streeknieuws Amnesty Schouwen-Duiveland 'viert' verjaardag van universele mensenrechten Bodekring Zeeland op bezoek in Bru JAN VAN DIJK - „Studiereis naar ABN-filiaal Zierikzee officieel heropend MIDDEN MIDDENSTAND Rusland: weinig slaapveel doen!" Havenschap Vlissingen geen financieel debacle" ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 17 december 1985 Nr. 23848 9 BURGH-HAAMSTEDE - In december worden door de Arnnesty-groep Schouwen-Duiveland weer verschillende activiteiten ondernomen. In de eerste plaats is er de '10 december-actie', in verband met de 'viering' van de ver jaardag van de Universele Verklaring van de Rechten van de Mens. Verder wordt er deze maand een kaartenac tie gehouden, waarbij kaarten met groeten naar gevan genen gestuurd kunnen worden. Tenslotte zijn er zoals gebruikelijk in vijf plaatsen de maandelijkse schrijf- avonden. Na het beëindigen van de Tweede Wereldoorlog was men algemeen van mening dat zoiets verschrikke lijks nooit meer plaats zou mogen vinden. Na de nodige besprekingen en on derhandelingen werd op 10 december 1948 door de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties de Universe le Verklaring van de Rechten van de Mens aangenomen. Maar helaas, on: danks goede afspraken wordt de Uni versele Verklaring niet in alle landen voldoende gerespecteerd. Mensen rechten worden nog op vele manieren geschonden. Overzicht Onlangs is er een overzicht ge maakt van alle ontwikkelingen wel ke tijdens de campagne hebben plaatsgevonden. Dit heeft geleid tot de publicatie: „C.T.M.: anderhalf jaar later". De publicatie geeft een over zicht van de 36 landen waarop vanuit de Nederlandse A.I.-afdeling actie is gevoerd. Naast een aantal positieve zijn er ook negatieve resultaten ver meld. Zo is er vanuit 14 landen geen enkele reactie ontvangen. De groepen die mee doen aan de 10 december ac tie, zoals de Schouwen-Duivelandse groep, gaan naar deze landen nog eens opnieuw brieven sturen. De campagne wordt deze maand af gesloten maar de strijd tegen het martelen gaat gewoon door. Daar is geld voor nodig. De Ainnesty-groep Schouwen-Dui veland gaat de publicatie „C.T.M.: anderhalf jaar later" toesturen aan de doelgroepen die in een eerder sta dium van de campagne positief heb ben gereageerd op een verzoek om medewerking. Anderen die be langstelling hebben voor deze publi catie kunnen deze aanvragen bij Ad Slager, tel. 01115-2372. Hot tweede actie-onderdeel deze maand betreft de (groet)kaartenactie. In het verleden werd deze actie tel kens aan het einde van het jaar ge houden maar een aantal jaren gele den werd de actie, wegens mogelijke nadelige effecten, gestaakt. Aange zien er in deze tijd van het jaar toch altijd een grote behoefte en bereid heid is om kaarten te versturen is er naar een mogelijkheid gezocht om de ze activiteit weer mogelijk te maken. Schrijfavonden Tenslotte zijn er op de 5 bekende plaatsen schrijfavonden. In verband met kerst niet in de vierde week maar in de derde. Er zijn deze maand in de juiste taal gestelde voorbeeld brieven voor drie mensen die ten on rechte in de gevangenis zitten, respec tievelijk 2, 13 en 14'/2 jaar. Tfegen geen van deze mensen is een proces ge voerd of zelfs maar een aanklacht in gediend. Amnesty International is er van overtuigd dat hun enige misdaad was: een vreedzame oppositie tegen de regering. De schrijfavonden worden gehou den op maandag 23 december in de Gereformeerde kerk in Scharendijke en op woensdag 18 december in de leeszaal van de bibliotheek in Brui- nisse. In alle plaatsen kan men tus sen 7 en 9 uur terecht voor het schrij ven van brieven of het verkrijgen van informatie. BRUINISSE - Het gemeentebestuur van Bruinisse heeft zaterdag bezoek gekregen van de Bodekring Zee land. Het uit ruim dertig mensen bestaande gezelschap van gemeenteboden met hun echtgenotes vierde het tien jarig bestaan van de Bodekring en omdat hun collega P. Geluk uit Bruinisse binnenkort afscheid neemt als ge meentebode van Bru was het gezelschap naar de vis sersplaats gekomen. De bezoekers uit vele Zeeuwse plaatsen waren bijzonder enthou siast over het moderne en efficiënte gemeentehuis van de vissersplaats. Voor velen was het een eerste ken nismaking met Bru en burgemeester Hekman stelde het zeer op prijs dat de Bodekring nu eens het nuttige met het aangename verenigde en het oos ten van het eiland bezocht. Geschiedenis Burgemeester Hekman ontpopte zich als een groot geschiedkundige want in een boeiend overzicht ver haalde hij over de zo rijke geschiede nis van de vissersplaats vanaf 1468 tot heden. Daar mooi op aansluitend werd een bezoek gebracht aan het visserij- en oorlogsmuseum, waar ZIERIKZEE - Na een periode van vier maanden timmeren en sleutelen heropende de ABN vorige week haar filiaal aan de Oude Haven 9 te Zierikzee. Het resultaat is een eigentijds, ruim bankkantoor geworden dat voldoet aan alle eisen en waar zowel de cliënte als het personeel goed uit de voeten kun- Jhr. W. F. Hooft Graafland heropende het ABN-filiaal in Zierikzee met een speech. De officiële opening werd ver richt door districtsdirecteur Jhr. W. F. Hooft Graafland uit Rotter dam. In zijn openingsspeech ging hij kort in op de geschiedenis van het ABN-filiaal in Zierikzee, waarna nij een overzicht van de huidige stand van zaken gaf. Ver volgens schetste hij in het kort wat men in de nabije toekomst aan ontwikkelingen te verwach ten heeft. Filiaal-directeur F. Donker dankte de spreker en bood hem namens het personeel een tegel aan, waarop de Dikke Tbren staat afgebeeld- Dezelfde tegel werd overhandigd aan de directeur van het filiaal in Goes, de heer Van der Linden. Voorde beide echtgenoten was er een bloemetje. INDE Na afloop van het officiële ge deelte was er een open huis voor de klanten van de bank en andere belangstellenden. veel voorwerpen het historisch over zicht van de burgervader illustreer den. Als blijvend aandenken kregen de gemeenteboden de gedichtenbun del van mevrouw Wiebrens Beekman aangeboden waar ze erg mee in hun schik waren. De overstap van gemeentehuis naar het Dorpshuis waar een bezoek werd gebracht aan de hobbybeurs was een kleine stap maar overbrugde eigen lijk een tijdperk van vele eeuwen. De gasten vonden die historische weerspiegeling ook terug in het Dorpshuis, oude prentbriefkaarten en moderne schilderijen, modelbou wers van houten hoogaarsen en mo derne kotters. De gemeenteboden vermaakten zich prima op Bru en vertaalden dat met een fles wijn voor het college van burgemeester en wethouders. ZIERIKZEE Gepromoveerd Aan de Vrije Universiteit van Am sterdam promoveerde onze vroegere stadgenote, de biologe J. E. Polder mans tot doctor in de geneeskunde. De Lampen Brandende Samen met de Nieuwerkerkse ver eniging houdt de Gereformeerde Vrouwen Contactgroep De Lampen Brandende, op woensdag 18 decern-- ber een kerstavond in de bovenzaal van de kerk. Aanvang 19.45 uur; gas ten zijn welkom. Kerstviering De hervormde vrouwengroep Wees een Zegen houdt donderdag 19 decem ber haar kerstviering in het Her vormd Verenigingsgebouw te Zierik zee. De feestelijke bijeenkomst begint om 20.00 uur en ds. C. L. de Rooij verzorgt de overdenking. Alle leden worden in de gelegenheid ge steld om een gast mee te brengen. BURGH-HAAMSTEDE Ring Promotion Ring Promotion Haamstede houdt 6 januari haar jaarvergadering in ho tel Bom te Burgh-Haamstede. De bij eenkomst begint om 20.00 uur en op de agenda staat onder meer een be stuursverkiezing en enkele huishou delijke zaken. ZONNEMAIRE Kerstviering De Nederlandse Bond van Platte landsvrouwen, afdeling Noordgouwe e.o. houdt maandag 23 december in het dorpshuis te Zonnemaire een kerstviering. De bijeenkomst, die om 20.00 uur begint, omvat onder meer een optreden van het eigen koor, een kerstverhaal, een toneelstuk en een gedicht. DREISCHOR Cursus De Nederlandse Bond van Platte landsvrouwen start dinsdag 25 fe bruari in het dorpshuis te Dreischor een naaicursus. De bijeenkomst duurt van 13.30-16.00 uur. De leden geven zich vooraf op bij mevrouw Van der Hoek (01112-1494). De cursus be staat uit twaalf lessen. BROUWERSHAVEN Bingo ASV Brouwershaven De sportvereniging ASV Brouwers haven organiseert voor zijn leden en donateurs twee bingo-evenementen. Op maandag 23 december, de eerste dag van de kerstvakantie is de jeugd welkom in de kantine van sportpark Onder de Molen voor een kinderbin go die duurt van 14.00 tot 17.00 uur. De leden en donateurs van 12 jaar en ouder worden op zaterdag 4 januari onthaald op een grote bingo en dan sant die eveneens in de kantine op het sportpark plaatsvindt. Aanvang 20.00 uur. NIEUWERKERK Kerstzangavond Het Duivelands Mannenkoor houdt zaterdag 21 december zijn kerstzang avond in het kerkgebouw van de Ge reformeerde Gemeente te N'.euwer- kerk. Dc kerstviering, die om 19.30 uur begint, krijgt muzikale onder steuning van het mannenkoor Jedu- ZIERIKZEE - Jan van Dijk: „Het is drie jaar geleden als een geintje be gonnen. Het kwam zo maar op in een gesprek: zullen we eens een culturele reis op touw zetten. Met z'n dertigen, grotendeels bekenden, gingen we naar Praag, 't Jaar daarop met vijftig man naar Boedapest. En nu gaan er 170 mee naar Rusland. Naar Moskou en Lenin grad. Een stuk of vijftig komen er uit Schouwen-Duiveland." Hij somt het programma op, het culturele pakket: Sightseeing door de steden, bezoek Kremlin, Wasili- kathedraal Rode Plein, in de file staan voor het graf van Lenin, enkele musea, het Balzhoï-ballet, klassie ke muziekuitvoering, een top-ijshockeywedstrijd (met Dynamo Moskou), staatscircus, natuurlijk Her mitage Leningrad, tentoonstelling ruimtevaart. En dat allemaal in acht dagen? ,,'t Wordt weinig slaap en veel doen. En geen uit- gaansgebeuren! De minimumleeftijd is gesteld op achttien. Inderdaad, geen oppas-toestanden. Ieder is zelf verantwoordelijk in en voor de groep. De oudste is 67, maar de gemiddelde leeftijd is 25 jaar." De eerste twee reizen organiseerde Jan van Dijk in z'n eentje. Dat was nog te doen. Maar dit jaar niet meer. Met drie man is de organisatie ter hand geno men: de reis, de hotels, de verzekeringen, de admi nistratie, de financiële afwikkeling, alles. Plus de sa menstelling van het tevoren uitgereikte studiepak ket, waarin uitleg van de politieke structuur van het land, de geschiedenis, de rol van de kerk, plattegron den van de metro (,,De mooiste ter wereld, uit de der tigerjaren, in de jaren vijftig uitgebreid tot 200 kilo meter") en een lijstje met huis, tuin en keuken Russisch, want uit dat cyrillische schrift kan vrijwel niemand wijs, op de studenten Russisch na. Jan van Dijk weet er nu ook een beetje van door een cursus Russisch. De telefoon rinkelt onophoudelijk voor de laatste regelingen, want ze vertrekken 27 december. Vormt zo'n reis geen concurrentie voor een reisbu reau? Beslist niet. Als deze mensen niet met ons mee gaan, gaan ze helemaal niet. Er zijn veel beursstu denten bij, die financieel niet in staat zijn van een re guliere organisatie gebruik te maken, 't Is echt een studiereis. Studenten geschiedenis in Nijmegen kre gen zelfs subsidie van de faculteit. «KyflbTyPHbtft OSMSH Propagandistische poster uit Rusland: Zo valt het communisme ten prooi aan het kapitalisme; Houdt de kunst in de Sovjetunie. Jan van Dijk over zijn reis naar Rusland: Genoten en geschrokken..." Wij zitten enkele honderden guldens onder de nor male prijzen bij een reisbureau. We hebben geen or ganisatiekosten. En reizen goedkoper. Liever wat in gewikkelder, dan meer betalen. We gaan bijvoor beeld per bus naar Berlijn en met Aeroflot naar Mos kou. Maar logeren in Leningrad toch op een steen worp afstand van de Hermitage, zegt hij met tevredenheid. Jan van Dijk heeft er al wat van gezien. Ter voorbe reiding is hij in de herfstvakantie naar Rusland ge weest met de twee mede-organisatoren, met wie hij in contact kwam omdat hij tegenwoordig ook verbon den is aan de Open Universiteit. Hoe was het? ,,Ik heb er genoten en ben geschrokken. Die poli tiestaat. Overal petten. In musea, hotels, bij sport. We gingen naar het oude Olympische dorp, naar de voetbalwedstrijd Sovjetunie-Ierland. Over de hon derdduizend toeschouwers. Die na afloop terug naar de metro in een fuik van drie/vier mensen op een rij werden geleid, met aan weerskanten drie rijen mili tairen. Een staatsbezoek in Moskou. Alle verkeer wordt stilgezet. Overal petten en fluitjes. Een limousine scheurt het Kremlin uit. 's Avonds in Moskou moeten de auto's stadslichten voeren. En ijlings plaatsma ken, als er zo'n limousine met groot licht voorbij scheurt. Ik heb er voor m'n vak veel over gelezen. Maar de werkelijkheid is soms gênant, heel sterk overheer send. Overal die controles. Na vier dagen word je bij na schizofreen. Je gaat overal petten zien. En sinds Gorbatsjov aan de macht is, wil hij door een campagne afrekenen met alcoholisme, corruptie, zwarte handel.Ik heb een paar propagandistische posters meegenomen. 's Avonds om elf uur gaat alles dicht, ook de kroe gen. Dan doen ze heel simpel. Om half elf komen de petten overal de toiletten op slot draaien..." Maar ondanks dat: Moskou en Leningrad bieden zoveel moois en bezienswaardigs, de grote groep gaat met bijzonder veel enthousiasme op pad. En Jan van Dijk heeft de smaak zo te pakken, dat hij zich volgend jaar weer op de organisatie gaat wer pen. Het reisdoel wordt dan Kreta of het zuiden van Tunesië. Naar de oudheid toe. JOKE VAN DER KLOOSTER thun uit Krabbendijke onder leiding van Bram Dekker en begeleid door organist Kees Beeke. Het Duivelands Mannenkoor staat onder leiding van Henk Weekhout en organist Adrie van As zorgt voor dc orgelklanken. BRUINISSE Prijsvraag supermarkt Begin volgend jaar gaat de nieuwe supermarkt van de heer Van Veldhui zen ópen. De in Bru veel besproken supermarkt krijgt dan ook een nieu we naam die echter door de eigenaar angstvallig geheim wordt gehouden. Niet uit concurrentie-overwegingen maar omdat er een prijsvraag aan is gekoppeld. Wie de naam raadt wint namelijk een heren- of damesfiets. Receptie F. J. Hof In het ziekenhuis St. Joanna te Goes wordt op vrijdag 20 december aan de heer F. J. Hof, interim directeur van de stichting Oostcr- scheldeziekenhuizen, een afscheids receptie aangeboden. Het bestuur van de stichting maakt bekend, dat het directie team van de ziekenhuizen te Goes en Zierikzee thans in zijn de finitieve samenstelling is benoemd, waardoor de interim-directie van Hof wordt beëindigd. De samenstelling van directie ziet er nu als volgt uit: P. C. G F. Bouwman, algemeen direc teur, A. F R. van Opdorp. directeur patiëntenzorg en J. W. Hartman, di recteur beheer. Gezien de waardevol le en constructieve bijdragen van de heer Hof in de afgelopen periode van organisatie en de voortgang van nieuwbouw, wordt Hof de receptie aangeboden en wel van 16.00 tot 17.00 uur. Prima Donna Prima Donna, een werkgroep voor lesbische vrouwen en Jet houden tweede kerstdag een gezellige mid dag in vrouwenontmoetingscentrum Jet aan de Zusterstraat 13 te Goes. Dc muziek- en tonceldag begint om 15.00 uur en duurt tot middernacht. Be langstellenden die willen mee-eten geven zich vooraf op bij Jet (01100-13236). KAPELLE ZAJK Het Zeeuws Agrarisch Jongeren Kontakt houdt woensdag 18 decem ber een studiedag in De Caisson te Kapelle. Onder het motto Grenzen aan de groei spreken de aanwezigen over dc te nemen maatregelen, om als boer te voorkomen dat de rekening voor de overproduktie niet te hoog zal uitvallen. Naast x'oorzitter S. Si mons van het ZAJK spreken ir. P. H. M. Dekker. H. Quist en J. Kodde. Voor het avondprogramma- de stu diedag begint om 13.30 uur - heeft de organisatie J. van der Veen gevraagd te spreken over het zogenaamde EG- groenboek. Van der Veen is landelijk voorzitter van de CBTB. Smit-Kroes: DEN HAAG - Minister Smit-Kroes (Verkeer en Waterstaat) verwacht niet dat de financiële verliezen op niet uitgegeven (industric)grond van het havenschap in Vlissingcn drama tische vormen zullen aannemen. Weliswaar zijn in dc jaren 1992-1994 exploitatieverliezen tot een bedrag van 35 miljoen gulden van het grond bedrijf weggewerkt door een (theore tische) navenante waardebijboeking van dc niet uitgegeven grond, zo er kent dc minister in antwoord op schriftelijke vragen van het Kamer lid Te Veldhuis (VVD). ViisMngcn is oezig met een her waardering van deze grond en even tuele nadelige saldi die dan alsnog reëel moeten worden gedekt zijn naar het zich laat aanzien nog „hanteer baar", aldus Smit-Kroes. Het rijk zal daarvan de helft op tafel moeten leg gen. de provincie Zeeland een kwart, de gemeente Vlissingen 16,67 procent en de gemeente Borsele 8,33 procent.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1985 | | pagina 9