Kabinetsbeleid bedreigt streekvervoer platteland deurloo mode n December aanbieding Van Amelsvoort wil invoering vaarbelasting 7 Schaatsen in Bethlehem Gemeenten ontevreden over wetsontwerp monumentenzorg Zomerpostzegels brengen minder op dan vorig jhar ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 17 dccemher 1985 Nr. 23848 Landelijk bestuurslid Vervoersbond CNV: ZWOLLE - Voortzetting van het regeringsbeleid ten aanzien van het openbaar vervoer zal leiden tot het goed deels verdwijnen van de streekbus op het platteland. Landelijk bestuurder A. Smit van de vervoersbond CNV heeft dit vrijdag voorspeld op een congres in Zwolle. Busbedrijven zullen volgens Smit in de komende vier tot vijf jaar op grote schaal onrendabele buslijnen opheffen, omdat de financiering door de overheid is verzekerd. Deze ontwikkeling zal naar de mening van Smit tot gevolg hebben dat steeds va ker onbetaalde vrijwilligers worden ingeschakeld om met bijvoorbeeld buurtbussen het openbaar vervoer in landelijke gebieden in stand te hou den. Smit noemde deze aanpak vrij- Naast me ligt het programma van het kerstconcert dat 'Hortus Musa- rum' zaterdag in de Vierschaar zal geven. Het is een alleraardigst ver sierd boekje met de teksten van de middeleeuwse kerstliederen die het gezelschap d.m.v. zang, luit, gamba en blokfluit ten gehore zal brengen. Het zijn vaak liederen met prachti ge melodieën, schitterend in hun een voud. De teksten riepen tot nu toe al tijd wisselende gevoelens bij me op. Ze boeien me omdat ze zo simpel zijn, bijna zo eenvoudig als het evangelie verhaal zelf. Een 'Nu zijt wellekome' steekt weldadig af bij de holle retoriek en bombastiek van latere kerstliede ren. Aan de andere kant had ik ook wat meewarige gevoelens. Is het niet erg kinderlijk als je Maria in de keu ken ziet, terwijl Jozef buiten aan het sprokkelen is? 'Maria soude Jesus ein papken maken. Her Joseph ginck die stexkens rapen.' En dan die ijzige winter waarin je terecht komt. Je kunt er zó een Elfstedentocht in hou den. Het hageld' en sneeuwde en 't was er zo koud, dé rijm lag op de da ken.' Wij weten toch wel beter. Jezus moet in de lente of zomer geboren zijn. In de winter bleven de schapen 's nachts niet buiten. Maar in de lie deren komen we een echte Oudhol landse winter tegen. Door die winter heet het kindje het zo koud. Kent u het niet: 'ziet eens hoe al zijne lede kens beven?' Zaterdag wordt gezon gen 'ende altoos was zijn heisken bloot en luttel had hij ane.' Arme Ma ria. Was ze dan zo'n slechte moeder dat ze niet gezorgd zou hebben voor kleertjes voor hgar kind? Het 'in doeken gewondengetuigt juist van haar moederschap. Elk kind werd in doeken gewonden. Het was een be scherming tegen de insekten en het waren zeker geen 'arme doeken'. Het woord 'stal' komt niet in de bijbel voor maar wel in de liederen, compleet met een 'os en een ezel'. 'Die os en ook dat ezelkijn aanbeden 't zoete kindekijn, allelujaIn 'Ma ria die soude naer Betheleh'em gaen' zien we weereen Hollands beeld. 'Sij kwamen een weinig verder gegaen tot aen een boerenschure.' Dit waren mijn gedachten begin vorige week. Een collega maakte me echter attent op een werkelijk schit terend schilderij van de 16e eeuwse schilder Pieter Bruegel de Oude. Het heet 'De volkstelling te Bethlehem'. Maar we zien geen Bethlehem. Het is tot in de kleinste details een 16e eeuws Vlaams-Hollands dorp met huizen en boerderijen zoals je ze toen zag. Natuurlijk ligt er een flink pak sneeuw. En wat gebeurt er in Bethle hem? Links in het schilderij vindt de inschrijving plaats. Dichtbij de in schrijving wordt een aantal varkens geslacht. Er ligt een Hollandse plas waürop kinderen naar hartelust schaatsen, er worden sneeuwballen gegooid, er is een glijbaantje ge maakt, men is aan het sleetje rijden, er wordt hout gesprokkeld en heel onopvallend zien we middenin het schilderij een jongen en daarbij zijn meisje op een ezeltje Verder zien we zelfs een kerk en aan de boerderij waarvoor de volkstelling plaats vindt hang een adventskrans! Opeens besef je dat die middel eeuwse liederen ook van die klinken de schilderingen zijn, gezongen il lustraties en dan ontdek je ook het bijzondere van deze liederen en schil derijen. Was de kunstenaar Pieter Bruegel de Oude zó onwetend dat hij niet wist dat een dorp in Israël er wel een beetje anders uitzag dan de dorpen uit zijn tijd? Was er door de kruistochten niet heel wat informa tie gekomen over de wereld van het Heilige Land? Toch neemt hij niet de minste moeite om maar iets te schil deren wat een beetje anders is dan zijn eigen leefwereld. Dat is ook de kracht van die oude liederen en schil derijen. Men plaatst het geboorte verhaal in de eigen situatie. Bethle hem is niet ver weg. het is hier, ónze wereld, de gewone wereld van alle dag. Wat in die kunst van vele eeuwen gebeurt is in feite heel modern. Stel je voor dat Bruegel vandaag zou le ven. Hoe zou zijin schilderij er dan uitzien? Het is avond. In de betonnen kolossen die we 'flats' noemen brandt romantisch licht. Kerstboom lichtjes twinkelen en op de kleine schermen die we 'televisies' noemen laten schitterende koren hun sfeer volle kerstmuziek horen. In de straat is het stil. Hier en daar zie je hot licht van een lantarenpaal en opeens zie je in het halfduister een jonc/en lopen met achter zich een meisje op een ezeltje. Marzas dag ,,in een tijd van hoge werkloos heid a-sociaal". Het goedkoper maken van het openbaar vervoer door de uitvoering ervan over te he velen naar medewerkers op minimum-loonniveau vond Smit „ethisch verwerpelijk". De taxiwereld overschat naar Smits mening de voordelen van de taxi-inzet in het openbaar vervoer en onderschat de nadelen hiervan. Naar het oordeel van D. van de Wetering, directeur van een taxibedrijf, zijn streekbusbedrijven niet bereid sa men met het taxi-bedrijfsleven het openbaar vervoer op het platteland te verbeteen. Die ontwikkeling wordt volgens hem ook nog eens tegenge werkt door het ministerie van Ver keer en Waterstaat. Nadelig voor het opzetten van nieuwe vormen van openbaar vervoer zijn ook de klein schaligheid en de onderlinge ver deeldheid van de taxi wereld, zo stel de Van de Wetering. Drs. B. de Kok, rijkshoofdinspec teur voor het verkeer in het district oost, vindt dat moet worden ge streefd naar kleinschalige en flexibe le systemen om het openbaar vervoer op het platteland in stand te houden. Het instellen van die andere typen vervoer kan een positieve bijdrage le veren aan het welzijn in landelijke gebieden, concludeerde J. Elskamp, directeur van het streekbusbedrijf VAD vrijdag in Zwolle. CNV-bestuurder Smit pleitte in dit verband voor het inzetten van klei nere acht-persoonsbussen. Ook zou het aantal experimenten met zoge noemde belbussen kunnen worden uitgebreid. HAARLEM - Verscheidene ge meenten in Nederland zijn ontevre den over de plannen van minister Brinkman van WVC voor een nieuwe monumentenwet. In het stadhuis van Haarlem lieten vrijdagmiddag 26 ge meenten die over meer dan 200 monu menten beschikken hun ontevreden heid blijken. Onder de verontruste gemeenten 2ijn Rotterdam, Den Haag, Groningen, Deventer, Alk maar en de twee initiatiefnemers voor de bijeenkomst Leiden en Haar lem. De kritiek van de gemeenten sluit in grote lijnen aan op het commen taar dat de Vereniging van Neder landse Gemeenten (VNG) al eerder op het voorontwerp monumentenwet le verde. Minister Brinkman wil dat de gemeenten voortaan jaarlijks met een lijst komen met monumenten die moeten worden opgeknapt. Boven dien zal voor de vier daaropvolgende jaren een globaal plan moeten wor den ingediend. De gemeenten vrezen dat hierdoor de financiering van de monumentenzorg nog ingewikkelder wordt dan zij nu al is. Tijdens de bijeenkomst toonden de gemeenten zich verbolgen over het feit dat de minister over het vooront werp tot dusverre algemeen overleg heeft gevoerd met de vier grote ste den. En dat terwijl bijvoorbeeld Rot terdam slechts de 29ste monumen- tenstad van Nederland is. Afgespro ken is dat de gemeenten hun overleg half januari volgend jaar zullen voortzetten. DEN HAAG - Met ingang van 1 ja nuari zijn nieuwe inkomensgrenzen vastgesteld voor de vrijstelling of re ductie van het betalen van premies voor de volksverzekeringen (AOW, AWW, AKW. AWBZ en AAW), aldus het ministerie van Sociale Zaken en Werkgelegenheid. Deze regeling geldt voor mensen van wie deze pre mies worden geïnd via een aanslag en die beschikken over een klein inko men. Woensdag' 18 december Nederland I 09.30 en 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 14.30 uur Gil en Julie. Afl.: Het wa terpistool. 14.35 uur uur Bojan, tekenfilmserie. Afl.: De Picnic. 14.40 uur Doris, Joegoslavische te kenfilmserie. Afl. 2: En dit is Leo. 14.45 uur Marcelko en Opa Bonifac, Tsjechische tekenfilm. 14.55 uur Pippi Langkous, Zweedse kinderserie naar de verhalen van Astrid Lindgren. Afl.: Pippi's af scheidsfeest. Met: Inger Nilsson, Par Sundberg, Maria Persson e.a. 15.20 uur Op Weg, Duitse serie over de mannen van de grote weg. Afl.: Goudzoekers in Lapland. 16.10 uur Zo jong als je je voelt, En gelse comedy-serie. Afl.: als we maar op tijd zijn. Met: Julia McKenzie, An ton Rogers, Ann Beach e.a. 16.35 uur Sportlaan '80, American Football. Presentatie: Dolf Brou wers. 17.30 uur Journaal. 17.46 uur Büch, boekenprogramma met uitstapjes naar andere kunstvor men. Presentatie: Boudewijn Büch. 18.25 uur Engels voor Gevorderden (Follow Through), les 8 (herh.). 18.55 uur De Fabeltjeskrant, kinder programma. 19.00 uur De Snorkels, tekenfilmse rie. Afl.: De Snorkelschat; Juniores geheimpje. 19.23 uur Zeg 'ns AAA, tv-serie. Met: Sjoukje Hooymaayer, Manfred de Graaf, Hans Cornelissen, e.a. Koos gaat als chauffeur rijden voor Lydie. En Mien doet dingen die Koos vooral niet mag weten. 20.00 uur Journaal. 20.28 uur Gebrandmerkt voor het le ven. Nederlandse Brandwonden Stichting. 20.35 uur De Speurder, Duitse poli tieserie. Afl.: Onrust in de spoorwijk. In de spoorwijk worden café's in puin geslagen en de eigenaars en de gasten bedreigd. De politie snapt er niks van maar Susanne des te beter Met in de hoofdrollen: Klaus Wennemann, Hans-Jürgen Schatz en Dietrich Mat- tausch. 21.25 uur Pisa, satirisch programma met Henk Spaan en Harry Vermee- gen. 21.50 uur Achter het nieuws, actuali teitenrubriek. 22.30 uur Konsumentenman. Infor matie over produkten en warenon derzoeken en het spel de Konsurnen- tenmand. Presentatie: Frits Bom. 23.30 uur Simon Carmiggelt, leest voor uit eigen werk. Het verhaal 'Taartje' uit de bundel 'Ping pong'. 23.45 uur Journaal. 23.50 uur Journaal voor doven en slechthorenden. Nederland 2 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. .15.30 uur Laurel Hardy, film uit 1933. Afl.: Vuil werk. 15.49 uur Blikskaters, kinderpro gramma. 16.04 uur Punky Brewster, serie. Afl. Punky in de platenbussiness. 16.29 uur Theo Thea, kinderpro gramma. 16.39 uur Verhalen van de Zwarte Kraai, kinderprogramma. 16.49 uur Hoogspanning, filmpje over een koorddans-act hoog boven het centrum van New York. 17.17 uur Hamm Hoppa, komische serie. 18.10 uur Trekking Staatsloterij. 18.15 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 18.30 uur Sesamstraat. 18.45 uur Jeugdjournaal. 19.00 uur Journaal. 19.12 uur Uitzending vaij het Christen Democratisch Appèl. (CDA). 19.22 uur Van Gewest tot Gewast, re gionaal magazine. Vandaag: Belgen en Nederlanders leren van ^Ikaar; Molukse woongemeenschap Lunette in Vught; De laatste dijkdoorbraak in het Gelderse rivierengebied. 20.10 uur Nederland C, cultureel ma gazine over kunst en cultuur in binnen- en buitenland. 20.55 uur De kleine trommelajar. De dirigent Leonard Bernstein onder zoekt het Joodse aspect in de compo sities van Gustav Mahler. I 22.30 uur Journaal. i 22.45 uur Den Haag Vandaag, j 23.00 uur Studio Sport. 23.30 uur Nieuws voor dovjen en slechthorenden. BRT 1 j 17.55 uur Journaal. 18.00 uur Tik Tak, kleuterprijgram- ma. (herh.). j 18.05 uur Plons, kinderprogramma. Afl.: De spreeuwen. 18.10 uur Zeppelin, informatief kin dermagazine. Presentatie: Rafaël Troch. 18.35 uur Kapitein Zeppos, Vllaamse tv-serie. Afl. 20: De eglantier (6). Met o.a. Senne Rouffaer, Raymond Bos- saerts en Vera Veroft. (herh.). j 19.00 uur Juke Box. 19.10 uur Uitzending door derden: Programma van de Israëlifcische- godsdienstige uitzending. j 19.40 uur Paardekoersen, mededelin gen en programma-overzicht. 19.45 uur Journaal. 20.10 uur Kijk uit! Verkeerstips. Je veilige verkeersgids: De BRT rijdt mee. 20.15 uur Namen noemen, s^elpro- gramma waarin twee panels, samen gesteld uit bekende personén via cryptische omschrijvingen eigenna men raden. Presentatie: Kurt van Eeghem. 21.00 uur Leven met borstkanker. Afl. 5: Wat leerden wij De behan deling heeft zich de laatste jarbn ver nieuwd. Men kiest meer en meèr voor een multi-disciplinaire aanpak. Daarom laten we in dit programma zien hoe een team van kankerspecia listen is samengesteld en hbe het werkt. Presentatie: Paula Senier. 21.45 uur Eiland, maandelijks'; maga zine over kunsten. 22.35 uur Nationale loterij eri Paar dekoersen. Daarna: Journaal. jAansl. Coda: De Vogels van Martinüs Nij- hoff. BRT 2 I 19.00 uur Zonen en dochtes (Sofns and daughters), Australische tV-serie. Met: Ann Henderson-Stires, F(owena Wallace, Alexandra Fowler e.a. Voor Bill en Susan is de dag van de afreke ning aangebroken. Wayne ondervindt dat de weg naar het herstel niet over rozen gaat. 19.25 uur Make up. Afl. 4. 19.42 uur Mededelingen en program ma-overzicht. 19.45 uur Journaal. 20.10 uur Videomatch, videospelletje met Marleen Gordts. 20.20 uur Othello, speelfilm van or- son Welles met o.a. Orson Welles, Su zanne Cloutier en Michael McLiam- moir. Jago, officier en vertrouweling van de Moorse generaal Othello, haat Othello omdat deze Cassio tot zijn luitenant heeft aangesteld. Op slink se wijze overtuigt hij Othello van de ontrouw van zijn vrouw Desdemona. 21.45 uur De verfilming van Othello (Filming Othello) Documentaire. Donderdag-19 december Nederland 1 09.30 en 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 15.30 uur Begrensde techniek. Pro gramma over het onderzoeken van produkten op deugdelijkheid, (herh). 16.00 uur Daktari, Amerikaanse se rie met in de hoofdrollen Marshall Thompson, Cheryl Miller, Yale Sum mers e.a. Afl. Een oude bekende, deel 2. 16.50 uur Kinderkrant. Wetenswaar digheden, experimenten, truukjes, film en een verhaal, gepresenteerd door Lanny van Rhee en Wim de Knijff. 17.30 uur Journaal 17.46 uur Tijdsein-Buitenland, blik over de grenzen met Tijdsein-buiten landcommentator Aad Kamsteeg. 18.25 uur Algemeen voorlich tingsprogramma voorjaar 1986. 18.55 uur De Fabeltjeskrant 19.00 uur De familie Robinson, te kenfilmserie. Afl. 11: Hand in hand in het drijfzand. 19.23 uur In Bethlehem staat een huis. Programma waarin geld verza meld zal worden voor een tehuis voor geestelijk en lichamelijk gehandicap te Arabische kinderen in Bethlehem. 20.00-uur Journaal 20.28 uur In Bethlehem staat een huis. (vervolg). 21.20 uur De aartsvaders. Recht streekse uitzending naar aanleiding van de bijbelstudieserie over het boek Genesis. 22.10 uur Nederlandse orgelpracht. Kerstimprovisatie dor Sander van Marion gespeeld op het orgel van de Evangelische Lutherse Kerk in Den Haag. 22.25 uur Tijdsein, actualiteitenru briek 22.50 uur De toren van Babel. Een programma over macht, onmacht en de grote spraakverwarring. Vandaag: Wat je zegt, ben je zelf. 23.40 uur Journaal. 23.45 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. Nederland 2 13.00 en 18.15 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 18.20 uur Paspoort voor Turken 18.30 uur Sesamstraat 18.45 uur Jeugdjournaal 19.00 uur Journaal 19.12 uur Op Volle Toeren. Presenta tie: Chiel Montagne. 20.00 uur Attention for....the Dolly Dots, blik achter de schermen van een fanclubdag. 20.30 uur En de zon gaat op, twee delige televisiefilm uit 1984, onder re gie van James Goldstone Haar het boek van Ernest Hemingway over Amerikanen op drift in Europa na de Eerste Wereldoorlog. Deel 1. 22.00 uur Kerstmis met de Poolse nachtegalen. Kerstliederen door het koor De Poolse Nachtegalen o.l.v. Prof. Jerzy Kurczewski. Presentatie: Willy Dobbe. 22.30 uur Journaal 22.45 uur Den Haag vandaag 23.00 uur KRO schaaktweekamp Timman-Kasparov, analyse door Hans Böhm. 23.10 uur Nieuws voor doven en slechthorenden BRT 1 17.55 uur Journaal 18.00 uur Tik Tak, kleuterprogram ma. (herh). 18.05 uur Kindereiland, achtdelige jeugdserie naar het boek van Mira Lobe. Afl. 5: Wij zijn hier. Met: Stefan Gates, Timothy Stark, J. D. Roth. 18.30 uur Rondomons. Afl. Musti- Kerstmis, tekenfilm over de Kerstpe rikelen van Musti. 19.00 uur Tijdrover. Kwizien. Tips voor koken en lekker eten met van daag: Biscuit. Presentatie: Etienne Cocquyt. 19.15 uur Uitzending door derden: Programma van het ACV Informa tief. 19.40 uur Mededelingen en programma-overzicht. 19.45 uur Journaal 20.10 uur Kunst-zaken 20.20 uur Hoger-Lager, spelprogram- ma met speelkaarten. Presentatie: Walter Capiau. 20.55 uur Panorama. 21.45 uur Dallas, Amerikaanse serie. Serie rond het wel en wee van de fa milie Ewing met Barbara Del Ged- des, Linda Gray, Larry Hagman e.a. J.R's plan om Pam te dwingen Chris' aandelen te verkopen dreigt zich te gen hem te keren. Snuffelen in het verleden van Jack levert ook niets op. Miss Ellie zegt Dusty Sue Ellen met rust te laten. 22.35 uur Journaal. Aansl. Coda: Pré lude BWV 998, van Bach door Carlos Ramalhete (gitaar). BRT 2 19.00 uur Encyclopedie (4). 19.25 uur Gezonde voeding. Afl. 5: Waar komen de eiwitten vandaan? (herh). 19.38 uur Juke Box. 19.40 uur Mededelingen en program- ma-overzicht. 19.45 uur Journaal en Programma- overzicht 20.10 uur Videomatch, videospelletje met Marleen Gordts. 20.20 uur Demonen in de tuin, Spaan se speelfilm uit 1982 van Manuel Gu- tierez met o.a. Angelina Molina en Ana Beien. Spanje na de burgeroor log: wanneer Juanito tien jaar oud is komt hij bij zijn oma wonen. De jon gen wordt door iederen verwend, maar mist zijn moeder... HILVERSUM Staatssecretaris Bolkestein van Economische Zaken vreest dat de acties van vrachtwagen chauffeurs schadelijk zijn voor de Nederlandse export. Hij zei dit maandagmiddag in de radio- actualiteitenrubriek Hier en Nu van de NCRV. Advertentie Herenblazers v.a... f 198,00 Pantalons v.af 98,00 (wasbaar) Polo'sf 37,50 zwart-Kobalt-geel-smaragd DEN HAAG - De zomerpostzegel- actie 1985 heeft minder geld opge bracht dan vorig jaar. Dit jair is er een bedrag van 2.750.000 gulden te verdelen, tegen drie miljoen gulden in 1984. Dit heeft het bestuur (van de Stichting Comité voor de Zomèrpost- zegels maandag bekendgemaakt. Het comité stelt veertig procent plus nog een restant van de opbrengst van vorig jaar - in totaal 1.337.080 gul den - beschikbaar voor landelijke projecten. Zo gaat er 30.000 gulden naar molenrestauraties en 90.000 gul den naar musea. De rest van riet geld wordt besteed aan restauratijes van kerken en orgels, aan culturele instel lingen (muziek, toneel en kunst), mi lieu, volksgezondheid en maatschap pelijk welzijn. Vijftig procent van de totale op brengst - 1.375.000 gulden - zal over lokale en regionale projecten in de provincies worden verdeeld. Het restant van tien procent is ter be schikking voor projecten op de Ne derlandse Antillen, aldus het comité. DEN HAAG - Indien een woning ernstige gebreken vertoont of er is sprake van achterstallig onderhoud, mag de huur op 1 juli volgend jaar ab soluut niet verhoogd wordeh. Als een verhuurder toch een huurverhoging oplegt en de huurder stapt naar de huurcommissie, moet de huurcom- missie besluiten tot bevriezing van de huur. Dat heeft staatssecretaris Brokx van Volkshuisvesting aan de Tweede Kamer geschreven in de jaar lijkse huurbrief. WIJK AAN ZEE - Fred van der Spek, nu nog officieel de PSP- fractievoorzitter in de Tweede Ka mer, wordt lijsttrekker voor de nieuw op te richten politieke partij voor Socialisme en Ontwapening (PSO). Op zaterdag 18 januari van volgend jaar vindt de oprichtingsver gadering van deze nieuwe partij plaats. LEEUWARDEN - Het grote slot feest van de manifestatie Leeuwar den 700, dat door bijna drieduizend mensen werd bijgewoond, is in de nacht van zaterdag op zondag geëin digd met hevige vechtpartijen. Dit heeft een politiewoordvoerder zon dag meegedeeld. BRUSSEL - De Belgische regering heeft besloten tot eind januari 750 man paratroepen in te zetten om de veiligheid te waarborgen na de golf van terroristische aanslagen en gewa pende overvallen in het land. Dit heb ben functionarissen bekendgemaakt. Mol 5-7, Zierikzee HILVERSUM - Staatssecretaris Van Amelsvoort van Binnenlandse Zaken wil provincies de mogelijkheid gaan bieden vaarbelasting te heffen van eigenaars van plezierboten. Verschillende provincies worden namelijk geconfronteerd met zeer hoge kosten aan onderhoud aan de vaarwegen als gevolg van de intensieve pleziervaart. Van Amelsvoort zei zaterdag voor de VARA-radio, dat de vaarbelasting zal moeten variëren tussen honderd en vierhonderd gulden per boot, afhankelijk van de grootte en het motorvermogen. Het kabinet heeft zich overigens nog niet uitgesproken over deze kwestie. Van Amelsvoort liet blijken dat met name minister Braks (Land bouw en Visserij) en diens staatsse cretaris Ploeg als verantwoordelij ken voor de open lucht-recreatie weinig decharmeerd zijn van de plan nen voor de vaarbelasting. In ver band met de verschillende wetswijzi gingen is het niet mogelijk een vaarbelasting op korte termijn in te voeren. De provincies kunnen in de visie van Van Amelsvoort zelf uitmaken of ze vaarbelasting zullen heffen of niet. Hij zei er echter van overtuigd te zijn dat provincies als Friesland, Zuid-Holland en Zeeland er graag ge bruik van zullen maken. 79 Robbert klopte zijn pijp uit,; die hij met een onverstoorbaar gezicht was blijven roken. ,,Och, jij bent pu een maal in een beroerde bui vanavond." ,,Dat ben ik niet! Maar als:ik nog aan vanmiddag denk, hoe die Lorelei met Lenie en Mia als trawanten, net, toen ik in die hangmat mafte, pal on der me met Jef en Gerrit Jan aan het zwammen gingen, kan ik nóg, razend worden." ,,Nee, je hebt gelijk. Je bent niet in een beroerde bui," zei Jef vriendelijk. „Je bent zo zachtzinnig als een zuige ling. die het zoet der aarde genoten heeft." ,,Hou je kop dicht," zei Reep. ..Maar wat ze in hèm zien", en hij wees verachtelijk naar Gerrit Jan. ,,dat snap ik nog niet." ,,Zal ik jou eens wat zeggen, kerel tje," zei Paul. „Jij bent jaloers. Alleen een jaloers brein brengt zulke woor den voort." „Op hèm zeker," smaalde Reep. „Nee, op de affectie, die hem als een nimbus omgeeft," zei Jef en hij keek zo afkeurend naar Reep, alsof hij een grove fout in Reeps karakter ontdekt had. i „Ze zien in hem toch immers de jonkheer." zei Robbert, een nieuwe pijp stoppend. Reep staarde verachtelijk naar G. J. „Een mooie jonkheer," bromde hij dan. „Nu. ik kan je dit wel zeggen, ik kan dat weeïge gedoe niet meer aan zien." door CISSY VAN MARXVELDT „Dan 2al jij je biezen moeten pak ken, Reepje. Er zal niets anders opzit ten," zei Jef. „Ja, dat zou jij wel willen." Als een kwaadaardige hond draai de Reep zich nu naar zijn andere slachtoffer. „Nee, waarom. Je zit mij hier niet in de weg." „Valt me nog mee," bromde Reep. Hij trok zijn benen op, legde zijn hoofd op zijn knieën. Waarom was hij eigenlijk zo afgerazend uit zijn doen? Niet. om al de redenen, die hij opgaf. Er was natuurlijk wel wat van waar, maar was de hoofdzaak niet, dat Ka- ka zo helemaal niet toeschietelijk werd? En haar treiterige houding van onverschillige kameraad tot in het overdrevene doorvoerde? Gister avond nog - Reep tuurde fronsend over de gladde vijver - toen hij, nou ja, ook een beetje sentimenteel was aangedaan, dat overkwam de beste wel eens, had ze hem met haar snibbi ge antwoorden totaal afgemaakt. En dat betekende nog allemaal niets, maar als je dan de aanbidding van die hark van een Gerrit Jan waar nam, alsof hij tenminste het gouden kalf was in eigen persoon, dan krie belde het in je hersens, om er de meest grievende woorden maar uit te gooien. Ja, hij kon nu Robbert wel aanblaffen en hem beschuldigen van Don Quiehotterie, maar gelijk had hij per saldo. Boog niet iedereen voor het aristocratische kalf! Trokken ze niet de liefste pruimemondjes en wrongen ze zich niet in de gekste bochten om dat aristocratische kalf maar welgevallig te zijn? En als je dan meemaakte, dat een leuke kwi bus als Dot direct op haar achterste poten stond, wanneer je even een paar woorden zei, die je nu ja, die tenslotte op dat moment uit je hart opwelden - dan zag je bloed gewoon weg. En hij merkte drommels goed, dat de anderen hem maar een rare schutter vonden, waar hij overigens gladweg maling aan had. Maar stel nu eens, dat hij de jonk heerstitel geloot had. In het stof zou den ze voor hem hebben gebogen. En dat was het nu juist, wat hem zo spin- en spinnijdig maakte. Reep ging weer achterover liggen. Hij wou er niet meer over zwammen, je bereikte er toch niets mee. Maar plotseling be dacht hij, terwijl een flits van genoe gen doorhem heen schoot, dat hij dan ook de aanvallen van de Lorelei te doorstaan had gehad. Nee, dan beter zo. En dan nog de geweldige desillu sie, die Gerrit Jans ontmaskering met zich zou meevoeren. En hij wenste, dat het morgen al zo ver was. Dan zou tenminste G. J.'s van ver waandheid opgeblazen snuit wel on- verwacht-gauw weer tot zijn gewone proporties teruggeschrommpeld zijn. Maar hij wist tegelijkertijd, als Dot maar een klein beetje liever werd, dan mocht voor zijn part G. J.'s facie een varkensblaas gelijk worden (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1985 | | pagina 7