Streekomroep Sehouwen-Duiveland zit er aan te komen LTS-leerlingen op stap in Londen Zierikzee stemt in met tweede kerncentrale kerstmarkt DE ZIERIKZEESCHE COURANT Verzoek aan gemeenten om Represent ativiteits verklaring Jaarlijkse buitenlandse reis RU-fractie vraagt stemadvies PvdA heeft minderheidsstandpunt WAT HET Zwaar gewond na aanrijding met boom Z1ER1KZEESCHE NIEUWSBODE DINSDAG 17 DECEMBER 1985 142ste jaargang Nr. 22848 Herdenking Plan de Bout Hulpverleningswagen In problemen In een bijzondere vergadering heeft de ge- Voor het resterende deel van plan de Bout in De gemeenteraad van Zierikzee heeft unaniem De damesformatie van vv Mevo '80 raakte na meenteraad van Bruinisse het zaterdag overle- Middenschouwen heeft zich een bijzonder besloten tot de aanschaf van een nieuwe hulp- een goede start in de problemen tegen Bernis- den raadslid A. Slingerland herdacht. (Pag. 2). geïnteresseerde aangemeld. (Pag. 2). verleningswagen voor de brandweer. (Pag. 3). se. (Pag. 10). WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Een politicus denkt aan de volgende verkiezingen; een staatsman aan de volgende generatie. James Freeman Clarke ZIERIKZEE - 'Hier Radio Sehouwen-Duiveland op FM 103 m met de uitslagen van de vanmiddag gespeelde voetbalwedstrijden', of: 'Goede morgen luisteraars, Ra dio Sehouwen-Duiveland biedt u op deze zondagochtend het eerstvolgende uur de mogelijkheid te luisteren naar de dienst in de Ned. Hervormde kerk te Renesse'. Nee zo ver is het natuurlijk nog niet, maar het zit er wel aan te komen. Er wordt hard gewerkt aan de tot standkoming van Streekomroep Sehouwen-Duiveland en enkele optimistische initiatiefnemers hopen zelfs, dat deze lokale omroep reeds op 1 juli 1986 voor het eerst de lucht zal kunnen ingaan. voorbeeld per provincie) wordt opge zet. Lobbiën Toen Joop van Dongen en Peter Wij nen van die eerste initiatiefgroep af haakten gingen Fred van Dongen, Jan Westenbrugge en Gabri de Groot verder met hun pogingen. Door mid del van gericht 'lobbiën' lukte het hen uit vele sectoren in de Schouwen- Duivelandse samenleving mensen bijeen te krijgen, die het 'hardstikke leuk' zouden vinden zo'n streekradio op poten te zetten. Vervolg pagina 5 De Zierikzeese scholieren, die een reisje Londen net achter de rug hebben. Voorzitter Elso Karei en secretaris Gabri de Groot van het inmiddels ge vormde stichtingsbestuur van de streekomroep lichtten toe welke stappen op die weg inmiddels zijn ge zet en welke nog gezet moeten wor den voordat Sehouwen-Duiveland werkelijk over haar eigen lokale om roep, zal beschikken. Gabri de Groot ..Lokale omroep kan een zeer samenbindend element vor men". Om in bezit te komen van een zend machtiging. aan te vragen bij de mi nister van WVC. dient men namelijk in elk gevai te beschikken over zo'n verklaring, waaruit die brede opzet - het representatief zijn - blijkt. Der halve ging twee weken geleden het verzoek aan de zes regionale gemeen teraden uit zo'n verklaring te ver strekken. Voorafgaand is er natuurlijk al heel wat werk verzet om in dit stadium te kunnen komen. De echte pioniers moeten gezocht worden in de radio piraterij. Wie herinnert zich bijvoor- beeld niet de trouwe uitzendingen van 'Radio Thmara', die destijds even zo trouw door de Radio Controle Dienst (RCD) uit de lucht werden ge haald. Fred van Dongen, zijn broer Joop en Jan van Westenbrugge besef ten daardoor ten slotte, dat zij beter de legale weg konden gaan bewande len wilden zij ooit hun hobby op ver antwoorde wijze kunnen voortzetten. Op hun initiatief kwam het tot een samenstelling van een eerste groepje mensen, die hun schouders wilde zet ten onder de totstandkoming van Streekomroep Sehouwen-Duiveland; lokale radio voor alle duidelijkheid, want dat is weer heel wat anders dan regionale omroep, die op professione le basis voor een groter gebied (bij- ZIERIKZEE - Leerlingen uit de derde klassen'(48 stuks) van dé LTS Sehouwen- Duiveland zijn vorige week op buitenlandse reis geweest: het reisdoel was Engeland. Naast de leerlingen gingen er drie begeleiders en twee studentes van de Lerarenoplei ding Zuidwest Nederland mee, die op de LTS stage liepen. De organisatie van de reis verliep net als het voorgaande jaar helemaal zonder tussenkomst van een reisbu reau, hetgeen een zo zuiver mogelijke besteding van het reisgeld betekende. Wegens de hoge kosten van de huur van een touringcar voor een hele week en de hoge prijs van hotelac commodatie, werd voor het eerst ge bruik gemaakt van een jeugdherberg in Londen en van een London Explo rer Pass: een kaartje voor de onder grondse en de bussen van Londen. Mede daardoor kon de reissom tot 350,—- per persoon worden beperkt. Engels spreken Een van de doelen van deze reis was het feit ook de meest verlegen leer ling de Engelse taal te laten spreken. Daartoe werd een programmapunt opgenomen dat voorzag in het zelf- Het vignet van Streekomroep Sehou wen-Duiveland (SOSD). Een stap naar buiten toe op die weg vormt het verzoek aan de zes gemeen tebesturen een zogenaamde 'repre- sentativiteitsverklaring' te verstrek ken, waaruit de minister zal kunnen blijken, dat het bestuur van de Stich ting Streekomroep Sehouwen-Duive land breed is opgezet en een afspiege ling vormt van de diverse maatschap pelijke en sociaal-culturele sectoren op het eiland. Cirkel Gabri de Groot legt uit, dat je stapsgewijs moet besluiten steeds weer een nieuwe fase naar de tot standkoming van een lokale omroep te gaan uitwerken, wil je niet in een vicieuze cirkel belanden. Dat wil zeg gen, dat er uiteraard nog heel wat za ken verder uitgewerkt moeten wor den voordat de Schouwen-Duivelan- ders - en de gasten in deze regio - da gelijks naar hun eigen zender kunnen luisteren, maar dat het in de huidige fase toch tijd werd naar buiten te tre den. ZIERIKZEE - Naar aanleiding van een schriftelijke vraag van de fractie van de RU heeft de gemeenteraad van Zierikzee zich maandagavond in meerderheid posi tief opgesteld ten opzichte van de initiatieven van de PZEM om in Borssele een tweede kerncentrale te mogen bouwen. Alleen de voltallige fractie van de PvdA toonde zich er een tegenstander van. De RU heeft deze vraag gesteld omdat haar fractielid K. T. dc Jonge in de algemene vergadering van aan deelhouders van de PZEM de ge meente Zierikzee vertegenwoordigt. Deze raad komt op vrijdag 20 decem ber bijeen en een van de agendapun ten betreft het beschikbaarstellen van een krediet (in fasen) van totaal 80 miljoen gulden voor het verrich ten van voorbereidende werkzaam heden voor een eventuele uitbreiding van het kernenergie-vermogen in Borssele. In eerste instantie zal daar voor een bedrag van 10 miljoen gul den door de PZEM op tafel moeten worden gelegd. Mocht de bouw van een tweede kernenergiecentrale in Borssele niet doorgaan dan zullen de voorberei- dingskosten terecht komen in de poo ling van de Samenwerkende Elektri- citeits Producenten (SEP). Bij de PZEM is men van mening dat een be slissing in dit stadium een verant woord ondernemersrisico is. Een en ander was voor de RU- fractie evenwel toch aanleiding ge noeg om aan de Zierikzeese gemeen teraad om een stemadvies te vragen. Geen discussie In zijn toelichting op het colle gestandpunt in deze zaak lichtte bur gemeester Th. H. de Meester toe dat alleen wethouder J. Groen (PvdA) niet heeft ingestemd met de plannen van de PZEM. De overige leden van het college hadden geen bedenkin- K. T. de Jonge (RU): vies..." ..stemad- gen. ,,De vergroting van de werkgele genheid in Zeeland door de bouw van een tweede centrale heeft in de beslis sing van het college zwaar meegewo gen", aldus De Meester. Helaas hebben de provinciale sta ten in feite het mandaat al verstrekt door hun goedkeuring over de plan nen uit te spreken, omdat dat college een meerderheid van de aandelen van de PZEM beheert. Het heeft der halve geen zin om hier nu een kerne nergiedebat te gaan voeren, zo luidde de mening van de burgemeester. Evenals de woordvoerders van de verschillende fracties kon ook wet houder J. Groen zich in dit laatste standpunt van De Meester vinden. Toch hadden zij allen de behoefte om hun standpunt toe te lichten. Groen stelde dat ook Zierikzee als gemeente echter een eigen inbreng en verantwoordelijkheid heeft. ,,Ik ben van mening dat, zolang er geen goede oplossing is gevonden voor het probleem kernafval, men tegenstan der moet zijn van deze plannen voor een tweede kerncentrale." Deze mening werd ondersteund door de fractievoorzitter van de PvdA, de heer D. van der Wekken. Hij noemde het een goede zaak dat De Jonge zijn verantwoordelijkheid als vertegenwoordiger van de gemeente Zierikzee zo uitvoert, dat hij de ge meenteraad vraagt om een stand punt. ..Daarnaast ondersteunt onze fractie de mening van onze wethou der. ook al zal het waarschijnlijk een minderheidsstandpunt zijn", zo besloot Van der Wekken zijn toelich ting. De heer L. Becu (VVD) stelde in zijn toelichting dat binnen zijn partij de te verwachten toename van de werk gelegenheid bij de bouw van een tweede centrale een belangrijke plaats heeft ingenomen bij de stand puntbepaling: ,,De realisatie van de tweede centrale zal zo'n negen tot tien jaar in beslag nemen. Deze snelle reactie van de PZEM is een goede zaak om de toewijzing binnen te krij gen in verband met een vergroting van de werkgelegenheid, ook bij de toeleveringsbedrijven. Daarbij teken ik aan dat er voor de problemen rond het kernafval wel degelijk oplossin gen zijn." Volledige bijval ondervond Becu van de heer C. Legemaate namens de fractie van het CDA. Legemaate stip te daarbij aan dat een kolencentrale zijns inziens veel milieu onvriendelijker is dan een kerncen trale. Tot slot wees De Meester nog even op het feit dat volgens de deskundi gen tien procent van de bouwkosten, oftewel een bedrag van circa 500 mil joen gulden, uiteindelijk terecht zul len komen in Zeeland: ,,En dat mo gen we voor onze provincie best een enorme en welkome injectie noe- Advertentie middenstands vereniging RENESSE Zaterdag 21 december in het Dorpshuis van 11.00 tot 16.00 uur Kom naar Renesse en win een kerstpakket Dit nummer bestaat uit 12 pagina's WORDT WEER. standig (in groepen van twaalf) door Londen reizen met £10,— op zak voor de lunch (zelf bestellen in het Engels). Verder stond op het programma: een boottocht over de Theems, een bezoek aan het National Maritime Museum en een klipper Cutty Sark. Andere aandachtspunten waren verder het Sience Museum, de Tower of Londen, de St. Paul en de Guided Tour door Londen. Verwachting Deltagebied tot woens dagavond: Kans op regen Veel bewolking en toenemende kans op regen. De zuidwestenwind is matig tot vrij krachtig. Maximum temperatuur 9 graden. Minimumtem peratuur komende nacht 8 graden. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m zaterdag 21 dec.: Donderdag: Veel bewolking Kans op neerslag: 70% Min.temp.: 1 graad Middagtemp.: 7 graden Windkracht: west 5 Vrijdag: Veel bewolking Kans op neerslag: 70% Min.temp.: 1 graad Middagtemp.: 7 graden Windkracht: zuidwest 6 Zaterdag: Veel bewolking Kans op neerslag: 70% Min.temp.: 1 graad Middagtemp.: 8 graden Windkracht: zuidwest 7 ZON 18 dec. EN MAANSTANDEN Zon op 08.44, onder 16.29 Maan op 13.01, onder 19 dec. Zon op 08.44, onder 16.30 Maan op 13.11, onder 00.14 Eerste Kwartier: 19 december (01.58) HET WEEKOVERZICHT DE BILT - Er verandert niet veel in het heersende weertype de eerst ko mende dagen. De aanvoer van zachte lucht duurt voort waarbij nu en dan wat regen valt. De temperaturen liggen zo'n 6 gra den boven normaal. Normaal voor de tijd van het jaar is een minimumtem peratuur van rond het vriespunt. En 's middags is een temperatuur van 5 graden boven nul normaal. De neerslagkansen blijven voor de ko mende dagen vrij groot. HAAMSTEDE - De 20-jarige J. D. uit Haamstede werd maandagmid dag 16.15 uur gewond na een aanrij ding met een boom. D. reed over de Kloostorweg richting Haamstede op weg naar huis, toen ze op niet opge helderde wijze naast het rijwielpad belandde en een boom op haar weg vond. Eerst werd ze per ambulance naar het Zweedse Rode Kruiszieken- huis vervoerd, maar vannacht bleek dat de verwondingen dusdanig ern stig waren dat overbrenging naar het Rotterdamse Dijkzigtziekenhuis wenselijk was.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1985 | | pagina 1