streeknieuws ELEKTRO LIEVENSE Jeugdsoos Big S in Haamstede wil nieuwe vorm voor subsidie Maritieme attractie van 6,5 ton in Bru Snijders Overuren voor slager Cees Overval op personeel van Aldi in Zierikzee Doorgereden na aanrijding Auto in de sloot 4 ZIERIKZEE - Vier of vijf onbeken den hebben donderdagavond een overval gepleegd op drie perso neelsleden van de Aldimarkt aan de Schelphoekstraat te Zierikzee. Een van de personeelsleden raakte daar bij lichtgewond. De buit moet de overvallers hebben teleurgesteld: één broodtrommel. De overval gebeurde toen de drie personeelsleden om 21.30 uur de su permarkt verlieten en naar hun auto liepen. Zij werden door het groepje overvallen, waarbij gebruik werd ge maakt van honkbalknuppels. Bij de schermutseling raakte de 23-jarige H. D. uit Krabbendijke lichtgewond. De overvallers doorzochten de auto van de personeelsleden en verdwenen met een broodtrommel, die zij ver moedelijk hebben aangezien voor een geldcassette. Van de overvallers is een vaag signalement bekend. Zij wa ren donker gekleed en droegen bivak mutsen; hun lengte varieert tussen 1.70 en 1.75 meter en allen hebben een gemiddeld postuur. Na de overval verdwenen de daders in een rode Ford Sierra met vermoe delijk een Belgisch kenteken. De recherche van de rijkspolitie is volop bezig met het onderzoek. In dat verband verzoekt zij eventuele getuigen van de overval zich te mel den bij de rijkspolitie Schouwen- Duiveland, telefoon 01110-4055. KERKWERVE - De Kerkwerve- naar A. A. v. d. V. constateerde don derdagochtend dat zijn auto door on bekende oorzaak schade had opgelopen. V. d. V. had zijn auto geparkeerd op de Kerkweg en vertoonde flinke scha de aan de linkerachterzijde. Naar alle waarschijnlijkheid is een onbekende automobilist 's nachts tegen het voer tuig gebotst en is, zonder zich verder om de schade te bekommeren, door gereden. SCHUDDEBEURS - Doordat hij de macht over het stuur verloor be landde automobilist C. H. K. uit Zon- nemaire woensdagavond met zijn wagen in Schuddebeurs in een sloot Het ongeval ontstond toen K. tij dens een inhaalmanoeuvre op de Kloosterweg, omstreeks 18.45 uur, met de linkerwielen in de berm te rechtkwam, waarna hij de macht over het stuur verloor en met de wa gen in de sloot belandde. De auto liep aan de voorzijde aanzienlijke schade op. ZIERIKZEE Aanrijding Een aanrijding zonder gewonden vond donderdagmiddag omstreeks 15.00 uur plaats op de Watermolen te Zierikzee. Op het kruispunt met de Korte Nobelstraat stond M. G. uit Se- rooskerke (Walcheren) met zijn auto voorgesorteerd om linksaf te slaan. Automobilist D. G. L. uit Bruinisse zag dat vermoedelijk te laat en botste op de stilstaande auto van G. Mate riële schade was het gevolg. Aanrijding weg naar de val Op de weg naar de Val gebeurde woensdagmiddag (16.45 uur) een aan rijding. S. J. B. uit Vlissingen reed richting Zeelandbrug, moest in de bocht uitwijken voor een tegemoet komende bestelauto, remde af en ver loor de macht over het stuur. Hij kwam met zijn auto op de andere rij baan terecht, waar de auto van J. T. uit Schiedam werd geschampt. Wees een Zegen In de grote zaal van het Hervormd Verenigingsgebouw heeft de Her vormde vrouwengroep Wees een Ze gen het kerstfeest gevierd. In haar openingswoord heette de presidente M. H. Dorst-Klink de gasten en de le den welkom en in het bijzonder de predikant ds. De Rooy. De presidente zei verheugd te zijn met de grote sa- Advertentie Aanleg Elektr- en waterinstallaties Verkoop en reparaties Elektrische apparaten Radio-apparatuur Televisie - Video - enz. 01114-1368 01119-1634 Het fotomodel voor trouwreportages BRUINISSE - De vissersplaats aan de boorden van de Grevelingen heeft er een maritieme attractie bij die al verschillende keren als fotomodel dienst heeft gedaan bij trouwreportages. Het is een levensgrote gasboei die bij de tonnen- legger Grevelingen ingegraven ligt, voor de Bruse sluis. Hans de Ronde, eige naar van de tonnenlegger en nog de enige zelfstandige op dit specialistische gebied in Nederland, heeft de gasboei daar geplaatst als een soort symbool voor z'n werk. Het is een afgekeurde gasboei van de werkbetonning van de Neeltje Jans. In de boei, die 6,5 ton weegt, zal schipper De Ronde begin vol gend jaar ook weer de verlichting aanbrengen zodat het maritieme hoogstand je ook 's nachts z'n geografische positie aan den volke vertoond. BURGH-HAAMSTEDE - Jeugdsoos Big S in Burgh- Haamstede heeft donderdagavond bij monde van pen ningmeester N. J. Schrier kritiek geuit op de huidige subsidiëring van het jongerencentrum. Het hestuurslid deed dit tijdens de hoorzitting voor het welzijnsbeleid. De opmerkingen kunnen pas in 1987 eventueel opgeno men worden, want voor het komende jaar zullen er naar alle waarschijnlijkheid geen veranderingen in de finan ciële steun meer komen. De voornaamste kritiek van Schrier had betrekking op de steun per lid. Momenteel krijgt de soos al leen gemeentesteun voor de leden ou der dan zestien jaar. Voor jongere le den is geen geld beschikbaar. Ook voor leden van buiten de gemeente Westerschouwen betaalt de gemeente geen geld. Schrier: ,,We kunnen en willen geen leden van buiten de gemeente weige ren. Maar het lidmaatschap betekent korting op activiteiten en tegelijker tijd geen geld van de gemeente. Op deze manier kost het ons geld. Wij voelen daarom meer voor een andere vorm van subsidie, waarbij we den ken aan een vaste bijdrage in de huur bijvoorbeeld". Verder vond hij de hui dige subsidie-achteraf niet zo gewel dig, omdat zo geen duidelijkheid is over de uiteindelijke bijdrage aan de Het betrof een hoorzitting en daar bij konden Schrier's vragen niet met een beantwoord worden. Ook niet omdat een speciale werkgroep mo menteel structuur tracht te brengen in het subsidiebeleid voor de wel zijnssector in de gemeente. J. Deïst, commissielid: ,,Pas wanneer we wel alle verenigingen op een rijtje heb ben is er enig zicht op de subsidiemo gelijkheden van onder meer Big S".- Peuterspeelzaal Namens de peuterspeelzaal in Burgh-Haamstede was er ook een woordvoerster naar het gemeente huis gekomen. ,,Wij vragen niet spe ciaal meer subsidie, maar worden momenteel betaald per deelnemende peuter. Dit terwijl tegelijkertijd het aantal peuters terugloopt. Daarom vragen wij een subsidie in de vorm van een exploitatiebijdrage", zei de spreekster. Dat de peuterspeelzaal met financiële problemen te kampen heeft bleek uit haar opmerking, dat de leidsters niet meer de minimum vergoeding betaald kan worden. Ook voor deze organisatie gold, dat nog geen antwoord op de vragen ge geven kon worden. Wel adviserend werd gesproken over de subsidielijst voor 1986. Daar zijn niet veel veran deringen in aangebracht ten opzichte van dit jaar. De volgende delen blij ven gelijk: jeugd- en jongerenwerk, peuterspeelzalen en het muziekon derwijs, zij het dat het laatste deel enkele extra uren is toegewezen. Uitvoeringen Voor de uitvoeringen in de zang muziek en toneelsfeer is alleen een subsidie van 500 gulden voor het ou- derenkoor bij gekomen. Voor com missielid C. van der Haven- Eikelenboom reden om de 180 gulden-bijdrage van Nu met Hope aan te stippen. ,,Is het niet mogelijk, dat deze groep nog het komende jaar meer geld krijgt?", aldus Van der Ha ven. Het bleek echter, dat de groep niet meer geld nodig heeft en voorzit ter J. L. Niemantsverdriet-Leenheer zei, dat Nu met Hope wel de toezeg ging heeft gekregen, dat zij 1000 gul den garantiesubsidie krijgt voor een eventuele culturele uitvoering. Het onderdeel emancipatiewerk komt er volgens commissielid A. Damman nogal bekaaid af. „Laten we iets soepeler zijn bij dergelijke subsidie-aanvragen. Al stoten we dan misschien eens onze neus". Me vrouw H. Streng-Hagen voelde er niet veel voor om voor sinterklaas te spelen, al zij ze wel aandacht te heb ben voor emancipatiezaken. Nie- mantsverdriet attendeerde de leden wellicht ten overvloede op het feit, dat onder emancipatiewerk ook bij voorbeeld de kookcursus voor man nen hoort. Zij merkte dit op, omdat bij de bespreking van de emancipa tiesubsidies alleen gesproken werd over vrouwengroepen. Deze vrouwenorganisaties hebben in januari van het volgende jaar over leg met de zes Schouwen- Duivelandse gemeenten om meer structuur te bevorderen in de subsidie-toezeggingen. Tot die tijd krijgen zij even geen geld. AMSTERDAM - Vernieuwing en verminderen van de regels in het voortgezet onderwijs zijn een beter aanpak van het schoolverzuim dan controle en registratie. Dit staat in een advies van-v de raad voor het jeugdbeleid. In dit advies reageert de raad op een ontwerp-beleidsnotitie van staatssecretaris Ginjaar-Maas (Onderwijs) over schoolverzuim. SCHEVENINGEN - De. Scheve- ningse visafslag heeft vrijdagoch tend de recordomzet bereikt van 60 miljoen gulden. Dat is drie miljoen gulden meer dan vorig jaar. De om zetstijging is hoofdzakelijk het ge volg van een grotere aanvoer van ha ring. In vergelijking met 1984 steeg de aanvoer van haring van 9,7 mil joen naar ruim 15 miljoen kilogram. komt een beetje door het hypocriete van de mens van nu: wel (lekker) willen eten maar niet de consequenties van het slachten willen aanvaarden. Vroeger was dat heel gewoon zegt Cees, maar omdat er geen pluimvee bij huis mag worden gehouden in de meeste gevallen, zie je het ook steeds minder en ben je er niet meer aan gewend. Cees Snijders nog wel, hij eet het hele jaar door kip of konijn, daar hoeft het voor hem geen Kerstmis voor te zijn. Vakwerk Vindt Cees het niet vreemd dat men het pluimvee bij hem komt brengen? „Nee, want ze kunnen het niet! Denk er om dat het vakwerk is hoor. Ik kan ook geen stuk in m'n broek zet ten, dat laat ik doen en zo is het met slachten ook". Hoogtijdagen dus voor Cees, die tot de Kerst mis soms al om drie uur in de vroege ochtend bezig is in zijn schuur. Tbt hoe lang? ,/Ibt er mensen komen en dat is doorgaans erg laat". Pijnloos Cees wil best vertellen hoe hij bezig is, zon der in al te bloederige details te treden. Voorop staat dat hij pijnloos slacht. Eerst een tik op de kop ter verdoving en dan vakkundig steken. De kippen worden vervolgens gebroeid in heet water (dan laten de veren makkelijker los) en vervolgens geplukt. Wat er dan nog overblijft wordt eraf gebrand: de stoppels en kleine haartjes. Dan weer spoelen, de ingewanden er uit, wassen, koud laten worden en inpakken. Het konijn, haas, of fazant ondergaat een zelf de behandeling en desgewenst snijdt Cees het dier in stukken: panklaar. Ongeveer acht kip pen of konijnen per uur kan hij aan, en dat een hele lange dag achter elkaar. Vers is altijd lek kerder dan uit de diepvries dus komen de klan ten meestal dezelfde dag nog terug om het kerstmaal op te halen. „Wat daar nu zo leuk aan is? Nou, gewoon het bezig zijn. Ik ben geen man voor in huis. En ja, ik heb het altijd gedaan. Iemand moet het toch doen?" Konijn zoek Het zielige liedje van Joep van het Heek, over het plotseling verdwenen konijn dat het kerstmaal bleek op te sieren, maakt Cees Snij ders nu bijna dagelijks weer mee. Hij moet er soms inwendig om lachen, want wat blijft er over van een klein huiskonijn? Het slachtloon niet waard. Maar het gebeurt wel: er wordt bij aflevering gezegd dat de kinderen het niet mo gen weten... Vorige week nog bracht iemand een eend en dacht daarvan met tien man een flink maal aan te hebben. Er bleef nog geen half pond over.... Cees waarschuwt altijd in dergelijke gevallen, maar de slacht moet on veranderd altijd doorgaan. „Ze kunnen beter een kip kopen voor het zelfde geld", is zijn me ning. Van vorig jaar weet hij nog, dat er ie mand speciaal uit Renesse kwam om hem te vragen of hij een Pool-konijn(tje) wilde slach ten. Dat kon, maar de man wilde er niet bij blijven en toog weer naar Renesse. De volgen de dag kwam hij terug om zijn nog geen kilo konijn op te halen. „Twee keer heen en weer van Renesse naar Zierikzee per auto voor nog geen kilo vlees". Cees vindt het onbegrijpelijk. Jonge haantjes Zelf eet hij met de Kerstmis wat er over is, het maakt hem niet uit wét het is. Jonge haan tjes van een paar maanden zijn het lekkerst vindt hij, en binnen een uurtje gaar. Een oude kip (vanaf vijftien maanden is oud) moet daar entegen wel een halve dag op het vuur staan. Cees gaat weer aan het werk en na een laat ste blik in zijn strooisel-schuur met kippen en de afdeling konijnen maken we dat we weg ko men Enige huisslachter van Schouwen-Duiveland menkomt, om de geboorte van Christus te vieren. Vervolgens werd de liturgie afgewerkt, evenals ook de verschillende punten uit de overden king van ds. De Rooy. „Ieder mens heeft een naam. Het kind dat geboren is in de stad Bethlehem heeft waar schijnlijk meer namen gekregen, dan wij allemaal. Denk aan Jezus Christus, profeet, priester, koning, Immanuël (is Goed met ons)", vertel de De Rooy. Bij deze laatste naam stonden de aanwezigen stil. WESTERSCHOUWEN Rode Kruis Voor het diploma ambulance-bege leiding aan het Instituut voor de Ge zondheidszorg Opleiding zijn de vol gende personen geslaagd: Trudy Colijn (Scharendijke), Tineke Deur- loo (Haamstede), Piet Dusson (Renes se), Gerard Hartmann (Scharendij ke), Walter Visser (Ellemeet) en Mieneke Feron-Strayer (Kortgene). RENESSE Kerstzangavond Morgen, zaterdag 21 december, wordt in de Hervormde Jacobuskerk te Renesse de kerstzangavond gehou den ten bate van de bijna voltooide restauratie van het oorlog. De bijeen komst begint om 20.00 uur. Aan de muzikale avond verlennen de volgen de organisaties medewerking: de Christelijke gemengde zangveren ging VZOS uit Oosterland onder lei ding van Jaap Zuidgeest; het Neder lands Hervormde Kerkkoor Renesse (o.l.v J. Lemson»-Daane en organist Lex Zeedijk) en Annemarie van der Wiel, die de declamatie verzorgt. Voorts zijn de volgende solisten van de partij: Ria Beye (sopraan), Hans Boer (tenor), Tjitske van der Puil (so praan) en Ineke Wandel (sopraan). NIEUWERKERK Kerstfeest Het jaarlijkse kerstfeest van de be jaarden van Nieuwerkerk is woens dagmiddag gevierd in het dorpshuis te Nieuwerkerk. Dit jaar waren ook de bejaarden uit Ouwerkerk aanwe zig en de organisatie was in handen van de besturen van de bejaardenso- citeiten Nieuwerkerk en Ouwerkerk en van het Anbo-bestuur Nieuwer kerk. Aan deze midag werd medewerking verleend door ds. E. P. Kuin voor de meditatie en burgemeester J. van Bommel voor het kerstverhaal. Bijzonder in de smaak viel het op treden van het jeugdkoor Singers of the Lord uit Nieuwerkerk o.l.v. de heer J. Zuidgeest. De leiding van de middag was in handen van mevrouw van Bommel den Hartog, die als dank, namens al le bejaarden, een kerststukje kreeg aangeboden.. De ruim 130 aanwezigen genoten van de sfeervolle kerstviering. BREDA Vogels De Nederlandse Bond van Vogel liefhebbers houdt onder de naam 'Vo gel '86 van 9 tot en met 12 januari een grote tentoonstelling in het Turfschip te Breda. De tentoonstelling toont mer dan 8000 vogels. De openingstij den: donderdag 9 januari van 11.00- 19.00 uur. vrijdag 10 januari van 10.00-18.00 uur, zaterdag 11 januari van 10.00-18.00 uur en zondag 12 ja nuari van 10.00-17.00 uur. ZIERIKZEE - „Voor mij maakt het niet uit of ik nou een plak worst op m'n brood doe of dat ik een kip pak. Het hoort er bij, ik weet niet beter". Een uitspraak van een man die drukke tijden beleeft voor de Kerstmis: Cees Snijders (69), naar zijn zeggen de enige particuliere kippenslachter op Schouwen- Duiveland. In zijn schuur aan de Hem in Zierikzée hielden we hem een poosje van zijn werk. „Vroeger was het m'n beroep maar nu alleen nog maar een hobby. Ik was pluimveehande laar. Kocht en verkocht kippen, konijnen, soms een geit op heel Schouwen-Duiveland en de Be- velanden. Dat betekende ook naar de markt gaan: Den Bosch, Leiden, Rotterdam, Goes, Utrecht. Toen kwam de ramp en was alles afge lopen. De mensen mochten bij hun huis geen kippen of konijnen meer houden en was ik dus brodeloos". Vaste klanten Cees Snijders ging in de Rotterdamse haven werken, zeventien jaar lang tot de VUT. In de avonduren hield hij z'n hobby wel bij: fokken van kippen en konijnen. Het fokken en slach ten is hij altijd blijven doen en zo heeft hij ook een vaste klantenkring. Mensen die zelf een kip kregen en er geen raad mee wisten, ze von den Cees altijd bereid om het mes te hanteren. „Zolang ik gezond ben blijf ik dat doen. Ik ben de enige nog van een uitstervend beroep. Het gekke is, dat niemand het wil leren. M'n kinde ren ook niet. Eén kleinzoon kwam vroeger al tijd opa helpen, maar die wil nu ook niet meer", zegt Cees tot zijn spijt. Dat niemand het van hem over wil nemen Cees Snijders met één van zijn slacht'-offers

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1985 | | pagina 4