling groot. We hadden uiter aard niet van de leerlingen verwacht, dat ze stonden te juichen". Klaar Nog niet alle groepen scholieren hebben de zes lessen erop zitten. Wan neer dat wel het geval is, dan is het project voor wat Zierikzee betreft klaar. Brandenbarg ziet geen reden, om met het onderwerp nog verder aan de slag te gaan. „Ik verwacht, dat het thema zijn inwerking op de jonge ren wel zal hebben. De mening, die hen toegedaan is over het rollenpa troon is gelijk gebleven of gewijzigd. We hebben de leerlingen geatten deerd op de rol van de media en de kunst en zij kunnen hun belangstel ling verder tot uiting laten komen in hun boekenkeuze". Illustratie Ter illustratie van het verhaal een stukje tekst bij een prent, waarop de plaatselijke bevolking naar een man hangend in een mand kijkt. De vrij- vertaalde moraal: Pas op voor de vrouw, die met haar listige streken veel kwaad kan verrichten. „De tove naar Vergilius koesterde een grote passie voor de dochter van Nero. Wan neer zij eindelijk instemt dat hij haar 's nachts komt opzoeken, stelt zij voor, hem in een mandje heimelijk naar haar torenkamer omhoog te trekken. De volgende nacht gaat Ver gilius in de mand zitten, maar zijn vermeende minnares laat hem hal verwege hangen, 's Morgens loopt het volk uit om de wijze man daar hulpe loos, als slachtoffer van zijn dwaas heid, te zien hangen en hem te bespot ten". Een ander staaltje van beeldvor ming: „De stad Bethulië wordt al we ken belegerd door het Assyrische le ger onder aanvoering van Holofer- nes. Een inwoonster van de stad, Ju dith, een mooie rijke weduwe, be denkt een plan: mooi uitgedost gaat zij, zogenaamd als overloopster, met haar dienares naar het kamp van de vijand. Holofernes nodigt haar uit voor een feestmaal. Als Judith ach terblijft met een laveloze Holofer nes, onthoofdt zij hem met zijn eigen zwaard. Het hoofd stopt ze in een zak, die de buiten op haar wachtende dienares openhoudt. Samen gaan ze terug naar de stad. Het hoofd van Holofernes wordt aan de staak uit de stadsmuur gestoken en na een uitval wordt de vijand verslagen". Uitgeverij SUN uit Nijmegen heeft de studie in de handel gebracht. In een rijk geïllustreerde uitgave geven de onderzoekers hun bevindingen weer. De uitgave is ook in de Zierik- zeese boekhandels te koop. De leraren Nederlands v.l.n.r. Martin Broekema, Jan van Seten, Ed Plette en Ton Brandenbarg. DEN HAAG - De Stichting Verant woord Alcohol-gebruik (STIVA), be staande uit fabrikanten en impor teurs van alcoholhoudende dranken, zegt dat etherreclame de totale alco holconsumptie niet bevordert. In de periode 1980-1984 zijn de uitgaven aan reclame voor drank van 13 naar 22 miljoen gulden gestegen, maar het gebruik is gestabiliseerd. BRUINISSE - „Het aloude Kerst gebeuren heeft steeds iets nieuws te zeggen. De wijzen uit het Oosten zien de ster die hen voor gaat. Zij komen tot aanbidding. Het is een wonder op zich dat Jezus geboren is voor alle mensen, de eenvoudigen en de geleer den. Verstaan we dat nog wel in deze tijd? Na het aanbidden moeten deze mensen weer terug naar hun eigen omgeving, maar de Here gaat mee. Laat deze ster ook in uw hart en le ven schijnen". Het was een gedeelte uit de meditatie, die mevrouw Kik- Boudeling hield tijdens de kerstvie ring van de Hervormde Vrouwen groep Helpt Elkander. De sfeervolle bijeenkomst werd ge opend met een welkom en gebed door de plaatsvervangend presidente, me vrouw N. H. de Korte-Padmos. Komt allen te zamen was de toepasselijke openingszang. Het lezen van het Kerstevangelie werd verzorgd door de dames De Korte, Van Velzen en Ot- tens. De declamatie Een schuldloos kind was van mevrouw P. Verspoor- Stoel. Tijdens de pauze kwam de tra ditionele chocolademelk met lang be schuit op tafel. Declamatie De declamatie over de herders werd verwoord door mevrouw Ottens. Me vrouw Hekman wenste allen geze gende Kerstdagen toe. En de wind was gunstig was een prachtig kerst verhaal dat werd verteld door drie solo-liederen, het Kerstlied, Door grond mijn hart, o Heere, en Mijn God is zo groot. To Bolijn-Okkerse bracht de declamatie nog eenmaal zal ik komen. In de tweede pauze werd warme wijn geserveerd. Na haar de clamatie Oudjaar en samenzang ein digdc mevrouw B. do Waal-Jumelet de sfeervolle kerstviering met dank gebed. De laatste samenzang was Ere zij God, waarna de uitreiking van de jaartekst plaatsvond. Tbvreden gin gen He leden en gasten huiswaarts. Vervolg van pagina 1 T. C. Hekman: ..Deuren open ge trapt Wethouder M. J. v. d. Velde maakte zich bijzonder druk om de nota's, zo wel over de effecten als over het be heer. Een sluitingspeil van 2.75 m NAP zou in zijn optiek funest zijn voor Bru, omdat gerekend moet wor den met een opstuwing van minstens vijftig centimeter, waarmee de be drijven zeker onder water zullen lo pen. „Daar moeten wc ontzettend te gen tekeer gaan. Ik begrijp niet dat ze zoiets in dit rapport kunnen opne men". Hekman stelde dat het dc bedoe ling is -hoewel alles in feite nog onze ker is en niet te berekenen- dat bij een verwachte verhoging van 2.75 m de kering al dicht gaat bij 2 meter verhoging. Reken daar een opstu wing in Bru bij van vijftig centime ter. en dan zijn de bedrijven veilig. ..Die zekerheid moeten we zien te krijgen", vond hij. Wat de werf van Van Duivendijk betreft, die het meeste gevaar loopt, die valt naar het oordeel van de raadsvoorzitter onder AMSTERDAM De Amsterdamse RAI zal vanaf vrijdag tot en met tweede kerstdag in het teken staan van de kcrstflora 1985. artikel acht van de Deltaschadewet, zeker als er gaat gebeuren wat er dreigt te gebeuren. Ernstige zaak Kort en goed: de raad is uiterst be zorgd, de gemeente stelt een brief op met alle bezwaren tegen de nota's en die brief zal in een extra raadsverga dering voor 15 januari worden besproken. „De zaak is er ernstig ge noeg voor", besloot Hekman. BROUWERSHAVEN - Ongeveer vijftig ouderen kwamen dinsdag middag in het Verenigingsgebouw bijeen voor de kerstviering van de Brouwse bejaardensoos. Ds. D. Schneider van de Hervormde ge meente en ds. R. Stutvoet van de Ge reformeerde Kerk waren als gasten aanwezig en verzorgden gebed, bij bellezing en een kerstoverdenking. De bijeenkomst werd opgeluisterd door het dameskoor onder leiding van mevrouw M. H. Priem-van der Klooster dat een kerstcantate ten ge hore bracht. De samenzang van de aanwezigen werd geleid door me vrouw A. W. van 't Veer uit Zonne- maire. Mevrouw J. van Sluis-van der Weelc droeg de kerstvertelling, het Lucas evangelie voor in dichtvorm onder de titel Dit is 't vertelsel van 't Kind. Voor het eerst sinds een groot aantal jaren werden de Brouwse kleuters niet uitgenodigd om met een bezoekje de kerstviering op te luiste ren. „Door het overladen programma kwamen we nogal eens tijdnood daarom wilden we met het verande ren van de scholen bij wijze van expe riment eens kijken hoe het zo gaat", aldus soospresidente T. Slabbekoorn- Rijn. Zij benadrukte dat aan de hand van de reacties vam_de aanwezige ou deren zal worden bepaald of de tradi tie al dan niet volgend jaar opnieuw zal worden opgepakt. De bijeenkomst werd besloten met een gezamenlijke broodmaaltijd. De eerste bejaardensoos in het nieuwe jaar is gepland op dinsdag 7 januari. ROTTERDAM - De gemente Rot terdam heeft de departementen van Landbouw en Visserij, van Volksge zondheid en van Economische Zaken dringend gevraagd om een eind te maken aan de onhygiënische manier waarop het thuispellen van garnalen gebeurt. Uit een recent onderzoek van de keuringsdienst van Waren in Ook dit keer komt een groot deel van dit bedrag, namelijk 43.575,- ten goede aan verenigingen voor amateuristische kunstbeoefening. Voor de aanschaf van uniformen en instrumenten zijn bijdragen, varië rend tussen 625,- en 6.000,-, be schikbaar gesteld aan verenigingen in Aardenburg, Domburg. Goes, Hansweert, 's-Heerenhoek. Krabbcn- dijke, Nieuwerkerk, Noordgouwe, Oost-Souburg, Veere, Vlissingen (2x). Wissenkerke. IJzendijke, Zierikzee en Zuidzande. Een bijdrage van 2.200,- is ver leend aan een organisatie die concer ten verzorgt in Goes. Een bedrag van 11.500,- komt ten goede aan andere vormen van kunst beoefening. 5.000,- is uitgetrokken voor een nieuwe publicatie over dc beeldende kunstenaars in Zeeland, 1.500,- voor een kunstenaarsinitia tief in Oostburg en 5.000,- voor het nieuwe kunstmagazine voor Zeeland, Mooie Moeite. Rotterdam is gebleken dat het garna- lenpellen vaak op zeer ongehygieni- sche wijze en soms zelfs op onaan vaardbare manier plaatsvindt. Het Rotterdamse onderzoek maak te deel uit van een landelijke opsporings- en inventarisatie-actie die medio november plaatsvond op initiatief van het departement van Welzijn, Volksgezondheid en Cultuur. Dit onderzoek werd ingesteld naar aanleiding van kamervragen. Woord voerder G. E. L. Dankmeyer van het ministerie van WVC wilde nog niets zeggen over de resultaten van het on derzoek. „We moeten alles samenvoe gen tot een rapport en daar onze con clusies uit trekken", liet hij donderdag weten. Het ministerie gaat niet in op de roep om maatrege len uit Rotterdam: dat kan wel medio volgend jaar worden, aldus Dank meyer. Voor zaken van historisch belang is ditmaal 9.500,- beschikbaar gesteld. 1.500,- daarvan komt ten goede aan musea in Hulst en Tholen/St. Phi- lipsland. 3.000,- is bestemd vooreen publicatie van de Heemkundige Kring De Bevelanden en 5.000,- voor een boek over Bruinisse. Het dorpshuis in 's-Hoer- Hendrikskindercn ontvangt een bij drage van 5.000,-. Voor culturele activiteiten van Su- rinamers en Antillianen op Zuid- Bevcland is een bedrag van f 2.500,- beschikbaar gesteld voor geluidsap paratuur. Voor dc natuurbescherming ten slotte - ook een doelstelling van het Anjerfonds - is dit keer 5.250,- gere serveerd: 3.000,- voor een hoek over de vogels van Schouwcn-Duivcland en 2.250,- voor apparatuur ten be hoeve van natuur- en milieu-educatie in de provincie. Vervolg van pagina 1 Het was de eerste keer dat de mid denstandsvereniging het plan opper de, zodat een en ander nogal verras send overkwam op dc overige commissieleden. Niemand van de aanwezigen sprak zich nu al duide lijk voor of tegen het plan uit, al had commissielid G. J. W. van der Salm wel een opmerking. „Door het nieu we intensieve overleg zou bij de on dernemers de indruk kunnen ont staan, dat zij veel te zeggen krijgen. Als de gemeente er toch anders over denkt, kan dit mogelijk tot frustra ties leiden. Ik denk dat we hiervoor moeten oppassen". Tbch stelde Van der Salm voor om nog voor de verkiezingen van de nieu we gemeenteraad in april van het vol gende jaar een nieuwe overlegstruc tuur op tafel te hebben. Voorzitter A. J. Padmos stemde hiermee in. „Laten we proberen, om in de vergadering van februari meer op papier te heb ben". De Kok zei alles in het werk te stellen, om nog in januari van het vol gende jaar haar ideeën op schrift te zetten. Tarief Verseput wees de confhiissieleden verder op een brief van de Kamer van Koophandel en Fabrieken in Zeeland, waarin geschreven wordt dat de elec- triciteitstarieven voor het midden- en kleinbedrijf in Zeeland hoger zijn dan elders in het land. Hij zag graag een gelijkluidende notitie naar gedo puteerde staten van Zeeland gaan na mens dc commissie. Padmos zei het mee te nemen naar het college Verseput, die tijdens de vergade ring een grote inbreng had. vroeg dc voorzitter ook naar het effect van dc gemeentelijke maatregelen, om de problemen in het hoogseizoen in tc dammen. Padmos vertelde dat de po litie zich tevreden had uitgelaten, maar nog wel enige wensen op haar lijstje heeft staan, zoals meer ver lichting. „Ik hoop. dat dc onderne mers (ook de horeea-mensen) weer gezamenlijk rond de tafel gaan zitten met de politie. Ik constateer toch een scheiding binnen de horeca-groep en dat betreur ik. Hopelijk heeft dat niet teveel effect op de gesprekken", aldus Verseput. MIDDELBURG - In de vergadering van begin decem ber heeft het bestuur van het Anjerfonds Zeeland 79.525,- beschikbaar gesteld voor culturele activiteiten en initiatieven op het terrein van natuur en milieu in de hele provincie.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1985 | | pagina 6