Onder de boog door Overschrijden bouwvergunning Poll door fout gemeentewerken voorlopig even op achtergrond streeknieuws Westerschouws PvdA-raadslid waarschuwt voor gs-plannen fusie tussen Betho-Zuidhoek Saman Haamstede in nieuw jasje Acties chauffeurs niet uitgebreid Sidmar koopt belang van Oranje Nassau in ACZC in Sluiskil 4 Westerschouwse PvdA wil illegale bouwsels Renesser pension meteen afbreken BURGH-HAAMSTEDE - Door een ogenschijnlijke fout van de Westerschouwse dienst gemeentewerken, lijkt de Renesser ondernemer O. Poll, ondanks het ruim schoots overschrijden van de verleende bouwvergunningen, voorlopig weer enige adem te kunnen halen. Poll heeft zonder toestemming van de gemeente twee zwemba den aangelegd en tal van interne veranderingen in het voormalige pension Constantia aangebracht. Als het aan de PvdA-fractie ligt worden de illegale bouwsels onmiddel lijk afgebroken, maar de overige raadsleden zijn tot op heden terughoudender, van daar dat het agendapunt verschoven is naar een later tijdstip. Het college van b en w gaat een nader onderzoek instellen. PvdA-raadslid J. C. Hendrikse over illegale bouwsels pension Constan tia (hotel Appollo): ..afbreken". Poll heeft indertijd een bouwver gunning gevraagd voor de uitbrei ding van het pension Constantia, dat heden ten dage als hotel Appollo ver der gaaf. De gemeenteraad heeft ech ter de vergunning verleend op voor waarde, dat er geen uitbreiding van de horeca-voorzieningen zou komen. Een pension bleek acceptabel. Poll heeft blijkens een rapportage van een Westerschouwse ambtenaar 'lak aan de regels' gehad en naar eigen wens veranderingen aangebracht in de bouw; alles buiten een geldige ver gunning om. Toespitsen In plaats dat de discussie zich tij dens de raadsvergadering voorname lijk zou toespitsen op het reilen en zeilen van Poll voerde het soms heftig debat meer in de richting van het functioneren van de dienst gemeente werken. ,,Ik zet grote vraagtekens bij het controleren van bouw en woning toezicht en wil daar graag eerst meer duidelijkheid over alvorens een be sluit te nemen over het wel of niet af laten breken van de bouwsels", zei L. Tieleman van de CDA-fractie. Ook de WD leek niet veel te voelen voor een gestuurde discussie over Poll zelf. De PvdA, bij monde van raadslid J. C. Hendrikse, was echter onverbid delijk in haar oordeel. „Het college dient de haar ten dienste staande middelen te gebruiken en de bouw sels te laten afbreken. Van een gedo gen van deze overtreding kan en mag geen sprake zijn. Dat zou een vrij brief betekenen voor alle inwoners en vele anderen". Hendrikse tekende de situatie alsvolgt: bouwen - stop zetten door het college - toch door gaan door Poll - later bouwvergun ning aanvragen en niet verkrijgen - in beroep gaan als het de overtreder uitkomt (Poll was volgens de voltal lige raad en het college te laat met zijn bezwaar - red) - en ook dat zal geen consequenties hebben en zo doende het precies doen wat je zelf wilt; je niets en nergens iets van aan trekken; weg voorschriften. Schuldig Socialist G. J. W. van der Salm kon zich ook niet vinden in de discussie over het functioneren. „De dienst ge meentewerken zou schuldig zijn aan de overtreding van Poll. Sti'aks wordt de dienst nog het verwijt gemaakt, dat zij de zwembaden zelf aangelegd heeft". Burgemeester J. L. Niemants- verdriet-Leenheer gaf toe, dat er in de controlerende sfeer ogenschijnlijk fouten waren gemaakt, maar wilde eerst een antwoord van de dienst zelf hebben. „U begrijpt, dat ik mijn ambtenaren in bescherming wens te nemen", aldus de eerste burger. RU- raadslid J. van de Berge reageerde hierop met „dat wil ik ook, maar dan denk ik aan uw ambtenaar, die de on dernemer laksheid toegeschreven heeft". Hendrikse ging in zijn betoog ook in op de informatie vanuit het college naar de raad. Hij vond, dat hij bij de vorige raadsvergadering - hij stelde toen ook al vragen over het probleem rondom het pension - niet goed geïn formeerd was door het college. „Ik vroeg toen ook een en ander over deze zaak en in antwoord op onze vragen doet u alsof ér slechts geringe wijzi- gingetjes zijn. Nu vraag ik u. On ze fractie verwacht op een vraag on zerzijds een gedegen antwoord van uw zijde. Zoals het in de vorige verga dering is gesteld en dan ook wetende wat ook u bekend was en is, hebben wij voor zulke onwaardige antwoor den geen waardering en het doet ons twijfelen aan uw beleid in deze mate rie", zei Hendrikse. De vorige raadsvergadering werd volgens Hendrikse helemaal niet dui delijk op welke wijze Poll zijn bouw vergunning had overschreden. Het college was - gelet op haar eigen brie ven aan Poll over de stopzetting van de bouw - wel op de hoogte. Omdat de burgemeester eerst overleg wenst te hebben met gemeentewerken liep de discussie op dit punt vast. Toch werd er wel even gesproken over de zwembaden van Poll. Het be stemmingsplan geeft 'tuin' aan en laat derhalve geen zwembaden toe. VVD-er dr J. van Zuylen wenste geen uitvoerig relaas over dit punt te wil len voeren. „Een vis vijvertje hoort wel bij een tuin. Voldoet Poll dan aan de voorschriften als hij een paar goudvissen in zijn zwembaden los laat?". Ook het gegeven, dat de ge meenteraad wel uitbreiding van het pension toe wil laten, maar niet de realisering van een hotel, bleek een uitvoerig gesprek vooralsnog niet waard. „Mag een ondernemer alstu blieft vrij zijn, om zijn onderneming de naam hotel mee te geven. Daarmee is niet gezegd, dat het bouwsel niet aan de voorwaarden van een pension zou doen", zei Niemantsverdriet. Over een ding was de raad het na lang over en weer praten eens. De discussie moet verdaagd worden en het college wacht eerst een antwoord van gemeentewerken af. Vervolgens komt de commissie ruimtelijke orde ning aan bod en een gesprek met de fractie-voorzitters. Gemeentesecre taris J. W. de Jonge pleitte wel voor het openbaar behandelen van de zaak. „We hebben het aangekaart in een openbare raadsvergadering en daar dient ook het uiteindelijke be sluit genomen te worden". Commissie openbare werken bijeen in Westerschouwen BURGH-HAAMSTEDE - De com- missie openbare werken van de ge meente Westerschouwen vergadert donderdag 19 december in het ge meentehuis te Burgh-Haamstede. De leden spreken onder meer over de verkeersmaatregel in de Margriet straat, de onrendabele gasaanslui- ting tweede fase, het plaatsen van een telefooncel op het evenemententer rein Renesse en het verplaatsen van een glasbak op het parkeerterrein De Rotonde. De vergadering begint om 19.30 uur. ARNHEM - De politie van Arnhem heeft dinsdagmorgen een tankwagen met vloeibare zwavel uit een vracht autoblokkade op de Apeldoornseweg (Arnhem-Woeste Hoeve) gehaald en begeleid naar een omleidingsroute. De chauffeur, die op weg was naar Rotterdam, reed zich in de vroege ochtend vast in de blokkade. WESTENSCHOUWEN Vergadering C. et C. De landbouwvereniging C. et C. uit Burgh-Haamstede houdt a.s. vrijdag 20 december 's avonds in restaurant Zeelust te Westenschouwen, een alge mene vergadering. Na de huishoude lijke agenda afgewerkt te hebben, zal mr. J. Oggel, alg. secretaris van de ZLM, een inleiding houden over land bouwactiviteiten. De vergadering be gint rond 19.30 uur en wordt vooraf gegaan door een palingmaaltijd die te 18.00 uur een aanvang neemt. De echtgenotes van de leden zijn op deze vergadering en maaltijd mede wel kom. ZIER1KZEE - In het stadhuis van Zierikzee luisterde vrijdagmiddag een veertigtal leerlingen van de open bare basisschool de Oosterburcht een huwelijksplechtigheid op. Het kon niet missen, er trouwde een onder wijzeres en de kinderen zorgden voor een feestelijk onthaal met versierde bogen en een lied uit volle borst. Juf frouw Annette van der Linde uit Dreischor trad in het huwelijk met Peter van der Linde uit Zierikzee. Me vrouw Van der Linde-van der Linde heeft met haar echtgenoot een plaats gevonden in Zierikzee. De onderwij zeres werkt part-time aan de school en heeft voornamelijk te maken met de leerlingen uit groep vier en vijf (de voormalige tweede en derde klas). Vandaar dat deze kinderen bij de plechtigheid aanwezig waren en ook tijdens de receptie in restaurant Mon- dragon, waar hen een tractatie te wachten stond. De leerlingen uit de andere groepen werden vertegen woordigd door elk twee leerlingen, die de bogen hoog hielden. Mevrouw A. van der Linde geeft ook enkele uren les op de basisschool in Ouwer- kerk. DEN HAAG - De chauffeursacties zijn dinsdag, in afwachting van de uitspraak van de rechter in kort ge ding, niet verder uitgebreid. In to taal waren er blokkades bij alle 36 grensovergangen, negen verkeers knooppunten en 11 transportbedrij- De ochtendspits ondervond er rela tief ;wèinig hinder van. Vooral omdat nu, in tegenstelling tot maandag, veel automobilisten eieren voor hun geld hadden gekozen en de trein pakten. De NS moest op diverse trajecten ex tra treinen inzetten om de reizi- gersstroom, die op sommige plaatsen twee a drie maal zo groot was als nor maal, te verwerken. Uitschieter was de lijn Tilburg-Breda-Dordrecht- Rotterdam, maar ook op de lijn Eindhoven-Venlo, Apeldoorn-Deven- ter-Hengelo en in de kop van Noord- Holland liep het storm. De files in de ochtendspits waren niet noemenswaardig langer dan ge woonlijk. Dat kwam doordat de meeste automobilisten, al dan niet geholpen door omleidingen van de politie, alternatieve routes kozen. Al leen in de omgeving van Rotterdam was het iets drukker dan normaal. Met een file van 11 kilometer op de A 29 als uitschieter. De acties speelden wel het streek vervoer parten. Vooral het grensover schrijdende. De vertragingen liepen op tot ongeveer een kwartier, en tus sen Zeeuws-Vlaanderen en Breda, Denekamp (Drenthe) en Nordhord (BRD) en Tilburg en het Belgische Turnhout reden in het geheel geen bussen. LEUSDEN - „We verschillen met het kabinetsstandpunt voor wat be treft de elektriciteitstarieven. Het CDA is niet voor een uniform lande lijk elektriciteitstarief. Er moet ruimte zijn voor concurrentie. Ver standig beleid moet beloond worden. Bij een uniform tarief wil niemand kerncentrales". Dit zei Bert de Vries, fractievoorzitter van het CDA maan dagavond tijdens een spreekbeurt in Leusden. DEN HAAG - Tegen de wens van de Tweede Kamer zet staatssecretaris De Graaf (Sociale Zaken) zijn plan nen om te bezuinigen op de sociale werkplaatsen door. De kamer heeft enige weken geleden een aantal mo ties aangenomen waarin de regering wordt gevraagd van de bezuinigingen af te zijn. De Graaf heeft de kamer maandag echter in een brief laten we ten dat hij vooralsnog zijn plannen doorzet. DEN HAAG - De inhoudsmaten van de verschillende verpakkingen versluieren de gigantische prijsver schillen tussen sommige merken sla olie en frituurvet. Bovendien is de sa menstelling in de winkel moeilijk te achterhalen. De verpakking geeft hier meestal geen uitsluitsel over. Dit zegt de Consumentenorganisatie Konsumenten Kontakt in het januari nummer van het blad Koopkracht. SLUISKIL - Sidmar in het Belgi sche Gent heeft het belang van een zesde in de cokesfabriek Association Cooperative Zelandaise de Carboni sation in Sluiskil overgenomen van Oranje Nassau in Den Haag. Het be lang van Sidmar neemt daarmee toe tot 50 procent. De overneming zal er toe bijdragen dat de produktie van ACZC een wat bredere basis krijgt, aldus ACZC. Sidmar neemt al sinds 1965 deel in ACZC en nam eerder het belang over van Cockerill Sambre. Men bezit zelf een cokesfabriek, maar men koopt in verband met de uitbreiding van de staalproduktie jaarlijks nog een gro te hoeveelheid cokes elders. De deel neming in ACZC maakt het mogelijk een wat groter deel van de cokesbe hoefte via deze vennootschap te dek ken. Van der Salm: sollicitatieprocedure nieuwe directeur al stopgezet BURGH-HAAMSTEDE - Gedeputeerde staten van Zeeland hebben de sollicitatieprocedure voor een nieuwe directeur van de Sociale Werkvoorziening de Zuidhoek te Zierikzee stopgezet. De provincie wil het stoppen van de huidige directeur aangrijpen, om eerst de fusiemoge lijkheden met werkvoorzieningsschap de Betho te Goes na te gaan. Dat bracht socialist G. J. W. van der Salm maandagavond te berde tijdens de gemeenteraadsverga dering van Westerschouwen. Van der Salm pleitte voor een geza menlijk protest van de deelnemende gemeenten aan de gemeenschappelij ke regeling de Zuidhoek. „Deze in stelling functioneert momenteel pri ma en ik zie samenvoeging met de Bevelanden dan ook niet als een goe de zaak. Dat kost onze gemeenten on getwijfeld veel geld", aldus Van der Salm. Burgemeester J. L. Niemants- verdriet-Leenheer zei zijn ongerust heid te onderschrijven, maar wilde aan gs de vrijheid laten, om naar ei gen believen onderzoek naar de voors en tegens van een fusie tussen de Be tho en de Zuidhoek te doen. Bezwaar De socialist maakte zijn bezwaar naar aanleiding van de ingekomen stukken. Datzelfde agendapunt ont lokte hem ook een oordeel over het verzoek van de streekomroep Schouwen-Duiveland, om te komen tot een lokale omroep op het eiland. Deze ontwikkeling komt volgens plan eerst ter sprake tijdens het in tergemeentelijk overleg. Van der Salm stelde namens zijn fractie voor, om de organisatie nog voor dit over leg een ruggesteunt je te geven door in te stemmen met de representativiteit van haar bestuur. Geen steun lokale omroep De PvdA-fractie bleek alleen te staan, want alle overige fracties zei den niets te voelen voor de omroep. PvdA-raadslid Westerschouwen. G. .7. VV. van der Salm maakt collega raadsleden en college attent op plan nen gs voor wat betreft eventuele fu sie tussen de Zuidhoek en de Betho. „Een slechte zaak", volgens de socia list. Het CDA stond bij monde van L. Tie leman niet te trappelen; de RU (J. van de Berge) heeft er totaal geen behoef te aan en de VVD-fractie zag de wen selijkheid van een lokale omroep ook nietbij de huidige chaos in de ether. Het is zeer de vraag of bij de mogelij ke realisering van een dergelijke om roep niet in Zeeuws verband gedacht moet worden. Schouwen-Duiveland telt slechts 30.000 inwoners", aldus dr J. van Zuylen. De ene keer telt Schouwen-Duive land maar 30.000 inwoners en de an dere keer worden bij dit aantal alle toeristen betrokken. Ik ben voor een lokale omroep", aldus Van der Salm. Tieleman zette vraagtekens bij het prijskaartje, dat er voor de gemeen ten zou komen aan te hangen. Van der Salm sprak verder zijn goedkeuring uit over het optreden van wethouder A. Padmos als hoofd ingeland tijdens de vergadering van het Waterschap Schouwen-Duive land. Hierbij liet de wethouder zich zeer kritisch uit over de democrati sche besluitvorming van het schap ten aanzien van de zoetwaterpijp. Hierbij waren volgens hem de inge landen niet voldoende gehoord, on danks de ingrijpende (financiële) consequenties. Geloofsbrieven Mevrouw Van de Klooster had voor de vergadering haar geloofsbrief in geleverd. Een procedure behorend bij het aanvaarden van een plaats in de gemeenteraad. Zij neemt de plaats in van de onlangs overleden S. Roos voor de PvdA Na een korte schor sing. waarin de fractievoorzitters zich binnen een minuut hadden gebo gen over de brieven stelde raads- nestor Van Zuylen: „Wc zijn erg blij, mevrouw Van de Klooster weer in ons midden te krijgen". BURGH-HAAMSTEDE - Het Installatieburo Sa- man aan de Burghseweg is, naast een flinke uitbrei ding, in een nieuw jasje gestoken. Gebrek aan ruim te deed de heren Saman besluiten om een oude voorraadshoek bij de showroom te trekken door een muur weg te breken. Installatiebureau Saman in Burgh-Haamstede in een nieuw jasje gestoken En daardoor kon 35 m* aan de bestaande winkel bijgevoegd wor den. Het geheel werd omlijst met een keurige opstelling van kleine re elektrische huishoudelijke arti kelen, gereedschappen voor aller lei thuiswerk en ook onderhouds middelen voor auto's. Deze ma nier van etaleren werd mogelijk gemaakt door Shopex, een win- kelinrichtingsbedrijf uit Maars- senbroek. De overige vierkante meters werden benut voor het plaatsen van o.a. wasmachines, gasfornuizen en diverse sanitair- artikelen. De verbouw werd uitge voerd door Bouwbedrijf J. C. Prince uit Haamstede en het schil derwerk door S. Coomans, even eens uit Haamstede. De vorige verbouw geschiedde 19 jaar gele den. De verbouw betekent een aanwinst voor de familie Saman, maar ook voor het kopend pu bliek dat nu over veel meer ruimte beschikt om een keus te maken.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1985 | | pagina 4